IV "V, r(jy)vancfaaq... {.\W^Rr°gramma TVmorgën] André Cayatte lust autoriteiten rauw 'Marijke' op een winderig strand ...e/7 gisteren l I VRIJDAG 29 JUNI 1973 Film over politieke corruptie op Berlinale BERLIJN Producent Henk Bos en regisseur Nikoloï van der Hey- de lopen met opgeheven hoofd over de Kurfürstendamm. Hun „Angela" is over het algemeen goed ontvangen, al is er kritiek op de twee delen, waarin de film uiteen valt: een preciese beschrij ving van het burgerlijk milieu in Friesland anno 1926 en de pro testvlucht van de gesjeesde fabri kantenzoon en het vrijgevochten zwangere Amerikaanse meisje met het volksgericht als afslui ting. Burbara Seagull, die met haar baby Free (naakt in de tropische hitte» furore maakt in Berlijn, zal in de volgende film van het tweetal niet meespelen, haar man David Carra- dine èzoon van Ford-acteur John» rindt één Nederlandse film voldoen- le voor haar, maar Barbara be vaart goede herinneringen aan ons land. André Cayatte, de rebellerende con servatief, die in de Jaren vijftig als Parijse ex-jurist aan de lopende band zijn aanklachten de wereld instuurde over de doodstraf, de jeugdcriminaliteit, de plastische chi rurgie, kortom geen onderwerp van controversiële aard of het werd door Cayatte, sinds 1938 als scena rio-schrijver al bij de film, aange pakt. De oude meester is nu grijs, maar heeft met zijn adelaarskopje niets van zijn felheid verloren. Hij nadert de 65, maar zo in het zvuur van zijn betoog voelt hij er kennelijk niets voor met pensioen te gaan. Hij lust ze rauw, de auto riteiten, die zich nu weer ergeren over zijn nieuwste film en deze maar het liefst helemaal verbieden. Politieke corruptie en chantage: on derwerpen, die men in Frankrijk maar liever niet moet aansnijden, zeker niet in een film die duidelijk voor het grote publiek is gemaakt. „Geen rook zonder vuur" heet op de zaak-Markovic geïnspireerd te zijn, maar is veel universeler. Ik zag op dezelfde dag de befaamde Emile Zo'la-film van William Dif terie met Paul Muni, die in 1936 een Oscar kreeg en zo'n Dreyfus- affarie, die daarin breed is uitgeme ten, toont aa nd'at Frankrijk al va ker voor zulke filmvuren heeft ge staan. Het is Cayatte evenals Zola in de eerste plaats om de waarheid be gonnen, hij neemt politiek geen stelling en staat als objectieve rechtspreker boven de partijen. Dat zijn in „II n'y a pas de fumée sans feu" de burgemeester van een Pa rijse voorstad en zijn medewerkers verkiezingen, een populaire arts mei. zijn aanhang. De mannen in het zadel laten geen middel onbeproefd hun opponenten dwars te zitten en namen zelfs hun toevucht tot de klassieke chantage-methode van de vervalsing: op de foto van een groepsex-party wordt het hoofd van de vrouw van de arts zo knap ge monteerd. dat iedere expertise de foto als echt verklaart. Thriller Cayate gaat als voorheen op de thriller-toer, wanneer de fotograaf die dit kunststukje heeft gepresteerd wordt vermoord en de dokter hier van de schuld in de schoenen wordt geschoven. Maar hij houdt de ba lans in evenwicht door het gekonkel achter de politieke schermen, het onscrupuleuze geknoei van de machthebbers en het misbruik van hun privileges nauwlettend te ob- Kenmerkend is het dat de dokter zich pas kan vrijpleiten door vrijwel dezelfde methode toe te passen, waarop ieder beroep op de Franse autoriteiten in een slechte reuk staat en vertoning op de Ber- lina na veel moeite pas mogelijk werd. Anni eGiradot. die de dok tersvrouw prachtig creeërt, kwam in Berlijn vertellen hoe graag zij met Cayatte werkt; zij speelde bij hem ook in „Mourir d'aimer". Maar de mooiste spelprestatie komt van Chabrol-acteur Michel Bouquet als de vlees geworden boosaardig heid in de rol van naaste medewer ker van de burgemeester, die ten slotte diens post overneemt als alle rook is opgetrokken. De naam van Wilhelm Dieterle, on langs overleden regisseur van voor oorlogse faam, wordt in Berlijn deze dagen vaak genoemd, omdat ae traditionele retrospective film voorstellingen grotendeels aan hem zijn gewijd. Voordat Zola op het scherm kwam werd zijn weduwe ge huldigd, een eerbetoon dat geheel past in het zorgvuldig gekweekte heimwee, waarvan iedere Berlinale nog steeds doortrokken is. Zo is het gebruikelijk dat de jaarlijkse Bun- desfilmpreise, bestaande uit Gouden en Zilveren Banden, ook worden gegeven aan veteranen. Speuren Voor Film International Rotterdam is Huub Bals hier op speurtocht, voornamelijk bij het Internationales Forum des Jungen Films, waar al ternatieve films draaien van vaak hogere kwaliteit dan op het Wett- bewerb, de competitie van de gese lecteerde films. Behalve Cayatte's film zijn daarbij nog geen echte uitschieters te note ren. „Angela" doet het goed in het gezelschap van een alleen vrolijke Israëlische films over de strand- jeugd „Peeping Tom", een Canadees Jeugdgangsterverzinsel „Get Back" en de Engelse film „The Blockhou se" van Clive Rees, waarin zeven mannen van verschillende nationaT liteiten, onder wie Charles Azna- vour, zes jaar in een ondergrondse voorraadsbunker van de nazi's zit ten opgesloten, nadat deze op ,.D- Day" van de buitenwereld is afge sloten. Opmerkelijk was de Japanse teken en trucage-film „Belladonna", een technisch perfecte, maar kitscherig aandoende pornosage van een meis je dat uit liefde voor haar man haar lichaam aan de duivel geeft. Een Gouden Beer zit er zo op hef eerste gezicht nog niet in, ook niet bij d'e korte films, die zeer verschil lend van kwaliteit zijn. Een Neder landse is er helaas niet bij, wel een Belgische „Pegasus", een fraaie car toon-film over de nachtmerrie van een werkloze hoefsmid. Op het Zand'voortse strand zijn deze maand d'e laatste opnamen ge maakt voor het KRO-programma "Marijke" naar het gelijknamige boek van de schrijfster van meisjeslectuur Cissy van Marxveldt. Regisseur van die produktie is Nico Hiltrop, die a.l eerder het werk van Cissy van Marxveldt voor tv gebruik te. namelijk "Zomerzotheid" en 'Joop ter Heul" Bij het monteren van het materiaal van "Marijke" was Nico Hiltrop toch niet zo tevreden met de scène waar in Marijke met haar zusters van zon, zee en strand geniet. Dus moest het over. En dat gebeurde op een win derige dag. Gekleed in een luchtige zomer ja pon van veertig jaar geleden staat hoof drolspeelster Joke Mittelmeijer, voor de serie door Nico Hiltrop ont dekt op een terras haar beurt af te wachten. Acteur Rene Frank, blote benen onder een badjas, wordt lang zaam blauw van de kou. De zusters van Marijke gespeeld door Mieke Bos. Heieen van Meurs en Ineke Swa-ne- veldt hullen zich in vesten en truien. Wachten op beter weer is er niet bij. „We hadden deze scène beter in Menton aan de Franse Rivièra kun nen opnemen. Daar waren we een paar maanden geleden toch. Marijke gaat namelijk in het verhaal als ver zorgster van een oude dame mee naar de Rivièra. dus wij ook", ver telt d'e regie-assistente. Na een half uur filmen en gooche len met microfoons staat alles erop Hitrop: "Ik geloof dat het er nu veel beter uitziet". Joke Mittelmeijer hoopt het ook. Hiltrop is zeer tevre den met zijn ontdekking: „Een heel naituiuirhjike actrice. Het was destijds