ïassenheimse ronde groot ucces „De Bollenstreek" eter aan Poulidor wint Midi Libre Peter Valentijn een leuk, link baasje... Marcel Pennings bij amateurs de beste; Hans Steekers uit Noordwijkerhout winnaar leidersprijs Middelink prijzend: )etemelk (2) eerste in puntenen bergklassement SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT torcèl Pennings sterkste amateur Jj SENHEIM Marcel Pennings en Hans Steekers hebben de jubileumronde van Sas- eim tot een overweldigend succes voor de Ren- en Tourvereniging ,De Bollenstreek' aakt. De 25-jarige Nieuwvenneper Pennings, die na vijftig van de honderd kilometer iatste man aanhaakte bij een vluchtgroep en met nog 25 km voor de wielen aan een donerende solo begon wachtte aan de finish in de Willibrordlaan de winstpremie met loemen en de kus van rondemiss Carla v. d. Meij van het Leidsch Dagblad. Twee jaar ;ere Hans Steekers uit Noordwijkerhout, die 22 ronden als eerste doorkwam eiste met nten voorsprong op Pennings de leidersprijs voor zich op. Pennings, twee jaar geleden Jpiipt als een "belofte" bete- de overwinning van zaterdag pte zege van het seizoen. "Dat meer koersen heb gewonnen omdat ik half april pas met ben begonnen. Sands ik thuis il van de leiding van het land je drijf van mijn vader heb over- ?n hob ik niet zoveel tijd meer. nog bij dat ik na het seizoen wat rust heb gehou- chteraf is me dat niet zo best a". Betekende de zege voor il( >s een springplank naar gro- ccessen ("Met de week voel ik in vonn groei")Hans Steekers de eindklassement als twaalfde 'j e, heeft het wegseizoen er al *eer opzitten: "Vrijdag doe ik tee aan het clubkampioensohap o Bollenstreek en dan ga ik pig relaxen om me voor te be- op het veldrijden, waarin ik n eter uit de voeten kom". Rus- er voqr de organisatoren van elervereniging Sassenheim en ken niet bij. SPORT SPORT SPORT De rondemiss bij de liefhebbers, Trix v. d. Kwaak, met win naar Jan Struik. (Foto Jan Holvast) Mill Joop Middelink grijnsde. ..Wat voor een renner die Valentijn is? Een slimme: een in elk geval erg rappe. Een jongen die van alles kan. Ja, in feite een leuk, link baasje". Met die paar woorden was Neder lands jongste nieuwelingenkampioen toch wel bijzonder duidelijk gete kend. Beter dan wie ook beeTeep Middelink welk een flonkerend ta lent het sukkelende Brabantse wie- lerland plotseling weer rijk is. Peter Valentijn (16 jaar pas) schitterende als eerstejaars nieuweling in een al even glanzend wegkampioenschap. Greep op het lastige parcours ln Mill onbetwist het nationale tricot. Hanteerde daarbij het wapen dat hem van nature is meegegeven. Bleef attent tussen de wielen. Koerst constant vooraan, miste geen onde uitkykend naar volgend jaar icretaris Leo van Ruiten: "Ik dan aan een profronde. Als we iste grote sponrors kunnen vin laar dan verleggen we het par- Tel naar de Kagerbuurt waar je met slechts twee of drie toegangs wegen hebt te maken en waar je veel meer mogelijkheden hebt". En voor zitter Brugman: "Als ik het zo bekijk komt de wiele.rve.reniging Sassenheim w:eer in haar oude, volle glorie terug. Vooral ook door de steun van het Leidsch Dagblad. Zo'n Engelse dub beldekker aan de finish voor de jury is natuurlijk ideaal. Het is alleen jammer dat we concurrentie hebben van elf andere koersen, die tegelij kertijd vandaag worden verreden". Dat deze Ronde van Sassenheim niet de spectaculairste in de serie van vijftien is geworden, kwam ge deeltelijk ook door 't