SURINAMERS BLIJVEN KOMEN Groene muur kan nieuwe droogte in West-Afrika voorkomen S. Braam hekelt in boek opvang van rijks genoten Miljoenenproject goedkoper dan regelmatige hulp DAG 30 JUNI 1973 "Eerlijke voorlichting aan Surina- mers over de situatie in Nederland van de rijkste landen ter we- zal een ware leegloop van Surl- tot gevolg hebben." die mededeling zal menige be- van ons helemaal niet zo ra- -vrije Nederland, op- "nog meer Surinamers hier zoals men dat zegt boel onveilig komen maken' end "van ons moeizaam verworven systeem komen profiteren?" dat terwijl zelfs de altijd zo •.ichtige minister Van Agt enke- tijd geleden al zei 'dat de tole- ntiegrens van de Nederlandse be- iO| king bereikt was....?" Braam, 32-jarige Rotterdam onderwijzer, is er van overtuigd, t wil zeggen: overtuigd van het fc dat de Surinaamse trek naar iderland nog zal toenemen; van toevoegingen als 'onveilig maken' 'profiteren' wil hij niets weten, n Braam verschijnt binnenkort de uitgeverij Krusman in Den lag een boek, dat de titel heeft n weten ze tenminste waarom....' dat boek geeft hij zijn visie op 30 u t 'vraagstuk' van de Surinamers Nederland. Die visie is, zoals hij gt, tevens "een persoonlijke getui- rnis van de nood van de Surina- veroordeelt in zijn boek de op- ig, hulp en begeleiding van de iirinamer, die naar Nederiand ge en is en geeft een blauwdruk hoe het wel zou moeten. Braam erkte anderhalf Jaar aan zijn boek. ik. ij kwam in 1963 uit Paramaribo iar Nederland. Als kind van een urinaams middenstandsgezin had Vr^ij, net als zijn vier broers die ook Nederland zijn, gelegenheid ge- i om te studeren en vond daar- mor in Nederland direct een be- mm ékking als onderwijzer. Vanuit die laatsohappelijke "gevestigdheid" was confrontatie met de nood van de ïgeschoolde Surinamer, die de reis aar Nederland had gemaakt, des te roter. [et bracht hem er toe om in 1965 iet enkele anderen de Stichting u Sociale Belangen Surinamers in het leven te roepen. De stichting richtte een bureau in, waar Surinamers be geleiding kregen op him weg in het doolhof van het "beloofde land." In Amsterdam en Den Haag volgde men al snel het Rotterdamse voor beeld en kwamen soortgelijke bu reaus. In 1970 verliet Braam het Rotter damse stichtingsbestuur, teleurge steld: "We waren met de begeleiding van de Surinamers niks opgescho ten. In het begin hadden we goed werk kunnen doen.'Maar het bu reau verambtelijkte en toen waren we weer even ver als waar we be gonnen'. Braam besloot toen zijn boek 'Dan weten ze tenminste te gaan schrijven. Er zijn thans 60.000 Surinamers in Nederland de bevolking van het moederland is 400.000. Ook aan hun, vindt Braam, biedt Nederland een betere toekomst. En als Juiste voor lichting wordt gegeven, zullen nog velen komen. Braam heeft het zelfs over 'een ware uitloop'. "De Surina-mer heeft het recht om naar Nederland te gaan', zegt hij, ,dat recht moet het uitgangspunt zij,n als je voorlichting gaat geven. Men heeft in Suriname na heel veel vergaderingen van commissies en ten koste van enkele miljoenen uit eindelijk een vouwblad gemaakt, dat men de Surinamers geeft die te kennen geven dat ze naar Neder- latnd willen. "Als je dit leest, kan 'n hoop ellende vermeden worden", is daarbij het gezegde. In de folder wordt gewaarschuwd voor de wo ningnood in Nederland, de werkgele genheid en zo. Men schrikt de mensen af. En dat is fout. Want de Surinamer, die naar Ne derland wil, gaat toch. Hij moet wel, want zijn bestaan in het "poli tiek verloederde" moeder is mensonwaardig, zoals Braam stelt. ,Hoe rot hij het hier in Nederland