Eerlijke vragen rond de zending m+mmwH» Kerkdiensten Leiden en omgeving ZATERDAG 30 JUNI Een tafereeltje in een gebied icaar de zending werkzi Op de gemeenschappelijke syno dale bijeenkomst van de hervormde en de gereformeerde kerken heeft prof. dr. A. G. Honing uit Kampen gesproken vanuit de Zending, waar in hij Jarenlang heeft gewerkt. Hij betoogde dat de Zending de kerken in ons land ver vooruit is geweest. Zij was een koploper. Wat in ons land onmogelijk scheen, werd in de Zending als vanzelfsprekend aan vaard, omdat de omstandigheden er toe dwongen en zo heeft men in de Zending samengewerkt met andere kerken, waarvan men in ons land •op allerlei wijze afstand nam. Hij legde in die gemeenschappe- «lijke bijeenkomst van beide syno den de vraag neer of wij, gezien de gemeenschappelijke opdracht het evangelie te verkondigen, wel iets anders kunnen doen dan samen voort te gaan. Wanneer we daartoe 'niet in staat zijn, worden de kerken ongeloofwaardig, zoals de zending in verre landen ongeloofwaardig ge worden zou zijn wanneer er geen Voortdurend gemeenschappelijk overleg zou zijn geweest. De Zending )noest hiertoe wel komen, omdat de [gemeenten die aan haar waren toe- vertrouwd, leefden als een kleine minderheid temidden van gods dienstig anders denkende volken. We hebben altijd grote belang stelling gehad voor het werk van de Zending. Daarvoor waren verschil lende oorzaken. Vanaf onze jeugd jTijn we er mee in aanraking geko men en vooral wanneer je in aan raking komt met mensen die zich laan dit werk hebben gegeven (vroe ger betekende dat voor de mannen .en vrouwen die werden uitgezonden 'een groter offer dan dit tegenwoor dig het geval is) en hun verhalen hoort, ontstaat er gemakkelijk een jfioort zendings-romantiek. Deze ver dwijnt echter wel wanneer je in de naaste familie mensen hebt die op het zendingsveld zitten. Dan hoor je niet alleen de dingen die je gaar ne hoort, maar dan kom Je in aan raking met de moeilijkheden en de teleurstellingen, de zware kanten Van dit bedrijf. Maar waarom de Zending ons voortdurend is blijven boeien, ligt in het feit dat men daar verder voor- pit heeft gezien dan de kerken in pns land het deden. De oecumeni sche gedachte is in deze eeuw be trekkelijk gemeengoed geworden. Deze is voortgekomen uit het zen dingswerk. De wereldconferentie over zecidingsvraagstukken die In 1910 te Edinburgh is gehouden, wordt be schouwd als „de moeder van de oecumenische beweging". Duidelijk is daar uitgesproken dat de ver deeldheid der kerken een grote hin derpaal is voor de verbreiding van het evangelie. Tegelijk heeft die zendingsconfe rentie te Edinburgh de kerken met de neus gedrukt op de nood in de wereld, op de onbarmhartige sociale ellende, waar tegenover de keren niet onberoerd mochten blijven staan. Wanneer Je zo het besef hebt ge kregen dat men in de kringen van de Zending verder vooruit ziet dan dat in de kerken gemeenlijk het ge val is, krijg Je een meerdere belang stelling voor de berichten uit de zendingswereld en voor de jaar verslagen die worden uitgegeven. En zo zijn er ook nu weer losgeko men de overzichten van verschillen de zendingsinstanties. Op de synode van de hervormde kerk heeft men