Igo Boy winnaar an Grote Prijs Ier Lage Landen (Ceizer van het Kerkdorp is een vrijbuiter... Geen stap nader tot Brokamp Jk verkocht eens stiekum een koe van mijn vader om een fiets te kopen Advocaat naar Roda JC MAANDAG 25 JUNI 19?3 £ENBURG „Voor Dries nog eenmaal troe-la-la, troe- Veertig kelen vroegen duidelijk om gesmeerd te worden, uit het ongelooflijke was gebeurd: Dries van Wijhe, de een- udige jongen van het Gelderse platteland, de immer góed- nutste vrijgezel, die altijd voor een kwinkslag zorgt en zich or niemand het leven op laat dringen, werd op de Cauberg derlands wegkampioen. Zelfs zijn veertig fervente aanhan- s, die met hun veel geprezen amateur met de bus waren ge nen, hadden het niet verwacht. Wijhe (27 zelf ook niet. erkende hij gehuld in de nieu- rood-wit-blauwe trui ruiterlijk. I nog nooit had hij een koers 165 kilometer gereden, laat dat hij eerste zou worden, de titelrace ook over d'eze af- werd verreden, had hem "al- genoopt tot goede voornemens. voor gaan trainen. Laten dat hij het beter kon, dan het jaar toen hij tachtig kilome- p en rond de bekende bult Balde. ne echt voorgenomen, om oor te doen, maar het is van gekomen", lachte hij elijk, voordat zijn streekgeno- op de schouders hesen en in de bekende armada vol ingeoi. „Maar dat is niet oor mij, ik doe vaak »de dingen". tevreden na de I Jss elstr eek -ren ner on- edlijk clubgenoot Fedor den alle hulde betrok. „Van linder en Knetemann zaten op Fedor te letten. Ik was al dat ik ze bij kon houden, waait vierde plaats was ik ook evreden geweest. Maar Fedor al verschillende keren gepro- weg te komen. Het ging Toen sprak hij: „Probeer Jij ns". Na een paar maal lieten gaan. Ik was ineens weg, dus ne maar gerust een gelukkige ioen". Dries van Wijhe had nooit verwacht, dat hij voor zijn mede vluchters zou eindigen. „Ik was er van overtuigd dat ze mij eraf zou den rijden. Drie ronden voor het einde (nog voordat hij aan zijn be slissende solo begon) ben ik gede marreerd. Alleen maar met de we tenschap, dat ik weer teruggepakt zou worden. Maar dat gaf niet. Ik was dan weer een ronde verder. Op het laatst kon ik niet meer. De wedstrijd had echt niet langer moe ten duren, want ik zag geen enkele straatsteen meer." Helemaal op het karakter reed Dries van Wijhe zijn laatste eenza me kilometers. Wat hij eigenlijk ook in het begin van de koers had gedaan. Want toen door zijn toe doen al 6nal een afscheiding kwam en hij na zestig kilometer een kleine inzinking kreeg, moest dat formida bele karakter weer worden aange sproken. Want juist op deze dag kon Dries van Wijhe deze mysterieuze krach ten aanspreken. Of het nu kwam, dat veertig supporters 's morgens om zeven uur al met hem uit Olde- broek waren vertrokken of dat het Nederlandse kampioenschap de pure liefhebber inspireerde. Want in de criteria tekent zich meestal een an dere Dries van Wijhe. Een renner, die zelf uitmaakt, wat hij doet. Dus ook doorgaan of afstappen. Bioscoop Fedor den Hertog (links) feliciteert vriend en clubgenoot Dries van Wijhe met het behalen van het Nederlands kampioenschap bij de amateurs. ongesponsorde renner („ik wil nooit in een ploeg, omdat het fietsen voor mij echte sport moet blijven") de slag van de