LEIDSCH DAGBLAD 1 oerisme vandaag ramp voor Italianen Redactie Haagse Post in staking Fusie Meneba, Gist en GSM Dorp verjaagt 'dure' pater AANHOUDEND U S'ARM rïT 11)11211 IMIüMu LEIDSCH DAGBLAD De Kimpe wint Nixon moei zelf ook getuigen //i\ VAN DER VELDE Citroen Trouwe Kazan bleef op plaats van het auto-ongeval achter 2/ ECLIPS MAANDAG 2 JUL! 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34056 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM De Amsterdamse effectenbeurs is vanmiddag opge schrikt door de aankondiging van een omvangrijke fusie trussen de Cen trale Suiker maatschappij, Gist Broca des en Meneba (Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij met om. vesti gingen m Leiden). De Vereniging voor de Effecten handel heeft de notering van de aandelen Gist-Brocades en Meneba opgeschort. „Besprekingen over de mogelijkheid om tot een algehele sa menwerking tussen de drie onderne mingen te komen hebben een sta dium bereikt waarin de verwachting gewettigd is dat tot overeenstemming zat worden gekomen", aldus een ge zamenlijk communiqué. Bij de fusie zal een onderneming ontstaan met een omzet van naar schatting f 1,4 miljard in 1973. De besprekingen, die „in een bij zonder- goede sfeer verlopen, zullen met voortvarendheid worden voort gezet opdat op zo kort mogelyke ter mijn nadere mededelingen kunnen worden gedaan", aldus het bericht. Het streven naar verscheidenheid en aanvullende activiteiten van de on dernemingen, waarbij bijna 11.000 mensen werken, hebben tot de onder handelingen geleid. Men meent dat de samenwerking tot een financieel krachtig Nederlands concern zal lei den. De SER, vakbonden en onder nemingsraden zyn ingelicht. De werkgelegenheid wordt door het sa mengaan niet aangetast, aldus het bericht. VILLA LATINA (AP) De bevol king van het dorp Villa Latina in Midden-Italië heeft zijn pastoor gis teren verjaagd omdat hij teveel geld zou vragen voor religieuze diensten. De bevolking beschuldigt de eer waarde Pasquale Amata ervan dart; hij reel meer vraagt dan de priesters in naburige dorpen voor huwelijken, de doop en begrafenissen en voor het verstrekken van certificaten. Ongeveer tweeduizend mensen wachtten de priester zondag op het dorpsplein op, zetten hem in een auto en reden hem de stad uit. wordt beweerd) de Franse gendarmerie, die, voor ongetwijfeld goed geld, riskante reclame maken voor een fabrikant van tandpasta. In de Breestraat waar, voorzichtig geschat, meer mensen op de been waren dan bij een 3 Octoberfeest het was trouwens langs de ge hele route overweldigend druk voerden zij een complete show op. Zevenhonderd ijzeren hekken hielden op de Leidse route het pu bliek van de weg. Tachtig politiemannen stonden op een post. De politie zette al een bezemwagen in voordat de tour er wasEen niet-wielerminnend persoon had driftig met kopspijkers gestrooid op de Haagse Schouwbrug. Ze werden eraf gebezemd. Wat de naar een schatting van de politie 50.000 kykers aan „cir cus" voorbij zagen trekken, leest u op de pagina Leiden. Over de Tour als sportvenement (en natuurlijk over nog veel meer sport) wordt op de sportpagina's verteld. „Verligte actie" Circa 400 blan ke Zuidafrikarten die er onderling verschillende politieke opvattingen op na houden, hebben zaterdag avond in Johannesburg laten weten dat zij een nieuwe beweging heb ben gesticht met de bedoeling nieu we oplossingen te vinden voor de vraagstukken waarvoor Zuid-Afrika zich geplaatst ziet. De groep die zich de "verligte actie" noemt, be staat voornamelijk uit academici, zakenlieden en