OOSTEUROPEANEN WERKEN AAN TOP CONFERENTIE Gevolgen Euf raat-dam onze keil Bonn onderzoekl omkoopschandaal;: HEVIGE RELLEN NA GEVANGENISOPSTAND Je weet van bollen niets tot je ze in de mand hebt Als bekroning van Helsinki Al ruim 80 ontvoeringen in Argentinië Franse camping weggespoeld STAKINGEN IN URUGUAY GAAN DOOR FELLE STRIJD Benzinetekort IN CAMBODJA Italië in ri§t!ïvi:'« ECHTPAAR m 117 DAGEN OP ZEE GEREI ENGELAND VRAAGT VRIJLATING VAN HESS Russisch prestige-object in Syrië nadert voltooiing BUITENLAND ADVERTENTIE thstrouwbaremii iddel b\i darmstoomissen HELSINKI De Oosteuropese landen voeren in Helsinki een gecoördineerde actie om de conferentie over Europese vei ligheid en samenwerking zo snel mogelijk met een topconfe rentie bekronen, en in de huidige eerste fase de ministers conferentie die waarschijnlijk zaterdag zal eindigen maxi mum propaganda-effect te behalen. Nadat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromy- ko al op de .eerste dag een ontwerp voor een verklaring over de beginse len van veiligheid en de betrekkin gen tussen staten ter tafel had ge bracht, kondigde de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Stefan Ols- zowski een Pools-Bulgaars ontwerp voor een verklaring over het derde agendapunt, de ontwikkeling van cul turele samenwerking, contacten en de uitwisseling van informatie aan. Zijn Oostduitse ambtgenoot Otto Winzer diende woensdag, mede na mens Hongarije, een ontwerp in voor de plechtige verklaring die aan het slot van de derde fase over het tweede, resterende agendapunt zou moeten worden aangenomen, samen werking op economisch, handels-, wetenschappelijk, technologisch en milieuhygiënisch gebied. Deze ontwerpen, evenals de vier ontwerp-verklaringen die de West- duitse minister Walter Scheel woens dag ter tafel bracht, zullen, zoals mi nister Van der Stoel opmerkte, pas worden besproken in de tweede fa se .wanneer in commissies de eigen lijke onderhandelingen plaats vin den. Zij zullen deze week in Helsinki niet. aan de orde komen, en zonder meer worden doorverwezen naar de commissies die niet voor 18 septem ber zullen bijeenkomen. Kort De Oosteuropese landen willen dui delijk een zo kort mogelijke tweede fase: minister Gromyko sprak over de mogelijkheid de derde fase - be krachtiging van de resultaten van het werk in de commissies - nog voor het einde van het Jaar te hou den. Uit dit voor Nederland moeilijk te aanvaarden tijdschema blijkt de wens, aldus minister Van der Stoel, voornamelijk over algemene begin selen te spreken in plaats van over concrete stappen. Deze indruk werd nog versterkt door de Russische ont- werp-verklaring ,die in feite een kor te samenvatting van de rede van minister Gromyko is. Niet los Naar Nederlandse opvatting be hoort de conferentie zich niet te be perken tot het formuleren, in alge mene termen, van beginselen, maar moeten concrete maatregelen wor den genomen om de barrières tussen de volkeren te slechten. Bovendien, er van uitgaande dat politiek veiligheid niet los kan wor den gezien van militaire, streeft Ne derland met andere Westeurope- se landen naar paralleliteit tussen de veiligheidsconferentie en de onder- BUENOS AIRES —Gisteren zijn twee Argentijnse zakenlieden op weg naar hun werk ontvoerd. Zij brach ten het aantal ontvoeringen sinds het begin van dit jaar op meer dan tachtig. De familieleden van de twee za kenlieden wilden niet zeggen of los geld is geeist. Verscheidene ontvoer den worden nog vermist. Onder hen bevinden zich een Amerikaan, een Brit en een Italiaan. handelingen over troepenverminde ring in Midden-Eruopa. Deze paral leliteit wordt ten dele bereikt wan neer de onderhandelingen althans gedurende een bepaalde periode sa menvallen. De onderhandelingen over troepen- vermindering beginnen 31 oktober in Wenen en zullen vermoedelijk Jaren duren. Zij zouden enigszins op gang kunnen zijn gekomen wanneer, bij voorbeeld in mei. de slotfase van de velllgheidsconferentie wordt gehou den. Begrijpelijk De Oostduitse minister van Bui tenlandse Zaken Winzer sprak, ge heel aan het einde van