merkenteams won en daardoor direct bij het grandvolk in populariteit steeg. Want Dries van Wijhe heeft nooit zo nauw gekeken. Maakte van het fietsen een echt in één seizoen tien koersen won. En sport en stapte af als het hem uit- alleen vooruit. Want, ook dat is kwam. De kijkers achterlatend met voor Van Wijhe de enige mogelijk- de mededeling dat hij nog naar de heid, om de bloemen mee naar huis bioscoopmoestte nemen. „Dolle Dries", werd hij Daarentegen kon Van Wijhe ook dan genoemd, ails hij weer eens het teker gaan. Vooral in 1971, toen hij volledige veld^ „lam" legde. Behalve vorig jaar, toen ging het allemaal niet zo. „Het werd een dieptepunt voor mij. Ik won slechts één wed strijd." Zevende dag Een bloementuil, die nooit op zon dag door "Dolle Dries" werd be haald. Want op de zevende dag raakte Van Wijhe uit geloofsover tuiging de fiets niet aan. Zelfs niet om een trainingsrit te maken. Dan houdt hij zich, zoals zijn ouders hem altijd voorhielden, aan Gods Woord. Waar verder niet over wordt gediscussieerd. Want eigenlijk verafschuwen de ou ders van Dries van Wijhe de wie lersport. „Als ik naar de koers ga, roept mijn moeder altijd, doe in Godsnaam kalm aan", aldus de nieuwe kampioen. „Kom ik thuis, dan is het niet van: „Wat ben Je geworden", nee, het eerste wat wordt gevraagd is, of ik niet ben gevallen". Het schildert enigszins de sfeer, waarin Dries van Wijhe zijn hobby uitoefent. Want toen hij twaalf jaar geleden door Evert Dickhof met het wielrennen in aanraking kwam, wilden zijn ouders helemaal niets van de wielersport weten. Dries van Wijhe scharrelde onge vraagd toch een karretje bij elkaar. Ook al trachtte rijn vader er de bijl in te zeten. Lang leefde Dries' nieuwe aanwinst niet. Tijdens de eerste de beste koers reed hij het helemaal kapot. „Ik had geen geld meer", vertelt hij met kleine pretoogjes. „Toen heb ik stiekum van mijn vader, die een boerderij heeft, een koe verkocht. Hij heeft dat nimmer gemerkt, om dat hij z'n beesten toch nooit telde. Waardoor ik weer geld had, om een nieuwe fiets te kopen". Dries van Wijhe schaamt zich daar niet voor. Omcfcat in Kerkdorp, een gehucht van tien boerderijen, dat vroeger Oosterwolde heette en be hoort tot de gemeente Oldebroek, dit inmiddels overbekend is. Want ledereen lacht om „De Keizer van het Kerkdorp". Een graduatie, die hij niet door de sport kreeg. Dries van Wijhe grappend: „Ja, hoe word Je keizer van het Kerkdorp? Ik weet het ook niet. Dat gaat van ge neratie op generatie". „Ik ben nu de baas van het dorp. Dat is wel makkelijk. Ik bepaal ook wie er in 't Kerkdorp komt. Vreem delingen betalen tol, maar mogen dan ook in het plaatselijke café. Een Jofele tent midden in de polder, waar Je nog op Je klompen naar binnen mag". Dries van Wijhe in alle opzichten een eenling. Een Jongen, die totaal geen illusies koestert. Ook niet voor een eventueel wereldkampioenschap. „Daar ben ik niet goed genoeg voor". Een man, die zich graag te rugtrekt in zijn salonwagen, die hij naast de boerderij van zijn vader heeft gebouwd. En daar alle tijd voor heeft, omdat hij werkloos is. „Maar", verklapt hij .Den Uyl zal nu wel zorgen, dat ik snel aan de slag ga". Dries van Wijhe lacht er maar om. En wordt weer