politici. nnig en e wind u imumteir i, maxims n, maar (Opgemaakt om 12.20 uur). Zon op: 4.25 nur; onder: 21.02 nu Maan op: 8.24 nur; onder: 22.31 Hoogwater te Katwijk te 5.01 en 1 aur. Laagwater te 0.56 en 13.20 nu Na verklaring van de nieuwe hoofdredacteur ROME Italië lijdt zwaar aan de gevolgen van het toerisme. De natuurgebieden in de kuststreken worden het zwaarst getroffen, maar ook de oude monumenten hebben zwaar te lijden van het nog steeds toenemende vreemde lingenverkeer. AMSTERDAM Alle leden van de redactie van de Haagse Post zijn van ochtend in staking gegaan. Dit ge beurde nadat de nieuwe hoofdredac teur J. Folkertsma een verklaring had afgelegd. In deze verklaring zei hij onder meer: „Ik wil graag met deze goede ploeg op basis van de bestaande formule en met volledig behoud van haar identiteit een even goede krant maken als voorheen". De redactie vroeg daarop of hy daadwerkelijk als hoofdredacteur in dienst was getreden. Na het bevesti gend antwoord werd hem gevraagd of hij zich met de samenstelling en inhoud van de „Haagse Post" van deze week zou bemoeien. Ook hier op zei de heer Folkertsma dat hy dat zou doen. De redactie riep hierop een alge mene staking uit. De NJV heeft zich inmiddels achter de staking gesteld. Er is een stakingscomité gevormd Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 18 juli 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor Ihalf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. bestaande uit vier redacteuren en een vertegenwoordiger van de medewer kers. Folkertsma haakte in zyn verkla ring aan by de woorden van oud hoofdredacteur Brugsma die vrijdag had gezegd „laat ons niets lichtvaar dig doen, dat het blad waarvoor we ons zoveel moeite hebben getroost, zou doden". Volgens de redactieleden is het urywel zeker dat de Haagse Post deze week niet zal uitkomen. De schryver van het omslagverhaal, Max van Rooy, heeft overeenkomstig het gisteren door de vergadering van medewerkers ingenomen standpunt, zyn kopy teruggetrokken op het ogenblik dat de redactie in staking ging. De directie van Bonaventura zegt dat hier sprake is van een zgn. wil de staking, omdat zy van de NVJ geen officiële mededeling heeft ont vangen, dat het bestuur van deze vereniging achter deze staking staat c.q. de staking leidt. Mocht de redactie onverhoopt de staking voortzetten en geen rede- lyke opdrachten van de heer Fol kertsma wensen te aanvaarden, dan ziet de directie van Bonaventura zich genoodzaakt, op grond van dringen de redenen, het dienstverband met de leden van de redactie van de Haagse Post te beëindigen. Al tientallen Jaren is het toeris- afvalstoffen van de steden en de in- e een van de voornaamste bron- dustrie. De monumenten van ge inkomsten in Italië. Er schiedenis en kunst raken in verval door luchtvervuiling en het uitblij- restauratiewerk. Nog steeds ontbreekt een grote catalogus van alle kostbare schilderijen, beelden en oude boeken in het land. poor mi- Uit een onderzoek is gebleken dat zwaarste het water in de meeste kustgebie- de flora den van Italië sterk vervuild is. Al leen langs de kusten van Calabrië, Sicilië en Sardinië is het water nog wordt echter weinig of niets om het land tegen speculatie en verval te beschermen. De resultaten zijn toenemende tekenen van verval, zo concludeert Ibalaë's eerste conferentie voor mi lieu-bescherming. D schade is aangebracht en fauna in de kuststreken, wa. de chaotische huizenbouw, de aanleg van havens en ook de toeristische in- fra-structuur de vernietigendste ge volgen rapport. meer toegeschreven