Billie Jean King verslaat elf jaar jongere Evert... irie doden p circuit monza RBC MAG NIET BETAALD SPELEN Verplicht applaus voor Jan Kodes op Wimbledon Die Leythe en Asopos in prijzen bij Skadi PSV is aanvallend sterker geworden INDAG 9 JULI 1973 LONDEN Billie Jean King en Jan Kodes zijn de kam pioenen van Wimbledon geworden, dat ondanks de boycot van 73 vooraanstaande spelers met 299.742 toeschouwers 981 be zoekers meer trok dan vorig jaar. Voor Billie Jean King, die als tweede was geplaatst achter de Australische Margaret Court, was het de tweede achtereenvolgende maal en de vijfde keer in totaal dat zij het enkelspel won, waarmee zij een nieuw na-oor logs record vestigde. De 29-jarige Amerikaanse versloeg zaterdagmiddag haar elf jaar jongere landgenote Chris Evert met 60, 75. Met haar overwinning verdiende zij een bedrag van 3000 pond. Ongeveer 20.000 gulden. Billie-Jean King had twee arnbi- fase volmaakt volleerde aan het net. ties, toen zij zaterdagmiddag het gras De kampioene kreeg in de eerste set van he't centrecourt op Wimbledon betrad'. „Ik wilde die vijfde titel pak ken en de mensen in Amerika laten zien, dat ik echt wel van Chris Evert kan winnen", aldus de 29-jarige Ame rikaanse na afloop van de partij, die in 52 minuten „bekeken" was: 6—0, 75 voor de titelhoudster. Billie-Jean negen punten tegen. Chris Evert: „In die vorm is Billie-Jean echt te goed voor my en waarschijnlijk zou ieder een een beginner hebben geleken te gen dit spel". Na de 60 in zestien minuten leek de tweede set al niet anders te ver lopen, toen Billie-Jean King in enkele King's wensen waren vervuld en, het minuten uitliep naar 20. Maar toen moet gezegd, niet ten onrechte. Haar wan Chris Evert voor de eerste keer in de eerste set was bijna vol- haatr opslag top lovie) en plotseling Mllie Jean King toont het mbliek het wandbord dat Bij door een zege op Chris 1 ',vert voor de vijfde waal won. maakt, enkele klassen beter dan vorig jaar, toen zij in de eindstryd Evonne Goolagong terugwees. Chris Evert stond in de eerste game zo onder druk dat zU geen controle kon krijgen over haar doorgaans zo solide fore- en backhandslagen. De 18-jarige fi nale-debutant maakte ongewoon veel fouten, maar dat was een verdienste van Billie-Jean King, die in deze het met de superioriteit van King gedaan. Haar slagen werden minder diep en vaker moest zy gebruik ma ken van de tweede opslag. Wisselwerking i IA CAFP) Vrijwel op dezelf- zeven weken geleden jeldkaanpioen in de 250 cc klas- Saarinen en de Italiaanse i Renzo Pasolini veronge- heeft zich zondag op de baan i. opnieuw een ernstig mo- eluk voorgedaan. Het heeft yenstander Ierland in viscup nog bekend De Daviscuptegenstan- Nederland in het seizoen >g niet bekend. Zaterdag is .1 de loting verricht voor dit van temidslandenteams. Ne- zal pas in de tweede ronde Europese zone (groep A) in ten en wel tegen de winnaar viertal Finland/Turkye/Li- ixemburg. De andere wed- in de 'Nederlandse' groep Portugal of Ierland tegen de ov( t-Unie of Frankrijk, Zwitser- kkige Oostenrijk tegen Roemenië of Qiel Zeeland, Zweden tegen Polen het leven gekost aan drie Italiaanse junior-rijdersRenato Galtrucco, Renzo ColOmbini en Carlo Chiionio. Het ongeluk, waarby 14 rydiers be trokken waren, gebeurde zondag morgen tydens de series van de na tionale Italiaanse kampioenschappen in de 500 cc klasse. Direct erna wer den de overige races afgelast. De om standigheden waren vrywel