LEIDSCH m DAGBLAD Vuurzee na ruzie 11 bar: 29 doden Per uur zes maal naar Amsterdam vandaag ZAAK-M.O.B. WEER VOOR DE RECHTER Snel praten over 'hoe en wat' van Massale doodin Amerikaanse stad Staphorst-Zuid Afrika per fiets MOB LEIDSCH DAGBLAD Laandag 25 juni 1973 opgericht i maart i860 no- 34050 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - (Van een oneer redacteuren) LEIDEN De Nederlandse Spoor wegen hebben het plan om onder en rond Amsterdam een net van treinen aan te leggen, dat past in het. grote treinennet. Verwacht wordt dat de regering biranen enkele weken het officiële startschot zal lossen voor Bezetting van B.M. gaat door DEN HAAG (ANP) De leden van de landelijke Belangenvereniging Minderjarigen, die vrijdag het ge bouw van de Nationale Federatie voor de Kinderbescherming in Den Haag bezetten, hebben besloten de bezetting voort te zetten in afwach ting van een gesprek, dat vanavond zal worden gevoerd over het huidige saneringsbeleid ten aanzien van de kinderbescherming. Naar een woordvoerder van de be langenvereniging meedeelde zal het gesprek moeten gaan over de eis van de vereniging, om opgenomen te wor den in de werk- en beleidsgroep planmatige sanering tehuizenbestand. Bü de bezetting is ook de Leidse af deling van B.M. betrokken. KUIKENS IN VS SLACHTOFFER PRUSSTOP JOAQUIN Ongeveer 43.000 een- dagskuikens zUn als slachtoffers van de nu 60 dagen durende prijsstop in de V.S. op een kippenboerderü in Joaquin (Texas) in watervaten van 200 liter door verdrinking gedood. De eigenaar laad daartoe opdracht gegeven omdat het opfokken niet meer loont door de prijsstop, die wel de prijs van kippevlees maar niet voor het voer aan banden legt. De verdronken diertjes worden gemalen en gemengd met kippenvoer. Het zal de enige slachting niet blijven. Het is de vraag of het besluit van KVP, ARP en CHU om vóór 1 oktober tot de oprichting van een Christen Democratisch Appèl te komen zoveel tot de vaderland se politieke duidelijkheid zal bij dragen. Immers, hier moet een partij, die redeljjk volmondig het kabinet-Den Uyl steunt (KVP) het vinden met een veel aarze- lender groepering (ARP) en een zich duidelijk oppositioneel op stelde CHU. De katholieke pro fessor Steenkamp „Rooie Piet" in lang vervlogen dagen (foto) ziet het in elk geval wel zit ten. Maar dat is wel meer uit zjjn mond vernomen. PAGINA 4 1 En dan de maandagse hoeveel heid sport. Met natuurlijk grote aandacht voor de verrassend overtuigende wijze, waarop Noordwjjk RBC aan de kant zet te. En dan te bedenken, dat het nog beter had gekund. En even natuurlijk is het, dat ruime ruimte is ingeruimd voor Joop Zoetemelk, die op de Cau- berg bananen-etend en grapjes makend naar een voorsprong van minuten reed. Een onaantastbare Nederlandse kampioen. PAGINA'S 9—17 Een groep van 107 Oegandezen van Indiase afkomst weigerde gisteren een straalpassagiersvliegtuig van de Panamerican Airlines te verlaten, dat op weg naar Londen ln New Delhi arriveerde. Zij hadden slechts tot Bangkok geboekt, maar eisten naar Londen te worden gebracht. Een grote politiemacht heeft hen uit het toestel moeten halen. VAN DER VEIDE Citroen WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 tel. 1441 LEIDEN Zoeterwoudseweg 23 tel. 33741 gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. PORT ELIZABETH Twee 'onalledaagse toeristen deden kortgeleden Port Elizabeth aan. Het waren Henny en El- ly Barelds man en vrouw, beiden 29 die bezig zijn aan een fietstocht rond de wereld. Ze vertrokken iets meer dan een jaar geleden uit hun icoonplaats Staphorst en reis den door heel Europa en Azië alvorens dioars door Afrika naar het zuiden te fietsen. Ze zijn van plan om voor hun terugkeer nog door Zuid en Noord-Amerika te pedde len. Tot dusver hebben ze een afstand van 20.000 kilometer afgelegd en 20 maal van ban den verwisseld. Het echtpaar Barelds is rotsvast overtuigd van de fiets als het ideale vervoer middel om werkelijk wat van de icereld te zien. "Je kunt beter iconen in de wereld die je ziet dan hem alleen maar passief te bekijken", luidt hun credo. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank gaat opnieuw roeren in de affaire van het Leids Medisch Opvoedkundig Bureau (MOB), een zaak die in de jaren 1969-1972 in en buiten Leiden veel beroering heeft ver oorzaakt. Om de ontslagen staf van kin derpsychiater Teuns voor Lei den te redden bezette eind fe bruari 1972 een actiegroep de Inspectie van de Geestelijke Volksgezondheid, gevestigd aan het Leidse Terweepark. Negen maanden later moest zij zich daarvoor verantwoorden voor de Haagse politierechter, die hen vrijsprak. Het Haags gerechtshof, dat de zaak in ho ger beroep behandelde, kwam niet zo ver. Het vond dat de dagvaardingen niet deugden en deed zodoende geen uitspraak omtrent het principiële aspect van de bezetting. Toen de zaak in eerste instantie speelde, heeft een vroegere voorzitter van de oudercommis sie van het MOB (een man die lang voor Teims ".s had gestre den) ons met klem verzocht de zaak nu verder te laten rusten, omdat er toch eens een eind moest komen aan de beroering rond het MOB. Hij achtte die schadelijk voor de werksfeer in het officiële MOB wat weer zijn weerslag zou hebben op kinde ren en gezinnen. Een oordeel dat wij deelden maar een krant kan uiteraard niet zwijgen als een rechter gaat spreken. Na twee rechtzittingen was er, gezien die achtergrond, alle re den om de kwestie te seponeren. Het openbaar ministerie vindt dat anderhalf jaar na dato de hele zaak weer door de molen moet. Terwille van het recht. Maar soms kun je uit dien hoofde meer kwaad dan goed doen. HME BW 18 PAGINA'S uwelijksmaniak iwurgd door StCUÏl clcill 1*0^10 ste echtgenote IACCA (AP) Een man, die is shreven als een 43-jarige huwe- smaniak, is gisteren in Bangla- door zijn 35-ste vrouw gewurgd, 1 hjj voor de 36-ste keer wilde wen. De vrouw vermoordde de 3 toen hij zich ontevreden utt- over zijn huwelijk en aankondig- dat hij nog eens wilde trouwen, is niet bekend hoeveel kinderen man heeft en wat er met zijn sgere vrouwen is gebeurd. ij warm 'il zonnig en op de meeste plaatsen f weer. Weinig wind, maar in de lag aan de lcust wind van zee. peraturen ongeveer 13 graden, ma- 11 morgen rond 26 graden, maar aan Ifts koeler. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 JUNI 11 op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Mi op: 0.47 uur; onder: 16.38 uur. «water te Katwijk te 10.53 en 5 uur; laagwater te 6.24 en 19.05 LEIDEN/UTRECHT Op korte ter mijn men verwacht dat dat in de loop van de volgende week zal zijn zal de stuurgroep die zich bezig houdt met het zoeken van oplossin gen voor de werkloosheid ha Leiden contact opnemen met de regionale Raad voor de Arbeidsmarkt. Men zal dan gaan praten over het „hoe en wat" van de steun, die het kabinet de Leidse regio heeft toegezegd. Za terdag meldde het Leidsch Dagblad al, dat de regering aan Lelden en de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag samen een bedrag van honderd miljoen wil geven ter verbe tering van de werkgelegenheidssi tuatie. Leidens burgemeester Vis, die voor zitter is van de stuurgroep, heeft verklaard wel "'bij geruchte verno men te hebben dat er iets in de lucht zou hangen", maar toch verrast te zijn door de maatregel van het ka binet-Den Uyl. Over hoe de honderd miljoen precies verdeeld zal worden, en wat de voorwaarden zullen zijn waaronder de Leidse regio zijn deel zal krijgen, kan hij op het ogenblik nog niets zeggen. Deze vragen zullen aan de orde komen in het gesprek met de Regionale Raad voor de Ar beidsmarkt. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 10 juli 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor Ihalf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. LEIDEN/DEN HAAG Het conflict rond het Leids Medisch Opvoedkundig Bureau de bezetting van het gebouw van de Inspectie van de Geestelijke Volksgezondheid aan het Leidse Terweepark op 29 februari van het vorig jaar) komt morgen wederom voor de rechter. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft de 14 bezetters gedagvaard. Deze zeer geruchtmakende zaak heeft al tweemaal eerder voor de rechter gediend. Op 22 december 1972 sprak de Haagse politie rechter de bezetters vrij omdat de "materiële wederrechtelijkheid" aan het strafbare feit had ontbroken. De officier van Justitie te kende toen hoger beroep aan. Op 27 april diende de zaak voor het Haags gerechtshof dat de dagvaarding nietig verklaarde in verband met innerlijke tegenstrijdigheid. Er was niet voldoende duidelijk ten laste gelegd of de verdachten huisvredebreuk of lokaalvredebreuk werd verweten. EW ORLEANS Bij een snel om zich heen grijpende and in een bar in de Amerikaanse stad New Orleans zijn nnacht minstens 29 mensen omgekomen. De vlammen akkeerden de enige toegang tot de bar op de tweede ver eping van een huis in de Franse wijk van de stad. Vijf- n bezoekers sprongen uit de ramen. Negen van hen wer- n daarbij zo ernstig gewond, dat zij later in het zieken- is stierven. Minder verrast over de maatregel heeft secretaris Branderhorst van de Kamer van Koophandel in Leiden zich getoond. „Het was te verwach ten dat