NKV wil cao niet tekenen ,Een echte burgervader kan ik nog niet zijn" Teen rem op werken voor ifsluiting Oosterschelde UW DAGBLAD 2 Jan-Kees Wiebenga (26\ Nederlands jongste burgemeester: GROOT-METAAL Gezondheidszorg moet minder geld krijgen De 24 miljoen die CRM zal ontberen MEE OP VAKANTIE rERDAG 30 JUNI 1973 BINNENLAND PAGINA IDEN "Ik ben nu 26. Eigen had ik op mijn dertigste wil- proberen burgemeester te den. Dertig is normaal. Maar zeker moment ben ik toch n solliciteren. Want ik dacht: ik op mijn dertigste kan, dat ik nu ook." Jan-Kees Wiebenga zegt dat md voor het raam van zijn ling in het Jean-Pesijnhof, huisje dat de adjectieven liet knus verdient. Gisteren kwam i benoeming (per 1 augustus) lot burgemeester van Eelde, 'n ntse gemeente van 9600 inwo- Met zijn 26 jaar is Wieben- jongste burgemeester van Ierland. ud Paauw et gesprek met de jongste bur- mder van deze natie verloopt ivanfceiyk nogal moeizaam, daar foongerimkel om de halve minuut betoog ruïneert. Felicitaties en eens felicitaties. Hij staat ieder- hartelijk en geduldig te woord een taalgebruik waarin nog een e "Leids Studenten Corps" rklinkt. Na het zoveelste belletje hij: „Eerst kwam de Commissa- van de Koningin met de benoe- ig, toen belde de pers en daarna de familie los. We zijn nu be- met de categorie grootmoeders". Is de telefoon eindelijk zwijgt, it Wiebenga plaats op een bank welgeteld veertien kussens van uiteenlopende grootte. Hij staat her haaldelijk op en kijkt dan uit het raam. Op de vraag of hij wellicht enigszins opgewonden is door de be noeming, antwoordde hij"Niet opgeV wonden, wel erg blij. De meeste op winding en spanning zat in de solli citatie. Ik heb toen, na een oproep, een uur met de Commissaris van de Koningin in Drente gesproken. Na verloop van tijd kreeg ik van het mi nisterie te horen dat ik bij de laatste drie overgebleven kandidaten zat. Een week geleden moest ik me me disch laten kernen. Als je zo ver bent dan mag je aannemen dat het goed zit, hoewel je er rekening mee moet houden dat er nog iets tussen kan komen". Wiebenga, nu nog voorzitter van de WD-fraotte in de Leidse raad, geeft te kennen wel enigszins door tegenstrijdige gevoelens te worden bestormd: „Dat burgemeesterschap is een grote uitdaging voor my. Ik vind het venrukkeiyk naar Drenbe te gaan het is een schitterende pro vincie. Aan de andere kant ben ik erg verknocht aan Leiden. Ik heb er gestudeerd, het raadswerk gedaan. Ik heb het altijd erg naar mün zin gehad in Leiden" Van jongsaf Wiebenga: „Op de middelbare school ga je serieus denken wat je wilt gaan worden. Toen heb ik ge dacht: ik wil het bestuur in. Naar aanleiding daarvan ben ik rechten gaan studeren, staats- en admini stratief recht, dus bewust die rich ting waar ik voor dat besturen het meest aan zou hebben. Ik ben daar- ra wetenschappelijk medewerker by de universiteit geworden, heb me verdiept in het gemeente-reahit, ben als een keuze die ik als staatsburger heb gedaan. Naar mijn mening zou iedere volwassen Nederlander zich behoren aan te sluiten by de party die hem het meeste aanstaat. Maar in het dagelijks werk als burgemees ter moet niet merkbaar zyn dat je van een bepaalde partij bent. Waar mee ik nu ook weer niet wil zeggen dat je het moet verzwügen". Maar denkt zo'n WD dan niet: nu is hü burgemeester en nu gaat hy zich ineens gereserveerd opstel len? Wiebenga: „Nee. dat zal de WD niet denken. Alle WD-burgemees ters hebben de filosofie waarvan ik daarnet sprak. Ook burgemeester Vis. En als de WD het wel zou den ken. dan is dat jammer, maar dan kan ik daar verder ook niets aan doen". Voegt er aan toe zich „meer liberaal dan WD-er" te voelen. Verkiezing in de raad gekomen. Het is bepaald niet zo dat ik burgemeester wilde worden, met uitsluiting van aJl het andere. Op bestuursgebied zyn