LEIDSCH DAGBLAD 'HILIPS KRIJGT 'ASTE VOET OP APANSE MARKT Mexicaanse DC-9 in zee gestort Wet op gelijk loon man en vrouw mm EDsaBnr vandaag Kroon moet de veemarktknoop nu doorhakken accijns omhoog meubelcentrum )p bredere e Sitter- \an toch rfalt tOOG Vrijheidsstraf geen rem op dronken rijden Dirk Schnabel bij NEROC BV LEIDSCH DAGBLAD Spelevaren met politie- vlet: 1 dode BAVARIA Na Leids ja-woord trekt Gouda zich terug vooruitgang Renzine- in aanvoer van visserij waar gezelligheid voprdellg Isl OPGERICHT I MAART I860 No. 34047 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Australiës geheime wapen: luizen... SYDNEY Wrede kleine Au stralische luizen zullen worden losgelaten op de rijke wijngaar den van Frankrijks champagne district als de Fransen doorgaan met hun atoom proeven in de Stil le Oceaan. Dit meldt het in Syd ney verschijnende dagblad The Australian. Volgens het blad scheppen de diertjes er behagen in vruchten te vernietigen. Ze beschikbaar stellen als de Fransen verspreiden zich zeer snel, spui ten een bittere vloeistof direct in de vruchten en trekken zich daar na terug. Ze zijn immuun voor al le insecticiden behalve een dat door twee Australische weten schapsmensen is ontwikkeld, en die wetenschapsmensen willen Frankrijk slechts het insecticide de kernproeven stopzetten. Het blad citeert een van de ge leerden die zichzelf "dokter Jo nes" noemt: "We besloten dat de eni{)p manier om hen (de Fransen) te doen luisteren en de onzinnige en doelloze atoom proe ven te doen afgelasten was hen op hun gevoeligste plek te tref fen hun champagne". 1 EINDHOVEN Philips, dat nog niet zo lang geleden bij de toenmalige minister van Economische Zaken pleitte voor invoerbeperking van Japanse elektronica, heeft nu zelf vaste grond onder de voeten gekregen in het rijke Aziati sche industrieland. Als een van de weinige grote buiten landse ondernemingen wordt Philips namelijk toegelaten tot de Japanse federatie van economische organisaties, het geen fikse voordelen biedt. DEN Teleurgesteld hebben toners van de Leidse De Sitter- omgeving gistermiddag de rzaal van het stadhuis verlaten, idden het doel dat zij zich ge- bidden maar zeer ten dele we bereiken na een maandenlan- ijd tegen wethouder Kret van ntwikkeling en verkeer. advies dat de raadscommissie erkeer zal uitbrengen, betekent weg hetzelfde uiterlijk zal krij ls de Burggravenlaan, dat wil dat de weg breder wordt. De rs hadden van het begin af aegd, dat zij niet wilden dat ivenlaan en De Sitterlaan, wijze op elkaar aan zouden Bovendien wordt de weg ge- erd, terwijl de bewoners vrees dat de onveiligheid in de »u werken. bewoners hadden bij monde Lamping gevraagd om niet te eren en geen door een witte afgescheiden fietspad te ma- üit de informatie die wij heb- rerzameld blijkt merkwaardi- dat de weg zoals hij nu is, et veiligste is", aldus ds. Lam- dere dominee in de strijd, wet- ds. Kret, wilde noch van as- ing, noch van de verbreding weg afzien. De verkeerscom- bleek met minieme minder- schter kern te staan waar het het wel of niet aanbrengen sfalt. Met 8 stemmen voor en 3 liet men het fietspad verdwij- (Zie verder pagina Leiden) Het eerstkomende Jaar verwach* men een omzet van een kleine veer tien miljoen gulden voor Nihon-Phi- lips, de Japanse tak van het bedrijf. Binnen drie Jaar hoopt men de om zet te kunnen opvoeren tot 71 mil joen gulden. In de nieuwe opzet wordt Nihon-Philips gesteund door het Japanse bedrijf Matsushita, dat elektrische apparaten fabriceert. Vol gens een woordvoerder van Philips in Eindhoven bestaan er met Mat sushita op velerlei gebied vormen