NIEKE SOLO VAN TWEE UUR a Van Wijhe: bij de gratie van Fedor? "ZEGE ZATERDAGMIDDAGCOUREUR OP SEMI-PROFS" ederlands kampioen Joop Zoetemelk: Ik heb zelden zo goed gereden n i»u< DAG 25 JUNI 1973 PAGINA 11 SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT issementen da Ikenburg iionals (187,5 km) Zoetemelk (Germigny l'Eve- 187,5 km in 4.36.06; 2. Ben ni *rs (Zaandam) op 7.20; 3. Ger- Sarstens (Prinsenbeek zt; 4. Prinsen (Hank op 8.41; 5. Wim rs (Limbricht zt; 6. Henny (Oldenzaal) zt; 7. Tino Tabak ld) op 10.49; 8. Theo v. d. (Valkenburg) op 11.22; 9. Jan Wijk (Turnhout op 12.02; 10. Mem (Goes) zt; 11. Jo Vranc- "Oosteren) zt. Op één ronde: 12. (rekels (Sittard); 13. Jos v. d. (Helmond)14. Harry Beurs- (Belfeld)15. Gerard Vianen ®gen) i (165 km) es van Wijhe (Kerkkdorp Gld) 2. Fedor den Hertog (Ermelo) sec; 3. Gerrie Kneteman (Am- I op 2.09; 4. Toine van den (IJzendijke) zt; 5. Wil van frt (Tilburg) op 6.37; 6. Cor (Treebeek) zt; 7. Frits (Sappemeer) zt; 8. Hans Koot hoven) zt; 9. Ad Tak (Oud Gas- 7.45; 10. Piet.van Kollenburg «1) op 8.18; 11. Albert Scheffer op 8.44; 12. Jan Lange fade) zt; 13. Henk Spits (Baar- 14 Gerrie Stnicoiaas ('s Gra- d) zt; 15. André Gevers fodel) zt. (52,5 km) van OostenHage (Kloe- 1 130.35; 2. Willy Kwantes dam) op 1.13; 3. T. v. d. Plaat wmalsen) op 4.03; 4. Henny de h (Apeldoorn) 4.22; 5. Gré Don- Krommenie) zt; 6. Anne Rie- fa (Slappeterp) op 4.29; 7. Ti- popma (Huins) zt; 8. Karin Vos Erdam) zt; 9. Bella Hage (Den !l z.t.; 10. Ineke v. Homoet (Al- ïdam) op 4.31. VALKENBURG Wat is er nog toe te voegen aan de mededeling, dat Joop Zoetemelk met overmacht het Nederlands kampioenschap bij de professionals won? De vaststelling, dat de solomsh waarmee hij in negentig kilometer de schamele resten van het vaderland se, professionele peloton vér van zich af schoof, dat die rush vrijwel uniek mag worden genoemd, zéker in de laatste dertig jaar, dat mag er nog bij. kwam echt macht tekort om Joop Zoetemelk te volgen. Allemaal een gevolg van de penicilinnekuur, die ik heb moeten volgen, toen ik met op het moment, dat Zoetemelk het En verder dient men zich te buigen over het Tourgebeuren, dat aan staande zaterdag losbarst. En de rol van Joop Zoetemelk in de ronde van Frankrijk. Zo goed als vorig jaar, zo was ook nu Zoetemelk op de Cauberg in een glanzende vorm. Ook toen ging hij, leunend op een Door Fred Racké nog volmaakt ongeroutineerd wat het ploegenwerk betreft aa start komt. Een andere zaak i imponerende prestatie op de Val- kenburgse heuvel, met erg veel goe de moed naar de Tour. Toen echter was er 3lechts een vleugje hoop, dat er heel mis schien iets te doen zou zijn aan de te verwachten overmacht van Merckx, meer niet. Nu ligt dat alle maal heel anders en Joop Zoete melk ging er na afloop van zijn kampioensrit dan ook gretig op in. „Er zijn", zo sprak hij onvervaard, ereplaatsen noteerden, „wel degelijk kansen. Ik wil niet zeggen, dat ik dé favoriet ben, dat Ben^ Janbroers, die zou te veel tekort doen aan de kan sen van Ocana, Thévenet en zo zijn er nog wel een paar. Maar het is ;o, dat ik nog maar zelden voorhoofdsholte-ontsteking uit de ronde van Italië terugkwam. Die kuur laat zijn sporen na. Ik kom wel weer terug in vorm, maar het gaat niet snel genoeg. Op deze ma nier wordt de Tour toch een pro bleem, hoe graag de bazen ook wil len dat ik meerijd. Trouwens: Spanje en Italië achter elkaar, dat lijkt me wel genoeg zo. Ik zal eens een dag of twee recupereren en met de- bazen praten. Misschien, dat ik dan toch....". Wellicht dat Karstens dan toch aan de start komt als een Nederlandse vertegenwoordiger in het Tourpelo ton, waarnaar ikan worden uitgeke ken. Vooralsnog kan men dat niet maar de mannen van Canada Dry-Gazelle. Die dan wel