serieus, als rijn sa lonwagen andermaal ter sprake komt, omdat Fedor den Hertog voor de aanleg van het elektrisch zorgde. „Ik ben daar niet zo blij mee. Vroeger had ik een zwaluw met kindertjes, maar door het felle licht is die kleine familie verdwenen". Een ernstig moment voor de vrij buiter. Die door zijn supporters overal mee naar toe wordt gesleept. Maar als het al laat in de avond is geworden, is „Dolle Dries", de Kei- wer van het Kerkdorp, een man van zijn tijd. „We moeten met de bus weg. anders zijn we J^iet voor twaal ven in Oldebroek". De hossende groep begrijpt het volkomen. "Voor Dries nog eenmaal troe-la-la, troe la-la, troe-la-la". HANS COOLEGEM weedse favoriet vestigt nieuw kilometerrecord 1.18,7 N HAAG De Zweedse favoriet, de zesjarige bruine hengst Ego Boy, gereden r Ingemar Olofsson, heeft zondagmiddag op de renbaan Duindigt de Grote Prijs der - Landen, Nederlands hoogst gedoteerde internationale draverij met een totaal-prij- bedrag van 1 52.500 gulden, met overmacht gewonnen in een kilometer-tijd van 1 i. 18.7 sec. Dit betekent voor deze Grote Prijs een nieuw record. Het oude record ld op naam van de Belgische draver Fideel, de winnaar van het vorige jaar, met 8.9. Als tweede en derde eindigden de Bel gische merrie Elsie (Franklin Desoete) en Nederlandse draver Aiglon, gereden door Sjeng Hendrikx. Olofssongaat als winnaar van de Grote Prijs venvoorcten) (1.24.9); 2. Lady I Boy, de zesjarige Zweedse ierdraver, die dit Jaar in eigen grote naam maakte en deze tot over de grenzen uitdroeg, toen Stockholm met een kilometer fan 1 min. 13.8 sec een nieuw pees record vestigde, heeft zijn optreden buiten het eigen land »nd met een grandioze over- in de Grote Prijs der Lage Met op de sulky Ingemar jarige Franse import Aiglon, gereden door Sjeng Hendrikx, die bij de eerste valse start ook al snel weg was, een plaats in de kopgroep veroverd en wist zich achter Ego Boy in twee de positie te handhaven tot hij in de laatste meters werd verslagen door de enige merrie in het gezelschap, de zevenjarige Elsie, wier eindsprint Aiglon te machtig was. Met zijn derde plaats pikte Hen drikx toch nog 20.000 gulden uit de goed gevulde ruif mee (de tweede prijs was 35.000 gulden) en met even- trunnar Dear en Jojo Buiten- 3,20; pl. 1,50, o 667.40. Maiprijs: Lido Buitenzorg (M Vergay) (1.23.4); 2. Lonely Star; 3. Lantoni H. Tot.: w. 2,30; pl. 1,40, kopp. 6, 1,30. 2,30; kopp. 4,30. ~-.~- Qua'nd Meme J-prijs: 1. Keep it (mej. B. Noordam) (1.23.4); 2 Pride; 3. Lvnx. Tot.: w 1,10; pl. 2.20, 1.40. 1.80; kopp. 7,70. Grote prijs der lage landen: 1. Ego Boy (I Olofsson) (1.18.7); 2. Elsle; 3. Aiglon.'Tot.: w. 1,90; pl. 1,80,3,20,7,90; 5,10r-kopp. 3,50. Tlvaty Peloprijs: 1, Henriëtte Signal Totalisator-oi ZONDAG Fideel prijs: 1 Hanover; Kwik schap: 1. Joke (M. Brouwer) (1.21.0); Tatusca d'Avrilprijs: 1. José Bulten- Drafsportprijs: 1. Sans Cesse (mej. Byn i Olivier W.Dul- R. Scharzkaechel) (2.09.2); 2. Tuscan Right Light. Tot.: 2,30; kopp. 8.90. f 845.024.