k VNS DAT NEDERLAND ISGRONDEN SLUIT VREDELING: MEER VRIJHEID IN LEGER Van Agt ziet problemen voor recherchekorpsen )pheffing larplicht sserij studie go™« ZTÏS «ra nS:" wurging vrouw (j p betekent dit 4,4 artsen per Olympia-stadion in West-Berlijn Voetbal op tv SI Receptvan de dag. Maakmeervan uw jus met nieuwe Knorr Pikante Jus. T&ticVl inister Vredeling: liegfeest kost niets TWEE DODEN BIJ ONGELUK 0p een Pullman pitu beter Verdachten schiet partij melden zich Justitie doet niets tegen Unified Family Kamervragen naar straf VVDMers Abortus voor buitenlandse vrouwen 3ERPAG 14 JUNI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE 3N HAAG Staatssecretaris van nsie mr. Mommersteeg (perso- is bereid opnieuw te bezien of misschien mogelijk is de koop- diotie vallende gedeelten der zee bin- Sluiting van de driemijlszone laat de laren op het dienstplichtige per il de IJsselmeerkust en zee- Mommersteeg heeft gisteren te.^el7'er!!n. V(^?r eigen Wedor ainH ihlPiAft. TinffPinfliflTTlde h de vaste commissie voor defensie weede Kamer over opheffing if huidige vaarplicht voor de van de Ierse' Engelse en Deerae zone, VI ,.1 pypil VOOB te gepraat. Die vaarplicht is in- d.wi dat Nederland die gedeelten iVIUllCVPll VUUI B opdat de vissers in tijd van tussen de 6 en 12 mul op met name en worden. Het is edhter anders DEN HAAG (ANP) Als overleg in EG-verband over de vrije bevissing van de visgronden der zes oorspronke lijke EG-landen niet tot enig resultaiait leidt zal Nederland overwegen de driemijlszone vooir ander dan eigen en Bel gische vissers te sluiten. Dit schrijft de minister van Landbouw en Visserij, Brou wer, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken, aan de Tweede Kamer in een nota naar aanleiding van het eindverslag over het wetsontwerp ter goedkeuring van het zgn.poli'tieverdrag Noordzee 1 967". De regering zou het betreuren als Beneluxlanden en West-Duitsland aan de sediert 1 februari 1971 moge- tot het instellen van een twaalf myls- lij'k gemaakte vrije bevissing van de zone di'ent over te gaan. visgronden van de zes een einde De onderhavige kwestie is van Ne- wordt gemaakt. Het is de minister derlandse zijde bij de commissie der bekend dat Engeland, Ierland en Europese gemeenschappen aan de West-Duitsland gebruik hebben ge- orde gesteld. Bij het te voeren overleg maakt van de mogelijkheid die de verordening van de raad) van de EG zal Nederland de wens naar voren brengen de bestaande liberalisatie tussen de zes lidstaten zoveel als nen een grens van twaalf zeemijlen rechten van België als Benelux part- onverlet, aldus minister Brouwer. Nederland heeft zogenaamde histo- - 5 de koopvaardijvloot de- navolging van alle EO- lang om een goede visserij- partners met uitzondering van de h pypri fllllStPr stand te houden door vrijstel- 1v U U O U van dienstplicht te verlenen. Suriname maar arts op 10.000 IAMARIBO Surinam telt rtsen, waarvan er tien gepen- I «rd zyn. Bij een inwonertal van ijzend inwoners, aldus de Suri- wordt gespeeld. De wedstrijd is van ramaribo overgekomen Eugene dat m pe minister van Volksgezond- 15.55 tot 17.40 uur te zien op Neder- 2yn vrouw na een heftige ruzie just Reus. Hij voegde eraan toe land 2. De NCRV-televisie zendt van- ftad omgebracht. Hij had haar bij de et ministerie van Volksgezond- avond van 19.05 tot 19.55 uur via Ne- ^eel gegrepen en voor hij het wist, ernaar streeft vijf artsen voor derland 2 een samenvatting uit van zej j1jji as ze dood, AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam zit nog met veel vragen over de motieven die tot de wurging van de 36-jarige vrouw Gisela C. door haar 32-Jarige man Eugene hebben geleid. De zaak is daarom gisteren te- televisie zal zaterdag 16 Juni een rugverwezen naar de rechter-commis- rechtstreekse reportage uitzenden van de vriendschappelijke voetbalwet!