Belasting vrije winkel niet altijd zo voordelig WAT U MEE TERUG MAG BRENGEN Gedekt met een reisverzekering Vergeet het maar. Neem kostbare dingen liever niet mee Hoe ontstaat een look niffij [ATERDAG 30 JUNI 1973 Wie nooit prijsbewust was, wordt het ineens als hij per vliegtuig of zeeschip met vakantie gaat. Hij kondigt het reeds lang vóór de reis gnuivend aan: hij zal eens eventjes een nooie fles cognac èn een slof sigaretten èn een flacon van het betere parfum voor een koopje inslaan in de taxfree-shop. De taxfree-shop, de belastingvrije winkel, is het magi sche inkoopadres voor de niet-zo-geroutineerde lucht- of bootreiziger. dat terecht zo? Niet altijd, Townsend Thoresen duurder. Dran- egt de Consumentenbond, die een ken zijn antal prijzen vergeleek in de tax- wel eens :e-shops relden, aa vier luchtvaartmaatschappijen cash-and-carry zaken goedkoper verkrijgbaar n acht Europese vlieg- dan in de belastingvrije winkels", boord van vliegtuigen Daar ga Je dan met Je mooie theo- wat Je allemaal goedko- Door L. Bakker en, l schepen van dertien rederij- per zal inslaan. Drankje duurder thuis in de winkels. Schop de Consumenten Reisgids, het iale toeristen-kwartaalblad fles Bell's whisky koopt dan in de cash-and-carry. Sigaartje ƒ18,67. Want de Consumentenbond zag diezelfde fles in de cash-and- carry liggen (met belasting, dus!) voor 15,97. Of als je van het vlieg veld van Kopenhagen een kwart (1/4 ounce) flesje Miss Dior parfum koopt voor ƒ43,23; terwijl thuis in de parfumeriewinkel een half flesje {Vi ounce) 47 kost.... Schiphol UIT BELGIË,LUXEMBURG, FRANKR'JK, ri ENGELAND, ITALIË, WËSf-DUlTSLAND. IERLAND ËN DENEMARKEN de bond, wordt eventjes Maar gelukkig: Schiphol is tenmin- krachtige schop gegeven tegen ste nog een heel erg goedkope on der de taxfree-shops. Zeg over het algemeen maar: dè goedkoopste en vergeleken met de prijs die in de best gesorteerde. Zestienhoven is Er is winkels wordt gevraagd. Si- dan voor de meeste drankjes Igaretten zijn belastingvrij altijd parfumerieën alweer een stuk duur- dat feoedkoper. Sigaren (de bond bekeek der, volgens de Consumentenbond. biedt, voordeel-jagers wel vuistregel te geven: Het assortiment luchtvaartmaatschappijen erg klein. De prijzen die Willem II) zijn op Maar werkelijk bekocht ben je, als zij berekenen, liggen iets hoger dan meeste buitenlandse luchthavens je bijvoorbeeld speciaal aan boord op Schiphol. Maar de prijzen ,.in de bij British Rail, Tor Line KLM-vliegtuig belastingvrij lucht" zijn lager dan bij de meeste rederijen. Die hanteren soms flinke winstmarges. In de Consumenten Reisgids staat eei. overzicht van een aantal arti kelen, met daarbij wat die waar kosten in de taxfree-shops. Zou Je werkelijk het grootste belastingvoor deel willen hebben, dan moet Je volgens dat overzicht als volgt inko pen: Schiphol de meeste sigaretten, siga ren, jonge Bokma en parfum Cha nel no. 5. Zestienhoven sigaretten. Düsseldorf gin, cognac en whisky. Frankfurt wodka. München wodka en whisky. Parijs (Orly) Gauloises en Carven Ma Griffe parfum. Londen Chanel no. 5 Eau de Toi lette. Transavia (in het vliegtuig) sigaren. British Rail <aan boord) sherry en Miss Dior Eau de Toilette. North Sea Ferries (aan boord) si garen en Miss Dior parfum. Transport Ferry Service (aan boord) cognac en sherry. Kortom, wie werkelijk groot