oedkoop reizen oor bejaarden V PRIJZEN VAN C. J. KOKFONDS ALLY erwijten aan ieuw bestuur Brommer moet weer brommen ok voordeel voor jeugd n J L0 filosofie van het leampisme is leuk Je moet altijd aan het milieu denken... hT PENSDAG 13 JUNI 1973 ADVERTENTIE schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Donkerstee# 21, Leiden LEIDEN Met ingang van volgende maand zal de Noord- Zuidhollandse Vervoersmaatschappij bij wijze van proef een bejaardentarief invoeren. Deze proef komt woensdag 20 juni a.s. ter sprake in de verkeerscommissie. De opzet is, dat mensen van 65 jaar en ouder (of de men sen die in het lopende kwartaal 65 worden) een identiteits kaart kunnen kopen. Op vertoon van deze kaart kunnen zij tegen kindertarief reizen, ook in de spitsuren. Het bejaardentarief geldt op de interlokale lijnen, op de lokale lijnen van Alkmaar, Haarlem en Leiden en op de lijnen van de Autobusonder neming van Den Helder. T oe stemming „De Versnelling," het personeelsor gaan van de busondernemingen, meldt, dat de gemeentebesturen van Leiden en Den Helder de vereiste toe stemming tot het nemen van deze maatregel al hebben gegeven. Het bejaardentarief van de NZH - Enkele oud-bestuursle- via een stencil de leden oniagbouwvereniging „De Een- t/ft" uitgenodigd vanavond naar envergadering in „De Zeven- te komen. Ergenis over de ;r ondemocratische handel- van het nieuwe bestuur" heeft ertoe gebracht. in aantal punten lichten de stuursleden him mening toe: nieuwe bestuur houdt zich an de statuten en het huis- Ijk reglement. t0r ledenraad moet uit tenminste Nii en hoogste 45 leden bestaan, sentijdse vacatures moet het in de eerstvolgende leden- een &r vergadering voorzien. Op de agenda staat niet dat men zich kandidaat kan stellen, terwijl de ledenraad uit 30 bestaat. Waarom heeft het nieuwe be stuur de huren verlaagd zonder dit in de ledenraad te brengen? Het voorstel van één van de be stuursleden is van het bestuurswerk een gesalarieerde functie te maken. Willen de leden van hun geld gesa- larieerden BHW-functionarissen als bestuur? De oud-bestuursleden, die zeggen op dit moment geen enkele behoefte te hebben terug te keren, vallen het nieuwe bestuur aan op artikelen ein overzichten in de BHW-buurtkrant. Ze spreken van valse voorlichting. geldt, aldus „De Versnelling" niet voor de NS/NZH-busliJn Amsterdam omdat deze lijn onder de NS-65 plus regeling valt, en in Den Haag, omdat daar een bejaardenpaspoort is inge voerd. pea* NZH? Hij moet daarvoor 'n aan vraagformulier aanvragen op de bus of op de kantoren van de NZH. aanvraagformulier aanvragen op de bus of op de kantoren van de ZH. Invullen, en met pasfoto en uittrek sel uit het bevolkingsregister naar de NZH opsturen. Het uittreksel kan vervallen, wanneer het aanvraagfor mulier met een stempel van de ge meente is gewaarmerkt. Bij de identiteitskaart hoort een vastrechtkaart. Die kan men krijgen wanneer men de identiteitskaart heeft ontvangen. Om praktische redenen begint de verkoop van driemaandsvastrecht-/ reductiekaarten vijf werkdagen voor de aanvang van ieder kwartaal en dan alleen voor dat kwartaal. Met nadruk wórdt er op gewezen, dat de reductie alleen geldt voor enkele rei zen en retoursmeerrittenkaarten, dagkaarten en abonnementen vallen buiten de regeling. Alle dagen Ook de jeugd heeft er een voor deeltje bij gekregen: Met ingang van 1 Juni zijn jeugdmaandabonnemieniten afgegeven op de NZH-lijnen, geldig gedurende alle dagen van de week. De beperking van het niet mogen reizen op zon- en feestdagen op deze kaarten is daarmede zowel voor de lokale als de interlokale lijnen ko men te vervallen. )EN De filosofie van het pisme, verklaarde de Gro- schrijver Belcampo gister- in sociëteit