was slechts „administratieve glorie". minuten twintig seconden na de fi nish van Joop Zoetemelk „de Karst" in de sprint om het zilver bedwong, legde de zwakte van zijn goed heb gereden. Ik heb nog weer Pl°e8 onomwonden bloot. „Natuur- meer macht gekregen, ik ben nog meer volgroeid. En wat mijn tegen standers betreft: in de Dauphiné Libéré reed Ocana formidabel, maar de Midi Libre ging het met hem zi*n lijk, Joop was de sterkste, daar kun je niets aan toe of af doen .Maar hij pakt natuurlijk wél zeve ten op zijn taichitervolgers, dan ook nog tijd vond worden zijn tegenstanders te testen, een volggroep van elf man voor de opgave stond hem te counteren, en dat er van de elf maar liefst vijf het shirt van Cana da Dry droegen. Waarbij dan nog eens drie (Krekels, Spetgens, Kelle- ners), die een „thuiswedstrijd" re den op him „eigen" Cauberg én een manneke als Wim Prinsen, dat ééns als een veelbelovend klimmertje werd aangemerkt. De vijf (Jan- broers voltooide het kwintet) konden niets terugdoen, zelfs niet met hulp van Bennie Kuiper en Gerben Karstens, die er ook bij waren en die even ongaarne Zoetemelk had den zien vertrekken. Nogmaals, men kan en mag aan déze prestatie van reeks Zoetemelk (een imposante vlucht van bijna honderd kilometer, ont staan uit eindelijk het intiatief op het Juiste moment en geen mo ment in gevaar geweest) niet al te veel afdoen. Zoetemelk heeft zéker niet alleen gewonnen "bij gebrek aan tegenstand1" maar de stand van zaken in het Nederlandse prof korps moet na dit strijdverloop toch wel als „somber" worden betiteld. Zoetemelk: „dat is natuurlijk mijn zaak niet. Ik woon en werk in Frankrijk. Maar het is daar Aangemoedigd door zijn Franse echtgenote Frangoise, die in augustus haar eerste kind verwacht, gaat Joop Zoetemelk op weg naar zijn overwinning. die ton Oosten -Hage is in iburg voor de vijfde maal in ve kompioene van Nedcr- worden. Dat zij in het Nederlandse wielrensters hijd niet haar gelijke heeft du>' \en bewees Keetie van Oos- de voorlaatste ronde, toen langer het gezelschap van jarige Willy Kwantes duldde 111 de zesde beklimming van de J v v orgoed afstand nam jonge Zaanse. „Ik had tien wel eerder kunnen weg- van Willy, maar dat is zo >Mig. Vorig jaar heb ik ook ig alleen gereden", onder- lc te de 23-jarige Zeeuwse na haar superioriteit, die door Kwantes werd erkend: „Ik let ik in dit kampioenschap kon worden. Keetie ver- onmogelijk. Zij is de f'Jte". Willy Kwantes was met !r£*i)an Oosten al in de eerste zeven ronden ontsnapt aan van 34 dames, dat vier '.en achterstand had op de mie en drie minuten op Kwantes. dacht ik alweer wat minder. Voor Thévenet geldt ongeveer het zelfde". Misschien Waarmee men zich na dit Cau- berg-kampioenschap op slag alweer midden in de prognoses voor het aanstaande evenement bevond. En er nauwelijks meer werd teruggekeken op de titelstrijd. Hoogstens nog doot. Gerben Karstens, maar ook dat gebeurde in het kader van de ko mende Tour: „Je hebt gezien, dat het me veel moeite kostte om me enigszins vooraan te handhaven. Ik twee. Achter Joop gebeurde gewoon- tuurlijk wel even anders dan hier, weg niks, er zat geen snelheid in, er werd niet goed overgenomen, geen tempo gereden". Somber Janbroers had gelijk. Wie de „ere plaatsen" (slechts tien renners wer den niet op een ronde achterstand gereden) van de Vissersformatie op telt. komt tot een respectabel getal. Maar dat mag dan ook wel, als twaalf van de 43 vertrekkers tot die ploeg behoren, als er nog maar één formatie van redelijke allure (Fri- sol) meedoet en als die ploeg dan óók wat het koersen betreft. Het zijn niet zulke eenvoudige crite riums als hier. Er moet daar ge werkt worden. De parkoersen zijn ernaar. Vorige week reed ik in de Polymultipliée dat is