talie doet goede zaken iet klassiek aardewerk Borstelen is uit de tijd Gastmoeders brengen oplossing PALET PALET merkelijke Meer rechten voor Zuidamerikaanse rfiiDAG 16 JUNI 1973 EXTRA PAGINA Vrouwen mogen dan tot het zwakke geslacht behoren, ze blijken de .wonderlijkste recordhoudsters te zijn, dat valit tenminste in het „Guiness Book of World Records" te lezen Koningin Wilhelmina wordt daarin met een privé-vermogen van naar schatting 550 miljoen dollar de rijk ste vrouw van deze eeuw genoemd. De Amerikaanse actrice Shirley Temple slaagde er in om als kind het meest te verdienen. Toen ze tien jaar werd had ze al een inko men van ruim een miljoen dollar. Dikst De dikste vrouw die ooit over onze aardbodem heeft rondgelopen was een Amerikaanse negerin wier naam niet meer valt te achterhalen om dat ze als gravin geboren werd. Toen ze in 1888 in Baltimore over leed woog ze maar liefst 385 kilo. Recordhoudster is op het ogenblik mevrouw Frances Voges uit Florida die met 375 kilo zich een eervolle tweede kan noemen. Vooral omdat zij slechts 1 meter 54 meet. Meest Een voormalig barmeisje uit Los Angeles, de nu 48-Jarige Beverly Nina Avery heeft de meest ge strande huwelijken achter de rug. Ze liet zich maar liefst 16 maal van diverse echtgenoten scheiden. En is nu van plan om voor de zeventien de maal in het huwelijksbootje te stappen. Reislustigst De 78-jarige Amerikaanse miljonai- re Olara MacBeth mag zich met recht de meest reislustige vrouw van de wereld noemen. Ze is al 17 jaar passagier van de Amerikaanse paketboot Caronia met wie zij al ve le honderden havens heeft bezocht. En ter afwisseling heeft ze al vier wereldreizen met de Queen Elizabeth gemaakt. Oudst De oudste moeder werd de Ameri kaanse mevrouw Alice Kistler uit Massachusetts die een paar jaar ge leden op 57-Jarige leeftijd nog het leven schonk aan een dochter. Maar de vrouw met de meeste kinderen was de Russische boerin Fyodor Vassilet die van 1816 tot 1872 leef de. Ze bracht maar liefst 69 kinde ren ter wereld, 16 tweelingen, 7 drielingen en 4 vierlingen. Record houdsters is op het ogenblik de Ita liaanse Adolorata Casalini die in 1970 haar 32-ste kind ter wereld bracht. Grootst De langste vrouw ter wereld is de 26-Jarige Amerikaanse negerin Do lores Ann Pullard uit Louisiana, die 2 meter 44 lang is. De vrouw die het verst van de aar de kwam was de Russische astro naute Valentina Tereshkova, die met het ruimteschip de Vostok VI van 16 tot 19 Juni 1963 op afstand van 231 kilometer in een baan om de aarde cirkelde. Snelst Maar het snelheidsrecord per vlieg tuig staat op naam van de Ameri kaanse pilote Jacqueline Cochran die met een Super Starfighter bo ven Californië een snelheid van 2.287 kilometer behaalde. Duurst De best betaalde filmactrice is Eli zabeth Taylor die alleen al met de film Cleopatra drie miljoen dollar verdiende. Het hoogste bedrag dat ooit aan een filmster werd uitbe taald. De Zweedse mevrouw Karoline Karlson bleef het langste in een coma. Door een val op 25 december 1875 raakte zij buiten kennis en ze kwam pas op 3 april 1908 weer bij bewustzijn. Ze heeft er geen nadeli ge gevolgen van ondervonden want ze overleed pas in 1957. Na een le ven waarin zij verder weinig ziek was geweest. De meest volhoudende vrouw ter wereld is ongetwijfeld de Engelse Cathie Connely die in november 1964 een opmerkelijk record vestig de door gedurende maar liefst 102 uur de twist te dansen. Langst De vrouw die er het langste over heeft gedaan om haar rijbewijs te halen is de Engelse Miram Hardgra- ve uit Yorkshire die 39 keer voor haar rij-examen zakte en pas in 1970 na een veertigste poging het felbegeerde document kreeg. Wel eens de haren op uw hoofd ge teld? Een onbegonnen zaak, het is trouwens ook niet nodig om eraan te beginnen. Het is namelijk al ge beurd achter de schermen van de industrie die zich bezig houdt met het fabriceren van steeds nieuwe haarverzorgingsprodukten