voor deel in de taxfree-shops wil halen, moet wel echt prijsbewust zijn. Of, laten we zeggen het ruimer stellen: voordeeltjes vallen er meestal wel te halen, maar je moet voor alle ze kerheid ook de prijzen in goedkope winkels thuis kennen. En dan nog dit: belastingvrij kopen mag, maar belastingvrij invoeren is wel eventjes iets anders. Daar gel den dezelfde beperkingen voor als voor wat je uit het buitenland mee brengt. Sterker nog: uit de tax free-shop mag je minder meebren gen dan gewoon uit een EEG-Iand. Je gaat op vakantie. Je denkt: Laat ik maar zo wijs wezen en een reisverzekering afsluiten. Nietwaar? Je weet nooit van tevoren wat er gebeurt. Ze kunnen je bagage stelen of je geld. Je kunt een ongeluk krijgen. En wat danDus je laat je er niet door ontmoedigen dat het met die verzekeringen zo'n onoverichtelijk rommel is (de consumentenbond telde er on langs twintig verschillende, met vaak nét iets andere uitke ringen). Je sluit zo'n verzekering af bij de eerste de beste die een folder onder je neus houdt. Een bank, of een reisbureau, en je denkt dat je gedekt bent. Maar mis! Lees dit verhaal moeilijkheden-bij-uitkering, v over de folders zwijgen: volgende ochtend niet, toen hij nog eens ging zoeken. De bril had 200 gulden gekost. Een vakantieganger ging een heel eind weg. Naar Ceylon. Een drie weekse vlieg-hotelreis naar het Ver re Oosten. Twee personen voor in totaal 2213 gulden. Dat wil zeggen, de reis zelf kostte 2162 gulden, maar daar kwam dan nog 51 gul den bij aan premie de annulerings- Opengebroken Een week later werd in zijn hotel kamer zijn koffer opgengebroken en er Werd voor 210 gulden aan roepies en dollars uit gestolen. Drie politie mannen doorzochten het hotel naar de dieven, maar vonden ze niet. poliskosten op de terugreis, toen hij in de ver- reisverzeke- trekhal van het vliegveld van ring, die door het reisbureau werd Bangkok zat te wachten, werd zijn fototoestel van 350 gulden gestolen, geen reisleider te bereiken, verzorgd. Fors Een forse premie, weken, dacht onze vakantieganger nog. Maar hij maakte zich er ver der niet druk om. Hij betaalde, en ontving een reserveringsbevestiging met aan de achterkant veel kleine lettertjes, die „uittreksel uit de ver- zekeringsvoorwaarden" heetten. Daair stond ongeveer hetzelfde het vliegveld-personeel zei dat het zo'n paar nergens tijd voor had. Er liepen zo'n vijfhonderd mensen in die hal door elkaar. Zoek maar uit wie de dader is. Bewijzen Thuisgekomen schreef hij aan het reisbureau wat hem allemaal was overkomen. Hij had ervoor gezorgd als er in de folders staat, alleen in dat hij bewijzen had: een verkla- r woorden. ring 1 l de reisleider over het ver rest verliep leuk) een pechreis de vakantieganger - of misschien had hij alleen maar de gemiddelde Het werd in enkele opzichten de lies van de bril, en van de politie pech die je in de diefstal van geld in het ho tel. Alleen van de diefstal van zijn fototoestel had hij geen bewijs, landen kunt dat er op het vliegveld niemand geweest die daar belang in schadevergoeding, hebben. In elk geval gauw blij dat hij verzekerd was. Toen hij in Nuwara Eliya op Cey lon op een avond langs de weg liep, omdat hij zich immers verzekerd werd hij door een in het donker had bij het reisbureau, passerende vrachtwagen in een Na enig heen en weer schrijven