PAK schaaft plan bij toekomst rastischer ïgreep in ieterswijk V' Meer laag, minder hoog Na psychisch afwezignu beetje tegen ANGRIJKE Herengracht - Zijlsingel Kaagwater langzaam slechter |A( 26 JUNI 1973 EN Er zal bezien worden in hoeverre het mogelijk is om op (ember wanneer Koningin Juliana haar 25-jarig regerings- um vieralsnog gedaan te krijgen dat de Leidse muziek- (happen een gezamenlijk optreden verzorgen. Dat heeft burge er Vis gezegd. Aanvankelijk was het comité dat de feestelijk-, voorbereidt van plan geweest een aantal corpsen te laten op- maar dat zou op praktische bezwaren zijn gestuit. PvdA-er Aken had zaterdag een gesprek gehad met de voorzitters van eidse muziekgezelschappen, die hem hebben verteld dat zij kans te zien voor 5 september een gezamenlijk optreden rond JJ jgen. „De corpsen waren over het idee wild enthousiast" ver- |de Van Aken gisteren in de raad. aadslid Leeuwenburgh (prot.-christ.) wilde wel even weten of ,-oor f 6.100 echt een goede fontein zou kunnen bouwen. „Anders iinlen we het geld beter aan de gebieden in Afrika geven die op foment door droogte geteisterd worden", was zijn mening. Vol mensen die de fontein gaan bouwen kan het voor f6.100 itAooie worden. jee om de kinderen van de lagere scholen in Leiden op 5 sep- i|er een boekje te geven viel bij de PvdA-ers Van Dam en me- Van Seters niet in goede aarde. Zij wilden het geld dat hier- m worden uitgetrokken liever besteden aan de aanschaf van ailbibliotheek die zou moeten worden ondergebracht in een nog richten centrale bibliotheek. Alle scholen zouden van deze aJbliotheek gebruik moeten kunnen maken. Wethouder Duyver- van onderwijs wilde wel een beter boekte laten uitreiken (een Ves 1,50 in plaats van f 1,00) maar het idee van de PvdA-ers vond persoonlijke toets te zeer missen. Morgen zal er over dit vraag- fc eslist worden, omdat wethouder Duyverman de raad nog even voorleggen hoeveel de totale kosten bij verstrekking van het >van f 1,50 zullen stijgen. 99 ADVERTENTIE LEIDEN Het leek een onschul dige grap. PSP-er Herman Ampt- meijer was vóór feesten in Leiden, maar tegen het vieren van het 25-jarig regeringsjubileum van Koningin Juliana. Hü stemde dus „een beetje tegen" het voor stel om geld voor een feest be schikbaar te stellen om dat zil veren Jubileum in Leiden luister bij te zetten. Burgemeester Vis vond het blijkbaar een aardige grap, en hij liet deze formulering letterlijk in de notulen opnemen. Simpele ziel als ik ben grinnik ik eens en ga ik dan weer over tot de orde van de raadsdag. On der een pilsje „even een vlug gertje n& vele uren raad en vóór vele uren raadsverslag tikken" heeft Herman me echter uitge legd dat het feit dat zijn „beetje tegen" nu in de notulen vastligt, verstrekkende gevolgen kan heb ben. Ik grinnikte aanvankelijk we derom. totdat Herman me het schaamrood naar de kaken Joeg door even minzaam te wijzen op het grote voorbeeld: de psychi sche afwezigheid. Hebben wij raadsverslaggevers daarover ooit niet ook hartelijk gelachen, als gold het een aardig grapje. De functie van deze psychische af wezigheid is echter al een paar maai duidelijk geworden. Het sterkst toen de hele PAK-fractie geen heil zag in een voorstel van B. en W. inzake de Groenoord- hal. De fractie hield massaal de mond dicht, werd psychisch af wezig verklaard, met als gevol dat de rest van de raad niet vol doende ..koppen" sterk was om een rechtsgeldig besluit te kun- »r" tenminste zo belangrijk zul- kun Je niet verder". len