De „dennescheerder" is eindelijk gesignaleerd EBBS mmWM. ÉB "Ikkijkwelmooiuit voor ik adverteer Straks wil iedereen hier komen? slagerij BORSJES Lugdunum Uk KRANTENBEZORGER De krant is koning. Zitten doet pijn ZWITSANAL® chauffet J. Schipp LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 18 JUft ■ttS r; (Door Jan Kees Kokke) EPE De gevreesde "dennescheerder" is dan eindelijk ge- signaleerd. De angst van menig loofliefhebber blijkt toch ge grond. Want dat de tienduizenden, door de twee orkanen ge velde bomen nog vóór de streefdatum van half mei geruimd zouden zijn, is al lang achterhaald door de realiteit. De schade is zo gfoot dat de meeste boseigenaren al blij zijn als het storm- hout vóór het einde van dit jaar is opgeruimd. De dennescheerder heeft daarom ruim de tijd om zich comfortabel in de gevelde bomen te nestelen. Het geduchte kevertje nauwelijks een centimeter lang, met grijze, harde schilden is waarschijnlijk al be daard aan het eitjes leggen. Als de eitjes binnenkort uitkomen, vreten de larven zich vol met het zachte hout vlak onder de schors. Dan verpoppen ze zich en komen na een paar weken uit. De Jonge kevers vliegen vervolgens naar de nog in volle bloei staande bomen. Daar vreten ze de toppen kaal van naalden en Jonge scheuten. Waarna de weg voor herhaling van dit pro ces open ligt, met alle rampzalige gevolgen vandien. Ongerust „Het gaat dus vooral om de staan de. levende bomen", legt de heer Bijsterbos ons uit. Als hoofdopzich ter van de 730 ha bosbezit van de gemeente Epe, is hij dagelijks in de fraaie wouden op de Veluwe aan te treffen. „Het nog in de bossen liggende stormhout levert dus voornamelijk gevaar op als broedplaats voor de dennescheerder. Het hout van de eerste storm (november vorig jaar) Is al aangetast. Dat van de tweede storm in april nog niet", vertelt Bijs terbos met licht Gelders accent. „We zijn natuurlijk wel ongerust. Maar we kunnen er weinig aan doen. Het is overmacht hè. Maar aan was al het hout nog vóór 15 mei geruimd, dan was de dennescheer der toch wel gekomen. Er blijft na melijk zoveel los hout in de bossen achter, hè, Stompen, die te lang achter de wortel zijn afgezaagd en enorme hoeveelheden takken". „Eigenlijk kun je er nu nog niets van zeggen of het levende hout door de dennescheerder zal worden aangetast. Het is wel vaker gebeurd, dat je een plaag verwachtte en dat die niet kwam. Vooral het weer is een belangrijke factor. Ik heb trou wens het idee dat er eerder volgend jaar een grote plaag komt, dan dit jaar", luidt de voorspelling van de Epense bosopzichter. Vrijwilligers Dennescheerder of geen denne scheerder. de hulp van vrijwillige werkers is nog steeds onontbeerlijk bij het opruimen van de stormscha de. Behalve het feit dat er nauwe lijks voldoende beroepskrachten mo bilisabel zijn, speelt ook de overwe ging een rol dat de boseigenaren fi nancieel toch al niet rond komen met hun bosbezit. Met name de Vereniging voor Mi lieudefensie heeft zich krachtig in gezet voor het op de been brengen van vrijwillige boswerkers. Tot nu toe hebben al vijfduizend mensen gereageerd op de oproep. Zo'n drie duizend mensen hebben al één of meer dagen in de bossen gewerkt. ..Zeker tot september hebben we nog vrijwilligers nodig", vertelt de heer De Bloeme van Milieudefen sie. Vooral in de omg. van Apel doorn. maar ook bij Arnhem. Wa- geningen en