Niet overtuigd at geld de restaties ten oede komt Zoetemelk wint sprint in Midi Libre Madera walst over Keizer: 6-16-0 zege HAPPIE iNBB-voorzitter Schimmel: Frank van Vliet krijgt de plaquette van verdienste als oprichter De Algemene Meespelen Van Kesteren tegen RBC onzeker RDWIJK Sponsoring, zo langzamerhand een gevleugeld woord in de Nederland- in irtwereld, lijkt ook in de Nederlandse biljartwereld vaste voet te gaan krijgen. Niet rinde clubs, maar van bovenaf, van de zijde van het bondsbestuur van de KNBB. 'J irechtse firma Heerkens Automatic B.V. zal de KNBB, voorlopig voor drie jaar gulden per seizoen ter beschikking gaan stellen, welk bedrag in hoofdzaak ge- al worden voor de training en niet, zoals misschien gedacht mocht worden, om - «pelers te gaan betalen. 001 Frans Schimmel: "De sportbeoefenaren wordt het tegenwoor dig nogal eens te gemakkelijk gemaakt". jenhuis i. )a gchlmmel, voorzitter van de net professionalisme in de ort niet zitten en hij is er 'li fezegd ook geen groot voor- iet? van. Hij is er zelfs niet van j, dat geld de prestaties ten 8 komen. Om tot de bil- te behoren moet voor de vindt hij, een erezaak zijn. er uiteraard van overtuigd, tdij spelers, en vooral de topspe- ih veel tijd en inspanning getroosten om het ver te maar zegt hij: „De men- i' «en wat voor hun sport Èben. Tegenwoordig wordt sportbeoefenaren nogal eens elijk gemaakt". [dingen ichter wel bereid de spelers streven het ver te brengen nogelijk terzijde te staan, financiële hulp. „We zijn te bekijken de vergoe- J or spelers, én arbiters, te waartoe de bond in naJrdt gesteld door contribu- ing die met ingang van 1 van kracht wordt". Schimmel wil echter wel vergetelheid onttrek- de biljartbond zijn tijd ver is omdat het al Jaren de die aan kampioenschappen fook bij de gewestelijke tegemoet komt in de isrJDat komt de bond jaarlijks ihap uit de begroting te ran op het ogenblik een ilden. die voor de eerste keer kampioenschap deelneemt, een vijfde klasser of een ls ontvangt een tientje lus de reiskosten. In vol- mpioenschappen komt daar bedrag voor overnachting bij en voor ereklassers is oplopend van 15 tot 20 ook voor de arbiters, fdragen zullen nu worden laafd", maar zeker niet op- (d kunnen worden tot de I bnale limiet van 75 gulden want stelt de bondspraeses tien nu eenmaal roeien met m die we hebben. Dat zou geen haalbare kaart zijn en trouwens ook niet verant- t üja tegenover de vele andere inden dagvergoeding van 75 gul- de biljartbonden tevens ton gelegd voor wat betreft to betaling van spelers tij- wipioenschappen. Dat zij geld beuren uit demon- - gedacht wordt speciaal toptalent als Ceulemans, als Henk Scholte in het - dat is een andere zaak. wordt de amateurstatus speler naar de maatstaven Europese biljartfederatie en ^•biljartbond niet aange- toder biedt weinig perspee- de topspelers om nog eens binnen gaan verdienen aan happen. Wel zal de wat lucratiever voor ze laan worden door de ge- !,Ponsoring. Hiervoor komen «*te plaats in aanmerking Qltink, Jean Bessems, Rini tracht, Willie Steures en nn der Smissen. En de a' zich nog nader beraden 'hien k een „subtop" on- trainings-sponsoring zal [Uan vallen. training" van de bil- ®de laatste tijd vooral ge- tod op het NSF-sportcen- ■Wndal, waar ook een grote e' Van de KNBB is neerge- Belgen René Vingerhoedt Schrauwen treden daar 1 °P- Het is de bedoeling Mers die voor dergelijke worden uitgenodigd tote" vergoedingen krijgen, D!et uitsluitend beperken en verblijfkosten. Sponsor Heerkens is voorts bereid bepaalde toernooien (geen kam pioenschappen dus) op verzoek van de spelers te financieren. Zoals bij voorbeeld volgende maand in Huis ter Duin in Noordwijk, waar behal ve Vultink, Bessems en Van Bracht de Belgen Dielis. Ceulemans en de Duitser Dieter Müller twee dagen zul len komen spelen. Er zijn zelfs gunstige perspectieven, dat de KNBB