olledige ponsoring aarborgt Ivenwicht Enha ITTERE STEMMING ROND 'DE CAUBERG' Moeilijke overwinningen Blommendaal en De Groot MORITtb.1™».^^ widanhsloonussen Hallohallo Denkeven mee win1000gulden in onze juni-ronde. Netzer naar Real Madrid ASKETBAL-VOORZITTER RUUD FRESE ierdag 14 JUNI 1973 rgcinisatoreii wielerkampioenschap zijn niet op winstbejag uit ADVERTENTIE &EDA "Voor en door de sport", dat is ons motto, sprak >ren op een persconferentie in Breda de woordvoerder de Limburgse wielerclubs die het nationaal kampioen- p op 23 en 24 juni te Valkenburg organiseren. Met deze ran" wilde hij aangeven dat de organisatoren niet op winst- Hg uit zijn. je KNWU werd zonder morren nschrijvingsgeld" van 53.750 betaald. Bovendien beloofden Bierclubs de bond geheel vrij- og een extra'tje van tien van de netto-winst en werd an weerspannige exploitanten het circuit in Valkenburg 11.000 gulden betaald. Eén claim lag de organisatoren echter zwaar op de maag: die van de vereniging van beroepswielrenners WBWDe profwielrenners hadden tijdens een algemene vergadering op 9 januari nogal krijgshaftige kreten geslaakt, waarmee zij de KNWU tien procent van de netto winst wilden afdwin gen. Zoniet, dan zou het kampioen schap weieens geboycot kunnen worden Bij het vernemen van deze oorlogs zuchtige stemming onder de brood- rijders was de organisatoren de schrik in de benen geslagen, temeer daar de KNWU hooghartig het ver zoek van de VVBW had afgewezen. De Limburgse wielerclubs stemden er toen mee in de tien procent van de winst (met een minimum van drieduizend gulden) dan maar zélf te betalen. Tijdens de persconferntie van gis teren, waarin werd meegedeeld dat de titelstrijd in totaal 122.000 gul den zou vergen, bleek deze „afge dwongen" toezegging de organisato ren zovele weken later toch nog bitter te stemmen. Er werd over „chantage" gesproken en er volgden heftige discussdes, waarbij Eddy Beugels namens de WBW het standpunt verdedigde. „Als het dan om de sport en de sportlieden gaat, mogen de profes sionals die uiteindelijk de wed strijd maken dan ook een graantje meepikken?" vroeg hij. Tenslotte bleek dat, ondanks de claim van de VVBW, de organisato ren financiel vrijwel rond zijn. Op beide dagen, 23 en 24 Jund, hoeven slechts vijfduizend bezoekers te ko men, dan reeds spelen zij quitte. En dat die vijfduizend bezoekers kómen, mag worden aangenomen. Niet minder dan 126 amateurs, waarbij vrijwel alle bekende ren ners, zijn geselecteerd. Bij de beroepsrenners mist men nog de inschrijving van de Canada Dry-ploeg en Joop Zoetemelk. Maar Zoetemelk heeft reeds hotelruimte in Limburg laten reserveren. Gisteravond laat ook verzond Ton Vissers vanuit Frankrijk de in schrijvingen van de renners van Canada Dry. zodat ongeveer veertig professionals zullen starten. UW VENNEP „Eigenlijk is bondsbestuurslid geen Jtje meer, dat je in je vrije tijd kunt beoefenen", bekent Frese, sinds november van het vorig jaar voorzitter Nederlandse Basketbal Bond, eerlijk. „Niet dat het ijk is, dat niet, maar het kost enorm veel tijd en je altijd blijven nadenken. Als je het goed bekijkt, moet erk eigenlijk gedaan worden door opgeleide mensen. school voor bondska der leden zou geen luxe zijn", elijks een maand aan het bewind kwam het nieuwe ur van de NBB vorig jaar met een aantal plannen, die uctuur van het Nederlandse basketbal danig zoud'en 19 en. Ruud Frese wil met zijn bestuur naar een eredi- toe, waarin uitsluitend gesponsorde verenigingen uit- Dat lijkt aardig te