v.Beuzekom erpt de speer iaar54.36meter voormannen met Schrikbarende bloedarmoede in roeibond Damesturnploeg lijdt nederlaag in Boedapest Ruud Wielart springt in Amsterdam fraai record West Duitsland bezorgt Nederland en Frankrijk smadelijke nederlaag Nederlandse atletes in Drachten behoorlijk op dreef Prachtige 80 meter van Alice Saat: 10.3 LOTTO GaatVeiligVeel Langer Mee UAANDAG 25 JUNI 1973 PAGINA 15 SPORT SPORT I SPORT H SPORT SPORT H SPORT H SPORT SPORT SPORT H SPORT VICHY De waarheid was hard. Keihard. Maar de slag kwam toch allerminst onverwacht. De drielanden-roeiwedstrijd Frankrijk NederlandWest Duitsland toonde zaterdag op de als zeer zwaar gekwalificeerde baan van Ailier bij Vichy overduidelijk aan dat de "bloedarmoede" in de va derlandse roeibond ernstige vor men heef t aangenomen, cijfers zeg gen misschien niet alles, maar toch wel veel. De Duitse heren vergaar den 78 punten tegen de Nederlan ders slechts 40. De schande ook door Frankrijk te worden versla gen ontging de Nederlandse af vaardiging nog juist, omdat de gast heren goed bleiken voor 34 punten. Bij de dames waren de cijfers minder schrijnend. West-Duitsland zegevierde met 32 punten vóór Ne derland, dat tot 30 punten kwam en Frankrijk (26 punten). In totaal scoorden de Duitse da mes en herenploegen dus 110 pun ten. Nederland behaalde 70 punten en Frankrijk 60. Duidelijker nog dan die zeker voor de heren smadelijke cijfers is een analyse van de uitslagen. De Duitse heren wonnen alle ze ven nummers kwamen zelfs vijf maal tot een dubbele triomf. Slechts de twee zonder stuurman moest met een derde plaats genoe gen nemen. De Duitsers konden zich de luxe permitteren hun tweede skiffeur terug te trekken, anders was het maximaal aantal te bereiken punten wel angstvallig dicht benaderd. Bij de dames was de hegemonie van West-Duitsland minder duide lijk, maar toch zeker aanwezig. Het land won drie van de vier nummers. Slechts in de vier met stuurvrouw in Duitsland is het boordroeien voor dames nu eenmaal verre van populair moest de eer aan de Franse ploeg worden gelaten. Mar griet Dubbelboer leverde evenwel een goede prestatie door dioht ach ter de Duitse skiffuse Eckbauer tweede te worden. De tijd dat de Nederlandse heren zich met de WeStduitse top konden mei iten is lang voorbij. Men zal zich ernstig moeten bezinnen over de toekomst van deze drielanden ont moeting. Twee Jaar geleden haakte Denemarken af, omdat de kracht meting te ongelijk was geworden. In Frankrijk werd een welkome ver vanger gevonden. De wedstrijd leek gered, zeker toen in 1972 op de Bos baan de Nederlandse heren en da mes triomfeerden. In Amsterdam ontbraken toen echter Duitse top- ploegen als de acht van Karl Adam, de bullenvier, alsmede o.m. skiffeur Udo Hild. Vichy was de Duitse af vaardiging weer duidelijk op sterk te, hetgeen desastreuze gevolgen had voor hun Franse en Nederland se tegenstander. Tekenend is dat geen enkele Nederlandse heren- ploeg zich werkelijk in het gevecht om de leiding heeft kunnen men gen. Ook de vier zonder stuurman van Argo niet, die voor de enige tweede plaats zorgde. De combinatie uit Westfalen en Dortmund roeide de Wageningse studenten op twee volle lengten. Dit "duel" van de waarheid toon de voor Dudok van Heel aan, dat de cadetten uit Breda in Nederland als gestuurde vier dan wel opper machtig mogen zijn, maar interna tionaal nog veel te kort komen. De Nederlandse ploeg had kennelijk moeite met het zware water en de zeer harde tegenwind, die schuin over de baan stond. De formatie was geen partij voor de beide Duitse boten, die de KMA-équipe op een straatlengte roeiden. De omstandigheid dat Nederland