ook zal krijgen, hij heeft het altijd beter dan in Suriname. En vanuit die wetenschap, dat de migratie niet te remmen is, moet je de voor-1 lichting positief stellen. Hij moet een Door Aad Wagenaar humanitaire geest hebben". Goede voorlichting zou een 'uitloop' van Suriname tot gevolg hebben. Is dat wel zo wenselijk, ook voor Ne derland? Braam zegt dat hij daar eigenlijk 1977 als streefjaar geen boodschap aan heeft. Want, onafhankelijkheid. ,Als nogmaals: .Wenselijk of niet, de Surinamers komen. En ze zullen ook blijven komen als de grenzen dicht zijn', Koninkrijkscommissie noemt Suriname's men dan a vat zou kunnen krijgen op het Ne derlanderschap van de Surinamer, dat hem zijn migratie derland toestaat, tierecht ontneemt, krijg Je le trek Chinezen het doen' Iedereen in Suriname heeft nu een Df meer familieleden in Nederland, hem dit migra- Zou Je de grenzen sluiten, dan krijg i^ega" je net zo'n situatie als met de "Ber- Nederland. Net als de lijnse muur", zegt Siwert Braam. ,De uitgebuiten, de ontevredenen en diegenen, die zich niet langer kun nen corrumperen met het Suri naamse politieke systeem, gaan naar Nederland. Af en toe roept het moederland moord en brand daarover ze moeten terugkomen, ze hebben een 'morele schuld" aan het moeder land. Maar vaak", zegt Braam, "is dat uitermate hypocriet". Hij geeft daar in zijn boek een voorbeeld van. Enkele Jaren geleden sprak de Surinaamse minister Vooi- see er schande van dat er in Ne derland meer Surinaamse huisart sen zijn dan in het moederland. 'Maar vonsee is daarna politiek ge vallen, zes maanden na zijn verkla ring, kwam hij naar Nederland. Hij is nu kinderarts in Limburg Eenmaal in Nederland, zo stelt Braam in zijn boek, krijgt de Suri namer te maken met racisme. Hij geeft een voorbeeld van een 'neger- grap': Een neger loopt met een pinguin over het Bijlmerplein. Vraagt een voorbij gangster: ,Wat heeft u daar voor 'n aap?" Zegt de neger: "Het is geen aap. maar een pinguin". De vrouw: "Ik had het niet tegen Jou B'-aam geeft vele voorbeelden van discriminatie op laag en hoog ni veau. En hij voegt er aan toe: .Het kleurvooroordeel heeft zich in Ne derland ontwikkeld als deel van het maatschappelijk erfdeel. Immers, de betrekkingen tussen de volkeren wordt mede bepaald door de con tacten die de beide volkeren in het verleden hebben onderhouden. Wel nu, de verhouding tussen Surinamers en Nederlanders is tot voor enkele Jaren terug, geweest als die van het onmondige kind tot de alwetende vader. Daarbij komt dat iedere ge beurtenis in de Surinaamse ge meenschap de speciale aandacht van de pers krijgt, waarbij het commentaar vaak zodanig is, dat de handeling van het individu toepas baar geacht kan worden op de hele groep.' Gaat Siwert Braam daar onder ge bukt? Heeft hij, zelf Surinamer, de pest in of voelt hü medelijden, als hij in de krant leest van een ge- welddelict, dat door een Surinamer begaan wordt? "Ik heb er eigenlijk voornamelijk be grip voor", antwoordt hij, "de man heeft z'n delict niet gepleegd als Su rinamer, maar als iemand die be klemd zit in zijn problematiek". Braam, die niet de illusie heeft, dat JDan weten ze tenminste waar om....' het 'Eureka' biedt voor de opvang van de Surinamers, vindt wel dat er op korte termijn een ra dicale wijziging van het beleid moet komen. Want de trek gaat maar door. door. ,Of Nederland 't wil of niet, de Su rinamers blijven komen, op weg naar de betere toekomst'. door David Martin DAKAR Ettelijke jaren droogte hebben de Sahelische zone ten zui den van de Sahara tot een groot ondergestoven gebied gemaakt. Over al