Washington steunt koers dollar u EG vraagt NA VO-hulp voor droogte-gebied 1 Nazi-beschermer naar Duitsland Schadevergoeding slachtoffers van kwikvergiftiging M VANDAAG GETUIGT MITCHELL Volgens Europese monetaire centra: Nu ook cholera in Afrika BAHAMA'S OP EIGEN BENEN V.S. actie naar vredl in Cambodja Oude vriend kan Nixon maken of breken DINSDAG 10 JULI 1? LONDEN (AP) Sterke aan wijzingen dat het Amerikaanse Federal Reserve System gisteren tussenbeide is gekomen op de geldmarkten om de koers van de dollar te steunen hebben er gis teravond toe geleid dat de dollar koers op de Europese wisselmark ten sterk aantrok. De koersstij ging volgde op een dag van wilde en onregelmatige prijsbewegin gen, die door Londense geldmake- laars "compleet moord" werd ge noemd. In Tokio is de koers van de dollar maandag met een 10 yen gezakt tot een recorddiepte punt van 245 yen. Oeganda laat Amerikanen Volgens welingelichte zeoslieden in verschillende Europese centra, waren er sterke aanwijzingen dat Washington heeft toegegeven aan Europese druk en de snel vermin derende reserves aan buitenlandse valuta nu gebruikt om dollars aan te kopen, teneinde daarmee de koers ^aar i_ Een he.e{t vrij Een man ploegt door de verdroogde steppe in de hoop dat er op tijd regen zal komen die een eind maakt aan een vierjarige droogteperiode in het gebied ten zuidwesten van de Sahara in Afrika. te steunen. Zondagavond nog heeft een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van Financiën gezegd dat zulk een ingrijpen "noch op komst was noch overwogen was". Er waren geen aanwijzingen hoe het Federal Reserve System zijn reddingsopera - centrale bank daarbij heeft geypen- deerd. De dag begon in Europa met een stijging van de dollarkoers. Alge- verwachtte men dat de maandag de 112 vermoeide maar dol gelukkige vrijwilligers van het Ame rikaanse vredeskorps overgebracht naar Zaire, waar zij nu een begin kunnen maken met hun werk in het onderwijs. De Oegandese president Idi Amin heeft de Amerikaanse Jongeren vrij- met de vrijwilligers aan boord twee dagen geleden in Oeganda een tus senlanding maakte. Amin had de Amerikanen laten aanhouden, omdat hij hen ervan 1 BRUSSEL Francois Xavier Or- toli, voorzitter van de Europese Com missie, heeft secretaris-generaal Luns van de NAVO verzocht ervoor hebben al 20 vliegtuigen ter beschik- De negen landen-leden van de EG de door de droogte getroffen Sene- te zorgen dat de NAVO militaire vliegtuigen ter beschikking stelt van de organisaties die hulp verlenen aan de zes miljoen inwoners van de Sahel, de landen ten zuiden van de Sahara die nu al vier jaar door droogte worden geteisterd. De hoeveelheid levensmiddelen die de EG bijeen heeft gebracht moet de bevolking van de Sahel in staat stel len het tot de oogst van de komen- king gesteld van de zes Sahal-staten. Deze landen worden nu ook nog door een cholera-epidemie bedreigd. De Zwitserse regering heeft in verband da worden nog hiermee de wereledgezondheidsorga- wacht. In Juli verandering. Aan tslot van de hand del was de dollar in Frankfurt 4,5 galese boeren te vooraen van 1*50 L'?™??. hoger.m pariJs^3/4 centt- ton gierstzaad dat tegen de droogte trale banken de koers van ^de dollar dacht huurlingen en agenten van Is- raël te zijn. De groep ging een paar ï'Ur na de vrijlating aan boord van een gecharterd straalvliegtuig om te het 1920 km verderop gelegen Kinsjasa. Vandaag zullen zij naar Boekavoe in het oosten van Zaire vertrekken waar zijn een cursus zullen volgen, YOTkse™ markt opëiS'ngrkwTm*" dê ™rdat ?lh.Un wtfk verscheidene zouden gaan steunen, na het commu niqué dat in Bazel was uitgege ven. Toen deze steun uitbleef zakte de dollarkoers echter na enkele uren wordm"""overgëvlögOT snel weer terug naar de record diep tepunten die vrijdag waren geno teerd. De handel was overal driftig en verward. Halfweg de middag, toen de New NASSAU (AP) De Bahama-eüanden zijn vanmorgen 05.00 uur zelfstandig geworden. Prins Charles van Engeland woonde de plechtigheden bij. Naar schatting 50.000 inwoners van de eilanden juichten terwijl vertegenwoordigers van 52 landen toekeken toen de Britse vlag voor de laatste keer werd gestreken (foto). De