Joan Sutherland schittert in opera Rodelinda Weer of geen weer: :LIN 'Vietnam' verklankt MAANDAG 25 JUNI 1975 ADVERTENTIE Zet uw auto op de band die onder alle omstandigheden te vertrouwen is. de Balletstudio Nel Poos maken dit een beeld van een produktie fraai in oude stijl en toch niet overdadig pronkend. Wie vooral voor Sutherland in de titelrol was gekomen kwam wel aan z'n trekken. Een stem die on der alle omstandigheden als flu weel is, een stem ook die steeds hetzelfde klinkt en waarvan niets meer uitgaat dan een prachtig ge luid. Voor wie daaraan genoeg Zijn opera's van Handel niet een soort oratoria die gezongen worden door mensen met oude kleren aan? Die mening heeft lang gecirculeerd en nog steeds wagen weinig opera-instellin gen zich aan één van de 46 opera's van Handel. Men haalt daarmee dan ook een enorm brok muziek de coupures zijn vrijwel onvermijdelijk en een antiek verhaal in huis en door de lange aria's krijgt een opvoering altijd een sterk statisch karakter. Na enkele Jaren geleden Handels „Julius Caesar" te hebben aange- pakt nam de Nederlandse Opera- stichting 7001* het huidige Holland Festival "Rodelinda", in studie. Een duo dat al heel wat oude en romantische opera's heeft doen herleven kwam er voor naar Ne derland: de sopraan Joan Suther land en haar man de dirigent Ri chard Bonynge. Een ander duo dat uit Argentinië afkomstig is verzorgde de visuele kant: de re gisseur Tito Capobianco en de de- kors- en kostuum ontwerper Jose Varona. Gisteravond ging in het Circus theater de première van deze pro duktie diie op 27 juni in Rotter dam en op 30 Juni in Amsterdam verschijnt. Die produktie is zieker wat de visuele kant betreft in vrijwel alle opzichten een school voorbeeld van de manier waarop met de zo moeilijk hanteerbare barok-opera gewoekerd kan wor den. Het zal lang niet iedereen in het stampvolle Circustheater makke lijk zijn gevallen de aandacht er steeds bij te houden want dit genre opera blijft toch eigenlijk een onmogelijke kunstvorm die al leen overeind blijft bij zeer in dringende muziek. En wat dat laatste betreft vallen er in .Rode linda" wel gaten. Men mist con trasten. Capobianco heeft zijn regie sterk naar het publiek gericht. De solisten acteren in sterke mate naar de zaal toe en het applaus na een aria wordt buigend geïncasseerd Vooral de prachtige dekors en de beeldende regie van de leerlingen ran de Scapino-Dansakadem t en Leidse bioscopen dag. vrijdag, maandag en dinsdag ook om 2 uur. Kindermatinee: Tarzans vlucht. Alle leeftijden, zat. en woens dag om 2.30. zondag om 2 en 4.15 uur. Nachtvoorstelling: Tony Rome, 18 1r.. Studio: Uh Pile, 18 Jaar, dag. 2.20, 7 Charly, 18 Jaar, dag. 2.30, 7 Dag 2.30, 7.00 e De componist Peter Schat blijft met de regelmaat van een klok spektakelstukken leveren. Trok ken tijdens het vorige Holland Festival de enorme tollen van „To you" de aandacht, ditmaal was er maar één tol, maar tevens een enorme ballon, die tijdens de uit voering van „Het Vijfde Seizoen" als projectiescherm fungeerde. Plaats van de handeling was het Amsterdamse Vondelpark, waar naar schatting tussen de vijf en zeshonderd belangstellenden hoofd zakelijk jongeren, op het gras zit tend en liggend zondagavond de Vietnamese geschiedenis aan zich zagen en hoorden voorbijgaan Want het „Vijfde Seizoen" is Schats Vietnam-compositie. Over de politieke stellingname in dit werk is. sinds de proefvoorstel- ling op het terrein van de stich ting Queekhoven werd verboden, nogal wat te doen geweest. Schats recente stuk trekt de sterk tonale lijn van „To you" door: ook hier vaak gestyleerde pop-mu- ziek en soms zeer indringende na vrante „songs". Evenals bij „To you" zong de sopraan Lucia Eer stens hier weer de vocale party en ze deed dat onopgesmukt, zeer direct en absoluut overtuigend. Merkwaardig was, dat in het ruim een uur durende werk ondanks de vele heterogene elementen toch een grote lijn viel te onderkennen, die het dankt aan een zeer oud procédé: er keren, parallel lopend met de refreinen in de tekst van Schats geliefde underground-dich- ter Adrian Mitchell, muzikale re freinen steeds terug. Soms drong zich zelfs het Idee van een leid motief op. Het elektronisch aandeel beperkte zich hoofdzakelijk tot het verster ken van de instrumbenten van de leden van het Nederlands Blazers Ensemble, die bijzonder slagvaar dig op Schat's directie reageerden. Dinsdagavond gaat „Het Vijfde Seizoen" in het Haagse Zuiderpark en donderdag 5 Juli op t Schouw burgplein Rotterdam. PETER VISSER Zuiderpark: 21.4 solisten Schat WOENSDAG 27 JUNI Gemeentemuseum Kon. Schouwburg: 20.15 ir: .Rik Trom en zijn aap*'. ©uc/ teuws 25 JUNI 1973: Honderd jaar geleden stond in de krant: Eenige dagen geleden heeft een arbeider in de gemeente Raamsdonk een kruikje ge vonden, dat gevuld was met asch en oude zilveren munten. De man, denkende dat het ou de zesthalven waren, heeft ze voor eene kleinigheid te Breda van de hand gedaan. Onder de passagiers van den pleiziertrein, die op jl. Ko- ninginne-jaardag zich van Groningen naar de residentie hebben begeven, bevond zich een tachtigjarige oud-ambte naar bij de belastingen. Deze heeft de attentie gehad dien dag de Koningin (Sophia, Red.) een present mede te brengen en wel een zeer eigenaardig present, nl. een „Groninger koek". Vermoedelijk heeft H. M. nog nooit zulk een ver jaarsgeschenk ontvangen. Pas uit Den Haag te Groningen teruggekeerd, ontving de man reeds een hartelijke dankbetui ging vanwege H.M. Vijftig jaar geleden: Volgens een bericht aan de „Echo de Paris" heeft de Duitsche regeering een ver drag met Oekrajina (de Oekraï ne) gesloten over de levering van 350.000 ton graan. Stinnes (Hugo STinnes, Duits grootin dustrieel, 1870—1924, Red.) heeft in Rusland 150.000 ton ijzererts gekocht. Er zijn zelfs onderhandelingen gaande over een algemeene concessie van alle ijzerertsmijnen in Rusland aan Stinnes. In een tunnel van den spoorweg van Manchester naar Leeds heeft een stier een aan tal treinen opgehouden. Ten slotte slaagde een locomotief met alle lichten op en zooveel mogelijk lawaai makende, er in het dier voetje voor voetje uit de tunnel te l Een beeld van de crpera produktie Rodelinda" met v.l.n.r. Eric Tappy, Huquet te Tourangeau Joan Su therland en Margreta El kins.. WAT WOU JE ANDER5 DAT WE ER ALLEMAAL AANS/N6EN7 WE LANDDEN HIER MET JJJFTI3ZMN, ERIG'N HANDVOL WJ OVER! ZEGT DAT NIET GENOEG heeft is zij de id( Huguette Tourangeau en Cora Canne Meijer hadden travestie- rollen. De Frans-Canadese mezzo toont temperament en zij heeft een fraai timbre dat echter soms in de laagte wat door scherpe to nen doorsneden wordt. Naar haar ging naast Sutherland vooral de gunst van het publiek. Het aandeel van Cora Canne Meijer en Margreta Elklns was minder spectaculair maar wel voortreffelijk en dat van de twee heren niet zo gelukkig, want Eric Tappy heeft een wat IJdele ma nier van zingen die hier niet zo staat en het timbre van Pieter van den Berg valt wat uit de toon. Dirigent Richard Bonynge heeft duidelijk veel ervaring met dit genre, maar het Nederlands Ka merorkest had onder zijn leiding toch nog iets spannender kunnen spelen. AAD VAN DER VEN MAANDAG 25 JUNI Kon. Schouwburg: 20.15 Congresgebouw (Pr. W.A.