aan: de plun- De zee wordt verontreinigd, door dering van oudheidkundige velden, door illegale schatgravers en smok kelaars; stijgende diefstallen van kunstwerken, omdat er in de musea kerken en kastelen te weinig toe zicht is; het ontbreken van een vol ledige catalogus van Italië's kunst werken, waardoor het nog moeilij ker wordt de verdwijning vast te stellen; vandalisme op plaatsen van kunst en geschiedenis, die voor het publiek geopend zijn; een voort schrijdend verval van monumenten, beelden, kastelen en oude villa's als gevolg van het ontbreken van gel den voor de restauratie, de lucht vervuiling, het zware verkeer en het inklinken van de bodem. New York Times: ST.-NIKLAAS De ploeg De Kimpe heeft vanmorgen in St. Ni klaas het eerste gedeelte van de tweede etappe, een ploegenty drilt over 12,4 kilometer, gewonnen in 14 mi nuten en 29,8 seconden. De ploeg- Plaud eindigde als tweede in 14.38,6 en de equipe-Barrutia werd derde in 14.40.2.—. NEW YORK (AP) De New York Times heeft zondag in een commentaar geschreven dat alleen een beëdigde getuigeverklaring van president Nixon en een ondervra ging van de president een einde kan maken aan de Watergate-affaire. In het hoofdartikel van het blad werd onder meer gezegd: Door te weigeren zich aan dezelfde Juridische proef te onderwerpen, als waaraan zijn medewerkers nu blootstaan, bevestigt de president slechts dat de grote vraag inzake Watergate niet kan worden beant woord. Zolang de twijfels en de ver denkingen blijven, kan noch het land noch zijn eerste burger rust vin den. 16 PAGINA'S Nederland althans het overgrote deel is met vakantie. De „grote uittocht" die dit weekeinde begon verliep niet overal even vlekkeloos. In het verkeer vielen meer dan twin tig doden en enkele tientallen ge wonden. Het aantal opstoppingen bleef beperkt en was geconcentreerd op de zaterdagmorgen. Het warme weer was voor duizenden vakantie gangers aanleiding om verkoeling te zoeken in het water. Voor elf men sen liep een dergelyk bad niet best af: Ze kwamen door verdrinking om het leven. Ondanks de grote drukte aan de kust deden zich daar geen verdrinkingsgevallen voor. De ander- halfjarige Mark hier op de foto was een van de vele badgasten die de golven trotseerde PAGINA 5 De luchtvaartattaché van de Is raëlische ambassade in Washing ton is het afgelopen weekeinde door onbekenden doodgeschoten toen hy 's avonds thuis kwam van een feestje. Over de moorde naars is nog niets bekend. PAGINA 4 De sport „naast" de Tour In de allereerste plaats de verras sende nederlaag van favoriet Nastase tegen de 21-jarige Ameri kaanse student Alex Mayer. Tie ners plengden hete tranen voor Nastase maar het toch al ontluis terde Wimbledon-toernooi is nu nóg meer een affaire voor kleine luyden geworden. In Brussel pleegde Ruud Wielart zyn wekelijkse recordverbetering hoogspringen. De jeugdige Haar lemmer wipte nu over de 2.13 me ter. Eveneens in België, in Fran- corchamps, deed motorrenncr Jan de Vries weer een greep naar de macht: hy was de snelste in de 50 cc-klasse. Ook Schurgers (in de 125 cc-klasse) raasde naar een fraaie zege. En tenslotte maakten onze honkballers in Haarlem, waar om de Europese titel wordt gesepeld een uitstekende indruk tegen de Belgen: 160. PAGINA'S 9 tot en met 14 WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 tel. 1441 Zoeterwoudseweg 23 SASSENHEIM De 26-Jarige J. W. Dubbeldam uit Katwyk heeft dit weekeinde een dubbel geluk by een ongeluk gehad. In Sassenheim raakte hy met zyn auto vam de weg en kwam via een verkeerspaal in de berm terecht, zyn