Nastase verkoopt zijn nummer weer voortreffelijk Zege Aegir in hoofdnummer Argo-sprints Jan Lind wint vier partijen Te weinig Leidenaren zagen „Mistero Buffo Eind noodsituatie bij Grofsmederij in zicht Sommige mensen hebben dit beeld van depolitie: Anderen weer dit: Wie heeft er gelijk? Geslaagd Uitbundig Volkstheater Geslaagd Veel flauivvallers op Wimbledon ZATERDAG 30 JUNI 1973 ADVERTENTIE (Door Piet Kien'huis) LONDEN Er kon gisteren op Wimbledon weer over de hoofden worden gelopen. Voor de eet- en drankstands vorm den zich lange rijen. Zelfs bij de champagne- en Pimms-bar op de platgetreden lawns moest geduldig worden gequeud om deze dure drankjes te bemachtigen. Tot beter begrip: Pimms wordt gedronken als men een kater heeft. De grote drukte er waren zo'n dertigduizend kijklustigen was bijna onbegrijpelijk, want het pro gramma op deze vrijdag was nau welijks interessant. Hoewel zowel bij de dames als de heren de enkelspe len toch al zijn gevorderd tot de achtste finales. Door Piet Kienhuis Het kasstuk bij de heren, Ilie Nas tase, waarvan de meeste Engelse tieners wakker liggen, kreeg tegen over zich de Japanse nummer 2, Toshira Sakai. Een aardige speler, maar waarvan de Roemeen met geen mogelijkheid zou kunnen ver liezen. Nastase maakte er op het volgepakte centrecourt, waar de mensen op de staantribunes met bosjes flauwvielen, dan ook een mooie middag van. Hij verkocht zijn nummer weer op voortreffelijke wijze. Weliswaar speelde hij niet zo de clown als gewoonlijk, maar hij gaf het publiek wel waar voor zijn geld door te doen of hij het erg moeilijk had. Hij liet de Japanner verscheidene keren enkele games van hem weglopen, maar sloeg dan als een speelse kat bij een muis weer toe. Hij greep ook weer enkele keren naar zijn rug, maar dit hoor de kennelijk bij het theater. Sakai deed uiteraard erg zijn best, maar kwam niet verder dan 7-5, 6-2, 6-4, omdat Nastase op het ogenblik zo'n overmacht aan sla gen variatie heeft, dat zelfs de ze ventig profs als zij op Wimbledon waren geweest waarschijnlijk allen voor hem hadden moeten zwichten. DAMES In het damesenkelspel handhaafden alle geplaatste speelsters zich zon der setverlies. Het moeilijkste had Rosemary Casals (VS) het nog te gen haar landgenote Torey Fretz: tweemaal 7-5. pet op het hoofd en met een rode gevarendriehoek op haar jurk ge borduurd) maar al teveel. Vooral haar gedrongen forehand liet haar dikwijls in de steek, waartegen zij nu en dan bijna krijsend in op stand kwam. Er vielen op deze vrijdag toch nog enkele Nederlandse succesjes te boeken. Dat gebeurde tot drie keer toe in het damesdubbelspel. Betty Stöve, vorig Jaar kampioene, samen met Billde King, speelt nu samen met de Francaise Francoise Durr. Beiden versloegen in de tweede ronde de Amerikaansen Fretz en Heldman met 6-1, 6-3. Ada Bakker en Marijke Schaar wezen mej. Min- ford (Groot-Brittannië) en Tenney (VS) met 6-3, 6-4 terug en Trudy Walhof, gekoppeld aan de Duitse Katja Ebbinghaus, ging naar de tweede ronde ten koste van de Francaises De Roubain-Guedy, die geen enkel verweer hadden: twee maal 6-1. AMSTERDAM Gisteravond zyn op de Bosbaan in Amsterdam de Argo-sprintwedstrijden over 500 me ter gehouden. Hoewel er een harde wind stond, was er toch op diverse onderdelen goed roeien te aien. De meest opvallende prestatie werd