Boddaert-huis sleutelt aan gezinssituatie d« K'ncUren Soldaten spaarden geleidehond bij elkaar met statiegeld OVER DE EINDSTREEP Opvang van kinderen Opvoedingslessen voor ouders Fietsers naar Kret OPPADMET Directeur J. Schouio: kinderbeschermer zijn' volgens de letter van de wet. Dat zou geen fraaie daad van een (Foto Jan Holvast) LEIDEN Sinds kort kent Leiden, in navolging van andere plaatsen, zoals Amsterdam en Den Haag, een dagcentrum voor schoolgaande jeugd van zes- tot twaalf Jaar. Een Bod- daert-tehuis. Er zijn nu vijftien van dit soort opvangcentra in Nederland. Officieel heeft het, dat een Bod- daert-tehuis dié kinderen weet op te vangen, wier welzijn nadelig wordt beïnvloed door karakterologische problemen en/of conflicten in hun leefmilieu. Anders gezegd, kinderen, die thuis of op school hun draai niet kunnen vinden. Freule Boddaert stelde al in 1903, dat de ouders beïnvloed moesten worden in het bieden van een tweede milieu aan het kind. Haar doelstel ling was opvoeding in vrijheid tot zelfstandigheid en verantwoordelijk heid. Straf kwam in haar tehuizen niet voor. Ze hechtte grote waarde aan gewoontevorming en meende dat de idealen van waarheid, trouw, naas tenliefde en reinheid door de kinde ren uitgedragen zouden kunnen worden. Ze geloofde er rotsvast in dat de kinderen, die in haar tehuizen werden opgenomen, dank zij de veranderin gen die ze daar ondergingen tevens een positieve invloed op hun ouders konden hebben. Het was haar over tuiging, dat men het kwaad krachti ger bestrijdt door ouders én kind te sterken temidden van de verleiding, dan door hen van elkaar weg te ha- Dat waren ideeën uit het begin van deze eeuw. Ze zouden echter zó uit de monden van de tegenwoordige kin derbeschermers kunnen komen. De mensen, die in deze verzorgende tak werken laten zich bij herhaling ho ren en sommige belangstellenden krijgen de indruk, dat er meer ge praat dan gedaan wordt. Niets is minder waar. Directeur J. Schouw van het Leidse Boddaert-tehuis wordt terzijde ge staan door een orthopedagoge, een maatschappelijk werkster en (voor lopig twee) groepsleidsters. Ter ver duidelijking: orthopedagogie omvat de theorie en de praktijk van de op voeding van het kind, dat niet op de gebruikelijke wijze reageert op zijn opvoeding. De selektiecriteria zijn streng, eigen lijk wat elitair in vriendelijke zin. Het kind, dat in aanmerking kan ko men voor plaatsing in het tehuis, moet thuis in een problematische op voedingssituatie verkeren. Dat wil zeggen, in een situatie die door het kind of de betrokken volwassenen als uitzichtloos wordt ervaren en waarin men zonder professionele hulD niet In slaagt het te veranderen. Als tweede punt wordt gesteld, dat de opvoeders (ouders) bereid moeten zijn begeleiding en advies te aan vaarden. zodat er zinvol aan de ver betering van de opvoedingssituatie kan worden gewerkt. Kinderen, wier prcblemabi'ek hoofdzakelijk kan worden verklaard vanuit zwakzinnig heid en lichamelijke handicaps wor den niet opgenomen. Hoe komt een kind in het Boddaert- tehuis? Schouw: „Meestal via een plaatselijke instantie, zoals school adviesdienst, GG en GD. MOB (Me disch Opvoedkundig Bureau) enzo voort. Maar het is ook mogelijk, dat de ouders