liggen er karkassen van omge komen vee. Rivieren zijn stroompjes geworden en het Tsjaadmeer is twintig kilometer kleiner. Mensen die hulp verlenen spreken van een voortsluipende ramp, een fatale kanker van het milieu, die in de komende maanden meer dan twee miljoen Afrikanen zou kunnen doden in Mauretandë, Senegal, Mali Oppervolta, Tsjaad en Niger. Deze zes landen zijn tot rampgebied verklaard, maar veel andere landen op het Afrikaanse continent lijden van de indirecte gevolgen van de droogte, waaronder Dahomey, Togo, noordelijke delen van Nigerië, Soe dan en Ethiopië. Duizenden tonnen aan hulpgoederen stromen de havens aan de westkust binnen, maar het grootste gevaar is, dat als het nu eindelijk weer gaat regenen de stoffige wegen zullen veranderen in modderpoelen, waar door de distributie van hulpgoede ren onmogelijk zou worden. Hoeveel mensen en vee al zijn om gekomen is onbekend. Statistische gegevens van de FAO, de Voedsel en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, spreken over eni ge miljoenen doden, runderen, scha pen en feiten. Het is echter duidelijk dat deze cij fers overdreven zijn. Zo zegt de FAO, dat 80 procent van de 1.200.000 stuks rundvee van Maure- tanië dood is, maar Carth Ap Rees. de vertegenwoordiger van het ont wikkelingsprogramma van de Ver enigde Naties zegt, dat dit cijfer onjuist is. Hij gelooft dat er nog 450.00 run deren in het land zijn en dat er bovendien nog 500.000 in'Senegal en Mali zijn, waar ze naar toe zijn ge dreven op zoek naar weidegebieden en water. Periodiek Omdat droogteperioden er periodiek optreden, is de ernst van de situatie in Maureitanië te laat tot de bui tenwereld doorgedrongen. Men heeft te laat gereageerd, aldus een rap port van het Wereldvoedselpro gramma. Als het een aardbeving, een vulkanische uitbarsting, een re volutie of een burgeroorlog zou zijn geweest, dan zouden er grote kop pen in de kranten hebben gestaan en zou men gealarmeerd zijn ge raakt. Een oproep van Mauretaniè voor 10.000 ton voedsel om 100.000 stuks vee in het zuiden te redden leverde slechts 500 ton op. Zo wan hopig is het zoeken naar water, dat kamelen die tot 800 gulden waard zijn, door hun eigenaars zijn ge dood, waarna men dan een gat in hun bulten maakte om zo aan wa ter te komen. In Opper-Volta zuigen herders de drek van hun vermagerde dieren om water te krijgen. De mensen die het zwaarst door de crisis zijn ge troffen zijn de grotendeels nomadi sche woestijnherders. Hun veebezit is alles wat zij hebben en voor ve len behoort de nomadische leefwijze thans tot het verleden. Rijk Enkele maanden geleden was Ba Ahmadou nog een betrekkelijk rijk man. Hij bezt 200 stuks rundvee die ruim twintig mille waard waren. Nu liggen hun karkassen in de woes tijn. Amu Gueye verloor zijn hele kudde van zestig kamelen. Hij en tweedui zend andere mensen zijn thans bij- eengestouwd in een nieuw dorp te Mederdra in de woestijn in het noordwesten van Mauretanië. Nouakchott, dat een bevolking had van slechts 40.000, is nu gegroeid tot 150.000. Tot zeven kilometer buiten de hoofdstad is een kamp van tenten en hutten ontstaan. Ehel Idi en zijn gezin van 33 personen wonen daar. Begin dit Jaar bezat hij nog 300 run deren, 50 schapen en 60 geiten. Tien schapen en één geit zijn er nog over. De stad ligt aan de Macadamweg uit Senegal, zodat er zelfs tijdens re gen voedsel kan worden aangevoerd. Maar mensen in plaatsen als Me derdra zijn te zwak om verder te trekken. In sommige van deze ge meenschappen zijn slechts bejaarden, vrouwen en kinderen. De krachtige mannen zijn al maanden geleden naar het