fpen school in soncept gereed Rijkspostspaarbank „Open University": nog geen derde kans HYACINTETELERS GEDUPEERD DOOR 'GEELZIEK' Overneming Van Tnyn aan zijden draad Op zoek naar hPge rente voor uw spaargeld? Maar moet dat geld toch direkt beschikbaar zijn? /lëSsSsr En dat alles bij een uniek-korte opzegtermijn? 11 Vakcentrales willen geen tweede kern centrale in Borsele attijdsafp JU: DERDAG 5 JULI 1973 BINNENLAND PAGINA 11 :rk De Engelse Open Universiteit i als het ware verwekt door de Labourparty, maar gebakerd dóór de Conservatieven, die intussen de macht hadden overgenomen. De gedachte die aan de Open Universiteit ten grondslag lag was die van de „tweede kans". Het recht dat elke staatsburger moet hebben op onderwijs, ook op hoger onderwijs, past duidelijk in de conceptie die de Britse socialisten van de welzijnsstaat hebben. Dat ook hier tussen droom en werke lijkheid praktische bezwaren in de weg stonden en vooral ook con venties, maakt de Open University als initiatief niet minder lof- Oorspronkelijk was de werktitel „Universiteit van de ether". Tele, visie zou centraal staan bij dit massale onderwijs. Dit accent is vyi verlegd naar schriftelijk onderwijs, 'V maa.T waarbij de regionale studie centra en de geregeld terugkeren de werkweken met responsie colleges toch ook een belangrijke plaats innemen. Hoofdkwartier blijft een vroeg 19de eeuws landhuis in de Mid lands en enkele bijgebouwen rondom kortgeschoren grasvelden. Een bezoek aan het centrum heeft iets spookachtigs, Docenten lopen er rond, er staan hallen vol com puters en adresseermachines, aan de wanden hangen veelkleurige lesroosters. De enigen die nadruk kelijk ontbreken zijn de studenten. Harold Wilson lanceerde in 1963, toen hij nog oppositieleider was, het idee van de open universiteit, ouverture tot de nimmer uit gebroken white-hot technolo gical revolution", bedoeld om alle onontgonen Britse intellect te mo biliseren voor een stralende toe komst van het eilandenrijk. Het waren de allerlaatste dagen voor. dat „groei" een belast woord werd. Toen Labour in 1964 aan het be wind kwam werd de minister van Cultuur, Jeny Lee, weduwe van de legendarische Aneurin Bevan, de stuwende kracht die het kostbare orojeot dioor alle financieel-econo- mische rampspoed van de midden- zestiger Jaren loodste. Maar als een vrouwelijke Mozes mocht Jen ny Lee het beloofde land niet bin nengaan. In 1971 begon de Open University, maar Juist ontkomen aan de dreigende stopzetting van het projekt onder de Conservatie ve minister Margaret Thatcher. De Tories zijn pragmatici en ze zagen heel goed in dat zo'n massa- universiteit in elk geval een stuk goedkoper was dan de gewone uni versiteiten, zelfs een groot aantal gesjeesden in aanmerking geno men. Op die manier worden vijf entwintigduizend studenten onder wezen tegen de prijs van 40 mil joen gulden per jaar en dat is een koopje. De rector-magnificus Walter Perry, een stugge farmacoloog uit Schotland, benadrukt dat de we tenschappelijke staf naar dezelfde strenge maatstaven is aangetrok ken als bij elke andere universi teit en dat de exameneisen nave nant zijn. Toen men in 1971 begon was het aantal studenten meteen al meer dan Oxford en Cambridge tezamen en intussen nadert het aantal de vijftigduizend. Natuurlijk valt een relatief hoog percentage snel af: in de eerste vijf maanden alleen al 21 procent. Er is een heel sterke motivatie no dig om als eenling het gevecht met de stof en het hoge tempo vol te houden. Dan is een kwart aan afvallers niet hoog. Het grote probleem