een gok maar ik ben blij dat ik het heb gewaagd". Hiltrop zag Joke toe vallig' spelen op het Akademie voor Kleinkunst en zag direct dé "Marijke" in haar. "Marijke" is op- een enkel schoon heidsfoutje na, klaar voor uitzending Het plan is om 'Marijke" op zondag 29 juli op het scherm te brengen. Joke Mittelmeijer (24) is benieuwd hoe het er in z'n totaliteit uit komt te zien. "Ik vond het erg leuk om voor tv te werken. Je kunt dan een scène net zo vaak over doen tot 'ie naar je zin is. Ik weet nog niet wat ik, nu "Marijke" af is ga doen. Aan biedingen voor tv heb ik niet gekre gen. Ik wil weer in het theater met kinderen gaan werken. Dat doe ik het liefst". 1,1 i itiiifii ADVERTENTIE BALANCEREN AUTOBANDEN UITLIJNEN - ACCU'S SNEEUWKETTINGEN Leidse Bandenservice (LBS) Doeslaan 40 - Leiderdorp Telefoon 01710—32400 Geopend dagelijks van 8.00 tot 18.00 uur. Vrijdagsavonds tot 10.00 uur. Zaterdag tot 13.00 uur. Kamerleden in vereniging voor blijvend ,Veronica,- progranuna DEN HAAG (ANP) De Veroni ca-Omroep-Stichting (VOS), die sinds vorige week gegadigde is voor een Veronioa-achtig programma op een vierde radio-golflengte in ons land, heeft donderdag de oprichting bekendgemaakt van een vereniging tot steun aan de VOS. De vereniging begint met een ledenwerfactie. Men kan voor f 5 lid worden. Er zullen deze week een miljoen kaarten voor aanmelding als lid zijn verspreid. Binnen enkele maanden hoopt het bestuur van de VOS dat de vereni ging een bestuur kan kiezen. In het 'zeer voorlopige" bestuur hebben zit ting het WD-kainerlid mr. Geurtsen en de voorzitter van de tweede-ka merfractie van DS'70, dr. Drees, als mede programmaleider Rob Out en juridisch adviseur mr. Gordewijk, beide van Veronica, mej. mr. Goud smit van D'66 heeft zo'n functie in welwillende overweging genomen. PPR-voorzitter en kamerlid D. Cop- pes zal in het comité van aanbeve ling plaats nemen. Het doel van de vereniging werd omschreven als: het blijvend in de ether 'houden van een programma, zoals Radio Veronica wil. Uit de dis cussies in de Tweede Kamer had VOS-besturslid Rob Out opgemaakt dat er een "sterke stellingname was te beireuien ten faveure van zo'n pro gramma". Hij achtte een theoretische mogelijkheid voor dit programma ir, de omroepwet aanwezig. Het bestuur van de VOS dacht, dat Radio Veronica nog voor het einde van dit jaar zal moeten stoppen, als de Eerste Kamer de besluiten van de Tweede Kamer heeft ondersteund en deze in het staatsblad zijn afge drukt. Of de vereniging een omroep zal oprichten dient de vereniging t.z.t. eventueel uit te maken, aidus Rob Ou-t. Leids Kamerkoor zong in liet Holland Festival DEN HAAG (ANP) In de niet geheel gevulde Oude Kerk in Scheve- ningen gaf het Leids Kamerkoor o.l.v. Huub Kerstens gisteravond een uit stekende uitvoering van het pro gramma rondom William Byrd (15431623), een van de belangrijk ste componisten uit de muziekge schiedenis van Engeland uit de re naissance. Hij schreef voornamelijk kerkmuziek. Het was een afwisselend programma, dit was mede te danken aan d'e zeer bekwame organist Jan Schmitz, die beurtelings op het kleine en grote orgel het publiek boeide. NEDERLAND I 18.45 Kiri de clown (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De vurige aarde, tv-film (AVROi De vulkanoloog Haroun Taznieff (60 leidt een expedi tie naar twee levende vulkanen, de Etna op Sicilië en de Nyirangongo in Centraal-Afrika. De expeditie be klimt de steile wanden van de vulkaan en neemt ook een kijkje binnen in de krater, waar zich een actief lava-meer bevindt. 