gelyk als by het ongeluk Pasolini-Saarünen. Volgens ooggetuigen raakten Gal- trucco en Colombinii elkaar by het uitkomen van de bocht en konden toen het stuur niet meer houden. An dere coureurs reden op de gevallen Italianen in. Piet van Leeuwen wint 100 km in Oostvoorne KRUININGER GORS Piet van Leeuwen uit Zoeterwoude heeft za terdag in Kruininger Gors (Oost voorne) een 100 km-wedstryd voor amateurs gewonnen. Cm- Schuuring (Amsterdam) legde beslag op de tweede plaats. De vegen van Chris Event, vooral haar dubbelhandig geslagen back hand, werden daarentegen vinniger, de bekende wisselwerking. Het meisje uit Fort Lauderdale had een paar keer succes met lobs en dropshots, maar lang kon zy het tempo niet blij ven dicteren. Op een kritiek punt (by 55 op eigen service) sloeg zy een hoge bal tot twee keer toe uit. De sterk afgeslankte Billie-Jean King, de voorvechtster van de damesrechten in het internationale tennis, serveer de de party vervolgens overtuigend uit: 7—5. Billie-Jean King won nog twee maal, waardoor zy voor de tweede keer in haar carrière drie Wirnble- dontdtels in één toernooi veroverde. Gistermiddag versloeg zy piet de Australiër Owen Davidson in de fi nale van het gemengd dubbelspel de Amerikaans/Mexicaanse combinatie Janet Newberry/Paul Ramirez met 63, 62. Met Rosemary Casals won Billie-Jean King tevens het dames dubbelspel door een zege in de finale op Betty Stöve en de Francaise Fran- coise Dürr: 6—1, 4—6, 7—5. Billie-Jean King ondervond steun soms ook niet van Rosy Casals. Het Nederlands/Franse duo, voor Betty Stöve was het de tweede ach tereenvolgende finale (vorig jaar won zy met King), heeft driftig tegen stand geboden en bracht het zelfs tot een derde set: 16, 64, 75. Betty Stöve speelde in de tweede set erg sterk, maar aan het eind van de derde viel zy terug. De volley van Dür was, als gewoonlijk zwak, terwyi haar opslag nodig revisie behoeft. Te gen de goed ingespeelde Amerikaan- tjes, die er overigens een uitputtende halve finale op hadden zitten (75, 7—5 tegen Goolagong/Young) waren er onvoldoende mogelykheden. bracht hy het tot de finale op Forest Hills en bereikte hy vorig jaar op het profloze Wimbledon de halve eindstryd. Zyn spel is gedegen, zijn wedstrijd mentaliteit ijzersterk. Aleksander Me- treveli, de eerste Rus die een enkel spelfinale op Wimbledon bereikte, heeft minder grote prestaties achter zyn naam. staan. Hy serveert beter dan Kodes, is meer een killer aan het net, maar speelt veel onregelmatiger. Tydlens de finale keek de 28-jarige Georgiër steeds of hy het met geen enkele beslissing van de lijnrechters eens was. Metreveli is mede aan eigen irritatie ten onder gegaan: 16 (in 18 minuten), 8—9 (na een setpunt te hebben gehad) en 3—6. Metreveli maakte de mooiste punten, Kodes de belangrykste. De Rus, die de Amerikaan Alex Mayer voornamelyk door servicege- weld overmeesterde, had te kampen met een onregelmatige opslag. De servicereturn van Kodes was overi gens vrywel onveranderd meesterlyk. Zyn reputatie in deze bleek niet on- Onbevredigend De finale bij de heren had iets on bevredigends, hoe onderhoudend de voorstelling tussen Jan Kodes en Aleksander Metreveli bij vlagen ook was. En al zyn er vervelender heren finales op Wimbledon geweest, altyd was er de voldoening de beste spe lers ter wereld aan het werk te zien. De Tsjech noch de Rus kunnen ech- tre tot de absolute wereld-elite wor den gerekend, al won de 27-jarige Kodes twee keer „Parijs". Bovendien Waterpolo jeugd boekt zeges BOEDAPEST Het Nederlands waterpolojeugdteam heeft zaterdag in de derde wedstrijd van het interna tionale toernooi in Boedapest met 10—3 gewonnen van Groot Brit tan- nië. De tussenstanden waren: 31, 2o, 20. 