feit dat het kwik tot een ook voor wielrenners ontzag wekkende hoogte was gestegen. Wel licht was dat ae reden dat de jongste kampioen van Drente, favoriet Albert Iiulzebosch uit Nijeveen, die by de start bloemen kreeg aangeboden, nauwelijks een poging deed Pennings terug te pakken en de op het laatste moment ingeschreven cycle cross- kampioen Cock v. d. Hulst al na en kele ronden de strijd staakte. Een lekke band wierp de Zoeterwoude- naar al snel achteruit en hoewel hem nog een premie van f 25,- in het vooruitzicht werd gesteld als hij er in zou slagen alsnog aansluiting te verkrijgen bij het peloton, hield hij de Ronde van Sassenheim al snel voor gezien. Voortvarender begonnen Hans Steekers en Ton v. d. Valk aan de honderd kilometer. Nauwelijks waren de 43 renners door Nederlands sprimtkampioene Mini Brinkhof weg geschoten of het duo zocht de kop van het peloton op. Met de steun van v.d. Valk ("Met hem valt samen te werken. Hij is niet zo'n wieltjesplak ker, zoals er zoveel zyn") verzamelde Steekers soepel punten voor het pres- taJtieklassement. Pas na 40 ronden liet de Noordwijkerhouter zich in het peloton terugzakken. "Ik wilde een poosje uitrusten, maar juist toen ging Jan van der Horst er van door. Toen de slag eenmaal was gevallen en tien renners met v. d. Horst waren mee gegaan, ontbrak het aan samenwer king in het peloton om nog terug te komen". Geforceerd In heit spoor van ex-prof v.d. Horst volgden Pim Neeskes, Jan Sminia, Jan Bergkotte, Piet v. d. Meer, Peter Nieuwenhuis, Albert Huizebosch, Ton v. d. Valk, Jan Zomer, Ko Hoogen- aoorn en als laatste Marcel Pennings, die met nog 25 ronden te gaan veel te krachtig demarreerde voor zijn medevluchters, van wie Voorschoten- se Ton v. d. Valk later bekende tak- tisch niiet al te sterk te hebben ge reden. "In het begin heb ik me met Steekers geforceerd, waardoor ik de kracht niet meer kon opbrengen om ook nog eens Pennings te volgen". De landbouwerszoon "ploegde" daaren tegen onverwoestbaar voort. Zodanig dat zijn voorsprong opliep tot 30 se conden na 75 kilometer en 50 secon den na 80 kilometer. Alleen Albert Hulzebosoh, Jan v. d. Horst en Pim Neeskens zouden buiten het bereik van Pennings weten te blijven. De overigen liep één of meer ronden achterstand op. De liefhebbers passeren de door het Leidsch Dagblad beschikbaar gestelde Engelse dubbeldek ker van waaruit de jury een prachtig overzicht heeft - Uitslag: 7. Marcel Pennings 100km in 2.26,3 min.: 2. Albert Huizebosch; 3. Jan v. d. Horst (Haarlem); 4. Pim Neeskens (Den Haag); 5. Piet v. d. Mee (Den Ha.g); 6. Broers (Rot terdam); 7. Peter Nieuwenhuis (Am sterdam); 8. Ton v. d. Valk (Voor schoten); 9. Jan Toor (Boskoop); 10. Le Sminia (Haarlem); 11. Manus Brinkman (Rotterdam); 12. Hans Steekers (Noordwijkerhout). By de liefhebbers, die 35 km moes ten afleggen, ontsnapte Jan Struik met nog vijf ronden te gaan uit het peloton. Aan de finish had hij een voorsprong van twintig seconden op gebouwd op G. v. d. Linden uit 's Gra vendeel en viel hem de belonoing van de tweederonde miss, Trix v. d. Kwaak van het Leidsch Dagblad, ten deel. A. Drost uit Lisse werd vierde, A. v. d. Burg uit Noordwijkerhout zesde, Lei- denaar Dubbeldeman ach'tste enSas- senheimer Th. v. Ruiten elfde. NIEUWELINGEN De koers bij de nieuwelingen over 60 km leverde een overwinning op voor Rob Fridsma uit Uithoorn, die in de slotfase weliswaar door pech een halve ronde achter raakte, maar een