Minerva, is de van alles wat ik zo in mijn a'°|eb gedacht, een soort witboek geest. Het is een ei dat ik legd. Een ei met een hardere een ander ei. De enige lait te bewijzen is die eie- elkaar te laten botsen, inclusie is dat mijn schaal het itgehouden. Itharige filosoof, agnosticus en ir Belcampo sprak gister- op uitnodiging van Doctrina, LrtJjpngswerkcommissie van de enverenigtng Minerva, over ltst verschenen boek "De fi- van het Belcampisme". Er rweinig toehoorders die zijn XJEjarrig uitgesproken ideeën be en, aar dat was eigenlijk irettig. mpo vertoont de neiging alles te willen zeggen. Hij komt k uit z'n woorden. Hij heeft do erende toon, vol begrip ?fenen die hem niet begrijpen. legt hij een verbinding z'n spreektrant en z'n idee: jdeP°°f «iet in definities van een ADVERTENTIE OPEN HUIS IH in jOegstgeest °nze vernieuwde showroom ïaast de stijlvolle klasse- fneubelen die U van ons erfflpwend bent, brengen wij zitmeubelen met ler'n Bulthuis ld 'hijngeesterstraatweg 56, 1 Oi OEGSTGEEST EDENAVOND GEOPEND Jtiö op vrijdag van 10- tre* Herf '14H verlichting. sfeer wordt verhoogd door 16 Aderwerken van Inez Teune uit Doorn, unieke kans kennis te oen van een zeldzame com- litie van het oude ambacht, ie kunst en betaalbare architectuur. van 10—5.00 uur. woord. Ik geloof dat een woord een richting aan geeft". Het Belcampisme stoelt op 't agnos ticisme oftewel de overtuiging dat men van het wezen van de schepper of de dingen niets kan weten. De schrijver zegt: "Dat is vrij funda menteel: is er een schepper, wat is de zin, het doel van t leven. Dat weet Je niet". Belcampo neemt af stand van dogma's en begrippen. Hij zet alles op losse schroeven, is niette min een vrolijke Frans. Hij ziet de kosmos als het geheel waarin de mens "lekker moet leven en lekker moet laten leven: "De be volking van deze aarde is niet be langrijk. Als deze aarde zou veron gelukken, dan betekent dat eigen lijk niets. Want alles in de kosmos gaat gewoon door". Belcampo pleit voor een wereld- ethiek waartegen niemand bezwaar zal hebben. Hij geeft daarvoor twee fundamentele waarden aan: de wet van de zelfbestendiging (wij zijn le vende wenzens) en de wet "die op het feit berust dat we een tijdje op de wereld moeten blijven ronddar- ren". Hij wil de "centrismen", de belem meringen uitbannen. Want deze staan een leuke wereld in de weg. Belcampo noemt de band tussen man een vrouw. Hij pleit voor af schaffing van het huwelijk als in stituut, omdat er in het huwelijk materiële belangen gaan spelen op basis van gevoelens voor elkaar. "Een arbeidsovereenkomst wordt voor vijf jaar afgesloten. Een huwelijk voor het leven. Dat is immoreel en moet dus nietig worden verklaard". Belcampo ontluistert ongaarne, maar wil wel alle absolute relative ren: "Alles moet vrij zijn, da/t is mijn ideaal. Dan wordt het allemaal veel leuker". Hij loopt hoofdstuksgewijs door z'n boek heen. Pakt plotseling een zinsnede en kan uitspraken doen als deze: "Geweten. O Ja. Nou, dat vink ik gewoon niks. Want dat is angst". Als de pauze nadert leest hy met grote zorgvuldigheid zijn conclusie voor, af en toe een glimlach onder drukkend. "Er is iets hoger dan de rede. Dat is ons wezen, onze verbon denheid met de wereld. Wij vullen zelf de tijd en de ruimte. Leonardo zei eens: wij leven als mieren op een oud schilderij. Ik zeg: wij zwerven als mieren op een tovertapijt. De agnosticus beseft dat hij leeft in een tovertuin. Zijn god is niets an ders dan de personificatie van het mysterie". Sommigen vinden bet al mis als je plastic gebruikt en eigenlijk moest je gele zeep nemen in plaats van poeders en de fiets in plaats van de auto. Je durft tegenwoordig nauwelijks meer de vogeltjes te voeren om het