\Iorrend peloton eageert woede if met laag empo over cols i)E TOUR IN CUFERS KNETEMANN: "LOUTER TOEVAL DAT IK DIE TRUI NU HEB... Niet geplaatste Marie Renee in de halve finale APPIE HAPPIE SPORT AGENDA DENSPAG 11 JULI 1973 „Dit is de mooiste trui die ik ooit in mijn bezit heb gehad". De 22- Jarige Amsterdamse straatmaker Gerrie Knetemann stond glunde rend temidden van zijn ploeg- makkers op het erepodium om de eerste gele trui van deze Ronde van de Toekomst in ontvangst te nemen. Knetemann, die vorig Jaar in Olympia's ronde vier dagen in de leiderstrui had gereden, straal de, maar vergat zijn ploegmak- kers, die tezamen met hem de ploegentijdrit over 9,6 km km hadden gewonnen vóór de Zwit sers en de Italianen, niet. „Dat ik die trui nu aanheb is louter toe val. Een van ons moest als eerste over de streep gaan. Dat was dit keer ondergetekende. Vergeet als jeblieft mijn kameraden niet te noemen, zij hebben er net zo hard voor gewerkt als ik". Het was lou ter bescheidenheid van Knete mann, die samen met Wim de Waal in deze proloc® duidelijk een stuk sterker had gereden dan Frits Schur, Ad Gevers, Matthieu Dohmen, Aad van der Hoek en Wil van Helvoirt. Vooral in de eerste twee randen was dit verschil in vorm duidelijk te zien geweest op het kleine, maar venijnige klimmetje midden in de 3,2 km lange ronde. Toen hadden Knetemann en De Waal hun makkers losgereden. Midde- link in de ploegleiderswagen vreesde het ergste. „Het ging ge woon beroerd. Ik heb mijn hart vastgehouden". Maar in de derde omloop mar cheerde de formatie als een goed lopend horloge en toen het ze vental in gesloten linie over de meet vloog ontstond er twijfel in de harten van de leiders van dat mament, de Zwitserse ploeg van Oscar Flattner. Die hadden de voor hen gestarte Italianen met •r de eerste vier met liefst twintig secon den geklopt en geloofden niet aan de nederlaag. Tot de totaaltijd van Nederland uit de luidsprekers kwam: 51 min 14,4 sec., niet min der dan ruim 17 seconden sneller dan de Helveten. Oscar Plattner, die als als de triomfator langs de matig gevulde tribunes had lopen paraderen, was perplex. Niet lang overigens. Plattner rende in zijn vertwijfeling naar het podium met de Jury om te protesteren. Waarover wist hij zelf niet. In zijn haast had hij vergeten iets te verzinnen. De internationale wie- Ierwereld kent echter de streken van de Zwitser. Hij werd wegge wuifd. De eer was voor de Nederlanders. Daar kon zelfs de oud-wereld kampioen Plattner niets aan doen. Op het erepodium kreeg Knete mann de gele trui en de bloemen van lieve Marseillaanse meiskes en stonden zijn makkers mee te genieten. Wim de Waal hijgend als een paard: „Je kwam met die hitte op Je asem te zitten. Eigen lijk is dit parcours voor een tijd rit veel te kart. Voordat Je op snelheid bent moet Je al weer af remmen". Wat dat laatste betreft kreeg hij de steun van Middelink „Natuurlijk ben ik geweldig tevre den vooral omdat het in de eer ste twee ronden zo slecht dreigde te gaan. Maar voor een tijdrit is dit parcours totaal ongeschikt". Frits Schur, die er een beetje op had gerekend als eerste man van de Nederlandse ploeg over de meet te gaan, was na de finish doorgereden en kwam pas later terug. Toen had hy zyn teleur stelling geweldig verwerkt. „Ze vielen vlak voor de laatste bocht stil en kwam ik even alleen voor op te zitten. Maar