LEIDSCH DAGBLAD OLIE OP DE RIJN ze zeggen.. vandaag Nederland koopt iets minder maar betaalt wel meer Vuil van BASF naar Nederland Burtons uit elkaar LEIDSCH DAGBLAD CHILEENS KABINET ZONDER MILITAIREN Twee oud ministers gaan naar banken in Nederland Nedlloyd ontdook boycot Rhodesie OPGERICHT I MAART I860 No. 34058 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN sionhouder Rozier: Negentig Jocent eemdelingen- nsions rdwijnf [DEN Het ziet ernaar uit jeiden binnenkort een vergun- mstelsel voor vreemdelingen- >ns zal invoeren. De commis- oor maatschappelijke aangele iden en gezondheidszorg gaat erdagavond praten over een no- aarin een strenge beoordeling gastarbeiderspensions wordt be- Voorgesteld wordt pensions te beoordelen en pas, als ze le eisen voldoen, een vergun- te verlenen. asionhouder N. Rozier uit de iastraato, die één pension heef t, it volkomen eens met de invoe- van het nieuwe stelsel, maar Teest wel, dat negentig procent de pensions zal verdwijnen. "De die nu worden bewoond, buitenlanders, voldoen aan geen Al zouden ze alleen maar le brandveiligheid worden be- ?eld, en dat is hard nodig, dan t maar een paar procent goed- jrd. Ik denk ook niet, dat de ionhouders aan opknapbeurten fnen, omdat het teveel geld De begeleiding van de buiten- rs is hier over het algemeen bar slecht. Ook wat de werk- lemen betreft. |t vergunningenstelsel zal wel im moeten woerden inge- De houders moeten de kans en het op te knappen, maar ik dat de meesten de tent dicht- in". lid van de werkgroep Buiten- fee Arbeiders: "Het is hard no- er op deze manier iets (t gedaan aan de slechte huis an de buitenlanders. Maar (emeente zal erg bereid moeten nee te werken aan vervan- je woonruimte, anders worden :astarbeiders alleen maar het ltoffer van deze maatregel". «rigens is deze maatregel alleen A r zinnig, als er een behoorlijk rolesysteem aan wordt gekop- Niet alleen bij de opening van )ensions, maar ook in latere la, als ze al draaien, zodat de ions in goede staat blijven ver- uatigc oostelijke wind, eraturcn vannacht on opgemaakt om 12.20 uur. 5 JULI op: 4.27 uur; onder: 21.01 uur n op: 11.06 uur; onder: 23.05 uur. [water te Katwijk te 6.44 en 19.00 laagwater te 2.29 en 14.50 uur. (Van onze correspondent) BONN Een tachtig kilometer lange en twintig meter brede olievlek, die zich uitstrekt tussen Ludwigshafen en Mainz, drijft langzaam de Rijn af in de richting van de Ne derlandse grens. NEW YORK Elizabeth Taylor heeft gisteravond in New York bekend gemaakt, dait zij en haar echtgenoot uit elkaar zijn gegaan. De beroemde filmactrice, die in middels naar Californië is ver trokken, voegde er echter aan toe te hopen dat de scheiding van tijdelijke aard zal blijken. Elizabeth Taylor is sinds negen jaar getrouwd met Richard Bur ton, haar vijfde echtgenoot. Zij was voordien gehuwd met Nicky Hüton, zoon van de Amerikaanse hotelmagnaat, de Britse acteur Michael Wilding, de Amerikaanse filmproducent Mike Todd en de zanger Eddy Fischer. Elizabeth Taylor vertoefde voor haar vertrek naar Californië ge ruime tijd in het Newyorkse Re gency-hotel, terwijl Richard Bur ton bij een bevriende advocaat op Long Island logeerde. Elizabeth Taylor zei in haar verklaring: „Ik ben ervan over tuigd dat het een constructief idee is dat Richard en ik een tijdje uit elkaar gaan. Misschien hebben we elkaar te veel liefgehad niet dat ik zoiets voor mogelijk had gehouden, maar we waren doorlopend in eikaars nabijheid, alleen gescheiden als het absoluut niet anders kon. En geloof me, ik hoop uit de grond van mijn hart dat deze scheiding ons tenslotte zal brengen waar we beiden horen bij elkaar". De actrice verklaarde verder dat iedereen die uit haar bekendma king „erotische conclusies trekt dit voor eigen rekening doet". „Wens ons beiden sterkte, in deze moeilijke tijd", zo besloot ze. Vorige week werd uit Beverly