van samenwerking; „maar er is zonnig, maar vooral in eerst nog wolkenvel- maitige noordoos te- vind. Minimum temperaturen ter 12, maxima morgen om- 21 graden, maar vlak bij zee graden lager. (Opgemaakt te 12.20 uur) 22 JUNI op: 4.19 uur; onder; 21.04 uur. ,50 uur; onder; 11.23 uur 'iter te Katwijk te 7.03 en te uur, laagwater te 2.53 en 15.11 Van de onvrijwillige bewoners van Bankenbos de speciale gevangenis voor verkeersdelikwenten blijkt 53 procent twee jaar nadat zij zijn vrijgekomen, weer onder invloed te rijden. Het effect dat Bankenbos zou moeten opleveren, is nihil. Dit schrijft de Groningse socioloog F. P. H. Dijk- sterhuis in een proefschrift over Bankenbos. Gevangenisstraffen heb ben bij rijders onder invloed geen grotere preventieve werking dan bij voorbeeld boetes, zo stelt Dijkster- huis, "daarom is er alles voor te zeg gen een straf pakket te ontwikkelen, waarin de gevangenis ontbreekt". LEIDEN De Amsterdamse gra fische reproductie-onderneming BV Grafische Industrie v.h. Dirk Schna bel gaat zich aansluiten bij de Ne derlandse Reproductie Combinatie NEROC BV in Leiden. Dat hebben beide ondernemingen bekendge maakt. Met ruim 450 medewerkers waarvan er 110 in Leiden werk zaam zijn, 30 in de centrale orga nen van NEROC aan de Jacob van Kampenlaan en 80 in de werkmaat schappij Koningsveld is de NEROC-groep reeds thans een van de grootste ondernemingen op haar vakgebied in Europa. Bij Dirk Schnabel zijn 30 mensen in dienst. Vakbonden, de commissie voor fu sie-aangelegenheden van de SER en het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven in Nederland zijn op de hoogte gesteld van de sa menwerking, die geen nadelige ge volgen zal hebben voor de personeels leden van beide bedrijven. Het per- soneel van de twee ondernemingen is ingevolge de desbetreffefide pro cedurele verplichtingen gevraagd zich te willen uitspreken over het voorgenomen samengaan. geen sprake van aandelenruil of iets dergelijks". Philips opereerde op zichzelf al et telijke jaren op de Japanse markt. Onder de naam Tekada bracht het ondermeer meetapparatuur, die in Almelo werd gemaakt, in West-Euro pa geen voldoende afzet kon vinden en daarom naar het keizerrijk werd uitgevoerd. Het beoogde succes kon echter met geen enkel artikel worden gerealiseerd. Ook nu Philips een volle voet tus sen de deur heeft gekregen blijft de vraag hoe het concern denkt te kun nen concurreren op de volgepropte Japanse markt. Vanuit Eindhoven verneemt men: „We kunnen met de prijzen iets doen, want Japanse pro- dukten zijn in eigen land echt niet zó goedkoop. Bovendien hopen we een groter deel van de markt te ver overen door met andere types te ko men dan daar al zijn". Philips werkt aan verfijning van de distributiekanalen. Een eerste aanzet daartoe was een uitgebreide kennismakingscampagne met Japan se handelaren in het Hilton hotel van Tokio, die vier dagen duurde. Minister Boersma: MEXICO Een DC-9 van de Mexicaanse luchtvaartmaat schappij „Aeromexico" is met 27 passagiers aan boord kort voor de landing in de lucht ontploft en vermoedelijk in de Stille Oceaan gestort. Het toestel werd vannacht vermist na de tus senlanding in de stad Monterry. Kikvorsmannen zoeken naar eventuele overlevenden. Peronistische bewakers en omstanders trekken een man aan zijn haren en kleren op het po dium, waar de voormalige Argen tijnse president Peron gisteren in Buenos Aires een toespraak zou houden. Voor zijn aankomst ont stond echter een bloedige schiet partij waarbij minstens 13 mensen zijn omgekomen. De man op de foto wordt er van verdacht bij de schotenwisseling betrokken