minstens zo'n zware wedstrijd als dit Neder landse kampioenschap. Toen ik daar goed koerste, wist ik, dat ik het hier op de Cauberg ook zou kunnen maken". Te lang Zoetemelk ging ongeveer half koers weg uit een groep van twaalf, die zich tussen de zestigste en de ze ventigste kilometer had gevormd. In de voorgaande ronden was voorna melijk Henndie Kuiper actief geweest. Karstens: „dat was zo afgesproken. Hij moest zo veel mogelijk Joop testen, zodat 'ie flink moest geven. Als hij dan beslissend zou weg springen zouden we wellicht alle twee of minstens ik meekunnen. Maar hij ging met zo veel macht weg, dat er geen volgen aan was". Hetgeen door Janbroers werd bevestigd: „Alleen Karstens en ik konden nog achter hem aan, maar ook Gerben was on zeker. We wachtten toch te lang. Maar ik weet niet of we wel bij Joop hadden kunnen blijven". Zoe temelk op zijn beurt: "Die aanvallen van Kuiper en een paar Canada Dry-mannen hadden me weinig ge daan. Beurskens, Duyndam en De Vlam vooral kwamen er al knap door te zitten. Bovendien reden er veel te veel mannen voor zichzelf. Ik ging bij die beklimming in de twaalfde ronde aan kop en versnel de even om te kijken wat er zou gebeuren. Er gebeurde niets. Ik meteen los en ik kón zó maar door gaan. In mijn eigen tempo en dat is erg voordelig op zo'n circuit met steeds terugkerende beklimmingen". Hetgeen betekende, dat de verza melde menigte zich uitsluitend kon gaan bezighouden met het ruim twee uur toejuichen van Joop Zoe temelk én het constateren, dat die ronde na ronde zonder zich extra in te spannen onbereikbaar werd. Het was tenslotte eigenlijk alleen maar aardig voor die mensen om bij te houden wie er nog niet op zeven en een halve kilometer achterstand waren gezet door de man, die er niet met kop en schouders, maar met een heel lichaam bovenuit stak. VALKENBURG Het oordeel van Joop Middelink was mild. „Ik ben blij vóór die Van Wijhe. Hij was hier vandaag de sterk ste. Niemand kan zeggen dat „dolle Dries" de kampioenstrui niet verdiende. Vanuit het vertrek heeft hij geattaqueerd. Steeds is hij erbij geweest. Om in de finale tenslotte handig te profiteren. Echt: Dries van Wijhe heeft laten zien wat hij kan. Dat was ik wist het allang erg veel. Normaal zou ik als bondscoach dan ook blij mét zo'n titelhouder moeten zijn. Maar ja, Van Wijhe is nu eenmaal niet serieus genoeg. Daarom betwijfel ik of deze dag in Valkenburg de amateur wielersport wel een dienst heeft bewezen." Waarmee Middelink het eerste vraagteken plaatste na een boeiend maar toch eigenlijk weinig verhef fend nationaal wegkampioenschap. Een als altijd drukbezochte titel strijd op de gevreesde Cauberg, waarbij Neerlands betere liefhebbers tweeëntwintig maal tegen de verra derlijke „bult" opmoesten. Teveel? „Zonder twijfel" oordeelden de mannen die zich via het klassieke „waaierwerk" hadden geplaatst voor het betwisten van de trui. „Dit is geen eerlijke zaak. Hier zijn de echte klimspecialisten absoluut be voordeeld. Voor jongens, die afgaand op hun „grote" uitslagen en hun resultaten in het „kermiswerk" veel meer aanspraak op de titel kunnen maken, is er geen beginnen aan." Excuses waarmee onder andere Minneboo, Stander, De Groot, Kuijs, Schuiten en Westrus hun vroege opgave omkleedden. Waar achter zich later ook andere vedet ten zouden verschuilen. Een uitleg die evenwel niet volledig was te ac cepteren. In buitenlandse etappe koersen gerodeerde geselecteerden als Aad van der Hoek, Cees van Dongen, Henk Poppe en Milkrace- winnaar Piet van Katwijk konden immers vorig jaar wel „omhoog". Slaagden er in het verleden al zo vaak in zich in de heuvels te on derscheiden. Smalle top Maar halfkoers stapten Middelinks kandidaten voor wereldkampioen schappen en Tour de l'Avenir