Wimbledon eert net ovaties 'rebellen' four in Leiden: omvangrijke operatie Hordijk op een stille bijbaan geruisloos af Ruysenaars met verrassende zege van start Asopos winnaar hoofdnummer APPIE HAPPIE TOERNOOI DE MUNNIK irachtproef politie - openbaar vervoer ontwricht - Leiden JVest opgesloten Leiden Zondag is het voor Lei den D-day: de Tour de France, het grootste wielercircus aller tij den, komt naar de Sleutelstad. Een ideetje van Swift-voorzitter Joop Riethoven waarop vlijtig werd ingehaakt door het Leidato- comité. Voorzitter Jan Wolfslag, gisteravond op een persconferen tie in Den Burcht, waar de kaar ten voor de omvangrijke opera tie op tafel kwamen: 'In het ka der van Promotion Leiden zagen we het wel zitten. De naam van de stad komt weer eens lekker in de publiciteit...' Die visite van Le Grande Bouclé, die in de Breestraat zijn eerste officiële premiesprint beleeft - vijf seconden bonificatie - bete kent intussen voor de politieauto riteiten en de mensen van het (ontwrichte) openbaar vervoer een krachtproef die de 'toeren' op 3 October-dag tot wat 'spiele rei' maken. Zondag a.s., van 9 tot 12 uur, wordt Leiden als het wa re in twee delen gesneden: de Tour de France gaat er als een lintzaag doorheen.... Van 9 tot 12 uur zal de gehele route - Plesmanlaan, rotonde, Morssingel, Steenstraat, Prinses- sekade, Kort Rapenburg, Bree straat, Korevaarstraat, Lamme- schansweg, V oorsohoterweg worden afgesloten voor alle ver keer. Langs het gehele parcours wordt voor zondagochtend een stopverbod ingesteld. Parkeren is dus verboden en de politie raadt autobezitters aan hun karretje zaterdagavond al te verplaatsen, om het risico van wegslepen - zondagmorgen om half acht wordt er gecontroleerd - te voor komen. Om de route zo veilig mogelijk te maken - kruisend verkeer is e- venmin mogelijk - zullen 700 dranghekken worden uitgezet, terwijl de brandweer, die min of meer in de kazerne wordt 'opgesloten', voor alle zekerheid een deel van het materiaal in de Roodenburgerstraat zal statione ren. De politie zal een soortgelij ke maatregel treffen. Opgesloten ook worden de bewo ners van Leiden West. Zij kunnen slechts via één doorlaatpost - Churchilllaan/Voorschoterweg en dan nog slechts alleen linksaf richting Kanaal weg - hun wijk verlaten. Een andere 'ontsnap pingsmogelijkheid' - maar daar is minder begeleidende politie aanwezig - is via de Haagweg, Rijndijk en de parallelweg van Rijksweg 44 richting Wassenaar. De afritten van Rijksweg 44 naar Leiden zijn van 9 tot 12 uur even eens voor al het verkeer afgeslo ten. Via borden zal men worden verwezen naar de afslag Oegst- geest. Maai-, zegt de polity, men zal rekening moeten houden met filevorming en vertraging en daarom is het verstandig, als men pla/nnen heeft gemaakt de dag buiten Leiden door te bren gen, de stad vóór negen uur te verlaten. Als doorgaande route geldt: Europaweg, Kanaalweg, Hoge Rijndijk, Levendaal, City- ring, Rijnsburgerweg v.v. De heer J. G. van der Sluys, de nieuwe stationschef van de NZH, heeft vijf pagina's volgetikt- aar dig stukje huisvlijt met het "ongerief" dat de doortocht van de Tour de France voor het open baar vervoer en zijn passagiers met zich meebrengt. Vele lijnen zullen worden omgeleid of inge kort, maar zijn slotconclusie is toch dat er rekening mee dient te worden gehouden, dat geen bus- verkeer mogelijk is: In Wassenaar van 9 tot 12 