en er on der meer voor zorgt, dat de moder ne dameskapper zonder risico kan manipuleren met haarverven, per- manen twatertj es en andere zaken ter verfraaiing van het haar. Al doende met allerlei research heeft men in die kringen ook de haren onzer hoofdhuid eens geteld en opgetekend, dat op een „nor maal" begroeid hoofd per vierkante centimeter enkele honderden haren groeien: gemiddeld zo'n tweehon- derdvyfbig. Blondines hebben er nog wat meer, want op een goedbeplant hoofd staan volgens de mensen van de wetenschap ongeveer honderd dertigduizend haren. Brunettes moeten het met wat min der doen: op donkere hoofden treft men zo'n honderdduizend haren aan. Als troost voor die donkerhan- gen wordt erbij verteld dat donkere haren over het algemeen sterker zijn dan blonde, en dat heeft weer te maken met de fijne struktuur van het haar. Het aantal blonde vrouwen dat met zeer fijn haar door dit leven moet is namelijk on geveer twee keer zo groot als het aantal donkere vrouwen met erg fijn haar. Terug naar twee praktische punten in dc haarverzorging: losse haren in de kam zijn vervelend, maar ze hoeven niet op ernstige haaruitval te wijzen. Iedereen verliest per dag een aantal haren die door nieuwge vormde worden vervangen. Als ha ren echter met vele tientallen per dag gaan uitvallen is het wel hoog tijd voor een onderzoek naar de oorzaak. Wat de „honderd borstelstreken per dag" betreft: die zijn Jarenlang ge propageerd als het beste middel tot behoud van de haardos, maar daar van is men inmiddels in brede kring teruggekomen. Dagelijks bor stelen zijn voor de meeste haar soorten teveel van het goede, zeker wanneer daarbij zo'n moderne har de nylonborstel wordt gehanteerd, die is vooral voor fijn dun haar fu nest. De meeste alleenstaande wer kende vrouwen zijn al blij als ze hun pensioen halen, maar Betsie Hollants, hoofdredactrice van een Belgisch vrouwenblad, voel de er niets voor om na haar 65- ste op haar lauweren te gaan rusten en daarom begon zij een heel nieuw leven. Ze verwisselde haar comforta bele flat in Brussel voor een een voudig appartement in een voor stad van Mexico-City om daar de leiding van de Cidal, een particu liere organisatie voor de maat schappelijke ontwikkeling van Zuidamerikaanse vrouwen, op zich te nemen. Samen met een aktiegroep van artsen, maatschappelijk werk sters, leraren, priesters en nonnen bereidt zij een sociale revolutie voor, om de Zuidamerikaanse vrouwen aan dezelfde rechten te helpen, die voor Europese vrouwen allang vanzelfsprekend zijn. De meeste Mexicanen vinden Betsie Hollants een gevaarlijke revolutionaire omdat haar aktie groep in grote getalen brochures over geboorteregeling verspreidt, want volgens een Zuidamerikaans spreekwoord moet een goede vrouw, net als een geweer, altijd geladen d.w.z. zwanger zijn. De verrichtingen van haar organisa tie worden door de Mexicaanse re gering dan ook nauwlettend ga degeslagen. Maar terwijl het verspreiden van brochures over geboorteregeling in Zuid-Amerika al moeilijk is lukte het in Zuid-Amerika soms hele maal niet. De pamfletten die zij bijvoorbeeld regelmatig naar Ar gentinië verstuurt, komen nooit aan omdat zij door de autoritei ten direkt in beslag worden geno men. En dat nog wel terwijl voorlich ting over het voorkomen van zwangerschap in Argentinië, maar ook in Brazilië, dringend noodza kelijk is omdat in die landen zelfs secretaresses, verpleegsters en on derwijzeressen zich voor hun lief de laten betalen omdat zij van hun lage salaris de huur van hun appartement niet op kunnen brengen. Van een gelijke beloning van mannen en vrouwen zal in Zuid- Amerika voorlopig nog wel niet veel komen vreest Betsie Hollants want eerst zal men de mannen zo ver moeten krijgen dat zij hun vrouwen en dochters toestaan om te gaan werken. Velen zien daar de noodzaak niet van in. En zelfs in het moderne Mexico-City is het nu nog zo dat niet alleen rijke maar