ge leverd door de twee met stuurman van Telamon, die met een tijd van 1 minuut 33.75 niet minder dan twee volle seconden van zijn eigen baan record afhaalde. De uitslagen zijn: Elite twee zonder stuurman: 1. Nautilus 1.29.11 (baanrecord) 2. Nereus L 1.31.93: 3. Nereus 3 1.34.26. Elite vier met stuurman: 1. Laga 1.25.35 (baanrecord): 2 Ne reus 1.26.09; 3. Dudok van Heel 1.26.23. Flite vier zonder stuurman 1. Nereus 2 1.22.81; 2. Asopos 2 12338 3 Asopos 1 1.25.12. Elite twee met stuurman 1. Telalmon 1.33.75 (baanrecord)2. Proteus/Eretes 1 1.36.53; 3. Proteus/ Eretes 2 13734. Elite acht (hoofdnummer om de Amstel Bokaal): 1. Aegir 1.1954; 2. Nereus 1.20.34 3. Njord 1.20.63. Elite skif: 1. HaraM Punt (De Laak) 1.34.13; 2. Jan Wi'enese (De Amstel) 1.35.33; 3. Jan Bruyn (Skad'l) 1.38.06. Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen opireedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het bekeuren voor het rijden met een open knaipot. Soms tot het geven van een extra duwtje als de brug wat steil is. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. Halt De nieuwe Amerikaanse ster Chris Evert, het meisje met de dubbele backhand, riep haar landgenote Ju lie Heldman, die een dag eerder Marijke Schaar overspeelde, een duidelijk halt toe met 6-3, 6-1. „Po kerface" Evert staat bekend bijna geen fouten te maken en dat deed Julie (opnieuw met een onflatteuse LEIDEN Aan de Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs, de „Haanstra-kweekschool" in Leiden, zijn geslaagd. Voor het A-examen: J. M. Aalbers, P. C. M. Agterof, Y. G. R. Bakker, G. J. M. v. d. Berg, E. C. v. d. Blij, I. Bok, J. C. Bos, H. Bosscher, Y. E. de Buvry de Mauregnault, J. W. J. M. v. Dam, S. Dudok v. Heel, A. v. Dijk, M. J. v. Egmond (geb. 27-08-1951), F. A. Emmer, E. J. Fluitsma, W. C. H. Toernooi De Munnik LEIDERDORP Jan Lind speelde gisteren in het heren enkelspel B van het De Munnik-tennistoernooi vier partijen. Hij verloor er niet één. Sterker nog: hij behoefde geen enkele set af te staan. Na een zege op Und- cumspeler Lodewijk Kallenberg (64, 6—3) kwam hij op het gravel voor een partij tegen Hans Keyzer. De Voor- schotense tenndsleraar hield Lind, die meestal na zijn service oploopt, goed achterin, maar gisteravond liet Jan Lind zien, dat hij zelfs vanaf de base linie in staat is een tegenstander de wet voor te schrijven: 6—4, 6—3. In het herendubbel B boekte Lind even- s winst. Samen met zijn partner 1 vorig Jaar, Klippel, won hij van het duo Har Meyer/Rob Koggink met 4. 6—1. Alsof drie overwinnigen op één dag niet genoeg waren, liep Lind tenslotte met Esther Mulder de finale van het gemengd dubbel B binnen, na een snelle overwinning op Karin Braakman en Jan Theunissen. De als eerste gelaatste Bram Ma dera stak gisteren in uistekende vorm. In het H.E. B won hij op bij zonder gemakkelijke wijze van Rob Koggink. Koggink die van alles pro beerde om het Madera zo moeilijk mogelijk te maken, zag van al zijn pogingen niets terecht komen. Aan het begin van de tweede set sloe.g Madera twee volledig onhaalbare dropshots. Toen hij direct daarna nog één sloeg, liep zijn Noord- wijkse tegenstander er niet eens meer op. Koggink, die toch echt wel in staat is om een behoorlijke partij ten nis weg te geven, zag ook zélf, dat hij tegen Madera, die af en toe on bespeelbaar