Voorsprong Hollandse legenbogen al groot 1 Chris Evert kan toch wel lachen Yerdegaal wint van De Groot Kaagweek start met weinig wind 2^' Alfred Verhoef en Clemens van Rooden op dreef ZEGE NJORD IN HENLEY Honkbalteam wint van Italië: 7-6 JOHNNY REP TEKENT BIJ Tweede plaats Wilma v. Gooi Ronnie Kalderon Sensationele zege op Margaret Court naar FC Paris Ans Smulders stopt 0ERSEN OP UINDIGT IBM-TOERNOOl STERK BEZET PONDERDAG 5 JULI 1973 SPORT PAGINA 15 BARMOND Het zeilteam van Holland heeft in de tradi- -nele "Regenboog-strijd" met Friesland al na de eerste dag de 53ste "Kaagweek" een ruime voorsprong genomen. On- aanvoering van teamleider Bouw van Wijk een knappe ste plaats legden de overige vier "Hollanders" beslag op ereplaatsen, uitgezonderd de derde. Deze derde plek bleek •eserveerd voor de beste Fries: Luut Hof uit Heerenveen. Ook kon echter met zijn goede prestatie niet voorkomen dat de iterstand voor Friesland reeds na de/ eerste dag onoverkome- lijkt: Holland 17% pnt - Friesland 37 pnt. jrtjan Onvlee et is gisteren overigens wel een onder merkwaardige openings- strijd geworden op de Kager- isen. Een steeds draaiende en vallende (zwakke) wind, een half durende windstilte in het rak het Norremeer naar de Dieper en als klapstuk een van achter .de wind die het hele veld bij elkaar 'bracht direct na de start vdel de wind geheel weg; een "eindeloze" [partij in het eerste uur was van het gevolg. De 'Hollanders" de Vries en Hein de Goede- dreven nog het best en na twee te hebben genomen had dit iel een ruime voorsprong op de ran het veld, dat vruchteloos de Juiste „formule" aan het was. Ook de latere winnaar van Wijk, met Ton Theunis- en Frans Zitman als "nieuwe" aiming, had op dat moment 'n tsje gevonden in het peloton, verwege de race viel de wind in geheel weg en gedurende een halfuur kon er slechts op vé-vlaagjes" worden gevaren, lelijk kwam de wind van veer opzetten en onder aan- van Van Wijk en Hof vond totale hergroepering plaats, •d aan boord, nu "echt" zeilend, spinakers niet langer als eloze ballast in de boten, wer- de boeien gerond. Van Wijk kon eerste de "terugweg" aanvangen ilgd door de Fries Hof en de anders Kempeneers en Metze- Hein de Goederen, lange tijd eerste twee, werd volledig de opkomende wind verrast en ndde nadat de "slag" was ge il op de zevende plaats. De kop ie van Bouw van Wijk kwam le "finale" niet meer in gevaar, letzelaar (Holland) verdrong in slotfase nog wel Hof, profiterend een foute manoeuvre van de vlak voor de finish, van de ide plaats. el strijd l de overige (22) klassen, natuurlijk volop gestreden, de ereplaatsen. In de Schakel- se bleek Fred Imhoff de sterk in het veld van 24 deelnemers; overwinning kwam echter geens als een verrassing.Bij de ipussen ging de zege naar H. leman uit Gouda voor de "Kaag- s" L. J. A. de Wit en G. K. In de 12 voetsjollen-klasse m er eveneens een wat verras- uitslag uit de bus. Nederlands 'Pioen Guido van den Elshout, tijdens de nationale kampioen- '"pen van 12 juni M. C. van der nog achter zich hield, moest ditmaal in de eerste van de vier te zeilen races de Rotterdammer voor laten gaan. Bij de Regenbogen ten slotte, trok tijdens de individuele wedstrijden J. Metzelaar aan het langste eind. Bouw van Wijk werd dit keer tweede, gevolgd door de verrassend sterk zeilende mej. J. Hofland. - - V, Uitslagen HollandFriesland (Teamwed strijden Regenbogen)1. B. v. Wijk (Hol)., 2. J. Metzelaar (Hol, 3. L. Hof (Fr.), 4. P. J. Kempeneers (Hol.), 5. B. J. d. Vries (Hol.), 6. H. d. Goede ren (Hol.), 7. G. J. ter Beek (Fr.), 8. J. di. Wilde (Fr.), 9. Albeda (Fr.), 10 H. Röfekamp (Fr.). Totaalstand: 1. Holland 17 3/4 pnt, Friesland 37 pnt. Seriewedstrijden: Spanker: 1. S. Hamstra. 