EIDSCH DAGBLAD Openbaar vervoer in stad kan veel goedkoper Bejaarden: 'We zijn in boot genomen' boontje gewurgd huis :n n brand estoken levensgevaarlijk vandaag Baden bij Hoek van Holland is DATSUN Bank op veemarkt van Den Bosch overvallen: buit ruim vier ton Conclusie uit onderzoek van regering: WOENSDAG 11 JULI 973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34064 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HOEK VAN HOLLAND In een ning aan de Prins Hendrikstraat tn tk van Holland heeft vanmorgen half 7 de 35-Jarige Joop v. d. A. nog slapend 9-Jarig zoontje Peter rurgd. Daarna stichtte de man behulp van spiritus brand, vol de politie met het doel dat ook 32-jarige vrouw en 4-jarig doch- tje zouden omkomen, e man verdween vervolgens in gestolen auto, maar meldde zich kwart over zeven vrijwillig bij de itle in Monster. Daar werd hij nmorgen door de Rotterdamse cherche verhoord. Mevr. van de A. bakl^ zich met haar dochtertje nog het nippertje in veiligheid stellen. ^Dc werd vanmorgen ineens wak- het knetteren van de vlam- n. Ik slaap nogal vast, omdat ik dicljnen slik. Eerst dacht ik, dat kinderen met papier aan het spe- waren. Ik wilde naar de slaap- ner van mijn zoontje en dochter maar door de rook en de vlam- ii kon dat niet meer. Toen ben ik het balkon van de buren gegaan, heb ze alle twee uit bed gehaald, er was al dood. Niet door de vlam- ac|n. Hij was gewurgd", vertelde me de A. ons vanmorgen. )e vrouw sloeg vervolgens alarm met haar dochtertje naar haar gegaan, die vlakbij woont, p van de A. heeft vermoedelijk een opwelling gehandeld. Tot mei het vorig Jaar verbleef hij in de loten psychiatrische afdeling van Rotterdamse D ij kzigtzieke nhuis scheen alles weer goed te gaan. man had weer werk, maar stond wel onder behandeling van een lVIi|chlater. it zi DO FC [e ij levrouw van de A.: Alles was 5 j er normaal. Thuis ook. We hebben laatste tijd geen ruzie meer ge- I. Gisteravond is iedereen gewoon q slapen. Ik begrijp er helemaal ts van. Joop moet in een vlaag hanlt verstandsverbijstering hebben °/B «ndeld". -30! fAJTo Officieel Datsun dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 reen vervolging an kruitfabriek AMSTERDAM Tegen de kruit- brlek „De Krijgsman" in Muiden, zich 8 december vorig Jaar een we explosie voordeed waarbij twee irokkaanse arbeiders om het leven hmen zal geen strafvervolging wor- ingesteld. Officier van Justitie J. H. Bergsma deelde vanoch- M mee dat niet exact vast te stel- was hoe de explosie is ontstaan, "gelijk is het een bedieningsfout *eest van een van de twee Marok- Qen. Naar aanleiding van de ex- *le en de hele fabricage is de 'e fabricage en opslag aan strenge 'els gebonden. 'laatselijk wat regen (Opgemaakt om 12.40 uur) «pater te Katwijk 0.59 ROELOFARENDSVEEN De be woners van het fraaie bejaarden- complex 'Arendshorst' in Roelof arendsveen zijn allerminst te spre ken over hun fraaie behuizing. Niet alleen is het rond het gebouw nog zeer rommelig - dat zal in de toe komst wel veranderen -maar ook is men veel meer afhankelijk van de familie dan was verwacht. "We zijn hier gekomen, om niet langer afhan kelijk te zijn van kinderen of andere familie" merkt een bewoner hier over op. "Als Je hier echter ziek wordt, moet Je daar toch weer op te rugvallen. Het moet toch mogelijk zijn, daaraan iets te doen. Tenslotte heeft er duidelijk in de voorlichtings folder gestaan, dat we in ziektege vallen niet onverzorgd zouden zijn." Dat is echter lang niet de enige klacht die men heeft. Willen de be jaarden eens een dag hun flatje ver laten, dan worden ze geconfronteerd met het openbaar vervoer, dat maar enkele malen per dag in de buurt komt. "Ik wil best weer terug" is de mening vam menig