Amersfoort, is nog veel te doen. De mensen kunnen zich telefonisch bij ons melden (Vereni ging voor Milieudefensie, tel. 020 235450. Amsterdam). Zij krijgen dan schriftelijk alle mogelijke inlichtin gen over het werk. de gevaren, ge reedschap en hoe ze in het bos moeten komen. Bovendien heeft de Nationale-Nederlanden gratis een beschikbaar gesteld". De reacties van boseigenaren blij ken zeer goed te zijn. Omdat de Milieudefensie tot nog toe zonder overheidsubsidie werkt en behoorlijk in de boscampagne heeft geïnves teerd, begint de Vereniging aardig kort bij kas te raken. Vrijwillige stortingen zijn dan ook welkom op Giro 10.2000. De heer De Bloeme: „Er zijn drie soorten werkzaamheden, die door de vrijwilligers kunnen worden ver richt: 1) het vrijmaken van brand gangen en paden. Daardoor wordt het brandgevaar beperkt en het re creatieve verkeer weer mogelijk; 2) het rechtzetten van ongewaaide. jonge aanplant; 3) het inpakken van hout in nylongaas, waardoor de dennescheerder op zijn plaats wordt gehouden". Niet slechts uit milieubewustzijn, maar evenmin afkerig vam wat opwekkende bos-aroma, zijn we zelf een weekeindje de bossen ingetrok ken. We melden ons bij boswachter Hein Vosselman (Loohuizerveenweg 17, Epe) van het ruim 80 ha grote particuliere landgoed MAJXJ- BA. Onder gemoedelijke kout leidt Vosselman ons naar het landgoed, waar hij ons voorziet van bijl en zogenaamde eenmans-beugelzaag. De bedoeling is, dat we de takken van het omgewaaide naaldhout snoeien. Op die manier kan het hout makkelijker uit het bos wor den gesleept. „Vooral geen kapstokken maken", beduidt Vosselman, waarmee hij be doelt dat de takken zo vlak moge lijk op de stam moeten worden af- We bevinden ons te midden van een tiental vrijwilligers. Een nogal gemengd gezelschap van studenten, Haagse PTT-ambtenaren, huisvrou wen en een dokters-assistenteVeel randstadbewoners en veelal solitaire figuren, die Je nu niet bepaald de oren van het hoofd kletsen. De rust werkt verkwikkend en geestzuive- rend. Na een halve dag werken treedt een geringe blaarvorming op, waarin werkhandschoenen hadden kunnen voorzien. Bedaard doorwerkend stellen we vast dat we de man een tiental bo men per dag kunnen schoonmaken. .Een druppel op een gloeiende plaat", meent één van de studenten somber, terwijl hij de vlaktes over ziet van honderden neergemaaide bomen, die akelig kaJle plekken in de bossen maken. Tractoren Dieper in het bos schiet een profes sionele ploeg van houthakkers onge twijfeld sneller op. Met machineza- gen en tractoren rammen zij hele stukken leeg. Deze zaagploegen wer ken dan ook tegen stukloon. Zij worden betaald per ton hout, die zij uit het bos halen. Een verzoek om de machinezaag even te mogen hanteren, wordt met grote beslistheid afgewezen. „Zelfs bij ons gebeurt er vrijwel elke dag een ongeluk met de zaag", veront schuldigt één van de bosarbeiders zich. Als hij de pijp van zijn broek opstroopt, zien we een been vol lit tekens. „Dat hoort er nu eenmaal bij", is het achteloos commentaar. De bosarbeidere zijn in dienst bij de Apeldoornse houthandel Van der Krol. Deze koopt in heel Nederiand stormhout op, om het te verwerken tot spaanplaat, mijnhout en plan ken. „Voor de storm in november vorig Jaar stonden de houtprijzen al op een dieptepunt", vertelt directeur Van der Krol. „Door de enorme toevloed van stormhout staan de prijzen