was en is het werkelijk bewerkstelligen van „de tweede kans". Het overgrote deel van de Inschrijvers op de Open University had inderdaad een eerste kans en die benut. Een 3de deel van die inschrijvers wa ren gegradueerde leraren, 10% kwam uit vrije beroepen, 9% wa ren gekwalificeerde wetenschaps mensen of ingenieurs, 13% waren managers of hoger kantoorperso neel, 9% huisvrouwen uit de mid denklasse (sommigen al eerder ge. gradueerd) deed mee. Voor de vier studierichtingen wiskunde, na tuurwetenschappen, kunsten en sociologie (later kwam daar pe dagogie bij) was meer vraag dan aanbod. Alleen de grote groep ar beiders liet het afweten. De drem pelvrees was met de introductie van hogere vorming via de beeld buis niet verdwenen. De burgerij pakte de tweede kans: de vierde stand wacht zo valt te vrezen op een derde. HAN MULDER idikd iten JL VS eggiiEN Dezer dagen heeft de Landelijke Werkgroep Open School/Open Universi- kantPn brief 8estuurcl aan de ministers van Onderwijs en Wetenschappen en CRM, dikaj'B wordt bepleit op zo kort mogelijke termijn een zg. open school iin het leven te rnheta Volgens de brief moet deze open school educatieve faciliteiten gaan bieden via rdinj televisie, schriftelijk onderwijs, geluidsbanden, vidiotapes en verder via regionale l: v®, een mediatheek en een zomerschool. erghpcificeerd komt het taken- ldemvan de open school neer op: Kraft bieden van faciliteiten aan mogelijk volwassenen die hun elieb|of universiteit al achter de ïsterjtoen en naast een volledige of e oplijke dagtaak kennis willen j. gren, zichzelf willen ontplooi- oord fónn sociale vaardigheden wil- een derde en vierde net moeten ko men, waarbij regionale en lokale uitzendingen mogelijk worden ge maakt. Volgens de werkgroep zullen de faciliteiten van de open school voor het grootste deel moeten bestaan uit schriftelijk onderwijs en video, al wordt erkend dat radio en televisie in de school een nuttige functie kun nen vervullen. Gedurende de vakan ties zou gebruik kunnen worden gemaakt van het instituut zomer school,^een centraal geregelde orga nisatie die ondersteunende cursus sen zou moeten opzetten en regelen. De werkgroep beseft dat een open school niet gemakkelijk is te verwe zenlijken. Zij verwacht dat belan gengroepen voor het eigen belang en bestaan zullen opkomen en dat om de lijst van prioriteiten zal worden L gevochten. Daarom stelt zij voor de r,!™ f belangengroepen wel bij de plannen „v,« i'an voor een 0pen school te betrekken (door ze zitting te laten nemen in een begeleidingscommissie)maar ze niet te laten vertegenwoordigen in een staatscommissie die de plannen moet voorbereiden en uitwerken. In haar motivering zegt de werk groep dat in deze tijd steeds meer tweede kans willen grij- dieèt bieden van faciliteiten aan vi>len, universiteiten en centra 00k tirmingswerk door middel van a Kd^theek de leermiddelen kun- prden. betrokken, waarbij de ïde school radio en- televisie f j iakeld kunnen worden: lelsoortig experimenteren met j. jfl kinderen en Jongeren uit gestelde milieu's extra aan- buije geven. erste fase zou de open school j. b beginnen met algemeen vor- onderwijsprogramma'j j. ilijk functioneren |i gezin, beroep en maatschap- pderwijsprogramma's voor na prtgezet onderwijs (dus aca- of hoger beroepsonder onderwijsprogramma's voor j al onderwijs hebben genoten n universiteit of hogeschool, slotte de experimenten voor in en Jongeren uit achterge- hileu's. degenen die van de open (gebruik willen maken worden (egel geen'formele eisen ge- oor wat betreft voor