er talryke functies en het burgemees terschap is er één van. Ik vind bur gemeester wel een fyn beroep in de bestuurskolom, zo tussen de partyen en tussen de bevolking en de hogere overheid in". Wiebenga: „Nee. En het zou ook geen bezwaar mogen zyn. Je moet niet kyken naar iemands leeftyd. maar naar wat hy kan. Gelukkig gaat men daar in deze tijd al steeds meer naar te wenk. Op mijn leeftyd burgemeester zyn is overigens niet zo uniek. In Drente is nog iemand van in de twintig burgemeester. Voorschoten heeft in de vorige eeuw e.en burgemeester gehad van 23 jaar, dat was de vader van Treub. Er ls een kamerlid van 25, een lid van Gedeputeerde Staten van 28. Als ik zou merken dat er weer standen zouden zy n tegen my op grond van de leeftyd dan zou ik de discussie daarover zelf openen en met argumenten pogen de zaak te minimaliseren". „Aan het burgemeesterschap zitten enkele zeer voorname aspecten. Al lereerst het manageraspeot, dat my niet zo leeftyd gebonden lykt. En dan het „burgervaderaspect". Dat vind ik ook uiterst belangryk. Maar het is natuurlyk moeilyk my nu als zoda nig te zien. Daarvoor ontbreken my de grijze haren. Wat ik wel kan pro beren is een goede relatie met de be volking te kweken, contact met de deur te hebben". Is er in Eelde een profiel va nieuwe burgemeester gemaakt voldoet u daaraan? „Er is wel een profiel gemaakt, maar wat dat allemaal In hield. is my niet bekend. Ik neem wel aan dat ik aan een aantal dingen voldoe. Maar beslist niet aan alles. Eeld'e zal byvoorbeeld zeker niet heb ben gevraagd om een burgemeester van 26". (Lacht hierna luid). Beschouwt u zich als burgemeester nog wel degelijk WD-er? Wiebenga: ..Ik zal my als burge meester volstrekt boven de partyen opstellen. Dat acht ik myn plicht. Ik zie myn lidmaatschap van de WD De laatste jaren is er enige dis cussie op gang gekomen of een door gemeenteraad of bevolking gekozen burgemeester de voorkeur verdient boven een door de Kroon benoemde burgemeester, zoals wy die nu ken- Wiebenga: .Aan het benoemen van een burgemeester zitten voor- en na delen. aan het verkiezen al evenzeer. Ons huidige systeem werkt niet zo slecht dat ik zeg: laten we maar op verkiezing overgaan. Het is heel goed verdedigbaar. Trouwens, in sommige landen, waar men me t'n gekozen bur gemeester werkt, gaan stemmen op om hem in de toekomst weer te be noemen. Het is dus verre van een voudig. In de werkwyze die wy kennen, heeft de burgemeester grote bevoegd heden op het gebied van de openbare orde en veiligheid. Dat zou bij de ge kozen burgemeester ongetwijfeld moeten veranderen. In ben bang dat zyn taak voornamelyk representatief zou worden, linten doorknippen en zo. In kleine plaatsen zou het zwaar tepunt van het werk zich verleggen naar de gemeente-secretaris, want daar heb Je dan natuurlyk naast geen full-time wethouders ook geen full-time burgemeester meer". De burgemeester behoeft in de hui dige wetgeving voor het politiebeleid geen verantwoording af te leggen aan de gemeenteraad. Wat gaat u doen? Wiebenga: „Ik zal dat wel doen, ik heb er geen enkel bezwaar tegèn om die zaken met de raad te bespreken. Ik zal open staan voor advies en sug gesties. Ik zal. ais burgemeester, wel de beslissingen moeten nemen, de wettelyke bevoegdheden dus uitvoe ren. Je biyft tenslotte als burge meester veranüwoordeiyk". Er is de laatste jaren in tal van plaatsen het een en ander te doen geweest over de ambtswoning van de burgemeester, de hoge kosten daar van enz. Hoe staat u daar tegenover? Wiebenga: „Ik vind het te waar deren als de gemeente de burgemees ter een ambtswoning geeft. Het is wel eens als on-democratisch uitge legd als er geen ambtswoning is, om dat dan het burgemeesterschap kos ten met zich mee zou brengen, die voor de meer welgesteld en niet, maar voor andere wél