nu natuurlijk helemaal on der druk". „Als houthandelaar ben ik niet zo gelukkig met die stormen, afgezien nog van de schade voor het milieu. We kunnen de toevloed gewoon niet aan. Bovendien ben ik nu bang dat er spoedig een tijd komt dat we nauwelijks een stuk hout kunnen kopen. Na half 1974 verwacht ik ze ker een groot houttekort, met als gevolg flinke prijsstijgingen". De boseigenaren bekijken op 't ogenblik de mogelijkheid om de overvloed aan stromhout tijdelijk op te slaan, tot de prijzen weer wat beter wor den. Het ministerie van landbouw en visserij zou al hébben toegezegd dat al het hout uit de staatsbossen niet op de markt wordt gebracht, vóórdat de particulieren him hout nu enorme opslagplaatsen gemaakt, hébben verkocht. Als zij aan be- waar het hout door middel van paalde voorwaarden voldoen krijgen sproei-installaties wordt natgehou- de boseigenaren bovendien nog een den en geconserveerd. Andere op- subsidie van 21 gulden per kubieke slagmethoden zijn het hout in pias meter geruimd hout. tic of nylonnetten te verpakken, zo dat de dennescheerder er niet bij Nylonnetten kan komen of de bomen niefc se~ Semeente Leiden Agenda voor de open bare vergadering van de Verkeerscommissie op woensdag 20 Juni 1973 te 16.00 uur in de trouw zaal achter de Burger zaal in het Stadhuis. Reconstructie van de De Sïtterlaan. Bij wijze van proef in voeren van een bejaar dentarief op de lijnen van de N.ZÜ.V.M. Haarlemmerstraat 209 Telefoon 26413, Leiden DE SLAGER WAAR HET GEHAKT ZO LEKKER IS Dinsdag VERSE WORST 500 gram 2,73 3 SLAVINKEN 1,56 Woensdag GEHAKTDAG 500 gram 2,73 Donderdag RIBLAPPEN MAGER, HEEL KILO 9,98 150 gr. mag. ham 1,35 100 gr. gebr. fricandeau 1,35 100 gr. Filé Americain 1,08 250 gr. rookworst 0,98 250 g. leverworst 0,98 8 Émr SÊ» - - mmMr* HHHHn jp r 1*5 JjBp JSt*" m - -wJ HANDELSDRUKKERIJ LEIDSCH DAGBLAD B.V. HANDELSDRUKWERK FAMILIEDRUKWERK FORMULIEREN PERIODIEKEN TABELLEN STATEN Lopen ook, als u last hebt van aambeien. Die narigheid gaat voorbij met Zwitsanal van Zwitsal. Dat helpt goed, brengt die noodzakelijke verlichting: u hebt meteen al minder pijn. De jeuk stopt en de gevoelige zwellingen verdwijnen.Zwitsanal,een we tenschappelijke combinatie van helende, verzachtende en pijnstillende stoffen, kan u vlug van uw aambeien ellende afhelpen. BERICHT VAN INZET Op vrijdag 22 Juni 1973 om 19 uur in het Notarishuis te Leiden, AFSLAG van het perceel (verhuurd) te Lei den, Staalwijkstraat 12, in bod gezet op f 12.200, Notaris Mr. S. M. Brandenberg, Turfmarkt 4, Leiden Telefoon 21917. TRAP BEKLEDEN Laat uw trap vakkundig stof feren met nylon vilt of tapy- flex, geheel compleet incl. naterialen, legloon en b.t.w. voor f 150,—. Tel. 070—603167 b.g.g.: 603529 GEVRAAGD o voor melktransf |e In bezit van groot i ill; eventueel voor 2 i Semeente Leii In de vergaderii de commissie vo stadsontwikkeling voor de volkshuis en de openbare op 19 Juni a.s. in d fiekamer van het huis zullen de vo onderwerpen word handeld. Programma van Herengraoht-ZyWi y (aanvang 15.30); Toeliohting op bon' Merenwijk (Buretf W Wijnen te Dörfi ie aanvang 20.00 us Verhuur grond b renwijk (noodwinï Pe Kredieten voor di' voering van de s en de microwerken Merenwijk. de aa. GEVRAAGD. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden: Leidsch Dagblad, Witte Singel 6, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8