olgers blijven ijfelen na xplosie Ocana.. PUSTJENS HUILDE AAN DE FINISH E TOUR IN CIJFERS >PIE lucle tijd herleeft: peloton op drie kwartier gefietst de kust.:. SPA O 10 JULI 1973 pagina 11 LES ORRES Voor Wim Schepers, die afstapte en drie renners uit de ploeg van Ton Vis sers is de Ronde van Frankrijk afgelopen. De wedstrijdcommis sarissen hebben Matthijs de Ko- oing, Ben Janbroers en Jo Vrancken uit de strijd genomen. ZIJ hebben zich laten voortsle pen door volgauto's en ook de Belgen. Doyen, OpdeBeeck, pianckaert, Verstraeten, de Fran sen Carletti, Bellone en Millard en de Spanjaarden AJa en Zura- no moesten voor dit vergrijp de strijd staken. Voor Vissers, die een aantal van zijn ren mem uit een „kansloze" positie zag terugkomen toch een teleurstellende dag, nadat de Ju ry eerder had beslist om Mat- thieu Pustj ens en de in Franse üenst rijdende Tino Tabak, bei- Jen te laat binnen te pardonne ren. De Jury stelde dat Tabak na rijn val in de afdaling van de Ga ibier, een enorme wilskracht had jetoond en ondanks hinderlijke Dlessures aan schouder en dij- Deen toch was doorgereden. Het zou onrechtvaardig zym hem na die prestatie uit de strijd te nemen. Voor Pustjens die kort voor Tabak binnenkwam lieten de commissarissen genade voor recht gelden omdat hij slechts weinig na het sluiten van de controle was binnen gekomen. Tabak vertelde na zijn val op de Galibier verschrikkelijk te hebben afgezien. "Maar ik heb er niet aan gedacht af te stappen. Ik wil Parijs halen. Alleen heb ik nooit kunnen denken dat het zo moeilijk zou zijn". Pustjens was op zijn laatste krachten binnen gekomen. Na de rit te hebben vol tooid was hij niet bij machte iets te zeggen. Hij huilde van ver moeidheid en stamelde alleen maar "vandaag kon ik niets". Ploegleider Vissers vond het onredelijk dat een dergelijke etappe in de ronde is opgenomen. "Het is een slachtpartij geweest. Bergen in een koers zijn normaal, een rit over 240 kilometer ook, maar niet allebei. Het zou voor de ronde ook beter zijn geweest als er minder bergen of kilome ters waren geweest". Ben Jan broers voltooide zijn laatste rit uit zijn eerste Tour de France met: "Deze etappe was te lang, de rit te zwaar en de bergen te hoog" Rust Guimard GENEVE Cyrille Guimard, die na een lijdensweg van enkele dagen gisterochtend uit de Tour de France stapte, heeft besloten veertien dagen volledig rust te nemen alvorens de training te hervatten. „Ik wil veertien dagen lang niets over fietsen horen. Ik ga uitrusten. Misschien gewoon thuis, misschien in mijn caravan aan de Atlantische kust", aldus Guimard. Volgens de Franse cou reur was de pijn aan zijn knie gisterochtend minder dan de da gen ervoor. "Maar de verbetering was niet voldoende om me in staat te stellen me te laten zien in de zware Alpenetappe van vandaag. Temeer niet daar er slecht weei wordt voorspeld", zei Guimard Het eerstvolgende doel van Gui mard vormen nu de wereldkam pioenschappen. die in september worden gehouden. Cyrille Guimard ORRESDe "Tour-lotêrij" die gisteren op deze plaats werd geïntroduceerd, bestaat >t meer. Luis Ocana heeft persoonlijk iedereen, die voor deelname in aanmerking kwam, sloten. Zij, die nog enige hoop op een prijs koesteren, mogen weliswaar nog een gokje wa in 'n toto rond het al of niet verdwijnen van de Spanjaard uit de