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Tour '73: officiële voorstelling van de wielerploegen voor de Tour de France 1973 (AVRO) Amusementsprogramma vanuit het Congresgebouw in Den Haag waarin een filmverslag van de officiële pre sentatie van de wielerploegen die morgen aan de Tour de France 1973 beginnen. Gasten: Gitte, Duitse zangeres; The Haddies. fietsende acrobaten uit Denemarken: Charly en zijn Klowns uit Tongeren, ook al op de fiets: Advendo, show-band uit Sneek en het Nationaal Nederlands Majorettenpeloton o.l.v. Eddy Horsten. 21.50 De versierders, tv-film (AVRO) 22.40 AVRO-schaaktoernooi 1973 23.00 Journaal (NOS) 23.05 Recht op de burger af, les 14 (TELEAC) NEDERLAND II 18.15 Watergate 18.45 Kiri de clown (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Calimero. tekenfilm (TROS) 19.10 Flipper, tv-serie voor dc kinderen (TROS) 19.30 Zorro, tv-serie voor de jeugd (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 James Stewart Cyclus. The Greatest Show On Earth, speelfilm uit 1952 (TROS) 22.50 Uit de Kunst Festival (NOS) 23.50 Journaal (NOS) „Als de Zeeuwen nu niet hoh zeggen, dan.was een pro gramma van twee en een half uur van de VARA, waarin eerst Jan Wolkers de omgeving en haar problemen verkende en daarna Joop van Tijci de uitverkoren Zeeuwen in een studiosohuur in bedwang pro beerde te houden Jk vond het eerste deel het aardigst, omdat Jan Wolkers, als romanticus rondtrekkend door het land waar het leven goed zou moe ten zijn, zijn eigen, eigenzinni ge visie had op de gang van zaken, die nu eens aardig over eenkwam met die van de plaatselijke bevolking (van Driewegen op Zuid-Beveland en er dan weer mee botste. Bijvoorbeeld: een huis te huur. De buren vertellen dat de we duwe naar het bejaardenhuis is vertrokken. Vond ze dat niet verschrikkelijk?, vroeg Jan. Nee hoor, dat wilde ze Juist graag. De buren hadden zelf een tuin, waarin zij groenten en fruit kweekten. Natuurlijk geen gif erop?, veronderstelde Jan Wolkers. Natuurlijk wel want anders aten de insecten alles op. Zo botste de romantiek af en toe met de praktijk, maar dat gaf juist wel kleur aan deze reportage. Er was bijvoorbeeld een boer die de herverkaveling eigenlijk wel goed vond. Maar die mooie heggen dan, die ver dwijnen moesten? Ja, dat was jammer, maar het ging tussen de natuur bewaren of het brood verdienen. Maar als de boeren schade ondervinden van die heggen, moeten zij daar voor een schadevergoeding krijgen, meende Wolkers. Plantsoenen in de steden kos ten ook geld, waarom zou dan zulke natuur, die mede door de boeren in coöperatie met God eeuwen na eeuwen is gevormd, moeten verdwijnen? En dat is natuurlij ook een heel reëel standpunt waarover nagedacht dient te worden. Af en toe herkende je in Wol kers de romancier met de tref zekere beelden, bijvoorbeeld over de hoge vleesprijzen: „Als een koe zich tegenwoordig aan een boom schaaft, blijft er voor bijna ƒ5 vlees aan han gen. Maar ook een oude boer liet zich niet onbetuigd in dat opzicht: „Een boer in de stad is als een waakhond in zijn hok". Over het algemeen gold echter met name voor het ge deelte van Jan Wolkers, wat de VPRO-omroeper na het Jour naal aankondigde: „Van de vreselijke werkelijheid van het journaal en dc reclame gaan we nu weer terug naar de droomwereld van de VPRO". Het was echter ^een VPRO- programma waarin Jan Wol kers en Joop van Tijn de touwtjes in handen hadden, maar een VARA-programma dat op dezelfde, mijns inziens foutieve manier was opgebouwd als het „Van Onderen-pro gramma, dat enkele maanden geleden een dag in beslag nam. Iedere keer als