zoek naar kasteel „Coebel Leiden moet toeristisch op de markt worden gebracht' 6^55) JEUGD IN LEIDEN E.O. DRUK BEZIG r>r> BALLY Jonge Leidse vereniging van amateur archeologen heeft nog weinig aanwijzingen bij Haagwegmaar blijft Daling bus- en treinreizigers \0 'Young:' jongeren- beurs in Groen- oordhal DONDERDAG 5 JULI 1973 £IDEN Als ze pech hebben blijkt over een half jaar dat ze alle blaren in de handen, ,11e rugpijn en alle vermoeidheid beter aan het voortuintje hadden kunnen wijden. Als ■30- e geluk hebben slagen ze erin om het vijf tiendeeuwse kasteel „Coebel" bloot te leg- Leidiren en daarmee erkenning te verwerven in de wereld van de archeologie. ongeveer dertig Leidse amateur-archeologen maken zich Twecer n*et 20 druk om. Voorlopig graven ze elke zaterdag trouw i. door op dit terrein achter de flats aan de Haagweg. De resul- jtaten lijken tot nu toe bemoedigend. Het modderige terrein lieeft al een paar interessante voorwerpen prijsgegeven, waar aan serviesscherven uit de Romeinse tijd en een 17de eeuws jijpekopje het meest waardevol lijken. "Maar", waarschuwt 'oorlopig voorzitter Hardenberg van de (overigens nog niet sdiet DfficiëleLeidse vereniging van amateur-archeologen, "of wij Srsch nderdaad het kasteel zullen vinden dat we zoeken is absoluut niet te voorspellen. mo !°°r e' lert van Dommelen kelaj 'oto Holvast Ook het feit dat er iets is gevon- vrijd da/t een muur zou kunnen zijn volgens hem nog niet te bete- lnt4®en dat men °P het goede spoor 'Het kan best zijn, dat we hier te aken hebben met een groot stuk het is ook mogelijk dat er wel ke is van fundamenten, maar van een simpele boerderij of 1-3 n kleine woning. Het blijft af- fohten". Veel „wegwijzers" bij de zoekerij men niet tot zijn beschikking, alleen een kaart, die echter pas 'fijnmaakt is nadat het kasteel was 'oest, zodat de betrouwbaarheid n in twijfel getrokken moet wor- Bovendien is het de eerste keer it de Leidse amateur-archeologen gra ch aan een project als dit wagen. Lei Ti [inderschoenen De vereniging bestaat pas sinds >n half jaar. Zij is opgericht als een j ervolg op een cursus archeologie die .i,en O. de afgelopen winter heeft sief» ;organiseerd. De stevige laarzen in de vereniging over het ter achter de Haagweg rondstapt jdieijn dus eigenlijk nog maar kinder- '641|hoenen, en je zou daarom kunnen ironderstellen dat als het project asteel Coebel" geen succes wordt groot deel van de leden de ver ing teleurgesteld de rug toe zal ~>v; ss: :n 2. it aid Later bouwen Medewerking heeft men ook van directeur Vos van de Leidse dienst Gemeentewerken. Hij heeft ook toe stemming gegeven om op het terrein achter de Haagweg te gaan spitten. Hardenberg: "Er zal hier mettertijd door de Stichting Studentenhuisves ting gebouwd gaan worden. Maar het kan nog wel even duren voordat men begint. Voor ons plezierig. Want ook wel voorgekomen dat er echter Met echter Voor e stad ei kend n leden 1 den ze niet schuur te weinig hulpmiddelen, groot enthousiasme roeit men met de riemen die men heeft, sen simpele waterpomp wordt n land afgereden, en grinni- nerkt één van de vrouwelijke van de vereniging op: "Zou- bij Gemeentewerken nou een oude kruiwagen in de hebben staan"? ciële verslagen te maken. We zijn tijdens het bouwen vondsten echt geen stelletje enthousiastelin- den gedaan die erop gen dat gewoon maar wat raak bouwterrein interessant graaft. Daarnaast hebben we alle mede werking van het Rijksmuseum van Oudheden hier in Leiden. We kun nen altijd één van de conservatoren dat het zijn de archeologie. Maar dan was het al te laat. De "sterflat" van Studentenhuisvesting verderop, op de Haagweg is zo'n geval geweest". Steun genoeg dus voor de Leidse amateur-archeologen. Daarentegen Kleintjes Ook zonder kruiwagen zet men de speurtocht naar het kasteel, dat in de zestiende eeuw door de Spanjaar den of door Willem van Oranje daarover zijn de lezingen verschil lend werd