koers, maar verder dient zich slechts tevreden te stellen met de kruimels, die de grote scheidsrechter gisteren nog prijzenpot liet. ■■n:: ig nog wat worden geknokt groene trui en dat is het wel. Luis Ocana stuurde Méribelles-AUues en Les Or- hele Tourpeloton figuurlijk uis. Wanneer hèm niets t, dan is de Tour na acht drieëntwintig dagen gestre- le Inai zou Luis Ocana nog moeten ken? Een val, zoals indertijd pbei tweestrijd met Merckx? Maar as de zuiderling ondanks ne- dnuten voorsprong niet tot brengen. Hypernerveus adreven door de bedrie- an een eventuele comeback absolute heerser in de wie ld, zijn ondergang tegemoet, andere keren, dat Ocana erliet? 1 We 'as er gebrek aan conditie, tiooliste voorbereiding. Zaken die w baarheid" verdubbelen e cana werd dan ook ziek. Te Pen inspanningen maakten hem renner met een te wankel 7andaag kan men zich met leidfcogelijkheid voorstellen, dat lei irtijdig vertrek uit de Ronde Sér zal overkomen, cana hoeft zich sinds giste er geen enkele concurrent /ere ttrgen te maken. Hij fietste renners Door Fred Racké twintig minuten. Hij bezorgde de al in hopeloze positie gemanoeuvreerde Fuente nog eens een minuut méér achterstand. En belangrijker hij week op diens terrein, in het hooggebergte, geen meter van zijn zijde. Nee, Luis Ocana hoeft zich nu nergens nerveus om te maken. Ook niet over Bernard Thévenet, die bijna zeven minuten op hem prijsgaf. Want Luis Ocana had toch ook in de Dauphiné Libéré de wa pens voorhanden om die Thévenet te verslaan? Ocana hoeft voor nie mand bang te zijn. En hij kan dus zijn nervositeit, die hem altijd aan de schaduwkant heeft begeleid,ver geten. Luis Ocana kan op zijn ge mak verder koersen, in het geel naar Parijs. Want hij is waarschijnlijk op een wat langer traject óók nog de beste tijdrijder van het peloton al is in deze Tour de langste tijdrit dan maar zesentwintig kilometer, te weinig om iets van importantie te verliezen. Revanche En zyn gezondheid, hoe staat het daarmee? Luis Ocana kwam vorig jaar naar de Tour om Merckx „revanche" te geven. En iedereen stelde zich daar veel van voor. Maar „men" wist behoudens een enkele insider niet, dat Ocana zich in de winterse rustpauze toen veel te veel had laten gaan, zich bepaald niet al te best had ver zorgd. Vandaar zijn broze conditie, die aan de dag trad, toen hij zich moest forceren om Merckx bij t« benen. Ook dat is nu anders. Ocana heeft in de wintermaanden zichzelf een wat regelmatiger ritme opgelegd. Hij kende maar weinig uitspattin gen veel minder althans dan in het voorgaande Jaar. Hij bouwde zijn seizoen ook veel beter op. Wei nig zwaar werk in de eerste maan den, een Ronde van Spanje, waarin hij zoveel als dat kon op „overhou den" reed. Ocana wist, dat het in de Vuelta geen zin had om een tot ongekende hoogte gestegen Merckx aan te vallen. Hij leefde ook in de Spaanse ronde meer dan ooit naar de Tour toe. Ocana deed dat ook in mentaal op zicht. Hij liet af en toe doorsche meren, dat hem aan de Tour-zege véél gelegen was, ditmaal. Maar tij dens intieme gesprekken over zijn kansen in de zestigste Ronde van Frankrijk, haakte hi) veelal de maken, tevoren al? Ik ga goed voorbereid naar de Tour. Meer niet. Ajax-Feyenoord op 23 september DEN HAAG Het toptreffen in de eredivisie tussen AJax en Feyen- oord zal in het komende seizoen