2. H. Krijtberg, 3. H. Fran- kema. Vrijheid: 1. H. v. Gent, 2. B. H. Vink, 3. N. Wensveen. Schakel: 1. F. H. Imhoff, 2. Gebr. Berkvens, 3. K. Barnhard. Yngling: 1. I. Peulen, 2. F. Volle- bregt, 3. R. M. Steensma. 420 Klasse: 1. T. Diets, 2. B. d. Ko ning, 3. R. Smits. Flying Junior: H. Schelling, 2. Th. en G. Remmerswaal, 3. A. Vianen. Pampus: 1. H. Neeleman, 2. L. J. A. d*Wlt, 3. G. K. Pauli. Solo A: 1. Mej. B. Valk. 2. R. van Helvert, 3. W. A. Prins. Jeugdboot A: 1. M. Neeleman, 2. P. v. Buren, 3. J. Hofland. Vauriën: 1. J. F. v. Haasteren, 2. F. H. Hoek, 3. W. v. Latum. 12 Voetsjollen A: 1. M. C. v.d. Spek, 2. G. v.d. Elshout, 3. F. H. M. Da- niëls. 470 Klasse: 1. A. Hoynck v. Papen- drechft, 2. E. B. v. Veen, 3. E. Rietveld. Valken: 1. R. M. Prins, 2. L. Boot, 3. A. Büller. Randmeer: 1. H. Prohn, 2. M. E. Blank, 3. J. N. J. Koot. Regenbogen: 1. J. Metzelaar, 2. B. v. Wijk, 3. Mej. J. Hofland. 16 M2 streep: 1. R. Breur, 2. G. R. Sappen, 3. J. vxl. Kooy. Laser: 1. J. d. Visser, 2. R. Boom, 3. K. M Hoogeweegen Solo B: 1 C v. Grieken, 2. C. H. M. Hoek, 3. Mej. J. H. Wolters. Europe: 1. H. Loermans, 2. R. Klaassem, 3. P. W. Lemmers. Stem: 1. A. Hablé, 2. K. Kalma, 3. D. J. Broertjes. Jeugdboot B: 1. H. Huskers, 2. R. d. Bok, 3. B. Vreugdenhil. 12 Voetsjollen B: 1. B. Tol, 2. G. Burger, 3. K. v.d. Rest. De Kaagweek 1973 begon woensdag vrijwel windstil, hetgeen tot merkwaardige situaties leidde: de een voer over bakboord, de ander over stuurboordbeiden kwamen nauwelijks vooruit tot dat de wind eindelijk een beetje opstak. LEIDEN Voor de beste Leidse prestaties tijdens de gisteravond op de Rotterdamse Nenijto-baan gehou den atletiekwedstrijden, waaraan door veel leden van de AV Holland en De Bataven werd deelgenomen, zorgden Alfred Verhoef en Clemens van Roo den. Verhoef (Holland) won de 100 m bij de heren in 11.0 sec. en bleef snelle mannen als Coen Jansen en Raymond Heerenveen voor. Van Rooden (De Bataven» liep een snelle 3 kilometer: 8.46.4. Op dit nummer kwamen van De Bataven ook Arie van Tol (circa 9.08.0) en Aat Brugman (circa 9.12.0» goed uit de voeten, terwijl Gerard v. d. Ham (Holland) tot 9.27.5 kwam Holland-juniore Resie Fransen no teerde op de 100 m bij de A-meisjes 13.4 sec., terwijl van Holland bij het hinkstapspringen jongens B Rudie Eveieens en Roel Hendriksen resp. 11.66 en 11.62 lieten opmeten. Op laatstgenoemd nummer kwam Rob Rijskamp (De Bataven) bij de heren tot 12.86 m. Zijn clubgenotes Mirjam Brugman en Thea Kouwenhoven draaiden op de 400 m dames naar tij den van resp. 60.9 en 61.7. HENLEY De acht van Njord, heeft gistermiddag in de strijd om de Ladies Plate van de Henley Ro yal Regatta een gemakkelijke zege behaald op de ploeg van Downing College uit Cambridge. De Leidse studenten kwamen in de eerste ron de tot een tijd van 6 min. 58 sec., over de 2112 meter. Het was de bes te tijd op dit nummer. Laga is hou der van de trofee. HAARLEM In de strijd om het Europees honlkbalkampioenschap heeft