de sponsoring zal kunnen uitbreiden door hulp van nog twee grote bedrijven. Voorzitter Schimmel: „Er ligt een concept-acte klaar voor de oprich ting van een stichting ter bevorde ring van de biljartsport, waardoor wij de continuering van de gesubsi dieerde training willen waarborgen". DeKNBB is ook van plan de sociale begeleiding van zijn spelers serieus ter hand te nemen, vooral omdat de bond een „living" in het biljar ten niet ziet zitten. Werkkring „De maatschappelijke carrière" vindt Frans Schimmel, „mag niet aan het biljarten worden opgeof ferd. Er zal naar worden gestreefd de jongens ook wat anders bij te brengen dan alleen maar biljarten en de bond zal de speler eventueel terzijde staan hij het zoeken naar een passende werkkring". De biljartbond zal verder aandacht gaan besteden aan de lichamelijke conditie van de spelers. De heer Schimmel: „Dat is eigenlijk niks nieuws, want Piet van de Pol deed destijds al aan conditietraining in het Kralingse Bos. Vultink heeft tijdens het Europese en wereldkam pioenschap 47/2 bewezen hoe be langrijk dat vooral kan zijn in de beslissende fase van een toernooi. In overleg met het medische cen trum van de NSF op Papendal wil len we richtlijnen gaan opstellen". Frans Schimmel ziet voorlopig geen geschikte oplossing om een wereld kampioenschap zo sterk mogelijk te laten bezetten. Zo deden in Krefeld bij het 47/2 bijvoorbeeld veel zwak kere spelers mee dan cracks als Ceulemans, Dielis, Bessems of Van der Smissen, die aan de kant moes ten blijven staan. „Ik geloof dat we dat in hoofdzaak van de ideële en propagandistische kant moeten bekijken om vele lan den niet af te schrikken. Inderdaad is menige Europese titelstrijd veel sterker dan een wereldkampioen schap en daarom ben ik blij", vindt hij, „dat Vultink ook de Europese titel heeft behaald". LEIDEN Er vielen gisteren tij dens de distriotskampioenschappen tennis twee verrassingen van formaat te noteren. Daarvoor zorgden Bram Madera met een 61, 60 zege op Hans Keizer en Jan Theunissen met een nauwelijks minder aan duidelijk heid te wensen latende winst, 6—4, 60 op Rob Koggink. Dat Bram Ma dera zich ten koste van Hans Keizer in de finale zou spelen lag in de lijn \ran de verwachtingen. De no. 1 van Roomburg steekt in een voortreffe lijke vorm. Geen enkele nederlaag in de competitie als eerste speler in de overgangsklasse A zegt toch wel iets over de spelkracht. Niettemin mag het toch een verrassing worden ge noemd dat hij zo gemakkelijk Keizer klopte. Deze was van meetaf net zo kansloos tegen Madera als eergisteren Jan de Groot tegen hem. Technisch beheerst Keizer de drive, zowrel op de forehand als op de backhand natuur lijk zeker zo goed als Madera. De Roomburger heeft momenteel een duidelijk hoger tempo en dat maakt verschil! Keizer probeerde van alles om het spel van Madera te ontrege len. Zonder resultaat.. Onverstoorbaar reeg deze spel na spel aaneen. Wie kan hem in deze vorm van de titel afhouden? Jan Theunissen? ..Ik speel liever tegen Jan dan tegen Koggink", zei de favoriet voor het kampioenschap gisteren, kijkend naar de partij tussen Theunissen en Kog gink. „Koggink is zo'n vreemde vogel. Hij kan een set lang niets slaan en dan ineens de ene na de andere bal om Je oren kogelen". Tegen Jan Theunissen bleven de Koggink-ko- gels, een incidentele losse flodder buiten beschouwing latend, uit. De no. 2 van de Munnik legde de no. 1 van de Noordwijkse S.V., aanvanke lijk nog met de nodige krachtsin spanning maar later geleidelijk aan met meer overtuiging, geheel zijn wil op. Een hoger tempo normaal kan Koggink dat zeker op de drive ook spelen gaf hier evenals bij Madera —Keizer de doorslag. Theunissen is, vergeleken bij het vorig jaar zonder twijfel sterker geworden. De slagen heeft hij altijd al gehad maar waar het aan schortte was zelfvertrouwen. Was nog vorig jaar de kleinste on