zelf komen". Hoe gaat een opname-aanvrage ei genlijk in z'n werk? Maatschappelijk werkster mejuffrouw Schulz bezoekt de ouders om het probleem door te praten. Wanneer ze terugkomt wordt het "geval" besproken met de staf en dan wordt opnieuw con tact met het gezin opgenomen. Pas dan komt het kind kennismaken in het Boddaert-tehuis. Gemiddeld duurt zo'n periode twee weken. Wat is nu het interessante aan dit tehuis. Mevrouw Van Berckelaer lid van het bestuur en tevens orthope dagoge, vertelt dat de kinderen, on danks het feit dat ze het grootste deel van de dag niet in hun ver trouwde omgeving verkeren, toch thuis wonen. "Het was vroeger zo, dat als een onmogelijke situatie was ontstaan, dat het kind naar een in ternaat werd gestuurd. Alleen in va kanties kwam het thuis en dan ging het vaak weer mis. Het was ook een vertekend beeld, want het kind leek de schuld te hebben. Dat is natuurlijk niet waar. De hele si tuatie was verkeerd; ook de ouders Door Paul Wolfswinkel hadden „schuld" er aan. Het was een driehoekthuis-internaat-kind. Nu loopt dat in elkaar over. Het kind is thuis en hier". Op het moment dat een kind bin nenkomt, ga Je zeggen: "We willen Je weer zo snel mogelijk kwijt". Hoelang is de gemiddelde verblijf tijd? Schouw: Dat is moeilijk te zeggen, maar we mikken op uiterlijk twee Jaar. Je moet er rekening mee houden, dat het voor een Jongen of meisje van een jaar of 11 wat moei lijker zal zijn. De grens ligt bij twaalf Jaar. Maar Je moet het na tuurlijk allemaal individueel bekij ken. De selectie-criteria zijn mis schien wat streng, maar om nu he lemaal volgens de letter van de wet te gaan handelen, nee, dat zou geen fraaie daad van een kinderbescher mer zijn. De groepen van ongeveer acht kin deren komen tussen de middag bij elkaar, gebruiken de lunch, gaan weer naar school en rond vier uur zijn ze weer terug, om tot acht uur 's avonds te blijven. Zaterdag is voor sommige kinderen het huis ook open en op zondag is het gesloten. Er wordt dan allerlei met het kind gedaan. Huiswerkbegeleiding. en spelactiviteiten zijn enkele zaken. Een ideaalbeeld van een „Boddaert- kind" is moeilijk te geven. Het is nor maal begaafd en heeft schoolproble men. School- en milieuproblemen lopen vaak gelyk op, maar dat hoeft niet als „normaal" worden gezien. Mevrouw Van Berckelaer geeft het voorbeeld van een kind dat op een school voor zwak begaafden zit en het huis prima met iedereen kan vin den. Er wordt meer nadruk gelegd op de gezinssituatie dan op de school- problematiek. De school is secundair. Ouders worden aangeduid als cliënten. Krijg Je niet de sfeer „Die mensen hebben ervoor geleerd, dusMevrouw Van Berckelaer: „Vergeet niet dat de ouders hier op vrijwillige- basis komen met hun kind. Ze zitten in een situatie, d*e zonder deskundige hulp niet kan worden opgelost. Als ze zich open stellen voor die deskundige hulp, dan hoeft er geen probleem te ontstaan. De gezinsvoogdij een soort pre ventieve actie in het kader van de kinderbescherming wordt gauw als opgedrongen en betuttelend er varen. De preventieve hulpverlenings mogelijkheden zijn over het algemeen inhoudelijk pover, te veel op het kind gericht en wat de ouders betreft te veel pratend op verschillende golf