was, geen schijn van kans had. Op één van de twee bijbanen van „De Munnik" stond Maureen Meyer tegen An ja Monod de Froideville in de eerste set op set-point. Slechts één klap restte haar om de set binnen te halen. Op dit belangrijke moment maakte de umpire een duidelijke fout in haar nadeel. Maureen raakte hier zichtbaar geprikkeld over en verloor haar concentratie. An Ja Monod maakte er dankbaar gebruik van en haalde de eerste reeks met 7—5 bin nen. Maureen kon in de tweede set de mentale klap toch niet helemaal verwerken en moest de partij aan een bijzonder voorzichtig spelende Anja Monod prijsgeven (7—5, 6—2 voor Anja Monod). Bijzonder aantrekkelijk was de par tij tussen Henny Koemans en de tweehandige Eddy de Vries. Koemans, die wél over een bijzonder goede con ditie moet beschikken, liep vrijwel op iedere korte bal van De Vries naar het net. Met goed geplaatste volleys en harde smashes won Koemans de eerste reeks met 6—3, waarna hij in de tweede met bijzonder goede ser vices veel indruk maakte en met een setwinst van 6—4 van het gravel stapte. Verdere uitslagen: H.E. B: P. Theunissen H. Meyer 63, 4-6, 2—6. D.E. B: E. Mulder J. Teeuw 6—4, 6 4. H.E. C: Rosenmuller Metz 6—2, 6—1. D.E. C: F. Mocfcel L. Krapp 6—2, 6-4. TON CREPIN Galjaard, C. H. v. d. Giesen, E. Glim merveen, A. A. de Graaff, C. Haas noot, M. W. Harteveld, I. Ch. M. Hol- link, E. G. B. Huiberts, I. Husken, V. A. de Jong, G. S. de Jong, P. H. Kempen, S. Kempen, A. M. K00U, M. Kurpershoek, J. H. Mulder, J. F. Nap, A. C. v. d. Niet, I. Obbink, A. W. Oosterlee, L. G. Pot, J. F. M. Prins, J. L. v. Raalte, A. A. v. Rooij- en, I. Schouten, J. M. Ch. Smit, A. G. M. v. d. Spek. A. F. M. Splinter, H. A. Spoon. P. I. J. Stikvoort, I. E. V. Th. M. Trossèl, A. G. H. Verbeek, C. M. Verhart, J. Ch. Versteeg, E. M. Visser. M. F. Wegstapel, M. H. Wes- seldijk, M. Wolbers. A. M. H. v. d. Zalm. Voor het B-examen: M. D. Bover- hof, J. C. Bavelaar, J. M. v. d. Meij, C. A. Ossewaarde. Chr. A. M. Tege- laers. M. H. van Versendaal. J. Tib- ben, Ch. H. Batavier, J. T. B. War ring, C. Etas, J. L. Lammere, S. Plan ten de Vassy, J. C. Scheeres, G. M. Vreeburg, J. M. J. Vinkestein, E. van Beek, G. M. A. Crama, M. Chr. Bras ser, G. J. A. Aleva, H. J. J. J. Lefeber, P. J. C. Carree, A. A. v. d. Broek, J. L. M. Prins, M. Y. Andriesse, M. A. C. Goeman, M. J. C. van Roekei, A. Verdam, J. Ligtvoet, C. Rijskamp, E. C. Le Poole, A. van Giessen, J. W. C. van Panhuys, E. Reuchlin, I. C. Schramm, M. A. M. Langenberg, M. G. J. Aderna van Wijngaarden. W. G. T. Uittenboogaard. Aan de MEAO-school in Leiden zijn geslaagd: P. Chaudron, Leiden; J. Combee, Leiderdorp; W. Fok, Oegst- geest; G. den Haan, Leiden; B. Hor- tensius, Hazerswoude; D. Kloos, Lei den; L. Koot, Hazerswoude; F. Ouwerkerk, Lelden; F. Ply ter, Leider dorp; B. v. d. Putten, Noordwijk; N. Roozendaal, Lelden; T. Slingerland, Sassenheim, C. Steenbeek, Leiden; A. Takerbessy, Alphen a. d. Rijn; B. v. Toor, Leiderdorp; G. Vesseur, Voor schoten; J. v. <L Vlist, Zwammerdam; J. v. d. Voort, Leiden; D. Welsink, Warmond; T. v. d. Werf, Alphen a. d. Rijn; B. Zoetemelk, Lelden; E. Zwaart, Leiden; T. de Boer, Hazers woude; J. v. d. Burg, Voorschoten; R. Dumas, Leiden; W. v. Heusden, Heerlen; D. Hulsbos, Abbenes; A. v. Ingen Schenau, Lelden; M. Jöris, Lei