ook arme mannen er twee soms zelfs drie vrouwen in verschillende delen van de stad op na houden bij wie zij allemaal een stel kinderen hebben. In Zweden is men er al lang achter, dat het voor de overheid bijna ondoenlijk is, om voor vol doende crèches te zorgen, nu steeds meer vrouwen willen wer ken. En vandaar dat vrouwenor ganisaties in het Skandinavische koninkrijk als een soort aanvul ling op de burenhulp een heel netwerk van gastmoeders hebben opgebouwd. Aan gastmoeders wordt de zorg over maximaal vijf kinderen toe vertrouwd. Vrouwen, die in de ge legenheid zijn om een paar dagen per week voor een paar kinderen te zorgen, kunnen zich in Zwe den tot een gemeentelijk bureau wenden waar zij pas worden inge schreven wanneer uit een test is gebleken, dat zij goed met kin deren om kunnen gaan. Werkende moeders, die een op pas voor hun peuters zoeken, kun nen bij hetzelfde bureau terecht waar zij het adres van dichtsbij- zijnde gastmoeders krijgen. Het honorarium moeten zij maande lijks bij de gemeentelijke dienst voldoen. Het bedrag wordt zo laag mogelijk gehouden, doordat de ge meente en het Zweedse ministe rie van sociale zaken ieder voor een derde in de kosten bijdragen. De gastmoeders krijgen per maand per kind een honorarium ongeveer vierhonderd gulden, maar van dit bedrag moeten zij dan wel voor een lunch tussen de middag zorgen. In Zweden is men enthousiast over het systeem omdat het on dermeer het voordeel biedt, dat kinderen bij goede gastmoeders veel meer persoonlijke aandacht kunnen krijgen dan in een gewo ne crèche. Reden waarom het Duitse socialistische kamerlid El- friede Eilers, gesteund door het Hamburgse damesblad Brigitte 'n aktie is begonnen om in de Duit se Bondsrepubliek ook een heel netwerk van gastmoeders op te bouwen. Op de vraag of de aanstelling van gastmoeders in Nederland misschien ook een oplossing zou kunnen zijn, reageerde de voor zitster van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, de Bilt- hovense wethouder van onder wijs, mevrouw M. Laan- Benders nog wat voorzichtig. Volgens haar moet nJ. worden voorkomen dat de gastmoeders een soort kinder bewaarsters worden. j onkstukken uit de tijd van Ludwig H Rage Koning Ludwig II van Beieren die bijna honderd Jaar geleden in zijn sprookjeskastelen, de tafels met de meest fantastische serviezen liet dekken, wist zijn vorstelijke gasten tot stomme verbazing te brengen, door hen de soep in terrines, in de vorm van varkens, te laten serve ren. De bizarre koning liet de pronk stukken speciaal voor hem in Italië maken, waar ceramiekfabriekjes, tijdens de kortstondige regering van de vorst, geweldige zaken deden omdat ook andere koningshuizen die niet achter wilden blijven, flin ke bestellingen deden. Maar erg lang duurde de rage niet. want toen koning Ludwig in 1886 op raadselachtige wijze om het leven kwam, was er in eens geen belangstelling meer voor zijn lieve lingsserviezen. Namaken Totdat Sergio Campagnolo die in 1960 op 17-jarige leeftijd een cera- miekfabriekje voor zich zelf begon om het oude, reeds lang in verge telheid geraakte aardewerk weer na te maken. Het bleek een goede gok te zijn. want zijn bedrijfje in Bassano del Grappa, een schilderachtig dorpje aan de voet van de Italiaanse Alpen, draait op volle toeren om de vraag naar soepterrines in de vorm van varkens, Jachtschotels in de vorm van eenden en pureepotten in de vorm van kippen bij te houden. Sergio's ceramiekfabriekje „Costa", waar slechts 70 mensen werken, maakt bovendien nog complete as perge- en paddestoelserviezen waar vooral in Amerika veel belangstel ling voor bestaat. Aanvankelijk beperkte men zich tot kleine series, die in kunstnij ver heidswinkels in de buurt werden verkocht, maar toen de Romeinse mode-ontwerper Valentino de herle ving van het pompeuze Wagne riaanse aardewerk bemerkte, maak te hij er meteen een nieuwe rage van. Naast zijn coutureboetieks opende hij een