verwoest, voort. Elk stukje steen wordt daarbij bekeken, het kan per slot van rekening weer een kleine aanwijzing zijn. Voorzit ter Hardenberg over dit "op de klein tjes letten": "Als mensen zelf een iets zouden vinden wat hen interes sant lijkt, zou ik willen dat ze het aan ons kwamen laten zien. Het wordt echt niet meteen ingepikt, maar het kan wel belangrijke in formatie geven over wat er op een bepaald stuk grond te vinden kan zijn. Op die manier is al veel "uit KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND: DIAMANTEN PAAR KRULLEN NOOIT MEER LOSGERAAKT LEIDEN Vier kinderen: drie zoons en een dochter. Zestien kleinkinderen en één achterklein kind. Zelf zijn ze op 16 juli zestig jaar getrouwd. De heer en me vrouw N. van Hooidonk-Stouten uit de Hooglandse Kerkchoor- steeg 6. Op 3 juli 1913 waren ze in on dertrouw gegaan en de kinderen hadden dus gezorgd voor een volle vaas met zestig rode rozen. Trou wens het huis staat zó vol met bloemen en planten, dat je op moet passen om geen vaas om te stoten. De heer Van Hooidonk is 82, zijn vrouw 85 jaarGeregeld ko men hun kinderen op bezoek en dan is het altijd gezellig. Gezellig zal het ook worden op de zestien de, want er is een heel feestpro gramma op touw gezet, 's Mor gens vertrekt men per bus naar Brabant en dan volgt een boot tocht over de Biesbosch, gevolgd door een koffiemaaltijd. Weer te rug in Leiden is er een receptie van half zeven tot half acht en dan nog eens een groot feest. En dat mag wel. bij zo'n gebeurtenis. Het bruidspaar heeft elkaar le ren kennen op de fabriek, waar ze alle twee werkten. Met trots laat de bruidegom een gouden medaille zien van de Kamer van Koophandel en een zilveren van de koningin". Gekregen, toen hij er vijftig jaar werkte. Mevrouw Van Hooidonk vertelt dat ze, toen ze nog niet verloofd of getrouwd waren, eens aingen schaatsen en toen natuurlijk met z'n tweetjes tegelijk vielen. "Toen had je noa van die schon+sen m°t krullen. Die krullen zaten in el kaar en sindsdien zijn we nooit meer losgeraakt" Het huis aan de Hooglandse Kerkchoorsteeg wordt al 53 jaar door hen bewoond en hangt vol met oude prenten van Leiden en omgeving. Alhoewel hij eigenlijk geen hobby's heeft zou je kunnen zeggen dat die schilderijen een grote liefhebberij zijn. En de bloe metjes en planten van mevr ova v. Want de geraniums staan vrolijk te bloeien op de vensterbank. "Dat is mijn tuin", zegt ze. ADVERTENTIE Voorlopig voorzitter Hardenberg |kt daar niet zo bang voor: "Als we geen gewuk hebben, proberen we boojjt gewoon ergens anders. Ik geloof nog genoeg andere terreinen in eiden zijn waar voor ons iets mee te valt. Wat dit werk betreft: het natüurlijk erg leuk als we kasteel lufoebel vinden, maar ten minste zo ilangrijk vind ik dat we door bezig zijn steeds leren. Want al staat niet voortdurend iemand op onze ïgers te kijken, we worden wel be- LEIDEN Volgens het jaarver slag van de Kamer van Koophan del Rijnland is 1972 toeristisch gezien voor de Leidse VVV beter geweest dan 1971. De bezettingsgraad van de hotel- pensionbedden was hoger, de restaurants deden betere zaken en het bezoek aan de musea gaf een kleine stijging te zien. Het aantrek kelijke pakket bezienswaardigheden dat Leiden aan de toerist kan aanbie den, moet echter 'op de markt' ge bracht worden wil Leiden hiervan profijt trekken. De Noord-Zuid-Hollandse Ver voer Maatschappij die in de Leid se agglomeratie de stadsvervoers- diensten en de locale trajecten van de interlocale lijnen verzorgt meldde dat in 1972 het nadelig ex ploitatieresultaat vóór aftrek voor de rijks- en gemeentelijke bijdra gen wederom is gestegen. Evenals voorgaande jaren zijn de belang rijkste factoren die hiertoe geleid hebben de sterk gestegen exploitatie kosten en een daling van het aantal reizigers. De stijging van de exploi- 1972: 3.422.138, 1971: 3.491.1005, 1970: slechte zomer en de accijns op fris- ■tatiekosten werd vrijwel geheel