greppel gedrukt. Daarbij vloog zijn stuurde men zijn aangifte door naar bril van zijn gezicht, en hij kon de verzekering, hem nergens meer vinden, ook de Dat was een assurantiekantoor OWJS te Amsterdam. Hij kreeg een gedrukt briefje. Of hij antwoord wilde sturen op de aan de achter kant aangestreepte vragen: Wij verzoeken u ons op te geven waar, wanneer en tegen welke rijs de vermiste/beschadigde voorwerpen indertijd door u zijn aangeschaft, alsmede welke vergoeding u redelijka wacht. Indien mogelijk gelieve u ons de aankoopnota's in te zenden, resp. duplikaatnota's. Bovengenoemde vragen hebben betrekking op de verloren gegane bril. Van welk merk en type was het verloren gegane fototoestel? De vakantieganger schreef terug: „Ik heb mijn bril drie Jaar geleden gekocht in mijn vorige woonplaats. Ik heb er geen rekening meer van, en de juiste naam van de winkelier kan ik me met geen mogelijkheid meer herinneren. Maar ik weet dat ik voor de bril rond de 200 gulden heb betaald. En een nieuwe heeft me nu 237 gulden gekost. Van fototoestellen weet ik niets. Ik ben een volslagen leek. Ik weet al leen dat het een Agfa was met een automatische belichtingsmeter, au tomatische tijdinstelling, flits, enzo voort. Ik had het al drie Jaar en ik heb er geen rekening van bewaard. Wel heb ik in de winkels gezien dat ik, als ik iets soortgelijks zou willen terughebben, tussen de 250 en 300 gulden kwijt zou zijn. Fototoestellen zijn blijkbaar goedkoper geworden. Het assurantiekantoor maakte zich onmiddelijk meester van de situatie en schreef: „Naar aanleiding van uw schrijven berichten wij u dat wij, zoals u on getwijfeld bekend is, dit schadege val zonder meer van de hand kun nen wijzen gezien het feit, dat u aan ons verzoek om bewijsmateriaal omtrent de waarde van de verloren gegane artikelen in te zenden, niet kunt voldoen. Volgens de wettelijke bepalingen bent u namelijk verplicht de groot te van de schade met dit bewijsma teriaal aan te tonen. Daar u ook niet over het typenummer van de camera beschikt, verzoeken wij u thans het garantiebewijs dan wel de gebruiksaanwijzing van het ver lorene gegane toestel aan ons in te zenden. Indien u ook hiertoe niet in staat bent, dan zijn wij genood zaakt voor de verloren gegane c.q. gestolen artikelen een vergoeding te verlenen op basis van gemiddelde prijzen. Dat wil zeggen dat wij voor de camera een vergoeding kunnen verlenen van 200 gulden, en voor de bril 150 gulden, waarop in minde ring wordt gebracht een afschrij vingspercentage wegens gebruik van de artikelen" Ziezo: „Zoals u ongetwijfeld bekend is" „volgens de wettelijke bepa lingen" „gemiddelde prijzen", 'en meer van die onbewezen „platma- kers" aan het adres van iemand die volslagen argeloos zoals zovelen „eventjes" een vakantieverzekering had genomen en daarvoor eerlijk zijn premie had betaald. Niet fraai De Nederlandse schadeverzekeraars hebben nu eenmaal geen erg fraaie naam. Waarom zouden zij proberen die te gaan verbeteren via dit soort „kleingoed?" De vakantieganger werd terecht kwaad. Hij schreef terug: Waar haalt u die „gemiddelde prijzen" vandaan?. Ik heb in geen tien jaar een bril gekocht van minder dan 200 gulden. En hoe komt u aan dat afschrijvingspercentage? Het assurantiekantoor stuurde een lange antwoordbrief, waarin tot vervelens toe werd herhaald dat het niet