Schooljongen Björn Borg ie veling van Wimbledon Teleurstellende jbelangstelling voor benefiet Rini Wagtmans Vollebregts in Kieler Woche sterke tweede Leo Mooijman: jong talent APPIE HAPPIE iVENTIENJARIGE ZWEED SCHAKELT DUITSER METI ER UIT Austria brengt bod uit op Franz Hasil Internationale avondzesdaagse tlJDAG 29 JUNI 1973 PAGINA 29 LONDEN Dit was de dag van Björn Borg op Wimbledon, h laten we hopen en dat kan haast niet anders dat er nog ele zullen volgen. Zoniet dit jaar, dan toch zeker de (vele) vol- ende. De jonge Zweed van nauwelijks zeventien jaar, die on- ings in Parijs al door roeien en ruiten ging en wellicht het dit iar sterk gekortwiekte Wimbledon toch nog op een voetstuk al kunnen plaatsen. gryze organisatoren van het ver- larde stjjf-deftige Londense tennis- ntrum houden de vingers gekruist, ils de Engelsen dat zeggen, dat ze langharige blonde, slungelach- Zweed het tot het einde van de ertien dagen zal kunnen uithou- Bjorn Borg, net scholier af, zal niet liggen. Want hij is vasthe den een groot tennisser te worden hij heeft, zoals dat nu al is te •oor iet Kienhuis speuren, alle ingrediënten daartoe de hand. Sinds gisteren weet de ■jarige Westduitser Karl Meiier :r mee te praten en hij zal [getwijfeld nog lang aan de dra- atische strijd op het centrecourt Toevallig n Wimbledon terugdenken. WIMBLEDON Een weinig vreug devolle dag voor Nederland op Wim bledon. Marijke Schaar en Trudie Walhof verloren tamelijke hulpeloos hun partijen in de tweede ronde en het dubbel Hordijk-Hemmes bij de gratie van de afwezigen toegelaten, werd door de Australiërs Hancock en Mason met 46, 89, 16 het ver der spelen ontzegd. Marijke Schaar bekortte door eigen •tekortkomingen haar lijden in de tweede ronde van het dames enkel spel tot ruim een half uur. Toen wees het bord 6«2, 61 in het voor deel van Julie Heldman (VS). Trudv Walhof-Gr oenman verloor van Janet Newberry, de niummer vijftien van de Verenigde Staten, een speelster waar mee zü vorig jaar (maar nu is er een baby) weinig moeite zou hebben gehad1: 97. 61. is Karl Meiier? De opvol zijn landgenoot Wilhelm ingert, die tot voor enkele jaren Wimbledon vele heilige huisjes rer heeft geworpen met zijn ef- :iënte doodnchtere spel. Meiier ond enige jaren geleden vierde op wereldranglijst der junioren, ver- oeg afgelopen winter tijdens de ustralische kampioenschappen on- andere Ken Rosewall en enkele aanden geleden tijdens de Davis up het Britse idool van het ogep- ik Roger Taylor. Deze Meiier is dus echt wel een speler die gedegen tegenstand kan bieden, maar gisteren ging hij in een geweldig duel met 64, 64, 36, 2—6, 6—3 ten onder tegen de nieuwe Zweedse ster, die pas zeven jaar geleden voor het eerst een rac ket in zijn hand kreeg. Het gebeur de volkomen toevallig omdat zijn vader in een tafeltennistoernooi een tennisracket won. Waarmee de klei ne Björn tennissen leerde en hoe! De vijftienduizend gelukkigen van het centrecourt van Wimbledon hebben die moordende strijd in deze benefiet- Merkwaardigbewonderenswaardig Wimbledon. Elk ander evenement zou na een boycot-actie als van de 73 aan bloedarmoede ten onder zijn gegaan. Maar op de heuvel aan de zuidkant van de Theems blijft het publiek toestromen en de traditionele aardbeien met slagroom beschaafd consumeren, alsof er niets is gebeurd hoog tempo met stijgend enthou siasme kunnen volgen. Tussen twee spelers, die in hard hitten niets voor elkaar onder doen, maar waar in uiteindelijk de onverschrokken Zweed (nummer 6 geplaatst) over de grootste koelbloedigheid en het sterkste moreel bleek te beschikken. Achteraf verklaarde ten lachende Borg nogal laconiek: „Het moeilijk ste in deze wedstrijd zijn nog de vele kostschoolmeisjes geweest, die «ne net zoals in de voorgaande par tijen