5UR0PA, ILLUSIE EN PRAKTIJK vaderdag aanbieding het 2e merkoverhemd Ui voor één gulden Verhaal van twee steden Brussel beton Straatsburg asperges vtlVoopP»V» Op het Brouckereplein, het centrum van deugdza- ondeugende knijpen, is het aadzaam om in het hotel een de achterkant te vragen, et graafwerk voor weer een s pleegt de bezoeker bij het gloren te wekken. Een stad ïiei nu. Hoofdstad voor 'n klei- idie niet en nooit zal bestaan, ét misschien wel hoofdstad iwereldrijk. Wie zal het zeg- Ipde Grote Markt, mooiste Europese pleinen mogen in voortaan geen auto's meer Dat kan het Haagse Bin- [nog niet nazeggen Europese Commissie, uitvoe- gaan van de Gemeenschap, het gigantisch Berlaymont- in het zuiden van Brussel, de lucht ziet het eruit als een tige driekantige grammo- idel. Voor de vergaderzalen en etagegewijs de grond in, er in. Op de lif ten staat dat ven met '-1', '-2'. Lange gan- arop de deuren van de tol- ers uitkomen, marmer en ieurd metaal. Koelcellen uit rgue, zo lijkt het inderdaad, ilatie is goed. De koffie ma- leer vooraanstaand Neder- ertegenwoordiger in de hoge er sferen van de Commissie zich over de pers die de zijn vaderland krijgt. De it is inderdaad spaarzaam en k nog weggedrukt op de min- rante pagina's. er is wel het een en ander voeren ter verklaring van üge animo. van wat er gebeurd in is Journalistiek niet direct est fascinerende. De techni- ocedures die voorstellen van missie moeten inleiden zijn ig en dikwijls voor niet-inge- Bauwelijks vertaalbaar. Den komen op drie podia. De sie werkt ze uit en stelt ze et Europese Parlement praat (maar mag er niet aan ver en heeft in feite nauwelijks om de Commissie tot de or- oepen; het kan formeel door tie van wantrouwen die Com- *egstammen, maar dat is Dmer gebeurd; verklaarbaar et zijn de nationale regeringen l, die dan weer een Commissie samenstellen) ld van Ministers (vertegen- tfs dus van de nationale re- 1) neemt tenslotte de beslis- f nee over de plannen. Op emocratisch oogpunt beke- ;ele structuur kom ik dade lterug. belangrijkste argument dat .onverschilligheid Jegens het pjf valt aan te voeren is van psychologische aard: het te avontuur is zo'n twintig wden vooral hier te lande zoete idealistische saus geweest. Weinig van Jkheidszin getuigende gedach- '«n volledig politiek en eco- b verenigd Euorpa verlicht- denken en doen van menig- de donkerste Jaren van de JWog. Maar ook voor elk wait nuchterder met zijin D °P het vaderlandse laag- T""3, is de trage voortgang, opese integratie afdoende om vooralsnog maar niet de «We vlag met de letter "E" schaffen. Autocraten van Brussel heb- 8ewomien en tien jaar De Frankrijk hebben zoveel e raderen van het uurwerk achtergelaten dat niemand weet waar precies met de reparatie te begin nen. Ook de Engelse nieuwelingen niet. Als ze al ambitie in die rich ting zouden hebben. De Engelse publiciteitsmedia het bleek in Brussel en Straatsburg weer besteden inderdaad wel zeer veel aandacht aan het reizende circus, maar de teneur van de schrijfsels is er niet één van vreugde over het grootse en meeslepende dat er wel dra in Europees verband te wach ten staat. Het is meer het verslag van de cricket-match Verenigd Ko- ninkriJk-EG en de Britse innings tijdens langdurige beraadslagingen van de Raad van de Ministers wor den naar huis geseind, alsof de slag by Verdun gewonnen was. De EG ls fundamenteel een onde mocratische instelling. De Nederlan ders en tot zekere hoogte Westduit sers en Italianen willen wel anders, maar Frankrijk en minder-prin- cipieel, maar practisch Groot Briit- tannië zien in een andere opzet op dit moment niet zoveel. De praktijk is dat zich meer en meer stukken macht, die vroeger waren voorbehou den aan de nationale regeringen naar Brussel wordt overgeheveld. Land bouw- en handelspolitiek zijn hier van goede Voorbeelden. Een verdere uitbouw met een gemeenschappelij ke