den; S. Jongejan, Leiden; D. v. Ko peren, Leiden; R. v. d. Krogt, Lei den; B. Lamboo, Sassenheim; J. v. Leeuwen, Lelden; R. Links, Oegst- geest; J. J. Ivkovich (J. de Munck) Ter Aar; L. Oppedijk, Heiloo; A. Oudshoorn, Voorschoten; S. Post- huma, Leiden; N. Roest, Leiderdorp; H. v. Rumt, Leiden; M. Sloos, Lel den; R. Sloos, Leiden; H. Smit, Zoe- terwoude; C. Smits, Leiden; M. Smitsloo, Sassenheim; T. Smitsloo, Sassenheim; R. Stokkel, Leiden; M. v. Teylingen, Leiderdorp; H. Tolman Leiderdorp; H. Visser. Leiden; A. v. d. Voort, Lisse; H. v. d. Voort, Leid- schendaim; P. Willemse, Lelden; C. v. Wijk, Katwijk; G. Zeelt, Voorscho ten. Leao-examen: Wille Bax, Alphen aan den Rijn; Jolanda Devilee. Led den; Anita Döll, Leiden: Tineke van Egmond, Leiden; Brigitte Gerdee, Leiden: Monique Knop, Voorhout: Karin Konschak, Leiden; Tonnae van Leeuwen, Hoogmade; Marcel Lens. Leiden; Tineke Ouwerkerk. Leiden: Jan van Tongeren, Warmond; Frans Wielogroch, Leiden; Kees de Winter. Warmond. Mavo-3: Halbe Aniba, Leiderdorp; Marian van den Berg, Leiden; Anja Compier, Ledden; Maria Derné, Lei den; John van Egmond, Leiderdorp; Nico de Groot, Ledden; John van Haastrecht, Leiden; Anefcte Heiver- steijn, Leiderdorp; Peter Piket, Lei derdorp; Rob v. d. Poel, Ledden; Tom Schenk, Leiden; Marcel Stevens, Lei derdorp; Peter Volwater. Hoogmade: Hans Vrijburg, Oud-Ade. Mavo-4: Ferry Bakker, Voorscho ten; John v. Berkel, Rijpwetering; Ge rard Bik, Leiderdorp; Ria de Bruijn, Leiden; Nora Candddo, Leiden; Jan Compier, Leiden; Anneldes Deijn, Lei den; Annemdeke Disseldorp, Leider dorp; Peter Dongelmans, Rijpwete ring; Riita van Duijn, Leiden; Jos Eerde, LeiderdorpHenk v. d. Geest, Warmond; Ina v. d. Geest, Rijpwete. ring; Peter van Geffen, Leiderdorp; Marjolijn de Heiden, Leiden; Dorine Hogenboom, Leiden; Maria Jongen, Leiden; André Keereweer, Ledden; Yvonne Kteft, Leiden; Hans Kooter, Oegstgeest; Fred v. Leeuwen, Leiden. Marian van Leeuwen, Leiden; Sjaak van Leeuwen, Leiden; Marjolein Maes, Leiderdorp; Theo Linnekaimp, Leiderdorp; Fried v. d. Maat, Leider dorp; Peter van Maris, Oegstgeest; Rob v. d. Meer, Leiderdorp; Han Möl- ler, Leiderdorp; Geert Peters, Drach ten; Eddy Pikaar, Leiden; Els v. d. Ploeg, Rijpwetering; Monique v. d. Post, Leiden; Gertrude Remmers- waal, Leiderdorp; ROb Risse, Leiden; Treeske v. Schagen, Leiden; Marcel Sevat, Leiden; Maroelle Smit, Leiden; Lia v. d. Star, Hoogmade; Ella Strijk, Rijpwetering, Carla Tebarts, Leiden; Thea Tegelaar, Leiden; Henk van Velzen, Leiderdorp; André Verhoogt, Leiden; Bep v. d. Werf, Leiden; Wie- bo v. d. Werf, Rijpwetering. LEIDEN Uitbundig volksthea ter geënt op het lijdensverhaal en de kruisiging van Jezus. Dat heeft de pas geformeerde Internationale Nieuwe Scène uit Antwerpen gister avond in de Leidse Stadsgehoorzaal gebracht in het kader van het Hol land Festival. Maar helaas, het grootste deel van het Leidse volk was tijdens de ruim drie uur duren de opvoering van het Mistero Buf fo aangeduide unieke spektakel ken nelijk bezig de vakantiekoffere te pakken. Het Komisch Mysterie, waarover in deze kolommen al en kele malen enthousiast is geschre ven verdiende in elk geval meer be langstelling dan een half gevulde zaal. Voor wie er van uitgaat, dat toneel nog steeds de expressie van het woord is zal de moeilijke ver staanbaarheid van zowel