lukken, want een paar dagen de sluiting van de inschrijvingstermijin hadden tien verklaard graag in de eredivisie te willen spelen. Ie inschrijving voor de beide eerste divi'sies liep goed. re plannen waren het eigenlijk niet. "Deze plannen zijn ont hef gebruik te reglemen- Kfeet bestuur gelooft, dat als sponsor is en geld een belang- speelt. Je als bestuur van od maar twee dingen kunt kunt doen alsof er niet aan en dan komen er hoogst- 31 ïijnlijk problemen. De twee- elijkheid is, dat je het onderkent. Voor dat laatste wij gekozen en daarmee icten uit de weg." r Jan van der Nat loeling van de NBB is, om te scheppen in de competi- it evenwicht ontbrak vorig üdelijk. In de eredivisie liepen loegen rond, die de steun van msor achter zich wisten. De vijf misten die steun. Als we eindstand van de eredivisie zien we, dat de 'rijkste' ploe- ïenaan eindigden: Levi's-Fla- Piat Stars en Raak/Punch. volgden de iets minder kapi- «ht.igen Raad en Daad/The (pas aat verzekerd van finan- steun), Transol/RZ, Bona in EBBC. De overige ploegen om de degradatie. lakelijk 'Sponsoring in de eredivi- noodzakelijk, om een everi- oompetitie te krijgen. Wan- mmder verschil is tussen de wordt de competitie span- komt «r meer publiek, enzo- gelijkwaandigheid te verkrij- )n verschillende maatregelen Er is een financiële drem- 2500 gulden, die weliswaar kt-gesponsorde clubs ook wel len is, maar voor die clubs is efen tussen wei-gesponsorde niet aantrekkelijk. Een ande- fitregel is het instellen van tijvingsbedragen geweest. Het n club veel geld gaan kosten fiers aan te trekken. Maximale bedrag is driedui- iWden. Daarmee voorkomen clubs spelers gaan kopen, net mom van "beter bij ons ^weede dan bij de buren in andere gedachte, die achter •we plannen zat, was de sprei en de topclubs. Die spreiding v°ng Jaar niet, van de tien 'otearis kwamen er slechts Donar, Groningen en EBBC, •tth) niet uit de Randstad, •oring in Nederland is begon- reclame op trainingspak- Opgelet, we hebben weer 'n aardig vraagje. Hij is oranje en hij voelt zich lekker op 'n natte vloer. Die slurpt-ie vlug droog haha. Ze noemen 'm ook wel de Enka Superslurper jaja. Komt omdat ie van 'n bekende dorstige Enka familie is, met sponzen en zemen en wissewas en sponsdoekjes enzo. Nou? 't Is 'n oranje knaap van 'n lap hoorWeet u 't al? Niet? Jammerjammer. Tot de volgende keer dan maar weer, in deze krant. Dagdag. Weet u 't al? Dan voor i juli uw antwoord opsturen in gesloten envelop plus één Enka-verpakkings- merk mèt®. Precies als hieronder. Merken zonder® tellen niet meeBij uw antwoord ook een Enka slag zinnetje bedenken. Een deskundige jury honoreert de beste oplossing met iooo gulden. De overige inzenders/sters ontvangen allen een kleurige Enka-sticker. Enka Postbus 6o Arnhem. Winnares mei-ronde: Mevrouw E. Kramer. Spionkopstraat 66. Haarlem. Slagzin: Oe Enka spons houdt alle vuil in de gaten. Ruud Frese: "Bij twee ton per jaar ligt de grens. Foto Jan Holvast» ken, nu staan er namen op vrijwel alle shirts in de hoogste regionen. Hoeveel verder kunnen we in Ne derland nog gaan? Niet veel verder Frese: "Ik dacht dat we niet veel verder kunnen. De bedragen, die nu aan de clubs worden uitgekeerd, zweven rond de honderdduizend gul den per seizoen. Laat dat nu eens uitlopen tot 120.000 of anderhalve ton en misschien in de toekomst naar 200.000 gulden. Dan hebben we volgens mij het einde wel bereikt. Er kunnen echter nog veel meer clubs aan een sponsor komen. Bakker, voorzitter van