FIRMIEN DE BELGIE'S NATIONALE ZONDEBOK SOMVIELE: ZATERDAG 30 JUNI I ,tERD Het was niet met een droef, maar wel met een zeer veront waardigd gemoed, dat Firmien de Somviele zich op donderdag 15 februari naar de strafgevangenis van Gent begaf om zich daar te laten insluiten. Zijn vertrouwelingen, die hij die morgen achterliet in zijn kapitale villa in het aan Gent grenzende dorpje St. Denijs-Westrem, waren evenzeer verontwaardigd en hadden Firmien woorden van moed meegegeven; zijn echtge note Jacqueline was al met de loting aangegeven van welke van haar vier kinderen haar straks mocht vergezellen bij het bezoek aan pa-in-'t-cachot. Daar ging "de gewetenloze geld wolf", België's "Sexverspreider nummer 1", Firmien de Som viele: "verkoper van vuile boekjes". Op weg om een gevan genisstraf van een maand uit te zitten, hem toebedeeld wegens het verspreiden van plaatwerken, die in strijd waren met de goede zeden. De Somviele, 47, is directeur van het groothandelsbedrijf Climax-boe ken. Vanuit zijn bedrijf in St. De nijs distribueert hij boeken, tijd schriften en stripalbums over zo'n 3000 verkooppunten in Vlaaimse grootwarenhuizen, supermarkten en ook kruidenierwinkeltjes, in gehuch ten. In zijn grote magazijn liggen de Suskes en Wiskes, Jerry Cottons, Avondlectuurs en Ivanov Romans hoog opgestapeld. Maar eerder dit Jaar lagen hier ook boeken met de titels Variaties 1, 2 en 3; 75 Sexueie technieken in beeld en kleur; Erotisch spel; Ho mofiele houdingen, Young love en zo meer. Boeken, die in Nederland al verge ten zijn, maar in België nog lang niet aan de noemer „voorlichtings- boek" toe zijn, doch als regelrechte pornografie gelden. Nerveus Firmien de Somviele heeft zijn straf uitgezeten en is weer thuis. Hij is een kleine man met een ver beten kop, een beetje nerveu.s We praten met hem op donderdagmid dag 14 Juni. Op dat moment is De Somvlele's naaste medewerker Raoul Hoogstoel in het gebouw van de Correctionele Rechtbank van Gent. Hij zal daar de uitspraak aanhoren van het vijfde proces, dat men te gen De Somviele voerde: opnieuw wegens het verspreiden over zijn depots van de gewraakte fotoboe ken. Om kwart voor een gaat de tele foon. De Somviele veert op en luis tert. De nervositeit verandert in op luchting. Hij zegt: „De tenlastelegging is in getrokken!" Eindelijk gerechtigheid? De kleine man blijft verbeten kij ken. Hij antwoordt: „Nauwelijks. Want ik heb vier vonnissen in twee Jaar tijd gehad. Ik ben twee keer naar de gevangenis moeten gaan; mijn tweede straf, drie maanden, heb ik gedeeltelijk mogen uitzitten omdat de gevangenissen in België overvol zijn. Maar toch Later komt Raoul Hoogstoel binnen, een blije vijftiger, die vaststelt dat hij en zijn patroon die dag twee opmerkelijke successen hebben ge boekt: die uitspraak van het ge recht natuurlijk, maar niet minder het bezoek van twee Hollandse Journalisten. „Want het is goed dat ze nu ook eens in Nederland te weten komen hoe een achterlijk en puur wille keurig beleid, de Belgische Justitie voert op het gebied van vrijheid en informatie, van mening en van op- voeding". Successen „Twee sucoessen", spreekt Hoogstoel 'tot Firmien de Somviele, „ze zijn allebei gevolg van onze actie". Die .actie" begon in april, toen De Somviele de Justitiële Jacht op hem dermate beu was, dat hij een pers- conferentie belegde. ,De vrijheid van iedere Belg is in gevaar!" riep hij toen bewogen. Hij gaf de aanwezigen het volgende feitenrelaas: een paar jaar geleden Door Aad Wagenaar kwam het fotoboek „Variaties" op de markt, uitgegeven door de Ne derlandse Vereniging voor Sexueie Hervorming, een sexueel voorllch- tingsboek waarin aan de hand van zakelijke tekst en