Nederland gisteravond in Haar lem met 7—6 van Italië gewonnen. Er waren 10.000 toeschouwers. Zondag spelen beide ploegen opnieuw tegen elkaar. Overige uitslagen: Zweden België 4—3, Spanje Frankrijk 41. Na de voorronden is de stand: 1. Nederland, 5 wedstijden, 10 punten, 2. Italië 5—8, 3. Spanje 5—6, 4. België 5—2 (24-45), 5. Zweden 5—2 (13-59», 6. Frankrijk 52 (14-65). Nederland, Italië, Spanje en België hebben zich geplaatst voor de finale poule. Toernooi Leidsche Hout Leiden In het herenenkelspel B van het tennistoernooi van "De Leidse Hout. In de H.E.B. zorgde Harry Verdegaal voor een grote ver rassing door in twee sets van de Katwijker Jan de Groot te winnen: 6-2, 6-4. De in het herenenkel B als eerste geplaatste Castelein kwam gisteren ook op het gravel. Hij won zijn eerste partij van de jonge Assel- bergs in twee sets met 6-2, 6-3 Cas telein heeft het niet gemakkelijk ge had. Asselbergs heeft er alles aangc daan om het Castelein zo moeilijk mogelijk te maken. Eveneens in het herenenkel B trad Lodewijk Kallen berg aan tegen de Leiderdorper Schüller. Schüller was in deze par tij, waarin hij niets te verliezen had, bijzonder goed op dreef. Door dat Kallenberg faalde met zijn be kende topspin-forehand, die hij niet diep genoeg kon krijgen, kwam de Leiderdorper in de eerste reeks met 5-2 voor te staan. Kallenberg heeft echter voor hetere vuren gestaan, slaagde erin op knappe wijze terug te komen en op het nippertje de eer ste set met 8-6 te winnen. Iedereen dacht dat de Jonge en onervaren Schüller deze mentale klap niet te boven zou komen. Het pleit echter voor het karakter van de Leiderdor per, dat hij tot een stand van 5-5 met Kallenberg gelijk wist te blij ven, maar tenslotte gehinderd dooi de invallende duisternis moest af haken: 8-6; 7-5 voor Kallenberg. Op het zelfde moment dat Kallen berg tegen Schüller speelde, was op de baan ernaast het herendubbel van het Unicum-duo Ruysenaar/ Creygton tegen Brooshooft/v.d. Zee bezig. Na een aantrekkelijke eerste set die door de laatst genoemden werd gewonnen, pakten de twee U- nicumspelers de tweede set, zodat de strijd weer geheel open was. Het jonge duo Brooshooft/v.d. Zee ging, nadat het bij de stand van 5-4 nog een matchpoint overleefd had, met 9-7 in de beslissende reeks ten on der. In het D.E.C. zijn er tot nu toe nog niet bijzonder veel partijen gespeeld. Gisteren kwam wel de als eerste in dit nummer geplaatste mej. Bijl te gen Maya Mulder in het veld. Maya verloor jammerlijk in twee sets 6-4; 6-1. Verdere uitslagen: H.E.C.: Kallenberg- Stietman 6-2; 6-2, Zaadinoordijk-Gelevertt 6-4, 5-7, 7-5, Schoute-Scholten 6-8, 6-2, 7-5. H.E.: Berge Henegouden—Zwaren- stein 6-2, 4-6, 6-1, Wolters-Demme- nie 6-3, 6-3. G.D.C.: Royaard' Verdegaal-Grim bergen/Grimbergen 6-2, 6-3. Mulder/ Boer-Siegenthaler/Blomsnaa 6-1, 6- 0. TON CRÉPIN Amsterdam Johnny Rep blijft böj Ajax. De 21-jarige reohtebuiten heeft 1 gisteren bijgetekend voor één jaar. Voor Rep heeft lange tijd belangstel ling bestaan van de zijde van Bar celona, de club van Rinus Michels. De besturen van Ajax en AC Mi lan zullen volgende week woensdag in Zürich, waar de loting voor de eerste ronde van de toernooien om de diverse Europacups wordt gehou den, de data bekend maken van de wedstrijden om de zogenaamde 'su percup'. KOBLENZ - De Nederlandse, kampioene Wilma van Gooi is gis