-. sson snelde hij, vrijwel van start zorg onder de eerste zes, kwam de FC Paris: interesse voor Van Duivenbode en Kalderon Den Haag FC Den Haag heeft in het afgelopen weekeinde een niet-onbelangrijke (financiële) tran sactie gedaan: het heeft middenvel der Dick Advocaat aan het naar de eredivisie gepromoveerde Roda JC uit Kerkrade „verkocht". Uiteraard heeft ook Advocaat zelf (25 nu. Ja rig in september) met deze transfer ingestemd. Hij heeft, aldus FC Den Haags commercieel directeur Gerard Slager, van Roda JC „een uitste kend contract" aangeboden gekre gen. Bovendien behoeft hij niet van maatschappelijke betrekking te ver anderen. Hij blijft in dienst van de firma Kruppe (plafond-industrie), voor wie hij in Zuid-Limburg een eigen rayon gaat opbouwen. Advocaat had overigens bij FC Den Haag nog één contractjaar uit te dienen. Hij sloot destijds een drie jarige verbintenis. FC Den Haag heeft hem op zijn verzoek evenwel van zijn meerjarige verplichtingen ontheven. Na Jos Dijkstra (ex-DWS en PSV) en Stanley Bish (NAC) is Dick Ad vocaat de derde speler uit het wes ten, die door Roda JC is aangetrok ken. Roda JC wil met behulp van deze spelers een brutaler speltype ontwikkelen. FC Den Haags Kees Bregman, af gelopen vrijdagavond van vakantie teruggekeerd, is vanochtend in het ziekenhuis opgenomen. Hij zal er een neusoperatie ondergaan. linish het veertien paarden tel- veld aanvoerend, in een totaal- aai 2 min. 45.2 sec over de 2100 onbedreigd naar de zege, die eigenaar Tage Hedberg 80.000 rijker maakte, delijk overwinning was de eerste se triomf in de historie van de Prijs der Lage Landen, waar de eerste bladzijde werd geschre- ln 1954 met de overwinning van Kinley in handen van Willem sen. vorig Jaar nog slechts op de sdse provinciale banen gevreesde Boy, die met een wat onverschil- laar de huldiging liep, zo -dat heb ik weer even geklaard, poet me wat", heeft geen van de krenten ook maar enige kans pen met hem te duelleren. Dade- oa de start, waarin Elsie het weg was, kwam al heel spoe- Ego Boy naar voren en bleef 'de overige paarden in zijn lei- positie onaantastbaar. De strijd andere ere-plaatsen was daar in tot het bittere einde span- 8 verrassing had zich de zeven- Nederlandse vertegenwoordiging toch tot een alleszins acceptabele presen tatie. Uitslagen Schoonhoven) Scotch; 3. Ka Bond. Tot,: •(E. Leeman) (1.27.6); vergne; 3. Karamba X. Tot.: pl. 1,50, 3,50, 4.30; kopp. 4,60. Hoek van Hollandprijs: Louis d'Au- 2,70; Lento H Quick; 3. pl 1.80, ,20. (eerste afdeling): Le Paladin H. van der kraats) (1.56.3); ~oy. T-"- oppt Prijse der 4-Jarigen: 1 Kolja T (A. Harmsen) (1.23.1); 2. Kapitein Scotch; 3. Kinley's Speed. Tot.: w. 3,80; pl 2,30, Javillo du Bols.- Tot. 1,20. 2,80; kopp. 4,70; trio 185, Reve de Rolf (ren); 1.90, genaar) (1.21.6); 2. Ironie; 3. Iduna J. Tot.: w. 21.20; pl. 2.30, 1,30. 2.30; kopp. 36.50. Reve de Roiprys: (2e afdeling) (ren): 1. Bebe-Boo (Ire) (D. Weiss) (1.57.3); 2. Osarieta; 3. Snooty Fox. Tot.: 3,60; pl. 'j 17.7 trio 97.70. 2.00. 1,80; kopp. 11,00: Rockanjeprljs 1. Iris Volo (L. Boo- nen) (1.20.7); 2 Gregorius; 3. Horten- ce. 4-30: P1- 2-40- 4-80- 2-70: °Katwijkprijs: 1. Jody con Dlos (J. van Dooyeweerd) (1.23.7); 2. Jefferson; 3 Impereur, Tot.: w. 3,80; pl. 2,30, 3.2 0. 