adaffi valt Egypte aan Bombardementen op Indo-China mogen doorgaan -Sfoordvietnamese tulp voor Syrië KOERS DOLLAR LAGER DAN OOIT Ierse verkiezingen veranderen weinig in vogelvlucht vogelvlucht ERDAG 30 JUNI 1973 DIT LAND HEEFT EEN RE VOLUTIE NODIG' N had iiowro !AIRO (AP) Na een week van geheime besprekingen met Egyptische president Anwar Sadat heeft het Libische atshoofd, kolonel Moammer Gadaffi, een poging gedaan zich te werpen als algemeen leider van de Arabische wereld, lis eens de vroegere Egyptische president Gamal Abdel Nas- was. "Wat u hier nodig heeft is een revolutie.meer nocratie en vrijheid van gedachten, spreken en handelen", de 31-jarige Gadaffi tijdens een vier uur durende ontmoe- eikbalg me^ journalisten en Egyptische intellectuelen. Hij doelde irmee op de twee maanden oude culturele revolutie in Libië. - bische. maar geen Egyptische, J lionarissen waren aanwezig. Zijn iraken verschenen vrijdag niet in gyptische dagbladen en het duur- eertien uur voordat de Egyptische ring het buitenlandse Journalisten ond berichten te versturen over negatieve opinie over het socialisme in dit land ■genstelling met de Libische revo- >naire islamitische regering. Egyptische kranten en radio .1 met geen woord over Gadaffi's iraken gerept. __kdaffi zal volgende week Egypti- parlementsleden, het Egyptische net en de leiders van de regeren- iocialistische Unie ontmoeten. Dat dan tevens alls instituten die door affi zijn bekritiseerd in een po- hen ervan te overtuigen dat zijn pHfturele revolutie" e ^9 zijn voor de problemen pte kampt. irwijl hij bevestigde dat zijn re- Die in Libië „begon waar de uwe ligde en een voortzetting is van oten evoluties ingezet door Gamal Ab- Nasser", zei Gadaffi dat zijn re- iitie „het nieuwe bloed" van Egyp- ertegen woorddgt. adaffi zei in verband met de een- ding van Egypte en Libië, die op iptember is vastgesteld, dat zijn gereed staat om „al haar geld en •aanspraken vaarwel te zeggen, zeker niet haar revolutie", hè, septische diplomaten waren bij- der verrast door de felle kritiek de oproep tot revolutie van de Li- :he leider. Libië, een van de be- igrijkste olieproducenten ter we- lild gel- reld, heeft een bevolking van een- vijftiende van de Egyptische, maar heeft meer deviezenoverschotten heeft meer deviezen overschotten miljard gulden dan zij weet te ge bruiken. Een volledige eenwording tussen Egypte en Libië houdt in dat ook de deviezen door de beide landen worden gedeeld. Gadaffi maakte tevens dui delijk te wensen dat de Egyp ten aren afstand zullen doen van him comfor. tabele manier van leven. Terwijl hij verwees naar het alco holgebruik van de Egyptenaren, de met neon verlichte nachtclubs waar half naakte Europese strippers dan sen en de internationale casino's, zei hiJ„ „dit zijn bepaald geen tekenen van een revolutionaire gemeenschap hoe kan een dronken man zijn land opbouwen hoe kan een dronkaard in de Sinaï tegen de vij and vechten?" De kolonel leverde kritiek op de Egyptische pers en beschreef deze als een .reactionair werktuig". Die pers „is een echo van de stem van de meester". In Libië daarentegen is de pers geheel vrij, en de regering oefent er geen enkel toezicht op uit, aldus Gadaffi. Hij vond dat de thans in zijn land aan de gang zijne culturele revolutie „uniek" is en „vooruitstrevender' dan die in communistisch China. „In China dient de revolutie het leiderschap van Mao-Tse-toemg en wordt zij geleid door Mao's eigen clique. In Libië wordt de omwenteling geleid door het volk en dient zij het volk", besloot Gadaffi. Dochter Picasso blijkt onecht GRASSE (AP) Een recht bank alhier heeft gisteren bepaald, dat de petitie van mevrouw Maya Wldmayer (38) om haar te erken nen als een echt kind van wijlen Pablo Picasso, is afgewezen. Mevrouw Widmayer, de vrouw van een Franse marine-officier, werd geboren toen Picasso samenwoonde met Marie-Thérèse Walter. Toendertijd was de Spaanse schil der nog officieel gehuwd met de Russische danseres Olga Kochlowa. Olie In de Venezolaanse hoofd stad Caracas zijn de besprekingen begonnen tussen Nederland en Ve nezuela over de afbakening van het mogelijk olierijke continentaal plat tussen Venezuela en de Nederland se