teravond tijdens internationale atle tiekwedstrijden in Koblenz op de 100 meter als tweede geëindigd in 11.5 seconden, haar beste seizoen- prestatie. De overwinning was voor wereldrecordhoudster Renate Ste- cher (OD1-10.9) in 11,3 seconden. Annemieke Bouma won het hoog springen met 1.73 meter, vóór de Westduitse Karin Wagner met de zelfde hoogte. Op de 800 meter ein digde Tilly van der Made als derde in 2.09.7, slechts viertiende seconde boven haar beste seizoenprestatie. Winnares was de Westduitse El len Tittel in 2.06.9. Jo Schout liep de 3000 meter die hij als vijftiende beëindigde, in 8.18.8. De RKHAV-atleet verbeterde met deze tijd het Nederlands jeugd- record, dat op naam stond van Jos Hermens met 8.21.2. Frank Nusse (AAC), de nieuwe Nederlandse recordhouder op de 400 meter horden, won in Koblenz de b-loop over 400 meter vlak in 48.5 seconden. Rotterdam Gisteren hebben Feyenoord en FC Paris overeen stemming bereikt over de transfer van de Israëliër Ronnie Kalderon. FC Paris verklaarde zich telefonisch akkoord met de verlangens van Feyenoord. Vandaag zou de Parijse verenigmg de overeenkomst schrif telijk bevestigen. Feyenoord ziet ervan af om de Ha genaar Martin Jol aan te trekken. Het vindt de prijs die FC Den Haag voor zijn UEFA-international vraagt (150.000 gulden) te hoog. 'unesiëprijs: Ï.Lars Buitenzorg (P. W (126.4)2. Looper T; 3. Linos Amstel. Tot.: w. 2,20; pl. 1,40, 1,50; kopp. 3,80; trio 33,60. larokkoprys: 1. Kosmos P (J.v.d. (125.4)2. Kuno V; 3. Komiek Ier. Tot.: w. 2,80; pl. 1,40, 3,30, kopp. 8,90. fcraprijs; 1. Ilexide Hanover (W. venvoorden) (1.222); 2. Kees Ver- k; 3. Jeannine D. Tot. w. 720; pl. .1.70,1,60; kopp. 16,50; trio 181,40. (ingwayprijs: 1. Sweet Memory van der Kraats) (1.23.9); 2. Ter- 3. Heihof Aniuschka. Tot,: Pl. 1,30, 1,40; kopp. 4,50. lybieprys: 1. Kephalus P (W. P. A-Pijl) (1.21.1); 2. Jessdco Maire; Jerolimo. Tot.: w. 20,20; pl. 4,30, '.10,70; kopp. 13,20; trio 11.732,10. Sgypteprijs: 1. Ironie (J. v.Dooye- M) (1202; 2. Homblower; 3.Gio- »i.Tot.: w. 1,50; pl. 1,30,1,90,3.50; P. 3,10. der 3-jari'gen: 1. Lento H (G. I Eykelenborg) (1.22.8); 2. Lonely r (BW); 3. Lex Areta. Tot.: I Pl. 2,80, 1,70, 5,60; kopp. 4,40; 955,20. ly Loverprijs: 1. Snooty Fox (K. 'ies) (2.00.5); 2. Gratissa; 3. Rad- [t-Tot.: w. 4,-; pl. 1,90, 2,70; kopp. ^Uedanprys: 1. Hero Hollandia (W. Dalen) (1.232); 2. Keen Speed; m W* M. Tot.: w. 5,80; pl. 1,60, 1,30, flirett kopp. n,60; trio 80.80. ,ndeM Jgeryeprys: 1. José K (P. ikwyk) (1.24.4); 2. Kaïniel; 3. Jos ot.: w. 7,70; pl. 1,50, 1,20, 2/. 6,30. ötaliisator-omzet f 321.058,-. WIMBLEDON De eeuwige strijd tussen de tennis-groot- machten Australië en de Verenigde Staten heeft gistermiddag op het gemillimeterde gras van het "heilige" Wimbledon een ondubbelzinnig Amerikaans succes te zien gegeven. Billie Jean King en Chris Evert plaatsten zich voor de finale damesenkel spel door overwinningen op resp. Evonne Goolagong en Mar garet Court. Met name de zege van de 18-jarige Chris Evert op de als eerste geplaatste Margaret Court was een sensatie, de triomf van titelhoudster Billie Jean King over de ongecom pliceerde krullebol Evonne Goolagong, kampioene in 1971, mag bestempeld worden als een normaal resultaat. op eigen opslag kwam zij met 040 aohter. De 18-jarige, met tennis op gevoede, Evert vocht echter terug tot deuce