de vorige week be handeld de jaarverslagen van de hervormde Raad voor de Zen ding, als ook die van de Zending uit gaande van de Geref. Bond in deze kerk. En voor de synode van de Geref. Kerken heeft het Zendingscentrum te Baarn, in opdracht van de Gene rale Deputaten voor de Zending sa mengesteld "Oriëntatie 19721974" soort Jaaroverzicht. Maar wanneer men het stuk "oriëntatie" heeft ge noemd, geeft dit reeds aan dat het geen gewoon jaarverslag is. Dit blijkt ook wel Hit de ondertitel: "kernvragen van het beleid en hoofdzaken van het werk". Het is uit deze oriëntatie dat we enkele dingen naar voren willenha- len, omdat we van oordeel zijn dat ze toch bij meerderen bekend mo gen zijn dan bij hen die zulk een boekje van 120 bladzijden gewoon lijk in handen krijgen. Bovendien, gaat het bij die kernvragen van het beleid niet om hetgeen betrekking heeft op één kerk, maar om alle kerken die aan Zending doen. Ook de r.k .missie maakt hier geen uit zondering. "Wie in 1973 een verslag over Zen ding schrijft, kan dat slechts doen in verlegenheid. Immers, nooit eerlij ker en reëler hebben vertegenwoor digers van de eerste en derde we reld tegenover en naast elkaar ge zeten dan op de wereldzendingscon- ferentie te Bangkok van 28 decem ber 1972 tot 8 Januari 1973". Zo be gint het onderdeel "eerlijke vra gen". Aan die zendingsconferentie te Bangkok is over het algemeen niet bijzonder veel aandacht be steed. Er zijn meerdere internationale zen- dingsconferercties geweest waar men gesproken heeft over de voortgane van het werk. Steeds meer zijn de vertegenwoordigers van de zendingsgebieden hier in tal toegenomen; de mannen en vrouwen uit de Jonge kerken. Zij die daar vroeger leiding gaven en de richting bepaalden voor het werk van de Zending kwamen uit de "zen dende kerken", zoals men dat ge woonlijk aanduidde: uit Europa en Amerika Wanneer we zo alles nagaan wat we over die conferentie in Bangkok hebben gelezen, schijnt het dat, evenals Edinburghook Bangkok een keerpunt in de geschiedenis van de Zending en daarmee in de ge schiedenis van de kerken zal zijn. Het lijkt dat het initiatief is overge nomen door de Jonge kerken, de kerken uit de gebieden die wij nog al eens aanduiden met het woord: "ontwikkelingslanden". "Dit was de eerste zendingsconferentie waarin de blanken met hun mond vol tan den zaten". Eerlijke vragen zijn er gesteld "waar de kerken in het Westen in de komende Jaren niet onderuit kunnen". "De Derde We reld heeft in de gaten gekregen dat het zendingsbeeld in de gemeenten van het Westen niet overeenkomt, met wat er aan vragen leeft in de zendingskringen". Welke zijn dan die eerlijke vragen? We lezen in "oriëntatie" van een Javaanse predikant aan wie men Inlichtingen gevraagd had over de voortgang van de evangelieverkon diging in zijn gebied. Aan zijn ant woord voegde hij toe: "Wilt u ons ook gegevens sturen over uzelf op dat wij weten wie onze partner is?" Nog zo'n voorbeeld wordt aange haald. In Bazel is er overleg geweest van de meeste protestantse zendingen, van West-Europa die in Indonesië werken. De secretaris-generaal van de Raad van Kerken in Indonesië vroeg: "We zitten hier nu in Bazel te praten over het theologisch