gaan worden als de psychi sche afwezigheid. „Want", zo zei hij, „nu dit in de notulen vast ligt kunnen we meer op deze ma nier gaan stemmen. Dat houdt in, dat Je als raadslid een mogelijk heid krijgt om Je uiteindelijke oordeel te nuanceren. Want het komt vaak voor dat Je niet helemaal voor of tegen een voorstel bent, maar ze ker ook niet tegen, resp. voor. Dat kun Je tot uitdrukking bren gen wanneer Je meer mogelijkhe den hebt om ja of nee te zeggen. Stel bijvoorbeeld dat wij uitgaan. Jij wilt met alle geweld naar kroeg A, ik wil eigenlijk liever naar kroeg B, maar heel erg veel kan het me nu ook weer niet schelen. Dan zit het er dik in dat JÜ Je zin krijgt. In een raads- stemming zouden de stemmen in een dergelijk geval staken, en dan Herman Amptmeijer ziet op den duur zelfs computers opdoemen om na te gaan hoe men nu pre cies besloten heeft, want volgens hem zal men zelfs in procenten voor of tegen gaan stemmen. Voor een simpel raadsverslagge ver als ik dan ben is het allemaal maar niet eenvoudig. Voor een indiener van een voorstel zal het de boel trouwens ook niet door zichtiger maken als er in procen ten gestemd gaat worden. Je moet dan eerst een kwartier gaan rekenen voordat je kunt bepalen of je voorstel het wel of niet zal halen. Voorlopig lijkt het dus in elk geval voor de dui delijkheid aan te bevelen als er wat minder grappen gemaakt worden rond de stemmingsproce dure. Daarvoor zitter er teveel slimmerikken in de raad. BERT VAN DOMMELEN EN Pas morgen zal de Leidse raad het grootste ge- van de min of meer spectaculaire onderwerpen die or gisteravond op de agenda stonden kunnen afhan- Dat zal dan in veel gevallen vrij snel kunnen gebeu- indat men gisteren de tijd heeft gehad om uitvoerig Machten te wisselen. In eeTi aantal gevallen vroeg de ai ïchter extra informatie over voorstellen van B. en W., ie re gevallen staakten de stemmen, wat betekent dat de volgende vergadering opnieuw gestemd moet wor- 1 m tot een beslissing te komen. voorlopige verkeerscircula- roor de Pieterswijk. Het /an het college van B. en be een aantal uitgangspun- ir wering van doorgaand ver in it de wijk, waarop evenwichtig verdeeld waren al omdat er in de komende Jaren ïingen vooral toen het ging in verband met de uitvoering van het 15-Jarenplan voor vernieuwing en hersstel van rioleringen en wal- muren binnen de singels- nogal eens omleidingsroutes nodig zullen worden. Al te drastische maatrege len zouden, zo vinden B. en W. de door het Aktiecomité mogelijkheden voor het maken van swijk". B. en W. willen niet omleidingsroutes verkleinen. Wel, agrijpende maatregelen voor- wil men zoveel mogelijk zorgen da!t verkeer dat niet noodzakelijk in de wijk moet zijn omgeleid wordt. PvdA-raadslid Waal vond de maat regelen die het college voorstelde niet ver genoeg gaan. Hij diende dan ook een zevental aanvullingen op het door B. en #W. voorgestelde i rvrtT)Tn\TnPT71\T die voornameliJk wilden bewerk- /VJ_JOL Uli A Uil i stelliSen dat autoverkeer nog meer dan volgens het plan van B. en W. zou worden geweerd, en dat ook het aantal parkeerplaatsen zou worden ui lEN Hoewel de meest spre- aailvai agendapunten gisteravond verminderd' jonden worden afgehandeld, Leidse raad toch een groot besluiten. De belangrijkste ril Blom is benoemd tot ian de openbare school zet buitengewoon onderwijs Gerecht ideren met leer- en opvoe- verboden, oeilijkheden. i de Churchilllaan zullen ES hten komen bij de kruispun- Iderskade, Vijf Meilaan en