en won de game zowaar nog op het eerste punt. Het volgende spel zaïl ongetwijfeld, het rampzaligste uit de loopbaan van Margaret Court (op 16 juli wordt zij 31 jaar) zijn geweest: de Australische sloeg vier dubbele fouten, een klap, waarvan zij zich niet meer heeft weten te herstellen. Chris Evert stoomde genadeloos door naar 61. Margaret Court, die de laatste tijd wegens een rugblessure op een plank heeft geslapen, maakte in de derde set een uitgebluste indruk. „Dit is mijn mooiste overwinning op gras", aldus Chris Evert. „Ik heb onmiddellijk mijn vader in Fort Lau derdale opgebeld. Ik zei: „Pap, ik heb gewonnen", en hy: „Wie is dat?" Hij dacht dat het een van myn zusjes was die een toernooi in de buurt speelde. Ik had nooit gedacht dat ik het dit jaar tot de finale zou bren gen". Het is het tweede Jaar dat Chris Evert, die geen deel uitmaakt van de prof organisatie „Women's Lib", op Wimbledon speelt. Vorig jaar werd zij in de halve finales uitgeschakeld door Evonne Chris Evert Wie dacht dat Chris Evert niet kon lachen is gisteren in de groene tempel van Wimbledon bedrogen uitgekomen. Hoewel de ijzige Ameri kaanse tiener tijdens de gehele, 77 minuten durende, party haar gezicht in de plooi hield, ontspanden haar Ans Smulders-Van Gerwen Eindhoven Ans Smulders-Van Gerwen, sportvrouw van het Jaar 1972, heeft besloten haar sportloop- toaan te beëindigen. Het besluit houdt nauw verband m et haar maatschappelijke carrière. De top- tumster is assistente van een fysio therapeut. De beslissing is genomen na overleg met het afdelingsbestuur keurturnen dames, dat het besluit respecteert. Ans Smulders-Van Gerwen kan terugzien op een glanzende carrière als turnster. Een van de hoogtepun ten hiervan vormen de Olympische Spelen van 1972 in München. Zij werd toen in de persoonlijke acht- kamp 19de, het beste resultaat van een Westeuropese deelneemster. Bobby Riggs daagt uit Londen Bobby Riggs, de Wimbledonkampioen van 1939, heeft gisteren na de halve fina les damesenkelspel op Wimble don de winnaressen Chris Evert en Billie Jean King uitgedaagd. Riggs (55): "Ik wil wel vlak achter elkaar tegen ze spelen. Het kan me niet schelen wie ik het eerst krijg". Chris Evert voelt er wel iets voor. "Het zit er wel in dat het doorgaat", al dus de Amerikaanse, die voor de eerste keer een Wimbledonf inale heeft bereikt, "misschien speelt hij eerst tegen Billie Jean King, maar ik zou graag willen". Bobby Riggs won zes weken geleden van Margaret Court. De Amerikaan wil graag bewijzen dat een man op zijn leeftijd nog steeds enkele klassen beter is dan de beste dames. gelaatstrekken zich in een „big smile", toen zy op het eerste'match- punt de uitgeputte Margaret Court met een vlekkeloze backhandslag passeerde. Het was dan ook een pres tatie, 61, 16. 61 tegen de kam pioene van 1963, 1965 en 1970, die haar plannen om dit Jaar, evenals drie seizoenen terug, het „grand slam" te veroveren, lelyk gedwars boomd zag. In deze halve finale, by- gewoond door 15.000 toeschouwers, was Margaret Court evenwel te zel den zichzelf om de successen van „Australië" en „Parys", waar zy in die finale van Evert won, te continu- De Amerikaanse, die haai- part yen vanuit het achterveld pleegt te rege len, greep in 25 minuten de eerste set met 61. De voortdurend naar het net stormende Court werd ont moedigend vaak teruggewezen door feilloze passeerslagen en vooral lobs, waar in negen van de tien ge vallen geen halen meer aan was. In de tweede reeks wonnen haar slagen aan diepte en kracht, zodat het op lopen minder riskant werd en kansen bood tot scoren. De krachtig volle rende Australische, die in deze fase haar beste spel speelde, trok in ne gentien minuten de stand geiyk: 6—1. 