duidelijke foto's de geslachtsgemeenschap werd voor gesteld. Deze uitgave werd ook in België erkend als een wetenschap pelijk werk. Weliswaar werden verschillende ke ren exemplaren van Variaties in beslag genomen, maar het Open baar Ministerie gelastte dan steeds de vrijgave ervan. In navolging van Variaties werden én door de NVSH én door andere uitgevers soortgelij ke fotoboeken op de markt ge bracht. Ook Climax-boeken van De Somviele nam ze in zijn assorti ment op. En daarmee begon het geduvel. In het plaatsje Oudenaarde consta teerde een oud winkelvrouwtje dat van de drie exemplaren „Lessen in liefde", die zij van Climax in depot had, er één uit het rek met Suskes en Wiskes etc. was gestolen. Zij liet de politiecommissaris persoonlijk komen. Eenmaal in de winkel, ver gat de politieman op slag het feit van diefstal, maar stortte zich op de twee resterende exemplaren van „Lessen in Liefde". Straf Pornografie! zo kreet hij en hij nam de twee boeken mee. Firmien de Somviele moest terecht staan. In april 1971 werd hij door de „Rechtbank van eerste aanleg" in Oudenaarde veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk en 9.000 frank boete. Het Hof van Beroep wijzigde die straf later in 1 maand voorwaardelijk en dezelfde boete. Ondertussen echter had De Somvie le nog niet alle boze boeken uit de roulatie kunnen nemen en werd hij voor de tweede keer naar de rech ter geroepen. Nu pakte de Oude naardse magistratuur hem als reci divist aan en gaf hem 15.000 fr. boete. De Somviele ging in hoger beroep. „En dan ben ik geschrokken", zegt hij nu, "want het Hof van Beroep maakte van die boete maar opeens een maand gevangenisstraf „Ze moesten me hébben in Gent", klaagt hij, „want toen ik in Januari 1972 ook In Kortrijk terecht stond voor het verspreiden van die voor- 1 ichtingsboekenwerd ik d&& r vrij gesproken met een heel uitgebreide en zorgvuldige vonnismotivering. Maar het openbaar ministerie bracht de zaak weer naar het Hof van Beroep in Gent en die stapte van vrijspraak over naar drie maanden vast!" In Kortrijk had de rechter opge schreven: „In het huidig geestelijk klimaat la het aanvaardbaar dat uitgaven worden verspreid waarin foto's voorkomen van een man en een vrouw, die geslachtsgemeen schap voorstellen, wanneer uit het geheel van deze uitgeven blijkt dat hierin een positieve bijdrage tot sexueie opvoeding wordt gegeven. Men kan bezwaarlijk stellen dat dit een afbreuk is van menselijke waarden waarvan de zedenwet, naast de andere wetten de volledige ontplooiing móet helpen beschermen Pornografie „Dat is toch duidelijk", zegt De Somviele, „ik heb altijd helemaal achter de boeken gestaan, die ik verkoop. Pornografie mag niet en dat heb ik dus ook nooit naar mjin afnemers gestuurd. Maar van mij mag pornografie best vrijgegeven worden; de markt dondert dan vanzelf in elkaar. Kijk maar naar wat er bij u in Nederland gebeurd is, daar zie Je toch ook nauwelijks iemand meer stilstaan voor de eta lages van die sexboetieks?" .Alleen Belgen", vult Raoul Hoog stoel aan, „die trekken met auto bussen naar Sluis, Hulst en Maas tricht om daar te kopen wat hier niet mag". „Wat niet mitg", benadrukt De Somviele nog eens, „dat wil niet zeggen dat het niet gebeurt. Toen ik in Kortrijk terecht stond was er diezelfde dag ook een uitspraak te gen iemand, die echte pornografi sche blaadjes had verkocht. Hij kreeg honderd frank boete. Tegen dié straf ging de officier niét in be roep, wel tegen mijn vrijspraak. Is dat willekeur of niet?" „Ze moeten tos hebben", zegt Hoogstoel, „omdat wij het hele Vlaamse land bestrijken met ons depotsysteem. In arme gehuchten, waar nooit een boekwinkel zal ko men, staan wel onze rekken