natuurlijk evenwicht niet te verstoren! Maar bij Vinke vindt u uw natuurlijk evenwicht terug in een omgeving zonder milieuproblemen. U herademt bij de fijne afgestemde kombineermode zoals pantalons, liquetjes, acryl blouses in effen, linnen en gebloemde jersey, waarmee u bovendien het milieu buiten aanzienlijk op zult fleuren. Vinke mode voor langer dan vandaag. TZj "Ja, hij maakt wel veel la waai." Met deze opmerking doel de een 19-jarige Leidse bromfiet ser op zijn vervoermiddel. Dat stond gisteren midden in een cir kel, waar het bekijks trok gelijk een zeldzaam museumstuk. Zo'n stuk op 20 omstanders bekijken het ding met intense belangstel - Door Aertjan Grotenhuis Foto Jan Holvast ling. De inmiddels bezorgd kij kende bestuurder verdeelt de aandacht tussen zijn ludiek be schilderde vervoermiddel en een zakelijk uitziend metertje in han den van een politieagent. Dit metertje is het nieuwste wa pen van de Leidse politie tegen geluidsoverlast. Ongenadig regis treert het apparaat hoeveel la waai een bromfiets produceert als hij op maximaal toerental draait. In dit geval bleef de wijzer bij 106 decibel steken en dat be tekent, voor de nu zeer bedrukte bestuurder een prent en een gang naar de fietsenmaker. Deze onfortuinlijke gemotori seerde weggebruiker is één van de vele honderden Nederlandse bromfietsers, die op al dan niet plezierige wijze met dit soort me ters kennis hebben gemaakt. We kunnen rustig stellen dat het uit voeren van dit soort metingen de nieuwste rage bij de Nederlandse politie is. Korpsen van groot tot klein voorzien zich van deze z.g. geluidsniveaumeters. Hoe kan men deze ontwikkeling verkla ren? Welaan, de wet geeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat de bevoegdheid om vast te stellen hoeveel lawaai een rijwiel met hulpmotor mag produceren. Van deze bevoegdheid maakte de de missionaire minister Udink op 24 januari van dit jaar gebruik, toen hij vaststelde dat het maximaal toelaatbare geluidsniveau van een brommer op 102 decibel ligt. Hij gaf meteen aan op welke wijze dit geluidsniveau moet worden ge meten: met een meter zoals de Leidse politie er nu één heeft. Vroeger bestond er ook wel een methode om de geluidsproductie van een bromfiets te meten, maar dat moest allemaal zo om slachtig gaan, dat het in de prak tijk niet uitvoerbaar bleek. Nu moeten de politiemensen er al leen voor zorgen dat er binnen een straal van 20 meter geen on nodige mensen staan. Om te me ten houden ze de microfoon op 50 cm. afstand van de uitlaat en dan loeien maar! Vervolgens kijken hoever de meter komt; bo ven de 102 is het mis. Eigenlijk is 100 al te veel, maar de minister heeft 2 decibel tolerantie geno men. Overigens heeft de bewinds man al aangekondigd, dat wat hem betreft het nu gestelde maxi mum nog te laag is. Als iedereen wat meer met het apparaat be kend is, zal het maximum verder worden teruggeschroefd. De poli tie is voorlopig nog met de huidi ge grens tevreden. Nu al zijn tal rijke knetterende brommers van de weg gepikt en het blijkt dat onze rusthandhavers gaandeweg een gevoelig oor krijgen. De verkeerspolitie heeft aan gekondigd een intensief gebruik, van het apparaat te zullen maken en er overal in Leiden mee op te duiken. Vooral straten nabij scho len zullen de aandacht krijgen, totdat de vakanties de pret be derven. Nu wil de politie zich niet met een van haar slechtste kant la ten zien. Komende zaterdag zul len alle bromfietsers in de gele genheid worden gesteld om na te gaan of hun vervoermiddel aan de wettelijke (geluids) eisen vol doet. De agenten staan daartoe met hun meter van 24 uur op de Garenmarkt. Als het mis is met uw brommer zullen ze géén proces-verbaal opmaken. Betrouwbaar "Hoe weet ik nou