plaatsvinden op 23 september in Amsterdam. Het programma voor de openingsdag van het seizoen 1973/ '74 ziet er als volgt uit: 12 augustus: Feyenoord Go Ahead Eagles; NAC AZ '67; FC Twente Haarlem: NEC FC Utrecht; FC AmsterdamPSVFC Groningen AJax; Rod a JC MVV; FC Den Haag De Graafschap; Telstar Sparta. Eerste divisie: 12 augustus: FC Den Bosch FC Dordrecht; HVC FC VVV; Fortuna SC SW; Heerenveen PEC Zwolle; Wageningen Veendam; Volewij- ckers Vitesse; Helmond Sport Heracles; Eindhoven SC Cam- buur; Fortuna VI. Willem II; Vo- lendam Excelsior. Druipend van 't zweet en uitgeput na de rit door de Alpen naar Les Orres: Luis Ocana, die voor een ravage in het rennersveld zorgde. schouders op: „wat moet ik nog ho pen? Het is me toch al viermaal niet gelukt? Wat zal ik me illusies 39.15; 76. Vianen (Ned-Desvages) op 1.13.47; 83. Krekels (Ned-Vlssers) op 1.19.37; 92. Van der Leeuw (Ned-Vis sers) op 1.22.57; 99. Pustjens (Ned- aatAnet (Pr-Plaud) 8.02.46; 5. Pe- Vissers) op 1.29.06; 103. Tabak (Ned- ■Caput) 8.08.30; 6. Zoetemelk Stablinskl) op 1.33.53; 110. Vrancken te svages) 8-16.11; 7. Delisle (Fr- (Ned-Vls6ers) op 1.51.26; 111. Janbroers 8.16.12; 8. Van Sprlngel (Belg- (Ned-Vlssers) op 1.52.29; 112. Kelleners SIE ETAPPE (Sp-De Muer) de 237,5 km In 2. Fuente (Sp-Barrutia) Martinez (Fr-Caput) 8.02.4 HJULUOeEt-222km rbn i) zt; 9. Lopez-Carril (Sp- vui zt; 10. Grelin (Fr-Caput) zt; oedri itinho (Port-De Muer) zt; 12. bn ipe (Belg-Stabllnskl) zt; 13. ie d en (Den-De Muer) zt; 14 Ovion de End) 8.16.18; 15. Poulldor (Fr- 23. Genty (Fr- De Muer) 24. Berland (Fr-De Muer) zt; des (Port-Schotte) 8.20.14; 26. .erne (Port-Vissers) 8.20.17; 68. v. d. LU 36.11; 102. Krekels 8.42.25. S( tfEEN KLASSEMENT lip C (Sp-De Muer) 48.08.16; 2, 7p-Barrutla) op 9.08; 3. The- •Plaud) op 10.16; 4. Perin (Fr- op 19.57; 5. Zoetemelk (Ned- hy bfei) op 23.15; 6. Van Sprlngel 0p jj lessens) op 23. rklal «Minski) op 23.44; 8. Morten- |j a-De Muer) op 27.49; 9. Pouli- lej Caput) op 27.55; 10. Delisle 147. ha« "0 °P 28.03; 11. Martinez (Pr op 28.09; 12. Ovlon (Fr-Plaud) (Ned-Vissers) op 2.08.13. Vrancken, Janbroers en Keileners zijn uit de strijd genomen. PLOEGENKLASSEMENT 1. Caput (Martinez, Perin, Grelin) 24.27.16; 2. De Muer (Ocana, Agostlnho, Mortensen) 24.28.11; 3. Barrutia (Fuen te, Lopez Carrll, Martos) 24.30.29; 4. Plaud (Thevenet, Delisle, Ovion) 24.35.16; 5. Gemlnlanl (Gandarias, Almar, Blain) 24.59.04; 6. Drlessens (Van Sprlngel, Houbrechts, Gllson) 25.08.41; 12. Vissers (Martins, Ollveira, Krekels) 25.27.31. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 7. Van Impe 1 De Muer 146.27.13; 2 Caput 146.29.00; Plaud 146.42.10; 4 Barrutia 146.47.18; Drlessens 147.16.05; 6 Stablinski .01; 12. Vissers 148.44.07. PUNTENKLASSEMENT Van Sprlngel 94 pnt; 2. Zoetemelk i; 6. Van Roosbroeck 55; 6. Vianen 49. BERGKLASSEMENT Ik zal mijn eerzucht te hulp roepen als heit echt nodig iis. Enals het kèn." Gisteren, terwijl het peloton uiteen viel en verder zwalkte over de hel lingen van de Hautes-Alpes, giste ren kon het. Naarmate de ochtend vorderde be dwong de zon hoe langer hoe meer en tenslotte definitief de wolken flarden die na de stortvloed van de vorige dag waren overgebleven. En Luis Ocana voelde zich daarbij op perbest. Hij voelde zich nog beter, toen bleek, dat José Manuel Fuente voor