ver- 3.484.410, Alphen a/d Rijn - 1972: dranken weinig investeerde, was de oorzaakt door de hogere lonen en so- 689.950, 1971: 717.802, 1970: 700.280, afzet aan sluitmachines gering. Dank ciale kosten. De tariefsverhogingen Voorschoten - 1972: 294.961, 1971: zij exportopdrachten steeg de ma- op de interlocale en lokale lijnen 294.996,1970: 264.740. chineverkoop ten behoeve van de vormden een onvoldoende compen- De berichten die de Kamer het af- farmaceutische industrie. Ondanks satie voor het exploitatietekort. gelopen Jaar uit de kring van het het feit, dat de Leidse regio veel Het aantal reizigers daalde op de interlokale lijnen met 3,4% en op de lokale- en agglomeratielijnen te Lei den met 4,1% tot 4.757.000. (in 1971: 4.950.800; 1970: 5.382.600 en in 1969: 5.593.400). Een verdere daling van het aantal reizigers wordt voor 1973 verwacht met daarnaast een voort gaande stijging van de exploitatie kosten. Omtrent het reizigersvervoer per spoor meldde de NS Leiden en Leiden-Lammenschans - bedrijfsleven ontving, spraken even als in 1971, veelal van zorg over da lende rentabiliteit, afnemende pro ductie-stijging, stijging van de pro ductiekosten, toenemende buiten landse concurrentie en het on danks de werkeloosheid moeilijk vinden van vakbekwame werknemers in bepaalde branches. De markt voor speciale apparaten en machines bleef ook in 1972 bij zonder moeilijk. Daar ook de dran kenindustrie in Nederland door de werkloosheid kent, zou het in 1973 bijzonder moeilijk kunnen worden, goede vaklieden aan te trekken. De bouwnijverheid had in 1972 te kampen met een sterk verhoogd kos tenniveau, een teruggang in de bouwcapaciteiten mede veroor-, zaakt door een verminderd aantal bouwopdrachten van rijk en door het rijk gesubsidieerde werken een sterke binnenlandse concurrentie met inschrijvingen op werken onder- of voor de kostprijs en een toene- nemende werkloosheid. Voor 1973 wordt gehoopt dat de aanvullende werken die uitgegeven zullen worden ook in de Leidse regio wat opleving zullen geven en dat de investeringsheffing op be drijfsgebouwen in Zuid-Holland niet zal worden doorgevoerd. De bedrijvigheid in de laken- en wollenstoffenindustrie is evredenstel- lend geweest. Ondanks de werkloos heid baart de personeelsvoorziening steeds grotere zorgen. Zeer veel werk wordt dan ook opgedragen aan der den, buiten Leiden gevestigd. De or derportefeuille is goed gevuld. Ook uit het aan de gang zijnde structuur-onderzoek wordt duidelijk, dat de grafische industrie te kam pen heeft met een zeer hoog arbeids- quote mede als gevolg van het vele handwerk dat nog in zetterijen; re- productie-inrichtingen en binderij en moet worden verricht. Een ver snelling van de omschakeling op ar beidsbesparende produktiemethoden wordt daardoor bevorderd. een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden •UAR VIER- a *)AAGSE IN WIEGEN LEIDEN Van de Wandelkring eiden en Omstreken nemen deel aan Nijmeegse Vierdaagse (17 t/m 20 a.s.): mej. J. Kiel, Leiden, le r, mej. E. M. Mokkenstorm, Oegst- •st, (1), H. W. Bokma, Leiden (1), Remmerszwaal, Katwijk aan Zee 2), H. R. Lan, Leiden (4), mej. J. M. d. Fluit, Leiden (7), A. S. Straat lof, Leiderdorp (10), mevr. E. M. Lee- ians—1Taverne, Leiden (15), P. M. leü, Voorschoten (27), J. P. Woordes, 'lphen aan den Rijn (28)W. van der oei, Oegstgeest (19). ADVERTENTIE Guldens voordeliger BESSENJENEVER Hartevelt adviesprijs f 10,95 uw prijs f 9,95 COGNAC BISQUIT adviesprijs f 22,50 uw prijs f 17,95 IVHISKY VVhyte Mc Kay s f 17,50 uw prijs f 13,95 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 3 006» HAARLSTR 204 TEL 21611 LEIDEN Bij Pont-Breestraat, in Leiden zijn geslaagd voor het einddiplloma receptiondste/informa- trice de dames N. v. d. Berg Voor hout. C. Beukeboom, Hazerswoude. C. Bok, Dordrecht. N. Bruijnes, Al phen Ridderveld. Y. Fasel, Leiden. T. Hoogeveen, Wassenaar, M. Knappers, Woubrugge. M. Korte- kaas, Lisse. A. Lam, Alphen