in oktober Heethoofden koelen woede over lot iladio- V eromca Pornografie bijna vrij Boze naar klant wierp benzine publieke vrouw D'66 ZIT OP EEN DIEPTEPUNT Piraten' ether uit Overleg toekomst Veronica- personeel Den Uyl verdedigt de haast van zijn ploeg Propagandawapen voor Portugal GROOTMOEDER PRINS CLAUS OVERLEDEN (RIJDAG 29 JUNI 1973 DRIE AGENTEN GEWOND DEN KAAG De "piratenzen- f.ders" Veronica, Radio Noordzee Caroline zullen vermoedelijk d oktober voor de Nederlandse ♦Met 95 tegen 37 stemmen heeft gis- Jren de Tweede Kamer het wets- jorstel het internationale verdrag, Het tweede kamerbesluit om illega le popzenders te gaan verbieden is gistermiddag voor een groep van on- bestrijding van zendschepen op seveer 100 opgeschoten Jongelui aan- I? goedgekeurd. Het wetsvoorstel, leiding geweest een rel te trappen op At medewerking aan de "piraten" het Binnenhof en het Plein. Jafbaar stelt werd met 94 tegen Tijdens de wanordelijkheden raak- jstemmen aangenomen. ten drie politiemensen gewond. Een Beide wetten zullen vermoedelijk aSent en een hoofdagent kregen klap és eind september begin okto- Pen met fietskettingen in hun gezicht Ir in de Eerste Kamer worden be- en 'n hoofdagent werd door een steen ^ndeld. Pas enkele weken later, aan z^n been geraakt. De verwon- tlgt dan tenslotte publikatie in het dingen zijn echter niet zodanig dat zij Éaatsblad waarbij de wetten icht worden. iBiJ de slotfase van het "Veronica- Jibat" werden drie moties aange- her omdat hij met pmen, waaronder de motie-Voogd heeft geslagen ie voorstelt om wel de zendtijd An Hilversum 3 per dag met zes jir uit te breiden, maar zonder verhoging van de omroepbijdra- hun dienst moeten onderbreken. De rellenpolitie arresteerde twee oproerkraaiers: een 16-jarige scho- i fietsketting 19-Jarige fa brieksarbeider, die met stenen heeft De motie-Van der Sanden (KVP), (jarin de regering wordt gevraagd Ai de technische mogelijkheden te pderzoeken voor een specifiek ho- jzontaal programma werd eveneens ingenomen. De motie van me- rouw Van Veenendaal (DS'70> om proberen de Veronica-formule in >t huidig omroepbestel in te bou- Het werd onrustig op het Binnen hof toen de jongelui op hun draagba re radio's hadden gehoord dat Vero nica en de andere zendpiraten voor de Nederlandse kust moeten verdwij nen. Er werden spreekkoren aange heven en met de vuisten roffelde men op geparkeerde auto's. Toen de eerste stenen door de lucht vlogen kwam de politie, die met rui ters vier Jeeps met rellenpolitie en een sectie van de Mobiele Eenheid l werd ook geaccepteerd door de ter plaatse actie. De andere moties ïenten, waaronder een aantal, de VVD'er Geurtsen, werden pr worpen. |Direct na de stemming maakte Ra- Noordzee bekend dat zij zich :ft aangemeld als aspirant-om- De omroepvereniging die deze nraat" vorige week heeft opge- jcht behaalde gisteren de voor de- t zendtijd-aanvraag benodigde 15000 Ook Veronica is sinds gisteren een denwerf-actie begonnen voor de ereniging tot steun aan de V.O.S. ITeronica Omroep Stichting). In 't lorlopige bestuur van deze vereni- ing zitten onder anderen de Kamer- den Geurtsen (VVD) en Drees DS'70). Verder overweegt ook mej joudsmit jng te Met enkele korte charges werd het Binnenhof schoongeveegd en daar na afgesloten. De rel verplaatste zich naar het Plein, waar een groep raddraaiers de politie bleef uitdagen. Volgens een politiewoordvoerder waren het be kende herrieschoppers, die zich bij iedere rel laten zien. Toen de agenten er niet in slaag den de schreeuwende menigte met zachte