regelmatigheid in het gebeuren op het gravel of daaromheen voldoende om hem minutenlang uit balans te brengen, nu lijkt dat ln zijn tennis carrière een voorbije periode. Naar mate de strijd vorderde werd zijn service steeds beter en herhaaldelijk moest Koggink daar het antwoord op schuldig blijven. Een staaltje van onverzettelijkheid demonstreerde gisteren Maya Mulder in de kwartfinale van het dames enkelspel C tegen Carolien Botman. Na ruim tweeeneenhalf uur zwoegen, twee match pun ten tegen, op 2—5 in de derde set en later op 56. stapte zij moe, maar voldaan van de baan. 6—2, 46, 86! Bij de heren liet Paul Theunissen zien dat niet alleen broer Jan met het racket weet om te gaan. Via een 26. 6—3. 60 zege op De Wit plaatste hij zich als eerste in de halve finale van het heren enkelspel C. Dick Zaadnoordijk \r»;i de Leidsche Hout gaf J. Ruysenaars met 6—3, 6—4 geen kans om zich bij de laatste acht te scharen. Verras send was in dit nummer ook de zege van Rob Stam van de Leidsche Hout op Jan van der Nat, 6—3. 6—3. Tennis Marijk e Schaar heeft zich gisteren geplaatst voor de hal ve finales damesenkelspel van de in ternationale kampioenschappen van West-Duitsland in Hamburg. De oud kampioene van Nederland won ln de kwarteindstrijd met 7-6, 6-2 van de Tsjechische Renata Tomanova. LEIDEN „Eerst vriendschap en dan pas de bal is het gezonde stand punt dat deze vereniging huldigt". Met die opmerking tekende burge meester dr. A. J. Vis de sportieve sfeer, waarin korfbalvereniging De Algemene niet alleen kortgeleden een nieuw (veld) kampioenschap aan zijn prestatielijst toevoegde, maar vooral 40 jaar een voorbeeldige eenheid heeft gevormd. De burgemeester („Ik ben blij dat mevrouw Den Haan ver hinderd was, waardoor ik zelf kon komen") kreeg tijdens de receptie gisteravond in het Ontmoetingscen trum bijval van de voorzitter van de Sportstichting Piet Biegstraaten: „Ik heb de grootste bewondering voor de sportiviteit, zoals die weer naar voren kwam in die belangrijke en drama tische wedstrijd tegen Zuiderkwar tier". Overigens draaide de jubileum bijeenkomst beslist niet uit op een kampioensreceptie. Zo riep Biegstraa ten enkele belangrijke voorvallen in de herinnering, daartoe mede ge- inspireerd door ceremoniemeester Gé v. d. Water, die met een interes sante „expositie" veertig jaar Alge mene deed herleven. Een speciale ver melding kreeg oprichter Frank van Vliet, die de plaquette van verdien ste ontving en met zijn vrouw een korf vol fruit kreeg te torsen. Bieg straaten: „De mand kan terzijnertijd bij de Sportstichting worden inge wisseld voor twee nieuwe manden". Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heren Zunderman '„Korfbal moet nooit professioneel worden. Het zou de sport kapot ma ken"), Martyn en erevoorzitter v. d. Broek. Dat Algemene toekomst heeft bewezen enkele adspiranten. onder aanvoering van jeugdleidster Truus van Vliet. Zij boden een wandbord aan, bestaande uit kleine stukjes glas, waaraan twee maanden inten sief door jong Algemene is gewerkt. Het jubileumprogramma van Al gemene vermeldt voor vandaag een feestavond in het Antonius Clubhuis met onder andere Mini Maxi en The Jerry Jox Six RODEZ Joop Zoetemelk, die al de eerste etappe van de Midi Libre op zijn naam bracht heeft ook de derde etappe, een rit over 190 kilo meter van Clermont-L'Herault naar Rodez, gewonnen. Raymond Poulidor behield de leiding in het algemeen klassement. Overigens zag het er vyftig kilometer voor de finish in Rodez niet naar uit dat Poulidor zijn leiderstrui zou behouden. Op dat punt had zijn landgenoot Martinez namelijk met Oliveira 'n voorsprong van 2 Vs. minuut opgebouwd. Op de top van de Fumade zette Agostinho een tegenaanval in. Hij kreeg Pouli- NOORDWIJK Noordwijk is gis teren ijlings weer in training ge gaan ter voorbereiding op de beide duels tegen RBC. Het team van in terim-trainer