zuiden getrokken, met wat er over is van hun kudden. Het eerste rapport over verhongering kwam uit het aangrenzende Mali waar mensen zouden zijn gestorven tussen Tim- boektoe en Gao aan de Niger. Drie Amerikaanse C-130 transportvlieg tuigen hebben hulpgoederen gebracht naar distributiecentra in het noor den, maar er is onvoldoende trans port om het verder te brengen naar de ongeveer 700.000 mensen in het dorre woestijngebied ten noorden van Timboektoe. Problemen Mali geeft nog grotere problemen voor de hulpverleners. Net als Op- perVolta, Niger en Tsjaad is het van de zee afgesloten, waardoor de moeilijkheden om er voedsel heen te brengen des te groter zijn. Onge veer 40.0 ton hulpgoederen voor Mali liggen opgestapeld in de ha- van Dakar en de archaïsche spoor weg naar Bamako kan hoogstens 1500 ton per week vervoeren. Andere voorraden worden aange- Deze vrouwen wachten uren lang in de hoop dat zij een paar kilo gierst krijgen, waarmee zij hun gezinnen weer een paar dagen kannen voeden. V\)f jaar lang is de regenval in noordwest Afrika beneden normaal gebleven. voerd via Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust, maar de opkomende regens maken het reeds nu moeilijk voor grote vrachtwagens om op de weg uit deze plaats te rijden. De kans dat er inderdaad in de ko mende weken twee miljoen mensen zullen sterven van honger is gering. Maar zeker hebben meer dan twee miljoen mensen in het noorden vac deze landen, hoewel gewend aan hun ongelijke strijd met de elemen ten, te weinig voedsel en zijn ze verzwakt. Hierdoor zyn zy zeer vat baar voor ziekten. Het regent de laatste tijd een beetje in een strook ten zuiden van Kano in Nigerië naar Zuid-Senegal. Maar het is zeer misleidend te denken, dat de komst van de regens ook het eind van de crisis zal betekenen. Het is best mogelijk, dat de regen meer mensen zal doden dac de droogte. De droogte heeft de mensen slap gemaakt. De regen zou net te veel kunnen zijn voor hun zwakke ge zondheid, wanneer de wegen door deze regens onbegaanbaar worden. Ideaal zou zijn een flinke, gestage regenval, die mogelijk zou maken dat er weer ingezaaid wordt en dat de distributie voortgang kan vinden. Maar in deze streken is er niet veel ideaal. Op korte termijn is de enige uitweg, dat de rijke landen hulp verlenen. Via een luchtbrug zouden enorme hoeveelheden voedsel naar distributiecentra in de van zee af gesloten landen kunnen worden vervoerd. Als de wegen onbegaan baar worden zou men met parachu tes voorraden kunnen droppen voor mensen die geen voedsel meer heb ben. Een regionaal programma tot her bebossing is noodzakelijk om een groene muur aan te leggen tegen het opdringen van de Sahara. Dit zou ongetwijfeld miljoenen kosten, maar het feit blijft, dat dit op de lange duur goedkoper zou zijn dan het verschaffen van noodvoorraden, Ten noorden van de woestijn gaat Algerije in d* herfst een groene muur bouwen van miljoenen pijn bomen, eucalyptussen en andere bo men. Deze muur zal ongeveer 20 ki lometer dik zfjn en een gebied om vatten over ongeveer 1500 vierkante kilometer, van de grens met Marok ko naar die met Tunesië. Het grootste gevaar voor de Saheli sche zone is, dat zodra de huidige crisis afneemt, de goede gevers naar huis zullen gaan en de zaak zullen vergeten tot de volgende oproep om hulp. Herbebossing en eoc zone zonder vee zullen noodzakelijk zijn om de opmars van de woestijn te stuiten. Als de donors werkelijk deze miljoenen lijdende mensen wil len helpen, zullen zij de aanleg daarvan mogelijk moe tec maken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13