ernstig in mijn concentratie hebben gestoord. Telkens als ik van baan verwisselde uitten ze kreten als „look here, look here" (kijk naar mij) en „you are so sweet" (je bent zo lief). Dat is natuurlijk wel grap pig, maar niet als je Wimbledon moet spelen", vond Borg. „Enfin, het was niet zo erg als de eerste dagen nu ik op het centrecourt speelde en ze dus niet zo dicht bij me konden komen". De Zweed had zich ook door een complete horde gillende tieners moeten worstelen om een stil hoek je te vinden waar hij met ons kon praten. „Ik heb in deze partij tegen Meiier ook wel wat geluk gehad", bekende Borg, de lange haren in de n?k duwend. „Maar dat moet Je op een moeilijk toernooi als Wimble don ook wel hebben. Volgend jaar hoopt hij voor de prof toernooien van Lamar Hunt te kunnen gaan spelen. Ik zal graag tegen Taylor uitkomen" hetgeen over enkele dagen in de achtste finales al het geval zal zijn „want tegen links- handigen komt mijn service goed tot zijn recht", sprak de Zweed vastberaden. Spinservice Het grootste wapen van Meiier te gen Borg bleek zijn grillig weg springende spinservice te zijn, waarbij de Duitser volkomen los komt van de grond. Maar ook de opslag van Borg bleek een moor dend wapen. Vooral in de beslissen de set, toen er meedogenloos om de beslissende doorbraak werd gevoch ten. En dat alles in een roekeloos tempo, met keiharde drives en vol ley's. Tijdens deze ontknoping bleek de Zweed toch constanter en sneller te zijn en over meer capaciteiten te beschikken. De beslissende game in de laatste set was de vierde, toen Björn met 21 leidde en op bijna dramatische wijze de service van zijn tegenstan der doorbrak. In een furieuze sla genwisseling sloeg Borg vanuit een in nood geboren lob, die Meiier nog wel achterhaalde en retourneerde, maar daarbij ten val kwam, zodat de Zweed eenvoudig naar 31 kon volleren. Hetgeen beslissend werd voor deze enerverende partij. Ook „rebel" Roger Taylor kwam weer een ronde verder en wel via de Tsjechische reus Hrebec, die hem alleen de tweede set afnam 6—1, 5—7, 6—4, 6—2). Favorit nummer 1, Ilie Nastase, liet zich gisteren in verband met zijn rugklachten, opgetreden tijdens de partij tegen Molina, uitvoerig door specialisten onderzoeken. Zelfs was hij bang voor een niersteen, maar de doktoren konden hem ge rust stellen, evenals trouwens de or ganisatoren. KIEL Ben Staartjes, de Europe se kampioen in de Tempestklasse, heeft gisteren in de Kieler Woche aangetoond dat zijn goede klassering van daags tevoren geen toeval is ge weest. De Nederlander heeft een enerverend gevecht geleverd met de sterke Rus Mankin. In het laatste kruisrak liep de boot van Staartjes iets hoger. Het Nederlandse jacht na derde de finishlijn over bakboord en kwam zodoende gunstig uit ten op zichte van de Rus, die over bakboord Met zeer gering verschil ging de Europese kampioen door de finish. Staartjes en stuurman Kurpershoek hebben zich inmiddels gerangschikt bij de eerste tien in de algemene rangschikking. Ook de gebroeders Vollebregt zorg den ervoor dat de stemming in het Nederlandse kamp uitermate goed werd. De tweelingen waren met hun PD te vroeg weg, doch waren zo ver standig geen risico te nemen en terug naar de startlijn. Als 16de rond den zij de hoge boei. Bekwaam zetten zij de achtervolging in. Toen het fi- nishschip was bereikt bedroeg het verschil met nummer twee, de West- duitse Prenzel meer dan vier minu ten. De wereldkampioenen in de 470- klasse hebben de tweede plaats zeer duidelijk in handen. Te meer ook daar de Oostduitser Hüttner werd gedis kwalificeerd wegens een te vroege start, waardoor hij vrijwel zeker geen aanspraak meer kan maken op de tweede plaats in de eindklassering. eerste klassen van start. Daarna kwamen echter de onweersbuien, die