bewoner uit Rfjp- wetering of Oud Ade. Maar daar is voorlopig geen kans op, bejaarden- woningen komen daar slechts spora disch tot stand. Willen de bewoners van 'Arendshorst' iets eten, dan zul- Dienstplichtigen krijgen ook meer DEN HAAG Ook dienstplichti gen zullen dezelfde bezoldigingsver- betering genieten als het burgerlijk overheidspersoneel en de vrijwillig dienende militairen. Te rekenen van 1 Januari af zal de bezoldiging met 1,5 procent worden verhoogd. Daar bij zal iedere dienstplichtinge nog eens 25 gulden per maand extra ont vangen. Staatssecretaris Mommer- steeg heeft dit geantwoord op vra gen van het PvdA-Kamerlid Wiel- drmjj— len ze daarvoor zelf op pad moeten. Er komt geen bakker, geen groente boer en geen melkman aan de deur. Als ze buiten komen, zien ze daar een bron van ergernis: een installa tie die hie/t water moet zuiveren. Vooral met het warme weer van de afgelopen dagen kwamen daar zeer kwalijke geuren vandaan, zodat het bijna niet te harden was als er een raam werd opengezet. Trouwens: dat is ook geen eenvoudige zaak. Als men een raam open wil hebben, moet er op een stoel geklommen worden, omdat de sluitingen zeer hoog zitten. Bijkomstigheid is dan eigenlijk in dit geheel, dat er in de omgeving vrijwel geen bankjes zijn om even op uit te rusten tijdens een wandeling. Voor 'Arendshorst' ligt nu nog een gras veld, dat men graag veranderd zou zien in een gezellig parkje. Het is echter de bedoeling van de gemeen te Alkemade hier een school te gaan bouwen. Dat betekent niet alleen, dat er dan geen parkje komt, maar met de rust is het dan ook wel ge daan... Al met al een situatie, die de bejaar den hoog zit. "Ik voel me in de boot genomen" meende er een. En naar het schijnt, spreekt hij niet alleen voor zich zelf. Bij de gemeente is men het bepaald niet eens met de klachten van de be woners. Wat betreft de ziekteverzor ging stelt H. Broström, chef van so ciale zaken: "Het zijn bejaardenflats en daarbij is geen ziekteverzorging inbegrepen. In de toekomst kunnen zieken worden verzorgd in het te bouwen bejaardencentrum. De flats zijn wel aangepast. Met een bel kan men de concierge waarschuwen. Het zijn duidelijk woningen voor bejaar den, die zichzelf kunnen bedruipen." Over het openbaar vervoer zegt J. A. L. Hendriks, waarnemend chef van de afdeling: "Er komt tweemaal per dag een bus, die leeg heen en leeg terug gaat. Daaruit blijkt dat het economisch niet haalbaar is om een betere busverbinding in te stellen. Wel is er een autodienst de bejaarden altijd gebruik kunnen maken. Die waterzuiverings installatie is voor een groot deel af gedekt en de rest moet gewoon open blijven. Overigens komen daarover vrijwel geen klachten binnen. Er is voorgesteld het lelijke uitzicht te be dekken door een ligusterhaag, maar daar kon men dan weer niet over heen kijken." Op de foto van Wim Dijkman de be jaardenflats. NAC tegen Magdeburg ZURICH Zowel NAC (als bekerwinnaar uitkomend in het toernooi om Europa Cup H) als Feyenoord (UEFA CUP) starten in de Europese toernooien met thuiswedstrijden, respectievelijk tegen het Oostduitse FC Mag deburg en het Zweedse östers. FC Twente, dat eveneens uitkomt in het UEFA Cup-toer nooi begint met een uitwed strijd tegen het Schotse Dun dee FC. De wedstrijden zijn vastgesteld op 19 september en 3 oktober. De loting, vanmiddag om twaalf uur verricht in het hotel Atlantis in Zürich levert voor NAC en Feyenoord pro blemen op. De Rotterdamse sta dionclub heeft namelijk toege zegd dat NAC in de "Kuip" zou kunnen spelen. Loting eerste ronde Europa cup 1 voor landskampioenen: Bayem Mtinchen Atvidaberg Benfica Lissabon Olympiakos Piraeus (Griekenland)TPS Turku, Finland Celtic Glas gow; Dynamo Dresden Ju- venitus