Antillen. De Nederlandse delegatie bestaat uit negen man en staat onder lei ding van premier Isa van de Ne derlandse Antillen. De Venezolaan se afvaardiging wordt geleid door de onderminister van Buitenlandse Zaken. Compromis: tot 15 augustus WASHINGTON Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft ingestemd met Nixons co mor omis-voorstel om na 15 au gustus geen gelden meer beschik baar te stellen voor de bombarde- Kiezers stemden als vanouds De Libische leider Moammer Gadaffi, die tijdens een bezoek aan Cairo ernstige kritiek uitte op de huidige politiek van Egypte en het te lichtzinnige leven in dat land. IEIROET (AP) Syrië zoekt op ogenblik de steun van Noord- tnamese deskundigen op het tied van de guerrilla en lucht- iraketten ter opleiding van de .lyrische strijdkrachten in de strijd ™~i Israël. pel1 iidden-Oosten President Ha-bib tirguiba van Tunesië heeft in een erview met het Franse dagblad Monde" gezegd dat zijn pogin- der tot het arrangeren van een top- prek met de Israëlische leiders, •k >ben gefaald. 0— ïourguiba wijt het mislukken van pogingen aan Israël, omdat dit weigerde in te gaan op zijn [gestie dat het thans 26 Jaar oude tot verdeling van Palestina, gangspunt diende te vormen voor eventueel gesprek. U'aticaan Tot eenheid met paus k en Christus heeft paus Paulus hoorders op het St. Pietersplein geroepen ter gelegenheid van het st van Petrus en Paulus, tevens tiende verjaardag van de Paus- ining van Paulus VI. In verband t dit tweede lustrum van zijn uskroning werd de paus langdu- toege juicht. Dit werd gisteren gemeld door "The Arab World", een tijdschrift dat zich bezighoudt met Arabische Zaken. Het Syrische verzoek zou aan Ha noi worden voorgelegd door de Sy rische minister van Defensie, gene- raal-majoor Moestafa Tlass, die donderdag van Moskou naar Hanoi was vertrokken. De generaal ging naar Noord- Vietnam op uitnodiging van zijn Hanoise collega generaal Vo Ngoei- en Giap. In 1969 had generaal Tlass een lang bezoek aan China gebracht en later een boek over de guerrilla strijd geschreven, dat nu wordt ge bruikt aan de Syrische militaire academie. "The Arab World" was van oor deel dat men er in Damascus van overtuigd was dat op het verzoek door Hanoi, nu de Vietnamese oor log voorbij is, goedgunstig zal wor den gereageerd. Hanoi zou Syrië al een aantal uit de Sowjet-Unie afkomstige lucht doelraketten hebben gezonden, in stallaties die waren gebruikt in de strijd tegen de Amerikaanse lucht macht, aldus het Beiroetse blad. FRANKFORT Op de wissel markt van Frankfort is de midden koers van de dollar gisteren offi cieel vastgesteld op 2,4250 Mark (donderdag 2,4810). Daarna werd gehandeld op 2,4100 tot 2,4250 Mark. Veel ging er niet om, maar dat is normaal tegen het weekeinde. Han delaren verwachtten dat de dollar koers volgende week verder zal da len. Tot nu toe heeft de dollar op de wisselmarkt sedert mei ongeveer veertien procent verloren. Op de wisselmarkt van Zürloh bereikte de dollarkoers vrijdag na de revaluatie van de Duitse Mark met 5.5 pro cent het dieptepunt van 2,95 a 2,97 frank. Dat betekent dat de dollar in iets meer dan twee jaar 47 pro cent in koers is- gedaald ten opzich te van de Zwitserse Frank. De Oostenrijske regering zal maan dag beslissen of de pariteit van de schilling zal worden veranderd, zo heeft minister van Financien Han nes Androsch bekend gemaakt. In het weekeinde zal de regering Overleg plegen met vertegenwoor digers van de nationale bank, werk- werkgevers. Russisch gas naar Amerika MOSKOU Drie Amerikaanse maatschappijen hebben een overeen komst getekend met de Sowjet-Unie, wat tot gevolg kan hebben dat aard gas uit westlij k Sibierië zal worden geleverd aan havens aan de Atlan tische kust. De maatschappijen hebben de ont- werp-overeenkomst ondertekend met de Russische minister van Buiten landse Handel. Uit eerder gepubliceerde berichten valt af te leiden dat de overeen komst een periode van 25 Jaar kan overtreffen. Hierbij zou meer dan tien miljard dollar worden besteed aan de exploitatie van de gasreser- voirs in Siberië en het verschepen ervan naar Amerika. BELFAST (AP) De langdurige telling van de uitgebrachte 6temmen in de