11 in sets. Een herhaling van de eindstrijd van Parys leek in het ver schiet te liggen. Ook daar verloor Court de eerste set, om des te on stuitbaarder terug te komen. Chris Evert begon de beslissende reeks al byzonder weinig overtuigend: Graad sterker De donkere Australische, beslist be ter spelend dan in 1972, heeft het niet voor de derde keer tot de finale kunnen brengen. Ofschoon titelhoud ster Billie Jean King (29) bepaald niet in grootse vorm was, bleek zy toch een graad sterker dan de enigs zins bevangen opererende Goolagong (21). De als vierde geplaatste Austra lische overleefde in de tweede set twee matchpunten en gaf in de derde pas op het achtste (het tiende in totaal) toe. Het was' tekenend voor het spelverloop: Billie Jean King, kampioene in 1966, 1967, 1968 enl972, moest blykbaar winnen, was ook be ter, maar viel op de beslissende pun ten vaak diep weg. Het publiek, als gewoonlyk op de hand van Goola gong, zag zyn favoriete tenslotte tenonder gaan met 36, 75, 36. waarmee Billie Jean King yoor de achtste keer de finale domesenkelspel bereikte. Een evenaring van het voor oorlogse i-ecord van haar landgenote Helen WillsMoody. Damesdubbelspel, kwartfinales: Betty Stöve/Francolse Durr (Ned/ Fra) Pam Doemer/Laura du Pont (Aus/VS) 6—3, 6—1. Gemengd dubbelspel, derde ronde: Kodes/Martina Navratüova (Tsjech.) Fassbender/Betty Stöve (Wdl/ Ned) 6—4, 6—4. Boksen De Fransman Jacques Kechichian heeft gisteravond in Lig- nano Sabbiadoro beslag gelegd op de Europese titel in het zwaarwel- tergewicht door de Italiaan Carlos Duran te verslaan. De scheidsrechter staakte in de negende ronde het gevecht. AMSTERDAM Onder de reeds meer dan 400 deelnemers uit 15 lan den aan het sterk bezette dertien de IBM-schaaktoernooi, dat van 16 juli tot en met 4 augustus in de glazen zaal van het RAI-gebouw in Amsterdam gehouden wordt, be vinden zich de ex-wereldkampioenen Spasski en Petrosjan (beiden uit de SU). Het is voor de eerste maal dat Pe trosjan uitkomt op het IBM-toernooi dat dit Jaar is uitgebreid met da- mesgroepen en promotie- en de gradatieregelingen kent. In de hoofdgroep van de dames komen uit: de nationale kampioene mevr. H. G. Timmer, voorts C. v. d. Griendt en dc beide ex-nationale kampioenes F. Heemskerk en I. Janse. De winnares van deze hoofdgroep promoveert naar de re- servegroepen. De grootmeestergroep bestaat uit 16 spelers: Andersson (Zwe), Don- ner. Enklaar. Langeweg, Ree en Timman (allen Ned», Kavalek (VS) Ma/rovic en Piyaninc (Zsl), Petros- Jan en Spasski <SU), Quinteras (Arg) Radulov (Buig) Ribili en Szabo (Hong) en Smejkal (TsJ). Paardesport De Nederlandse ruiter Jan Maathuis is gisteren tij dens het internationale concours hippique van Aken als tweede ge ëindigd in een springconcours op tyd. Hy liet met Kim 70.8 seconden afdrukken. Winnaar werd de West duitse Europese kampioen Hartwig Steenken, die met zijn hengst der Lord naar een tyd vam 56.5 secon den Joeg.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15