direct door de bocht werd er gedemarreerd en gingen De Kneet en nog een paar over me heen". De Groninger zei niet verwacht te hebben dat de Nederlandse ploeg de tydrit had gewonnen en dat hy daarom door was gefietst. Over de eerste plaats van Knetemann zei Schur: „We hadden geen afspraken gemaakt wie als eerste over de streep zou gaan. Het belangrijkste is, dat we hebben gewonnen". Nederland, dat ook zander Fedor den Hertog en andere befaamde tydryders als favoriete ploeg in deze tydrit (aanvankelijk zou de proloog uit een individuele tydrit bestaan, maar dat werd op het laatste nippertje gewijzigd) was vertrokken had de faam waar ge maakt. Het belangrykste was de morele steun, die deze zege voor de ploeg van Middelink beteken de ...,1k had geiyk niet op de zege durven rekenen", aldus de ploeg leider. Consequenties had deze overwin ning voorlopig alleen voor het ploegenklassement en voor Kne temann. Er werd namelijk na de proloc® nog geen individueel klas sement opgemaakt. De bonifica ties van tien seconden voor alle Nederlanders gingen voorlopig in de ijskast. Ze krijgen ze vanavond na afloop van de eerste echte étappe, een rit over 162 km van Marignane naar Palavas, de bad plaats van Montpellier. UITSLAG: 1 Nederland (Knete mann, De Waal, Schur, Van den Hoek) 51.14,4; 2. Zwitserland Salm, Nyffeler, Schmid, Voegeli) 51.32,0; 3. Italië (Parsani, Baron- chelli, Baronchelli, Martella) 51.52,0; 4. West-Duitsland 52.48,0; 5. Frankryk 52.49,0 6. Fr.-Peugeot 53.05,6; 7. Spanje 53.12,8; 8. Oos tenrijk 53.15,2; 9. Columbia 53.56.0; 10. Polen 53.57,2; 11. Inter nationale ploeg 54.27,6. Vroeger, niet eens zo ver terug in de wielerhistorie, gebeurde het wel, dat een iner, die tot het exclusieve groepje van To ur-favorieten behoorde, op een voor hem on- ukkige dag een achterstand van zeg maar een kwartier opliep. En dat die renner de volgende dag, of hoogstens 48 uur later, wraak nam, terugvocht, zelf de zaken ïdig omdraaide en op zijn beurt de anderen met twintig minuten voorsprong ,,naar reed". Dat hoefden niet altijd solistische prestaties te zijn, zoals Charlie Gaul ze eens 'oerde, maar het kon ook met groepjes, dan wél van steeds wisselende samenstelling. hs«gi d Racké ff5°" "en.W! >17104 .3! 22-101 is niet meer. Want ofschoon de Lévitan zich de haat van het lersveld op de hals haalde door helse tocht naar Les Orres inderen daags in alle vroegte te starten voor een zo mogeiyk zwaardere rit over maar liefst kilometer naar Nice, was er in karavaan ook nu niemand, Ocana durfde aanvallen, bleek trouwens de avond te- de logeerplaats Embrun »1 geen ploegleider voorhanden ijn geweest, die zo her en der „concurrerend" hotel had cht teneinde dan maar in sa- lM werking met de collega's de rfschappen te recruteren, die in eerste koersuren maar hadden testen hoe Ocana en zijn de inspanningen van de vorige hadden doorstaan. Waarom tl tempo ik Sb *t daarvoor talloze mogelij khe- te sommen. Ten eerste: alle, dan ook alle renners botvier- hun boosheid op een super-laag nijdig als ze waren omdat Tour-directie het nodig had hen 's morgens half acht een groepje slaperige Fransen voor te stellen, ze vervolgens in au tobussen te laden (Vianen: „Mijn maag draaide om tijdens die hob- belrit") en ze dertig kilometer ver der in het Alpenland voor een groepje verdwaalde vakantiegangers in een piekklein dorpje te tien