uur; In Leiden van 9 tot 12.30 uur; In Voorschoten van 9.30 tot 13 De Nederlandse Spoorwegen reiken overigens de NZH de hel pende hand: busreizigers op het traject Leiden, Voorschoten, Den Haag mogen, mits in het bezit van een geldig NZH-plaatsbewiJs, zondagmorgen gebruik maken van de trein Tribune Maar terug naar het sportieve gebeuren, want daar draait het tenslotte om. In de naoht van zaterdag op zondag zal de Leid- se Sportstichting naast de trap pen van het Stadhuis een tribu ne plaatsen- hoofdzakelijk voor genodigden, maar er zullen ook wat kaarten in de "vrije handel" komen - en er tegenover een drie a vierhonderd meter afzetten, vaar 3000 mensen a raison van één gulden een plaatsje kunnen vinden. Deze entreegelden worden na aftrek van de onkosten ter hand gesteld van burgemees ter Vis, die het bedrag een "spor tieve bestemming" zal geven. Sportstichting-voorzitter Piet Biegstraaten heeft ook aan de minder-valide medeburgers ge dacht: voor hen wordt aan de "andere kant" van de stadhuis- trap een gedeelte gereserveerd. Men dient extra waarschuwing, want oversteken mag daarna niet meer vóór negen uur zijn plaats te hebben ingenomen. De recla mekaravaan wordt om 9.30 uur in Lelden verwacht, de renners, voorafgegaan door rijks- en ge meentepolitie en de motoracroba ten van de Franse gendarmerie, volgens op één uur en drie kwar tder. De pauze het voorbijtrek ken van de reclame "karavaan vergt overigens een uur zal wor den opgevuld met attracties van velerlei aard Tenslotte nog een smeekbede van de over onze veiligheid wa kende politie: "Blijf achter de hekken. Bij de nadering van de renners is het '.evensgevaarlijk om over te ste ken. Ouders vertel het uw kinde ren. En voor de bezitters van hon- ien en katten: houd uw dieren joed aangelijnd JDENDe „rebellen" werden gevierd als vorsten op de eerste dag van het geamputeerde iibledon, maar' al het applaus en ovaties klonken toch wat hol. Een zeventig sterren uit het ■eldtennis minder, er blijft een gemis, een leegte. Ook al bleef het aantal toeschouwers op openingsdag niet eens ver beneden het aantal van de topdag, die de eerste maandag vorig was. Maar de opwinding, de spanning was ongetwijfeld een stuk minder. Paish tegen Lara vindt of Gilti- tegen Machan, dan haalt toch zij:. Ik wil i ingewijde wat verloren de vergeten uders op en duikt dan maar als t in de befaamde cream and K-berries. Ja, de dunne room en beien werden bij karrevrachten len." maar het kon het ge- Tussen de partijen nauwellijks goedmaken, al was een rechtgeaarde Engelsman die or wilde uitkomen. dan bijvoorbeeld op kelijk doorstond (6—2, 6—3, 6—3). De uitslagen van de eerste de hoofdbanen als openingspar- Hij bekende echter achteraf: „Ik zijn: ben blij dat de eerste partij erop alle tennispolitiek Herenenkelspel, eerste ronde: uitsluitend tot het Davidson (Aus)—Joly (Fra) 6—4 it Kienhuis de profs, de werkelijk groten o Stan Smith, Rosewall of Tom jeugdtoernooi werd met geen woord meer maar hun afwezigheid •gde wel aan de tennisziel. Ook de ovaties nogal opgeschroefd op het moment dat de leen Ilie Nastlkse bij „onstente- van titelverdediger Stan Smith toernooi op het centrecourt t openen, waarvoor hij als te- vètander kreeg de Westduitse s Joachim Plotz (29). dit vorstelijke onthaal werd de rschrokken Nastase, die toch is lelijk heeft gedaan op dit- Wimbledon, zelfs een tikje iius. Ilie raakte