perkende maatregelen werd met 15 Succesje ;en van de Leidse renigingen wordt verhoogd 1,75 tot f. 2,00 per Jeugdlid. (regel betekent dat de clubs !e Jeugdleden (tot 17 Jaar) Wen krijgen. wordt een krediet van beschikbaar gesteld voor de *an een centrale riolering Toussainttade waarop ook ^ëlljlc t«''maken "dat'hlj"met"; de Potgieterlaan Genestetstraat zullen worden loten. In de Da Costastraat bemalen riolering. wil gaan als Waal op, dat het hier gaat om een eerste fase. "Ook wij denken aan drastischere ingrepen, op dit moment hebben Op deze plaats, vóór de flats, zal de noodwinkel voor de Me- renivijk komen in afwachting van de totstandkoming van het hoofdwinkelcentrum. Volgens het voorstel van B. en W. zal er een vestiging van de VéGé komen. PvdA-fractieleider Van Aken zorgde er gisteravond in de raad voor, dat er nog geen besluit over deze vestiging werd geno men. Hij had bezwaren tegen de manier waarop het contract met de exploitant van deze zaak xoaar de eerste levensbehoef ten verkocht moeten worden was geregeld. Hij was vooral bang, dat de consument een te klein assortiment levenmid delen aangeboden zal krijgen, omdat de noodwinkel niet groot is (ongeveer 400 m2) "Wij moeten, voordat we iemand toe staan om deze noodwinkel te gaan exploiteren, het assorti ment van goederen kennen dat hij wil gaan verkopen. Op die manier verschaffen wij de consument duidelijkheid. Daar komt nog bij, dat in het contract is bepaald, dat de exploi tant verzekerd is van een plekje in het hoofdwinkelcentrum, wanneer dat gereed is. Het is denkbaar, dat hij dan een ander assortiment neemt", aldus Van Aken. De conclusie die hij in grote lijnen trok, was dat er kans is, dat het winkelcentrum zeer duur wordt, vooral in verhouding tot de draagkracht van de huidige en toekomstige bewoners van de Merenwijk. Die angst werd nog versterkt door de bepa ling, dat er in een straal van 800 meter geen andere zaak mag komen die de eerste levensbehoeften verkoopt. "Mensen zijn dus bijna gedwongen om gebruik te maken van het waar schijnlijk kleine assortiment van goederen dat deze ene zaak biedt", aldus Van Aken. Reactie van wethouder Kret: "Wij moesten zorgen, dat er geen levensmiddelenbedrijf in de Merenwijk zou komen dat niet zou verhuizen naar het echte winkelcentrum wanneer dat klaar is. Anders maak je het winkelcentrum aanzienlijk min der levensvatbaar". De wethouder noemde in zijn verweer een aantal stukken, dat de raadsleden nog niet hadden gezien, PAK-voorman In 't Veld stelde toen voor dat de raad eerst nadere informatie zou krijgen, voordat de zaak morgen kan worden afgehandeld. (Foto Jan Holvast) Hij behaalde tot nu toe slechts één succesje: met steun van de VVD KVP én een aantal eenlingen kreeg hij gedaan dat het parkeren op het het geheel zal worden dat tenminste op het verhoogde gedeelte het parkeren zelfs onmogelijk zal worden gemaakt. Waals voorstel om fietsers en bromfietsers te vrijwaren LEIDEN Nogmaals heeft de raad gisteravond vastgesteld, dat men in principe meer laagbouw en minder hoogbouw in de Merenwijk wil gaan bouwen. Dat gebeurde niet dan na lang beraad. De formulering die wethouder Kret in zijn voorstel had gebruikt om dit vast te leggen wekte sterke argwaan van PvdA- raadslid Waal. Hij vond dat het niet voldoende duidelijk was waarom de ze uitspraak die de raad al in Ja nuari van dit Jaar deed nu op nieuw zou moeten worden gedaan. ^fylaan. Het verkeerslicht (ere en fietsers bij de Ver- zal bovendien worden