aan den Rijn. I. Lensen, Leiden. A. Ro denburg, Leiden .M. Smit, Zoeter- woude. M. v. d. Zanden, Sassenheim. LEIDEN Van 16 tot en met 25 november a.s. wordt in de Leidse Groenoordhal de eerste Nederland se Jongerenbeurs "Young '73" ge houden. Het streven van de organisatoren, het SK Promotion Team uit Lei den, is er op gericht zoveel mogelijk branches bijeen te brengen, die be trekking hebben op publiek in de leeftijd van 15 tot 30 Jaar. Het programma zal worden ge vuld door bekende artiesten, pop groepen uit binnen-, wellicht bui tenland, cabaretgroepen, Jazzgroe- pen enz. Ook worden evenementen georganiseerd als modeshows, miss verkiezing, sportdemonstraties e.d. Ook zullen drive-in-shows worden gehouden. Activiteiten in LeidenWarmond, Oegslgee< st en Voorschoten LEIDEN EN OMGEVING Overal is de Jeugd druk bezig in deze vakan- tietijd. Op de foto (van Jan Holvast) een beeld van het Pleintje bij de Pomp in Warmond, waar in het kader van het Kaagfeest activiteiten voor de Jeugd zijn. In Leiden wordt vrijdagmiddag in het Jeugddorp Zuid-West aan de Voor- schoterweg naast het zwembad „De Vliet" de eerste van de zes weken va- kantieactiviteiten afgesloten met een speciale jeugdvoorstelling. Geraldini zal optreden met een gevarieerd programma: goochelen, toneel en poppen kast. Om half twee begint dit programma. Evenals andere dagen is 's morgens vanaf 10 uur het dorp open en worden de gebruikelijke aktiviteiten (kleien) verven, poffertjes bakken, timmeren, sport enz.) georganiseerd. De entree is f 1,per kind. In Voorschoten zijn vandaag de jeugdvakantdebezigheden begonnen met een hengelwedstrijd in de singel rondom Rosenburgh en georganiseerd door de hengelclub „Onze Hobby". De Jeugdvakantdebezigheden worden voor het zesde achtervolgende Jaar gehouden. Voor de zes vakantieweken is een aantrekkelijk programma sa mengesteld, waardoor ieder kind wel iets naar zijn zin kan vinden. Naast de activiteiten, die ieder jaar terugkeren zijn er dit jaar enige nieuwe zoals pannekoekbakken, museumbezoek en een kegelwedstrijd. De Jeugdva kantdebezigheden eindigen op 10 augustus. Inschrijfformulieren zijn te ver krijgen op het gemeentehuis bij de heer T. D. Bonhof, toestel 08 (tel. 2141). De vakantiebezigheden worden besloten met Vakantieland van 6 t/m 10 augustus en wordt gehouden in en om "De Lindenhoeve" bij de sporthal. De gehele week kunnen de kinderen dan op allerlei mogelijkheden creatief bezig zijn. De eerstkomende middag is woensdag 11 juli. Dan wordt in samenwerking met die brandweer een brandiweerwedstrijd georganiseerd op de speelweide aan het Frans Halsplantsoen om 13 uur. Deze wedstrijd was in voorgaande jaren steeds een daverend succes voor Jong en oud. Het is voor de eerste keer dat er in Oegstgeest een kindervakantieweek wordt georganiseerd en wel van 30 juli as. tot en met 3 augustus. Er heb ben zich ongeveer 300 kinderen gemeld, die in acht groepen worden ver deeld (leeftijden van 6 t/m 12 jaar). Op de eerste dag organiseren „Vivax" en „Poelmeer" in het zwembad en op de ligwedde diverse spelen. Er wordt op die dag tevens creatief gewerkt in het Gemeentecentrum o.l.v. de gere formeerde en hervormde Jeugdraad. De volgende dag worden er demonstraties gegeven en is er gelegenheid voor straantekenen, 's Middags organiseert Scouting Oegstgeest met de Kath. Jeugd- en Jongerencommissie een buitengebeuren. Getracht zal worden ook een vlettentooht te houden van het Oegstgeester Kanaal naar De Kaag. Op de derde dag zijn er sportactiviteiten op het voetbalcomplex. Hieraan komen te pas de voetbal- en korfbalverenigingen en de gymnastiekvereni gingen OGAV en Rapiditas. Op de vierde dag zijn er in de ochtenduren filmvoorstellingen en 'smiddags spuitwedstrijden (brandweer). Op de laatste dag is er voor alle groepen een puzzeltocht, terwijl de week besloten wordt met een kindercabaret.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3