met boeken en tijdschriften. We berei ken de allerkleinste man. De justi tie, hier in Gent %aat er kennelijk van uit dat Je die kleine man ver van de vooruitgang moet houden". De Somviele en zijn assistent stel len vast dat Gent een bolwerk van conservatisme is. In de Vlaamse stad zitten de magistraten met el kaar in het Frans te mompelen. „Ze móeten Vlaams spreken tegen mij, maar Je moet eens horen hóe. Dan zei die rechter: meneer De Somviele, hoe komen die boeken naar België. Ik zeg: met een vrachtwagen, edelachtbare. Met een wó t, vraagt de rechter. Ik zeg: wel, met 'ne camion dan, monsieur. Ah, met een camión dus, zei hij dan...". Kwaad Firmien de Somviele stapt kwaad rond in de gigantische salon van zijn rijke villa. Is hij de „geweten loze geldwolf", zoals de rechtbank hem noemde. „Ik heb bezit", zegt hü, „een heel mooi bedrijf met vijftig mensen aan het Werk. Maar ik ben in 1949 begonnen met een heel klein boek winkeltje in Gentbrugge. Toen heb ik het goede idee gekregen om niet langer te wachten tot de mensen bij mij binnen kwamen, maar ik ben met mijn depots naar ze toege gaan. Ik heb geen pretenties dat ik cultuur breng, ik geef gewoon ont spanning en ik laat het naar plaat sen brengen, waar geen boekwinkels zijn. Ik ken de volkse smaak, want ik ben d'r zelf een van het volk. Ik heb er goed mee verdiend, Ja". „En juist daardoor, dat we die volkse smaak zo goed kennen, is het niet vol te houden dat wij „sexverspreiders zijn", zegt Hoog stoel, „de voorlichtingsboeken gaven wij altijd aan onze vertegenwoordi gers mee met de opdracht, dat ze ze uitsluitend op venzóek in de de pots plaatsten. In de kleine plaats jes wil de kruidenier niet gekend zijn als verkoper van „vieze boek jes", hoe onschuldig de plaatwerken dan ook mogen zijn. „In feite", zo formuleert De Som viele moeizaam, „waren die voor lichtingsboeken het enige brokje cultuur in ons pakket. De sex De Somviele voor het fraaie, maar door hem fel gehate Gentse Paleis van Justitie. "Dit is een land vol frustraties", zegt hij hit- ter. maakte tien procent van onze om zet uit. Nou ja: sex..". Dan zegt hij ook nog, geheel onver wacht: „Dat wij zo blij zijn dat Jullie nu uit Nederland gekomen zijn, is een uiting van het minder waardigheidscomplex waaraan wij ln Vlaanderen lijden. Jullie moeten vast lachen om die rare heksen jacht hier. Bij jullie mag alles. Als je de stripboeken vergelijkt, die wij hier verkopen met wat Jullie heb ben. Suske en Wiske, ja, en Jom- meke, dat gaat hier erg goed. Maar Asterix en Lucky Luke dat is te intellectualistisch voor België, daar zijn wij nog nooit aan toe. De pas toor. de dokter en de notaris maken uit wat goed voor ons is". Frans gesmoes En die rechter natuurlijk. „Ja, die mannen met hun Franse gesmoes en hun Franse tennisbaan in Gent. hun „club de bridge..". Censuur en repressie in België? De Somviele en Hoogstoel knikken met kracht. Maar zou het in dat zo vrije derland zonder gevolgen zijn een Journalist neerschreef, een Belgische seribent vorige miuw deed in zijn kritiek op de beslissin van het Gentse Hof: „Het wetboe (art. 383) spreekt van „publikatie in strijd met de goede zeden" laat de interpretatie van dit begn over aan de uitvoerende macht, daardoor meteen over een geduch wapen beschikt om aan willekeurig repressie te gaan doen". En dan: „Zal een jong, moden magistraat, die een mens is vai zijn tijd, dezelfde mening hebbe over .goede zeden" als een impo tente en hopeloos gefrustreerd grijsaard. Pardon. „Ja kijk", zeggen de mannen Denjjs, „het geschreven woord li België is vrij, in de grondwet ver ankerd. E!n daar zijn we gelijk bij d grond, waarop ze ons met die foto boeken vervolgen. De