milieu-, energie- en industriepoli tiek, en dat allemaal in het kader van de economische een wording, is een volgende stap. Op de hand ge wogen zijn dat ontwikkelingen om na te streven, maar de staatsrechtelij ke structuur van de EG maant tot voorzichtigheid. Steeds meer taken verhuizen naar Brussel, onttrekken zich aan de controle van de nationa le volksvertegenwoordigingen, zonder dat daarvoor 'n Europese volksverte genwoordiging in de plaats komt. Het Europese parlement? Dat is ontoerei kend om werkelijk directe controle uit te oefenen. De stem is adviserend en straks, als het EG-apparaat self supporting moet zijn, in 1975, mag het Parlement over het "vrije" deel van de begroting het laatste woord hebben, zegge 5% van het totale budget en dat zijn dan de uitgaven die de Commissie zelf "als com missie" uitgeeft. Optimisten heb ben de neiging dat punt te overschat ten, de onafhankelijkheid van der Commissie werkwijze zou hiermee gewaarborgd zijn, maar dat vereist wel een supra-nationale instelling van het Europese Parlement die nu in de praktijk nog ver te zoeken is. Edoch, we lopen vooruit. We zijn pas in Brussel, nog niet in Straatsburg. De dikke mappen documentatie, die kwistig in de vestiing-Berlaymoait worden verstrekt, gaan zeker niet voorbij aan de onvolkomenheden en chronische groeistuipen van een nieuw Europa, maar schuldigen wor den in druk niet aangewezen. Zolang er echter geen namen van zegs lieden worden genoemd, is men zes- tallig bereid elkaar de zwarte piet toe te spelen. De boosdoener heet al lang Frankrijk. De nieuwe Franse minister van buitenlandse zaken Mi chel Jobert speelt zonder schuldge voel de rol van gaullistische houwde gen in de beste tradities van zijn voorganger onder de Generaal, Cou- ve de Murville. Maar, om het beeld te gebruiken uit het Londense blad The Economist van deze week: "Groot-Brittannië zit voorlopig ziels gelukkig in de gaullistische schaduw, zolang het er nog niet uit is, hoe Eu ropa met de Amerikanen moet onder handelen." Een veelbetekenend 'to- tum pro parte' overigens in het En gelse Journalistieke taalgebruik: als men het over de Gemeenschap heeft, schrijft men eenvoudigweg 'Europe*. Alle verontwaardiging ten spijt, bedrijft Frankrijk natuurlijk een stuk politiek realisme en vindt daar I WÈ& '&k P, J*"" "V-s Het Europese Parlement: onvoldoende democratische volmachten. bij Engeland op een evenwijdig spoor. De politieke en economische belangen van deze middengrote machten staan voorlopig op voet van oorlog met een vergaand geïnte greerd Eruopa, waarbij het zwaarte punt gemakkelijk naar de oostelijke oever van de Rijn zou kunnen glij- naar de nu al veruit economisch machtigste lidstaat, die de op drift geraakte dollar boei op boei heeft nageworpen. Vandaar dat Frankrijk bilateraal met de V.S. wil praten. STROOMVERSNELLING Het is intussen ni'et onmogelijk dat die Gemeensdhap ondanks zichzelf in een stroomversnelling raakt door de politieke activiteiten en strijkages die aan haar beide flanken worden uitgevoerd. De Verenigde Staten lanceerden het "Jaar van Eruopa". Dat is weliswaar nu half voorbij en Kissinger's in april gelanceerde nieuwe Atlantische handvest heeft in de pauzes tussen de Watergate- tragicomedie voornamelijk scepsis ontmoet, maar feit is dat de Vere nigde Staten zaken willen doen. Za ken op het gebied van de handelsta rieven (de Nixonronde, die nu al schertsenderwijs hier en daar de „Agnewronde" wordt genoemd), om de Amerikaanse export een duw te geven over de weinig uitnodigende tolmuren van de EG-heen. Zaken ook op militair gebied, de contigen- tering van Amerikaanse troepen hier, de kosten en de eventueel financieel- economische baten daartegenover en tenslotte de monetaire chaos. In Brussel lacht men wat gemelijk over onderhandelingen over subtiel uitge balanceerde invoertarievenals de dollar in de vrije val raakt en met een