achtervolging over 15 ronden toch (Foto Jan Holvast) bekroond zag met de eerste plaats. In de sprint klopte hy veertien man, onder wie J. Exalte uit Lymuiden, die tweede werd, Lissenaar B. Lange- veld (vierde), Gerard Looyesein uit Noordwijkerhout (acshtste) en G. v. Veen uit Zevenhoven (tiende)., ADSPIRANTEN Bij de adspiranten legde Michel Hageman uit Hillegom na 25 km be slag op de tweede plaats achter Jan Smits uit Amsterdam. J. de Bruin (Alphen) werd zevende, Hans v. d. Voort (Lisse) negende en Reinier Hoogkamer (Leiden) elfde. NIMES In het laatste weekeinde van de Midi Libre is veteraan Raymond Poulidor niet meer bedreigd. Zaterdag, in de vierde rit, die met een gezapige snelheid werd gere den, hield hij voortdurend zijn gevaarlijkste concurrent Joop Zoetemelk in het oog eh reageerde niet toen 22 kilo meter vóór de eindstreep Lucien van Impe ontsnapte met Genty, Perin en Sibille. Bij de beklimming van de helling van Chabrits, vlak voor Mende, verliet de kleine Belg zijn vluchtmakkers en behaalde daardoor een van zijn zeldzame overwinningen. In de laatste rit, van Mende Mar Nimes, reed Poulidor in de stijl van Merckx. Hijzelf, gesteund door zijn ploeggenoten, zorgde er- ïoor dat het tempo hoog bleef en daarmee voorkwam hij ontsnap pingen. Poulidor ging soms zelf in de aanval en na een mislukte po- ?ing bij Ales, probeerde hij het oog een keer bij Uzes, ongeveer dertig kilometer voor de laatste reep uit deze Zuidfranse ronde. Maertens, Verbeeck en Ca- tleua sprongen mee en onder de 'elle reactie van de groep brak het peloton in twee stukken. De rior vluchters werden achterhaald door een groep van 22 bij wie Zoe temelk, Agostinho, Martinez, Ber- »nd, Van der Leeuw en Wijkaert. Ocana, eerder in de rit betrokken "ij een valpartij, waaraan hy een kmelijk hinderlijke blessure aan tijn linker enkel overhield en Van misten de slag. Thevenet ontsnapte nog uit de groep, die iD de felle slotkilometers een winst ,Tan rond negen minuten op- oouwde. Joop Zoetemelk, tweede in het "gemeen klassement, werd zo- tel in de bergrangschikking als in de puntenklassering eerste. In het bergklassement veroverde hij 20 punten, vóór Martinez «16), Van Impe (12), Agostinho (9) en de voor de ploeg van Vissers rij dende Portugees Oliviera (7). De eindstand in het puntenklasse ment is: li Zoetemelk 34, 2. Dan- guillaume 26, 3. Martinez 23, 4. Thevenet, Poulidor en Sibille 20, 7. Van Impe 18. De uitslag van de vierde etappe is: 1. v. Impe (Belg) 199,5 km in 5.49,24 met bon. 5.49,18, 2. Perin (Fra) 5.50.06 met bon. 5.50.02, 3. Sibille (Fra) 5.50.17 met bon. 5.50.15, 4. Genty (Fra) 5.50 42; 5. Danguillaume (Fra) 5.50.51; 7. Zoetemelk (Ned) z.t.; 13. Poulidor z.t.; 31. Krekels 5.51.21; 38. Tabak 5.51.24; 46. De Leeuw 5.51.35; 56. Prinsen 5.53.05. De uitslag van de vyfde en laatste eappe, MendeNimes (205,5 km), luidt: 1. Thevenet (Fra) 5 uur 32 min. 55 sec. (met bon 5.32.49); 2. De Leeuw (Ned) 5.33.35 (met bon. 5.33.31); 3. Sibille (Fra) z.t. (met bon. 5.33.33); 4. Tollet (Fra) 5.33.36; 5. Verbeeck (Belg) 5.34.02; 15. Zoetemelk; 22. Poulidor; 33. Raymond Poulidor: onbedreigd. Krekels 5.42.31; Prinsen en Ta bak finishten in dezelfde tyd als Krekels in het grote peloton. Het klassement: 1. Poulidor (Fra) 20.42.29; 2. 