zijn rede, slechts enkele woorden over wat vooral West-Europa als een der be langrijkste doelstellingen van de conferentie beschouwt: vrijer ver keer van personen, ideeën en infor matie. „Het elkaar beter leren ken nen", aldus Winzer, „begrip voor de mentaliteit van andere volken, kan een belangrijke bijdrage vormen svoor het bereiken van hoge morele standaarden, vooral bij de opgroei ende generatie. In Nederlandse delegatie-kringen werd de Oostduitse terughoudenheid op dit punt wel begrijpelijk ge noemd: de Duitse Democratische Republiek is, gezien de verhouding met West-Duitsland, meer dan enig ander Oosteuropees land, gekant te gen vrijer verkeer. PARIJS Vannacht zijn in de Noordfranse kustplaats Saint Brieuc twee mensen om het leven geko men toen tijdens een hevig onweer in korte tijd een camping weg spoelde. Ook verscheidene huizen in Saint Brieuc en in een nabijgele gen plaats moesten ontruimd wor den. De mensen van de overstroom de camping zijn voorlopig in een schoolgebouw ondergebracht. MONTEVIDEO President Bor- daberry van Urugauay heeft giste ren nieuwe maatregelen getroffen tegen stakers en arbeiders die stipt heidsacties voeren, maar de werkne mers zetten hun acties tegen zijn machtsgreep onverminderd voort. De president gaf de werkgevers het recht actievoerende werknemers te ontslaan. De werknemers bezetten woensdag weer verscheidene fabrieken en kan toren waaruit zij tijdens het week einde door de politie en militairen waren verjaagd. In Montevideo gebruikte de poli tie traangas en wapenstokken om een menigte vrouwen uiteen te Ja gen die tegen Bordaberry's bewind demonstreerden. Het was het eerste felle treffen tussen de politie en de burgerij sedert de president een week geleden het parlement ont bond. MUNCHEN Veel benzinepomp stations in Italië hebben een tekort aan superbenzine, zo heeft de West- duitse vereniging van automobilis ten ADAC meegedeeld. De ADAC waarschuwt vakantiegangers naar Italië niet hun benzinetank leeg te rijden, maar tijdig uit te kijken naar een benzinepomp. s ui Een soldaat bewaakt de uitgebrande resten van de bus waarin zeven mensen gewond raakten toen gewapende mannen het voertuig in brand staken zonder de passagiers uit te laten stappen. Ierse extremisten kaapten bussen BONN Gisteren is hier de eer ste openbare hoorzitting gehouden, over de "zaak-Steiner". Het be treft hier het kopen van een parle mentaire stem en in de zaak zijn al tal van namen genoemd. Gisteren kwam er een nieuwe bij, toen de onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Karl Moersch moest gaan getuigen nadat een an dere getuige had gezegd dat Moersch iemand, die een Oost-Duitse com munistische spion zou zijn, in con tact had gebracht met Julius Stei- ner, aan wie de zaak zijn naam ont- leent. Moersch zei onmiddellijk tot de uit negen mannen bestaande, en van alle politieke partijen afkomsti ge commissie, dat hier niets van De commissie onderzoekt de bewe ringen van Steiner, een 49-Jarige, vroegere parlementslid van de oppo sitie, dat hij zijn stem had ver kocht, voor 50.000 Mark, aan de so cialistische partij van Bondskanse lier Brandt. Dit was in april 1972. Door de daad van Steiner zou de oppositie een motie van wantrouwen die de regering-Brandt had kunnen doen vallen, niet hebben kunnen win- De commissie onderzoekt ook of omkoopsom die Steiner zou t ontvangen op de een of manier te maken had met de bewering dat hij had opgetredi als een "dubbele spion", iemand die "werkte" voor twee zijden. Steiner had gezegd dat hij Oostduitse agenten geld had vangen om zijn eigen partij, de CD te bespioneren, zulks met volkome medeweten van de Westduitse coi traspionage. BELFAST (AP> Gillende pas sagiers van een bus in Belfast wer den gisteren door guerrillastrijders gedwongen in een bus te blijven, terwijl zij deze in brand staken. Ze ven personen liepen brandwonden op waarbij twee van hen ernstig wer den gewond, terwijl zij uit de bran dende bus ontsnapten. In totaal wer den zeven bussen gekaapt en in brand gestoken in westelijk Belfast. De kaping waarbij de mensen werden