on derwijs in Indonesië. Is het eigenlijk niet vreemd dat we het helemaal niet hebben over godsdienstonderwijs in Zwitserland, Duitsland en Nederland"? In Bangkok is gebleken dat de Jonge kerken in de ontwikkelingslanden heel goed in de gaten hebben dat het niet al te best gaat met de ker ken in het westen en zo komt de vraag op of deze westerse kerken nog wel gerechtigd zijn te bepalen hoe het in de toekomst op de is. Een schooltje in Mali (Afrika). de gemeenschap in eigen omge ving en actie voor sociale gerechtig heid". Dit is een universiele op dracht. Dit is het "huiswerk" dat Bankok aan de kerken heeft gege ven. Geen enkele kerk kan dit alleen doen. De kerken hebben hierbij el kaar nodig en we hebben ook nodig de bijdragen uit de kerken van de derde wereld. In 1800 was het percentage chris tenen op de bevolking van de we reld 18 .In 1850 was dit 23. In 1900 dingsgebiederT moet 7^ SÓSk 'S. i- zijn die zendingsgebieden niet Inheemse kerk is gekomen. Dat er samenwerking moet zijn,, aanvaardt men als een vanzelfsprekende zaak. Men kan deze samenwerking tussen V w H. wi™ "Li, der christenen in het Westen de bewoners der aarde. Sindsdien is het gegroeid tot 30.7 pet. in 1965. De groei van het christendom houdt geen gelijke tred met de groei van de wereldbevolking. We zien in deze afneming van het getal de oude en de Jonge kerken ook niet missen. Maar men weet ook heel goed dat Europa evenzeer een zen- dingsgebied is geworden als Afrika en Azië. We vermoeden dat er heel wat "zendingsvrienden" zijn die deze ge- dachtengang vanuit de jonge ker ken moeilijk kunnen volgen. Wij hebben en daartoe reken ik me zelf ook altijd gedacht dat wij aan zending deden. Wij behoorden immers tot een christelijke kerk in 'n christelijk land. Wij hebben iets te brengen naar andere landen waar de heidenen wonen. Het ging er in Bangkok om dat de kerken in de Derde Wereld zo ook hun eigen gedachten hebben en die vrijmoedig uitspreken. Zij begrijpen niet „hoe wij kunnen leven als chris tenen in een maatschappij die haar rijkdom niet ten goede laat komen aan de arme rest maar hem zelfs verdedigt".Ze len dat onze evangelische woorden niet kloppen met dan in wereldverband gezien. "Jul lie doet niet wat Je preekt en daar- gaat de kerk ten onder". i stijging bij de kerken in de Der de Wereld. Verrassend wordt ge noemd de sterke groei van de chris telijke kerk in Afrika. Zoals het daar de laatste tientallen jaren gaat, "is eenvoudig verbijsterend voor de verantwoordelijke kerkleiders". Dat ons nu vanuit de Derde Wereld vra gen gesteld worden, is begrijpelijk en we zullen die vragen niet naast ons kunnen neerleggen. Bij ons kan de vraag opkomen: zal de kroon, die wij tot nu toe gedragen hebben als kerken van het westen, ons worden afgenomen en aan anderen worden gegeven? Des te meer is nodig be zinning op de vraag wat Zending eigenlijk is. Daarover een volgende week. S. J. M. HULSBERGEN. NEDERLANDS HERV. KERK Beroepen te Ee, Oostrum en te de wereld. Jouswier: J. Jeltema, kandidaat te Groningen. Bedankt voor Brugge: B. J. S. Jon- daden. Dit ker te Gennep en Cuyk. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Heerenveen tor de missionaire dienst in Bra- En wat ze ook niet begrijpen is, zilie: K. Kuiper, te Staphorst. WOORD VAN BEZINNING Feest voor alle mensen U hebt vast wel een bijbel in huis? Mag ik u dan dit weekeinde vragen om eve® uw bijbel naast deze krant te leggen? U moet maar -denken: ik heb bij het schrijven van dit artikel mijn bijbel naast de schrijfmachine liggen, dus als u nu bij 't krant-lezen üw bijbel erbij haalt, gaan we gelijk op. Ik wilde namelijk uw aandacht vragen voor een verhaal dat Jezus heeft ver teld, de zogenaamde gelijkenis van de verontschuldigingen of van het koninklijk bruiloftsfeest, en over zo'n verhaal van Jezus kun je eigenlijk alleen maar zinnig van gedachten wisselen als Je de bij beltekst bij de hand hebt (evange lie van Lukas, hoofdstuk 14, vanaf vers 16). Doet u mee? Van zo'n verhaal van Jezus geldt (met excuses aan de dichter Nij- hoff„Lees maar. er staat meer dan er staat!" Wij lezen: „Iemand richtte een grote maaltijd aan en nodigde vele gasten" of in het parallelle verfhaal in het evange lie naar Mattiheüs (hoof dstuk 22) „Een koning richtte voor zijn zoon een bruiloftsmaaltijd aan". Wij haren daar wellicht niet zoveel in of achter, maar voor Jezus' Joodse tijdgenoten en hoorders/lezers waren er al allerlei associatieve bellen aan het rinkelen: .grote maaltijd", „vele gasten", „brui loftsmaaltijd van de koning" dan hadden Jezus' tijdgenoten al geconcludeerd: „O, het gaat deze verteller dus om de feestmaaltijd voor alle volken waarmee straks Gods nieuwe wereld gaat begin nen; om de vreugdemaaltijd als het koninkrijk van de Messias Christus Bevrijder aanbreekt!" Zo hadden Gods boodschappen jongens de profeten voor de Jo den de komende nieuwe wereld ge. schilderd, ze hadden de Joden het leren geloven en verwachten: „De Heer zal op deze berg te Jeruza lem voor alle volken een feestmaal aanrichten, een feestmaal van mergrijke, vette spijzen, van gezui verde, belegen wijnen Hij zal voor eeuwig de dood vernietigen, en de Heer Jahwe zal de tranen van alle gezichten afwissen." (Je- saja, hoofdstuk 25). Zo zijn verteller en hoorders resp. lezers op dezelfde golflengte: het gaat in Jezus' verhaal om het feest voor alle mensen, dat de God van Israël voor zijn wereld op het programma voor de naaste toe komst heeft. En, aldus de gelijke- nissenverteller, het gaat bij die feestmaaltijd voor alle mensen net als bij een gastmaaltijd in keurig gezelschap in het Jeruzalem van die tijd: een poos van tevoren komt de eerste uitnodiging (via Mozes en David, wetgevers en profeten; wij zeggen nu: via het Oude Testament)en wie die eer ste uitnodiging heeft aangenomen, krijgt vlak voor het feest begint een tweede invitatie: „Kom nu, want het feestmaal staat klaar!" De veteller bedoelt kennelijk dat die tweede uitnodiging nü uitgaat, nu hij als Gods afgezant. God-bij- ons onder de mensen woont en Gods invitatie verkondigt. Vooral de opstanding van Jezus uit het graf en de neerdaling van Gods Geest op Jezus' volgelingen dui den aan dat we in „het laatste van de dagen" zijn: Gods heilsplan is in een beslissend stadium, Gods feestmaaltijd staat op het punt om te beginnen, de laatste ronde van de wereldgeschiedenis is in gegaan Komt nu tot het feest voor alle