lengtes. Het Boddaert-tehuis aan het Ter- weenark wil daar vanaf. Over het algemeen wordt een sterke toename verwacht in het aantal dagtehuizen. Er is een toekomst met veel moge lijkheden. De kinderbescherming wil meer een gezinsbescherming worden. Zonder het „allemaal zo goed te we ten" en autoritair losrukken van familiebanden. Al die pedagogen, psychologen, art sen. maatschappelijk werkers en groepsopvoeders willen zich er wél mee bemoeien. Deskundig. Dat het moeilijk zal zijn, staat vast. En dat ideeën uit 1903 nu worden uitgevoerd laat zien, dat al die vernieuwingen nog geen verbeteringen zijn geweest. ADVERTENTIE KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Op dinsdag 3 juli om uur zullen, tiaar aanleiding van de demonstratieve fietstocht naar Meijendel, aan wethouder Kret van Stadsontwikkeling en Verkeer een petitie en de 3500 binnengekomen handtekeningen van mensen uit Lei den en omgeving aangeboden wor den. Tevens zal een collage met fo- in de hal van het stadhuis op gehangen worden, opdat iedereen kan zien hoe deze tocht verlopen is. Bij de wethouder zal er op aange drongen worden om de gemeen telijke verkeersdienst een onderzoek te laten verrichten naar knelpunten fietsers en om king met de werkgroep Fiets fietsroutenplan in Leiden en geving op te stellen. Schoolvakantie, de jeugd be groet deze tijd met gejuich en zolang het echt mooi weer is vinden de moeders het ook best; maar als het geen weer meer is voor het zwembad of het strand komen de proble men. Bovendien ook op al dat water raakt de jeugd eens uitge keken. Daarom deze kleine ka lender "Op pad met de kinde ren". Bent u ergens geweest waar het voor de hele familie - maar vooral voor de kinderen - heel gezellig was. belt u dan e- ven 01710-25260 dan kunnen wij er andere ouders ook een plezier mee doen. Voor de week van 2 t/m 7 juli Leiden - Jeugddorp Zuid-West, Voorschoterweg naar zwembad De Vliet van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags. Verven, poffertjes bakken voetballen en hutten bouwen voor kinderen tot 13 jaar. Toegangsprijs f 1.- 5 juli Wassenaar Camping Duinreli moppentapwedstrijd voor de jeugd van 5 tot 14 jaar op terras van het Praethuys. (20.00 uur.) ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna. De Hoorn. LEIDEN Heempark Oegst- geesterweg, Hertenkamp met theehuis. Houtlaan Boottochten naar Kagerplassen (10.30 uur en 14.30 uur) en over Braassem- mermeer (10.15 uur) beide ver trekken vanaf het Kort Gal gewater. Stadsrondvaart: ver trek vanaf de Blauwpoortsbrug en Molencurise ma. t.m. vrijd. vertrek 14.00 uur vanaf de Ha ven Zondag vanaf de Spanjaard brug. Leidsch Dagblad boot tocht: vertrek Galgewater ver trek 11.30. LEIDEN Soldaten van de Doe lenkazerne in Leiden hebben gister middag op symbolische manier een bedrag van vijfhonderd gulden over gedragen aan het Koninklijke Neder landse Geleidehondfonds. De hele kazerne stond op de binnenplaats om het plechtige gebeuren bij te wo nen, want het bedrag was door alle manschappen bijeengebracht. De sol daten hebben een paar maanden lang alle statiegeld van de fris drank- en bierflesjes in een pot ge stopt en toen een bedrag van vijf honderd gulden was bereikt hebben ze dat overgemaakt