hem het zware werk wilde opknappen. Keer op keer spurtte de tengere Spanjaard weg van het groepje, dat zich aan de voet van de „historische" Galibier had ge vormd. En iedere keer weer sloopte hij daarmee de krachten van een Van Impe, een Thévenet, een Zoetemelk. Maar niet die van Ocana. Regelma tig rijdend, kilometer na kilometer zich meer het ritme van de ware treinloper eigen makend, koerste Luis Ocana achter Fuente aan. Glimlachend zag hij, hoe tenslotte iedereen moest afhaken. Om ver volgens zelf het initiatief te nemen. Van een driftige aanvaller veran derde Fuente in een meerijder, die nog maar zelden en dan nog zwak- „Logisch", verklaarde de man in het glanzend geel later, „logisch, dat ik wegreed. Hij had me toch al het zware werk laten doen toen wij eenmaal ruim een minuut voor sprong hadden genomen? Moet ik hem dan belonen?" Eenling Pas op de laatste meters van de laatste helling slaagde Fuente erin om iets op zijn landgenoot terug te winnen. „Maar toen", zei Ocana, „was ik dan ook wel aan het einde van mijn krachten". Hetgeen nau welijks verbazing mocht wekken voor wie de cijfers in ogenschouw nam: Na Fuente vijf minuten voor dat Thévenet arriveerde (met de verbazingwekkende Martinez! en twintig minuten voordat zich twaalf man meldden om na de eenling Pe rin om de zesde plaats te sprinten. En de goede oude tijd leek geheel en al te zijn teruggekeerd, toen drie kwartier na Ocana's aankomst zich een groep presenteerde die Je met enige goede wil „het peloton" zou kunnen noemen. Ocana had ge regeerd zoals Merckx. Oftoch niet? Want met de Belg in de Tour-gele deren zou zoiets, zo'n koninklijke vlucht, zo'n ravage in het peloton waarschijnlijk niet eens zijn Jes de Tour-beslissende vlucht kon gekomen. Merckx en zijn ploeg zou- f-a^eau (Fr- De Muer) op 79; 3. Verbeeck 64; 4. Ocana 4. Ago»*ïïino (Port-De Muer) {.179 wol: 15. Mendes (Port-Schotte) op ie tri 24. Martins (Port-Vissers) op 1. Ocana 62 punten; 2. P. Torres 61; 3. Fuente 57; 4. Thevenet 44; 5. Van Impe 41; 6. Grosskost 32; 8. Zoetemelk 28; 10 ex. aequo; Agostlnho en Pustjens 20. steunen. Een Fuente, die tenslotte nog slechts in de etapezegge geloof de en ook daarvan werd beroofd, toen Ocana woest wegsprintte ter- rit als deze, zó vroeg in de Ronde, een verschil van ten hoogste een kwartier op „de rest" en van een paar minuten op de „be- AJAX 18-0 EMMEN AJax heeft gisteren zyn eerste oefenwedstrijd voor het nieuwe seizoen, tegen WKE Emmen, gewonnen met 180. De Amster dammers zijn gisteren in trainings kamp gegaan in De Lutte 'Over ijssel). De ruststand van de ontmoeting tegen de Drentse amateur-vierde klasser was 70. De doelpunten kwamen op naam van Johan CruiJff (4», Arnold Mühren '4), Gerrie Mühren (3), Jan Mulder '3), Ger Kleton, Johnny Rep, Wim Suurbier en Piet Keizer. Johan Neeskens speelde niet meer. Mulder speelde al leen in de tweede helft mee. Er waren 10.000 toeschouwers. ADVERTENTIE Hij brak los in een gevecht, dat voornamelijk tegen hemzelf ging. Eens moest hij zijn kwaliteiten to nen. Dan maar zonder Merckx. Het gebeurde gisteren. En de kans is groot, dat Luis Ocana de strijd met die andere Ocana, die van „vroeger" nu dan toch definitief heeft gewon- Hoewelgisteren in Les Orres waren er nog altijd vele volgers die er nog immer aan twijfelden of Luis Ocana ondanks zijn