verkiezingen voor een nieu we Assemblée in Noord-Ierland heeft uitgewezen dat Noord-Ierland weer als van ouds heeft gehandeld. De meeste kiezers hebben hun stem uitgebracht in overeenstem ming met him religie en het Ierse republikeinse leger heeft bomaan slagen gepleegd op het vliegveld van Belfast en in het centrum van de stad. De eerste resultaten wezen uit dat het protestantse deel van de een miljoen kiezers ongeveer gelijk op gedeeld werd tussen de officië- Frankrijk Alain Krivine, de voorzitter van de donderdag door de Franse regering verboden Trots kistische "communistische liga" ls in zijn woning in Parijs gearres teerd. Krivine had alle "anti-fascis ten en organisaties van arbeiders en democraten" opgeroepen samen te gen het verbod van de regering te protesteren. Zuid-Afrika De politiek van de Wereldraad van kerken om steun te verlenen aan de niet-milltaire be hoeften van de bevrijdingsbewegin gen in Zuidelijk Afrika heeft scher pe kritiek gekregen van de Angli- kaanse kerk in Zuid-Afrika. Deze kritiek is neergelegd in een memo randum, dat behandeld zal worden in de Anglikaanse raad van overleg, het representatieve lichaam voor de Anglikaanse gemeenschap in de hele wereld. De raad komt van 17 tot 27 Juli in Dublin bijeen. Rhodesië De kansen voor een oplossing van de Rhodesische onaf hankelijkheidskwestie en een ak koord met Londen zijn na het ver rassende bezoek van een hoge Brit se regeringsdelegatie aan Salisbury vorige week eerder geringer dan beter geworden. De Rhodesische mi nister president, Ian Smith, heeft duidelijk de Britse regering te ken nen gegeven dat hij van verdere in menging verschoond wil blijven. In een verklaring riep Smith Londen op zich niet meer over te geven aan de fictie dat zij de zaken in Rhode sië kan beïnvloeden. Ie Unionistische Partij en de zoge naamde loyalisten de dissidente groepen die samen gingen in de ver kiezing. Bij de katholieken heeft de So ciaal democratische en Labour par tij zich zeer sterk getoond deze partij behaalde acht van de eer ste 18 zetels. Dominee Ian Paisley, behaalde een gemakkelijke overwinning. Gistermiddag is op het vliegveld, van Belfast een ondermijnde auto ontploft. Volgens de eerste aanwij zingen werden verscheidene men sen gewond. Het was de tweede explosie gis teren. Bij de eerste werd een vrouw licht door glasscherven gewond. De aanslagen gebeurden tijdens het tel len van de stemmen na de verkle dingen die donderdag werden ge houden. EG-prijzen stijgen snel BRUSSEL (ANP) De stijging van de kosten van levensonderhoud in de landen van de EG heeft in de afgelopen weken een duidelijke ver snelling ondergaan. Dat staat in het gisteren uitgekomen, laatste maan delijkse conjunctuuroverzicht van de Europese Commissie in Brussel. Ook in de komende weken moeten nog steeds hogere consumentenprij zen worden verwacht. Vooral omdat in de afgelopen maanden een dui delijke stijging van de producenten- en groothandelsprijzen is opgetre den. De voornaamste oorzaak van de gestegen kosten van levensonder houd is dat in alle negen EG-lidsta ten de levensmiddelenprijzen in snel tempo zijn blijven stijgen. Ook de prijzen van dienstverrichtingen zijn merkbaar omhoog gegaan. Van de industriële produkten zijn textiel en kleding veel duurder geworden. Dat laatste ligt voornamelijk aan de stijging van de wereldgrondstof fen prijzen. men ten op Cambodja en Laos. Als de president na die datum nieuwe bombardementen nodig vindt zal hij om toestemming van het Congres vragen. Het amendement met deze strek king werd aangenomen nadat ie Republikeinse fractieleider Gerald Ford het huis had verzekerd dat president Nixon geen veto zou uit spreken tegen deze formule Hij zei dat het Witte Huis hem tot deze uit spraak had gemachtigd. Voor het compromis in stemming kwam had het huls een amendement dat een onmiddellijk verbod op de bombar dementen inhield, verworpen Het compromis-amendement gaat nu naar de senaat, waar het verzet te gen de bombardementen op Indo- China steeds sterker is geweest dan in het huis van afgevaardigden Ais ook de senaat akkoord gaat wordt een ernstige constitutionele crisis tussen president en Congres vermeden. Het dreigement van ne senaat