drang te verwijderen werden nog enkele charges uitgevoerd. De rust keerde pas terug nadat programmaleider Rob Out van Vero nica, inderhaast van een persconfe rentie gehaald, de herrieschoppers had toegesproken. "Er bestaat een kans dat Veronica op een andere manier kan voortbe staan," aldus Rob Out tot zijn op- het bestuur zit- gewonden aanhangers, "Als Jullie heeft het PPR-- hier mee doorgaan doen Jullie onze Nu de Veronica-wetjes door de Tweede Kamer zijn aangenomen heeft het bestuur van de bedrijfs groep radio en televisie van "Mer- curius" het Veronica-personeel ge vraagd of het bereid is op de vast gestelde condities op Hilversum 3 te willen werken. Het Veronica-per soneel is gevraagd uiterlijk 2 Juli, hierover in contact te treden met het bestuur van de bedrijfsgroep. Als het Veronicapersoneel zich in principe positief uitspreekt, wil het bestuur van de bedrijfsgroep bevor deren, dat uiterlijk op 5 juli een eer ste oriënterende bespreking tussen het Veronica-personeel en 'n Hil- versumse delegatie zal plaatsvin den. De uitnodiging voor zo'n ge sprek is door "Hilversum" al aan vaard. CBR: Zorg voor geldig rijbewijs RIJSWIJK ANP) Ga niet op vakantie met een verlopen rijbewijs, want dan neemt u onnodige risico's, zegt het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen. Het komt de laatste tijd steeds vaker voor, dat men de geldigheid van zijn rijbewijs laat ver lopen. Het rijbewijs is vijf Jaar gel dig en weliswaar kan men in het daarop volgende zesde Jaar zijn rij bewijs nog laten verlengen, maar met een niet geldig rijbewijs loopt men onnodige risico's. Men riskeert een bekeuring, maar dat is niet het erg ste. Erger noemt het bureau het. dat in geval van schade de verzekerings maatschappij deze in het geheel niet vergoedt, wanneer men geen geldig rijbewijs heeft. Is ook het zesde Jaar voorbij, dan verstrekt de provinciale griffie geen rijbewijs meer en moet men opnieuw rijexamen doen. Wanneer men dus op vakantie gaat zonder geldig rijbewijs loopt men dus onnodige risico's, aldus het CBR aan de vooravond van vele vakantiereizen. Het is definitief: Radio Veronica kan niet blijven. Toen het gistermiddag werd bekendgemaakt, werd een jongeman zo boos, dat hij enkele politieagenten met stenen begon te bekogelen. Toen hij werd meegenomen, droogde hij zijn woedetranen. lamerlid Coppes adhesie betuigt. zaak geen goed. Ga #en hoopt met deze vereniging via huis." An Juridisch foefje binnen de Om- Deze smeekbede hielp. Oepwet zendtijd te bemachtigen, tiaar buiten het NOS-bestel te blij- Ambtenaren krijgen meer vakantiegeld DEN HAAG In de centrale ommissie voor georganiseerd over- ?g in ambtenarenzaken is gister- vond overeenstemming bereikt over en verhoging van de vakantietoe- age per 1 juni 1973 van zeven tot wenen eenhalf procent. De vergadering was een voortzet- ng van die van vorige week don- Ierdag. Toen kwam de centrale ommissie voor het eerst bijeen sinds iet begin van het Jaar toen de Ijf centrales van ambtenaren in onflict kwamen met het kabinet- liesheuvel. De centrale commissie, die werd oortgezeten door minister De Gaay 'ortman van Binnenlandse Zaken, lesloot om volgende week donderdag aet overleg voort te zetten. rustig Vandaag viert Prins Bern- hard zijn verjaardag. Hij ivordt 62. DEN HAAG (ANP) De haast ligt opgesloten in de drift van hec tabinet om te komen tot zeer con-; orete beslissingen". Met deze woorden heeft premier Den Uyl donderdag middag in de Tweede Kamer zijn ka binet verdedigd tegen de verwijten uit de Kamer, dat zo snel na