incompleet in Vichy verscheen kan moeilijk als een excuus worden aangevoerd. Nederland zag te elf der ure af van de inschrijving van de dubbel twee van de Laak (Fran- ken-Kuiper), omdat de Hagenaars in de Jeugdlandenwedstrijd van Tilburg weinig meer dan figuran ten waren geweest. Meer dan een enkel punt zou die inschrijving in dit sterke veld zeker niet hebben opgeleverd. Resteert het drama Eric Hart suiker. Drie dagen vóór de wed strijden in Vichy viel de Utrechter van zijn fiets en liep daarbij een blessure op. Zijn arts vond dat geen bezwaar om de reis naar Frankrijk te maken. Het bleek vergeefse moeite. De Tritontwee met stuurman Hartsuiker-Brum- melman viel uiteen. IJlings werd getracht met een van de leden van de Dudokploeg een nieuwe combi natie te vormen. Coach Rik van der Wcvrit maakte daar echter be zwaar tegen. Toen werd Roel Luy- nenburg, die een half uur eerder het ongestuurde nummer had ge roeid, in de tTritontwee gezet. Kans loos ging de combinatie van start. "Dit had nooit mogen gebeuren", was het commentaar van roeibond- voorzitter mr. Udo Suermondt, "Hij had zijn blessure onmiddellijk moeten melden dan hadden wij :n Nederland een vervanger kunnen vinden". Resteert natuurlijk de vraag of het besluit naar Vichy geen reser ves mee te nemen niet het voor beeld is geweest van de zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Ook tijdens de wedstrijden van gis teren was West Duitsland een klasse apart. Zeker bij de heren waar de twee zonder stuurman Bierl-Ringwald opnieuw een over duidelijke zege boekte. Luynenburg en Bosch reikten ook nu niet ver der dan de derde plaats. Uitermate triest was het resultaat van Tela- mon. In de kleine finale van de ge stuurde tweeën, waarin gestreden werd om de zevende tot en met de negende plaats werden Huystee en Van Leeuwen tweede in 9 minuten 2.04 seconden, een tijd, die bijna een halve minuut boven die van de winnaar lag. Voor een lichtpuntje zorgde weer de vier zonder stuur man van ARGO, die opnieuw ach ter de Westfalen/Dormund-combi- natie tweede werd. Derde werd A- sopos. De achten van Nereus en Aegir ehudigde op de 3de en 4de plaats achter twee Duitse ploegen. BIJ de dames zegevierde de Ne reus dubbel twee Vosmaer de Bruin- Steenman met grote overmacht en eindigde Margriet Dubbelboer an dermaal als tewde achter de Duit se skiffeuse Edith Eckbauer. Twee de werd ook de DDS-dubbelvier. [ACHTEN Na de kater van Burg Gretesch waar de Nederlandse dames atletiek- eg drie weken geleden een zware nederlaag moest incasseren tegen West Duitsland Roemenië, was de tweede drielandenwedstrijd van dit seizoen tegen Groot Brittannië Tsjecho Slowakije, zondag in Drachten, min of meer een verademing. Nederland rest weliswaar zijn meerdere erkennen in Groot Brittannië 106 punten) maar bleek ior Tsjecho-Slowakije (86,5 pnt.) te sterk. De Nederlandse dames verzamelden 80,5 inten. Nederlandse dames hebben twee van de vijf tegenstanders moet waartegen zij op 5 augustus de halve finales 'van het toernooi de Eruopa Cup in Sittard ook tten uitkomen. Een vergelijking de resultaten van Burg Gretesch Drachten maakt duidelijk dat Ne land alle hoop - voor zover die iwezig was - om de eindstrijd in tiburg (7-9 september) te haler,, laten varen. (est Duitsland is zonder meer te en Groot Brittamnië zal in Sit- ook niet te verslaan zijn. De lers een en twee van Sittard it geldt ook voor de andere twee finalewedstrijden gaan over de finale. In het verleden heeft •land eenmaal de eindstrijd ge- Dat resultaat was toen voor dijk te danken aan het feit dat beschikte over een atlete op elk omer die voor een goed resultaat zorgen. Die tijd is