te zijn geweest. (Zie ook pagina 9) DEN HAAG De regering-Den Uyl wil een wettelijke regeling om gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor hetzelfde werk af te dwingen. Minister Boersma van so ciale zaken heeft dit vanmorgen aan de Tweede Kamer meegedeeld. De minister werd ondervraagd, door het PPR-kamerlid Van Gor- kum over de ontwerp-cao voor de confectie-industrie, waarin belonings- verschillen van dertig procent tussen mannen en vrouwen voorkomen. In deze ontwerp-cao wordt wel een stu die over gelijke beloning aangekon digd. Minister Boersma meent dat de vijfduizend handtekeningen die hij door middel van een actie voor ge lijke beloning had gekregen (onder andere na een oproep daartoe voor de tv van minister mevrouw Vor- rink) het beleid van de regering on dersteunen. Boersma wilde nog niet verklaren, dat hij de confectie-cao onverbin dend zal verklaren. Wel achtte hij het mogelijk, dat dit gaat gebeuren. De wijziging van de omroepwet, bedoeld met het initiatiefwetsvoor stel van de socialisten Voogd en Roethof, kan een merkwaardig slot krijgen. De progressieve partijen overwegen namelijk om hun steun aan het wetsontwerp te onthou den, indien KVP-er Van der San- den (foto) genoeg büval krijgt. Van der Sanden diende namelijk een wijziging op het voorstel in, waarbij de minister van CRM wél de bevoegdheid houdt om zendtijd in te trekken of op te schorten PAGINA 7 28 PAGINA'S „Het leven op aarde is een dubbel roman", zegt de schrijver Bert Schierbeek PAGINA 5 Amerika en de Sowjet-Unie dicht bij een stop voor de kernbom PAGINA 9 Pilic de man, om wie de boycot van Wimbledon draait is nu naar Belgrado vertrokken. HU kon het in Engeland niet meer uithouden PAGINA 17 MW vraagt nu wat Feyenoord wil bieden: Brokamp moet weg PAGINA 19 Ier kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 6 juli 1973 en ontvang de krant reed9 vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. a naam: adres: plaats: Hokj© zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, ^twoordnummer 214, Lelden, Pedro Vega, de directeur van de luchthaven in Puerto Vallerta, waar de DC-9 had moeten landen, ver- UTRECHT (ANP) Een vermoe delijk wat al te roekeloos spelevaren op de Vinkeveense plassen met een snelle boot van de Rijkspolitie te wa ter een Jonge wachtmeester had de boot op eigen houtje in zijn vrije tijd meegenomen heeft vannacht het leven gekost aan de 30-Jarige rijschoolhouder Th. Einthoven uit Vinkeveen. Zijn verdrinkingsdood vormde het trieste slot van zijn eigen verjaarsfeestje, dat tot ver na middernacht onder de zoele zomer avondlucht uitbundig werd gevierd op een van de vele kleine eilandjes J die de Vinkeveense plassen rijk zijn. Het ongeluk gebeurde toen het slachtoffer even na half twee 's nachts een vriend met de politie- boot een vlet met buitenboord motor die bij het eiland lag afge meerd naar de wal wilde brengen. Ongeveer tien minuten nadat ze wa ren vertrokken keerde de vriend weer met het bootje terug. Hij vertel de dat de heer Einthoven, die het snelle bootje had bestuurd, plotse ling overboord sloeg en vrijwel on middellijk in het stikdonkere water verdween. ftet slachtoffer dat volgens ge tuigen flink wat alcohol had gebruikt maar niet dronken was was de zwemkunst niet meester. De Rijkspolitie heeft vanochtend om kwart over elf het stoffelijk overschot van het slachtoffer uit het I water opgedregd. De politie sluit de mogelijkheid van een misdrijf nage- uit» klaarde dat het toestel mogelijk na een explosie in de lucht terecht is gekomen in de Banderas baai bij Puerto Vallerta. Een andere moge lijkheid