mensen, alles is gereed!" Nou, en daar komen alle gasten? Ze haasten zich naar Gods feest? Dat kunt u nét denken! „Ze be gonnen zich allen opeens te ver ontschuldigen. De eerste zed: Ik heb een akker gekocht en ik moet die beslist gaan bekijken; houd mij alstublieft voor verontschuldigd. De tweede zei: Ik heb vijf span ossen gekocht, die ik nu moet gaan keuren; houd mij alstublieft voor verontschuldigd U hóórt ze liegen. Moet u zich een Joodse boer indenken die een akker eest koopt en pas daarna gaat bekijken, een Joodse hande laar die ossen eerst koopt en pas daarna gaat keuren! Wie dat ge loven wil? Ze verontschuldigen zich met smoesjes, met leugens, en nemen niet eens de moeite om een beetje aannemelijke leugens te be denken: ze poeieren de invitatie met doorzichtige uitvluchten af. Jezus doelde toen kennelijk op de „officiële" gelovigen onder de Joden, farizese rabbijnen en sad- ducese priesters en hun aanhang, die zichzelf als eerst-genodigden beschouwden en zich vooraan dachten bij de komst van de Mes sias. maar niet thuis gaven toen de Messias werkelijk kwam en hen riep tot Gods feest. Maar nu is het draaiboek van de heilsgeschie denis een fase verdie. Wie zijn nu die eerst-genodigden, die met smoesjes Gods invitatie afhou den? „Het zit hem toch zeker niet in *t naar de kerk gaan?" „Och, we geloven wel, maar we doen er niet meer aan." „Het spijt me, maar we zijn er nou eenmaal niet in opgevoed." „Ik denk dat ik véél te christe lijk ben opgevoed, het doet me niks Enzovoorts. A propos: wat doet met de invitatie tot Gods feest voor alle mensen? Uitvluchten verzinnen? Of meedoen met het feest van de Heer? „Komt, want alles staat voor u klaar!" DS. J. IRIK herv. predikant Oegstgeest dat de kerken hier zoveel aandacht hebben voor de prediking christelijk geloof in verre landen, doelen terwijl in onze steden en op ons platteland de ontkerkelijking steeds voortgaat. „Een missionaire GEREF. KERKEN (vrijgem.) Aangenomen naar Vollenhove-Ca- Nieuwenhuis te Harlin- Tour de France schaadt niet belangen van kerkgangers CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Emmeti: T. Peppink gemeente zal in haar programma kandidaat te Amsterdam, moeten opnemen een voortdurende Bedankt voor Urk: M. Vlietstra, te eigen leven, de Werkendam. Tweetal te Wiidervank verkondiging, de dialoog, de dienst aan behoeftigen, projecten tot ver betering van de verhoudingen bin- Peppink, kandidaat te Amster dam en J. A. Compagner, kandidaat te Apeldoorn. DEN HAAG „aWnneer zondag 1 juli de Tour de Prance in Neder land van start gaat, zullen de be langen van kerkgangers voldoende in het oog worden gehouden, maar ik -an in zijn algemeenheid niet de verzekering geven, dat deze wie lerwedstrijd geen overlast zal be zorgen aan kerkdiensten of kerkgan gers zal hinderen in hun kerkbe zoek. Dit antwoordt minister De Gaay Portman van Binnenlandse Zaken op schriftelijke vragen van het kameïlid Jongeling (GPV). Alle betrokken gemeentebesturen, hebben ontheffing van de zondags wet verleend. Een klein aantal heeft aan de vergunning voorwaarden verbonden, maar die gelden meer voor geluidsinstallaties, aldus mi- Boer bed. H. Doop, Groen v. Prinster- school 10 u. ds. C. v.d. Bergh. Zeehos pitium 8.45 u. Ger. dienst, Ziekenhuis "OverdUln" 2 -T n Tpnpmn J. Goedhart te Nieuwkoop, Geref. Lelden Herv. Gem. 4 Hooglandse Kerk 9 u. ds. C. H. Bijl. jeugddienst onderwerp En toch slul- en we de tent niet". 