het iu- van voosrtellen beslissingen genomen moeten worden. Eind vorige week stelde het kabi net de kamer op de hoogte van een aantal maatregelen: extra-uitgaven voor het oensioenbijdrageverhaal voor ambtenaren, voor universiteiten en hogescholen, voor CRM, voor ontwik kelingssamenwerking en voor huuv- i, verlaging van de defensie- ;-1973 en verhoging van de benzine-accijms per l augustus aan staande. (Vannacht weggestemd). regeringsverklaring kon digde het kabinet diverse zaken aan, waarvan gezegd werd dat fraai klon ken en waarover gevraagd werd wat ze betekenden. Daarom zijn we er zo sarei mee gekomen", aldus dis. Den Uyl. "We wilden met het con cretiseren van de beleidsbeslissingen niet wachten tot het indienen van de miljoenennota in het najaar of tot begin volgend jaar. Het is logisch (lat een nieuw kabinet zijn beleids beslissingen spoedig wil uitvoeren". Vanuit de Kamer was geklaagd, dat het kabinet-Den Uyl nu nog ingrijpende veranderingen wil aan brengen in de reeds lang geleden vastgestelde en voor een groot deel uitgevoerde begroting-1973. Die klachten kwamen zowel van de rege ringspartijen KVP en ARP als van de oppositie. Drs. Den Uyl stelde daar tegen over, dat om te beginnen vorig na jaar de toenmalige premier Bies heuvel reeds het standpunt huldigde, dat het na de verkiezingen optre dende kabinet gerust met begrotings wijzigingen zou kunnen komen. De voorgestelde verlaging van de Defensiebegroting-1973 met f 81 mil joen totaal betekent een echte ver laging, aldus deelde drs. Den Uyl mee. Het is de bedoeling van het kabinet de beslissingen over de ver vanging van de Starfighter en de aankoop van rijdend luchtafweerge schut te temporiseren. "In geen ge val zal het bedrag, dat door het tem poriseren dit jaar nfiet nodig ig, door geschoven worden naar 1974", zei de prémier. DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn van CRM acht het niet uitgesloten, dat de Nederlandse deelneming aan de wereldkampioen schappen zeilen in de tweede helft van augustus in de Portugese kolo nie Mozambique de regering van Portugal een propagandawapen in handen speelt. Maar, aldus de be windsman, in antwoord op monde linge vragen van het PPR-kamer- lid Coppes, dat is niet het oogmerk van de deelneming. De minister wees er op, dat de Ko ninklijke Nedrelandse Watersport bond, die de Nederlandse deelne mer afvaardigt, een autonome sportbond is en zelf de verantwoor delijkheid draagt voor de deelne ming. De regering staat daar bui ten. De rijkssubsidie, die aan de wa tersportbond is toegekend, kan niet voor de wereldkampioenschappen ge bruikt worden. HITZACKER <UPI) Barones Gabrielle Von dem Bussche-Ippen- burg, grootmoeder van prins Claus is gisteren op 97-jarige leeftijd in 'n ziekenhuis overleden. De barones was onlangs opgenomen voor de be handeling van de gevolgen van een val. GRONINGEN De 20-jarige Gro ningse prostituee Cornelia Produ- dentlia Maria Ram, op wie Sn de nacht van 3 op 4 november van het vorige jaar een aanslag werd ge pleegd, zal voor haar leven verminkt blijven. Zij werd het slachtoffer van een kwade cliënt, die door een open staand raam benzine naar haar gooide, direct gevolgd door twee brandende lucifers. In een mum van tijd stond Cornelia in lichterlaaie. Met tweede en derdegraads brand wonden aan de voorzijde van haar lichaam moest ze naar een zieken huis worden vervoerd, waar ze nu nog geruime tijd verpleegd moet worden. Voor de Groninger rechtbank stond donderdag voor deze daad de 30-jarige commercieel medewerker J. B. O. uit