de gespro ken als de gezongen Vlaamse tek sten een bezwaar zijn geweest. Wat het uit veertien spelers en drie muzikanten bestaande sterk bij de vandaag betrokken gezelschap bracht wsa echter jn zijn vormge ving van een directe menselijke ver staanbaarheid. Men hoefde de tekst niet per se op de voet te volgen om deze aangrijpende en door Ar- turo Corso bijzonder effectief gere gisseerde passieshow van de even veelzijdige als politiek militan te theaterman die de Italiaanse to neelschrijver Dario Fo onbetwist is te kunnen begrijpen. De jonge Ant werpenaren, die één voor één zijn weggevlucht uit het gevestigde thea ter, hébben met. het uit tien "bijbel se" taferelen opnieuw een weerga- draak wordt gestoken met valse loze spanning weten op te bouwen, schijn en autoritaire macht, vloeiden Een spanning, die door de in de als vanzelf in elkaar over en boden religieuze thematiek verweven hu- de nodige variatie in het toneelbeeld mor, hoe bizar soms ook, voldoen- dat door de spelers met behulp van de wordt onderbroken. De scènes, stokken, stoelen en banken als be- waarin op onbarmhartige manier de langrljkste requisieten heel expres- LEIDEN "Wanneer de Konink lijke Nederlandse Grofsmederij, het bedrijf in verkleinde vorm zal voortzetten, verwachten wij dat er binnen enkele jaren een einde zal zijn gekomen aan de noodsituatie, waarin wij nu verkeren". Dat heeft ir. W. E. R. van Herwijnen, voor zitter van de raad van commissa rissen van de Grofsmederij gister middag gezegd tijdens de algeme ne vergadering van aandeelhouders. Over de nabije toekomst was hij minder optimistisch gestemd. "Wel iswaar hebben wij in de eerste helft van dit Jaar wat meer op drachten dan in de eerste helft van het vorig Jaar het geval was maar nog altijd moeten wij orders accep teren tegen uiterst lage prijzen". De herstructurering van het Leid se bedrijf, die zal inhouden dat het aantal werknemers in 1974 tot onge veer 200 zal teruglopen, zal worden begeleid' door ir. J. M. G. D. Ba ron van Slingeland. Hij verricht soortgelijk werk als commissaris, van de Verenigde Machinefabrieken. Hij verklaarde overigens, dat zijn komst beslist niet betekent, dat er nauwere samenwerking tussen de VMF en de Grofsmederij zal ko- sief werd bepaald. Hoewel deze Mistero Buffo een schoolvoorbeeld voor ensemblewerk genoemd mag worden, was het toch weer het uitzonderlijk komisch ta lent van de acteur Charles Cornet- te, die de moeilijke rol van kunste maker voor zijn rekening heeft ge nomen, waarover men zich alleen maar kon verbazen. Ongelooflijk, wat een tekstbeheersing en wat een woordvlugheid! De kans is dan ook erg groot dat dit geweldige talent aan het eind van de reeks voorstel lingen met een gebroken tong van het toneel zal moeten worden ge dragen. Dat kan overigens nog wel een tijdje duren, want na de laat ste festivalopvoering in Leiden, zal het spektakel; dat voor een belang rijk deel ook wordt gedragen door de overtuigend dramatisch spelende actrice Hilde Uitterlinden zal Mis tero Buffo op het festival van Avig non en in geheel België worden op gevoerd. Leiden heeft in het Holland Festival maar één evenement toe tijen gelgenheid hun standpunten toe bedeeld gekregen, maar dat was dan ook wel een absoluut hoogte punt. PIETER C. ROSIER

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10