Hills gemeld dat Elizabeth twee keer was gezien in gezelschap van de acteur Peter Lawford be kend van de Kennedy's. Burton zou toen in New York zijn geble ven om hun geadopteerde dochter Maria op te wachten die terug kwam van een reis door Europa. De Burtons zijn in tal van films samen opgetreden. Op de foto Elizabeth Taylor en Richard Burton in gelukkiger da- jen. Gevangenen dreigen zichzelf te verbranden BUENOS AIRES Ruim 2.000 gedetineerden van de gevangenis van Villa Devoto, dat op 13 km van Buenos Aires ligt, hebben met zelf verbranding op grote schaal ge dreigd als hun eisen niet worden in gewilligd. Zij willen onder meer vermindering van straf, een betere behandeling en hergroepering van de gevangenen volgens de categorie misdrijf waar voor zij veroordeeld zijn. De muiters hebben laten weten dat zij een hongerstaking zijn be gonnen en dat een van hen, het voormalige radicale parlementslid Alfonso Pla, maandag aan een her senbloeding is gestorven. Volgens de cipiers zijn de gevangenen tot alles in staat als zij him zin niet krijgen. Vrijwillig groeten Staatsecreta ris Mommersteeg van Defensie (Per soneelszaken) zal zich op korte ter mijn beraden over het tegenvoorstel van de personeelsorganisaties om de traditionele vorm van groeten en melden in de krijgs macht te handhaven op basis van vrijwilligheid. Deze ernstige verontreiniging is veroorzaakt door de Baltische Anili ne- en Soda Fabriek <BASF) in Ludwigshafen, die de vette vloeistof door nog onopgehelderde oorzaak via een afvoerkanaal in het Rijnwa ter heeft geloosd. De chef van de rivierpolitie in Ludwigshafen, Lang, heeft vandaag verklaard, dat hij tegen het BASF- concern een aanklacht zal indienen wegens overtreding van de wet ter bescherming van het oppervlaktewa ter. Reeds maandag begon de olie uit de Oppauer-fabriek van de BASF in het Rijnwater te stromen, maar het duurde nog enige uren, voordat het lek was gedicht en aan deze ernstige verontreiniging van het ri vierwater een einde kon worden ge maakt. Inmiddels had zich toen de enorme langwerpige vlek gevormd, die wel dra ook het Nederlandse milieu ern stig zal kunnen belasten. Bij haar regelmatige controle stel de de rivierpolitie maandag vast, dat zich ter hoogte van het stadje Biblis, noordelijk van Ludwigshafen, over de gehele breedte van de rivier een dunne oliestroom had uitgespreid. Zij gaf dadelijk wateralarm. Volgens een woordvoerder van de BASF, een der grootste chemische concerns van de bondsrepubliek, is de vervuiling veroorzaakt door hoge re vet-alcohol, die gebruikt wordt als igeriaans schip hkt: 200 doden 1GOS Gistermorgen is op een omstreeks 65 kilometer ten oos- Lagos in Nigeria een schip een dat ten minste 200 passa- vervoerde. Volgens het blad de Times was het schip omgesla- jtoen men wilde gaan meren. Tot zijn er geen overlevende ge- en nog slechts vijf lijken. dat Waals eigenlijk een modewereld is waarin ja machtige avonturen beleven kan HAARLEMMERSTRAAT 114—120 tegenover Donkersteeg. LEIDEN Mr. J. Nelissen Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 20 juli 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor ihalf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. SANTIAGO President Salvador Allende van Chili heeft gisteren be kendgemaakt dat hij een nieuw ka binet zal vormen waarin geen mili tairen zitting zullen hebben. Het Chi leense staatshoofd had gisteren de gehele dag besprekingen gevoerd met de belangrijkste militaire leiders en de leiders van de politieke partijen die hem steunen. Volgens de bekendmaking is het besluit genomen om „de strijdkrach ten niet te mengen in politieke za ken". De strijdkrachten zullen in be paalde economische sectoren een rol blijven spelen. De president betuigt de strijd krachten zullen in bepaalde econo mische sectoren een rol blijven spe len. De president betuigt de strijd