- strijd Duitsland Brazilië, die in het uiterst berouwvol bekende de twaalf HILVERSUM (ANP) De NOS- jaar geleden met zijn vrouw uit Pa- ïizend inwoners te krijgen. In loopt men in Suriname in to- artsen te hebben. de eveneens vriendschappelijke wed- Onduidelijk bleef de aanleiding bot strijd, die in Turijn wordt gespeeld ruzie. Had Gisela, zoals haar man tussen Italië en Engeland. ADVERTENTIE LI' Karbonade a la Knorr. Ben.: 4 karbonades, Vh ons rundergehakt, vermengd met 1 kleine, fijn- l gesneden paprika. Snij de karbonades open en vul ze met het gehakt/paprikamengsel. Haal het vlees door een losgeklopt ei en paneermeel en bak 't aan 2 kanten goudbruin. Geef hierbij pos telein, gekookte aardappelen en Knorr Pikante Jus met paprika. De nieuwe manier om fijne jus J te maken - samen met Knorr. Vier pikante smaken. Ter kennismaking met een flinke korting. l Tijdelijk 49 ct. Tomaat, Paprika, Kerrie en Vleesjus. haag (anp) Men denkt t een vliegfeest als op zaterdag 4 ter gelegenheid van het zes- bestaan van de militaire aart op de vliegbasis Deelen gegeven veel geld kost, maar niet het gevail. Dit heeft minis- i Defensie, ir. H. Vredeling, in Ualiteitenrubriek „Hier en nu" NCRV verklaard, minister vestigde er de aan- °P dat de buitenlandse vlieg- voor niets worden gedemon- Voor zover de Nederlandse mcht bij het programma is be- n. geschiedt de demonstratie Oerdeel van de normale vlieg- op de begroting geen cent voor dit vliegfeest uitgetrokken, is de opvattmg van het kabi- dit soort vliegmanifestaties ut sober moeten zijn. De mi- herhaalde dat het hem ont- at het zestigjarig bestaan van htmacht nu met een vliegfeest oeten worden gevierd. Hij heeft alleen willen laten door- omdat men met de voorberei- !_ervan al zover was gevorderd. gevaren zijn er volgens de aan een vliegfeest als dit rbonden. •volging van de anti-revolutio- üeskring in Arnhem heeft 'nu PAK-fractie in de Arnhemse iteraad vragen gesteld over "~r~ st. De fractie wil van B. en W. weten of het college be voegdheden bezit de demonstraties te verhinderen. Voorts vraagt de PAK- fractie welke maatregelen het college denkt te nemen op het gebied van politie, brandweer, GG en GD en aan wie dan de rekening van deze in stanties gepresenteerd zal worden. dacht, werkelijk een verhouding met overbuurman "oom Piet"? Buurman ontkent dit, maar de politie vertelde dat diens vrouw hem "een klassieke vreemdgang-er" heeft genoemd. De officier van Justitie en de raads vrouwe van de verdachte vonden het niet raadzaam dat er nu al een von nis zou worden geveld. Mobil Oil enkele dagen stilgelegd AMSTERDAM (ANP) Als ge volg van de brand, die gisterochtend aan de voet van de hoge schoorsteen midden in de olieraffinaderij Mobil Oil te Amsterdam heeft gewoed, zal het bedrijf enkele dagen stil liggen. Gistermiddag liet de directie officieel weten goede hoop te hebben, dat een deel van de fabriek over enkele da gen weer in bedrijf zal kunnen wor den gesteld. Door de brand is in fei te alleen de apparatuur verwoest voor de produktie van benzine, deze zal geheel moeten worden vernieuwd en dat zal aanzienlijke tijd in beslag nemen. De produktie van gasolie en andere oliën kan echter spoedig wor den hervat, omdat de apparatuur daarvoor geen schade heeft opgelo pen. Over de oorzaak van de brand en de hoogte van de opgelopen schade kunnen nog geen mededelingen wor den verstrekt, aldus de directie. HILVARENBEEK (ANP) Bij een verkeersongeluk in het Brabant se Hilvarenbeek zijn vannacht twee mensen om het leven gekomen, één persoon werd zwaar gewond. De be stuurder van een personenauto reed nadat hij de kermis had bezocht in op drie voetgangers. Twee van hen werden tegen een boom geslingerd, terwijl de derde