11.45 u. Oec. stu- lentendienst, 5 u. ds. P. A. L. Pran- cei Woubrugge. Marekerk 10.30 u. dra. J. Katten- Surg, Voorschoten. .1 Maranathakerk 10 u. ds. H. J. v. I |CKoningsgkerkJ10 u. Kand. P. C. Boel- 1 bouwer Montfoort. Bethlehemkerk 10 u. ds. E. M. Panne- iek (HA.). Bevrijdingskerk 10 u. ds. A. Verstra- Ver. Vrijz.' Herv. (aula Asserstraat) •en dienst (zie Vredeskerk). Eglise Wal lone geen dienst. Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. J. Brederveld. Dlaconessenhuis 10.30 u. dr. L. J. C. izemier. Voorschoten. Oecumenische Werkplaats (Rapen- jr 10) 11.15 u. Samenkomst. Jeugdkapel Vredeskerk geen dienst. Jeugdkapel "De Goede Herder" geen mwijk 10 u. Oec. dienst. Geref. Kerk Zuiderkerk (Lammenschansweg 15) Jehova getuigen (Hogewoerd 175) Latijnse koorzang 11.45 en 17.30 u. it) 9 !uch. 5 2.30 u. Vestestraat 3, 10 Plnkstergem. (Oude I K. A. Kluin. Evang. Centrum (Zijlsingel 2) 10 u. Evang. J. Zijlstra dinsd. a.s. 8 u. ev. J. Zijlstra. RK Kerk H. Antonius (zat. av. 7 u.) Leonarduskerk (zat. i Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat ventskerk Jullanastraat 9.30 u. ds. zang Pred. 8. v.d. Meer. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 ui ds. G. v. Hoegee, 7 u. ds. A. Vink Katwijk a. Zee, Geref. Kerk SS Hoengen (bij Aken) dienst Duitse taal. Geref. Kerk Vr 9.30 u. ds. B. Bouma, 5 u. d£ Halsema, Triumfatorkerk 9.30 - - d. Vries. 5 u. ds. P. Pijlman, Chr. Ge- (Schoolstraat) ds. G. v. Kooten (Delft) - De Rank (Geref. Bond), ds. G. Baayen (Rijnsburg), Aar, 7 u. ds. Jos G. Los leerd., RK L. Heymans, 7 u. ds. T. H. 19 u. Hoofdstraatkerk ds. J. Bijlveld (Rijnsburg), 18.30 u. Sole Mlo ds. B. Keuning (H.D.), 10 u. De Rank (Golf- «n ïrënr Yr^rY'Vï Duitse dienst, 10 u. Ichtus ftheQnoftai Kerk (zat" 7 u Geref. Kerk Vrijgem. 8.30 u. ds. Th. Hoff, 3 u. ds. Th. Hoff, Geref. Kerk art. 31, geen opgave ontvangen, Ger. Kooten (Delft), 19 u. Oude Kerk J. den Toneklaar. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords. 7.15 u. Gem 'ï^misestraat) 10 u C- v.d. Weele t. H^an. BK Kerk A. F. Honl' Duinoordschool, 18.30 u ds. J Streefland (zat. 7 u.) 7.30 en 10.30 u. Ter Dorpshuls Aard am 9 en 12 u. Benthuizen Herv. Gem. 9.30 5 u. ds. D. Dikken, Geref. Gem., 9.30 u. leesd. en 15 u. ds. Houkoop v. Moer- kapelle v. dond. av. 7.30 u. ds. L. Blok van Capelle a.d. IJssel. Bodegraven RK St. Willibrordus- paroch' Moerkapelle, gem. Katwijk", zaal in Katwijk 3 u. bij a r belangstellenden, 4 uur Ui zon. 8 u. H. mis (zonder zang), 9.30 17 i u. H. mis (gemengd koor), 11 u. H. mis (zonder zang), 12.15 u. H. mis (zonder zang). In alle missen preekt past. v.d. Bosch, RK Kerk Maria ter Zee zon. 7.30, 9 hoog mis, 10.30 u. Holl. i 8. 930 (H. mis) 11. (gez. Leiderdorp Geref, Herv. Kerk Hanemaaljer. 18.30 u. ds. P. A. Lefe- Kieert (Gouda) 18.30 u. ds. J. T. W. Hoofdi Dorpskerk 10 u. ds. J. P. Honnef, H.D. Quak (Vlanen), Salvatorkerk 9.3 - Embden, 18.30 u. W. Bal- mis) vrijd. 