ver- In totaal kost de aanleg f .500.000. Wethouder Kret >J awi'kkeling en verkeer) overigens naar aanleiding «en van Waal (PvdA) op, dat dertig Jaar haalde het niet. Over drie tegen 17 stemmen verworpen als zijn idee om het Rapenburg tus sen Kloksteeg en Pieterskerkhof al te sluiten voor autoverkeer. Ook zijn voorstel om de parkeerruimte die er in de wijk is bij voorkeur te geven die ouder zijn dan LEIDEN Wellicht zal de Leidse raad morgen ook praten over de problemen rond de bouw van het winkelcentrum Winkelhof in Lei derdorp. PvdA-er Van Aken achtte het noodzakelijk dat de Leidse raad zich daarmee nog voordat men met grote vakantie gaat bezig houdt, „omdat er over deze Leiderdorpse plannen onrust komt onder de middenstand. Bovendien hebben B. en W. het nodig geoordeeld om een uur voordat de raad van Leiderdorp de zaak behandelt een brief over de kwestie te sturen". Over het voorstel van Van Aken om de zaak-Wilkenhof aan de agenda toe te voegen staakten de stemmen. KVP-leider Driessen, die wel tegen het voorstel was vroeg het college toch om dan van de vergadering van morgen geen verlenging van die van gisteren te ma ken, maar een aparte vergadering. Dat betekent dat men morgen nogmaals over het voorstel kan stemmen wat anders pas na de va kantie mogelijk geweest zou zijn. Hij liet doorschemeren, dat hij dacht dat er meer achter zat dan alleen het feit dat GS omdat zij for mele bezwaren tegen dit besluit hadden wilden dat er opnieuw een (globaal) bestemmingsplan ter in zage zou worden gelegd. Hij vrees de, dat B. en W. via dit voorstel pro beerden de verantwoordielijkheiid voor een stuk Merenwijk in de schoenen van de raad te schuiven, terwijl de raad op de ontwikkeling van de plannen daarvoor volgens hem nauwelijks greep heeft gehad. Toen Waal de formulering van 't voorstel zodanig bijschaafde dat er met zoveel woorden in kwam te staan dat het alleen ging om de principe-uitspraak dat er meer laag bouw en minder hoogbouw zal wor den gebouwd, ging de wethouder echter wèl akkoord, zodat er geen bezwaren waren om het voorstel aan te nemen. Bewakingvan Grofsmederij LEIDEN B. en W. zullen over wegen om een kleine groep in het leven te roepen die de ontwikkelin gen bij de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij moet bewaken. Zo heeft burgemeester Vis gisteren ge reageerd op een verzoek in die rich ting van PvdA-fractieleider Van Aken. Van Aken zou een dergelijke groep opgebouwd willen zien uit le den van het college en mensen uit de commissies voor economisch eza- ken en stadsontwikkeling. Van Aken kwam met dat plan na dat hij aan het eind van de vorige week samen met DS'70-er Zunder- man met directie en commissarissen van de Grofsmederij had gesproken. Volgens hem is er sprake van een duidelijk verweven problematiek om dat het enerzijds zaak is de huidige vestiging te handhaven, en ander zijds in elk geval een deel van de werkgelegenheid te behouden. andere aanvullingen op 't voorstel i B. en W. die door Waal zijn in moet morgen gestemd latregel niet betekent dat men langer dan anders zal wach- de aanleg van voetgangers- Ook zei hij erop te zullen den. De raad bleek precies verdeeld over de vraag of men nu parkeer plaatsen of groen moet aanbrengen om te zorgen dat er op het stuk gemeentelijke subsidie voor Nieuwsteeg tussen Zonneveldstraat en Steenschuur te hard woidit gere den; over de vraag of men wel of niet het parkeren langs het Rapen den heeft men 'de léeftijds- burg tussen Doelensteeg