Emmen, terecht. Zijn ver dediger, mr. J. Niezing vroeg de rechtbank de zaak iin besloten zitting te behandelen. De officier van Justi tie, mr. Muntendam, meende dat deze zaak in een openbare zitting moest worden behandeld. Na kort beraad besloot de recht bank de zaak openbaar te behande len, maar het verhoor van verdachte in besloten zitting te laten plaats vinden. De officier van Justitie stelde na dien in zijn requisitoir dat O. de rose buurt had opgezocht, hoewel hij be weert er te zijn verdwaald. „Hij bezocht er één van de dames en had een goed contact, het was leuk, maar kennelijk niet voldoende en zodoende kwam hij enkele uren later bij mej. Ram terecht, waar een ruzie ontstond", vertelde hij. Hij wees op de getuigeverklaring van het slachtoffer. Volgens de pro stituee wilde haar cliënt, nadat hij had betaald voor haar diensten, rare dingen doen waar zij zich niet voor wilde lenen. Zij was al een half uur met hem bezig geweest. O. was vertrokken, maar twee uur later teruggekomen met een emmer tje benzine. Terwijl hij geweten moet hebben dat mej. Ram achter het l aam zat, en dart meer personen in de woning aanwezig waren, gooüde hij de emmer naar binnen. Om er vervolgens de brand in te steken. De recherche wist na intensief speuren en het natrekken van hon derdien tips na de publikatie van een montagefoto, O. te arresteren. De officier vam Justitie eiste 2 'i jaar gevangenistraf met aftrek plus onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Hij baseerde deze eas op de conclusie van de psy chiaters d<at O. gevaarlijk is en dat altijd zal blijven. De verdediger meende dat nog be wezen moest worden of O. de vrouw had willen treffen. Hi vroeg voorwaardelijke t.b.r. De recht' bank doet op 5 juli uitspraak. DEN HAAG (ANP) De bepa lingen over het in voorraad hebben en verspreiden van pornografie ko men voor het grootste deel te ver vallen. Strafbaar blijft alleen de on gevraagde confrontatie met prono- grafie worden voortaan alleen af beeldingen en voorwerpen begrepen en niet meer geschriften. Dit staat in een voorstel van de commissie ze- aelijkheidswetgeving aan de be windslieden van Justitie, Binnen landse Zaken, CRM en Volksgezond heid, dat ter kennisneming aan de Tweede Kamer is gestuurd. Een boete van maximaal f 10.000 blijft staan op het bedrijfsmatig on gevraagd toezenden van pronografie en op de uitvoer en doorvoer daar van. Als het aan de commissie ligt komt wel de mogelijkheid van voor lopige hechtenis bij dit delict te ver vallen. De bescherming van de Jeugd te gen pronografie wordt beperkter. De leeftijdsgrens wordt verlaag van 18 tot 16 Jaar. Onder die bepaling valt ook de vertoning van niet gekeurde films aan personen onder 16 jaar. De rechter zal ook in de toekomst Overleden na 'binnenrijden' B. EN W. ZONDER AUTO AMSTERDAM (ANP) De 56- el echt Jarige S. J. Rozenberg is in het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam overleden aan de ernstige verwon dingen die hij opliep toen maandag avond een met melkbussen geladen vrachtwagen zijn woonkamer bin nenreed. Achter het stuur zat een Jon geman, vermoedelijk een Duitser, die het honderdtwintigduizend werklo- de wagen had gestolen bij de melk fabriek tegenover de woning van het slachtoffer. De dader nam na het ongeluk de vlucht en wist via de achtertuinen te ontkomen. De chauffeur van de vrachtwagen stond omstreeks half acht bij de melkfabriek te laden. De Jongeman moeten blijven uitmaken wat aan stotelijk voor de eerbaarheid in de strafbepalingen nu precies betekent. De rechter