gewond vond plaats in de Antrim straat en was vermoedelijk het werk van leden van het Ierse Republikeinse Leger. Een van hen sprenkelde benzine op de vloer van de bus en wierp daarna een bran dende lucifer op de vloer. De bus vloog onmiddellijk in brand. De aanvallen op het openbaar ver voer brachten vrijwel het gehele verkeer in westelijk Belfast tot stil stand. Alle andere bussen werden onder bescherming van het leger naar de garages teruggebracht. De buskapingen waren een onder deel van de hevigste rellen van dit Jaar in Belfast. De rellen ontston den na geruchten dat twee gevange nen door Britse militairen zouden zijn gedood bij het neerslaan van een muiterij. Rebellerende gevangenen, gewa pend met stoelpoten en brandbom men, die waren gemaakt van kran tenpapier gedrenkt in boenwas, heb ben veiligheidstroepen aangeval len in de Noordierse gevangenis Maze, waar personen gevangen zit ten die verdacht worden van gueril la activiteiten. De ongeregeldheden braken uit in drie gevangenisbarakken nabij Bel fast en het heeft tien minuten ge duurd voordat bewakers en soldaten de rust weer konden herstellen. In Belfast zijn ook twee bommen ontploft. De eerste bom vernielde een reisbureau in het centrum van de stad en beschadigde een nabijge legen bank en schoonheidssalon. De andere bom, die in een lege kinder wagen lag, vernielde een pompsta tion in een van de buitenwijken van Belfast. Inmiddels heeft de premier van de Ierse republiek, Liam Cosgrave, in Dublin een korte uiteenzetting ge geven aan het parlement over het resultaat van zijn besprekingen die hij afgelopen maandag in Lon den heeft gevoerd met de Britse pre mier Edward Heath. De leider van de oppositie Jack Lynch, die afgelopen maart door Cosgrave als premier werd ver drongen, heeft beloofd dat zijn par tij de Fianna Fail de politiek van Cosgrave, zoals die werd omschre ven tegen Britse parlementsleden zal steunen. Olievondst Het Shell-Esso con sortium heeft gisteren bekend ge maakt, dat er opnieuw een belang rijke olievondst is gedaan onder het woelige water van de Noordzee uit de kust van de Shetland eilanden. „De eerste berichten wijzen op een hoe veelheid die commercieel kan wor den geexploiteerd", aldus een verkla ring van Shell. Defect aan geyser De raadsman van de Nederlandse ambassade in Brazilië, Henri Mathon (43), is dins dag thuis dood aangetrofen in zijn badkamer,, zo heeft de Nederlandse ambassadeur jhr. L. Quarles van Uf- ford gisteren bevestigd. Het stoffelijk overschot is intussen naar Amster dam overgevlogen om in Den Haag te worden begraven. De heer Van Uf- ford zei dat de doodsoorzaak nog niet is vastgesteld maar dat Mathon mo gelijk is overleden als gevolg van een defect aan de badkamergeyser. De overledene laat een vrouw en vier kinderen achter. Turkse top gewijzigd Politieke en legerleiders hebben gisteren een in grijpende wijziging aangebracht in de top van het leger waarbij ver- scheidenen hoge militairen uit sleu telposities zijn verdwenen. In totaal zijn 35 opperofficieren, onder wie viersterren generaals in andere func ties benoemd. Onder hen zijn nauwe relaties van generaal Frank Gurler, de voormalige chef van de generale staf die in maart zijn post opgaf om zich verkiesbaar te stellen voor het presidentschap, hetgeen hem niet lukte. SEOEL Een Zuidkoreaanse vieti sersboot heeft een Britse echtpai e gered dat 117 dagen in zijn redding boot in de Stille Oceaan had gedfl 1 ven nadat het jacht waarmee het por weg was van Southampton na re( Nieuw Zeeland tijdens een ston ter hoogte van Ecuador was J;-r zonken. De bemanning van de 650 ton mini tende Wolmi-Ho ontdekte de rei dingsboot zaterdag ter hoogte va Guatemala. De geredden waren vo komen uitgeput. Zij waren maanden geleden uit Engeland veLoï trokken. HELSINKI Groot Brittan- nië heeft de SowJ et-Unie in Hel sinki officiëel gevraagd Rudolf Hess vrij te laten. Hess, tweede man na Hitler, zit in de Spandau-gevangenis te West- Berlijn. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas-Home zou tijdens gesprek van 50 minuten zijn Sowjet-collega Groymyko heb ben verzocht Hess om manitaire redenen los te laten. De Sowjet-Unie is het enige land dat niet wil dat Hess vrij komt. De andere "grote drie" zijn hier, en al geruime tijd, wel voor. Hess had destijds le venslang gekregen. Hij is nu 79 Jaar oud. PHNOM PENH In Cambodja zijn gisteren tien bataljongs Rode Khmer-troepen, die ongeveer veer tig kilometer ten westen van de hoofdstad Phnom Penh waren gele gerd, plotseling in de aanval gegaan. Zij hebben drie regeringsposities bezet tussen Phnom Penh en de pro vinciale hoofdstad Kompong Speu. Verkeersweg nummer 4 is afgesne den. De Amerikaanse en Thaise tac tische luchtmachten hebben de te genaanval ingezet. (Van onze correspondent) BEIROET In het noorden van Syrië nadert een tweede Russisch prestige-project in de Arabische we reld zijn voltooiing. Vandaag wordt de eerste fase in de bouw van de dam in de Eufraat opgeleverd. Het twintig meter brede gat in het mid den van de dam zal met veel cere monieel worden dichtgespoten. Maar ondanks het grote enthousias me in Noord-Syrië is er, evenals bij de bouw van de Asoeandam in Egyp te, onzekerheid over het uiteindelij ke resultaat. Er bestaat een kort sluiting in de planning tussen het voltooien van de dam en het optima le gebruik van de energie die er door zal worden opgewekt. Voor de onvermijdelijke sociale en economische veranderingen door de bouw van de dam en de vorming van het stuwmeer bestaan onvol doende voorzieningen. Bovendien is de vraag op welk politiek systeem de toekomst van het noorden van Sy rië zal worden gebouwd nog onbe antwoord. De Russische techniek, heeft de mensen nog voor een groot blok geplaatst. De dam in de Eufraat bij Tabka, neemt qua grootte de vierde of vijf de plaats in op de wereldranglijst. Hij is gebouwd in de engte tussen twee bergen aan weeerszijden van de rivier. Deze bergruggen zuilen de "natuurlijke dijken" worden voor 't meer. De lengte van de dam van berg tot berg is 4,5 kilometer. Aan de voet ls de dam 512 meter breed. Elektriciteit Achter de dam zal een stuwmeer worden gevormd over een lengte, van 80 kilometer. Met een opper vlakte van maximaal 640 vierkante kilometer kan daar dan 12 miljard kubieke meter water in. Deze hoe veelheid moet voldoende zijn, om met acht generatoren een elektrici teit van 800.000 kw op te wekken. Bovendien zal het water worden ge bruikt voor de irrigatie van 640.000 hectare bouwland. Deze cijfers be tekenen dat de produktie van elektri citeit in Syrië zal worden verdrievou digd en de hoeveelheid voor land bouw geschikte grond wordt ver dubbeld. Er is vijf Jaar gewerkt aan de dam. Nadat de onderhandelingen met West-Duitsland om politieke rede nen waren vastgelopen, heeft het toenmalige regiem van de links-so cialistische baathpartij Russische hulp ingeroepen. Vijf jaar geleden, in 1968, naderde in Egypte de bouw van de Aspeandam zijn voltooiing. Voor de daar overtollig geworden Russische ingenieurs betekende het Syrische project nieuwe werkgele genheid. Die 900 ingenieurs hebben ervaring met de onderontwikkelde Arabische arbeiders. Anders, dan bij de Asoeandam hebben de Rus sen in Syrië eerst trainingscentra op gezet waar de analfabetische boeren en bedoïenen het werken met bull dozers, baggermolens werd geleerd. Dat verklaart ook dat de bouw van de dam in de Eufraat een Jaar eer der zal zijn voltooid dan oorspronke lijk werd gedacht. Ontevreden De boeren die de komende winter hun dopren moeten verlaten omdat dan het stuwmeer gaat vollopen zijn ontevreden over de nieuwe huizen en de grond die hun wordt toegewe zen. Een groot deel weigert zelfs, naar de proefprojecten te gaan. De landbouwproduktie zal de eerstko mende Jaren minder zijn dan voor- et heen, want de nieuwe geïrrigeeri er. grond zal pas later goede oogstee kunnen dragen. Bovendien bestal «n onenigheid over de verdeling de grond tussen de coöperaties en T.