via de voorruit in de auto terechtkwam. Allen werden overgebracht naar een ziekenhuis in Tilburg, waar twee van hen zijn over leden. wel op het merk letten. I' Dat wil ik zien. Stuur mij de folder met afbeeldingen en prijzen van de Pullman matrassen: met binnenvering, polyether en schuim- I rubber. Ook van Boxsprings. de heer/mevrouw: woonplaats Stuur deze bon naar: Pullman Matrassenfabrieken Postbus 10 Zwijndrecht Bellen kan ook: 078-26544, toestel 4. Gisteren was het de eerste van de traditionele folkloristische woensdagen in Hoorn. Naar de oude versregel "klommen de jongens niet als katten in het wantbereikt een jeugdig klim- mertje de schouders van het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen. HOORN (ANP) Bij de politie in Hoorn hebben zich gisteren drie verdachten gemeld, die betrokken waren bij de schietpartij vorige week woensdagavond in Hoorn waarbij één man levensgevaarlijk ge wond werd. Marjanne D (31), die de aanleiding zou zijn geweest tot de ruzie, de twee handelaren Albert G. (36) en Hans B (29) zijn in verze kerde bewaring gesteld. Allen zijn uit Utrecht afkomstig. Het was de politie gisteravond nog niet duidelijk of Marjanne na de schietpartij voor het station vrijwil lig of onder dwang in de gele Ford Capri uit Hoorn is vertrokken. Vol gens hoofdinspecteur Kooistra heeft het drietal zich op verschillende adressen in de omgeving van Utrecht verborgen gehouden. De vlucht auto werd in het pdnksterw eekeinde teruggevonden. Gisteren is alleen de vrouw verhoord. De verhoren worden vandaag voortgezet. Als al les naar wens verloopt zullen de drie morgen voor de officier van Justitie in Alkmaar worden geleid. Het is mogelijk dat in deze zaak op korte termijn meer arrestaties vol gen. Getuigen hebben verklaard dat in de auto meer personen zaten In de toestand van het slachtoffer. Ton T., is weinig verandering geko men. Hij bevindt zich nog steeds in levensgevaar. Bij de schietpartij werd hij door acht kogels getrof fen. Uit veiligheidsoverwegingen wordt het ziekenhuis waar hij wordt verpleegd geheim gehouden. DEN HAAG lANP) De recher- chekopsen in ons land hebben het moeilijk met de stijgende crimina liteit. Aldus heeft minister Van Agt van Justitie woensdagmiddag in de tweede kamer gezegd tijdens de voortgezette behandeling van het regeringsvoorstel over de toepassing van voorlopige hechtenis en het toevoegen van een raadsman aan verdachten. Van 1970 op 1971 steeg het aantal misdrijven, dat ter ken nis van de politie kwam, met 16 procent, en wel van 262.000 tot 303.000. Als rekening gehouden wordt met de groei van de bevol king, dan kan de stijging op 14 pro cent gesteld worden. Het aantal ver- mogensmisdrijven steeg met 20 pro cent, en het aantal misdrijven tegen het leven met 15 procent. De minister maakte zijn opmer kingen bij het bestrijden van een amendement van D'66, PvdA en PPR, dat beoogt de politie de ver plichting op te leggen om tegen 'n verdachte te zeggen, dat hij niet ver plicht is tijdens het verhoor te ant woorden. Bij de bespreking van de tiental len amendementen ontraadde de bewindsman ondermeer: inschakelen van de reclasserings- raad bij inverzekeringstelling van een verdachte ("een verdachte moet geen reclasseringshulp opgedrongen krijgen") het uitsluiten van voorlopige hechtenis in geval van verdenking van eenvoudige diefstal, bepaalde vermogensdelicten en abortus ("als helers niet in voorlopige hechtenis kunnen worden genomen, zal de op sporing van toeleveranciers en van gestolen voorwerpen moeilijk wor den, als abortus er buiten valt, kun nen de ergste knoeiers in achteraf straten niet in voorlopige hechtenis worden genomen"). Minister van Agt noemde het a- mendement- Roethof (PvdA) /Goud smit (D'66 )over de beperking van het aantal gevallen