Donar, heeft op de persconferentie, waarbij het "huwe lijk" met Nationale Nederlanden bekend werd gemaakt, gezegd, dat Donar naast de Nationale nog een grote sponsor op het oog had en dat er nog geen aantal kleinere waren, 't Is voor een goede ploeg nu gewoon mogelijk om via een sponsor op te klimmen naar de eredivisie". Toch lijken er aan de sponsoring ook gevaren te kleven. Fiat Stars, kon geen sponsor meer krijgen en moet als Blue Stars in een veel la gere afdeling opnieuw gaan begin nen. Ruud Frese daarover: "Dat is in derdaad een gevaar, maar als Je een goed financieel beleid voert, hoeft dat niet te gebeuren. Je moet als vereniging er altijd van uit gaan, dat Je "morgen" zonder sponsor zit. Toch heeft de invoering van het nieuwe systeem ook voordelen. Om even bij het voorbeeld Fiat Stars te bRJven, de ploeg had in het oude systeem in de eredivisie moeten blijven, om daar dan genadeloos af te gaan. En je kunt natuurlijk in 'n lagere afdeling beter aan de top meedraaien, dan in de eredivisie on deraan bengelen". Komen we in Nederland ooit tot een volledig professioneel basket bal? Ruud Frese: "Moeilijk te zeggen. Persoonlijk zou ik het wel een gun stige ontwikkeling vinden, maar of we ooit zover zullen komen.Naar echt prof-basketbal, zoals in Ameri ka zullen we wel nooit toekomen. De ontwikkeling ligt daar volkomen anders. Zelfs het Collegebasketbal, zal voor ons moeilijk te benaderen zijn, want daar komen gemiddeld toch nog zo'n 15-20.000 toeschouwers per wedstrijd en daar zijn wij or ganisatorisch en qua accommodatie nog lang niet aan toe. Nee, ik ge loof niet dat we veel verder komen, dan een vorm van semi-professiona- lisme, waarbij loonderving wordt uitgekeerd. Districts kampioenschappen tennis Wilma van Gooi LEIDEN In het herenenkelspel B lijkt Bram Madera zijn districts- kampioenschap te zullen gaan pro longeren. Gisteren had hij met zijn secure drives, zijn als altijd sterke loopwerk en vooral zijn kijk op het spel alleen in de eerste set moeite met Unicums taaie vechtjas, Lode- wijk Kallenberg, 6-4. In de tweede set moest de laatste zich echter met de maximale marge gewonnen ge ven, 6-0. Door Frank Bonte "Ik sloeg geen bal meer" aldus het commentaar van Kallenberg na afloop van het treffen. Zeker waar, maar wij dachten dat niet zozeer Kallenberg faalde maar dat zijn overwinnaar, Madera. bijzonder gaaf speelde. Er ging nóg een vecht jas van Unicum -- aan de juiste mentaliteit ontbreekt het de spelers en speelsters op deze vereniging be paald niet! -- uit de strijd, Har Meij er. Voor hetzelfde geld had hij gis teren gewonnen. Blommendaal stap te dan ook opgelucht van het gravel. Opgelucht maar kennelijk niet tevre den over zijn prestaties. Goed, de Noordwijker liet vele missers van zijn racket vertrekken die normaal winners opleveren, maar alweer geldt evenals bij Madera - Kallen berg dat men zo sterk of zo zwak speelt als de tegenstander toelaat. Har Meijer liet, goed spreidend met zijn vervaarlijke forehand en af en toe geniepig schuin kort werkend met zijn backhand -- die in de prak tijk niet zo slecht is als men in de Leidse tenniswereld meent niet zo veel toe. Sterker: hij stond in de eer ste set met 5-3 en 40-15 op winst! Dat hij die set toch nog moest prijsgeven lag. behalve aan het goede herstel van Blommendaal op dit kritieke punt, ook aan hemzelf. Waarom toch dat gemopper op zichzelf als er eens een forehand mislukt? Hoe het zij, Blommendaal gebruikte de kansen om te ontsnappen voortreffelijk, zet te