er kennelijk uit zijn concentratie en had in geval een onzeker begin, n hij meteen zijn service liet Maar na ruim een uur had dan toch het eerste karwei ge- ird met 6—3, 7—5, 6—2, mede izij de niet verbijsterende te- tand van Plotz, die vorig Jaar niet verder kwam dan vijf ga tegen Stan Smith. Roger Taylor, de Britse irsligger" in de profboycot voor derde partij op het centrecourt sheen tegen de prille negentien- Z ?e Jean Luis Haillet, moet zelfs van Kent in de konink- hebben overdacht dat hij Wpulariteit bij de zoon van deze rerker nog wel wat tekort et. Als één man rees het volge- ie centrecourt overeind en hul- te hem minutenlang voor zijn d en trouw het „good old" abledon bewezen. spel bepalen, want ook hetpubliek 6—4 6—4; Hrebec (Tsjech)—Sedg- - man (Aus) 6—0 6—4 7—5; Connors (VS)—Farrell (GB) 6—4 6—3 6—4: Meiier (WDld)—Peebles (VS) 9—7 64, 6—2; Taylor (GB)— Hail-lot (Fra) 6—2, 6—3, 6—3; DLloyd (GB) Barazzuti (It) 62, 06, 61; Lra (Mex)P&i'sh (GB) 57, 6—4 7—5 6—2; Borg (Zwe)—Lall (India) 6—3 64 9—8; Fassbender (WDld)—Gulyas (Hong) 8—6 6—8 6—3 6 —3; Kodes (Tsjech)—Harai (jap) 4—6 6—4 6—1 6—3; Ball Aus) Jovanovic (Joeg) 7—5, 8—6, 6—3; Nastase (oem)—Ploetz (W- Dld) 6—3 7—5 6—2; Guerry (VS) —Hordijk (Ned) 9—7, 6—2, 6—2; Taylor had de nieuwe Zweedse ster, d'e zeventienjarige Björn Borg de show op het centrecourt gestolen in zijn duel met de Indiër Premjit Lal/1. De blonde Borg is een nazaat van de vroegere zwemster Arne Borg en hij raakte jaren geleden toevallig in de tennisserij verzeild omdat zijn vader bij een tafelten nistoernooi een tennisracket won. Björn Borg won vorig jaar het Wimbledon toonde ditmaal dan ook niet veel Metreveli^ JRus)—Ma/tthews (GB) plankenkoorts; 63, 64, 98. (GB) 6—3 6—4 9—8. Jan Hordijk, die in de eerste ronde werd verslagen door de Amerikaan Guerry. raakte, kon toen verder niet veel te gen het zekere spel van Geelkerken inbrengen en moest de tweede set met 6—1 prijsgeven. Voor een tweede verrassing zorgde Gelevert, die in een mum van tijd in de HED de geplaatste F. Jesper- se wipte met de sprekende cijfers van 6—0, 6—1. Verdere uitslagen van de gisteren gespeelde partijen zijn: HEB: F. v.d. LooS. J. Zwanenburg 8 6, 62, F. GiberiusP. Griffioen 63, 5—7, 63, E. StaalJ. v. Veen 6—3, 4—6, 3—6, T. Westen—A. F. Uni 6—1, 6—2, A. v.d. Voort—H. Hazen berg 6—3, 6—0, D. E. C. M. Snaterse P. Qualm 6—0, 6—1, K. Teeuw— C. A. Huigen 6—3, 6—0, M. Smit A. Weber 6—2, 6—1, M. Albers—S. Post 64. 2—6, 64. S. Bruin—M. Scheuer 6—4, 6—1, K. Wassink—J. Oei 8—6, 6—0. TON CREPIN. Londen De massale boycot van de tennisprofs bracht de grote kans voor Neerlands kamipioen kampioen Jan Hordijk, die anders het hoofd toernooi opnieuw zou hebben ge mist.In het voortoernooi had hij weliswaar al twee ronden met goed gevolg gepasseerd, maar onder nor male omstandigheden zou hij de Fransman Jean Freau nog hebben moeten bestrijden, hetgeen waar schijnlijk boven zijn macht zou hebben gelegen. Veel plezier heeft Hordijk echter niet van de geruislo ze promotie naar het hoofdtoernooi gehad. Op een stille bijbaan kreeg de stoe re Rotterdammer de nummer vijf tien van de Amerikaanse amateur ranglijst, Zan Guerry tegenover zich. Maar deze onbekende speler met zijn tweehandige backhand leek te machtig voor onze landgenoot, die met 9—7, 6—2, 6—2 zijn niet ongunstige loting niet waar kon maken. In dit duel onder de hete zon en op het