19.30 u, zat. 19 u. lede- (zat) 19 u morgen gjjj Noordwljkerhout Herv. Gem. 9.30 ds. J. P. Honnef, u. ds. J. Streefland (HO.), RK St. St. Jozef zat. 17.30 u. (av. mis), maan, v. om 19.30 u. av mis Kerk "H.H Engelbew. mis. zon. H mis 7.30, (H mis), 11 (waaronder kin dercrèche) en 17.45 u. (av. mis) Valkenburg Herv. Gem 10 u. ds. Post, 7 u. ds. Maaskant, ïtrakerk (Surinamestraat) 10 Kronemeijer. ude Vestkerk (Oude Vest 13 ds. v.d. Beukei, Voorburg, 5 Opstandingskerk Pr, Marljkestr. 9.30 u. ds. P. A. Lefeber. 18.30 u. ds. Pr. d. Jong gezinsd. Herv. en Geref. Martha-Stlchtlng "Rijnstroom" 10.30 u. kand. H. Wisman te Lelden. Oudshoorn Oudshoornseweg 10 u. drs. Roos voorganger N. P. B. Wou- de zond. Sche] RK Kapel St. Ba- Sionskerk Hooftstraat 9.30 u. kand. Driessen Utrecht, Evang. Luth. Beloftêkerk (Robljnstraag) 10 i aaskant 5 u. ds. Bovenberg. Bevrijdingskerk 10.30 i (Aer< 'bÜ?: ds. S. W. Verploeg, 18.30 u. as. N. Kieer maker te Rotterdam. De Goede Herderkerk Ten Harm- senstraat 10.30 u. ds. W. Praamsma Gez. dienst. Ridderveld De Bron Troubadourweg D. Pobuda, Evang. kring Kerk 9 i 10 u. eredienst, 18.45 u. Jb. Klein Ha- neveld, Verg. v. gelovigen 10 u. ere- doorn (Rijswijk), Gem. D. H. Biesma, Geref. Gem. 10 J h Baart 19 en 16 u.ds. H. Hakkenberg, Geref. Kerk (Prinsestraat) 10 en 16.30 gang Wijttenbachweg 10.30 u. ds. J. H. Baart, 19 u. zie Geref. Ke Dlaconessenhuis 10.30 u. ds. L. J. C „Het Huize "Groenhoven" 10 u. ds. Bo- nber. Gezlnsdlensten^ "Jeugdhaven De Koning, en 4.30 uur ieesa. ■Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 6 u. ds. v.d. Haar. (Chr. Geref. Kerk 10.45 en 5 u. ds. H. (Oude' Rijn) 10 u. htendd (woensd. 8 u. bijbelstudie) Evang. Luth. Gem 10.15 u. ds. J. "Rem6' Doopsgez. gem. (Lokhorsttr.) b.15 u. dhr. J. L. Springer. i,eger des Heils 10 u. heillgendienst u. verlossingssamenkomst. 'Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 Holl. dienst jEvang. Chr. Gem. (Middelstegr.) 10 Apostolische Kerk (H. Rijndijk Oen 4 u. (dond. 8 u.). tperef. Gem. in Ned. (K oningskerk) *30 en 5.30 u. leesd. Zendingswerk Middernachtsgroep leterwoudsesingel 8 uur dhr. Van j: Keur, donderdag av. 7.30 u. Wim il go bandopname dienst. Kerk v. Jezus Chr. van de Heiligen aatste dagen (Steenschuur 6) 19 u. Eucharistieviering. Geref. Kerk Maranathakerk Raad- i. ds. H. J. Oldemans te Hilversum. •alvatorikerk W. d. Zwijgerlaan 10 ds. H. J. Oldemans, 6.30 u. dienst n de Opstandingskerk ds. Pr. d. Jong. Alplien-Noord De Goede Herder- 9 i St. Michaelkerk Rijndijk (zat. en 11.30 u„ RK Kerk der Engelbew. Dorp (zat. 7 u.) 8. 10 en 11.30 u. Hoogmade Herv. Gem. 10 u. ds. Schoonenboom, RK Kerk (zat. 7 u.) Harmsenstraat 10.30 - Mis, Dependance Poelpol der zat. av. 19 u. Eucharistieviering, zon. 10 u. H. mis, 11.30 H. mis Ma ria Parochie zat. av. 19 u. Eucharis tieviering, zon. 8.30 u. Hoogmis, 10.30, 12 en 17.30 u. H. Mis. H.H. Engelbew. Parochie zat. 19 u. Eucharistieviering, zon. 7.30 u. H. Mis 9.30 u. Hoogmis, 11 u. (mat kindercrèche) en 17.45 u. H. ria, Oude Wetering, Gereformeerde Kerk (vrijgem.) bulten verb.) 8.45 Rooze, Geref. Kerk (vrijgem.) >.q RK Kerk St. sen 7.89. 9 hoogmis?