en Non- jaar) laten vallen, zodat de- nensteeg onmogelijk moet maken, kon men ook niet tot een uitspraak het al of aiet instellen van éénrichtingsverkeer op de Pieterskerkgracht staakten de stemmen. gelen omvatten vernieuwing nog geen volledig inzicht in wat huisriolen en een gecombi- zich op verkeersgebied in de wijk af- aanvoer op het hoofdriool speelt. Bovendien zal de wijk, zoals plus de verwij- u weet, nog voor een aantal tijde- >'&n de in de buurt beruchte lijke omleidingsroutes moeten kun- ea in de genoemde straten, nen worden gebruikt", verklaarde de wethouder. "Bijna geen enkel parkeerruimte in De Camp voorstel van Waal is op zich onre- worden uitgebreid. De raad delijk, alleen kunnen we ze nu nog' mevrouw niet uitvoeren. We moeten uiterst voorzichtig zijn met het spannen van deze boog". Op de opmerking van PAK-fractieleider In t Veld dat het men de voorstellen van Waal zou ia- kunnen zien als duidelijke richtlij auto's, werd door de raad nen voor de raad van de toekomst ging de wethouder niet ia. dit op voorstel (PvdA). Een tweede haar hand - het aantal par- «■sen op de Caeciliastraat te- -fcen tot 10 en de rest onmogelijk te berijden LEIDEN Het programma van eisen dat de raad stelt aan het te maken ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied HerengrachtZijl singel zal, evenals een groot aantal andere zaken, pas morgen door de raad vastgesteld kunnen worden. Oorzaak daarvan is, dat men gis termiddag toen een fors deel van de raad er niet was niet tot stem ming wilde overgaan. PvdA-raadslid mevrouw Kerling heeft gisteren een vrij omvangrijke lijst met aanvullingen op het voorstel van B. en W. had ingediend, waar over nog gepraat kan worden. Mevrkiw Kerling toonde zich on danks het feit dat zij op een aantal punten nog verbeteringen wilde zien, in het algemeen niet ontevreden over het voorstel van het college. Zij sprak er alleen haar teleurstelling over uit dat het actiecomité Haven wijk-Zuid" geen werkelijke inspraak heeft kunnen krijgen, omdat men te laat kwam met een - naar haar idee interessant - alternatief. De grootste zorg die zij heeft over de opbouw van het gebied HerengrachtZijlsingel geldt, zo verklaarde zij gistermiddag, de termijn die aan architecten en bouwers zal worden gegeven om met plannen voor de toekomstig wijk te komen. Zij vreest, dat de ontwikke lingsmaatschappij Project Vijf al 'n plan klaar heeft liggen. Als gemeen tebestuur zeg Je dan al snel Ja tegen zo'n plan, omdat Je spoed wilt bij de opbouw van de wijk", vond zij. Zij pleitte er dus voor, om zo snel mo gelijk bekend te maken, dat archi tecten en bouwers plannen kunnen indienen, dat wil zeggen, zodra men weet hoe de wijk er in grote lijnen moet gaan uitzien. De aanvullende voorstellen die zij indiende beoogden voornamelijk om het pakket eisen zoals dat door B. en W. op tafel was gelegd wat bij te schaven. Zo wilde zij de moge lijkheid openlaten om de industrie- gronden in het gebied een andere bestemming te geven wanneer er be drijven weggaan. De parkeernorm zo als het college die wilde zien (1 auto per wooneenheld) achtte het PvdA- raadslid aan de hoge kant op plaat sen waar huizen voor alleenstaan den komen (zij wil daar 1 parkeer plaats per twee wooneenheden), en vooral voor complexen waar bejaar denhuizen komen. Daar vindt zij 1 auto op vier wooneenheden voldoen de. Zij wilde zich niet, zoals het col lege vastleggen op de bouw van por tiek-etagehuizen. Bovendien vónd ze het gewest om behalve