Turijn; Atletico Madrid Galatasaray Istanboel. AJax is vrij in de eerste ronde. DEN BOSCH (ANP) Twee ge maskerde en met pistolen gewapen de mannen hebben vanochtend twee employees van de Rabo-bank (boe- renleenbank-Raiffeisenbank) in Den Bosch overvallen, zy hebben een tas met vierhonderdduizend gulden buit gemaakt. De daders zyn ontkomen in een auto die gereed stond en door een derde man werd bestuurd. Op woensdag wordt in Den Bosch veemarkt gehouden. In een van de markthallen is dan een kantoortje van de Rabo-bank gevestigd waar de boeren geld kunnen halen. Boeren willen zaken doen met contant geld, niet met betaalcheques. Toen de twee bankemployees op het voorterrein van de markt uit de auto stapten, kwamen twee gemas kerde mannen op hen af die een pi stool in de hand hadden. Een van de overvallers gaf de man die de geldtas droeg een stomp in de maag en ruk te de tas uit diens handen. Zij ren den naar een gele Alfa Romeo of Fiat waarvan de bestuurder met grote snelheid reed in de richting van de Vlij menseweg die leidt tot een punt vanwaar men alle richtingen uit kan. Vanuit een politiebureautje op het veemarktterrein had een politieman de overval zien gebeuren. Hij rende naar buiten en zette met de employee die de stomp in zijn maag had gekregen de achtervolging in. Zij konden echter de snelle wagen van de rovers niet bijhouden en verlore hen uit het gezicht. In Amsterdam werden rond het middaguur drie personen aangehou den in een auto, maar uit het onder zoek bleek dat zy niets met de roof overval te maken hadden. Domingos (jongen, 5 jaar), Mboy (meisje van 10 maanden), Chi- posi (meisje, 3 jaar), Augusto (jongen, 1 jaar), Farau (Jangen, 2 maanden), Antonio (jongen, 6 jaar), Anguina (volwassen vrouw), Jantar (volwassen man), Lui sa (meisje, 4 jaar), Matias (jongen, 2 jaar), Nchon- de jongen, 1 jaar), Xanu (jon gen, 7 jaar), Dj one (volwassen man), Chawene (jongen, 3 jaar), Lodia (volwassen vrouw), Mario HOEK VAN HOLLAND „De zee by Hoek van Holland is levensge- vaariyk voor baders en zwemmers, omdat het zand van het nieuw opge spoten strand zich nog niet heeft vastgezet. Het zand .loopt" en ver oorzaakt in zee uiterst verraderiyke geulen". Dat vindt de plaatseiyke strandwacht. 0 Ex-minister John Mitchell biyft zUn president trouw: tydens z(jn verklaring voor de senaatscom- missi die het schandaal Water gate onderzoekt hield hy vol dat Nixon nergens van wist. Zyn be weringen worden echter niet door iedereen geloofd PAGINA 4 De 'Zeezwaluw' is een Belgisch tv- festival dat zich ln een groeiende belangstelling mag verheugen PAGINA 5 Het geharrewar rond de overname van de CSM duurt nog steeds voort PAGINA 7 Het Nederlandse gezln ledigt per week zo'n anderhalve kilogram aan glazen flessen en potten. Die zou je allemaal kunnen vullen maar met een klein deel gebeurt dat ook werkeiyk. Dat is het sta tiegeldglas. Statiegeld is er bUna niet meer PAGINA 9 Gerrie Knetemann veroverde de eerste gele trui in de Ronde van de Toekomst PAGINA 11 „Het bewegende zand levert geen enkel gevaar op" stelt Rykswater- staat de opdrachtgever tot de strandaanleg, daar tegenover. Maan dag verdronk by Hoek van Holland een man in zee. Hy was ineens ver dwenen, niet te redden, onvindbaar. Het nieuwe strand by Hoek van Holland wordt dit Jaar voor het eerst bewaakt door twaalf strand- wachten, mannen van de praktijk. Chef-strandwacht Verhoorn: „Elke dag werken we opnieuw onder enor me spanning". Het risico wordt zo groot geacht, dat de wakers by land wind en afgaand ty soms alle zwem mers uit het water roepen. Ook de reddingsbrigade in 's-Gra- venzande is ongerust. Daar veran dert sinds de opspuiting in Hoek van Holland het Vlugtenburg-strand ook elk uur van