3,40; kopp 14.00; trio 744,20. Cadzandpriis: 1. Irma Dunst W (R. Maring) (1.22.9); 2. Juweeltje Carlos; Rotterdam Feyenoord is in deze transferperiode (terecht) erg prijs bewust en kijkt op het ogenblik verder dan „één seizoen lang is". Vandaar dat het in het afgelopen weekeinde geen stap nader is geko men tot de veeleisende Willy Bro kamp. Willy Brokamp die zo hard geld nodig heeft. De Kuip meldt vandaag-de-dag trouwens toch niet al te veel nieuws, al is dit misschien een stil te voor d© storm, die in de laatste week van de transferperiode wel eens zou kunnen woeden. Manager Guus Brox maakte alleen bekend dat FC Paris, waar Feyen oord deze maand een toernooi speelde, belangstelling heeft getoond voor Theo van Duivenbode. Rob Theuns en.Ronnie Kalderon, de Israëliër die al maanden op de loonlijst van Feyenoord prijkt, maar nog nimmer voor de club kon uitko- De Isarëliër gaat in elk geval niet naar Standard Luik. Guus Brox: "Standard dacht dat ze hem gratis van ons konden krijgen. Maar dat is natuurlijk niet het geval. We hebben dan ook een telegram naar Luik gestuurd met de mededeling Ronnie Kalderon in Feyenoord-flat „nummer tien" heeft vanaf het warme Spaanse strand niets van zich laten horen, zodat de „koude oorlog" met Feyenoord blijft. Een Feyenoord dat in deze kwestie ook niet heeft gereageerd. Pas na deze transferperiode keert Van Hanegem naar Nederland terug. Guus Brox: "Als er hetemaal niets meer ge beurt, wordt volgens de "Nederland se voetbalwetten" zijn contract au tomatisch verlengd." Franz Hasil, nog contractueel een jaar aan de Kuip vastgeklonken, is ook nog steeds Feyenoorder. Ook al wil hij niet meer uit Oostenrijk te rugkomen. Maar Feyenoord heeft hem bericht, dat als hij niet wordt verkocht hij zich half Juli toch echt weer moet melden in Rotterdam. Overigens heeft Austria Klagenfurt gemeld, dat het van daag, maandag, naar Feyenoord komt om over een transfer te on derhandelen. Voor de goede orde: „Klagenfurt" heeft al meerdere malen gezegd dat het zou komen praten, maar kwam dan steeds niet opdagen. Stefan Kovacs: "Ik ben geen wonderdokter" CLUJ Stefan Kovacs heeft zaterdag tijdens zijn vakantie verblijf in zijn Roemeense ge boortestad Cluj verklaard het niet eenvoudig te vinden het Franse voetbal op een hoger peil te brengen. "Ook ik ben geen wonderdokter", zo zei de nieuwe trainer van het nationale elftal van Frankrijk. „Ik ben niet iemand, die het Franse elftal maar eventjes snel omhoog kan helpen. Ik zal natuurlijk veel moeite doen tot succes te komen. Dat was mijn devies bij Ajax en dat zal mijn devies in Frankrijk zijn". Laatste Feyenoord-bericht: Wage- dat die vlieger niet opgaat." al enkele malen heeft opgezocht, ningen heeft interesse getoond voor Ronnie Kalderon vertoeft op het Dat hij met de Noorderzon zou zijn Bram Geilman. Guus Bro\; "Toch ogenblik in zijn „Feyenoordflat" in vertrokken, is dus een fabeltje. is Bram een keeper die echt goed is Zwijndrecht, waar Guus Brox hem Wat Wirn van Hanegem betreft, de voor de eredivisie.' Autosport Een tweede plaats In de AAC-24 uurrace op de Nuer- burgring was zondag weggelegd voor de Nederlandse autocoureur Han Akersloot die samen met de Brit Brian Muir een BMB-Aplina reed. Het NederlandseBritse duo haxJ 'n achterstand van een ronde op de win naars Nikki Lauda cn Hans-Peter Joist (Oost/West Did).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13