}rote werkloosheid onder le afgestudeerde hts-ers Bromfietshelm pas verplicht als er voldoende goede zijn Vakbondscon tri butie %oet flink omhoog Afasie- centrum gaat dicht Folkertsma weer in oude functie Bijna 3000 hbo-ers zonder werk GARAGE POOT Officier van Justitie praat met fondsen over röntgenologen CV-penningmeester Van Dorp: 1N< tekening ouden met anoeds- ïzwaren VRAGEN OVER POLITIEKE GEVANGENEN IN VIETNAM FLEVOHOF VAT MET GAS ONTPLOFTE Minis ter Westerterp: Hasjvangst van veertig kilo - ASDAG 10 JULI 1973 BINNENLAND ADVERTENTIE JAGUAR VALKENBURG Z.H. - LEIDEN^ DEN HAAG Eind mei van dit jaar stonden bijna 3000 (2932) afgestudeerden van het hoger beroepsonderwijs (HBO) bij de gewestelijke arbeidsbureaus als werkloos ingeschreven. (2130 mannen en 802 vrouwen). Eind maart waren het er 2349 1 725 mannen en 624 vrouwen). 'iet er zo pittoresk uit, het Apeldoorus kanaal, maar de omwonenden zien de landelijke schoonheid niet meer door de ondragelijke stank, die uit het water opstijgt. Vooral hij warm weer en bij oostelijke wind is de penetrante lucht zeer hinderlijk. Bewoners langs het kanaal zijn dan gedwongen 's nachts de ramen dicht te laten. Op de bodem van de vaart zou een meters dikke laag vuil liggen. De vervuiling begint bij Apeldoorn maar is het ergst bij Hattem, waar het kanaal in de IJssel uitmondt. U42 11715- ameiiid: 'BI V HAAG Het tweede kamer vrouw Van Leeuwen (ARP) de staatssecretarissen van CRM ociale Zaken gevraagd waar land die gemoedsbezwaren ;en een aow-uitkering en een domsrente by een beroep op een van de algemene bystands- verband met het verblijf in Jaardentehuis toch deze pen- nterns n moeten aanvragen omdat Li essentieel belang worden jt voor de hoogte van de by- uitkering. kamerlid heeft hiervan een «ld ontdekt, waarbij een 80- 1 vrouw, die 15 Jaar lang op haar kosten in een verpleegtehuis verzorgd omdat zij bezwaren tegen de aow en de ouderdoms- Nu haar bezittingen uitgeput .J feit zij een beroep gedaan op de idswet, waarna de betrokken Heester en wethouders alsnog en de ouderdomsrente hebben den betalen op het ogenblik gemid deld ongeveer f 100 contributie per jaar. De bonden zullen waar schijnlijk jaarlijks 10 tot 15 procent meer contributie moeten gaan vra gen. Dat verwacht de heer J. van Dorp, penningmeester van het Nederlands Katholiek Vakverbond, dat het boek jaar 1972 heeft afgesloten met een nadelig saldo van f 636.000, terwyl er in 1971 nog een positief resultaat was van f 225.000. De totale uitgaven van het NKV beliepen ruim f7.1 miljoen (1971: f6.2 miljoen). De drie grootste uit gavenposten waren juridisch adivies- en bijstandwerk (f 1.84 miljoen), re gionale en plaatselijke activiteiten (f 1.14 miljoen) en vorming, voor lichting en propaganda f 1.1 mil joen. De elf aangesloten bonden droe gen f5.66 miljoen aan contributies af aan de centrale (1971: f 5.5 mil joen). De sterke kostenstijging is onder meer veroorzaakt door loonkosten en overheidsmaatregelen (btw, accijn zen, ptt-tarieven). Bovendien vielen de inkomsten enigszins tegen door dat het totaal aantal leden van het NKV met 4000 terugliep. De NKV-bonden zullen dit Jaar ruim f900.000 meer aan het NKV afdragen dan in 1972. De heer Van Dorp vindt het nadelig saldo over het afgelopen Jaar niet bijzonder alar merend, temeer daar het centraal weerstandsfonds (waaruit NKV-le- den bij stakingen een uitkering krij gen) gegroeid is tot ruim f 11 mil joen. Bovendien werd in 1972 bijna vier ton meer uitgegeven aan advies en bijstandswerk dan in 1971. Dit blijkt uit twee enquetes die het ministerie van Sociale Zaken heeft ingesteld bij de gewestelijke arbeidsbureaus. De enquetes richtten zich nu nog uitsluitend op de studierichting, in de toekomst wil het ministerie ook cijfers te weten komen over de leeftijd van de ingeschrevenen en de duur van de werkloosheid. De en quête zal dan maandelijks uitge voerd worden. Bij de mannen bestaat verreweg de grootste groep uit hts-ers name lijk 871. Andere grote groepen ko men van opleidingen voor onderwij zend personeel (595), kunstonder wijs (159) en hoger landbouwonder wijs (120). De kleinste groep (3) komt van hoger huishoud- en nijverheids