winkeltje voor huis decoratie waar aspergebordjes en bamboeserviezen gretig aftrek vin den. En in Italië zijn nu ineens tien tallen exclusieve ceramiekfabrieken zich op de produktie van klassiek aardewerk toe gaan leggen want men verwacht dat de rage, die nog maar pas bij „jet-setters" begonnen is, nog wel even voort zal duren. Het enige bezwaar is dat het met de hand beschilderde aardewerk nogal duur is. Dekschalen geïnspi reerd op de pronkstukken van koning Ludwig komen al gauw op zo'n f 100,- en voor de bordjes is men al enige- tientjes kwdjt. Reden waarom het aardewerk in Ne derland nog niet uit voorraad lever baar is, maar men kan het wol be stellen bij de Haagse firma Philippo- na. 10 DEL GRAPPA - Volgens 7 aanse ceramiekfabrikant Ser- k npagnolo raken steeds meer WI uitgekeken op het prakti- astic. Ze willen weer terug g Kt goede oude aardenwerk tafels van onze grootou- n P onkte. rikanten van kant en klaar fcn en papieren wegwerp- mogen dan recordomzetten Sergio Campagnolo is er der de indruk van, want vol staat het vast dat de negentiende eeuwse dek- :er in de mode komen. De charmante 25-jarige Janis Ravits is waarschijnlijk de jongste rechter ter wereld. Maar dat was voor haar geen reden zich de eerste maanden na haar benoeming bescheiden op de achtergrond te houden. De blonde Amerikaanse magistrate, die in Mia mi woont, snoerde de behoudende burgers van Florida, die nogal scep tisch tegenover haar benoeming stonden de mond door zoveel origine le vonnissen te vellen, dat zij de bij naam Salomon kreeg. Zo veroordeelde zij een moeder van vijf kinderen, die in een supermarkt had gestolen tot maar f 15.- boete: terwijl een architect, die ondanks dat hij per maand f 10.000.- verdiende, een fles sekt meenam zonder betalen van Janis zondermeer een maand ge vangenisstraf kreeg. Een vertegenwoordiger die bij het parkeren achteloos twee auto's be schadigde zonder zich daar verder om te bekommeren moest niet alleen de volledige reparatiekosten uit z'n eigen zak betalen maar ook een maand lang iedere zaterdag de auto van zijn twee slachtoffers wassen. Volgens Janis hebben alleen vrijheidsstraf fen voor verkeersovertreders em- ge zin. omdat het de meeste van hen weinig kan schelen als zij een boete mceten betalen. Een echtgenote van een invloedrijke miljonair, die zo ver schrikkelijk dronken was. dat ze in een restaurant moeilijkheden begon te maken werd door Janis veroor deeld tot twee weken de afwas doen. Nieuwe huidverzorgingsprodukten voor, tijdens en na het zonnebaden komen op de markt zodra er weer een sprankje zon is geweest. Lan- come brengt een fraai uitgevoerde serie verzorgingsprodukten Bien aise. 's Meest opvallende daarvan is wel de lait après soleil <f 14,95». Voor een verbrande rug is het werkelijk een uitkomst. De serie bestaat verder uit lait teinté, een gekleurde zonne brandcrème die niet ai geeft en goed egaal over de huid te verdelen is (f 14,95) een lait non teinté, gewo ne zonnebrand crème (f 14.95» en een crème protective, zonnebrandcrè me voor een gevoelige huid. (f 12.75). Voor mannen, die niet teveel bij hun zongebruinde vriendin willen afsteken heeft Revlon een face bron- zer in de handel gebracht 'f 15.-). Deze bronzer zit in de serie That Man. De bronzer moet worden ge bruikt na de after-shave en kan 's- avonds worden verwijderd met water en zeep. In deze serie ook een spe ciale crème voor mannen met "n dro ge of schilverige huidtreatment crè me (t 11,-.). Charming Country is een nieuwe badserie in ouderwetse flesjes. De set voor de vrouw bestaat uit een flacon body lotion, 1 flacon badzout, drie gast-zeepbolletjes en twee doosjes „bath grains". Prijs f 11,-. De man nen moeten het wat minder luxueus doen. Voor f 12.95 krijgen zij een fles badschuim en een stuk badzeep aan koord. advertentie DAMESMODE f( in exclisief jenge stijl... x BREfSTRAATI08a-ll2 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15