krachten de dank van het volk voor hun „patriottische houding" tijdens 'de poging tot staatsgreep van de vo rige week. De voornaamste taak van de nieuwe regering zal zijn het op stellen van een „spoedprogramma" om aan de problemen van de bevol king het hoofd te bieden. In politie ke kringen is het besluit om geen militairen in de regering op te ne men met grote verrassing ontvan gen. AMSTERDAM, DEN BOSCH Mr. R. J. Nelissen, oud-minister van Financiën, is per 1 september 1973 benoemd tot adviseur van de raad van bestuur van de AMRObank. Het ligt in de bedoeling, mr. Nelissen met ingang van 1 september 1974 te benoemen tot lid van de raad van bestuur. De centrale ondernemings raad en de commissie van aandeel houders van de AMRObank zijn van deze plannen op de hoogte gesteld, aldus de bank. De oud-minister van Buitenland se Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, is benoemd tot commissaris van Van Lanschot's Beleggings compagnie BV, commanditaire vennote in het Bossche Bankiershuis F. van Lan- schot. Drs. Schmelzer vervulde deze functie reeds eerder, maar moest deze neerlegen bij zijn benoeming tot minister. NEPAL SLUIT HASJWINKELS KATMANDU (AP) De rege ring van Nepal heeft vandaag bevel gegeven op 16 Juli. de eerste dag van het nieuwe begrotingsjaar, alle ma rihuana- en hasjwinkels te sluiten. De nodige maatregelen zijn geno men om alle voorraden bij de han delaars en verbouwers in beslag te Het wetsontwerp zal ook de ver bouw van hennep en opium in Ne pal verbieden. Het doel van de maatregelen is de aantrekkelijkheid van Nepal te ver minderen voor de westerse Jongeren, die in Nepal bekend staan als de witte fakirs. Alleen in Katmundu zijn al 50 winkels en restaurants, waar deze Jongeren plegen samen te komen om te genieten van de vrije handel in verdovende middelen in het koninkrijk Nepal. FELLE BRAND BIJ GULF ROTTERDAM Een felle brand in een destillatietoren bij de Gulf- raffinadery in het Eüropoort-gebied heeft vanochtend vroeg voor onge veer een half miljoen schade aange richt. Het vuur dat tegen vijf uur uitbrak, werd door de brandweer van Rozenburg en de bedrijfsbrandweer bestreden met waterkanonnen. Rond zes uur was men de brand meester. De brand werd vermoedelijk ver oorzaakt door een lek in de zuiglei- ding van de kraaktoren. Het destil latieproces van de ruwe olie kwam door de brand direct stil te liggen. Volgens een woordvoerder van de oliemaatschappij zal de installatie waarschijnlijk volgende week maan dag weer in gebruik genomen worden. Persoonlijke ongelukken deden zich bij de brand niet voor. Volgens Gulf heeft de brand geen gevolgen voor de levering aan afnemers. grondstof voor de bereiding van kunststoffen. Het zou volgens de BASF gaan om 'n niet giftige en biologisch afbreek bare substantie. Deze sussende me dedelingen worden echter duidelijk weersproken door de bevindingen van het Hydrologisch Instituut van de deelstaat Rijnland-Plats in Mainz. Enkele grondige analyses van het instituut hebben aangetoond, dat de verontreinigingen op de Rijn on weerlegbaar worden veroorzaakt door mineraalolie. Het is nog niet bekend of de vuillozing door de BASF toe te schrijven is aan een menselij ke fout dan wel aan een technisch falen. Het onderzoek, dat de rivier politie in Ludwigshafen inluidt ,zal daarover zeker uitkomst verschaffen. Het ernstige incident in Ludwigs hafen, maakt opnieuw onthutsend duidelijk, dat de Rijn nog steeds dienst doet als het riool van Europa. Tijdens haar vergadering in Geneve heeft de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties de zer dagen vastgesteld, dat alleen al in 1969 honderdduizend ton che misch afval via de Rijn Nederland is binnengekomen. Voor het vervoer van een dergelijke hoeveelheid vuil over land zouden vierduizend goede renwagens nodig zijn geweest. Europoort Een Duitse tanker heeft gen vroeg 30.000 liter zware stookolie verloren in de Zevende Petroleumha ven in het Europoortgebied. De olie liep overboord, toen het schip door het opkomende water beklemd raak te onder een steiger en dreigde te kapseizen. De Rotterdamse haven dienst is na het aanbrengen van een scherm rond de olievlek begonnen met de opruimingswerkzaamheden. 