schitte rende krachtsexplosie de Ronde van Frankrijk kan winnen. Want Luis Ocana kan óók wel eens Luis Oca na blijven. Kampioenschap in de solingklasse MEDEMBLIK Voor Medemblik op het IJsselmeer is gisteren de eerste wedstrijd gezeild voor het open Nederlands kampioenschap in de Ouympische solingklasse. De open Nederlandse kampioen schappen worden door velen be schouwd als laatste training voor het open Europese kampioenschap, dat van 14 tot en met 20 Juli op dezelf de plaats voor Medemblik wordt ge houden. Zodoende is er voor de open Nederlandse kampioenschap pen een aantal van 19 boten. Met sterke namen als de Denen Banda- lowski, Nielsen, de Brazilianen Pi- mentel en Brun, en de Oostduitsers Schwartz en Belov. Van de Nederlanders is het team Bakker-Lucas-Vollebregt als beste geëindigd op de negende plaats, 't Team Blok - Kurpershoek - Van de Berg was tiende. Het team Hoefna gels-Bakker-Braam werd gediskwa lificeerd wegens een te vroege start en 't trio Dupont-S. Bakker-De Vla ming moest opgeevn wegens mate riaalbreuk. Pimentel wist als eerste de lijn te passeren vlak voor de Oostduitser Schwarz, de Europees kampioen van vorig Jaar. ENKHUIZEN Op het IJsselmeer voor Enkhuizen is gisteren de eerste wedstrijd voor het wereldkampioen schap in de hornet-klasse gezeild. De wedstrijd werd gewonnen door de Engelsman Michael Goodwin. De uitslag is: 1. Goodwin <GB). 2. Sliwinski «Pol)., 3. Herve(GB), 4. Evans «GBt, 5. Korth (GB), 14. Vermolen (Ned)., 17. Klaassen (Ne derland). Morris vanaf f 8.990,— inkl. BTW. NU HOGE INRUILPREMIE BIJ Van Oldenbarneveldtstraat 37 (zijstraat Warmonderweg). Telefoon 54909. Dagelijks open tot 6 uur. Italiaanse pers w il sluiting circuit Monza MONZA De Italiaanse dagbladen hebben gisteren een verbod geëist van motorwedstrijden op het super snelle circuit van Monza, waar in ze ven weken tijds vijf coureurs het le ven lieten. Drie Jonge Italiaanse amateurs stierven zondag bij een botsing in precies dezelfde bocht, waar de be roemde Fin Jarno Saarinen en de Ita liaan Renzo Pasolini op 20 mei Jl. de dood vonden. Motorrijders beklaag den zich er tijdens de training van zaterdag over dat de bocht te riskant was, omdat zij na het rechte stuk waar snelheden worden bereikt van 220 tot 230 km/uur niet tijdig terug konden schakelen. „Waarom durven wij het geen moord te noemen?". Die vraag stel de La Stampa uit Turijn gisteren in een artikel, waarvan de titel luidde: „Een tragedie, die vermeden had moeten worden". De krant zegt dat de baan, waarop werd gereden precies dezelfde was, als waarop Saarinen en Pasolini stierven. De veiligheidsmaatregelen waren gelijk of minder en het asfalt was in een slechtere staat. ,Een fout maken is iets dat iedereen kan overkomen... maar opnieuw een fout van deze omvang maken, is een mis daad". De Corriere Dello Sport uit Rome zegt onder de kop: „Monza doodt weer - dit kan niet doorgaan", dat de organisatoren zich gerealiseerd moeten hebben dat het circuit waar op Pasolini en Saarinen stierven te gevaarliik was voor .lunior racers" met minder ervaring dan de profes sionals. In sommige gevallen waren het uitgesproken beginnelingen, die aan de start kwamen op motorfiet sen, die dezelfde snelheden kunnen ontwikken als die van de grand prix-bolides.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11