voorbij. Op de it is Wilma van Gooi, hoewel zij Drachten toch goed was voor een (200 m) en een tweede (100 m) lts, niet meer de sprintster die kan meten met de besten van r terwijl Nederland ook dui verlies heeft geleden op de Henafstandsnummers, onderdelen I meestal goed waren voor een ho- klassering. Door het wegvallen [Els van Noorduyn is bij het ko- itoten een gat ontstaan dat niet lijkt te dichten, lp andere onderdelen als speer pen en hoogspringen is een ver gende vooruitgang geboekt maar ian het verlies op de andere num- rs niet eens ten dele compenseren lat de achterstand op ht buitn- op deze nummers in het verle- i altijd al zeer groot was- omstandigheden in Drachten ten niet geschikt voor het leveren I prestaties van niveau, zeker niet ^de loopnummers. Niet alleen er een vrij stevige wind maar de hoge temperatuur was de rubcor-baan in Drachten weer zacht en daardoor traag. De beste prestaties werden dan ook op de technische nummers gele verd Van wereldniveau was het ko gelstoten van de Tsjechische Helna Fibingerova, die met 19,65 meter de concurrentie ruim viemeneenhalve meter voorbleef. Elly van Beuzekom zorgde bij het speerwerpen voor een nieuw Nedrlands record door in haar eerste poging tegfn de voor haar zeer gunstige wind in 54,36 me ter te werpen. Het was de vierde maal dat het nationale record op dit nummer dit seizoen verbeterd werd. Het begon op 15 april toen Lida Kuys als eerste de 50 meter grens passeerde (50,78 m) daarna was het op 22 april de beurt aan Elly van Beuzekom <52,08 m), waarna Lida Kuys op 27 mei met 52,9 m het record weer terughaalde. De 54,36 meter van Elly van Beuzekom, begint er internationaal nu wat op te lijken. De atlete uit Castricum had nog een worp van 51,20 meter. De zege van Elly van Beuzekom bij het speerwerpen de overwin ning van Wilma van Gooi op de 200 meter, waren de enige twee eerste plaatsen die Nederland behaalde. Tsjecho Slowakije won ook twee nummers (hoog en kogel) terwijl Groot Brittannië op de andere negen nummers van het dertien onderdelen tellende programma zegevierde. De 800 meter wonnen de Britse dames zelfs dubbel. Op de 800 meter deed Joke van Gerven 600 meter het zware werk, maar moest toen buigen voor Mar garet Coomber en Sheila Carey. De tijden waren niet opzienbarend. Coomber noteerde 2.06.9. Joke van Gerven benaderde de beste Neder landse seizoenprestatie (2.07.2) van Anneke de Lange tot op 0.7 seconde. De 1500 meter leek ook een dubbele overwinning voor de Britse dames te werden maar in de laatste ronde ikwam Hja Keizer nog steeds niet soepel draaiend toch gemakkelijk langs Rita Ridley, die op het laatste rech te stuk ook nog gepasseerd werd door Anneke de Lange. Joyce Smith kwam met 4.19.9 als enige onder de 4.20.0, een tijd die aan het begin van het internationale niveau ligt. Zelfvertrouwen Trudy Wunderink schijnt haar zelfvertrouwen weer hervonden te hebben. De Nederlandse recordhoud ster op de 400 meter, die in Burg Gretesch alleen in de 4x100 meter startte, verbeterde haar beste sei zoenprestatie van 54.6 tot 54.3 sec. Zij werd daarmee tweede achter de Engelse Verona Bernard, de Europese indoorkampioene, die onlangs met 52.1 het wereldrecord tot op 1.1 sec. benaderde. De Engelse, die in de bin nenbaan achter Trudy Wunderink startte, zegevierde in 53.8 seconden. Mieke van Wissen met drie num mers wel erg zwaar belast moest op de 100 meter horden de Engelse Judy Vernon voor laten gaan. In tijd was er geen verschil, beiden noteer den met een tegenwind van bijna vijf meter 14.0 sec. Elly van Beuzekom, die pas anderhalf jaar de atletiek- sport beoefent, wierp de speer in Drachten naar een nieuw