is volgens hem dat de wrak stukken zijn terecht gekomen in een klein dorpje in het district Cabo Cor- riente, een ruig en bijna onbereik baar gebied langs de kust van de Stille Oceaan. Meer dan 20 schepen kamden de baai uit en zetten daarna koers naar het vissersdorp, waar het toestel vol gens Vega ook kan zijn neergeko men. Verschillende ooggetuigen zeg gen dat zij een lichtflits hebben ge zien boven de baai toen het vliegtuig op de luchthaven van Puerto Valler ta aanvloog. week bij in blik 0,34 liter 49 DEN HAAG (ANP) De besom ming van de gehele Nederlandse vis serij bedroeg in 1972 f 347 miljoen. Dat is 14 procent hoger dan in 1971. De zeevisserij besomde hiervan f 315 miljoen; 15 procent meer dan in 1971. Dit heeft de afdeling visserij van het landbouw-economisch insti tuut in Den Haag becijferd. De totael zeevissersvloot, 670 sche pen, is in 1972 in aantal vrijwel ge lijk gebleven. Het motorvermogen nam echter met zeven procent toe. De vloot van de grote visserij eh de garnalenvisserij nam in aantal af, die van de kleine visserij nam toe. Door de kleine visserij is het totale motorvermogen toegenomen. De aanvoer bedroeg in 1972 300 miljoen kilogram, acht procent hoger dan In 1971. De zeevisserij nam hiervan 196 miljoen kilogram voor haar reke- DEN HAAG De regering heeft vanmiddag bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend om met in gang van 1 augustus de beneineac- cijns te verhogen. Deze verhoging moet f 75 miljoen opbrengen. LEIDEN/GOUDA De Leidse wethouder van financiën Elsgeest verwacht, dat Gedeputeerde Staten met hun beslissing over het raads besluit, waarbij ruim f 1 miljoen is uitgetrokken voor uitbreiding van de veemarktaccommodatie, zullen wach ten tot de Kroon de veemarktkalen der heeft vastgesteld. Ondanks het feit, dat de meerderheid van de Leidse raad de monopolie-eis voor overneming van de Rotterdam se veemarktfunctie heeft laten vallen, blijft het wachten dus toch op de uit spraak van de Kroon, waarvoor in de eerste plaats de minister van Land bouw een advies moet uitbrengen. Het ziet er naar uit, dat de even tuele Haagse goedkeuring van het raadsbesluit te laat zal komen om op tijd de zaak voor elkaar te hebben. Om de functie van de eind van dit Jaar te sluiten Rotterdamse veemarkt L1SSE, Banaalstraai-beereweg; LEIDEN Langegrac te kunnen overnemen, moet vóór die tijd achter de Groenoordhal een run- derloods voor duizend koeien worden gebouwd. Inmiddels heeft één van de concur renten zich teruggetrokken. Burge meester en wethouders van Gouda stellen de raad voor de besluiten tot het instellen van veemarkten op maandag en dinsdag in te trekken. Deze dagen zijn behalve door Leiden ook geclaimd door 's Hertogenbosch. Utrecht en Leeuwarden. Gouda heeft zich uit de competitie teruggetrokken, omdat zowel de Ne derlandse Bond van varkenshandela ren als de afdeling Zuid-Holland van de Nederlandse Bond van veehan delaren zich heeft uitgesproken vóór overneming door Leiden van de Rot terdamse veemarktfunctie Vanuit de kring van de Kamer van Koophandel voor Gouda en om streken was een plan gelanceerd om een noodvoorziening te treffen in af wachting van de stichting van een nieuw veemarktcomplex, dat rondom f 20 miljoen zou moeten kosten Een studiecommissie heeft hierover een rapport uitgebracht, dat niet in de openbaarheid Is gebracht B. en W. hebben meegedeeld, dat de uit het rapport voortvloeiende tijdelijke maatregelen en de gevolgen daarvan grote bezwaren van planologische, verkeerstechnische, financiële eü eco nomische aard oproepen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1