Bahama-eilanden kenden al 20 jaar zelfbestuur. De gewone man zal weinig van de volledige onafhankelijkheid merken. Buitenlandse investeerders hebben hun bezorgdheid uit gesproken over het dichtklappen van de Britse beschermen de paraplu boven een van de voorspoedigste belasting- en toeristenparadijzen in het Caraïbisch gebied. Premier Pind- ling ziet handhaving van de eenheid in zijn eilandenrijk van 800 km lengte als zijn voornaamste probleem. Hij heeft ver der gezegd dat hij de economische betrekkingen met Amerika handhaaft en onderhandelt over vernieuwing van de ver dragen ten aanzien van de Britse en Amerikaanse militaire bases op de Bahama-eilanden. Uit de Verenigde Staten en Cana- vliegtuigen ver- augustus zullen in nisatie de beschikking gegeven over totaal 50 vliegtuigen nodig zijn 1 twee vliegtuigen die entstof, medi- de hulp cljnen en chemische middelen voor de waterzuivering naar deze landen moeten brengen. De FAO, de voedsel- en landbouw organisatie van de VN, heeft gezorgd de getroffen gebieden. Miuiclien verwacht president Paraguay BONN (AP) De president van vangen door de gouverneur Paraguay, generaal Alfredo Stroess- staat Beieren Alfons Goppel. ner, zal deze maand een eerste be- De W( zoek aan West-Duitsland afleggen, dat het zo is gisteren door een woordvoerder zejf 0f van het ministerie van Buitenland se Zaken bekend gemaakt. Hij zei tijdens een persconferentie dat de militaire dictator, die van Duitse afkomst is, president Gustav Heinemann noch kanselier Willy Brandt zal ontmoeten. Er doen hardnekkige geruchten de ronde als zouden gezochte nazi-mis dadigers zich schuilhouden in Para guay sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog, onder wie Josef Men- gele. Mengele is de beruchte "engel des doods" uit het concentratiekamp Auschwitz, die door West-Duitsland wordt gezocht omdat hij gevange nen in concentratiekampen zou heb ben gebruikt voor wrede medische experimenten. De woordvoerder van het ministe rie zei dat Stroessner zal worden ont- De woordvoerder zei desgevraagd du afhangen van Goppel al dan niet over Mengele wordt gesproken. In München wilde een woordvoer der van het bureau van Goppel geen commentaar leveren. Het zou echter "bijzonder onbeleefd" zijn wanneer Goppel het onderwerp Mengele ter brengen, zei de Beierse woordvoerder. Onder dwang storten in Nixon-pot NEW YORK (AFP) De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij "American Airlines", heeft maandag bekendgemaakt dat zij teruggave heeft geeist, van de 55.000 dollar die zij on der druk heeft geschonken aan het comité voor de herverkie zing van president Nixon. "American Airlines" gaf vrij dag toe dat zij dit geld aan het comité heeft gegeven hoewel bij dragen van ondernemingen aan verkiezingsfondsen onwettig zijn. De luchtvaartmaatschappij verklaarde toen ook dat Herbert Kalmbach, Nixons persoonlijke advocaat, 100.000 dollar had ge vraagd, maar dat zij maar 55.000 dollar had gegeven. Zwitserse centime in Zu rich. Het Britse pond noteerde toen ongeveer weer de koers van vrijdag, 2,5550 dollar. Tegenover de sterke valuta's van andere Europese landen ls de koers van het pond met die van de dol lar gedaald. In het Lagerhuis heeft Denis Hew- ley, de financiële deskundige van de Labour fractie, maandag uitgeroe pen: "Het is ontoelaatbaar dat geld- speculanten hun onverantwoorde lijk spel kunnen spelen met de le vensstandaard van onze bevolking, en van de bevolking in andere delen van de wereld". Hewaley zei dat de ware schuldigen de grote multinatio nale ondernemingen waren die op korte termijn hun gelden van het ene land naar het andere kunnen verschuiven. Minister van Financiën Athony delen van Zaire zullen beginnen. In niet-officiële kringen heet het dat een boodschap van de Zairaanse president Moboetoe een oplossing voor de situatie bracht. Moboetoe zou Amin er per tele gram van op de hoogte hébben ge bracht dat de Amerikanen op weg waren naar Zaire om daar les te ge ven, en dat zij niet de Israëlische agenten of blanke huurlingen waren waarvoor Amin hen aanvankelijk hield. IcC Tl 1~ maa^ 180.000 gulden schadevergoe- JL LI ivI/O LU/1V o# n>Lsll/l> ding aan ieder slachtoffer van kwik- straks