geschrevei pornografie drukt een mening uil zo heet het en die mening word beschermd door de grondwet. Maa prenten, dat is geen zaak van me ning uitdrukken. De justitie hoef zich hier niet aan de grondwet t toetsen en kan direct correctionee optreden. Ze hebben een vrijbrief' Zou het discutabel zijn of prenter wél een mening uitdrukken, dan moet het Openbaar Ministerie da aan de grondwet toetsen en dan het een zaak, die voor een Hof VcU Assisen (een rechtbank met een jury van leken) moet dienen. „Laat men dat nu eens aandurven", verzicht Firmien de Somviele, "maar ze zijn wel wijzer. Want als het Hof van Assisen zich ermee gaat bemoeden, komt er publiciteit, wordt er extra aandacht gevestigc op de verboden boeken en vrijwel zeker verliest de overheid. Want de Juryleden komen uit het volk en die zijn minder achterlijk dan de grijze gerechtsdienaars met hun Franse gemompel". Franskil jonnen Franskiljonnen, zijn dat. Maar. al dus de steeds verbetener De Som viele, sommige Vlamingen zijn in het eigen nest ook niet mis. Hij werpt ons een artikel toe over de vorige minister van justitie Alfons Vranek, tijdens wiens ambtstermijn De Somviele voor de eerste keer werd aangepakt. „Die man is een Vlaamse socialist", zegt de boeken- grossier", en hij bestaat het om in dit artikel te zeggen: „Over abortus durf ik zelfs met mijn vrouw niet te spreken..". En: „Over Nederland wil ik niet eens praten We fotograferen later op de middag Firmien de Somviele voor het paleis van justitie van Gent. Hij nadert het gebouw met een blik vol haat. Maar hij onderwerpt zich gelaten aan de instructies van de fotograaf. Raoul Hoogstoel staat terzijden, dicht bij zijn fout geparkeerde auto. Hij bekijkt het grote plein in het Gentse centrum. Hij zegt: „Zeker, we wonen in een schone stad. Maar het is wel een soort Staphorst En kijk toch: zo pal voor het „palais dc justice" durft men er niet voor uit te komen dat we in een Vlaam se stad zijn. Kijk, gindse winkeltje heet „boutique", die andere heet „Shopping" da's helemaal kool en geit sparen en in dat café daar bestelt men een „drink" en zie nou toch, nondeju verdomme, daar Is ook een boekenwinkel, die ze maar „Bookshop" hebben genoemd... Ja, ik begrijp het eigenlijk wel: een franstalige magistraat zou zich on sterfelijk blameren als hij zich naar een goed-Vlaamse „boekenwinkel" zou gaan begeven. En de Vlaming zou zich blameren als hij zijn win keltje „librairie" zou hetefa. Dus dan maar in het Engels, altijd goed". „Dit is een land vól frustraties", zegt De Somviele. Begin deze maand sloeg de Belgische politie weer eens toe: aan de grens met Nederland werd een honderdtal exemplaren van Jan Wolkers' roman Turks Fruit in beslag genomen. Pornografie, zo motiveerde men. De boeken werden later weer vrijgegeven; het bleek dat de betreffende grens- ambtenaar overijverig was geweest. Turks Fruit mag het is geschreven woord en 'het drukt een idee uit'. En dan is de Belgische grondwet tolerant. Anders is het als het om 'beelden' gaan. Die kunnen geen 'idee uitdrukken'. Vandaar de al jarenlange jacht op bladen als Sextant vroeger De Lach en de diverse sexueel voorlichtende fotoboeken, zoals de NVSH ze uitgeeft. De Gentenaar Firmien de Somviele, die een grote boekengrossierderij heeft, lijkt door de Belgische justitie tot nationale zondebok te zijn gekozen: hij moest al vijf keer terechtstaan. De Somviele is de door hem als willekeurig ervaren jacht nu beu. Op een pers conferentie heeft hij verklaard het 'niet langer te nemen'. Firmien met vrouw en naaste medevierkers in de kapitale villa die hij bij tijd en wijle' voor het cachot verwisselt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 14