de gemoederen een beetje verhit raakten en de discussie handen en voeten kreeg, onderbrak Joop van Tijn de discussianten, want dan stond er weer een liedje van Harry Mooten en Wim Over- gaauw op het programma. Men dempte, bij wijze van spreken, steeds de put op het moment dat het kalf er schreeuwend inviel, zodat het arme beest in het zand van de muziek ge smoord werd. Niet dat er niemand aan het woord kwam. maar het was wel zo dat Joop van Tijn aan het slot min of meer zijo ver ontschuldigingen moest aanbie den aan al die aanwezige Zeeuwen die niet aan het woord waren gekomen. Dat was niet gedaan om hen mon^^ood te maken, maar zo'n programma stelde nu eenmaal zijn eisen, zei hij. Dat laatste is juist. Alleen stelt zo'n pro gramma andere eisen dan de VARA er blijkbaar iedere keer weer aan wil stellen, met een praatje en een muziekje, gelijk een natje en een droogje. Een vorm van repressieve toleran tie, die over de band van de muziek wordt gespeeld. Op de andere zender zat de VPRO intussen ook niet stil. Het aardigste onderdeel was Berichten uit de Samenleving, dat ons op de hoogte bracht van de muzikale voorkeur van de Kamerleden op de dag van die uitroeiing van Radio Veroni ca. Prachtige miniatuur-zelf portretjes maakten de parle mentariërs ervan, met de eigen voet geschilderd. Er zijn maar weinigen tegen de onnozel lij kende manier van vragen van „berichten" bestand, ik telde dit keer alleen boer Koekoek en Anneke Goudsmit. Ook zagen we Vonhoff nog in een nerveus gesneden, broekje voetballen, wat aan deze uit zending een volmaakte afron ding gaf Omdat Anthony Quinn bij Dick Cavett een royale verteller bleek en "beeldje voor beeldje' van na ture nooit een misser kan zyn, kon weer van een geslaagd VPRO-programma worden ge sproken. al was het dan niet zo horizontaal als we tegen woordig allemaal schijnen te NICO SCHEEPMAKER ZATERDAG 30 JUNI. HILYI. 402 n en F.M-kanaleu. .54 VPRO. 8.00 VARA 10.33 (S) Plaatvaeria. 11.30 (S) Weg wezen tips voor vakantiegangers. 11.55 Meded. 12.00 Aktua. 12.16 Werk en welziln. Een uitz. v.h. ministerie volksgezondheid en mtlieuhygie- 19.02 (S) Elp-.'e Pop. 20.00 Nws. 202 After eight. (21.00 Nws.), 22.00 Nws. 22.02 gospelsongs. 22.30 (S) Jazztlmc, 22.55 Meded. 23.00 Nws. 23.02 (NOS): a*(Ierland I— Jongerenprogr. 14.43 VARA-Varia. 14.45 Sur la route du Tour de Fran ce. 15.20 nws. over het Skylab pro leet. 15.30 Internat. Spectrum - Mo- zart-Week 1973 te Salzburg. 16.00 Nws. 16.03 (S) NOS-Jazz. 16.45 - een progr. over amateuristische muz.beoef. 17.15 Discussieprogr. 17.40 Sex en Morele Normen, discussie. 17.55 Mededel. 18.00 Nws. 18.11 Din gen v.d. dag. Pol. Part.: Ultz. van D'66. 18.30 (S) amusementsprogr. 19.30 fragmenten uit opera's 21.30 (S) Licht il. 22.00 (S) Akko< mee in te stemm 22.30 Nws. 22.40 (S) licht progr. 23.1 een ontspannen terugblik. 23.55 Nws. II, '298 '20.00 M tfws. 7.02 7.30 Nws.; 7.41-8.00 Aktüa; 8.30 Country. 13.30 (S) VVV (Vice Versa Veluwe): amusementsshow. 15.00 iS» verz.platenprogr. (15.30 Nws.). 17.0u ue tunnel c hoorspelserie (VII). 17. militairen, pers. film voor kinderen. NO ïndmaking prljswln- nafSs uit nee progr. VVV 18.45 (S) Terug van weggeweest. 19.00 (Si klass. verzoekprogr. 20.00 Nws. 20.05 Si Holland Festival. 20.05 HF Ma ningen. 18.45 (K) Kiri de Clown. 18.51 (K.i Journ. VARA: 19.05 Coronatloi Ironside: De moordenaar 7.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.02 (S) Popstation. (8.00 12.00 Nws.). 12.30 dansorkest. (K) Journ. NCRV: 20.2 Nieuws: reportage ut

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5