terken op uropees liveau in gesprek TIVOLI UW DAGBLAD Geestelijke verzorger: vertrouwensman bij uitstek voor luchtmachtmilitairen "Priesters maken hier en daar periode door van desoriëntatie' GARAGE POOT Rumoerig kabinet MEE OP VAKANTIE flïSDAG 26 JUNI 1973 tijjmjiiiamijj'n EFFEMBER IN AMSTERDAM ïieuwe gebouw van de Vrije lersiteit te Amsterdam zal van 6 11 september een regionale con- Dt atie voor Europa van de Wereld- Hervormde/Gereformeerde jen (Ware) worden gehouden. Europese Ware-conferentie, Ie ien afgevaardigden van 35 lid- vi ?n uit 24 landen verwacht. Zij met elkaar beraadslagen rond :hema "Wie zegt gij dat Ik ben", vraag die Jezus zijn discipelen conferentiethema zal de pet. katholieken erkt" geregeld HAAG (ANP) De laat- jaren zijn er in de rooms-katho- gewoonten inzake de kerk- 1 aanzienlijke veranderingen op- Éden. Ging tien jaar geleden tweederde der katholieken vrij- ledere zondag naar de kerk, op ogenblik wordt het aantal ge- Ede kerkgangers geschat op Rijfde der katholieken, een da- plusminus 65 procent naar 40 procent. katholiek sociaal kerkelijk in- (Kaski) in Den Haag heeft de bisschoppen opdracht ge- a een onderzoek in te stel de redenen, die de rooms- olieken bewegen om in 't week- laar de kerk te gaan of om gaan. Het Kaski heeft daar- twee series vragenlijsten ont ken, een voor mensen, die min- een maal per maand naar de gaan en die tot de geregelde ;ang$rs gerekend worden en roor mensen, die dat niet meer g maar zelden doen. afgevaardigden naar deze Europese regionale raad van de Ware worden ingeleid door de Leidse hervormde theoloog prof. dr. H. Berkhof en door rabbijn dr. J. Soetendorp te Amster dam. In het programma is met na druk veel plaats ingeruimd voor bij belstudie, die dagelijks zal plaatsvin den onder leiding van dr. Hans-Rüdi Weber te Genève, verbonden aan de seotie voor bijbelse studie van de We reldraad van Kerken. In het programma zijn verder opge nomen een discussie van een panel over het thema en een vertoning van le televisiefilm vain Dennis Porter: "Zoon des mensen". Gastheren van de conferentie zijn de drie Nederland se ledlen van de Ware: de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Remonstrantse TORGAU In dit monumentale gebouw, het slot Hartenfels in Torgau, heeft Martin Lu ther indertijd zijn werk verricht. Het plaatsje Torgau viert dit jaar zijn duizendjarig bestaan. In 1945 ontmoetten daar de Amerikaanse en Russische troepen elkaar tijdens de bezetting van Duitsland. Eerste De komende conferentie voor de Europese leden is de eerate sinds de vroegere Hervormde wereldbond en de Internationale congregationalistische raad in 1970 op de wereldconferentie in Nairobi officieel samengingen in de Ware. In Amsterdam zullen aan vullende afspraken over het functio neren van de Europese regionale raad van de Wereldbond aan de orde worden gesteld. Van de 35 lid-kerken behoorden er 6 vroeger tot de congregationalisti sche raad. De meest recente, met suc ces bekroonde bemoeienis met het sbreven naar kerkhereniging boekte de Ware vorig jaar in Enigeland, toen daar op 5 oktober 1972 de Presbyteria nen en de Congregationlisten zich aaneensloten tot de Verenigde Her vormde Kerk in Engeland en Wales. De Hervormde Wereldbond werd in 1875 opgericht en is daarmee één van de oudste wereldwijde kerken-organi- saties, of beter nog: een confessionele "familie". Die laatste aandui ding wordt bij voorkeur gebruikt om dat de bond* het lidmaatschap niet verengd heeft door het opnemen van deb epaling dat een nauwbegrends en exclusieve definitie van geloof en kerkorde moet worden ondertekend. Kerken behoren met elkaar tot de bond, omdat zij die zien als een nut tig instrument voor gezamenlijk ge tuigenis en dienstbetoon. De lid-kerken lopen onderling uit een wat betreft o.a. oorsprong, tra ditie, omvang en kenmerken als het al of verregaande zelfstandigheid; Warc- nauwe banden met het landsbestuur o fverregaande zelfstandigheid. Warc- kerken met meer dan een miljoen le den zijn behalve in ons land te vinden in Duitsland, Hongarije, Schotland, en Zwitserland; lid-kerken met min der dan 5.000 lidmaten zijn er in Bel gië, Denemarken, Ierland, Grieken