zal daarbij rekening kunnen houden met de maatschap pelijke ontwikkeling en culturele en opvoedkundige doeleinden, aldus de commissie. Bestrijding van werkloosheid in westen actueel DEN HAAG In sinds Jaren als overspanningshaarden op de ar beidsmarkt bekend staande gebie den in het westen van het land is bestrijding van de werkloosheid nu voor het eerst na de tweede we reldoorlog actueel. Dat vindt drs Geerkens. een van de twee alge mene secretarissen van het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond, een opmerkelijk teken van zwakte in de economie. Krachtige bestrijding van kosten en bewaking van het investeringskli maat worden naar hij mededeelt steeds urgenter. Daaraan zou kun nen worden bijgedragen door het wegnemen van de dreiging van een forse selectieve investeringsheffing. De ontwikkeling van de arbeids markt in het westen is naar ziln mening, nu eenmaal geen hanteer baar argument meer voor zo'n hef fing. Het kabinet gaat voorlopig met f250 miljoen opnieuw de werk loosheid bestrijden. Terecht acht GRONINGEN (ANP) Het col lege van burgemeester en wethou ders van de gemeente Groningen, heeft besloten een van de twee luxe vroeg hem in het Duits personenauto's, waarover de colle geleden kunnen beschikken, niet meer te vervangen. De Mercedes, blijft in dienst, een Chevrolet wordt i te hoog aantal. Vooral mid den zomer, dus met lage seizoen werkloosheid. en met een internatio naal aantrekkende conjunctuur ziln dit. naar de mening van de heer Geerkens, opvallend hoge cijfers. Daarom is een extra duwjte best te rechtvaardigen, maar te leen, maar de chauffeur weigerde en ging verder met zijn werk. De onbekende bleef nog even bij de vrachtauto rondscharrelen, lotseling gulden blijvende verbetering mag afgeschaft. Dit in het kader van de hoorde de chauffeur dat zijn wagen bezuinigingen die Groningen als te kort-gemeente moet doorvoeren. Groningen heeft een begroting die voor dit Jaar een tekort van vijftien miljoen aanwijst. Het college werkt hard aan een saneringsplan van de gemeentelijke uitgaven. De chauf feur die voor de collegewagen be schikbaar was is overgeplaatst naar de huishoudelijke dienst. werd gestart en wegreed met Duitser achter het stuur. Deze de daarbij twee andere vrachtwa gens en botste vervolgens tegen de woning van de heer Rozenberg. De politie is nog steeds op zoek naar de dader. "We weten wie het kan zijn. Vermoedelijk bevindt hij zich nog in Amsterdam", aldus een politiewoordvoerder. Bi. nagenoeg niets van worden ver wacht, Het blijkt een doekje voor on ze bloedarme economie. De export herstelt minder en langzamer dan na vorige "recessies". Het ziet er naar uit dat we ons stevig uit de 'internationale) markt hebben ge prijsd. Ook de (particuliere) investeringen groeien traag. Beide knelpunten worden door de injectie van f250 miljoen nagenoeg niet weggenomen wel kan enige verlichting voor de knelpunten op de arbeidsmarkt op treden. Nieuwe voorzitter Terlouw maakte bliksemcarrière De nieuwe D'66 fractievoorzitter is van confessionele huize. Jan Terlouw werd 41 jaar geleden geboren als zoon van een Neder lands Hervormd predikant. Politiek bezien is hij een nieuw komer die zich nooit aan een politieke partij heeft gebonden. Toen zat hij in het buitenland voor kern-onderzoek en een vriend schreef hem: „Jan, eindelijk is de politieke partij opge richt, waarop jij hebt zitten wachten". En Jan Terlouw begon op 16-jarige leeftijd iets voor politiek te voelen. Eén jaar was hij gemeenteraadslid, maar in '71 eiste de Kamer hem