Baiigla Isalamabad (AP) Het parlement Pakistan heeft vanmorgen vroeg president Bhoetto de macht verleend om Bangla DesJ te erkennen wan- Barber verklaarde dat de bewegin- neer dit „in het nationale belang van kort geld "een van de pun ten is waarop wij, naar ik hoop, vooruitgang zullen kunnen maken bij de hervorming van het internationa le monetaire stelsel". Pakistan" is. Maar deze erkenning van het na de oorlog tussen Pakistan en India onafhankelijk geworden Bangladesj TOKIO (RTR) Na 20 Jaar on derhandelen is de Japanse maat schappij Chisso gisteren in Tokio ak koord gegaan met betaling ding aan ieder slachtoffer van kwik vergiftiging, veroorzaakt door de che mische afvalstoffen van haar kunst- mestfabriek in Minamate dat in het zuidelijk deel van Japan ligt. De overeenkomst werd getekend door vertegenwoordigers van Chisso en van 500 slachtoffers van de kwikvergiftiging. De maatschappij beloofde voorts de kosten van de medische bijstand aan de slachtof fers te betalen en een fonds van ruim 3 miljoen gulden te vormen voor financiële steun aan de slachtof- spraak- en hoorgebreken. Het koord voorziet ook in betaling JL-Ï' een maandelijks pensioen aar w slachtoffers van ruim 630 gulden. Ongi irodi zijn tern »wb rijkste landen die lid zijn van het internationale monetaire fonds in Washington bijeenkomen voor ver dere besprekingen over de hervor ming van het monetaire stelsel. Barber zei dat als de afgelopen weken iets duidelijk hebben gemaakt dit wel is dat het internationale mo- sterke koerswisselingen netaire stelsel zo snel mogelijk dient dag is het volume var hervormd te worden. Ondanks de niet groot geweest. mag pas geschieden op een tijdstip fers en hun gezinnen. In maart werd de maatschappij tan is. Bhoetto heeft duidelijk ver- door rechtbank verantwoorde- klaard dat vrijlating vu alle 90 dui- uJk geacht tot betaling van een zend Pakistaanse krijgsgevangenen schadevergoeding van ruim 9,3 mil- en intrekking van het dreigement i°en gulden aan de slachtoffers, met processen wegens oorlogsmis- Tut dusver zijn 78 mensen bezwe- de zogenaamde ziekte minamata, waaraan, voor zover tot nu toe bekend, 480 mensen lijden. De slachtoffers kunnen niet goed meer meer coördineren Zwitserland wil minder buitenlandse werknemers WASHINGTON De voormalige belangrijkste samenzweerders in het rel schopte en in het openbaar te wM< luwde Amerikaanse minister van Justitie, Watergate-afluisterschandaal en een John Mitchell, heeft gisteren verga- rechtbank in New York beschuldigt derd met stafleden van de senaats commissie die een onderzoek instelt naar de Watergate-affaire. Dit ter voorbereiding van de openbare hea- Mitchell van obstructie van het ge recht in het Watergate-onderzoek, samenzwering tot bedrog en zesvou dige meineed. Als hij op alle punten klaarde dat zij duistere zaken zou onthullen als haar man zich niet te rugtrok, verdween Mitchell naar de achtergrond. Martha beweerde dat de geheime dienst na haar uitlatin gen had getracht haar te verdoven ring die vandaag begint en waarin schuldig wordt bevonden, kan dat de en in een inrichting voor geesteszie- Mitchell zal worden verhoord. 59-jarige oud-minister op 50 Jaar ge- BERN De regering in Bern heeft gisteren een nieuw besluit gepubli- ceerd dat het aantal buitenlandse craten" werknemers in Zwitserland moet ver minderen. Tussen de eisen van de economen om meer buitenlandse ar beidskrachten en de polemiek van rechtsgerichte partijen en organisa ties tegen een "buitenlandse over heersing" van volk en vaderland, nam de regering een compromis-be sluit waartegen beide partijen nu stormlopen. Het aantal verblijfsvergunningen, dat tot nu toe 20.000 Jaarlijks was, wordt tot de helft teruggebracht en de buitenlanders worden bij binnen komst nauwkeurig geregistreerd. Elk kanton krijgt slechts een tevo ren afgemeten contingent toegewe- De "nationale actie" in Zwitserland minister zitter van het herverkiezingscomite van president Nixon was, zal waar schijnlijk worden gevraagd van de zijn goedkeuring heeft gegeven het plaatsen UZZ in het hoofdkwartier van de Demo- Tragedie „Een moderne Amerikaanse tra- ^luriterep^atüur 8edie- Van d£ top van rijkdom, aan- Of schoon