kennis en de toenmalige minister v. Veen zijn voorontwerp van wet „Ontwikkeling hoger onderwijs" waarbij hij ervoor pleitte op korte termijn met een o- pen universiteit te beginnen. Uit zijn toelichting op het voorontwerp bleek dat hem een open universiteit voor ogen stond naar het Engelse voorbeeld van de „open university", die in 1971 met 24.000 studenten van start ging. In het maandblad "Student" van mei/juni wordt de open universiteit zoals die volgens de ministeriële denkbeelden ontwikkeld zou moeten worden, in een kritisch daglicht ge plaatst. De veelzeggende kop "De o- pen universiteit als alibi voor een falend beleid" dekt een artikel waar in wordt aangegeven dat er fikse te genstellingen schuilen in de open u- mversiteiits-conceptde van het depar- tement.In hun conclusie spreken de redacteuren van een "onderwijssu- permarkt met weinig onderwijskun dige principes". Drs. Cees Faber, socioloog op de afdeling onderwijsresearch van de Vrije Universiteit en secretaris van de landelijke wergroep Open School/ Open Universiteit toont zich in het zelfde blad echter uiterst optimis- DEN HAAG (ANP) Zonder dat vaststaat hoe groot de schade pre cies is, kan worden gesteld, dat de meerderheid van de hyacintetelers in ons land schade heeft onder vonden door aantasting van hyacin- tebollen door zgn. geelziekbacterien Minister Brouwer van Landbouw heeft dit gisteren laten weten in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van de kamerleden De Boer (ARP) en De Bekker (KVP). Van bedrijf tot bedrijf loopt de schade uiteen, maar wel zeker is dat een aantal telers ernstig is getroffen. Het epidemisch optreden van deze ziekte is o.m. toe te schrijven aan be paalde weersomstandigheden. Door het koude voorjaar in 1972 is de ziekte vorig jaar zeer laat opgetre den waardoor waarschijnlijk de ge zondheidsselectie in het gewas in in 1972 op bepaalde be drijven niet efficiënt meer kon wor den uitgevoerd. Ten gevolge van de hoge temperatuur in maart 1973 kon de baoterieziekte zich dit Jaar al vroeg ontwikkelen. De storm in april heeft hierna, volgens minister Brou wer, een sterke verspreiding van de bacteriën in de hand gewerkt, ter wijl bovendien het blad van de hya cinten door deze storm werd bescha digd, waardoor het gewas extra ge voelig werd voor infecties. Directe bestrijding van de ziekte te velde is nog niet mogelijk. De be strijding geschiedt d.m.v. gezond heidsselectie. dus door een zorgvul dige vernietiging van zieke ol«nten in een zo vroeg mogelijk stadium. In de tweede plaats door een warmte behandeling van de bollen enige tijd voor het planten. Door het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse is al in de Jaren twintig veel onderzoek betreffende deze ziekte verricht en het onderzoek is in de Jaren zestig weer ter hand genomen. Uit dit on derzoek is een verbeterde warmtebe handeling naar voren gekomen, die steeds meer toepassing vindt Het onderzoek is mede gericht op het vinden van middelen voor een direc te bestrijding van de ziekte te velde, om verspreiding te voorkomen en zieke planten, inclusief de parasiet op een efficiënte wijze te kunnen vernietigen. Aan het onderzoek in Lisse wordt, in overleg met het ministerie van Landbouw, hoge prioriteit toege kend. Sedert enige Jaren besteedt een werkgroep, waarin vertegen woordigd genoemd laboratorium, de bloembollenkeuringsdienst en de voorlichtingsdienst, speciale aan dacht aan deze ziekte. VLISSINGEN (ANP) Het over legorgaan van de drie vakcentrales in de provincie Zeeland vind, dat of bij Borsele