Nederlands record. De zachtheid van de baan werd het duidelijkst gedemonstreerd bij 't ver springen. Ondanks de steun van een forse rugwind passeerden slechts drie dames de zes meter. De Tsechische Vera Suranova die 6.40 m in de be nen heeft werd achter de Engelse Maureen Chitty (6.17) slechts twee de met 6.15. Van de Nederlandse da mes bereikte Ella Hoogendoorn haar normale niveau met 5.96 m. Zij werd daarmee vierde. ano De Nederlandse kampioen ad Bloem heeft zondag een fraaie itatie geleverd door op de rivier Vltava tijdens internationale ka- 'edstrijden de K-l 10.000 meter te aen. Hij liet een tijd afdrukken 44 minuten, 58,6 seconden, eten De Brabander Erik heeft zaterdag in Bern het grootste succes uit de Neder - schuttershistorie gezorgd. Hij derde bij de kleiduivenwedstrijd om de goldene baer met een van 199 uit een mogelijke sco- fan 200. Met deze prestatie eve- e hij het wereldrecord, torsport Tijdens nationale rsprintwedstrijden in Valkens- neeft Kawasaki-importeur Vink uit Amsterdam Jiet Ne- nds record voor specials, dat een tijd van 10.808 sec. (voor de mijl 402.25 km.) op naam van Ad Moentemann, gebracht 10.685 sec. Vink reed met een Ka ki 900 cc, die met methanol werd kt. Ruud Wielart (hier op een archieffoto) sprong in Amsterdam over 2.12 meter, waarmee hij zich bij de sterkste junioren van Europa schaarde. BOEDAPEST Hongarije heeft de dit weekeinde in Boedapest gehouden dames-turninterlandwedstrijd tegen Nederland gewonnen met 366.55 te gen 352.55 punten. In het individue le klassement bezette de 15-Jarige Hongaarse Krisztina Medveczky de eerste plaats met 75.55 punten, op de tweede plaats gevolgd door haar 17 -jarige landgenote Aniko Kery met 75.05 punten. Op de volgende plaat sen kwamen: 3. Joke Kos (Ned) 72.40 punten, 4. Bellak (Hong) 71.60 pnt., 5. Ans Dekker (Ned) 71.50 pnt., 6. Sommer (Hong) 71.15 pnt. De Hon gaarse damesploeg eindigde bij de Olympische Spelen in München op de derde plaats achter de Sovjet Unie en Oost-Duitsland. Van deze ploeg maakten ook Medveczky en Kery deel uit, die zich toen in het individue le klassement als resp. 13de en 17de plaatsten. De Hongaarse dames ex celleerden vooral bij het paardsprin- gen, op de brug met ongelijke leggers en bij de vrije oefeningen. LEIDEN Het onbetwiste hoogte punt van de zaterdag in de Leidse Hout georganiseerde jeugd-atletiek- wedstrijden was de sprint bij de meis jes C. Voor de finale van dit num mer <80 meter) hadden zich van de diverse Leidse clubs vier atletes ge plaatst die de afgelopen weken ieder uitstekende tijden op de klokken had den gebracht. Na uitermate spannen de strijd sleepte Alice Saat van de AV Holland in een fraaie tijd van 10.3 sec. de overwinning in de wacht. Deze talentvolle atlete heeft 't sprin ten overigens van geen vreemde want haar vader, Theo Saat, vertegen woordigde Nederland o.m. in 1952 op de sprint tijdens de Olympische Spe len in Helsinki. Tweede op de 80 meter werd Yolan- da van Leeuwen van De Bataven in 10.4 sec., ook een jeugdig talent waar nog veel van te verwachten valt. Op de derde en vierde plaats legden sprintstertjes van de AV Leiden, t.w. Loes Nesselaar en Barry van Haar lem, beslag. Hun tijden waren resp. 10.5 en 10.6 sec. De 100 meter bij de jongens C leverde een tweede plaats op voor Holland-atleet Tom Saat (broer van Alice) die een prima tijd van 12.3 sec. liet afdrukken. Op dit nummer bereikten ook Rob Kooter (AV Leiden) en Paul Crama (Hol land) de finale. Hun snelste tij den zaterdag waren res. 12.7 en 12.9. De C-jongens Hennie Hakker en Tom Saat, beiden Holland, sprongen in de verspringbak ruim voorbij de 5 meter, nl. 5.23 en 5.13 m. Bij