land, Polen, Portugal en Rusland (Libhauen) De Europese regionale raad van de Ware wordt voorgezeten door ds. N. Giampiccoli van de Italiaanse Wal denzen Kerk, sinds kort verbonden aan de Waldenzen Gemeente in Ge nève. Secretaris-generaal ds. Edmond Perret te Genève is tevens de secre taris van de regionale raad. VATIKAANSTAD Ter gelegen heid van het feit dat hij tien jaar geleden tot paus werd gekozen heeft Paus Paulus in een toespraak van 4000 woorden de hoofdlijnen aange geven van zijn optreden als de leider van de Rooms Katholieke Kerk sinds 21 juni 1963. Hij sprak tot een audiëntie van kardinalen van het Vatikaan die hem geluk kwamen wensen op de feestdag van Sint Johannes de Doper. De oorspronkelijke naam van de paus was Giovanni Battista Mon- tini. Beroepingswerk Ned- Herv. Kerk Beroepen te Vlaardingen 'wijk Holy-Noord, toezegging) H. Jonger- den te Veenendaal, te GeldropTi- voli (toezegging- W. Roggeveen, stu dentenpredikant te Eindhoven, te HellevoetsluisOostvoorne R. Boo gaard te Leiden. Aangenomen naar Middelharnis, buitengewone wijkgemeente in wor ding: R. E. R. van Buiren, eervol ont heven predikant met bevoegdheid van emeritus (leraar godsdienst) te Deurne. Bedankt voor Vlagtwedde: C. S. Verweert te Menaldum. Voor Katwijk aan den Rijn: G. J. van de Bogerd te Ridderkerk. Voor Leiden: A. P. Nauta te Vlaardingen. Geref. Kerken Beroepen te Dokkum J. W. Ge- nuit te Vlissingen, te Nes-Wierum J. Dijk, kandidaat te Nes die dit be roep aannam, te Moordrecht A. C. Moerman, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Benoemd tot pastoraal medewer- "Wij hebben ons getrouw gehouden aan het tweede Vatikaanse concilie" zo zei de paus, "bij alles wat wij ge daan hebben. De volkomen aan vaarding van de besluiten van het concilie is nog steeds de grondslag van het programma dat wij wensen te volgen". De paus noemde het pausschap 'n "bovenmenselijke taak". De paus zei verder dat de Heilige Stoel zal deel nemen aan de Europese veiligheids conferentie in Helsinki in juli. Hij zei dat veel werd verwacht van de eerlijke en positieve samenwerking van de hedendaagse theologen. De paus merkte op dat priesters 'n periode van ongerustheid en des oriëntatie hadden doorgemaakt, en hier en daar nog doormaakten. Wij moeten een nieuwe poging onderne men om hen te helpen deze periode door te komen, zo zei hij. De paus zei tenslotte vertrouwen te hebben in de Jeugd, ondanks bepaal de opstandige denkbeelden. ker te Boven-Hardinxveld D. J. de Lange te Kolhorn. Aangenomen naar Rijsoord C. G. Mak te Middelstum. Naar Dordrecht A. v. Zuylen te Bennebroek. Naar DrachtstercompagnieJ. Ritsema, kandidaat te Kampen. Geref. Kerken vrijgemaakt Beroepen te Beverwijk J. J. Bur ger, kandidaat te Delft. Chr. Geref. Kerken Door het curatorium van de Theo logische Hogeschool te Apeldoorn zijn beroepbaar gesteld J. A. Compagner te Apeldoorn en T. Peppink. Geref. Gemeenten Beroepten te Slikkerveer F. Ha- rinch te Den Haag-zuid. ADVERTENTIE AUSTIN VALKENBURG Z.H. - LEIDEN op Riethoven. (j]iej cle mission Zweden verslaat irstens rijdt «et in de Tour 1 IDEN Volgens Joop Riet- 111 a, voorzitter van Swift, van vereniging Joop Zoetemelk irben Karstens lid zijn, zal genoemde niet deelnemen 'e Toer de France. Gerben zich zondagavond na de om het wegkampioenschap iet Cauberg-parcours al min eer in die richting uitgelaten, ■5r, aldus Riethoven, hij heeft jf definitief de knoop doorge- ag, DEN HAAG Als militairen van de Nederlandse Luchtmacht ver trouwelijke problemen willen be spreken, stappen zij daarvoor meestal naar de geestelijke ver zorgers. Zij maken deze stap ge makkelijk als hun de keus wordt voorgelegd, dan spreken zij over hun problemen liever met aal moezenier of dmoinee dan met iemand van de sociale dienst of een personeelsfunctionaris. Van weinig invloed is, of zij lid zijn van een kerk of niet, evenmin of zij dienstplichtige of vrijwilliger zijn. Dit is één van de conclusies van een wetenschappelijk onderzoek onder militairen en geestelijke verzorgers van de Koninklijke Luchtmacht. Het onderzoek strekte zich over enkele Jaren uit en het rapport van drs. P. A. Fa- ber, medewerker