bij 7-7 de netaanval in en hield die gedurfd vol: 9-7. Daarmee besliste hij de partij, want al bleef Meijer met zijn forehand aandringen, het 'geloof in een zege was toch wel ver dwenen. Veel langer dan Blommen daal stond Jan de Groot op de baan. Onno Ruysenaars legde de Katwij- ker, duidelijk beneden zijn niveau tennissend als gevolg vermoedelijk van zijn bescheiden competitieoptre den, het vuur zeer nadrukkelijk aan de schenen. Ruysenaars won de eer ste set met 11-9. De fitte nationale veteranenkampioen bleek conditioneel echter royaal meer aan te kunnen dan zijn ruim 20 Jaar Jongere oppo nent. Deze ging na het verlies van de tweede set, 4-6, in de beslissende fase diep door de knieën, 2-6 voor De Groot. In het damesenkelspel B rekende Annette van der Mey met Esther Mulder af in 2 korte sets. Dat zou echter naar onze overtuiging niet zijn gebeurd of althans niet zo ge makkelijk als Esther Mulder over een betere backhand-techniek had beschikt of haar technisch manco -- de backhand slaan in een gepronon ceerde f orehandgreep door extra loopwerk had gecorrigeerd. De fore hand van de Leidsche-Houtspeelster is zeer gevaarlijk. Van Annette van der Meij mag worden gezegd dat zij voor haar leeftijd een technisch bij zonder verzorgd spelletje laat zien. Met name de dropshot vanuit de backhand weet zij uitstekend te mas keren en op het juiste moment te ge bruiken. Een goede zege behaalde Evelien Huurman op Marie Lise van Lammeren: 6-2,4-6,6-4 na 4-0 en 4-4 "Ik heb zo intensief op mijn back hand geoefend met Blommendaal dat ik nu met forehand - moeilijkhe den kamp. Ik loop gewoon om mijn forehand heen", zei de tweede speel ster van de Noordwijkse L.T.V., zichbaar tevreden over haar presta ties. Tevreden mochten gisteren ook Bob Overbeek en Arnold van der Ca- pellen zijn na hun winst in het he rendubbelspel B op het Roomburg duo Koole''Crepim. De wijze waarop Van der Cappelen de strijd besliste was tekenend voor deze pittige en voor de vele kijkers voortdurend aantrekkelijke partij: een hoge. snel genomen backhandvolley langs de zijlijn, onbereikbaar voor Crepin. 7- 5, 6-4 voor Overbeekde/Van der Ca- pellen. Sprintzege voor AVRO-toernooi HILVERSUM De uitslagen van de partijen voor de tweede ronde van het AVRO-schaaktoernooi dat giste ren ln Hilversum is voortgezet, lui den: Poloegajevski (Rus)-Ivkov <Z SI.) 10, Andersson (Zwe)-Llubojevic (Z SI) 1/2—1/2, Gelier (Rus)-Tim- man (Ned) afg. Sax (Hong)-Szabo <Hong> 1/2—1/2, Stand na twee ronden: 1. Sax en Szabo beiden 1 1/2 pnt, 3. Poloega jevski. Andersson en Ljubojevic allen 1 pnt, 6. Timman 1/2 pnt en 1 afg. partij, 7. Ivkov 1/2 pnt, 8. Geiler 0 pnt en 1 afg. p. Molteni blijft OOST BERLIJN Tijdens de zg. Olympische Dag in Oost Berlijn heeft Wilma van Gooi (AVR), de Nederlandse recordhoudster op de 100 en 200 meter hardlopen, de 200 meter gewonnen in 24.17 sec. De Cubaanse Valdes (24.35) eindigde als tweede en de Oostduitse Steinhardt (24.42) werd derde. Ilja Keizer, de tweede Nederlandse vertegenwoordigster in Berlijn, ein digde op de 1500 meter als derde in 4.19.1, de snelste nationale seizoen- tijd. De wedstrijd werd in 4.10.9 (bes te wereldseizoen prestatie) gewonnen door de Oostduitse Karin Krebsburne leit. Haar landgenote Waltraud Pöh- land bezette de tweede plaats (4.17.3). Annie v. d .Kerkhof (HAC) ver beterde gisteravond op de sintel- baan het Molenven in Helmond het Nederlands record op de 3000 m voor dames en bracht het op 9 min. 36,6 sec. Het oude record stond se dert 