de jongens D blonk Geerke de Bont van De Bataven uit met knappe zeges op de 80 meter in 10.8 sec. en bij het kogelstoten met 8.92 m. Luuk Redel (Holland) werd op de 80 m een goe de tweede in 11.1 sec. Jan van de Zwet (Spartaan) was in deze leeftijdsgroep de snelste op de 1000 m met 3.20.7. Bij de meisjes D was de hoogte- sprong van Brigitte Meekel van De Spartaan van uitstekend gehalte: 1.40 m. Overwinningen werden ge boekt door meisjes van de AV Lei den bij het kogelstoten (Daphne ten Hooven met 7.94 m) en op de 60 me ter (Suze Emanuel in 8.8 sec). Autosport De Fransman Jean Pierre Jarier heeft met een March BMW de Grand Prix van Rouen ge wonnen. Hij legde de 30 ronden (166.290 km) af in 56 min. 20.7 sec. De Westduitder Jochen Mass eindig de in een Surtees als tweede. Boksen De Mexicaan José Na- poles heeft in Grenoble het succes zijn wereldtitel in het weltergewicht verdedigd. Hij versloeg uitdager Ro ger Menetrey (Frankrijk) in een gevecht over 15 randen. De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 11. 13, 16, 30, 35. 48. Re servegetal: 45, Olympianummer: 6021. AMSTERDAM Ruud Wielart uit Hoofddorp heeft zondag tijdens de nationale Jeugd-atletiekkam- pioenschappen in Amsterdam het Nederlandse record hoogspringen (Junioren en senioren» opnieuw ver beterd. De 18-jarige atleet van de AV Haarlem, die vorige week in het Duitse Wilhelmshafen 2.11 meter sprong, wipte nu over 2.12 meter. Leo Mooyman, atleet van het Leid se De Bataven, haalde bij de Jongens A de nationale titel op de 2 km steep le chase binnen. Moyyman, die zien volledig op dit nummer had gecon centreerd, bracht de uitstekende tijd van 6 minuten 10.6 sec. op de klok ken. Viermaal zilver was er weggelegd voor De Spartaan uit Lisse. Lenie van de Poel nam twee plakken voor haar rekening. Zij werd bij de meis jes A tweede op de 800 m. in 2.19.5 en tweede op de 1500 m. in 4.40.8. Leo Duivenvoorde kwam bij de Jongens A met zijn 1.57.7 op de 800 m. Juist drietiende seconden tekort voor de eerste plaats terwijl Hanneke Glas met een hoogtesprong van 1.60 m. bij de meisjes B de vierde medaille voor de Lissenaren behaalde. Nog meer leden van De kwam in Amsterdam in actie. Peter Glas sprong bij de B-Jongens 1.80 hoog en haalde 12.01 met hinkstap- sprong. Op het laatste nummer kwam zijn clubgenoot Nico van Steijn nog wat beter voor de dag: 12.24 m. Ans van Dijk liep de 300 m. meisjes B in 43.3 sec. en Ben Duivenvoorde en Jan van de Ham kwamen op de 800 m. Jongens B tot resp. 2.07.1 en 2.07.7. Nico van Noort slingerde de kogel bij de Jongens A naar 31.28 m. Van het Leidse AV Holland bereik te Roel Hendriksen de finale 100 m. horden Jongens B waarin hij vijfde werd met 15.2 sec. nadat hij in de series tot 15.1 was gekomen. Rudie Eveleens kwam op de 300 m jongens B tot 40.1 sec. Dit tweetal kwam bij het hinkstapspringen dicht bij de 12 meter-grens: Rudie Eveleens 11.80 m. en Roel Hendriksen 11.75 m. Kees Riemens, onlangs van het Al- phense AAV '36 naar Holland over gekomen, wierp de speer bij de Jon gens A naar een behoorlijke afstand van 43.44 m. Patricia Jansen van De Bataven bereikte de finale 400 m. meisjes A waarin zij vijfde werd met een tijd van 61.3 sec. Nelly Harms stootte de kogel bij de meisjes A naar 10.05 m. ADVERTENTIE lg De Conti TS staalgordelband is gemaakt voor ervaren rijders die véél kilometers w/% W 1 JUA^^ maken en die onder alle weers-en verkeers- omstandigheden maximale veiligheid eisen. Waarom rijdt U er nog niet op...? Uw garage zal 't zeker bevestigen. Continental Rubber b.v. Amsterdamseweg 45-47 Amersfoort - Tel. 03490-12934'

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15