van de afdeling bedrijfspsychologie en - sociolo gie van de dienst Opperofficier Personeel Koninklijke Lucht macht. De supervisie hadden prof. dr. C. Boekestijn en drs. A. P. Visser, bei'den verbanden aan het laboratorium van socia le psychologie van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. De enquete is gehouden onder alle protestantse en rooms-katho- lieke geestelijke verzorgers van de luchtmacht. Steekproeven wer den gehouden onder 200 dienst plichtigen en 300 vrijwillig die nende luchtmacht-militairen. In de conclusie van het rapport wordt het opvallend genoemd, dat de uren geestelijke verzor ging door sommigen bij opleidings eenheden als 'gedwongen' worden ervaren. Deze pressie blijkt bo"- vendien niet uit te gaan van de geestelijke verzorgers. Onjuist blijkt de veronderstelling, dat de militairen ln de gesprekken iets wordt opgedrongen. Vrijwel altijd bepalen de militairen zelf de ge spreksonderwerpen. Onverwacht hoog is de belang stelling voor gespreksonderwer pen rond kerk en geloof. Van de dienstplichtigen wil ongeveer een derde daarover spreken, bij de "beroeps" ligt dit aantal nog ho ger. Driekwart van de bezoekers heeft waardering voor deze ge sprekken. Ook niet-kerkelijken worden - zo concludeert het rapport - gere geld bereikt door de confessionele geestelijke verzorgers. Zij gaan vaker naar de aalmoezenier of do minee dan naar de humanistische raadsman. De onderwerpen van de gesprek ken variëren sterk: naast kerk, geloof en ethische vraagstukken komen aan de orde: politiek, maatschappelijk leven, drugs, se- xualiteit en gezinsleven. Dienstplichtigen bezoeken zulke gesprekken gemiddeld eens per maand. Het rapport ziet voor de toekomst mogelijkheden voor meer gesprekken op de werkaf- deling. De ondervraagde militairen za gen de moreelszorg niet als het doel van de geestelijk verzorging. Wel vonden zij dat deze invloed kan hebben op het moreel. De meeste gesetelijke verzorgers zijn van mening, dat de christen militair zich in een ethisch de- lemma bevindt. Als een militair met een geestelijke verzorger praat over niet door de wet er kende gewetensbezwaren, dan is de geestelijke verzorger geneigd de man daarin te steunen. De adviesraden van de protes tantse en de rooms-katholieke geestelijke verzorging gaan de komende zes maanden het rap port 'operationeel" maken. DEN HAAG Bram Leeuwenhoek, docent aan de Haagse akademie voor lichamelijke opvoeding en oud-trai- ningscoördinator van de K.N.A.U., is door het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité (N.O.C.) uitgeno digd om in 1976, evenals in 1972 in München, op te treden als Chef de Mission van de Nederlandse Olympi sche ploeg. Leeuwenhoek heeft de uitnodiging inmiddels aanvaard. Motorsport Gerrit Wolsink is gisteren in Carlsbad als vierde ge ëindigd in de grote prijs van Ameri ka motorcross 500 cc. De overwin ning was voor de Westduitser Willi Bauer. ADVERTENTIE Brazilië met 1-0 STOCKHOLM Het Zweedse voetbalelftal heeft gisteren voor 45.000 toeschouwers in het Raasundasta- dion te Stockholm een vriendschap pelijke wedstrijd tegen wereldkam pioen Brazilië met 10 gewonnen. Roland Sandberg scoorde in de 79ste minuut. Bij Zweden speelden Kind- vall (ex-Feyenoord), Nordqvist en Edström (beiden PSV) mee. Ljubojevic loopt in HILVERSUM in de elfde ronde van het AVRO-toernooi is er geen verandering gekomen in de positie van de koplopers. Ivkow—Geiler en TimmanSzabo liepen op punten verdeling uit. Geiler en Szabo leiden nu beiden met 8 uit 11. Achtervolger Ljubojevic verkleinde de overigens vrij grote afstand iet wat. Hij won een door Sax zwak ge speelde partij en is nu tot 6% pant geklommen. Uitslagen 11e ronde: Andersson Poloegajewski 3,414 Ivkow Geiler 14Ljubojevic Sax 10; Timman Szabo 14 Stand 1/2 Geiler en Szabo 8; 3. Ljubojevic 614; 4. Andiersson 5; 5/6/67 Sax, Po loegajewski Ivkow 4148. Timman 3. G STA AD Het Nederlands schaakteam heeft gisteren in de der de ronde van het Clare Benedict- toernooi in de Zwitserse plaats Gstaad gelijkgespeeld tegen Spanje: 22. Kick Langeweg verloor van Ar- turo Pomar en Hans Bouwmeester won van Fernando Visier. Bert Enklaar en Hartoch speelden