Arie Duyndam, dat na het behalen van het zaterdagkam pioenschap hl de veronderstelling verkeerde dat de wedstrijden om het algeheel landskampioenschap bij de amateurs pas in augustus gespeeld zouden worden, oefent vanmiddag op eigen terrein tegen Foreholte. Overi gens is het de vraag of Noordwijk in de eerste wedstrijd tegen de Roosen- daalse ploeg, volgende week zaterdag in Noordwijk, wel volledig zal kun nen uitkomen. Linkervleugelverdedi ger Jaap van Kesteren gaat namelijk donderdag op vakantie naar Zwitser land. Duyndam: "We zullen in ieder geval pogingen in het werk stellen, om Jaap er toch bij te hebben". dor, Zoetemelk en Catieaumee. Tien kilometer verderop werden de vluch ters, die na 107 kilometer waren ont snapt, ingelopen. In de sprint naar de finish, die op een helling lag, bleek Zoetemelk de sterkste. De uitslag van de derde etappe is: Tourprobleem KALMTHOUT Het Vlaamse stad je Kalmthout wil de Tour de France niet over zijn grondgebied laten gaan. Het wielercircus zou op de eer ste dag, 1 Juli, van Rotterdam via Kalmthout naar Shit Niklaas rijden. Kalmthout wil de tourrijders alleen over de Kalmthoutse heide (een vo gelreservaat) laten gaan als er geen helikopters en motorvoertuigen mee vliegen en -rijden. 1. Zoetemelk (Ned.) 190 km in 5.08.58 met bonificatie 5.08.52, Pouli dor (Fra.) 5.08.58 met bon. 5.08.54, 3. Agostinho (Port.) 5.07.58 met bon. 5.08.56, 4. Martinez (Fra.) 5.08.58, 5. Catieau <Fra.) z.t., 6. Danguillaume (Fra) 5.11.29, 7. Delisle (Fra) zt.„ 8. Martin (Fra) z.t., 9. Verbeeck (Belg) 5.13.47, 10. Ocana (Spa.) 5.13.56, 18. Tabak (Ned.) 5.14.32., 54. Krekels 5.33.10, 62. Prinsen z.t. 1. Poulidor 9.17.35, 2. Zoetemelk op 52 sec., 3. Martinez op 1.14, 4. Ca tieau op 1.26. 5. Agostinho op 1.29, 6. Martin op 3.05, 7. Danguillaume op 3.07, 8. Delisle op 4.04, 30. Tabak op 7.55, 43. De Leeuw op 17.31, 56. Kre kels op 26.33, 59. Prinsen op 26.33. De Nederlanders Keileners, Pustjens, Janbroers en De Koning werden uit de strijd genomen, omdat zij te laat binnenkwamen. LUXEMBURG BETTEMBOURG - Willy Planckaert (Bel.) heeft gisteren de eerste etap pe van de Ronde van Luxemburg ge wonnen. De Belg versloeg in de eind sprint van de 193 kilometer lange rit van Luxemburg naar Bettembourg vier andere renners: André Dierickx (Bel.) en de Nederlanders Gerard Vianen, Hennie Kuiper en Ludo Del- crolx (Bel.), die in deze volgorde 2e. 3e, 4e en 5e werden. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Planckaert (Bel.) 193 km in 4.58.25 2. Dierickx (Bel.), 3. Vianen (Ned.), 4. Kuiper (Ned.), 5. Delcroix (Bel.) allen z.t. ZWITSERLAND De eerste etappe van de Ronde van Zwitserland heeft met de 25-Jarige Engelsman Sid Barras een verras sende winnaar opgeleverd. In de eindsprint in de nauwe straten van Hendschiken bleek de Engelsman die sedert twee jaar prof is, de snelste, voorsprong op de rest van het veld De eerste etappe bracht al een grote aan de finish, scheiding in het veld. Na een aanval, die na 48 kilometer in Mosnang werd De Spanjaard Fuente, een van üe ingezet en waarbij 31 renners waren grote favorieten, maakte kort voor betrokken, bracht uiteindelijk een de eindstreep een val en verspeelde groep van 26 coureurs met vrij grote daarbij bijna een minuut. Damploeg klopt Zwitsers: 6-0 ORTISEI Nederland heeft giste ren in Ortisei in de tweede ronde van het damtoernooi om het Euro pees kampioenschap voor landen ploegen gewonnen van Zwitserland met 60. Het is nu definitief dat de Sowjet Unie niet zal deelnemen, waardoor een dubbelrondig toernooi zal wor den gespeeld. De uitslagen van de tweede ronde zijn: Zwitserland Nederland 06, Ita lië België 24, Frankrijk Tsje- cho Slowakije 60. De gedetailleerde uitslag van Zwit serland Nederland ls: Guignard Sijbrands 0—2, Tschudin—Wiersma 0—2, Augagneur—Hermelink 0—2

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11