bezwaart Uk kunnen zyn. Ik weet niet of Eelde een ambts woning heeft. Maar of die er nu wel of niet is, ik zal er geen moeihjkhe- djen over maken". UTRECHT De Centrale Raad van de Industriebond NKV heeft gisteren unaniem besloten de cao-groot-metaal niet te ondertekenen. Dilt heeft na afloop van de besloten vergadering van deze raad in Utrecht bondsvoorzitter Brus sel meegedeeld. k Dolle Mina's, "Rooie Vrouwen" en leden van "Man-Vrouw-Maatschappij" hebben gisteren en vandaag gedemonstreerd voor het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag. De vrouwen wil len gelijke beloning voor gelijke arbeid. De demonstratie duurde 24 uur. )EN HAAG De afsluifcingswer- de Oosterschelde mogen In pachting van het advies van de minister over alle in het ling zijnde veiligheids- en mdlieu- lectan zal rapporteren, niet worden emporiseerd of stopgezet. Udus de nota Oosterschede van de uister van Verkeer en Waterstaat, gisteren irn de ministerraad is be nken en aan de Tweede Kamer is ogeboden. )e in de nota aangekondigde en in te stellen commissie zal de staande mogelijkheden moeten he lderen en hieruit die oplossing eten kiezen, die veiligheid en mi- het beste dimt. De nu verschenen nota werd reeds de regeringsverklaring aangekon- i en tevens werd de instelling van commissie aangekondigd die de gelijkheden zou moeten onderzoe- Q om de noodzakelijke bescher- ag tegen stormvloedrampen in areenstemming te brengen met behoud van het milieu, e commissie zal volgens de nota eerlijk, zes maanden na haar ins tal- de minister rapport moeten brengen. De commissie zal beperkt q omvang zyn, maar zal moeten uit wetenschapsmensen van verschillende betrokken disciplines, niet nauw betrokken mogen zyn de instanties waar het beleid rdt gevormd. De nota geeft in het kort de voor- schiedends weer van de omstandig- den die tot de uitvoering van de rttawerken hebben geleid. Voorts »den de argumenten van voor- en Senstanders van afsluiting opge- mid. zoals the tot nu toe bekend In geworden. Vrij uitvoerig wordt gegaan op de verschillende aspecten veiligheid, waarbij die van afslut- g worden vergeleken met die van rhoging van de bestaande dyken, een gezameniyke lengte van 245 hebben. Gesteld wordt dat door de trechter- van de Oosterschelde grote ge tij verschillen voorkomen. Mede door de slechte ondergrond zyn de oude dyken slecht gefundeerd en is de kustiyn sterk gehavend door oever- vallen. Na afsluiting van het Volke rak zyn de stroamsnelheden sterk toegenomen en stijgen de waterstan den by stormvloeden enkele decime ters hoger dan voorheen. Daar komt by dat achter de dyken langs de Oosterschelde geen tweede keringen liggen, dit in tegenstelling tot de len bezwijken. Van oude dyken kunnen in veel gevallen door verho ging ten gevolge van de plaatseiyke omstandigheden moeilijk technisch optimale waterkeringen worden ge maakt. Als kritiek van tegenstanders wordt genoemd: afsluiting betekent vernietiging van het biologisch ryke ecosysteem; afsluiting veroorzaakt het vernie tigen van één der laatste grote na- Bij het opsommen van de criteria waaraan de mate van beveiliging werd getoetst, zegt de nota onder meer dat het niet waarsohyniyk is dat de moderne Deltaidammen by de maatgevende stormvloedstanden zul- door afsluiting wordt het zuide lijk opgroeigebied van garnalen en vis (kinderkamer) vernietigd; vernietiging van bloeiende mos sel- en oesterbedrijven; verschraling van mogelijkheden voor sportvisserU en watersport. UTRECHT Artsen en gezond heidszorgsystemen moeten minder middelen toegewezen krygen dan ze denken nodig te hebben. Men zou zelfs het huidige quotum (ruim tien miljard gulden per Jaar oftewel ze ven procent van het bruto nationaal produkt) geleidelijk moeten vermin deren. Dit betoogde prof. dr. J. B. Stolte, hoogleraar In de ziekenhuisweten