16 Juli van het vorige Jaar (Leu ven) met 9.30.0 ook al op naam van de Brabantse atlete. MILAAN Het Italiaanse extra- sportieve merk Molteni. waarvan Ed dy Merckx (België) de kopman Is, heeft gisteren in Milaan weer eens officieel bekend gemaakt dit jaar niet te zullen deelnemen aan de Ronde van Frankrijk, die op 30 juni in Scheveningen begint. ADVERTENTIE Tennis Jan Hordijk is gisteren sets van de Zuidafrikaan Bertram: in de derde ronde van het heren- 6-3, 6-2. Tine Zwaan had in de derde enkelspel van het internationaleten- ronde van het dames enkelspel meer nis toernooi in Beckenhaan uitgescha- succes. Zij versloeg in twee sets <6-3 keld. De Nederlander verloor in twee en 6-2) de Formosaanse Chang. DUSSELDORP Gunter Netzer zal volgend seizoen voor Real Madrid uitkomen. Helmut Grasshof, voorzitter van Borussia Mönchengladbach, verklaarde gisteravond na terugkeer uit Madrid dat zijn vereniging en de Spaanse ploeg overeenstemming hadden bereikt over de overgang van de Duitse international. Hij wilde niet zeggen hoe hoog de transfersom was. In welingelichte voetbalkringen wordt echter gesproken van een bedrag, dat aanmerkelijk boven de één miljoen gulden ligt. Netzer verbleef al enkele da gen in Spanje. Op eerste pinkster dag werd duidelijk dat er een goede kans was dat overeenstem ming zou worden bereikt. Een bestuursdelegatle onder leiding van Helmut Grasshof is daarop naar de Spaanse hoofdstad gevlo gen. Enkele weken geleden had Net zer al laten weten zijn contract met Borussia niet te zullen ver lengen. Kort daarop kreeg hij een zeer lucratieve aanbieding van de Spaanse ploeg. Ook FC Barcelona tooinde belangstelling voor de aanvoerder van de Bo- russen. Zweden heeft een zeer goede kans dat 't land zich plaatst voor de eindronden van het wereld kampioenschap voetbal, die vol gend Jaar juni in West-Duitsland worden verwerkt. In het Nep-stadion van Boeda pest speelde Zweden in een wed strijd voor groep 1 van de voor ronden met 3—3 gelijk tegen Hon garije. dat nu is uitgeschakeld. Door Koxma namen de Hon garen al na zeven minuten de leiding. Oud-Feyenoorder Kind- vall maakte een half uur later gelijk. Tien minuten na de hervatting bracht Sandberg de stand op 1—2. Vidats bracht zijn ploeg echter kort daarop weer naast de Zwe den. Even hebben de 75.000 toeschou- Gu Ne\ wers gehoopt op een Hongaarse zege na een treffer van Zambo, twintig minuten voor tijd. Ed- ström redde evenwel een kwar tier voor tijd het gelijke spel en vermoedelijk een plaats bij de laatste zestien van het toernooi om de wereldtitel. Als Zweden op 11 november de uitwedstrijd tegen Malta met twee of meer doelpunten verschil wint is de ploeg zeker van de reis naar West-Duitsland. Als de marge slechts één treffer is moet een beslissingswedstrijd tegen Oosten rijk worden gespeeld. Bij elk an der resultaat kwalificeert Oosten rijk zich. De stand in groep 1 is: Oostenrijk 6 3 2 1 8 14- 7 Hongarije 6 2 4 0 8 12- 7 Zweden 5 2 2 1 6 13- 7 Malta 5ó 0 0 5 0 0-18 Elek Schartz. onder meer oud- coach van het Nederlands elftal, gaat het komende seizoen de Zuidduitse amateurclub DJK Konstanz trainen. Schwartz, die het laatste Jaar de Duitse Re- gionnaligaclub 1860 München on der zijn hoede had, heeft een con tract voor een Jaar getekend. Ajax heeft gisteravond op het eiland Salamis een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Ajax Sa lamis met 20 gewonnen. John nie Rep zorgde voor de beide doel punten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21