devaluatie in één klap het re kenwerk voer voor de prullenbak maakt. Maar Amerika wil hier zaken doen met "Europa" en - met alle Franse tegenstribbelarij van dien - hebben de ministers van de Negen verleden wieek besloten dat het echte onder- handelingswerk met de Amerikanen over handelsaangelegenheden door de Commissie zal worden verricht. Aan de andere kant is er de Sov jet-Unie met haar meer of minder Roemenië!) in de pas lopende ideologische broers, die graag tot bindende afspraken met de Gemeen schap wil komen: technologie, vér ontwikkelde industrie, een boter berg je op zijn tijd, in ruil voor voor namelijk grondstoffen (aardgas!). Los van de vraag, welke tastbare resultaten komen uit deze verhevig de activiteit van beide grootmachten t.o.v. de Gemeenschap en ongeacht de individualistisch bedoelde initia tieven van met name Frankrijk (Pompidou naar Reykjavik), moet Europa wel streven naar een geza menlijke formule; daartoe is het niet noodzakelijk dat het eerst met wie dan ook tot een handelsoorlog zou moeten komen. TEE Met de TEE is het dik vijfeneen- half uur van Brussel naar Straats burg. Prominente Europese ambte naren doen het minstens eens per maand (behalve in augustus), want het Parlement is in de loop der Ja ren een drukke affaire geworden. Vrijwel iedereen vindt het ronduit belachelijk dat er voor de EG niet één zetel is en toch blijft de zaak, zoals ie was. Luxemburg komt er dan nog eens aan te pas als de mi nisters, verenigd in de Raad hun frequente nachtelijke uitputtingssla gen houden. Straatsburg is een bijzonder mooie stad en, gelegen als het is in een ge louterd gebied als de Elzas, eeuwen lang met bloed besmeurde twistap Frans is, dat Je alleen de Juiste ham bij Je asperges krijgt, als Je het in die taal probeert te bestellen. Het Europese Parlement telt offi cieel sinds 1 Januari van dit Jaar 198 leden, maar omdat de Britse so cialisten nog zo kopschuw zijn van Europa, blijven ze nog weg, op de moedige Dick Taverne na (hij is niet voor niets van Nederlandse afkomst), maar die werd dan ook om zijn con sequente Europese gedrag de parle mentaire Labourparty uitgeknikkerd. De opzet van het parlement van politieke fracties, over de nationali teiten heen, is mooi. maar de prak tijk is ook in 1973 nog wat anders. Een Nederlandse KVP-er, met Jaren lange ervaring, in de Europese chris ten-democratische fractie: „ze kruipen na afloop van de vergade ringen toch weer nationaliteit bi] nationaliteit bijelkaar". De Britse Conservatieven hebben wel leven gebracht in het door teveel Latijnse mooisprekerij gedomineer de parlement. Berkhouwer heeft soms moeite met de lakonieke aanpak van fractieleider Peter Kirk, die welis waar net éénder als in zijn Lager huis, de „mister Speaker" zoveel mo gelijk volmachten voor de procedu re gunt, maar anderzijds ludiek ge noeg is om aan het al dan niet ne men van die volmachten te tornen. „De Britten hebben het Parlement weer wakker geschud," aldus een Nederlands socialist. Maar ook zij hebben nog niet, het Europe se parlement een duw kunnen geven naar een „onafhankelijker" houding tegenover Commissie en Raad van Ministers. Een oud adagium luidt dat een parlement zijn volmachten moet grij pen. Ook in de meest geavanceerde democratieën, krijgt de volksverte genwoordiger de macht niet cadeau. Maar wat wil men van een parle ment als dat in Straatsburg, dat nog altfjd niet rechtstreeks geko zen wordt en dat in de praktijk meer debating-club is dan pressure- group. Misschien is dat al te somber neergeschreven, maar die zetelkwes tie is een aardige illustratie. De voor genoemde hoge ambtenaar van het secretariaat nogmaals: „natuurlijk had het Parlement door een verga derstaking eeai andere zetel. Brussel bijvoorbeeld, kunnen afdwingen. Maar wat wilt u, men is in zichzelf teveel verdeeld". Voordat iemand nu nurks op- - merkt, daar heb Je die