schappen in Tilburg en Nijmegen, in Utrecht waar gisteren het Wit- Gele Kruis zijn vijftigjarig bestaan herdacht. De voorzitter van het Wit- Gele Kruis, prof. dr. A. Mertens bood tijdens de herdenkingsbijeenkomst staatssecretaris J. Hendriks van Volksgezondheid en Milieuhygiëne het eerste exemplaar aan van het gedenkboek dat prof. dr. A. Querido onder de titel "De Wit-Gele Vlam" over ontstaan en ontwikkeling van het Wit-Gele Kruis heeft geschre- Een probleem bij het inventarise ren van de behoeften van de ge zondheidszorg acht prof. Stolte het feit dat die behoeftebepaling vaak aan deskundigen, incasu de artsen, wordt overgelaten. "Die deskundigen zijn echter niet onbevoordeeld. Ver anderingen die hun positie zouden kunnen bedriegen, zullen ze node ln beweging nemen", zei hij. "Bovendien zijn ze wellicht teveel begoocheld door de technische voor uitgang, waar het professionele pres tige in de laatste decennia wel heel erg mee samenhangt. Met name de geneesmiddelenlndustire en die van medische apparatuur bespelen deze zwakke kant van de professie op vir tuoze wijze". Vandaar dat naar zijn mening een kritische toetsing nodig is van de behoeftenbeoordeling van de arts. De Industriebond NKV wil de cao niet ondertekenen omdat men er niet volledig zeker van is dat de studie over de werking van het me chanisme van de prijscompensatie vóór het einde van 1973 zal zyn vol tooid. Als die studie klaar is, is er niets aan de hand, maar als dat niet het geval is, dan ontstaat, volgens Brussel, na 1 Januari 1974 de situ atie dat de hoogste inkomens weer een volledige prijscompensatie in procenten zullen ontvangen plus een ongedaan maken van de mati ging van 1973. Die matiging bedraagt volgens de basis-afspraak van 11 mei jl. tus sen de industriële werkgevers en de drie industriebonden volledige prijs compensatie voor inkomens tot f28.000 per Jaar, een half procent aan compensatie per procent prijs stijging voor inkomens tussen f 28.000 en f 34.000 en een kwart pro cent per procent prijsstijging voor inkomens daarboven. Volgens Brussel is de interpretatie van de werkgevers van dit akkoord onjuist en voor de Industriebond NKV niet te aanvaarden. Als men met dit akkoord en de interpretatie die de werkgevers er aan geven zou instemmen, dan wordt men als be stuur van de bond ongeloofwaardig voor de leden, zo zei hij. Het besluit van de centrale raad van de industriebond NKV betekent dat er nu in de metaalindustrie de cao en de cao kunnen worden afge sloten waarbij de Industriebond NKV geen partij is. "Wij moeten ons nog beraden op gevolgen van de nu ontstane situatie", aldus Brussel. Desgevraagd heeft men ons van werkgeverskant meegedeeld dat men zich nader over de nu ontstane si tuatie zal beraden. Er is ons nog- Marine zocht naar drenkeling DEN HAAG Een Neptune van de Marine is gistermorgen opgeste gen van de basis Valkenburg om te gaan zoeken naar een zeeman van het motorschip Asdastor, die rond middernacht overboord moet zijn gevallen. Het schip, varend onder de vlag van Singapore, is onderweg van de Thames-monding naar Hoek van Holland. De temperatuur van het water was 16 graden celcius. Even na twee uur heeft de mari ne de zoekactie naar de overboord geslagen zeeman gestaakt. De actie is zonder resultaat gebleven. maals bevestigd dat de werkgevers organisaties de drie cao's voor deze bedrijfstak hebben getekend. Van de kant van de Industriebond NW heeft men opgemerkt dat het besluit van de Industriebond NKV niet anders kan betekenen dan dat zij alle collectieve arbeidsovereen komsten in de industrie, die geba seerd zij op de basis-afspraak van 11 mei tussen de dagelijkse besturen van de drie industriebonden en de industriële werkgevers, nu ook niet kan tekenen: op basis-afspraak heeft immers betrekking op de gehele in