of dat rot ding het goed doet?" Dat was 't grote twijfelpunt voor een 17-ja- rige scholier, toen hij ontdekte dat de kleine meter een fikse aanslag op zijn zakgeld ging ple gen. Een vraag die voor ons be langwekkend genoeg was om hem aan het hoofd van de ver keerspolitie inspecteur La Biviè- re, voor te leggen. Deze zegt hierover: "Volgens opgaven van bet T.N.O. in Delft voldoen deze meters aan de wettelijk voorge schreven norm. Zelf beschikken we trouwens ook over een z.g. akoestische ijkbron. Voordat we met de metingen beginnen, wordt de meter eerst geijkt. Ook als we met een serie metingen klaar zijn, wordt het apparaat ter plaatse geijkt. Als de zaak bij de tweede ijking niet in orde is, kunnen we alle p.v.'s van die serie meteen verscheuren". "Ook bij onze collega's in Canada, Joegoslavië, België, Zwitserland en Denemarken zijn deze meters in gebruik: tot volle tevreden heid. In ons land zijn de meters van dit merk in gebruik bij bij voorbeeld de Rijksluchtvaart dienst en T.N.O. in Delft. Nee, wat de betrouwbaarheid van de meter betreft heb ik geen twij fels, anders zou ik hem niet ge bruiken". Ook uw mening vinden we be langrijk. Onder het motto "BROM" kunt u uw reactie stu ren naar de stadsredactie. Witte Singel 1, in Leiden. Techniek Technische gegevens voor de liefhebbers: Deens fabrikaat, Lengte 18,6 cm. Breedte 8,4 cm. Hoogte 5,1 cm. Gewicht 800 gr. meetbereik 32140 dB. energie bron 1,5 V batterij. Ter vergelijking: (dB is decibel) 0 dB gehoorgrens; 10 dB vallen van een blad; 30 dB fluisterge sprek; 40dB zacht gesprek (op 1 meter) 50 dB normale woonwijk (buiten); 60 dB geanimeerd ge sprek; 70 dB warenhuis; 80 dB personenauto (120 km/u); 90 dB vrachtauto (120 km/u); 100 dB drukkerij; 110 dB drilboor; 120 dB autoclaxon: 130 dB startend straalvliegtuig (op 50 m.); 140 dB startend straalvliegtuig (op 25 m.). LEIDEN Mr K. J. Cath, voor zitter van het college van bestuur aan de Leidse universiteit, heeft gis termiddag in de collegezaal van het anatomisch laboratorium aan de Wassenaarseweg een drietal prijzen van het zg. C. J. Kokfonds uitge reikt. Uit dit fonds wordt jaarlijks een totaalbedrag van f 7500 beschik baar gesteld voor diegenen die heb ben blijk gegeven van een uitgespro ken begaafdheid voor mathemati sche of medische problemen. De prijzen - elk f 2500 groot - wer den uitgereikt aan (v.r.n.l.) dr. J. J. Eggermont (analyse van de werking van de ohochlea deel van 't inwen dige oor), dr. J. F. Goedbloed (em bryonale en postnatale groei van het hele embryo bij muizen) en dr. P. P. M. Reekers (Isolatie .en zuivering van stollingsfactoren). Zij kregen de prijs op grond van hun weten schappelijk onderzoek voor de ge neeskunde. Vorig jaar werd de prijs uitgereikt in de faculteit der wiskun de en natuurwetenschappen. Cornells Jacob Kok was een leraar biologie in Indonesië die in 1965 de Leidse universiteit aanwees als alge heel erfgenaam van zijn niet onaan zienlijke vermogen. Hij stelde de Jaarlijks uit te reiken prijs in als "stimulerende prestatiebeloning". Op de foto (van Jan Holvast) onder tekent dr. Reekers een kwitantie van f 2500; links mr. Cath. LELDEN Visclub F.V.C. hield haar openingswedstrijd in het Noord zeekanaal. De uitslag was als volgt: 1. J. Gorlee 5250 gram, 2. Jp. Minke 4340, 3. G. v. Iterson Jr. 3815, 4. W. Minke Jr. 3325, 5. A. Minke 2500, 6. W. Minke Sr. 1150, 7. G. v. Iterson Sr. 770, 8. Jn. Minke 485, 9. D. J. v. Iterson 375, 10. R. Moerland 315. VOOR VADER elke fles in leuke verpakking. ASBAK met doosje lucifers gevuld met jonge jenever of vieux, per stuk f 6,95 f 11,95 SHERRY CARRERA luxe doos met 2 originele sherryglazen, per doos f 11,95 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3