droge, snelle gras bleek opnieuw dat Hordijk de nodige toernooierva- ring hxist. In de eerste set gaf hij uitstekend partij, hoewel de kleine Amerikaan over een sterke scherp geplaatste service leek te beschik ken. De service van Hordijk mag er ech ter ook zijn, maar na 7—7 in de eerste set kwam de eerste door braak en wel in het voordeel van Guerry. Dit serviceverlies ontmoe digde Hordijk dermate dat hij daarna kansloos ten onder ging. Ontgoocheld De Nederlandse kampioen kwam dan ook nogal ontgoocheld van de baan. „Die man serveerde veel te goed", mopperde hij. „En ik kon ook niet zien waar hij ze ging leerde en passeerde Hordijk echter soms sterk, maar 't was allemaal te weinig constant, vooral toen het te gen ging zitten. Derhalve een jam merlijke afgang, die qua technische kwaliteiten niet nodig was geweest. Maar wedstrijden spelen is een vak apart. Uitslagen herenenkelspel Nastase (Roem) Ploetz (Wdl> 6—3 7—5 6—2; Guerry (VS) Hordijk (Ned) 97 62 62; Davidson (Aus) Joly (Fra) 6—4 6—4 6—4; Hrebec (Tsjech) Sedgman (Aus) 6—0 64 7—5; Connors (VS) Farrell (GB) 64 63 64; Meiier (Wdl) Pee bles (VS) 9—7 6—4 6—2; Taylor (GB) Haillet (Fra) 62 6—3 6—3; D. Lloyd (GB) Barrazzuti (It) 62 06 6l 61; Lara (Mex) Paish (GB) 57 64 75 62; Borg (Zwei Lall (India) 6—3 6—4 9—8; Fass- berger (Wdl) Gulyas (Hong) 8—6 6—8 6—3 6—3; Kodes (Tsjech) Harai (Jap) 4—6 6—4 6—1 6—3; Ball (Aus) Jovanovic (Zsl) 9—7 6—2 6—2; Metreveli (SU) Matthews (GB) 6—3 6—4 9—8 Feyenoord wacht weer vergeefs Rotterdam Feyenoord heeft gis teren tevergeefs gewacht op drs. Funder, de Oostenrijkse miljonair, die Franz Hasil naar Austria Kla- genfurt wil halen Het was trou wens niet de eerste keer dat de Oostenrijkers toezegden te zullen komen en uiteindelijk niet versche- De onbekende Amerikaan was echter Zowel in ae zaak-Van Hanegen» als met zijn bescheiden mogelijkheden Willie Brokamp, kwam de club van veel grotere vechter dan onze Rotterdam-Zuid geen stap verder de doodeenvoudige reden omdat 'emomen landgenoot, die bijvoorbeeld ook te veel ballen retourneerde die uit van beiden niets werd zouden zijn gegaan. Daarnaast vol- vanuit Spanje. Mutant maar goed dat Roger een Qtant tegenover zich vond, de de vroegere Franse Da- Cupspeler, zodat hij de zware pf| -;lag op zijn toch al zo ernstig er thokte concentratie vrij gemak- LEIDERDORP Op de banen van tennisclub "De Munnik" in Lei derdorp iis gisteren het janbjkse toernooi van start gegaan. De bezet ting "kan zonder meer sterk genoemd worden. Vooral, in de HEB waar Bram Madera, Jan Lind, Jan Theu- nissen en Ri'chard BLommendaal tot de kanshebbers worden gerekend. In dit nummer werden slechts vier nummers gespeeld. Een van deze partijen was die van Ruysenaars te gen Jean Monod de Froideville. Tot ieder verbazing werd deze partij door Ruysenaars gewonnen. Ruyse naars hoefde in deze partij niet veel te doen, omdat Monod voor hem de fouten maakte. Verder won Blommendaal op over tuigende wijze van Arnie van der Ca- pellen met 6—1, 6—2. Terwijl Koggi weinig moeite had meit Kooreman 6—1, 6—4, Koemans, die tegen v.d. Bruggen had moeten aan treden, kreeg een "walk over", daar de laatste op het ogenblik door de ziekte van Pfeifer geplaagd wordt. In de DEB ziet het er naar uit dat niemand de als eerste geplaatste A. v.d. Mey van een zege in de finale kan afhouden. Vooral als men be denkt dat de als tweede geplaatste Milou