om het amendement met net verbod van de bombardementen aan elk wetsontwerp toe te voegen dreig de namelijk de hele regering te verlammen. Dan zou na 1 Juli. wan neer het huidige begrotingsjaar af loopt, geen geld meer beschikbaar ziin voor overheidsuitgaven omdat de toewijzingen daarvoor eveneens geblokkeerd zouden worden door Nixon's veto. dat niet alleen het ge wraakte amendement treft, maar ook de wet waaraan het amedement is toegevoegd. Heel schip ziek op plezierreis MIAMI (AP) Een vakantie- tocht in het Caraïbische gebied van een luxeschip moest inderhaast wor den afgebroken omdat nagenoeg ie dereen aan boord 900 passagiers en bemanningsleden hevige diar ree had gekregen, terwijl sommigen ook last hadden van duizeligheid en lichte koorts. De kapitein besloot zo snel moge lijk terug te keren naar het punt van vertrek, Miami, en daar wordt het te Miami thuishorende Noorse schip "Skyward" nu spoedig ver wacht. Passagiers en bemanning zul len in quarantaine moeten gaan als de wal ls bereikt. Geloofd wordt dat de opvarenden iets hebben gegeten of gedronken aan boord waarin zich bepaalde bacteria bevonden, of an ders op Haïti of te San Juan (Puer to Rico) "een virus hadden meege pikt". FOOTSCRAY Op de markt van Footscray (Kent) troffen de koopjes-halers gisteren hun pre mier Heath. Of die daar ook was om zo voordelig mogelijk in te kopen is niet bekend, wel dat de marktbezoekers het een mooie gelegenheid vonden hem eens aan de tand te voelen over de sterk gestegen kosten voor levensrniddelen. Desondanks bleef Heath lachen In de Arabische wereld heeft de Tunesische president Bourguiba ten aanzien van Israël steeds een gema tigd standpunt ingenomen. Dat deed hij al kort na de juni-oork»g van 1967, toen hij de Arabische landen voorhield dat hun oorlogspolitiek je gens de Joden noodwendig in het slop zou belanden. Maar de Arabi sche leiders lieten hem praten en namen op de door Bounguiba geboy cotte conferentie van Chartoem (eind augustus '67) een resolutie aan, waarin elke gedachte aan vrede en onderhandelingen met Israël even krachtig werd afgewezen als erken ning van dat land. Nog altijd vol hardt Bourguiiba in het zoeken van een tussenweg. Wie Tunesië bezocht heeft zaJl zich daarover niet verbazen. Daar spant president Bourguiba zich tot het uiterste in zijn volk aanslui ting te doen vinden bij de ontwikke ling van de moderne wereld. Van daar dat het toerisme naar dit arme maar zeer boeiende land een steeds grotere vlucht neemt; vandaar ook dat die bevolking de nieuwsgierige Europeaan met de grootste vriende lijkheid tegemoet treedt en geïn spireerd door de president tegen over vreemdelingen een openheid aan de dag legt, dile bijzonder prettig aandoet. Welnu, van een leider als Bourguiba, die begrip toont voor het moderne leven buiten zijn land en die niet gehinderd wordt door de oogkleppen van fanatisme, behoeft het niet te verwonderen, dat hij in redelijke mate oog heeft voor de in spirerende functie van Israël in de over het algemeen nogal benauwde sfeer in het Midden- OostenTegen deze achtergrond moet zijn nieuwe oproep (van 19 juni jj. in Genève) gezien worden tot besprekingen tus sen Arabieren en Israëliërs teneinde een rechtvaardige en duurzame vrede te bereiken. Dit zou dan dienen te geschieden op grond van wederzijdse erkenning van eikaars rechten: het recht van de Palestijmen niet in een vernederende positie geplaatst te blijven, en het recht van de Joden niet uitgeroeid en in zee gedreven te worden. Waarschijnlijk heeft Bour guiba met die uitspraak willen aan haken bij nieuwere inzichten in de Arabische wereld, waar de politiek van polarisatie en confrontatie je gens Israël op de terugtocht schijnt te zijn. Israël heeft duidelijk bewe zen, dat. het niet slechts militair een niet te kraken noot is, maar ook door hogere technische kennis en be tere sociale voorzieningen een onmis baar element van vooruitgang vormt in een omgeving, die broodnodig aan vernieuwing toe is. Er gaan voorts geruchten, dat president Bourguiba een ontmoeting zou hebben met de Israëlische premier mevrouw Golda Meir, als een soort inleiding op be sprekingen tussen Arabische landen en de staat Israël. In