*10.30?' HAB*en 17.30 u. (av. mis). Waddlnxveen Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 u. ds. D. v. Vliet, 6.30 u. dhi. J. Roosenboom te Maarsen, De Hoek steen 9.30 u. ds. H. Stolk te Scheve- ningen, 6.30 u. ds. H. C. Bultman te Schoonhoven, Bethelkerk 9.30 u. ds. J. V Heuvel. 5 u. ds. D. v. Vliet. Im- Bonaventurakepl (zat. Malssen, Leiderdorp, Geref. Kerk Kruiskerk 9.30 u. ds. r M Nieuw Vennep, 5 u. Ontmoetingskerk 10 Katwijk a. Zee. Ontmoetingskerk 10 Sie^' ^Markln! Kapel Martnevlieg- d. Bruyn "te'Oplj' u. ds. R. d. Vries, RK Kerk Kerkstraat Hoogendijk, 6.30 Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Gri1penstelnstraa/t 9.30 en 4.30 u. ds. P. Sneep. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooft straat 240 9.30 en 4 u. leesdlenst,. Rem. Geref. Gem. Vrije Evang. Ge meente ("kindervreugd", H. d. Groo- te) 10 u. ds. H. d. Jong. Baptisten Gem. Triomfatorkerk Legér des Hells Corn. d. Vlaming- Bergh. baddienst, 10 u. ds. L. Boer, De Kaag Herv. Gem. 10 u. ds. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. Doorn, Geref. Kerk 9.30 Oudewetering Herv. Gem. 9 u. ds. Lalleman, 6.30 u. zie Geref. Kerk, Ge ref. Kerk 9.30 u. ds. J. Czlrla en 6.30 u. Gez. Jeugddienst, m. de herv. koor- ganger dhr. Groenendijk. Rem. Geref. Gem. 10 u. dhr. E. H. Cossee te Lel den. RK Kerk Meerkreuk (zat. 7 u.), te Den Haag, Chr. Ge- Rijn, Rem. Geref. Gem. geen ontvangen. RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 u ds. E. Bouwman uit Doorn, 5 i ds. B. Koe koek, 5 u. ds. D. Hoornstra, Chr. Af- gesch. Gem. 9.30 en 5 u. ds. A. F. Verloop, Oud Ger. Gem. ih Ned. Zuid kade 158, 10 en 6.30 u. leesd., Rem. Ger. Gem. geen dienst., RK O: tingskerk 8.30 u. 11.45 en 6.30 mis (zat. av. 7 u.) St Victorkerk 10 u (zat. av. 7 u.). Voorschoten Ned. Herv. Gem Dorpskerk 10 u. ds. d. Tonkelaar, Hulp en Heil 10 u. dienst, Geref. Kerk In het dorp 9 u. ds. Reedijk, 10.30 u. geen dienst, 17 u. ds. d. Jong De toren van de hervormde kerk aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee. (Foto Jaap van Duyn) Plinterman, Deu n. Geref. Kerk 9.30 u. ds. Los, 1 RK Ontmoe- Aar, 6.30 u. ds. Huizebosch. Hoogendijk te Alphen a.d. Amstelveen, RK Kerk (zat. 7 u.) Zoeterwoude Herv. Gem. RK St. Janskerk Zuidbuurtseweg (zat. 7.30 u.) Rijn, Camping Koningshof 10.3 mevr. A. Ravensbergen, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 u. ds. Baayen. 5 u. ds. v.d. Linde. Evang. Chr. Gem. (Chr. mavo-school, Noordeinde, 10 Agtereek, Chr. Geref. Kerk Leiden 10 i Wassenaar kerk 10 u. Th. C. Frederikse, kand. J. Hoek Katwijk aan Zee 7 i Gem Dorps- 7.30 u. bijeenkomsten. 9?^ A ,A^en >.d. Rijn, RK kerk JJwist Oeref Kerk (vrljg n, Kievletkerk 10.30 u. ds. A. Messiaskerk 10 u. pred. J. Velthuljse, Kool, oppasdienst. 5 u. ds. C. Treure, bed. H. Doop, Pniëlkerk 9.30 u. ds. J. 17.16 u. ds. Dedden, RK Kerk (Tuin- bouwschoon zat. av. 7 u. en zon 10.30 Y; Zanten. Dorpscentrum 9 H. Talsma, Utrecht, Geref. RK Pius X Kerk (zat. 7 u.) 9, 10.30 Vroeglndewey, oppasdienst, 6 u. ds. L. Leimui den —Herv. Gem. 9.30 dhr. te Boskoop, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. dhr. Knotters te Oudewater, Rem. Geref. Gem. geen opgaaf. RK Kerk (za. 7 u.) 8. 10, 11.33

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4