sim- peltjes „uit". Gaven zij toe aan het knagende gevoel dat alle inspanning toch vergeefs was. Dat zij de slag hadden gemist. Vraagtekens rond de „kernploeg" dus? De wegcoach schudde later het hoofd maar weer eens. „Geen moraal", stelde hij bikkelhard vast. „Een mentaliteit die ze straks nog eens opbreekt. Want ze denken dat ze er allemaal al zo'n beetje zijn. Wel, laat ik het dan maar eens hardop zeggen: wij Nederlanders overschatten ons amateurcorps. Na tuurlijk er zijn leuke successen, maar nationaal is de top afge roomd; wordt de bovenlaag steeds smaller". Waarvan de oorzaak Middelink ging daar niet op in misschien wel is dat er van die „betere" ren ners roch ook wel vreselijk vee1, wordt gevraagd. Dat zij zich in de klassiekers en internationale etap pewedstrijden al vroeg in het .sei zoen „kapot" rijden. Dat er tijdens zo'n Nederlands kampioenschap bij die (toch wel) favorieten wan neer ze eenmaal op achterstand zi nj gereden echt geen ambitie meer is. Enthousiasme dat Dries van Wijhe bijvoorbeeld wel had. Met Frits Schür loerend op eindelijk een acceptabele uitslag John Corne- lissen en eerstejaarsamateur Alex Bongers rammelde hij al in de eer ste beklimming aan het lange lint (139 vertrekkers). Wat meteen al tot een zo zou later duidelijk worden blijvende afscheiding leidde. Toine van de Bunder, aan gevuurd door de honderden „pet ten", Gerrie netemann en nog twee debutanten, Brabanders Ad Tak (21) en Johnny Konings (18) haakten aan. Waarna meteen Fedor den Hertog het gevaar zag. Van de getipte namen gingen alleen Alimg en Dohmen mee. Jan Raas moest alles geven in een geslaagde jacht, maar het tempo lag zo hoog dat Aling, Cornelissen en zelfs de op kracht klauterende Limburgse lieve ling Matje Dohmen „eraf" moesten. Den Hertog een paar keer hard bergop was gedemarreerd had nie mand hem kunnen houden. Die an dere drie zaten er finaal doorheen." „Niet waar", wist Fedor. „Ik heb geprobeerd. Steeds weer wipten „Kneet" en Van de Bunder mee. Ik werd er kregel van. Daarom heb te gen Dries gezegd dat hij eens moest gaan. En dat lukte." Zuinig De nieuwe kampioen bij de amateurs, „Dolle" Dries van Wijhe uit het Gelderse Kerkdorp, op de schouders van zijn supporters. Vraagteken Ook thuisrijders als Geilenkirchen, Ceulen, Langen en Boersma hadden in die fase (en daarna) moeite om zich tussen de voorsten te handha ven. Ophieuw een vraagteken? Was het voordeel van de klimmers dan toch niet zo groot? Of had Den Hertog gelijk met zijn bitsige: „Het talent in Limburg is eenvoudig niet tot hij dat verzamelde groepje klauteraars weer rond zich had. Ceulen kwam met Wil van Helvoirt als eerste. Johan van der Meer volgde in gezelschap van Peer Maas, Henny Peels, Jos Schipper en Henk Smits, waarna Dohmen (ter wijl Wim de Waal in solo zijn sup porters bevredigde met een „vervoe ging" van Van de Bunder en Raas) met Boersma en Fedors broer Nidi Tientallen anderen volgden dat slechte voorbeeld. Ook Piet van Katwijk. „Wat had het immers nog voor nut?", vroeg de rossige et- ting-coureur zich af. „Fedor was toch niet meer terug te halen". Een stelling die in de finale op drie minuten afstand Boersma, Van Helvoirt. Schür en De Waal nog wel wilden betwijfelen, maar die Den Hertog toch compleet be den Hertog alsnog aan het front vestigde. Broer Nidi was toen ge- neerstreek. Om van dichtbij Den Hertog op nieuw vernietigend te zien uithalen. Knetemann reageerde meteen. Van de Bunder, Nidi den Hertog en Van Wijhe volgden. De slag was geval len. Raas stapte ontgoocheld (nog geen minuut achter de leiders) af. lost ver naar acnteren gestuurd. „Maar", zag Middelink in de eerste volgwagen, „de twee overgebleven IJsselstreekrijders, Van Wijhe en Fedor, waren het knap eens. Zonder overdrijven mag ik