-zaal) 20.30 76: 20.15 uur: Het Residentie-Orkest (kamermu ziek van o.a. De Fesch en Röntgen). DINSDAG 26 JUNI Lutherse Kerk: 20.15 1 PANDA EN HET HAZEPAD 52120. Even na de helicopter kwam ook Panda bij de bergtop aan. En toen hij Harrie Janus daar in een zeer ge schokte toestand aantrof, begreep hij dat er alweer een soort ongeluk was gebeurd. „Kan ik helpen?" vroeg hij meelevend. „Zal ik wat water voor u halen?" „Dat is nog eens kollegialiteit!" riep de radioman boven hen. „De ene renner helpt de andere. Sport op z'n best". „Ik ben geen renner!" riep Panda verontwaardigd. „En dit i niet gewoon. Hier is iets oneerlijks aan de gang, denk ik. Er gebeuren teveel vreemde dingen bij deze wedstrijd Op dat moment had Harrie voldoende krachten verzameld om overeind te krabbelen en weg te wankelen. „Weg jij!" siste hij tegen de verblufte Panda. „Waar bemoei je je mee? Ver dwijn!" „Vreemde dingen", herhaalde de radio-verslsggever bevreemd. „Wat bedoelt hij daarmee? Wat wil hij? Wie is hij? Vragen, luis-T teraars allemaal vragen!" Kooktip Zweedse haring - Laat 4 nieuwe haringen ontzil- ten door ze een uurtje in melk te leggen. Laat ze even uitlekken en haal ze door een meng sel van 4 eetlepels fijn beschuitkruim en 2 eet lepels bloem. Snijd 1 ui in zeer dunne schuifjes en bak deze kort in 50 g boter. Schep de ui uit de pan en bak nu de gepa neerde haringen heel even, op een niet al te hoog vuur, in de achter gebleven braadboter. Neem ze uit de pan en houd ze warm. Voeg eventueel nog wat boter aan de overgebleven braadboter toe, roer er 1 afgestreken eetlepel bloem door en giet ei dan geleidelijk 1/8 1 kof fieroom bij. Blijf roer er tot een gebonden saus ontstaat. Roer er een af gestreken eetlepel mos terd door. Leg de harin gen op een schaal. Schep de plakken ui erop e: geef de saus er apart by, FRED BASSET ^Ql<,<res 'dat I Anneman'e maat S niet is! T entoonstellingen Bibliotheek Lulfelbaan (Wassenaar): (t/m 30 luni', Drukkerij De Bink, Rooseveltstraat 3 dleD 79 2e klaa dagelijks Wtttstraat 40, Galerie Ka- 3e klas dagelijks Gaper_ Wisselende expositie dl. dagell,ks vaa 14.00-19.00 uur St. Ellsabeth-zlekenhuls klassealde- 1 llngen Volwassenen: dpg. v 11.15 1 15.00-16.00 uur 18.30-20.00 uur. Voor de prematurenafdellng g volgende bezoekuren (alleen ruimtelijke vormgaving Ned. Legermuseum: Geopend op 12.00 1 94)schilderijen van Lucia Stelnbach (t.e.m. 24 Juni). Dagelijks dinsdag t/m Thailand, land zonder honger. Dag. 10- 5 uur, zo. 1-5 uur nam. (t.e.m. 31 de cember). Museum voor Volkenkunde Expo sitie Japanse prentkunst uit eigen bezit. Dag. 105 uur. zo. 15 uur De Lakenhal Expositie daeeD 1—6 uur echl Rllksmuseum voor de geschiedenis tot der natuurwetenschappen: dag. 1015 t 4 uur zondag 1—4 uur tot De Lakenhal: dag. ID—8 15.30-15.45 Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patieuten Se klasse: dag v. 14 lopend bezoek wordt toegestaan. |g4g u de hooldverpleegkundige hiervoor ciate kaarten verstrekken 1—6 penburg 28) Werkd 10 Oudheden (Ra- uur (T/m 30 luni) 14^0 „.fl De Lakenhal: Kinderen exposeren «te klasse: de gehele dag. solderprojecten (tot 30 Juni). Annakllnlek: dag 13.S0-14.30 en 18-19 O Bezoekuren Ziekenhuizen academisch ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve klnde- -~n) zijn de bezoekuren als volgt: Alphen aan den Rijn 11.00, 14.00—14.46 3e klasse 14.00—14.45 dasse !l> 8.00—19 w Kraamafdellng 16.00—17.00 i echtgenoten 19 00—

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8