naar het fonds. De plechtigheid bestond gistermid dag uit het overdragen van een blin- degeleidehond, die zolang van een opleidingsinstituut was geleend. De voorzitster van het fonds nam de hond, die ter gelegenheid van de ver jaardag van Prins Bernhard denaam „Berna" had gekregen, over van de twee initiatiefnemers van de hele actie. De soldaten zijn van plan nog meer statiegeld op te sparen, zodat nog een tweede hond kan worden ge schonken aan het fonds. LEIDEN Aan de Interkerkelijke opleidingsschool voor gezinsverzorg sters in Leiden zijn alle leerlingen ge slaagd voor het theoretisch gedeelte. Dat zijn: Diploma Kinderverzorgster: I. H. van Beelen, Noqrdwijk; P. H. M. Bouwmeester, Noordwijkerhout; E. P. M. Brama, Noordwijkerhout; J. Bronwasser, Leiderdorp; A. E. Cra- a, Leiden; J. Ebbendorf, Noordwljk I. E. Goossens, Leiden; G. Groenen dijk, Leiden; E. L. C. M. de Jong, Oude Wetering; J. M. de Jong, S^s- senheim; E. W. Lalau, Leiden; C. H. der Linden, Leiden; H. M. Mei link, Noordwijk; S. van Meurs, Lei den; W. C. van der Niet, Noordwijk; C. E. Roeien, Voorschoten; J. C. Sin- gerling, Leiden; R. E. Smits, War mond; S. A. van Triet, Noordwijk; W. J. H. Verhoeven, Oude Wetering; A. A. M. van Vonderen, Leiden; S. van Winkel, Leiderdorp; A. C. P. Witteman, Noordwijkerhout. Diploma Inrichtingsassistente; M. H. G. Binnendijk, Valkenburg; J. P. van Dorp, Woubrugge; G. A. Dijk stra, J. M. Einfeld, A. Hoppenbrou- allen Leiderdorp; C. Houweling, Leiden; W. M. T. Janmaat, Leiden; A. M. Jans, Leiden; P. L. Jansen, Leiderdorp; C. W. van Klink, Roelof- arendsveen; C. Kiep, Weteringbrug- Abbenes; L. C. M. Koree, Leiden; H. Q. P. Lagerberg, Leiden; A. H. C. Lelieveld, Zoetermeer; A. Ie Mair, Sassenheim; C. M. v. d. Meer, Roe lof arendsveen; P. J. M. v. d. Meer, Roelof arendsveen; J. P. van derMey, Rijnsburg; P. C. van Mierlo, Leiden; A. E. J. Moeliker, Voorschoten; W. M. Noordermeer, Leiden; E. C. Paar- dekooper, Leidsckendam; M. P. v. d. Putten, Noordwijkerhout; J. M. Ruig- rok. Voorhout; J. Ruis, Voorhout; H. J. J. Russchenberg, Valkenburg (Z- H); C. C. M. van Rijn, Stompwijk; I. M. H. H. Steenvoorde, Noordwijk; A. W. M. Straathof, Rijpwetering; M. C. Tengeler, Oegstgeest; W. van Tol, Leiderdorp; J. M. Turenhout, Leiderdorp; M. E. Verplancke, Lei den; T. de Vries, Valkenburg (Z-H); C. de Vrind, Leiden; Y. Vijlbrief, Leiden; M. C. v. d. Wijngaard, Lei den; J. A. M. Zandbergen, Zoeter- woude; J. J. Zandvliet, Leimuiden. Uitslag examens R.K. Scholenge meenschap „De Noorderwiek": Diploma vormingsklas (met medi sche vorming: L. v. Duin, Lisse: N. v. Haarlem, Leiden; J. v. d. Hoort, Wassenaar; C. v. Hom, Wassenaar, A. Kok, Leiden; N. Kortekaas,Voor hout; M. v. d. Linden, Oegstgeest; R. Molkenboer, Lisse; L. Nederstigt, Noordwijkerhout; H. Olierook, Ha- zerswoude; L. Paardekooper, Leiden; H. v. Vliet, Sassenheim; M. Volwa- ter, Roelof arendsveen; A. v. d. Voorn, Koudekerk; H. de Vroedt, Oegst geest; M. v. d. Zwet, Oude Wetering. Diploma vormingsklas (met krea- tieve vorming)Th. Boere, Oudewa ter; M. Borst, Curasao; M. Brommer, Bergen <N-H); L. Couwenberg, Voor schoten; E. Diemei, Warmond; E. Disseldorp, Hoogmade; W. Frentrop, Leiden; A. v. Goozen, Hoogmade; Chr. Gunning, Leiden; T. de