dan ook zeggen dat Dries van Wijhe zijn titel aan Fedor heeft te danken. Wanneer Woorden waaraan opnieuw twijfels kleefden. Al erkenden ook Van de Bunder en Knetemann dat Fedor dolle Dries had gesteund. Amstels beste klimmer (na Olympia's Ronde de fiets twee weken in de stelling gezet)„Ik was bang voor een her haling van vorig jaar. Ik wilde niet weer in de laatste ronden bezwij ken. Nadat ik Fedor had teruggeno men kreeg ik last van kramp. Daarna heb ik erg zuinig gereden. Met Van de Bunder sprak ik af dat we om beurten achter Fedor en Dries zouden aangaan. Maar Van de Bunder sloeg de laatste keer over. Al geef ik toe dat Van Wijhe zeker geen kampioen was geworden wanneer ik wat minder verdedigend had gekoerst." En het sluwe Zeeuwse baasje: „Kneet" zat finaal kapot. Hij kon echt niet meer. Maar die Fedor heeft de boel geflikt." Toch bleef die aarzeling. Waarom zou Den Hertog zo maar een kam pioenschap afgeven? Clubliefde? „Ik ken Dries Van Wijhe al lang. Ik g-un die jongen best de titel. Een vereniging betekent voor mij erg veel", verzuchtte mysterieuze Fedor. Maar.in de voorlaatste klim sprong hij toch wel vreselijk hard weg bij zijn twee andere concurren ten. Maakte hij, verbeten koersend, nog een minuut goed op dolle Dries. „Waarom?", vroeg het volk zich af, „waarom liet Den Hertog Van Wij he dan eerst anderhalve minuut gaan?' Had hij zichzelf dan toen wat overschat? Of had hij er ge woon plezier in de kampioen te kunnen kiezen? Eenvoudig, terwijl de anderen machteloos moesten toe zien, uitmaken of hij zelf de trui zou pakken of een vriend die eer zou gunnen? Speelde Fedor den Hertog, die met een nationale titel zijn marktwaar de in de criteria nauwelijks kon op voeren, een spelletje' Zijn ploeglei der, Frisols Piet Liebregts, vond van wel. Desondanks bleven woord en daad van de ook al 27-Jarige, sinds de Milkrace besnorde Olympia's Tourwinnaar, in schril contrast. Op de vraag of Fedor een cadeau weggaf kwam geen antwoord. Slechts de feiten resteerden. De triomf van een ongesponsorde zon derling op de fiets. Of, zoals Am- stel-ploegbaas Herman Krobt, mees muilde: „De overwinning van een zaterdagmiddagcoureur op de verza melde se mi-profs Henk Kruithof Yerbeeck verrast Merckx in sprint DEN HAAG Niet alleen in Ne derland, ook elders in Europa zijn dit weekeinde de natlbnale wegkam- pioenschappen gehouden. In België verraste Frans Verbeeck door in de eindsprint Eddy Merckx te verslaan. In Frankrijk zegevierde Bernard Thetfenet door na een solo van tach tig kilometer met drie minuten voor sprong op het door 50.000 toeschou wers omringde circuit Cadoudal-Plu- melac te arriveren. Tweede werd Re- gis Ovoin Het Italiaanse kampioen schap was verbonden aan de weg wedstrijd "De drie valleien van Vare- se". Hier won Paolini na 257 km in de eüidsprint van een groepje van 8 man. In Barcelona werd Perurena Spaans kampioen door in de sprint met gering verschil Mar tos te klop pen. Voor de zesde achtereenvolgen de maal werd Joaquim Agostinho kampioen van Portugal. In Zwitser land namen slechts 9 renners deel aan het kampioenschap, dat gewon nen werd door Josef Fuchs. Brits wegkampioen werd Brian Jolly voor Lesley West. Autosport De „duizend kilometer van Oostenrijk", meetellend voor het wereldkampioenschap merken, is ge wonnen door de Franse coureurs Henri Pescalarolo en Gerard Larous- se met een Matra Simca. Motorsport De derde kam pioenscross, die zondag op het circuit de Vennebult in Varseveld is gehou den, werd een overwinning voor Mat ty Ghielen uit Gelden Panningen. De Yamaha-rijder besliste een span nend duel met Johnny Vink na een finale van 20 minuten en twee ron den met drie seconden voorsprong ln zijn voordeel.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11