onderwijs. De grootste groep werkloze vrou wen is afkomstig van de opleidingen voor onderwijzend personeel: 614. De lest is verdeeld over acht groepen, die op twee na onder de 30 blijven. Die twee zijn hoger sociaal-pedago gisch onderwijs (68) en kunstonder wijs (54). De kleinste groep wordt ge- Liefde liep voor hoteldirecteur niet goed af GRONINGEN Een 37-jarig ho- tedirecteur uit Cannes is het week einde het slachtoffer geworden van een Groningse vrouw op dievenpad De man had de vrouw via een ad vertentie leren kennen. Aan zijn be zoek aan Groningen ging een pret tige briefwisseling vooraf. Tijdens 't afscheidsetentje zei de vrouw dat ze even een vriendin moest bellen. Zij kwam niet terug. De man ontdekte dat zijn portemonnee met zestien honderd gulden weg was. De politie vermoedt dat de vriendin van de man een Groningse prostituee is. Zij is spoorloos. vormd door een afgestudeerde van 't hoger middenstandsonderwijs. Het ministerie van Sociale Zaken, heeft ook cijfers gepubliceerd over de groepen hbo-ers die niet werkloos zijn maar van baan willen verande ren omdat zij daar zin in hebben of omdat zij werk hebben wat niet bij him opleiding past. 199 mannen eu 74 vrouwen vielen eind mei onder deze categorie, tegen 152 en 55 eind maart. DEN HAAG Het ARP-tweede kamerlid wil dat minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken er by de Zuidvietnamese regering in Saigon op aandringt dat het lot van de vele politieke gevangenen in dat land wordt verbeterd. In schriftelijke vragen wyst het kamerlid op de berichten van Am nesty International en op de verkla ringen van een delegatie van ex- politieke gevangenen uit Zuid-Viet- niam die onlangs ons land bezocht. Scholten vraagt verder of de mi nister iets voelt voor de suggestie van de Brede Vietnam Beweging die heeft voorgesteld om een internationale controle-commissie te vormen die speciaal zal worden belast met het lot van de Zuidvietnamese politieke gevangenen. EINDHOVEN De officier van Justitie bij de rechtbank Den Bosch mr. J. Peijnenburg, zal morgen een gesprek hebben met vertegenwoordi gers van de vier ziekenfondsen, die betrokken zijn bij de problemen in het Eindhovense St. Josephzieken- huis. Gisteren heeft mr. Peijnenburg op eigen initiatief een eerste contact ge had met deze ziekenfondsen, wat resulteerde in de afspraak voor van daag. De officier van Justitie wil zich in het gesprek laten informeren over het bewuste accountantsrapport, waarin een teveel betaald bedrag van f 675.000 aan het licht is gebracht. Inmiddels heeft hij de Eindhovense politie de opdracht gegeven te be ginnen met een eerste aanzet voor een eventueel onderzoek. Mochten hieruit of uit het gesprek van van daag strafbare feiten naar voren ko men dan is mr. Peijnenburg van plan een justitieel onderzoek te ge lasten. De medische staf van het St Jo- sephziekenhuis in Eindhoven be treurt diep de materiële en morele schade, die veroorzaakt is door de gang van zaken. De resultaten van het onderzoek naar motivering, schuldvraag en analyse der diverse verantwoordelijkheden moet worden afgewacht, alvorens een oordeel over de betrokkenen kan en mag worden gegeven, aldus de medische staf in een gisteravond uitgegeven verkla ring. De medische staf kondigt in de verklaring aan zich grondig te zullen beraden over de consequen ties van het gebeurde. ADVERTENTIE bloemen,planten, dieren- Stijlvolle presentatie krijgsmacht DEN HAAG Minister Vredeling zal op korte termijn een beslissing nemen op welke wijze de Nederlandse krijgsmacht zich op 4 september, ter gelegenheid van het 25-jarig rege ringsjubileum van koningin Juliana, zal presenteren. Wel 6taat vast dat deze „stijlvol" zal zijn. De bewindsman heeft gisteren uit voerig met het comité verenigde chefs van staven over dit onderwerp ge sproken. Welke onderdelen van leger, marine en luchtmacht aan de presen tatie zullen deelnemen is ook nog niet bekend. in het hart van 't land bij het Veluwemeer top-attractie in juli grandioze bloemen-show DEURNE Een vat met gas is gistermiddag in Deurne ontploft bij het overpompen van het gas in een tankauto. De chauffeur van de auto werd gewond. Hij werd