kortzichtige, nationalistische Fransen weer, mis schien even dit: natuurlijk willen de Franse nvasthouden aan het tot hun territoir behorende Straatsburg, en ze doen maar een oortje half toe, als de inwoners spreken over "dort en France, tut man's so". Maar er zijn misschien heel wat volksverte genwoordigers en beambten uit de betonnen hoofdsteden, die zonder het ooit hardop te durven zeggen maar wat graag ontkomen aan hun glazen en kunstvezelige burelen in ruil voor houten balkonnen die als terrasjes dienen langs de 111. Dat zijn dan de echte Europeanen. Om dat ze daarover in het Huis van Europa nooit het woord voeren, zal ik ze de buitenparlementaire actie groep voor een leefbaar werelddeel noemen. Als zon, wijn, asperges en de guitige brunettes van de El zas tenminste nog onder de leefbaar heid vallen. pel tussen Franse en Duitse men sen, culturen, belangen, heeft de stad een stuk symboliek bij te dragen. Maar vermoeiend is het wel: het steeds terugkerend gevecht om het logies, de latertjes voor parlementariërs en ambtenaren. Wat het aan tijdverlies betekent, kan waarschijnlijk alleen het astro nomische uurwerk in de frêle ka thedraal vertellen. GEMOPPER Het Huis van Europa, waar het Parlement vergadert, lijkt nog het meest op een royaal uitgevallen ge bouw voor een scholengemeen schap. Wie verdwaalt, vindt nooit meer de weg terug. De plenaire vergaderzaal heeft de sfeer, die ook uit oude plaatjes van de Volkenbond wasemt. Het is niet helemaal echt. Ondanks de Joyeuze Nederlandse voorzitter mr. Cees Berkhouwer en ondanks de oorschelpen, die leuk speelgoed zijn voor taalgevoeligen. Zes zitten er nu op. Een vooraan staand ambtenaar van het secreta riaat van het Europese Parlement zegt dam ook: "het is bijna niet meer te doen. Je weet niet waar Je de tolken vandaan moet slepen. Voor al met het Deens is het een groot probleem". Gelukkig maar dat de Ieren niet hun "Gaelic" geëist heb ben. Er is nog wel even over ge mopperd in Dublin. In Straatsburg is het spannings veld tussen droom en werkelijkheid misschien wel het grootst. De droom van een verenigd Europa, afgezet te gen de werkelijkheid van het taal- prestige. De Fransen zijn bezorgd om terreinverlies voor hun taal, nu bij de blijde intrede van de Britten alle nieuwelingen, maar ook menige Eu ropese routinier zich achter het An gelsaksische vaandel geschaard heb ben. Troost is dat Straatsburg wel zo slechts 3 dagen Het betere merkoverhemd in sublie me fil a fil kwaliteit. Verschillende modekleuren. Vastgestelde verkoop- LEIDEN Haarlemmerstraat Berlaymont viert fe-est. Dat was 1 januari van dit jaar de Zes werden er Negen. PERDAG 14 JUNI 1973 ls aspergestij d in de Elzas. De c in de restaurants zuchten liet roomwitte geweld. Straats- vroeg in Juni. Op de terrasjes behalve het merkwaardige t van de streek, een soort pid- )Uits" en Frans met de verkeerd, elke taal die de jse Gemeenschap momenteel len heeft. jive asperges offreert Straats die week het Europese Parle- -Het reizende circus is weer streken", zeggen de oude ge in. De ambtenaren en parle- nërs die al jarenlang pende- de Europese driehoek Brus- Luxemburg Straatsburg. Wie geluk heeft om de TEE te mis- en dat kan al vrij gemakke- janneer men niet minstens dagen tevoren reserveert op het traject Brussel- fourg via Luxemburg toneel- ee, die men op deze vruchtba- opese grond niet meer ver- ei een boemel zonder end door burg. Het Groothertogdom ieens een uitgestrekt territoir, on, de wijn, de asperges, no- t een inventarisatie van vijf en uitgebreide E.G. De nieu- ichten uit het noorden en van hebben zo mag men ver- n althans voldoende kun- nnen aan de hartslag van de es. Het is tijd voor een car- 0. iel om te beginnen. Het ge en aangevreten hart van een ijk. De ambtenaren van de se Commissie plegen dit te zonder in schateren uit te )or m Mulder

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17