32. In de ochtenduren had Nederland met 83 (00, 31, 21, 31) gewonnen van Zweden. Nederland staat met vier punten op de derde plaats achter Spanje (8) en Hongarije (6). Kodes, na Jaroslav Drobny de tweede Tsjechische Wimbledon-win naar, kreeg 5.000 pond (33.000 gul den) een bedrag dat hij niet in eigen zak mag steken: de Oosteuropese spe lers dienen hun prijzengeld over te maken aan de nationale bond, die vervolgens niet te gierig is die speler een deel van zyn verdiensten terug te geven. Hoe dan ook, Kodes leek van zyn overwinning byzonder veel ple zier te hebben. Hy kuste de cup en zelfs kon men op zyn besnorde ge laat het vermoeden van een glimlach waarnemen. De Tsjech had dan ook sterk gespoeld, in aanmerking geno men dat zyn vorige duels met Metre veli steeds in vyfsetters waren ont aard, met wisselende winnaar. De eerste set was al byzonder snel be keken: 61. Kodes leek allesbehalve onbespeelbaar, maar een tegenstander in dit geval Metreveli ziet zich veelal in no-time geplaatst voor een schokkende achterstand. Bedrieglijk Er zit een flinke dosis venyn in het bedrieglyk simpele spel van de Tsjech. In de derde set was het al niet anders. In een kwartiertje stond Kodes op 52 en maakte even later op 63 de party uit. Metreveli maak te veel fouten. De Rus sloeg een on telbaar aantal keren tegen de net- band en wenddt zich in vertwy teling tot lynreohters en omziittenden, zelden in woord, doch des te sprekender in gebaar. In de tweede set, die door een tie-break moest worden beslist, ver loor de Rus alle concentratie. Kodes kreeg in het beslissende spel zeker vier punlten cadeau. Niettemin was zyn overwinning verdiend, hoewel weinig spectaculair. Het publiek had er maar een mager, verplicht ap plausje voor over. De titel in het herendubbelspel ging naar Nastase/Connors na een vyfsetsparty tegen de Australiërs Cooper en Fraser (39). Toch nog een Wimbledonkampioenschaip voor de Roemeen, die weer veel grapjes maakte, ook al om de middelmatig heid van het duel te doen vergeten. Nastase klaagde weer over zyn rug en trok zich uit het gemengd dubbel spel (met Casals) terug. Schipper Klaas van der Meiden overleden STAVEREN Tydens de vyfde race van het traditionele skutsjesilen is zaterdag by Staveren schipper Klaas van der Meulen van het skutsje "Woudsend" door een hartverlam ming getroffen en overboord geslagen. Van der Meulen was 67 jaar. Hy had op de voorgaande dagen niet alle wedstryden meegevaren, omdat hy last had van de hitte. Zyn zoon is hem nog nagesprongen, doch hulp mocht niet meer baten. De wedstrijden zyn verder afgelast. AMSTERDAM Omringd door di verse kermisaotlvits'i'ten vierde de Rotterdamse studenten roeivereni ging Skadi op de Bosbaan in Amster dam zyn negende lustrum. De gezellige entourage rond de baan had totaal geen invloed op de pres taties van de mensen in de boten. Vooral niet by de meisjes en jongens 17 en 18 jaar, die fanatiek vochten voor de nationale titels. Vooral de strijd om de titel by de meisjes in de dubbeltwee was byzonder spannend en zy gaven elkaar niets toe. Voor het oog gingen De Hoop. Die Leythe en Het Spaarne gelyktydig over de finish. De elektronische tydwaarne ming wees echter