2. Zoetemelk (Ned) op 52 sec.; 3. Martinez (Fra) op 1.14; 4. Ca- tieau (Fra) op 1.26; 5. Agostinho (Port) op 1.29; 6. Martin (Fra) op 3.05; 7. Danguillaume (Fra) op 3.06: 8. Tollet (Fra) op 5.26; 9. Thevenet (Fra) op 6.06; 10. Hil- ard (Fr) op 6.16; 35. Tabak op 16 56; 37. De Leeuw op 17.43; 48. Krekels op 35.31; 54. Prinsen op 17.15. KERSENRONDE: Wil van Helvoirt heeft zater dagmiddag in de Kersenronde zijn tweede „klassieke" overwin ning van dit seizoen behaald. Eerder zegevierde hy in de Ronde van Zuid-Holland. De 21-jarige Tilburger was de snelste in de kopgroep van veertien. Deze groep was in etappen ontstaan. Bij Lierop (na 116 km) sprongen de eerste vyf renners weg. Enkele kilometers verderop kregen zij steun van zeven coureurs. Toen achtten ook Gerrie Kneteman en wil van Helvoirt hun tijd gekomen om zich met de vluchtpoging te gaan bemoeien. In deze Kersenronde deed zich een vrij ernstige valpartij voor. Frits Slueper liep daarbij een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen op. Uitslag: 1. Van Helvoirt; 2. Herman Snoefjink (Denekamp); 3. Harrie Lunenburg (Loosbroek) 4. Jan Overweg (Amsterdam); 5. Wim de Louw (Stiphout). RONDE VAN ZWITSERLAND: De Italiaan Fabrizzo Fabbri heeft de leiding genomen in de Ronde van Zwitserland. Tweede is zijn landgenoot Farisato op 43 seconden en derde de Zweed G. Petterson op 46 seconden. Fabbri dankt zyn eerste plaats aan de overwinning zaterdagmiddag in de tydrit over 13 km, die hy af legde met een voorsprong van 35 seconden op de Spanjaard Fuente en 43 seconden op de Italiaan Farisato. Wim Scheepers werd 61ste. 's Morgens werd de tweede etappe, een rit over 98 km ge wonnen door de Belg Willy de Geest vóór zyn landgenoten Van Roosbroeck en Kerremans. De vierde etappe, die gisteren werd verreden werd gewonnen door de Belg Herman van Springel. Twee de werd zyn landgenoot De Geest. Als 21ste finishte Wim Schepers. RONDE VAN LUXEMBURG: De Fransman Sylvain Vasseur heeft met overmacht de derde etappe van de Ronde van Luxem burg gewonnen en de leiderstrui overgenomen van Willy Plan- ckaert, die met een achterstand van ruim twaalf minuten, als eerste man van het peloton bin nenkwam. De tweede etappe, za terdag, werd gewonnen door de Fransman Guitard vóór Willy Planckaert en de Luxemburger Gilseon. Gerard Vianen werd vierde. Algemeen klassement: 1. Vas seur 16 uur 32 minuten en 10 sec.; 2. Planckaert 16.43.31; 3. Guitard 16.43.34; 4. Kuiper (Ned) 16.43 39; 19. Vianen 16.49.49. NACHT VAN MILL: Leo Duyndam uit Honselersdijk is zaterdagnacht winnaar gewor den van de Nacht van Mill, een wegwedstrijd voor profs achter dernies. Duyndam kreeg 18 pun ten toegekend. De Belg Theo Ver- schueren werd tweede met 17 punten. Cees Priem en Wil de Vlam verzamelden 3 puniten. Mill De keus was niet moeilijk. Aan de vier man nieuwelingen Van Vliet en Jacobs en amateurs Piet van Kollenburg en Jan Spijker die reeds zeker waren van deel name aan de Europese kampioen schappen op 8 juli in Miinchen voegde de KNWU-sportcommissie uiteraard kampioen Valentijn toe. Voorts kozen Middelink c.s. voor Jonkers. Op de baan rijden: Hu ve neers, Meijer en Van Leeuwen. enkele ontsnapping en sloeg tenslot te in de spurt toe. Zonder dat iemand hem met scheve ogen durfde aankijken. Valentijn deed dan wel nooit het zwaarste kopwerk, maar hij sloeg geen beurt over. Alsof hij in één veeg het ver leden wilde uitwissen. Want bij de elf eerste, twaalf tweede en dertien derde „plekken" die hij vorig sei zoen in het shirt van Willebrord Wil Vooruit als aspirant veroverde waren in feite teveel „geplakte". Door Henk Kruithof Peter Valentijn is dus geen