er maatregelen genomen zou den worden, omdat het werkloos heidspercentage in de Leidse regio hardnekkig boven de vier blijft, wat reeds vele malen met zorg ls gesigna leerd". Hij ziet de maatregel van het kabi net als "een soort wegenwachthulp". „De kar moet voorlopig op gang worden gebracht. De stuurgroep zal moeten werken aan maatregelen die de opbouw van de werkgelegenheids situatie verbeteren". Begrip NW-districtsbestuurder Overmeijer vindt de maatregel van het kabinet- Den Uyl, evenals Branderhorst „geen nieuwe zaak, want we wisten allang dat de werkgelegenheidssituatie in Leiden en de drie grote steden de aandacht van de regering had. We kunnen wel zeggen dat er nu een begin is gemaakt met een concrete aanpak van het probleem. Het be langrijkste van de huidige maatregel vind ik dan ook, dat er begrip is ontstaan voor de problemen ln de randstad. Men begint wat genuan ceerder over deze moeilijkheden te denken dan in die tijd dat men de selectieve investeringsheffing uit vond. Toen ging men er vanuit dat 't hele westen van het land één gro te haard van expansie was, en dat men die expansie moest tegengaan met algemene ongenuanceerde maat regelen. Over structurele aanpak van de werkloosheid zal overigens nog wel gestudeerd moeten worden. Die wordt niet door één maatregel van de ene op de ander dag bewerkstel ligd. Deze maatregel moet naar mijn Idee dan ook gezien worden als een eerste begin". De politie bracht bij poelier Henk Mattemaker in Enschede een ree van ongeveer een half jaar oud, die bij een aanrijding in de omgeving van Enschede zwaar was geicond. De poelier kon het niet over zijn hart verkrijgen het dier af te maken en ging ermee naar een dierenarts. Na onderzoek bleek, dat de ree gered kon worden door amputatie van een onderpoot. De operatie werd onder narcose verricht. Het dier heeft vanoch tend weer gedronken en gegeten. De ree zal verder verzorgd worden bij een grondbezitter. Oude N.S.-lijn in 1980 r heeft zich in de bar een onbe- rijflijke paniek voorgedaan. Een rlevende zei: „De grote kerels on- ons gingen voor de bijl. De klei en gelukten het nog wel zich er- s door weg te wringen. Het was er voor zich, alleen de aalvluggen gen een kans". Boven de bar be rt zich een appartement van drie i aers, maar dat was leeg geweest, en lijkschouwer die de uitgebran- bar bezocht, sprak later van „een sale dood". Onder een verbrande ïo en tegen de drie vensters lagen lijken opgestapeld. Het lijk van man lag geknield voor een raam een voet naar buiten gestoken, een ander raam stak een arm i om de pols een stuk van een rtjasje. Ie oorzaak van de brand staat nog vast, maar het is echter vrijwel er dat het vuur ls Uitgebroken op i trap naar de tweede verdieping, tele ooggetuigen hebben verklaard dc voltooiing van de lijn tussen Am sterdam en Schiphol. Ook Leiden wordt in het plan be trokken. Vanaf Warmond zal de spoorlijn worden verdubbeld. Het station van Leiden hoeft niet te worden uitgebreid, omdat alle trei nen (6 per uur; maximum snelheid 160 km per uur) kunnen worden in gepast op twee sporen. Rond 1980 moet het plan in grote lijnen gereali seerd zijn en in 1982 hopen de NS alles rond te hebben. Ieder uur zullen er zes intercity- treinen rijden van Amsterdam via Leiden, Den Haag, Rotterdam naar Antwerpen en Brussel. Eveneens zal er ieder uur een verbinding komen bussen Amsterdam en Vlissingen en elk half uur tussen Amsterdam en Den Haag. Het gehele project zal f590 miljoen bedragen. De Leidse wethouder Kret zei blij te zijn met het plan. Het openbaar vervoerplan, dat Leiden op 5 juni heeft bekendgemaakt, kan goed wor den ingepast in het NS-idee. Voor de werkgelegenheid zal de situatie gunstiger worden. De wethouder denkt aan kantoorpanden op het Schuttersveld. De Schiphollijn, het sbreekvervoer in de Leidse regio en de eindbeslissing over de treinver bindingen lopen synchroom, aldus de heer Kret, die verlangend uitziet naar 1980. dat een onbekende klant brand heeft gesticht in het toilet. Voor de brand uitbrak zou er een ruzie zyn geweest in de bar. De politie houdt een op sporingsactie naar de onbekende, die door een raam ontkomen zou zijn. Brandmeester William McCrossan verklaarde dat 87 brandweermannen .yan 21 brigades nodig waren om het vuur in 16 minuten tjjd n'a ontvangst van het eerste alarm te blussen. De bar was gevestigd in een houten ge bouw dat ruim honderd jaar oud was. De brandweer haalt een slachtoffer uit het raam van een bar in New Orleans, waar vannacht 29 mensen omkwamen in een felle brand.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1