Jong, Zoeterwoude; C. Lagerweij, Leider dorp; R. Mulder, Hekendorp; C.Re- sink, Enschede; Y. de Reus, Rysen- hout; C. van Rooy, Maastricht; Chr. v. d. Steen, Leiden; M. v. Tongeren, Warmond; J. Zierikzee, Leiderdorp. Diploma couture: A. Bavelaar, Leiden; A. v. Bladel, Noordwijker hout; H. v. Goozen, Leiden; T. Groe nendijk, Leiden; J. Hartmann, Voor hout; J. Kok, Wassenaar; I. Niessen, Noordwijkerhout; W. v. d. Peet, Was senaar; P. Steenbergen, Leiden; L. v. Tol, Sassenheim; C. v. Tuyl, Voor schoten; S. Vos-Schrader, Leiden. Diploma kostuumnaaien: J. Brem- mer, Leiden; W. Dieman, Zoeterwou de; H. Gorter, Alphen aan den Rijn; I. Huisman, Leiden; W. v. Kuljeren, Katwijk aan den Rijn; A. Laken,Lei den; E. v. d. Lans, Sassenheim; H. v. d. Leek, Leiderdorp; A. van Leeu wen, Oud Ade; C. Milané, Leiden; H. Nieboer, Leiden; B. Stoof, Woubrug ge; A. v. Velzen, Zoeterwoude. Diploma Kinderverzorging/jeugd- verzorging: G. Akerboom, Roelof- arendsveen; M. Belt, Leidschendam; M. Berk, Zoeterwoude; P. Bouw meester, Roelof arendsveen; Y. Brand, Leimuiden; S. Bruin, Leiden; S. Deen, Oude Wetering; C. v. Dijk, Leiderdorp; C. v. Egmond, Langeraar; H. v. Emmerik, Roelof arendsveen; J. Funcke, Sassenheim; E. v. d. Geest, Oud Ade; Th. v. d. Geest, Warmond; I. Groenewegen, Hillegom; G. de Groot, Zoetermeer; A. de Haan, Sas senheim; L. Heemskerk. Roelof- arendsveen; L. Heemskerk, Zoeter woude; W. Hoogenboom, Langeraar; C. Hulsebosch, Noordwijkerhout; E. Kerklaan, Wassenaar; E. Klein,Roe lof arendsveen; M. v. Klink, Roelof- arendsveen; R. Langeveld, Noord wijkerhout; M. van Klink, Roelof- arendsveen; N. Lens, Voorschoten; R. v. d. Meer, Roelof arendsveen; R. v. d. Meer, Oude Wetering; E. Mim- pen, Wassenaar; F. v. Moorsel, War mond; H. Mooyman, Zoeterwoude; A. Ouwerkerk, Boskoop; E. Owel, Leiden; Y. Penders, Leiden; J. v. d. Poll, Bodegraven; W. v. Schagen, Leiden; G. Slingerland, Warmond; J. Smeding, Leiden; S. v. d. Star, Oud Ade; J. Tap, Oegstgeest; A. Vermeij, Leiden; I. Vermelj.De Kaag; E. v. Vliet, Sassenheim; A. v. d.Voo- ren. Leiden; J. de Waard, Katwijk; D. Zoetemelk, Wassenaar; D. v. Zuy- len, Boskoop; E. v. Zuylen, Boskoop; zerswoude; A. v. d. Hulst, Voorscho ten; M. de Jong, Zoeterwoude: W. v. Kampen, Hazerswoude; Y. Kivit, Lei den; M. v. Leeuwen, Zoeterwoude; N. v. Leeuwen, Leiderdorp; T. v. Leeuwen, Oud Ade; T. v. Leeuwen, Hoogmade; C. de Man, Leiden; B. Mannee. Voorschoten; B. Mensch, Hazerswoude; Th. Oudshoorn, Hoog made; M. Rotteveel, Zoeterwoude; J. v. Schalk, Sassenheim; L. v. UI- A. v. d. Zwet, Roelof arendsveen. T-diploma driejarig LHNO: Th. Boonstra, Leiden; R. Borst, Zoeter woude: S. Holswilder, Leiden; M. Janson, Noordwijk; J. Lamme, Lei den; D. Neuteboom, Leiden; G.Nelj- man, Hoogmade: J. Ouwerkerk, Oegstgeest; P. Seljsener, Noordwij kerhout; R. Turk, Zoeterwoude. P-T diploma driejarig LHNO: H. Bentvelzen, Oegstgeest; E. v. d.Berg, Leiderdorp; M. Belt, Leiden; L. Fru- neaux. Leiden; G. Groen, Hazerswou- der; H. de Heijden, Leiden; Y. Hoog duin, Leiden; M. Hoogenboom, Ha- den, Leiden; J. v. Velzen, Zoeterwou de; T. Wessendorp, Leiden; I. Wijs man, Lelden; M. Zonderop, Leiden; M. Verhoog, Leiden. P-diploma driejarig LHNO: C. v. Kasterop, Leiden; L. v. Meurs, Zoe terwoude; R. v. Seggelen, Leiden; M. Vister, Leiden; R. de Ruiter, Leiden. Namen van degenen, aan wie van daag het dagschooldiploma van de Technische School Haagweg werd uitgereikt. De met een aangegeven namen zijn T-stroomkandidaten. Timmeren: I. P. Kluivers, G. F. Schimmel, beiden Leiden; W. Mes- semaker, A. van Duyn, beiden Kat wijk/Zee; R. Huisman, F. Gressie, A. J. van Leeuwen, W. F. Stoute*, A. Rozier, allen Leiden; F. J. Ruigrok, Voorhout; J. Werk Leiden; J. Til- ma, Sasenheim; J. J. Verver, H. J. P. Wortman, beiden Leiden. Afgewezen: 5. Metselen: F. R. M. Boere, Rijpwe tering; M. Kleis, Leiden; C. P. van Klink, Roelof arendsveen; F. van der Mey, Leiden; J. van der Niet, Sas senheim; A. Noord, Leiden; I. J. C. Spruit, Roelofarendsveen. Meubelmaken: I. Bekooy*. Leiden; A. J. G. Verhaar Roelof arendsveen; A. P. Delforterie Leiden; S. Bos, Lei den; N. J. M. Disseldorp, Rijpwete ring; P. M. Doel, Leiden; P. G. de Jong, Wassenaar; G. J. A. W.Kooter, Hazerswoude; B. Koree, Voorscho ten; W. J. v. d. Lucht, Leiden; C. A. M. Mooyman, Zoeterwoude; J. Taat, Katwijk/Zee; A. J. J. Verbij. Alphen aan den Rijn; W. Th. M. Mooi)man, Zoeterwoude; J. L. M. Verbeek, Noordwijk; W. G. M. Lelieveld, Leid schendam; W. G. P. v. d. Drift, Zoe terwoude; J. A. Wallaard, Leider dorp. Afgewezen 2. Schilderen: J. Hogewoning, Rijns- burg; J. van Kalkeren, H. J. van Munsteren, beiden Leiden; D. Nop pen, Katwijk/Zee; H. A. J. Pleizier, Wassenaar; J. van der Reyden, Lei den. Afgewezen 2. Metaalbewerken: W. F. Arnoldus, G. P. de Haas, P. B. Hemerik, M. B. Janssens, R. Kekkevoet, allen Leiden D. S. F. Kroon, Oegstgeest; P. Leef- lang, Leiden; R. L. N. M. Hooymans, Leidschendam; R. van der Linden, A. van Leeuwen, beiden Leiden. Afgewezen 2. Motorvoertuigentechniek: J. PW de Boer, J. J. Brugmans, beiden Lei' den; H.. L. van Kampenhout, Voor schoten; J. P. Kloos, Noordwijk; J Chr. Koekkoek, Zoetermeer; W. A Kuyer, Leiden; F. W. Schrofer, Voor schoten; J. W. Termeulen, Roelof arendsveen; R. de Weger, Voorscho ten; H. L. A. Zwarts. Leiden; R. J. Wesselman. Roelofarendsveen; V i Koopsen, Oegstgeest; P. J. Roos, Kat wijk aan den Rijn; J. van Beeler J Noordwijk; P. Uljé Leiden. Elektrotechniek: R. Beekmand Voorschoten; P. J. Hoogervorst W. Ligtvoet beiden Leiden; Chr. N Mulder Wassenaar; N. A. Mussi 1 W. E. Neuteboom beiden Leider G. J. Baaij, Katwijk; J. M. Booger Voorschoten; R. Nieuwveen, H. Kop pens, W. J. Pasman, H. N. Smit,. I Steenbeek, allen Leiden; L. van Stijl Noordwijkerhout; J Verhoogt, A. d. Voet. beiden Leiden. i Afgewezen: 6. i Fijnmetaalbewerken: P. J. Hunck i Leiden; Ph. J. de Jong, Katwijk aa den Rijn; J. Wesselink H. A. Gri fioen, J. P. Smit, allen Leiden I p Afgewezen: 2. Grafische techniek: R. G. P. v Berg Leiderdorp; Th. A. Rasser ,.1 Oegstgeest; O. van Houten*, Wass naar; E. Blansjaar, Leiden; J -i Geelhuizen. Koudekerk/R.; P. J. I de Groot, Leiden; E. J. de Kleer, H. j i zerswoude; P. R. Nieuwenhout, Wa J.j snaar; F. M. de Rus, F. Schröd< 'x-l beiden Leiden; M. Wondergem, Zo terwoude; J. G. H. Wolters, Wass 'dH naar; G. Zuyderduyn, Katwijk/Ze H. P. Zwetsloot, Leiderdorp. Afgewezen: 3.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3