mi nuten over negen echt te laten ver trekken. Met een parcours voor de boeg, dat ook al geen goedkeuring kon weg dragen van het peloton. In de fina le twee bergen van de derde kate- gorie, die gerust „eerste" hadden kunnen zijn, drie cols van de twee de (idem) en één (maar dan ook een zéér moeilijke) eerste categorie. Ook dat vooruitzicht legde het pelo ton en elke aanvalsdrift daarin, al lam. Dan was er verder nog de warmte en het idee, dat er tenminste acht uur op de fiets moest worden door gebracht. Resumé: het peloton deed (dan ook) niets en Luis Ocana en de zijnen passeerden de cols uiterst opgewekt, vergezeld van velen. Tja, ik geloof dat dat vroeger an ders was. En dat daardoor de Tour toch vaak erg interessant blééf, al moet er nu dan nog anderhalve week warden gekoerst, zodat je nooit kunt zeggen of het nu werke lijk allemaal al beslist is. Maar in de rit naar Nice werd in ieder ge val wel duidelijk, dat het tijdperk, dat ik in het begin aanhaalde, defi nitief voorbij is. Het peloton en zijn kopmannen zijn niet opportunistisch meer, er wordt gerekend, en men is niet meer be reid om met opoffering van al het verworvene langs de rand van de afgrond of desnoods dan maar er in te fietsen. Het is warm, de weg is lang, de bergen zijn hoog en Ocana draagt het geel. En daarmee voorlo pig basta. Zwoegend Natuurlijk: Je moet er de kwaliteit maar voor hebben om na zo'n zwoegpartij van de vorige dag op nieuw de krachten te verzamelen en met maar een kwart van de hon derd procent kans op succes aan te vallen. Je moet maar snel genoeg hebben gerecupereerd tydens toch eigenlyk maar luttele uren slaap. En misschien schuilen er in de groep achter Ocana, bij de mannen, die, uitgezonderd Fuente en in zekere mate ook Thévenet op zulk een smadelijke achterstand werden ge fietst, geen coureurs meer, die zulke kwaliteiten bezitten. Misschien is dat, wat zich „voor aanstaand" mag noemen, niet meer zó duidelijk een groep renners met klasse én vechters, zoals die vroeger klasse én vechters, zoals die vroeger bestond. In ieder geval: tussen Uvernet en Nice boekte men een achterstand van een uur op het langzaamste tijdschema, werd de etappe gewon nen door een renner, die een half uur achter stond in het klassement en stond een groep rond de uiter aard verdedigend rijdende Ocana Toernooi "Alkemade" ROELOFARENDSVEEN Of schoon het to urn ooi van tennisclub „Alkemade" pas twee dagen oud is, is nu reeds een halve finaliste be kend en wel de in de D.E.D. niet ge plaatste Marie Renee. Dankzij een overwinning op mej. A. Niehien met 62, 63 en een „Walk Over" op de aan haar arm geblesseerde mej. v. Diest is het zusje van wedstrijd leider Willem Renee de halve finale binnengestapt. Net als maandag kwamen gisteren in de H.E.C. geen geplaatste spelers in het veld. Wel kwam gisteren de „Leidse Hout"-speler Charles Ken- gen in de stryd. In zyn party tegen S. L'amie maakte hy aan alle even tuele aspiraties van laatstgenoemde een einde door hem binnen drie kwartier met 60 61 aan de kant te zetten. Een andere party in dit nummer was die van P. Stehman tegen H. Klaar. De eerste set werd door Stehman by zonder vlot gewon nen met 60. Maar hy was nog niet aan de tweede set begonnen of Klaar speelde alles de lucht in om op deze De Vincente Lope2 Carül. zelfs toe, dat een fikse reeks ren ners van aanzienlijk minder allure