hoeverre een dergelijk overleg tot bevredigend re sultaat kan leiden moet uiteraard wonden afgewacht; er zijn namelijk aan beide zijden tegenwerkende fac toren in het spel. Daar staat tegen over, dat alleen reeds de oproep tot een dergelijke beraadslaging een in jectie vormt voor de pogingen, che erop gericht zyn in een strategisch zo belangrijk gebied als het Midden oosten tot een betere verstandhou ding tussen Arabieren en Joden te geraken. In elk geval zou het al een stap voorwaarts zijn, indien de be langrijkste Arabische leiders zouden inzien, dat Israël zoals de „Frank furter Allgemeine Zeitung" het on langs formuleerde méér is dan .een bedrijfsongeval van de geschie denis, dat slechts door een imperia listische samenzwering in leven wordt gehouden". Niet alleen de vrouwelijke premier van Israël, mevrouw Golda Meir, heeft het allesbehalve gemakkelijk bij het besturen van haar land met slechts enkele miljoenen inwoners, hetzelfde geldt voor mevrouw Indira Gandhi, minister-president van In dia met zijn 570 miljoen inwoners. Er heerst duidelijk ontevredenheid ondier de bevolking. In de laatste tijd heeft de centrale regering in Nieuw- Delhi in vier deelstaten moeten in grijpen. En daartoe behoort zelfs Oettar Pradesj, dat met zijn 90 mil joen inwoners niet alleen de volk rijkste „provincie" ls. maar door zijn concentratie van industrie een eco nomische macht van betekenis is. Na studentenonlusten in de hoofdstad Lucfcnow, waar het leger gedwongen was ten koste van enige tientallen doden de rust te herstelten, trad de regering af en liet het bestuur tot aan de verkiezingen van februari as. aan het centrale bewind over. De oorzaken van de onrust zijn duide lijk: ontevredenheid over het uitblij ven van verhoging van de levens standaard en sterke stijging van de prijzen der levensmiddelen. Er zijn weliswaar verontschuldigingen te vinden (de extra-last van tien mil joen vluchtelingen uit Bang ladesJ en het uitblijven van voldoende moes- sonregens in juni 1972). maar de be volking neemt daar geen genoegen mee. De overheid heeft namelijk een kapitale fout gemaakt door niet tij dig tot aankoop van granen op de wereldmarkt over teg&an. Zij deed dit pas, toen de prijzen door de enor me Sowjetrusslsohe bestellingen sterk gestegen waren. Oorzaak: de Indiase regering gaat mank aan prestige- zucht; tegenover het buitenland wil zij niet weten, dat er het een en an der aan de voedselvoorziening schort» een houding waarvan dan de bevol king de dupe wordt. En zo ziet zich dus een falende overheid, die boven dien lijdt aan innerlijke verdeeldheid en die corruptie al te gemakkelijk als een normale zaak beschouwt, ge plaatst tegenover een bevolking, die haar misnoegen niet langer onder stoelen en banken steekt. Ook de be weringen van prof. Sjarma, voorzit ter van de leidende Congrespartij, dat de schuld ligt bij „rechtse reac tionairen en linkse avonturiers" en dat de Amerikaanse geheime dienst (CIA) de Indiase regering dwars zit, worden allang niet meer ernstig ge nomen. Het dringt hoe langer hoe meer tot de bevolking door, dat da werkelijke schuld gelegen is in de vaak verregaande onbekwaamheid van hogere en lagere ambtenaren en in een regeringspolitiek van l&at- maar-waaien. Zo is de hierboven ge noemde droogte deels een gevolg van de ontbossing, bedoeld om de boeren aan land te helpen, anderdeels speelt het aanhouden van teveel vee op de weidegronden een kwalijke rol. Ook wekt het ergernis, dat min of meer welvarende gebieden wèl, maar dood arme gebieden ndet vertegen woord gd zijn in allerlei besturen. Waardoor die laatste overal buiten vallen. Voeg daarbij de hardnekkige socialise- rlngspolitfcek van de overheid, die, om een enkel voorbeeld te noemen, 60 prooent van de cementsproduktie zelf distribueert en slechts 40% voor de vrije markt reserveert (gevolg: enor me tekorten bij de aanleg van irri gatie-kanalen). dan begrijpt men, dat een opeenstapeling van oorzaken de regering van mevrouw Gandhi in moeilijkheden dreigt te brengen. Tenzij overvloedige moeseonregens India althans ten aanzien van de voedselvoorziening uit de ergste ncod zouden helpen RL

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9