remise. Uitslagen West-Duitsland Oostenrijk 3—1; Denemarken Zwitserland 3,50.5; Italië Engeland 1.5—1.5 (voorlo pig). Na drie ronden is de stand: 1. Denemarken 9 punten; 2. Neder land 7; 3. Engeland 6.5 (-f- 1 af- gebr.)4. Spanje 6.5; 5. West-Duits land 6; 6. Oostenrijk en Zwitserland 4.5; 8. Italië 3 1). Europees record van Calligaris SANTA CLARA Novella Calli garis heeft tijdens de internationale zwemwedstrijden van Santa Clara CVS) haar eigen Europese record op de 1500 meter verbeterd. De Italiaanse zwemster maakte een tijd van 17 minuten en 18 43 secon den en bleef daarmee bijna elf se conden onder haar oude record (17.29.3), dat zij op 6 Juli 1972 ves tigde in Syracuse. Novella Calliga- res eindigde overigens op de twee de plaats op dit nummer achter de Amerikaanse Jo Harshbarger, die met 17.15.67 een nieuw record voor de Verenigde Staten vestigde. Wereldreeordhoudster is sinds 11 december Shane Gould (Aus) met 17.00.6. Vollebregts in Kieler Woche stapje terug KIEL De gebroeders Vollebregt, die tijdens het weekeinde in de Kie ler Woche verrasten met uitsteken de resultaten in de Flying Dutch- manklasse, hebben gisteren een stap je terug moeten doen. Zij finishten in de derde race als tiende, een klas sering, die overigens nog wel voldoen de was om de tweede positie in het klassement vast te houden. Lange tijd lagen de broers op de 23ste plaats maar zij slaagden er later in zich wat op te werken. De Westduitser Uli Libor was met zijn bemannings lid Peter Naumann weer ongenaak baar. Hij ging als enige tijdig over stag en finishte als eerste met een voorsprong van ongeveer zeven mi nuten. Ook gisteren werd Kiel een lang durige affaire met zwakke winden en soms windstilte. Enkele klassen waren zelfs tien uur onderweg. Het was een typisch "Olympisch weertje". Een Nederlands succesje behaalde stuurman Molenaar met Van Oeve- ren in de 470 klasse, tot voor kort het domein van de tweeling Vollebregt. Vonhoff (VVD): EDE "Het kabinet-Den Uyl ver wart rumoer met regeerkracht. An ders kan ik niet verklaren waarom tal van ministers en staatssecreta rissen de publiciteit halen met hal ve gedachten en onrijpe voorstellen. De discussie over de kwestie van de collegegelden is er een kenmerkend voorbeeld van". Dit zei het VVD- tweede kamerlid H. Vonhoff gisteren op een bijeenkomst te Ede. Staatssecretaris Klein van onder wijs bakt het bij de collegegeldkwes tie wel bruin, aldus de heer Von hoff". Hij komt degenen die de dui zend gulden niet betaald hebben wel tegemoet, maar zij die de duizend gulden wël betaald hebben en afstu deren in deze periode, krijgen niets terug". Hij vroeg zich af waar we heen gaan als de regering de wet niet handhaaft en toegeeft aan hen die niets voor een wet voelen. "Dat is het pad van de Jungle en daar geldt wel de wet van de sterkste, maar niet die van verdraagzaamheid en de bescha ving van allen". Voetbal Verscheidene spelers van Sohalke '04 hebben hun straffen, opgelegd vanwege het Bundesliga- schandaal, aanzienlijk ingekort ge zien door een rechtbank in Hamburg. Zo mag Jürgen Sobieray al op 1 au gustus a.s. weer spelen (schorsing was twee jaar) en Klaas Fischer, die drie jaar was geschorst, op 1 oktober. Het duo Molenaar—Van Oeveren ze gevierde in de race van de eerste groep nadat bij de tweede keerboei de gebroeders Van Werkhoven nog aan kop IHgen. Zij zakten echter evenals Van Pagee met mejuffrouw Dekker ver terug. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons ln te zenden. Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES ls: Naam: Straat: Woonplaats: Kwartaal Wij hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIEADRES ls: van doorhalen wat niet van toepassing is. tot straat no plaatsnaam.-. S.v.p. In bloklettera KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland. Belglö en Luxemburg gratis. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f I.— per dag De praktijk heeft ons geleerd, dat de bezorging van kranten ln de Zuid- Europese en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat. Wij kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten, welke niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9