uit dajt De Hoop een fractie van een honderdste se conde sneller was geweest. By de jongens legde Jeroen Vervoort van Nautilus verrassend beslag op de titel by de skiffeurs. Hy was pas op het allerlaatste moment ingeschreven voor de wedstrijd. By de éliteploegen van de dames wa ren die verschillen in tyden byzonder groot. By de skiffeuses won H. Bcr- rias met zeer groot gemak voor De Graaff en Gravenstein. De Orca- roeister had van de stamt de leiding. De supporters van het feestvierende Skadi konden Jan Bruyn bejubelen, die gemakkelyk routinier Jan Wie- nese en lichte roeier Harold Puitt de baas bleef. De stryd tussen Punt en Wienese om de tweede en derde plaats was zeer spannend. Op de 1000 meteriyn zette Wienese, toen in der de positie de aanval in op Punt en na 1500 meter had hy de Laak-roeier ingehaald. Dit had echter te veel in spanning gekost en in de slotfase van de Stryd moest Wienese tenslotte het hoofd buigen voor de jongere Punt. Nationaal jeugdkampioen werd een combinatie van Die Leythe en Tromp die by de jongens-achten op de eer ste plaats beslag legde in de tyd van 4.39.2. Tweede werd RIC/De Where in 4.39.8 en derde Rynland in 4.43.7. Een tweede plaats was bovendien nog weggelegd voor de dubbeltwee jon gens van Die Leythe. die 5.34.81 no teerde. RIC werd hier eerste in 5.22.70. Asopos won het hoofdnummer, de se nioren a zonder stuurman in de tyd van 7.34.91 vóór Phocas (7.44.56) en GRCA (7.47.49). Een eerste plaats werd ook behaald door de vier zonder stuurman van Acopos. De heren v. d. in Leiderdorp gehuisveste vereniging noteerden 636.31. Nereus werd twee de in 6.42.34 en Laga derde in 6.4532. By de dames, elite vier met stuur - vrouwe werd Njord derde achter Ne reus/Orca en Triton/Orca. Records voor Zian/Vitesse DEN HAAG De Haagse vereni ging Zian/Vitesse heeft gisteren in het Haagse bad Zuiderpark enkele nationale clubrecords gevestigd. Het zijn: 5x50 meter vrije slag heren: oud 2.09.8, nieuw 2.08.5. Ron Verroer 26,-, Ruud Beele 25,4, Bert Elzerman 26,-. Hans Elzennan 25,7 en Henk Mulder 25,3. 5 x 50 meter vrije slag dames: oud 2.28.6, nieuw 2.27.0. Golf De Nederlandse dames, zijn bij de strijd om het Europees golfkampioenschap in Brussel, als achtste geëindigd. De ontmoeting te gen Wales werd gewonnen met 43 maar in de Sohotse dames moesten de Nederlandsen met 52 hun meer dere erkennen. uden agarye. belu PORTTOTO terveld Haag-Atvidaberg kop AIK erthur-Hannovei I burg-Slovan Br. (W-l 19.19.' mer ensivuef- •Norrköping ROOSENDAAL RBC is niet toegelaten tot het betaalde voetbal. De Roosendaalse amateurvereniging heeft van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB een telegram met deze mededeling ontvangen. Competitieleider Jan Huybregts gaf als zijn mening dat het niet wenselijk is het aantal clubs in het betaald voetbal uit te breiden. "We werken in dit sta dium eerder aan een inkrimping dan aan een uitbreiding", al dus de heer Huybregts. Kn( Cnfurt-Naestved id van ilke-St. Etienne Bij RBC, dat met zaterdagkam pioen Noordwijk nog in een strijd, clubs in actie gekomen, om het algemeen amateurkampioen- drietal bracht PSV het petitie deelnemende Nederlandse Van het het beste Di a-K. Offenbach enigszins gebelgd (C bruck-Kopenh. ■Eintracht Br. LOTTO 'Innende getallen in de Duitse zijn: 1, 4, 6, 23, 24. 