de dag. De veranderingen by Hoek van Holland zyn wetenschappeUjk bere kend door het Waterloopkundig La boratorium van de Technische 'Hoge school in Delft. Voor commentaar wordt verwezen naar de opdracht geefster Rijkswaterstaat. De dienstkring Hoek van Holland van Rykswaterstaat wil van geen ge vaar weten: „Als er risico zou be staan zouden wy daar nooit recrea tie toestaan. Al die geruchten over lopend zand zyn uit de lucht gegre pen. Elk strand is in beweging. Mis schien is het daar wat sterker ge worden na de opspuiting, maar ge vaar is er niet. We controleren ten minste eenmaal per maand of er hellingen en geulen in het zand zyn gekomen. Het zand in Hoek van Holland is opgespoten ln een gat naar de Noor- derpier. Dat gat zat er niet voor niets. Het is er gekomen door de zuiging van het water naast de pier. „De zandbanken moeten zich nog vormen", zegt chef-strandwacht Ver hoorn. „Er ligt vlak onder de kust een twee meter hoge bank met daar achter een zwin van een meter diep. Als er een flinke noordwester staat verdwijnt die zandbank." t Was vroeger veilig baden in zwem men onder de Hoek. In 18 Jaar is er geen mens verdronken. Vorig seizoen moesten er 19 uit zee worden gered, één keer zes zwemmers tegeiyk. Maandagmiddag verdronk de 26- Jarige G. van Schayk voor de ogen van zyn familie. Vier anderen ston den er vlakby. Een van hen greep hem nog by de arm maar moest los laten. Rykswaterstaat: „Al die ge ruchten over lopend zand zyn uit de lucht gegrepen". SIKKENS AUTOLAKKEN (jongen, 5 jaar), Fostina (meis je, 11 jaar), Rosa (meisje, 4 jaar), Maria (meisje, 2 jaar), Alista (volwassen vrouw), Boy (meisje, 3 jaar). Namen in de Londense behouden de en zeer gezaghebbende "Ti mes". Slachtoffers van een DEN HAAG Op de kosten van het stedelijk openbaar vervoer kan voor vele tientallen miljoenen worden be spaard. Dit is één van de conclusies van het Economisch bureau voor het weg- en watervervoer, dat in opdracht van de regering het stedelijk openbaar vervoer onderzocht. Volgens het bureau moeten de vervoerbedrijven veel meer gelijk worden geschakeld, vooral voor wat administratie en kostenberekening, betreft en dient ook de topstructuur binnen de bedrijven te worden gere organiseerd. Gerekend vanaf het begin van 't onderzoek, in 1968, en op basis van de cijfers van 1969 kunnen de jaar lijkse kosten met ruim veertig mil joen worden verminderd. Tijdens 't onderzoek zyn de vervoersmaat schappijen er weliswaar in geslaagd tien miljoen gulden daarvan te be sparen, maar het bedrag is door de krachtige kostenstijgingen van de laatste Jaren ongetwijfeld verder toegenomen. Volgens het EBW is niet voldaan aan een aantal fundamentele voor waarden die nodig zijn voor een ef ficiënte bedrijfsvoering. Er zUn doordat er geen richtlijnen van de overheid zijn voor de kwaliteit van het openbaar vervoer en doordat de topstructuur bij de bedrijven niet voldoet bij de verschillende gemeen ten aanzienlijke kostenverschillen. Het EBW onderzocht de stedelijke vervoersbedrijven van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht Arn hem, Groningen, Nijmegen, Maas tricht en Dordrecht. De spoorwegen pleiten er al gerui me tijd voor dat men voor een effi ciënt vervoersbeleid over de ge meentelijke grenzen heenstapt. slachtpartij door Portugese mi litairen in de kolonie Mozam bique. Er is weer een plaats toe gevoegd aan de trieste rij met Oradour, Lidice, Sharpville, My Lai. Het dorpje heet Wirijamoe. Het bestaat niet eens, heeft Portugal als reactie gezegd. Als Lissabon ooit gelijk heeft gekre gen met een commentaar dan is het nu. Inderdaad, men zal Wirijamoe nog tevergeefs op de kaart zoeken. Stranclwacht:

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1