de deelnemers voor grote moeilijkhe den stelden. De omstandigheden speelden onder meer de Soling-équi pe Baikker-Lucas-P. Vollebregt par ten. In het laatste kruisrak zorgde een periode van windstilte ervoor dat de boot een tiental minuten doelloos lag te dobberen. Een zuchtje wind bracht de Nederlanders, die op dat moment zevende waren, toch nog naar voren. Als derde ging de com binatie over de lijn van aankomst. Bij de Draken toonde Eesteren zich ook nu een bijzonder regelmatig zei ler. Hij stuurde zijn boot als derde over de streep en staat met geringe achterstand op de Westduitsers Trautwein en Kemma ook derde in de algemene rangschikking. Windstilte Langdurige windstilte heeft de vijf de wedstrijd van de Kieler Woche be heerst. Pas om half een gingen de KLAGENFURT/ROTTERDAM (APA/ANP) Austria Klagenfurt, dat de O Oostenrijkse international Franz Hasil graag van Fe yenoord wil overnemen, heeft naast een niet nader omschreven transfersom aangeboden op 7 augustus een wed- styd in de Kuip te komen spelen. Des gevraagd deelde manager Guus Brox gisteravond mee: „Het is nu nog te vroeg om er iets concreets over te zeggen. Op dit moment hebben we nog niets geaccepteerd. Feyenoord zal zeker niet voor vrijdag een beslissing Atleet uit Zoeterwoude LEIDEN Voor het tweede achtereenvolgende Jaar belandde de nationale titel op de 2 kilo meter steeple chase voor Jongens by een atleet uit de Leidse regio. Leo Mooijman uit Zoeterwoude, liid van het Leidse De Bataven, kwam zaterdag tijdens de Neder - Door Bert Paauw landse jeugd-atletiekkamioen- schappen in Amsterdam het snel ste uit de voeten op dit attrac tieve maar moeilijke onderdeel van de atletiek. Hij nam daarmee de titel over van Holland-atleet Martien v. d. Hoorn uit Ter Aar die vorig Jaar in Groningen als eerste op dit nummer door de finish kwam. Hoewel 19-jarige Leo Mooijman niet op het kampioenschap had gerekend was de zege toch ook weer niet zo'n daverende verras sing voor hem. Al voor de aan vang van het wedstrijdseizoen maakte hij voor zichzelf uit dat hij zich bij de nationale kam pioenschappen volledig op de steeple chase zou concentreren Leo: ,.Het is wel een zwaar num mer maar ik doe het erg graag. Vorig jaar had ik al eens een keer steeple gelopen en dat was me best bevallen. In Amsterdam wist ik dat ik voorin moest kun nen eindigen. Op de training draaide ik goed. Ik heb vooral ook op het goed pas seren van de hindernissen ge oefend. Je moet bijvoorbeeld by de sloot één voet in het water plaatsen en de andere voet droog- houden. Je moet zeker niet op twee benen tegelyk neerkomen want dat remt je vaart af. Door mijn goede techniek, vergeleken met de anderen, lag ik zaterdag anderhalve ronde voor het einde bij de sloot opeens los'. In één ruk De Bataven-junior „draafde" in één ruk door naar een uitstekende tyd van 6 minuten 10,6 seconden. Een prestatie die hem de overtui ging heeft gegeven dat er voor hem op dit nummer nog véél meer mogelijkheden zyn. Leo: „Er moet meer inzitten. Dit was pas m'n eerste steeple chase-wedstryd van het seizoen. Het wedstrijdritme was er dus eigenlyk nog niet hele maal. Bovendien was dit een kamp Loens wedstrij d en dan wordt er op plaats en niet op tyd ge lopen. De eerste ronden heb ik zelf ook de kat uit de boom lopen kijken". Of de talentvolle atleet uit Zoe terwoude inderdaad nog kansen krijgt om zyn 6.10,6 te verbeteren is twijfelachtig omdat de steeple- wedstryden in Nederland byzon- der dun gezaaid zyn. Leo, die vyf jaar geleden met de atletiek begon en zich onder lei ding van trainer Lambert van de Berg op de middenafstand be kwaamde („Mijn vader leerde me lopen, Lambert leerde me hard lopen") kykt nog steeds met enige spyt terug op de districtsontmoe ting eind mei. Hy zegt: „Ik stond opgesteld voor de 400 meter hor den, maar ik had liever steeple chase gedaan. Dan had ik een goede tyd kunnen maken en me in de Nederlandse Jeugdploeg voor de interland tegen Duitsland kun- neh lopen. Ik heb nog gevraagd om het te veranderen maar het mocht niet. Tegen Duitsland wer den nu jongens opgesteld die 6.34.0 en 6.55.0 liepen. En de vol gende interland, eind Juli tegen Plannen Ondanks deze teleurstellingen is de Bataven-atleet dit seizoen nog heel wat van plan. Leo: „Dit is myn laatste jaar by de Junioren en daarom wil ik de clubrecords bij de Bataven nog graag zo scherp mogelijk stellen. De stap naar de heren volgend Jaar is erg groot. Je valt eigenlyk in een put. Bij de junioren sta je aan de top maar by de heren moet je maar weer zien omhoog te klauteren". Voorlopig echter heeft hy by de junioren naast de 6.10.6 op de steeple chase de volgende presta ties op de klokken gebracht: 800 meter in 2.00,2; 1500 meter in 4.06,2 en 400 meter in 58,4. Tyden die er stuk voor stuk mogen zyn en die wel aangeven dat hy zich niet op één nummer blind staart. Leo: „Specialiseren op één num mer vind ik maar gevaarlyk. Als het Je eens tegenzit heb Je opeens niks. Bovendien is een beetje af wisseling wel prettig". Zo'n prettige afwisseling vormt de steeple chase, een nummer dat by Leo toch favoriet is. Misschien krygt hy dit seizoen nog de moge lijkheid om het Nederlands record, dat nu met 5.58.8 in handen is van Martien van de Hoorn, te be dreigen. Leo zegt daarover: „Het is nog een jong record en het staat nou ook weer niet zo bijster scherp. Ik moet toch in ieder ge val rond de 6 minuten kunnen draaien. Wie weet DEN HAAG Gisteren is op het Lange Voorhout in Den Haag de in ternationale avondzesdaagse voort gezet met de derde etappe. Door 't korte parkoers moesten de renners in twee groepen worden verdeeld, waardoor er ook geen individueel puntenklassement kon worden op gemaakt. Gerrie Fens won de eerste serie en de Westduitser Rudolf Men- ne zegevierde in de tweede serie. De uitslagen zijn: derde etappe, eerste serie 1. Fens (Ned) de 50 km in 1.08,29, 2. Thaler (W-Dld) op Boksen De Italiaan Ferdinando Atzori heeft gisteravond de Europese titel in het vlieggewicht heroverd via een k.o.-overwinning op de Franse kampioen Dominique Cesari. Het ein de voor Cesari (25) kwam in de twaalfde ronde. 23 sec., 3. Pronk (Ned) z.t., 4. Hofstede <Ned) z.t., 5. Van den En den Ned) op 33 sec. Derde etappe, tweede serie: 1. Menne (W-Dld) de 50 km in 1.06.57. 2. Kroon (Ned) z.t., 3. Spronk (Ned) z.t., 4. Van Ross-m (Ned) z.t., 5. Van der Meer (Ned) z.t. Algemeen ploegenklassement na derde etappe: 1. Delbana 60 punten 2. Larooy en Swlft-Combinatie 56, 4. W-Duits land 55.-. ST. WILLEBRORD Gerard Koel de Vlaeminck, Joop Zoetemelk, Gil- heeft in St. Wiilebrord de benefiet- bert Maertens en Walter Godefroot buiten en 30 seconden. Tweede werd melk had het a Cees Priem en derde Harm Otten- bros. De belangstelling wedstrijd viel te? zijde der coureur van de supporters. Zo was Jan Jans sen tevergeefs naar Schiphol gegaan om Guimard, Poulidor en Ocana (die hadden toegezegd te zullen ko men) af te halen. Ook Verbeeck en de zeven verwachte Moltenirijders heide) lieten verstek gaan. Van sprlngel (Turnhout) verscheen wel, maar te laat om nog deel te kunnen nemen. Van de "kop stukken" waren nu alleen nog Roger De uitslag is: de kant 1. Gerard Koel (Hoogerheide) de 75 km in 1.42,30, 2. Cees Priem (Goes)- z.t., 3. Harm Ottenbros (Hoogerhei de) z.t., 4. Roger de Vlaeminck (Bel gië) z.t., 5. Klaas Balk (Badhoeve dorp) z.t., 6. René Pijnen (Hooger- Jan van Katwijk Cees v.d. Meijden Gravendeel), 9. Jan Serpenti (Rotterdam) allen ln dezelfde tijd als Koel.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 29