voorlopig geen tweede kerncentrale of een ander met ra dio-actieve stoffen werkend bedrijf zich mag vestigen. Eerst wanneer ge durende een lange periode is geble ken, dat de bestaande kerncentrale de veiligheid niet in gevaar brengt, zou een dergelijke vestiging kunnen worden overwogen, waarbij dan uiter aard ook het nationale energiebeleid in de beschouwingen moet worden betrokken. De kernenergiecentrale in Borsele is gistermiddag gesynchroniseerd. Dit houdt in, dat de generator van de centrale gekoppeld is aan het lan delijk elektriciteitsnet, zodat met de stroomlevering kan worden begonnen. Voorlopig zal dit maar vijf tot tien megawatt zijn, omdat enkele uren later weer moet worden afgekoppeld. Deze eerste stroomimpuls, wordt ge bruikt om het veiligheidssysteem te testen. Dan kunnen ook de fouten in het elktriciteitsnet worden opge- Aanstaande zondag wordt de capaciteit opgevoerd tot 25 a 30 megawatt. Het opstarten van de kerncentrale bevindt zich momen teel in de tweede fase. Zoals bekend heeft de Provinciale Zeeuwse Ener giemaatschappij (PZEM) in Borsele twee weken geleden vergunning ge kregen om de centrale op te starten met de bepaling dat dit in vier fasen zou gebeuren. pen op het onderwijs dat zij vroeger tisch. Hij beschouwt de open i buti'e Werkgroep stelt zich pkgroep stelt zich vc |e videobanden, geluidsbanden t d'ies meer zei worden ge leerd. Over het gehele land regionale en lokale centra verrijzen waar al dan niet )epsverband ondersteunende Iten worden geboden. De leer- fen worden zoveel mogelijk in intra verkrijgbaar gesteld, fle lokale en regionale centra Ibruik kunnen worden ge- van bestaande school- en volksuniversi- a.ndere vormingscentra, uden de bestaande bibliothe- iinnen worden ingeschakeld, adio en televisie zouden er verschillende redenen niet heb ben kunnen of willen volgen. De bij uitstek open school zou daartoe 'n uitkomst onderwijs zijn. Een ander belangrijk motief is dat kinderen en Jongeren uit ach tergestelde milieu's door middel van de open school geholpen kunnen worden om een betere plaats in on ze samenleving te verwerven, or dat Niet onbelangrijk is ook dat scho- dat.de len, universiteiten en centra voor vormingswerk zouden kunnen pro fiteren van een centralisatie en co ördinatie van audiovisuele facilitei- siteit of open school als een instituut veranderingen in het de maatschappij op gang te brengen. Margaret Thatcher, de Engelse minister van Onderwijs en Wetenschap-pen onder wier bewind de "Open University" in 1971 van start ging. ten. Kritiek De gedachte van een open school of open universiteit is niet nieuw. Zo'n twee jaar geleden kwam zij al min of meer aan de oppervlakte toen van ministeriële zijde een „Nota over de instructieve omroep werd uitge bracht, waarbij werd benadrukt dat de instructieve omroep bij de wet moest worden geregeld. Ongeveer een jaar later openbaarde Weliswaar laat hij zich kritisch uit over de "open university" in Enge land ("een universiteit van de mid denklasse"), maar die kritiek beperkt zich slechts tot de aanpak. In het ar tikel zegt Faber: "Een open univer siteit is een extroverte universiteit, ze timmeren aan de weg, dus moet het gewoon beter zijn". "Ik geloof dat een open universi teit veel meer kan doen aan motiva tie, veranderen van het beeld van de lerende mens. We hebben wel de ho mo sapiens, de homo ludens en ik zelf: de homo faber, maar we verge ten steeds de homo studiosis, de le rende mens. De mens die bezig is zich dingen eigen te maken en die daar plezier i!n heeft". WIM WIRTZ Nieuwe