« boeren. Elke boer krijgt weliswa m 3,3 hectare toegewezen, maar daaii? van mag hij slechts 0,3 hectare na hi eigen inzicht gebruiken. Bij Tabka is een groot aantal is jq dustrieën gepland, om de goedkoj e energie te consumeren, maar nli rt mand weet welke er zullen komfl fc of wat er moet gebeuren wanne v de investeerders weg blijven. Mafn deze problemen van de toekomst z len de technische verworvenhede^» niet doen verdwijnen. Het is licht daarom dat in Tabka toch housiasme blijft heersen, hoew sommige critici die vorm van en! housiasme met dromen vergelijke I LAATGROEIENDE SOORTEN BLUVEN ACHTER, REGEN KAN NIETS MEER REDDEN Door André Gel jon Terwijl de bloembollenkwekers en vooral de tulpenkwekers zich druk maakten over het voorstel van de Bloembollenraad om tot een ver plichte inlevering van plantgoed te komen bleef de regen weg. De zon schijnt al dagen en de tulpen heb ben hun groe: gestaakt. "Van nu af is de oogst niet best meer, we mo gen blij zijn met normaal" vertelde ons een kweker de vorige week. In tussen beginnen de prijzen in de zgn. voorhandel te sty gen. De Apel- doorns zijn in één week tijd twee cent per stuk inkoop geworden. In de omgeving van de Egmonden is men driftig bezig geweest om de velden nat te houden, maar het heeft niet veel geholpen. De oogst zal naar wij vernemen beneden normaal blij ven in die omgeving. Het schijnt over de gehele linie niet best te zijn, want ook de hya cinten van goede, niet door geelziek getroffen, kwekers groeien niet als normaal. In normale Jaren kan men bijna op de milimeter af de groei in de breedte van de hyacinten voor spellen. Een goede kweker kent zijn soorten, weet wat hij heeft opgeplant en bij een beetje normale groei weet hij hoeveel hij oogsten zal. Verle den Jaar is overigens iedereen ver wend. Een hopeloos koud en nat voorjaar was uitstekend voor de bollen. Ze bleven "preigroen", maak ten reservevoedsel alsof het niets kostte, kortom, een beste oogst. Ver gelijkingen met verleden Jaar vallen dus slecht uit. De meeste bollen hebben hun normale zes tot acht weken groei niet gekregen. Bij de narcissen lopen de prijzen ook al op. Een teken, dat de export- teurs meer willen hebben dan op het ogenblik in aanbod is. Ze willen zich zeker stellen voor de export, die ongeveer augustus op toeren komt. Ze willen dan zoveel mogelijk in huis hebben. Traditie We weten, dat er nu mensen zijn, die heel voorzichtig (nog in het vuistje) lachen. Ze hebben de moei lijke gesprekken gehoord, die men op hoog niveau voerde om voor dit Jaar tot een tulpenbeleid te komen. Het ligt misschien aan ons, min of meer berustend, dat de heren kunnen dok teren wat ze willen, "Je weet van bol len niks tot Je ze in de mand hebt" Inleveringen van vaste hoeveelhe den van een oppervlakte, zoals de Bloembollenraad wil, zijn nog nooit gelukt en ook dit Jaar zal er geen spaan" van terecht komen. Een paan is een klein bolletje bij een hoofdbol. Aldus de oudere mensen, waarvan we er deze week een een beetje triomferend hoorden zeggen, dat hij het wel voorspeld had. "Als Je in april rekent, moet Je voor Juli nog wel vijf keer opnieuw gaan re kenen. Er kwam een bedenkelijke reke naar bij, die vertelde dat er verleden Jaar 29 tulpen van de roe overble ven. „En met zulk weer heb Je zo 50 van de roe minder. Als de export de zelfde hoeveelheid heeft verkocht ga Je toch wel mooi de boot in". We zijn het gaan navragen. De laat groeiende soorten, die dus water te weinig en warmte te veel hebben gehal, blijven ver achter bü de ver wachtingen van een maand geleden. Regen kan niets meer redden, de bladeren zijn verdroogd, kunnen geen energie meer opnemen, kortom de oogst van bloembollen zal volko men anders blijken te ziln dan eijl Jaar daarvoor. Land- en tuinbouwers krijgen ee speciale belastingberekening, mogen de resultaten van enkele J#v ren als gemiddelde nemen. Dat mo^l ten ze nooit laten vallen, meent kweker, want verleden Jaar heeft 1 best verdiend. Hij verkocht tegi goede prijzen en oogstte veel bolle Dit Jaar waren de prijzen minder zal hij minder kunnen leveren, mag je als land- en tuinbouw nooit rijk voelen, want je kimt ral i klappen krijgen, waar niemand I aan kan doen. Voor sommigen i dit Jaar er zo een zijn.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4