tot schadevergoeding verplicht was. Het liet voorts weten dat het zijn gemiddelde prijzen baseerde op „ervaring". Als afschrijvingspercen tages voor fototoestellen noemde het „5 tot 10%" per Jaar, en voor brillen „15 20%" per Jaar. Uiteindelijk kreeg onze vakantie ganger voor zijn bril 90 gulden te- j" rug en voor zijn fototoestel 24. gulden. Voor elk artikel was er eerst ook nog 10 gulden eigen risico r afgehouden. (Zijn gestolen geld- kreeg hij wel vergoed). Van het to taalbedrag ging nog eens één gul-t den af voor „behandelingskosten". k In totaal werd er dus voor 334 gul-s den vergoed aan iemand die op va-h kantie was gegaan met een bril en" een fototoestel van bij elkaar 550e gulden, en die 537 gulden moest1* uitgeven om die weer terug te krijJ* gen. En die, om tegen verlies gedektr te zijn. 51 gulden verzekeringskos-" ten had genomen. Zodat hij er iri" totaal 267 gulden op achteruit was gegaan. Wie had dat gedacht... Folder P Tja, wie had dat gedacht, die alleerje maar de beknopte tekst van folder4e tjes te zien krijgt, zonder dat zijifcl bank of reisbureau hem daar heüj fijne bij vertelt. Integendeel, de „etf- gen risico"-bedragen die erbij sta aren wekken vaak de indruk dat de resi wèl wordt vergoed. Het is misschien niet eens zo onremi delijk dat de verzekeraars er niej- van uit gaan dat ze nieuwwaardri, vergoeden. Maar laat ze dat da»n. zéggen. Gezien hun hoge premiers voor zo'n korte dekkingsduur (e^n dan dat „eigen risico") verwacht jAtl niet dat er nog meer buiten valt. r- j Dit praktijkvoorbeeld houdt overl-'n gens wel wijze raad in: et Raad Neem erg kostbare dingen maa:"* i liever niet mee als ze al enkele Ja- ren oud zijn, want dan is hun "ver- goedingswaarde" erg laag. Bewaar van dure dingen zovee mogelijk rekeningen, voor het geva"*" u ooit met verzekeringen te makefH I krijgt. ]e4 I En vergeet niet te doen, wtf« onze vakantieganger gelukkig w#°J i deed: in geval van diefstal of veiW I lies altijd een schriftelijk bewifM I vragen aan de plaatselijke politif0»! of anders aan de reisleiding. a* B Ji- B ?zi d" Cl Ieder voorjaar en ieder najaar, zelfs nogweleens een keertje tussen tussendoor, verrassen de make-upspe- cialisten van de diverse huizen ons met een nieuwe "look". Hoe ontstaat nu eigenlijk die nieuwe look vroegen wij aan Guy, visagist van Max Fac- Guy: "Het ontstaan van i look kun Je vergelijken met het ontwer pen van een Jurk. Net ais bij een Jurk moet Je er aan denken, dat wat je ontwerpt moet aansluiten op het modebeeld, de kleuren moeten kloppen. Veelal zal de look maanden te voren ontworpen en uitgetest zijn. Wij moeten dus nauw contact hou den met de kledingontwerpers". Hoe begin je nu met ontwerpen? Eerst ga Je de vormen zoeken, waarop de oogschaduw moet worden aangebracht. Dan kies Je de kleuren die in de mode zijn. Daarna ga Je met de chemici praten over de mogelijk heden bepaalde kleuren te maken. Als het produkt dan tenslotte klaar is wordt het ontwerp op een model getest. Een look wordt ook wel ont worpen naar aanleiding van een boek of film die erg in de belangstelling staan. Verder laten de visagisten zich inspireren door carnaval, kerst mis en andere feestelijke gebeurte nissen. ADVERTENTIE DAMESMODE utj MexchRtef jsogestql— I BREESTRAATI08Q-IÏ2 LtlDtNt'J

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17