dustrie en niet alleen op de metaal industrie. Den Uyl: geen herhaling van houding KYP DEN HAAG Premier Den Uyl verwacht niet dat hij in het najaar opnieuw op een soortgelijke tegen stand van de KVP zal stuiten als bij de verwerping van het voorstel de benzineacoijns te verhogen. Op een persconferentie over het kabinetsbe raad zei de minister-president dat "de KVP geen woord heeft gebro ken". Er zijn geen afspraken tussen KVP en kabinet. Binnen de KVP bestaan sterke weerstanden tegen het kabinet. "Die zullen zich van tijd tot tijd uiten", aldus premier Den Uyl. De minister-president ziet, nu de verhoging van de benzineaccijns is verworpen, geen andere mogelijkhe den meer om dekkingsmiddelen aan te boren. Daarom noemde hij de verwerping "geweldig Jammer, ge woon een strop". Dat het kabinet nu niet over de f75 miljoen, die de verhoging van de benzineaccijns had moeten ople veren, kan beschikken, betekent niet dat alle maatregelen die eruit gefi nancierd moesten worden definitief van de baan zijn. De f10 miljoen die nodig is om de leegstand van woningen tegen te gaan, moet vol gens premier Den Uyl ergens van daan kunnen komen. Hij verwacht ook dat er voor de f 13 miljoen die voor de begroting van Ontwikke lingshulp waren bedoeld, een oplos sing gevonden zal worden. In het al gemeen laten de financiën echter nauweUjks ruimte om dit jaar nog een ander beleid te gaan voeren, al dus Den Uyl. DEN HAAG Het ministerie /an CRM heeft de lijst van knel punten bekendgemaakt die zou den worden opgeheven als de ver hoging van de benzine-accijns door de tweede kamer zou zijn aanvaard. Uit die verhoging was E 24 miljoen gereserveerd voor knelpunten op het gebied van culturele zaken, volksontwikke ling en recreatie en maatschap pelijke ontwikkeling. De 24 min. hadden betrekking op verruiming van de volgende activiteiten: gezinsverzorging en gezins hulp: f 5,5 miljoen, bureau's voor levens- en ge zinsvragen: f 1,6 min., maatschappelijk werk ten behoeve van gehandicapten: f 1,45 min., muziekbeoefening door ama teurs: f 1 min., instellingen en manifestaties, op het gebied van de muziek: f 1,5 min., toneelkunst: f 600.000,-, het fonds voor de letteren: f 100.000,- beeldende kunsten: f550.000. kunstzinnig en culturele film: f 400.000,- het produktiefonds voor Ne derlandse films: f 600.000,- algemene instellingen en an dere uitgaven op het gebied van de kunst f 675.000,- monumentenzorg over 1973 en vorige Jaren f 1 min., experimenten permanente educatie: f 100.000,- het Jeugd- en Jongerenwerk: f 1,82 min., organisaties en instellingen voor bibliotheekwerk: fl,5 min., volks ontwikkelingswerk: f 1.025.000.- organisaties ep het gebied, van de lichamelijke vorming en sport: f700.000,-. recreatieve sport: f 100.000,-. investeringskosten sportac commodatie: f 1,2 min., aankoop natuurreservaten f 1 min., samenlevingsopbouw: f900.000 het opbouwwerk in bijzonde re situaties: f500.000,- het algemeen maatschappe lijk werk en de organen van sa menwerking: f 150.000. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantleformuller dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons ln te zenden. Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES 1 Naam: Straat: Woonplaats: Kwartaal wy hebben een Maand Poetabonnement Ons VAKANTTF.ADR.RR lfi; van doorhalen wat niet van toepassing ia. tot P-a straat no. plaatsnaam: S.v.p. in blokletter» KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland. Beigiö en Luxemburg gratia De ovenge Europese landen uitsluitend per luentpust Kosten t L— pei dag De praktyn heeft ons geleera dat de bezorging van cranteD tn de óuid- Europese en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat, wy Kunnen daarom geen verantwoording aemen voor kranten, welke niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7