nog kon bijkomen, nadat eenmaal de stryd om de punten in het berg- klassement was gestreden. Toen de berg van de eerste catego rie na 160 kilometer was bedwon gen, en Lopez-Carill aan zijn door Fuente met de zegen nagezwaaide vlucht was begonnen, restte nog ze ventig kilometers naar Nice. Die werden afgelegd in het spoor van een Luis Ocana, die dan na afloop voldaan, maar niet helemaal eerlijk de situatie ontledend, kon vaststel len, dat het hem „erg was meege vallen hoe goed hij wel was her steld van de rit van de vorige dag". lend geworden en ik ben in Nice niet de enige, die zou willen, dat Eddie Merckx er wél bij was om met Ocana te knokken. dfe SLee... 12JUlL11eETJ238kro Erg zwaar GENDE ETAPPE: "Jtopez Carril (Sp.-Barrutia) de 5 km in 8.20.29, 2. Verbeeck (Belg- Kimpe) 8.29.19, 3. Danguillaume ■Plaud) z.t., 4. Van Springel g.-Driessens) z.t., 5. Vianen (Ned rages) z,t., 6. Roux el (Fra.-Plaud) 1- De Witte (Belg-Schotte) z.t., Jj bendes (Port.-Schotte) z.t., 9. Ujtemelk (Ned-Desvages) z.t., 10. ez (Fra-Caput) z.t., 11. Grelin ■Caput) z.t., 12. Ovion (Fr-Plaud) 13. Perin (Fr-Caput) z.t., 12. Mar- (Sp.-Barrutia) z.t., 15. Lazcano •Barrutia) z.t., 19. Ocana (Sp-De f) z.t., 23. Fuente (Sp.-Barrutda) 34. Oliveira (Port-Vissers) z.t., 36. tins (Port-Vissers) 8.32.44, 73. Ti iels (Ned-Visesrs) 8.53.25, v. d. - uw (Ned-Vissers) z,t. fÏÏnflEMEEN KLASSEMENT: Ocana (Sp-De Muer) 56.37.35, 2. ~ite (Sp-Barrutia) op 9.08, 3. The- (Fr-Plaud) op 10.16, 4. Perin ■Caput) op 19.57, 5. Zoetemelk u-Desvages) op 23.15, 6. v. Sprin- ~~lelg-Driessens) op 23.20, 7. v. (Belg-Stablinski) op 23.40, 8. Carril (Sp-Barrutia) op 24.12, •forteasen (Den-De Muer) op 26.39, 10. Poulidor (Fr-Caput) op 26.55, 11. (Sp.) 100, 3. P. Torres (Sp) 88, 4. Lo- Delisle (Fr-Plaud) op 27.03,, 12. Mar. pez Carril (Sp) 79, 5. Thevenet (Fr) tinez (Fr-Caput) cp 28.09, 13. Ovion 56. 6. Vain Impe (Belg) 43, 9. Zoete- (Fr-Plaud) op 29.00, 14. Agostino melk (Ned) 28, 10. Pustjens (Ned) 25. (Part-De Muer) op 30.02, 15. Mendes (Port-Schatte) op 33.10, 25. Martins (Port-Vissers) op 42.40, 43. Oliveira (Port-Vissers) op 1.08.50, 48. Vianen (Ned-Desvages) op 1.13.47, 82. Krekels (Vissers) op 1.34.43, 8. v. d. Leeuw (Vissers) op 1.47.03. PLOEGENKLASSEMENT NEGENDE ETAPPE 1. BarTutia 25.19.07, 2. Plaud 25.25.57, 21 pnt, 3. Caput z.t., 34, 4. Desvages zt., 34, 5. De Muer z.t. 68, 6. Geminla- nl 25.30.37, 10. Vissers 25.5528. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. De Muer 171.55.10, 2. Caput 171.56.57 3. Barrutia 172.06.25, 4. Plaud 172.10.07 5. Driessens 172.51.47, 6. Stablinski 172.54.39, 12. Vissers 174.39.35. PUNTENKLASSEMENT 1. Van Springel (Belg) 106 pnt, 2. Zoetemelk (Ned) 86, 3. Verbeeck (B.) 77, 4. Ocana (Sp) en Vianen (Ned) beiden 60. 6. v. Roosbroeck (Belg) 55. BERGKL AS SEMENT L Fuente (Sp), 114 punten, 2. Ocana Ach, men kan teruggaan in de ge schiedenis en vaststellen, dat die bijzondere dingen toen wel plaats vonden. Men kan ook zeggen, dat er tegenwoordig heel anders en doorgaans veel sneller wordt ge fietst. Men kan nog eens nadrukke lijk vaststellen, dat de Tour van 1973 om den drommel niet gemak kelijk is, integendeel. De rit van gisteren was zwaar. En de coureurs hadden veel geleden. En de strapatzen van de Tour-di rectie met zulke stunts als busver voer in de vroege ochtend zijn wel degelijk te laken, commercieel