op. Jan Terlouw, zeer bekwaam maar weinig politiek geschoold, heeft de bijna onmogelijke taak het D'66- beeld van Van Mierlo: de profeet, het vadertype, de slodder en de an gry young man, te moeten vervan gen. Het beeld van hem: kortge knipt, netjes en lachend blauwe ogen, waarin niét alle zorgen van de wereld liggen; geen profetie, maar meer verbazing. Jan Terlouw is schrijver van kinderboeken. Ra zend veelzijdig en zeer spontaan. Het nieuwe gezicht van D'66. „In de fractie is er nooit over de opvolging van Van Mierlo gespro ken. Hans heeft het zelf meege deeld. We hebben het wél over de inhoud van he t fractieleider schap gehad, maar van mij is het geen greep naar de macht geweest. Als Anneke (Goudsmit) het was gewor den had het weer geheten dat de lijn Goudsmit het was geworden en had gewonnen. Dat wilde ze zelf niet"! Zijn D'66-carrière is in adembene mende vaart gegaan. In '70 lid van de gemeenteraad in Utrecht. '71 in de kamer en nog geen twee Jaar la ter fractieleider. Jan Terlouw heeft geen eelt op de ellebogen, anders was hij in die club nooit de leider geworden. „In de landelijke politiek was ik in 1971 volkomen onbekend. Dankzij mijn vooropleiding (wis- en natuurkun de) en de mensen in Utrecht en omgeving ben ik de Kamer geko men". Dr. J. C. Terlouw. „De partij zit op een dieptepunt", bekent hij ruiterlijk. „Zowel wat de financiële positie betreft als de ver kiezingsuitslag. Ik geloof wel dat nieuwe bezems schoon vegen en ik zie er niet zo verschrikkelijk tegen op". Mijmerend over het onstuimige D'66 verleden: „De leden zullen een ge voel van leegte hebben, nou Hans weg is. Een gevoel van: Wat nou"? ,,Ik heb me tot nu toe meer met beleid dan met de partijpolitiek be ziggehouden. Voor mij is het erg gunstig dat mét dit kabinet de par tijpolitieke verschillen zijn wegge vallen. De verschillen in de fractie zijn tot nul gedaald". Dan wat cynisch „Totdat ik me bij D'66 aansloot zat ik in de ivoren toren van de wetenschap. Toen ik 35 was heb ik me gereali seerd dat dit niet tot mijn 65ste mocht duren. Het is voor een léven wat te weinig. Ik heb me afge vraagd: „Wat kan Je dan verder"? In die tijd onstaat D'66 waarover hij zegt: „Ik had het gevoel dat die party voor mijn hoogstpersoonlijke plezier was opgericht; zoals mijn vriend schreef: Daar heb Je op zit ten wachten". De mogelijkheden van de Democra ten '66 hebben hem ondanks het gevoelige verlies bij de laatste ver kiezingen niet teleurgesteld. In de partijpolitieke conflicten voelt hij zich thuis in het beleid van het hoofdbestuur en dat van zijn voor ganger Van Mierlo met de aanteke ning :,Jk zou sommige dingen wat anders hebben gezegd". Jan Terlouw is niet de Jongste fractievoorzitter, maar vergeleken met het uitgebreid politiek verleden van Wiegel en Van Thijn wél de meest onbedorven. Hi) is ervan overtuigd dat hij D'66 het eigen ge zicht kan teruggeven. „Het is nu makkelijker geworden. Niet alleen vanwege het kabinet, maar ook doordat de PvdA en de PPR voorlo pig afstand schijnen te nemen van één progressieve volkspartij. Ik ben wel voorstander van een eenheid, maar niemand zal het ons kwalijk nemen als we nu zeggen: ..We heb ben ook een eigen partij". Er zijn nog steeds mensen die D'66 Jn het midden trachten te plaatsen. Terlouw zegt: „We erkennen die links-rechts verhouding niet meer: wel de progressieve en conservatieve kant. We zijn bereid ons aan te passen aan onze eigen tijd, maar in die nieuwe definitie staan we har- stikke links".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7