16 PAGINA'S Lardinois (zie foto), het Neder landse lid van de Europese com missie, heeft zich gisteren de woede op de hals gehaald van de Europese parlementariërs, die hem tüdens het gebruikelijke vragen uurtje over verschillende zaken opheldering hadden willen vragen. Lardinois schitterde echter door afwezigheid: hij was naar een landbouwtentoonstelling in Lon den. Er werd gedreigd met een motie van wantrouwen. Lardinois heeft verklaard dat zijn afwezig heid het gevolg was van ..een soort spel van vergissingen". PAGINA 4 0 Het laatste Knokke-festival zal dit weekeinde worden gehouden PAGINA 5 0 Overvallers en inbrekers in Neder land vestigen steeds weer nieuwe records PAGINA 7 0 WCS overweegt kort geding aan te spannen tegen Sparta in de zaak Arie van Staveren PAGINA 11 Radio Vaticaan wil beginnen met reclame ROME Door de stijging van de kosten komt de Vaticaanse radio zo in moeilijkheden, dat bij de directie de gedachte is opgekomen om ook met reclame-boodschappen te be ginnen. Omdat Radio Vaticana in 32 talen uitzendt, zijn de problemen voor in voering van reclame bijzonder groot. Bovendien zijn de voortekenen voor het invoeren van reclame weinig bemoedigend: het Vaticaanse dag blad de Osservatore Romano en 't Vaticaanse weekblad Osservatore della Domenica liggen heel slecht bij de adverteerders in de markt. DEN HAAG De Nederlander is in de eerste drie maanden van dit Jaar minder gaan consumeren dan in de zelfde periode van 1972. Uit cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek blijkt dat de daling welis waar gering is - nog geen één pro cent - maar toch duidelijk afwijkt van het eerste kwartaal van het vo rig jaar toen de stijging nog onge veer 5.5 procent was. Omdat de arti kelen in de loop van het Jaar in prijs zijn gestegen is de totale consumptie in geld uitgedrukt nog wel gestegen namelijk met 8.5 procent. Maar ook dit ligt ruim 6 procent lager dan het jaar daarvoor. De bestedingen per hoofd van de be volking aan voedings- en genotmid delen liep in het eerste kwartaal - naar hoeveelheid - met drie procent terug. Wel moest voor deze kleinere hoeveelheid bijna 4.5 procent meer geld worden uitgegeven dan in het eerste kwartaal van 1972. De gezamenlijke uitgaven aan duur zame consumptieartikelen stegen vier procent, maar was per hoofd van de bevolking toch 3.5 pet lager als men uitgaat van de hoeveelheid. Verleden Jaar deed zich in deze ca tegorie nog een stijging van bijna tien procent voor. Volgens cijfers van het CBS zijn de uurlonen van alle werknemers teza men in het eerste kwartaal van 1973 met 2,6 procent gestegen. In de peri ode van oktober tot en met decem ber 1972 was de stijging 4.9 procent. Bij de weeklonen bedroeg de stijging voor alle werknemers van oktber '72 tot april '73 zeven procent. NEW YORK De commissie voor de sancties tegen Rhodesië van de veiligheidsraad der Verenigde Na ties heeft gisteren de Koninklijke Nedlloyd NV in Amsterdam beschul digd van ontduiking van het handels embargo tegen het bewind van pre mier Ian Smith van Rhodesië. Volgens de commissie zijn aan boord van drie schepen onder de vlag van de maatschappij Rhode- sisch chroom, nikkel en andere grondstoffen vervoerd. Nederland staat met Liberie, Pana ma, Zuid-Afrlka, Spanje en Vene zuela op een gisteren door de com missie gepubliceerde lijst van lan den die meer dan twee maanden na datum geen gehoor hebben gegeven aan de oproep voor een onderzoek, naar mogelijke schendingen van t embargo.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1