als ze zijn. Maar toch De Tour is na tien dagen al verve- Canada-vier NICE Ook de tocht naar de Cote d'Azur heeft zijn slacht offers gevraagd Slechts een vijf tigtal renners beperfcce de ach terstand op Lopez Carril tot min der dan twintig minuten, bijna evenveel kwamen binnen met 'n marge van meer dan een half uur. De inspanningen van de voor gaande twee dagen zaten nog in de benen. Het Nederlandse contingent werd opnieuw sterk uitgedund. Tino Tabak, maandag gepar4fe- neerd na zijn val op de Gaiwfer en zijn dappere doorzetten daar na, was gisteren niet in staat om te starten. Pustjens, in Les Orres ook te laat, profiteerde nog van Tabaks gratie, begon wel, maar was een van de zeven uitvallers op deze dag. Keileners verkoos ook de bezemwagen en de ploeg van Ton Vissers is daardoor tot Canada-vier geworden. De twee Portugezen gingen goed mee, Krekels en Van der Leeuw incas seerden zonder spijt een verlies van een half uur. Krekels: "Waarom zou lk mij kapot rij den? Ik doe het liever kalm aan om in de vlakke nog een kansje te hebben. "Van der Leeuw: •'Misschien had ik wel mee ge kund met een vluggere groep, maar 4k reed niet goed genoeg om dat gemakkelijk te kunnen. Ik geloof niet dat het verstandig was geweest moeilijkheden te zoe ken. Er komen nog meer dagen". Inderdaad. Elf om preciess te zijn en zo'n 25 uitvallers in de laatste twee dagen make nhet standpunt van Krekels en Van der Leeuw begriöpelijk. manier Stehman uit zyn ritme te halen. Na een langdurige schaak party wist Klaar op de stand van 8—7 door te drukken en de tweede set met 9—7 binnen te halen. Toch was de goed spelende Stehman hier door niet uit het veld geslagen. Rus tig en fouten vermydend haalde hy de derde en beslissende set met 8—3 binnen. Verder won in dit nummer F. v. d. Loo van J. Hage met 63, 63, terwyi Putters van een deze keer by zonder beheerst spelende G. v. Engelen met 6—1, 6—2 verloor. In de H.D.C. deed zich gisteren een verrassing voor. Het als derde geplaatste duo v. d. Berg/Modder man verloren tegen alle verwachtin gen in van het Jonge duo R. Groot/ J. Veeren. Veel beter waren laatst genoemden niet in deze partij, maar v. d. Berg en Modderman hebben dit Jaar al byzonder veel gespeeld, wat natuurlyk op een gegeven moment zyn terugslag moet vinden. In de H.E.D. kwam P. Roeter net als maandag weer een ronde verder. Met 63, 60 zette hy de onervaren E. v. Kolfschoten aan de kant. Eren- als Roeter kwam ook G. Dint* een ronde verder door een overwif%iing op R. v. Leeuwen. Het ziet er dan ook naar uit dat deze Dinter als een serieuze gegadigde voor de titel in dit sterk bezette nummer gezien moet worden. TON CRÉPIN Betaald voetbal INTERTOTO-COMPETITIE Zaterdag Den Haag Wimterthur. PSV Slovan Bratislava, Feyeaoord Schalke '04, Vejle FC Amsterdam. Cricket HOOFDKLASSE: HBS Quick Hg, Hercules VRA, VOC Rood en Wit. OVERGANGSKLASSE: Quick Hg n VUC, Rood en Wit II ACC H, Hilversum Quick N., AJax Sparta. Honkbal HOOFDKLASSE: Luycks Giants Sparta (14/7) ADO OR WA HCAW (14/7), OWO Hotam Storks (14/7). Feyenoord Raak Nicods (14/7), Sparta Luycks Giants. OR WO HCAW ADO, Hotam Stories OWO, Raak Nicols Feyenoord. EERSTE KLASSE B: Ceteritas Dorlas Quick, Neptunua HHC, Wassenaar Euro Stars, UVV PSV. Dorlas Quick Ce- leritas, HHC Neptunus, Euro Stars Wassenaar, PSV UW.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11