Mitchell eerder heeft beweerd de plannen niet te hebben goedgekeurd heeft zijn vroegere me dewerker Jeb Stuart Magruder onder ede yerklaard dat dit wel degelijk zo was. De senaatscommissie zou ook van Mitchell willen weten of hij pre sident Nixon ooit iets over de Water gate - zaak of over pogingen van top mensen in het Witte Huis om de zaak in de doofpot te stoppen, heeft ver teld. Drie Jaar lang was John Newton Mitchell prediker en symbool van de „law and order" (wet en orde) fi- Justitie trok hij ten macht naar de diepte hopeloosheid", zo schreef de Was hington Post zondag. In de Tweede Wereldoorlog voerde John Mitchell het bevel over een es kader torpedoboten en had hij John F. Kennedy, de latere president, on der zijn bevelen. Pas in de Jaren zes tig leerde hij Richard Nixon ken nen. Zij werden collega's in het be kende advocatenkantoor van „Mud- ge, Rose, Guthrie en Alexander" in Wallstreet. sohandaal hebben blijkbaar een breuk in de vriendschap tussen Mit chell en Nixon tot gevolg gehad en Nixon, die zelf voor zijn overleving strijd, voert dit gevecht aleen. Maar John Mitchell, die zelf zwaar belast wordt, speelt in deze strijd een centrale rol. Hij is èèn van de weinigen die de belastende uitspra ken van Nixons voormalige adviseur John Dean, kan versterken of zelfs bevestigen. Keus Ontslag heeft het initiatief genomen tot een 61 rij de tegen de „slapheid^ referendum waarbij, als het verzoek TT wordt aangenomen, elke derde bui tenlander het land zal moeten veria ven en het ministerie onder zich te nemen. Geen ander ka binetslid stond Nixon zo i] 1972 nam Mitchell ontslag Zal Mitchells loyaliteit standhou den of zal hij, als een man die niets meer te verliezen heeft, de president met zich in de afgrond sleuren? Van af vandaag zal moeten blijken welke keus hij heeft gemaakt, bij het ma ken waarvan ook echtgenote Martha een rol kan hebben gespeeld of nog spelen. Mitchells advocaat zegt dat zijn cliënt geen verklaringen heeft af Justitie te leggen die Nixon belasten kun- laar vrouw Martha beweert in dat de president van alles op de hoog te is geweest. Zij zegt echter ook. „John Mitchell zal voor de president de gevangenis ingaan". WASHINGTON (AP) De Verei» de staten hebben China, de So*: j Unie en andere geïnteresseerde gendheden gevraagd „serieuze elwillende aandacht" te willen hun spiergroepen niet S?116?"?1 n het aanbod var vertonen voorts Cambodjaanse regering onderhal.» lingen te beginnen met haar tegï standers over een wapenstilstand. Het ministerie van Buitenlandse Z ken in Washington heeft maand door een verklaring, welke werd t gegeven na besprekingen In San Cl mente tussen president Nixon en Chinese ambassadeur in de Ver nigde Staten Huang Zheng, een vi desinitiatief van de Combodjaai «blad regering een zetje in de goede ric ting gegeven. De Cambodjaanse regering ntf maarschalk Lon Nol is bereid tot a derhandelingen over een vredesi y Qiet koord met elke door de Khmers aa tnische gewezen leider, aldus heeft de Catf bodjaanse ambassadeur in SI pore K. Wongsanith maandag op persconferentie gezegd. Wongsanith zei dat zijn regerli veT zelfs met het afgezette staatshoo Iuisaj prins Sihanoek zou willen onderha: delen als de Khmer-communist) hem openlijk als hun leider erke den. De ambassadeur legde er ec de nadruk op dat er geen sprake kan zijn dat vredesonderhandeling' beginnen zolang de troepen van i Vietkong en van Noord-Vietnam ui uit Cambodja zijn teruggetrokken. Volgens de ambassadeur strijdig ongeveer 35.000 communistische Khmer-soldaten tegen het Camboi jaanse leger. Verder zouden er 50.000 Noordvietnamese en Vietka j soldaten in Cambodja zijn. Ex-minister John Mitchell Op de plaats rust De 290 Cafl dese officieren die zijn verbonden V de Internationale Commissie v zicht op de wapenstilstand in Zui Vietnam, hebben uit Ottawa de fl, dracht gekregen geen enkel initiati voor een opdracht meer te nemen. verklaarde minister van Defensie F chardson gisteren in het LagerM Dit naar aanleiding van het feit l twee Canadese officieren in een ftige e bied waarin de Vietceng heer meester is, sinds twaalf dagen w den vastgehouden. 'AKAN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4