geraakt door een wegvliegend deksel. De auto brandde helemaal uit. Het ongeluk gebeurde op het terrein van de gas unie. ?en c Raagt rkrachter jgt jaar oopkai AMSTERDAM —De heer J. Fol kertsma, die heeft afgezien van het hoofdredacteurschap van de Haag se Post, is weer aangesteld als hoofdredacteur van Elseviers week blad. De redactie van Elseviers Weekblad heeft ook kennis genomen van de verklaring van de heer Fol kertsma, waarin hij zegt dat hij de opdracht voor hoofdredacteur van de Haagse Post op nadrukkelijk ver zoek van de directie van bv uitge versmaatschappij Bonaventura had 'geaccepteerd. Dit met het oog op de continuïteit van de Haagse Post. De redactie wenst haar vertrouwen uit te spreken in de heer Folkerts ma, nu hij de wens te kennen heeft gegeven zijn oude functie weer op te AMSTERDAM Het afasiecentrum in Amsterdam, waar mensen met een stoornis in het taalgebruik door be schadiging aan de hersenen worden behandeld, gaat op 1 september dicht. Er is een diepgaand conflict tussen bestuur en team van de stich ting afasiecentrum aan vooraf ge gaan. Het bestuur was niet tevre den over het werkschema: het meen de dat er per dag 48 patiënten in plaats van 25 patiënten behandeld zouden moeten worden. Een bemiddelingspoging door een commissie van hoogleraren mocht niet baten. De patiënten in het cen trum krijgen sinds deze week ook al geen koekjes meer bij de koffie om dat „de behandeling binnenkort toch al afgelopen zal zyn". Mevrouw Jan sen, logopediste, zegt: „Het is heel duidelijk een prestigekwestie gewor den. Het bestuur heeft absoluut geen belangstelling voor deze patiënten. Wij zouden zes in plaats van vier mensen per dag moeten behandelen. Maar dan is de tijd die wy aan een patiënt zouden kunnen besteden zo kort, 'dat nog nauwelijks van een be handeling kan worden gesproken". iTERDAM Tegen een ne- Qjarige Jongen die een vijftien buurmeisje had verkracht, de officier van Justitie in Am- to gisteren een jaar gevange- f met aftrek geëist en voor- t r beschikkingstelling, jaren geleden was de Jongen toezicht gesteld van de voog- u omdat hij moeilijk opvoed- Het meisje kwam in de v&n 17 op 18 november om half enig van een feestje. De jon- fe in dezelfde flat in een pen- 'Tonde, liep tegen haar zin met fee en trok haar de boxengang bedreigde haar met de dood zou gillen. een braakliggend stuk land cbtte hij haar. Toen het be hagelen sleepte hij haar mee e«n viaduct en verkrachtte schriftelijke vragen van het KVP- Tweede Kamerlid Krosse. Zodra de keuringseisen voor brom- DEN HAAG Minister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) zal 't dragen van een helm voor brom fietsers pas verplicht stellen als er voldoende goedgekeurde helmen ver- publiceerd in de staatscourant zal krijgbaar zijn. De bewindsman heeft dit medegedeeld naar aanleiding van In die periode zal er ook tensieve voorlichtingscampagne wor- bovendien zal hierdoor de publieke fietshelmen zijn vastgesteld en ge- den gehouden, die erop gericht zal opinie ten opzichte van het ver zijn om zoveel mogelijk bromfietsers plicht gebruiken van de helm posi- de produktie van goedgekeurde hel- tot het dragen van een helm te be- tlef be-nvloeden, zo meent de minis- men pas goed op gang kunnen ko- wegen. Naar verwachting zal deze ter. gels en verkeerstekens zal worden gewijzigd, waardoor het dragen van een helm voor bromfietsers verplicht wordt. De maatregel zelf zal echter pas later van kracht worden. Een deel van de kademuur aan het Singel in Amsterdam wordt vervangen. Men doet ech ter zijn best om de bomen te spas- ren, door er netjes omheen te gra ven. Ze zijn wel gesnoeid om te voorkomen dat ze tijdens de graafwerkzaamheden topzwaar worden. EINDHOVEN De politie van Eindhoven heeft zaterdagmorgen twee mannen aangehouden die veertig kilo hasjiesj bij zich hadden. De politie heeft dat nu pas bekend gemaakt. De waarde van de hasjiesj wordt geschat op 125.000 gulden. De mannen, oeiden uit Eindhoven, kwamen rechtstreeks uit Tanger. De hasjiesj was verpakt in pakjes van drie ons, verstopt in de wielkasten van de auto waarin ze de reis had den gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7