43. egetal: 17. Pianummer: 2346. het sectiebestuur en met over het lange uitblijven daarvan. "We voelen ons echt genomen", al dus vice-voorzitter Ingels, "daar heb ben we nu maanden voor gewerkt". RBC had reeds contacten met het bedrijfsleven en overheid, om de entree in het betaalde voetbal te versoepelen. de beslissing derpark met 32 FC Amsterdam moest op eigen veld met dezelfde cijfers winst AC Nitra laten. Paardesport West-Duitsland, zal Alwin Schockemöhle en Fritz Ligges afvaardigen naar de strijd om het Europees springkampioeti- Intussen zijn op Feyenoord schap, die van 9 t.e.m. 22 Juli in ook de aan de intertotocom- Hickstead wordt gehouden. Intertoto PSV—AIK Stockholm 3—0 (2—0). 7. Lubse 10, 18. Van der Kuijlen 20, 61. Lubse 30. Scheidsrechter Derks. Toeschouwers: 8000. Zonder al te veel moeite heeft PSV de eerste wedstrijd voor de in- tertotocompetitie tot een goed einde gebracht. De tegenstand van AIK Stockholm was niet bijster impone rend. Vooral aanvallend schoten de Zweden te kort. De aanval van PSV daarentegen voldeed uitstekend. Het was spits Harrij Lubse die de show stal. Niet alleen door zijn doelpunten, meer nog door zijn bekeken spel als centrumaanvaller. Ook midden velder Willy van de Kerkhof kon zijn aandacht meer wijden aan de aan val, dan aan de verdediging. De an dere aankoop. Gerrie Deijkers die in de tweede helft in het veld kwam als vervanger van Eef Mulders, paste zich snel aan. Concluderend kan ge zegd worden dat PSV aanvallend sterker is geworden. De verdediging is niet aan een test toegekomen. FC Den HaagAtvidaberg 32 (21) 29. Korevaar 10, 39. Nilsson 11, 43. Fuglset 21, 55. Nilsson 2 Harry Lubse —2, 75. Fuglset 32. Scheidsrechter Ram. Toeschouwers: 5200. Aantrekkelijk voetbal met een voor al voor rust in de aanval sterker FC Den Haag. De uitvallen van de Zweden waren verrassend. Dek- kingsfouten van Den Haag gaven Nilsson (twee maal de gelegenheid tot scoren. De Zweedse aanval had over het algemeen weinig tegen de Haagse verdediging in te brengen. De coach van het Nederlands elftal Cor van der Hart, bevond zich on der de toeschouwers. FC Amsterdam AC Nitra 23. (1—2) 16. Jencak 0—1. 24. Jansen 1 —1, 26. Staree 1—2, 48. Horn 1—3, 64. Jansen 23. Toeschouwers: 850, scheidsrechter: Keizer. Het was een interessante wedstrijd, die door Amsterdam verdiend werd verloren. De ploeg kreeg kansen ge noeg voor de zege doch faalde als het op schieten aankwam. Twee verdedigingsfouten waren oorzaken van even zovele doelpunten van de gasten, die conditioneel sterker wa ren. FC Amsterdam trad noodgedwon gen met een Jeugdige ploeg aan in verband met het feit dat diverse spe lers nog met vakantie zijn en niet alle contracten zijn getekend.Van der Lem, die vorig seizoen in de jeugdploeg van AJax speelde, toon de zich een nuttige aanwinst. Uitslagen Groep 1: FC WinterthurHannover '96 1—2, FC Den Haag—IF Atvida berg 3—2. Groep 2: MSV DuisburgSlovan Bratislava 0—2, PSV—AIK Stock holm 30. Groep 3: Malmoe FF Hertha BSC 24, Cuf BarreiroGrasshop pers Zürich 2—1. Groep 4: FC NancyIFK Norr köping 2—1, Slavia Praag—FC Zü rich 2—1. Groep 5: Oerebro SKRow Rub- nik 2—1, Voest Linz—FC Lugano 4 —1. Groep 6: Union TepliceDJurgaar- den Stockholm 1—1, Austria Klagcn- furtIF Naestved 21. Groep 7Schalke '04—St. Etienne 0 —2. Groep 8: Wacker Innsbruck—1903 Kopenhagen 3—0, Wisla Krakov— Kickers Offenbach 11. Groep 9: Vejle BK—Eintracht Braunschweig 0—2, FC Amsterdam —AC Nitra 2—3. Groep 10: Austria Salzburg—B 1901 Nykoeping 2—1, Oesters 1F—Polo- nia Bytom 3—2.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11