waarin een bevel tot voorlopige hechtenis kan worden gegeven, onaanvaardbaar. In het regeringsvoorstel is opgeno men. dat dit bevel gegeven kan wor den in geval van verdenking van een misdrijf, waarop een gevangenis straf van vier jaar of meer is ge steld. De beide indieners van het a- mendement stelden voor de grens van vier naar zes jaar te verleggen. Als het amendement wordt aan genomen, trek ik het wetsontwerp in, aldus de bewindsman. Vandaag wordt de behandeling voortgezet. De Nederlandse orde van advoca ten heeft woensdag in een telegram aan de Tweede Kamer bezwaren ge uit tegen rechtsbijstand aan ver dachten in het stadium voor de inbe waringstelling. De kamerleden Roethof (PvdA) en van Schaik (KVP) dienden vorige week amendementen in om die rechtsbijstand mogelijk te maken. Minister van Agt van justitie ont raadde de kamer de aanneming van de amendementen niet. De deken van de orde van advoka- ten, mr. P. de Brauw wijst erop dat juist de arrondissementen waar het inadequaat beloonde werk voor de onvermogende ciienten zo zwaar drukt dat het tot onderbezetting heeft geleid, hiervan de weerslag zullen ondervinden. 'Eerst wanneer de advokaten e- venals andere groepen van het Ne derlandse volk die krachtens de wet geroepen zijn hun beroepswerk zaamheden ten behoeve van de ge meenschap te verrichten, daarvoor adequaat beloond worden, zal naar het oordeel van de orde uitbreiding van de geboden bijstand kunnen plaatsvinden", aldus mr. De Brauw. ALKMAAR De Justitie ziet. geen reden om op te treden tegen de gods dienstige sekte Unified Family, die haar Europese hoofdkwartier heeft in het voormalige Bio-vakantieoord in Bergen aan Zee. De Alkmaarse officier van Justitie mr. J. L. Amdreae heeft dit aan de burgemeester van Bergen meegedeeld. De burgemeester had contact met hem opgenomen omdat hij had ge hoord dat minderjarige kinderen mo gelijk onvrijwillig bij de sekte zouden zyn "ingelijfd". Er is contact tussen de politie en de leiding van Unified Family en als er minderjarigen verblijven is dat aan de politie bekend, aldus mr. Andreae. Hij voegde er aan toe: „Wij blijven de zaak met aandacht volgen". DEN HAAG <ANP> De KVP- kamerleden Van Eisen en Van Schaik hebben de minister van Justitie schriftelijk gevraagd of het waar is dat aan zes hoofdbestuursleden van de vereniging van dienstplichtige mi litairen opschorting is verleend van de tenuitvoerlegging van hun straf, in verband met een tweede door hen ingediend gratieverzoek. „Acht de minister het Juist dat herhaling van gratieverzoeken na de afwijzing van het eerste wederom schorsing van de tenuitvoerlegging van de straf met zich kan brengen", aldus deze vragenstellers. SGP-kamerlid Van Dis voegt hier het verzoek aan toe bij de vorming van een ministerieel advies in ieder geval zwaar te laten wegen het feit, dat de veroordeling destijds niet uit sluitend het gevolg was van het niet voldoen aan de groetplicht. Er was aldus Van Dis, sprake van het op zettelijk uitlokken van en meedoen aan een demonstratieve anti-groet- plichtdag, waardoor de krijgstucht in veel ernstiger mate is aangetast dan in het geval van individuele weige ring. ROTTERDAM (ANP) Het ge meentebestuur van Rotterdam is er niet meer op tegen dat in de abortus kliniek van de stichting Stimezo aan de Ebenhaezerstraat in Rotterdam ook buitenlandse vrouwen worden behandeld. B. en W. vinden het toe laatbaar dat 40 pet. van het aantal patiënten van buiten Nederland komt. Het college schrijft dit in een Voor stel aan de raad om een verandering aan te brengen in de voorwaarden, waaronder de gemeente zich destijds garant stelde voor rente en aflossing van een lening van vier ton ten be hoeve van de oprichting van de kli niek. Handhaving van de destijds ook door de raad nodig geachte