auto was volkomen vernield, maar de bestuurder had slechts een schrammetje aan een enkel. Tot zyn grote verdriet miste hy na ongeluk echter zyn herders hond Kazan, die by hem in de wagen had gezeten. De politie van Sassenheim bracht de heer Dub beldam in een politiewagen naar het bureau, vanwaar hy naar Kat wyk terugkeerde. Enkele uren later passeerde de politie opnieuw de plaats van het ongeval en trof daar de hond aan, wachtend op zyn baas. Het dier liet zich, echter niet meenemen. Dat lukte pas toen de politiewa gen, dezelfde waarin de heer Dub beldam naar het bureau was ge bracht, met geopende deur vlak langs de hond werd gereden. Ka- zaai kreeg de lucht van zyn baas in de neusgaten, sprong In de auto en werd rechtstreeks naar zyn verheugde baas teruggebracht. De NOS-programmamakers moeten gisteravond in een heel wat grotere staat van opgewon denheid hebben verkeerd dan de eenvoudige stammen in Kenia de dag ervoor. In aLle toonaarden bezongen de bruinverbrande pre sentatoren in de Hilversumse stu dio het unieke gebeuren van de totale zonsverduistering, waarvan wij getuige mochten zijn. De hele aanpak had iets we reldvreemds en dat was alleen maar te verdedigen met het argu ment dat het over de zon ging. Mauretanië mag dan één van dé Westafrikaanse landen zijn waar de mensen aan de jarenlange droogte krepeerden, maar de wi chelaars van de Utrechtse sterre- wacht, ter plaatse met glazen, toeters en bellen aanwezi?. zelden dat het met hun fourage best voor elkaar was en de mannen van de NOS vroegen niet verder. Kosten nog moeite waren ge spaard om een aantal keurige dames, echtgenotes van abonnees van een natuurwetenschappelijk tijdschrift, als commentaar op de eclips te laten uitroepen dat de ervaring "fantastisch" en "gewel dig" was. Daarin onderscheidden die dames zich in niets van men sen die op de markt, bij het wad lopen, het corso van Rijnsburg of de passiespelen van Tegelen on dervraagd worden. Gelukkig tilde Chriet Tltulaer met zijn opmerkingen over de ri sico's die de mensen door in de zon te kijken, het groepje ter plaatse tot 't niveau van dat van een Mount Everest-expeditie. Kortom, het was een hoop dure flauwekul. Ronduit ergerlijk werd de re portage echter in de toon, waar mee men over de autochtone be volking sprak. Iedereen die Kenia een beetje kent, weet dat de men sen daa: best voor wat leuke valu ta uit het westen met de hele fa milie een dansje met tam-tams in scène zetten en als de camera's het willen, komen ze van heinde en verre naar de plek waar de touringcar de blanke mannen en vrouwen van de all-in-reis loost. Maar als deze mensen "inboor lingen" zou je bijna zeg-gen dan aan 't thuisfront worden bekeken als veelkleurige insecten, bang voor het grote natuurverschijnsel, dan lijkt het of Hilversum koste- wat-koste en in paniek de uitzen ding nog de allure van het bij zondere heeft willen geven, taar tjes bakken van savannenzand. Want laten m wel zijn: als mensen die byzondere gebeurte nissen koppelen aan natuurver schijnselen primitief en simpel zyn, dan zijn .vij westerlingen, erfgenamen van de Grteks-chris- telijkr beschaving het ook. Want over de dood van Christus vindt men in Lucas 23: "En het was reeds ongeveer de zesde ure en er kwam duisternis over het gehe le land tot de negende ure. want de zon werd verduisterd" Lucas was niet zomaar iemand Hil was een arts. een intellectueel Laten we maar ir* één van deze twee conclusies kiezen: óf de NOS ls niet zo bijbelvast, óf ze heeft geld teveeL

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1