vogel in Nederland gesignaleerd Ne- MIDDELBURG Een derland nieuwe vogelsoort is bezig van het zuiden uit ons land binnen te dringen. Het is de in Zuid-Euro pa thuis horende cetti's zanger, die zijn broedgebied de laatste jaren op explosieve wijze naar het noorden heeft uitgebreid. Dit seizoen zijn de eerste exemplaren in het zuiden van ons land gehoord en gezien. Naarmate de zomer vordert komen steeds meer meldingen binnen. Het blijkt dat de vogel tot ongeveer de lijn AmsterdamZwolle is opge drongen. De cetti's zanger is circa veertien centimeter groot. De bovenzijde is roodbruin, de vleugels en de opval lend afgeronde staart zijn donker bruin tot zwart. De onderzijde is lichtbruin van tint. De vogel houdt van dicht struikgewas en bosjes langs de waterkant. De zang bestaat uit een kort. krachtig liedje, helder van toon, dat doet denken aan de zang van de nachtegaal, maar dan zonder de bekende rollers. BREDA De eind maart door de Verenigde Brouwerijen Breda-O- ranjeboom nv (Allied Breweries) aangekondigde overneming van Van Tuyn's lomonadefabrieken en distil leerderij nv in Dongen en van de bottelmaatschappij Dongen nv hangt aan een zijden draad. Een deel van de familie Van Tuyn weigert na melijk de afspraak na te komen om de aandelen van de bottelmaatschap pij over te doen aan de textielmag- naat J. Leutscher, die als centraal persoon optreedt tussen de familie bedrijven en Breda-Oranjeboom. De heer Leutscher heeft de aan delen van de limonadef abrieken al in handen, maar kan die alleen aan de brouwerij kwijt, wanneer hij ook de aandelen van de bottelmaatschappij levert. Hij had daarop een optie, maar enkele leden van de familie Van Tuyn voelen er niets meer voor die optie gestand te doen. De heer Leutscher heeft deze week in een door hetm aangespannen kort geding tegen de familie Van Tuyn bij de Bredase rechtbank niet ge daan gekregen dat de aandelen direct aan hem verkocht moeten worden. Mr. W. van den Berg, vice-president van de rechtbank, verklaarde de vordering niet ontvankelijk. De heer Leutscher vreest nu, dat de werkgelegenheid van de 200 perso neelsleden in Dongen ernstig in ge vaar gaat komen. De onrust onder het personeel groeit en wordt ge deeld door de vakbonden. De beide Dongense nv's vormen technisch één geheel. Na de aktie van Marcel van Dam voor de televi sie tegen de plofflessen van Van Tuyn heeft dit bedrijf het moeilijk gedegen. Naar verluidt draait het nu' met een verlies van ongeveer f 100.000 per maand. ADVERTENTIE Inlichtingen? Bel de RPS (020) 7312 71toestel 124. U kunt ook één van de 2500 postkantoren binnenlopen voor informatie. Of het gratis telefoonnummer 0017 draaien. Maar natuurlijk kunt u ook meteen even deze bon invullen. Bij de Rijkspostspaarbank zit elke spaarder beleggingsrekeningen waarop hij hoge rente Die hoge rente is 7%! altijd safe. Daar vindt hij de aantrekkelijke VjJ kan maken tegen gunstige voorwaarden. Dat js zo'n aantrekkelijke voorwaarde van Uw geld blijft dus direkt beschikbaar, maar Bovendienkuntumóeiteloosviapost-en es,raa' 27, deze RPS beleggingsrekeningru kunt dan moeten we wel enige korting toepassen. bankgiro uw spaargeld naar ons overmaken. *nd ma gemakkelijk tussentijds opnemen. Dat is puur gemak! Slechts 24 maanden is de bijzonder korte opzegtermijn voor deze hoog-rentende beleggingsrekening van de RPS. Tel deze drie gunstige spaar-elementen bij elkaar op: 7% bij en u weet welke uw spaarbank is. slechts 2 jaar en toch direkt beschikbaar, Dat is de RPS!

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11