Penseel zich volledig uit dit toernooi heeft terug getrokken. Slechts één partij werd gisteren op dit nummer afgewerkt en wel de partij van C. Fok tegen Caroline Botman. Caroline, die door de dis trictskampioen Bram Madera ge traind wordt wist deze partij te win nen na een zware en langdurige strijd 8—6,1—6, 7—5. In de HEC won Philips Geelker op knappe wijze van Kappers. Na met 4—1 te hebben achter gestaan, kwam Geelkerken terug en won de eerste set met 6—4. Kappers, die hierdoor uit zijn normale doen ge- LEIDENAARS VOOROP TIJDENS MARTINIREGATTA GRONINGEN NJord bij de nioren en Die Ley the bij de junioren hebben tijdens de Martini-regatta in Groningen goede resultaten geboekt. De nieuwelingen vier van A9opos 2 eiste, vóór Aegir, Asopos 1 en Die Leythe, het hoofdnummer voor zich op. Evenals vorig jaar waren de dooi de Groningse Roeibond georganiseer de wedstrijden uitermate vreemd. Ideaal weer en goede inzet van de roeiers en roeisters mogen dan posi tief worden genoemd, ronduit nega tief was alles wat met de organisatie te makën had. Vooral zaterdag klopte weinig van. Nog een fac tor speelde een rol, ni. de vrij straffe wind, die schuin over de baan stond, waardoor goede tijden uitbleven. Gelukkig trokken de ploegen het zich niet aan en werd er felle strijd geleverd. Zo gingen Asopos 1, Asopos 2, Aegir en Die Leythe in de finale van het hoofdnummer (na zware voorwedstrijden) tot het uiterste. Aso pos 2 won uiteindelijk voor een fel sprintend Aegir. De beide Asopos- vieren konden in het nummer Nieu welingen acht niet imponeren. Een matig Aegir en Laga bleven de gewij zigde Asopos-acht ruim voor. De achten van NJord deden het dit weekeinde beter. Drie overwinningen werden hier behaald. De eerstejaars dames acht won van Argo, de lichte nieuwelingen (heren) acht zegevierde, met drie lengten voorsprong, over Aegir en tenslotte won de Senior A- acht van coach Van Rood duidelijk voor Laga, Gyas, Nereus en Proteus/ Eretes. Deze overwinning was, na de ARB en Argo-lustrum, de derde ia successie. Hevige strijd werd onder meer ge leverd tussen de (lichte Senioren A) twee zonder stuurman van Njord en Die Leythe. Zowel de sprint als de 2000 meter werd door Njord gewon nen. De heren Brenkman en Van Rijnberg maakten over de 2 kilometer een tijd van 7.28.4, tegen 7.41.8 voor Die Leythe. De dubbel twee van Die Leythe was in zijn finale fortuinlijker. Met twee lengten voorsprong werden Ric, Ae gir, Aegir/Hunze zonder pardon naar huis gestuurd. De jeugd van Die Leythe was in de skif en de dubbel tweemaal superieur aan de tegen standers van de Hunze. W. TH. C. VAN DOORN ADVERTENTIE GROTE VEILING TE LEIDEN op: donderdagavond 28 juni a.s. Aanvang 19.30 uur het Anthonis Clubhuis, Lange Mare 43 erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Am stelveen t.o.v. Deurwaarder K. E. v. d. Veen uit Leiden een partij goederen publiek a contant by opbod verkopen, waaronder nieuwe: 6- en 12-delige cassettes zwart-wit T.V.'s platenspelers oude lampen draagbare T.V.'s stereo radio-meubelen gouden sieraden, w.o. gouden dames en herenhorloges, en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 18.30 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen tot 18.00 uur. onyx salontafels stereo apparatuur cassette recorders draagbare radio's Zaanse klokken bandrecorders wandornamenten

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11