voorwaar de dat in de kliniek geen buitenland se vrouwen mogen worden behan deld is volgens B. en W. niet nodig. "Gebleken is dat het behandelen van buitenlandse patiënten niet tot de zeer ongewenste toestanden heeft geleid zoals destijds werd verwacht", aldus B. en W. van Rotterdam DEN HAAG (ANP) Minister Vredeling van Defensie en zijn staatssecretarissen zijn van plan met voortvarendheid te streven naar op heffing van vrijheidsbeperkende maatregelen bij de krijgsmacht. Dat gaat dan gebeuren binnen de gren zen, die het goed functioneren van de krijgsmacht vereist. Elke militair zal blijk moeten geven van voldoen de eigen normbesef om de grotere vrijheid op goede wijze te gebruiken. De huidige generatie kan deze ver antwoordelijkheid best aan. aldus minister Vredeling. De bewindsman zei dit woensdag in Den Haag, tijdens een kennisma kingsbijeenkomst met achttien be langenverenigingen van militair en burgerpersoneel. Zijn staatssecreta rissen Mommersteeg en Stemerdink waren hier ook bij. De minister deed een beroep op zijn gasten en de lei dinggevende functionarissen om de politieke leiding opmerkingen en kritiek niet te besparen, zodat een optimale verhouding tussen de wen sen van het personeel en de ideeën van de beleidstop kan ontstaan. Minister Vredeling beloofde zo spoedig mogelijk de regeling werk en rusttijden en de faciliteitenregeling voor de belangenverenigingen van militaire ambtenaren te verwezen lijken. Hij sprak de hoop uit, dat de herstructurering van het georgani seerd overleg op korte termijn haar beslag zal kunnen krijgen, zodat in gezamenlijk overleg tot voor ieder aanvaardbare oplossingen kan wor den gekomen. Tijdens een kennismaking met vijftig commandanten van de krijgsmachtdelen, de koninklijke ma rechaussee en vlag- en opperofficie- ren, werkzaam bij de Navostaten in Europa, onderstreepte minister Vre deling de noodzaak van goede com municatie tussen "basis en top in het defensiebedrijf". Intussen hebben de tien leden van de vereniging van dienstplichtige militairen die zijn veroordeeld we gens het vorig Jaar organiseren van een sit-down-staking in de kazerne in Wezep woensdagavond besloten opnieuw een gratieverzoek in te die nen. Een eerder gratieverzoek is door het vorige kabinet afgewezen. De tien VVDM-leden waren door de militai re instanties veroordeeld tot straffen van drie tot zes weken. Zoals de za ken er nu voorstaan dienen zij zich op 25 Juni bij de gevangenisautori teiten te melden voor het uitzitten van hun straf. Omdat zij allen reeds zijn afgezwaaid moeten zij „zitten" in burgergevangenissen. De tien ho pen echter dat hangende het gratie verzoek de tenuitvoerlegging van de straf zal worden opgeschort zoals dat is gebeurd met de zeven hoofdbe stuursleden van de WDM, die dins dag vernamen dat htm straf (wegens het organiseren van de groetweiger- dag) was opgeschort naar aanleiding van hun nieuwe verzoek om gratie. Als argument voor hun nieuwe ver zoek voeren de tien VVDM-leden aan dat een aantal vertegenwoordi gers van de regeringspartijen waar uit het kabinet-Den Uyl is samenge steld, duidelijk hebben gemaakt dat een hernieuwd verzoek in welwillen de overweging zal worden genomen. Verder verwijzen zij naar een aan tal passages uit de regeringsverkla ring, dat betrekking heeft op het functioneren van de krijgsmacht in de samenleving en de spelregels die op dat functioneren betrekking heb ben. De WDM-ers voeren aan dat zowel de groetweigerdag als de sit-down- staking bedoeld waren als pogingen de kloof te overbruggen. Tenslotte wordt aangevoerd dat uit de bespre king tussen de VVDM en minister Vredeling van defensie is gebleken dat deze minder huiverig is van acties dan zijn voorganger De Koster.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7