gele genheidswinnaar. Zoals hij een week eerder in het provinciaal kampioenschap van Brabant en dinsdagavond bij de 25-kilometer-bi- telstrijd op de Schiedamse Wieler baan ook veel meer dan dat was. Het koersbeeld in winderig, met „vals plat" overladen Mill vormde Valentijns bewijs. Want nadat een ander Brabants „diamantje", Jan Jonkers (Midde link: „Hij heeft op mij de meeste indruk gemaakt"), vrijwel vanuit het vertrek had geattaqueerd was Valentijn toch met Zeeuw Rob Ver boom de grondlegger van een vlucht, die dankzij Zuidhollands kampioen Eric Waasdorp, maar vooral dankzij de grote favoriet Mi chel Jacobs allure had. De Limburger, winnaar in al der tien koersen, waaronder twee klas siekers, gaf zich volledig. Draaide als een volleerd amateur „de plaat" rond. Middelink later: „We hebben dat verzet, omdat het ook interna tionaal zo is, vrijgegeven. Maar Ja cobs is dom. Hij heeft zich vóór de finale al kapot gereden. Al het werk doet hij zelf. Hij laat niets aan anderen over. En steeds maar duwde Jacobs „de veertien". Ik kan daar witheet over worden". Desondanks maakte het „Wonder van Bingelrade" de wedstrijd. Want nadat hij halfkoers had aangehaakt bij het duo Jaap Vooys (Schevenin- gen) en Martin Havik, viel snel de slag. Jonkers, Rotterdammer Van der Ley. Verstijlen, Van Est. Van Kessel. Van Herwerden (Voorburg), Van Peer, Stroosnijder en natuur lijk ook Valentijn vormden een jachtgroep. Waar het peloton een minuut aan moest afgeven. Het leek de goede klap ln een veld vol uitvallers (halfkoers al bijna zestig) maar vanuit de achterhoede liet toen pas Leo van Vliet zien waarom hij met Jacobs al vóór de start zeker was van deelname aan de Europese titelstrijd in München. Met Limburger Eric Visschers reed de stijlvolle Westlander (onderweg ook Van der Werelt, Bierings en Jagers oppikkend) in tien kilometer het gat dicht. Om meteen door te „klappen". Van Vliet: „Er waren vlak voor we aansloten voorop vijf man (Van Peer. die de slag maakte, Jonkers, Valentijn. Van der Ley en Ver stijlen) weg. Ik ging meteen door en niemand kon volgen". Ook Jacobs niet. De Limburger (nadat hij later op bijna twee minuten was gefi nisht minuten lang utgeput op de stoep uitgestrekt)„Ik schoot uit mijn toeclips en meteen kreeg ik kramp". Waarna met Valentijn toch nog Van Vliet titelkandidaat was. Maar in de finale zat Leo („Ik kon de eerste zeventig kilometer niet door de zenuwen") er finaal doorheen. Middelink: „Wanneer hij niet zo dom van achteren had gereden wint hy hier zonder moeite. Nu was de zaak voor Valentijn helemaal „gelo pen". Opnieuw zag de KNWU-coach het goed. Want in de spurt moest Van Vliet behalve Valentijn ook nog verrassende Peter van der Ley en Van Peer voor laten gaan. Veteranen (50 kilometer) 1. Piet van Steenvoorde (Heemste de) 1.14.25, 2. op 31 sec. Jan Braat (Hoofddorp). 3. Cees Duyker (Be verwijk), 7. Nico Slingerland (Noord wijkerhout), 9. op 58 sec. Klaas van der Kloot (Ossendrecht). Aspiranten (50 kilometer) 1. Gerrie Tyhuis (NiJverdal) 1.20.39 2. Thoe van Tol (Poeldijk) z.t., 3. Si mon Pieters (Zwanenburg). Nieuwelingen (100 kilometer) 1. Piet Valentijn (Sprundel) 2.29.54 2. Pieter van der Ley (Rotterdam) z.t., 3. Anton van Tiel (Sprudel) z.t., 4. Leo van Vliet (Honselersdijk) z.t., 5. Jan Jonkers (Oud AGastel) z.t. 6. Anton Verstelen (St. Willi- brord) z.t., 7. Op 1.13 Eduard Vissers (Sweckhuysen) z.t.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11