voor huizen in de gesubsidieerde huursector ook ruimte voor premiebouw, zowel in de huursector (vooral ten behoeve van alleenstaande Nederlanders en bui tenlanders) als in de koopsector (vooral ten behoeve van zelfbouwers). B. en W. zouden een dergelijke pre miebouw moeten stimuleren. Om de kosten van het project te drukken wil zij, dat de bruggen die gehandhaafd blijven met zo een voudig mogelijke middelen worden verbeterd, en dat bruggen die opge knapt moeten worden zo eenvoudig als maar kan, afhankelijk van het doel dat zij aan krijgen, worden aan gepakt. Om te voorkomen dat de Kerkpleinbrug een scheidende func tie krijgt wil zij dat de breedte van de brug minder dan de voorgestelde 16 meter wordt. Overmatig doorgaand verkeer moet, zo vindt het PvdA-raadslid, ge weerd worden. Daarom moet het profiel van de Oosterkerkstraat vol gens haar eenvoudig worden gehou den: twee rijstroken. Voorkomen moet worden dat de Langestraat sluiproute wordt. Voor fietsers en wandelaars moet er door het zuide lijk deel van wijk een aantrekkelij ke route naar de binnenstad wor- gemaakt, aldus vindt mevrouw Ker ling. Morgenavond zal het college van B. en W. reageren op deze aanvullende voorstellen. CITROENJENEVER CITROENTJE MET SUIKER CITROENBRANDEWIJN puur natuur Vraag Uw Slijter de gratis Voordeelkaart voor het erzilveren van de puntenze: de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel „Niet door storten bagger", zegt minister DEN HAAG Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygi ëne heeft de vragen beantwoord die het vroegere tweede-kamerlid Engwirda vorig najaar stelde over het storten van afvalstoffen in de Kagerplassen. Het gaat over een zandput in het Zweiland. De put wordt aangevuld met spe cie uit het Rijn-Schiekanaal. Het is volgens de minister ruim vijf jaar geleden, dat baggerspecie uit de Leid se grachten in de Kagerplassen werd gedeponeerd. Deze specie was derma te verontreinigd, dat het storten daarvan ontoelaatbaar werd geacht. Er is toezicht op, dat er geen on rechtmatige stortingen plaatsvinden. Voorts wordt de baggerspecie, die in het Zweiland wordt gestort, regel matig gekeurd. Daarnaast onderzoekt het Hoog heemraadschap van Rijnland, tot welke boezem de Kagerplassen be horen, frequent monsters Kaagwa ter. Uit de uitkomsten hiervan blijkt dat het, naast de geleidelijke al gemene achteruitgang van de kwali teit van het Kaagwater mede als gevolg van het grote aantal woon schepen en het voortdurend toene mende recreatie, weinig aanneme lijk is dat deze achteruitgang een gevolg is van het opvullen met bag gerspecie van de zandput, aldus de minister. Eerste prijs voor Harmoniekapel LEIDEN De Kath. Leidse Har moniekapel heeft deelgenomen aan een Nationaal concours in Lsid- schendam. Door ziekte van de vaste dirigent, nam B. v.d. Burg geheel on voorbereid de dirigeerstok over. On danks deze handicap werden de mu zikale prestaties toch door de Jury beloond met 273 punten, goed voor een le prijs. Promoleum" LEIDEN Vandaag precies vijftig Jaar geleden is prof. dr Dirk Wlersma (74) in Gronin gen gepromoveerd op een proefschrift getiteld "Psycholo gie van dementia preaecox" Prof. Wiersma was buitenge woon hoogleraar forensische psychologie in Leiden en buiten* gewoon hoogleraar criminologie in Amsterdam. Hij promoveer de voordat hij zijn artsexamen deed. Nadien was hij werkzaam als psychiater. Prof. dr. Wlersma is in Lelden woonachtig.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3