3 veel energie an collegegeld- westie besteed ENGELANDS LETTERLIJKE DIEPTE-INVESTERING UW DAGBLAD Waarom gaat de krant wéfelke dag mee naar boven? linister Van Kemenade: Herleving van steenkolenindustrie? VANAGTBIJ KVP-LEIDEN „Henry Dunant" vaart maandag uit MEE OP VAKANTIE 1 HAAG De laatste jaren is oergie aan de collegeldkwestie terwijl andere zaken vele lelangrijker zijn. Dit zei mi- j. A. van Kemenade van en wetenschappen giste- hal van het departement Aktiecomité Amsterdams On- (A.A.O.). Het comité-lid Ci- •sloot, voorzitster van het Overleg Grondraden had hierover een vraag aan idsman gesteld. er Van Kemenade vindt, dat jegeldzaak op de universitei- hogescholen heeft geleid tot itsongelijkheid, een klimaat- en tot problemen met shandhaving. Hij zei er aan pillen werken deze toestand eren. Als oplossing dacht hij ian een verrekening van de Iden en aan het opheffen in de leningensfeer, iet komende studiejaar zag Van Kemenade een tus- ng. Hij verklaarde het niet tte vinden, dat de studen- ragen in de kosten van het |s. Hij oordeelde, dat hij en moest stellen. Als gevolg zal dan minder aandacht lesteed aan het wetenschap- iderwijs dan in het verleden ie, De laatste vijftien jaar, nister Van Kemenade is de van de uitgaven voor het appelijk onderwijs aanzien- geweest dan die voor het aderwijs. A.O. had de bewindsman tie overhandigd met meei handtekeningen. Meei iderd Amsterdamse scholen r aan meegedaan. In de pe- geëist, dat er kleinere klas- d, dat er geen onderwijzers mogen zijn of worden, en beleidsplan komt voor het poppen (kleuters) meegevoerd aan 'n lang groen koord. Ook werd een voor dood liggende pop in een doos overhandigd, symbool voor de zich dood werkende onderwijskracht. Namens het comité werd gehoopt, dat de minister zoveel toezeggingen kon doen, dat het comité zich zou kunnen opheffen. Minister Van Ke menade was het hiermee niet eens, hij verwachtte, dat het comité zich zo alert mogelijk zal blijven opstel len voor alles wat met het onderwijs van doen heeft, de aangesneden pro blematiek noemde hij niet alleen die van een grote stad, maar van het hele land en met name van het plat teland. Hij deelde mee, dat hij hoge priori teit zou geven aan voorzieningen voor het kleuter- en basisonderwijs en voor de werkende jongeren. In prin cipe vond hij, dat onderwijs als wel zij nsvoorzienng gratis dient te zijn, zeker het funderend onderwijs. Integratie Voorrang zei de minister te zul len geven aan maatregelen die ge richt zijn op kinderen, die door wel ke omstandigheid dan ook uit de boot zijn gevallen, opdat zij hun ver- boxgen talenten kunnen ontwikke len. Hierbij had hij twee pijlen op zijn boog: de integratie van kleuter en basisonderwijs spoedig tot stand zien te brengen en het benoemen, van boventallige onderwijskrachten in de probleemgebieden. De studentenstop voor de pedago gische academies had het comité graag zien ingetrokken. De bewinds man deelde mee, dat de stop slechts voor één jaar geldt. Een veel te groot aantal onderwijzers zou volgens hem door frustraties meer schade berokkenen dan de tijdelijke stop. De overheid heeft tot taak te letten op de maatschappelijke behoefte aan onderwijzend personeel en die kan tamelijk nauwkeurig worden liakweker L Ballego overleden &EEST Op tachtigjari gs de bekende dahliakweker llego uit Oegstgeest overle- stoffelijk overschot is van- alle stilte gecremeerd, r Ballego werd op 1 februari de Witte Singel dat deel den heette toen nog Zoeter- geboren. Na zijn school ram hij in de kwekerij van er. In 1909 bezocht hij de foouwschool in Boskoop en reeg hij een opleiding in En- Ballego kreeg wereldbekend- 101 het winnen van talloze riëteiten. Ballego's Glorie Cs Surprise zijn in de bloe- d begrippen geworden. In den drie van de vijf natio- ■Phjzen voor de beste nieu- kn aan Ballego's dahlia's de werkzaamheden in het dat sinds 1925 J. G. Zonen heet, bekleedde de «go tal van functies in het ton. Hij was o.a. bestuiurs- de afdeling Leiden van de Dahlia-vereniging, me er van de Société Interna- Dahlia. werd hij benoemd tot Che- Merit d' Agricole en in 1950 l tot officier, hij was dra- de Rui Barbosa, een Brazi- pmedaille en sinds 1964 n de Orde van Oranje Nas- Sprekend over de leerlingenschaal- verlaging meende dr. Van Kemena de, dat het hier gaat om specifieke problemen voor kinderen uit de zwakkere groepen. Hij verwachtte extra faciliteiten in het vooruitzicht te kunnen stellen om problemen op te lossen, die uit een gebrekkige aan sluiting tussen gezin en school voort- Mr. Joseph Luns: Grieken martelen geen officieren KOPENHAGEN De secretaris generaal van de NAVO, Joseph Luns, heeft gisteren gezegd dat er voor zo ver hij weet geen Griekse officieren worden gefolterd in gevangenissen in Griekenland. Luns zei dat op een persconferentie aan de vooravond van de NAVO-ministerraad in Ko penhagen. Eerder woensdag had kapitein Ni cholas Pappas, die vorige maand een muiterij leidde op de Griekse torpe dojager "Velos", gezegd dat "zeer vooraanstaande Griekse officieren gearresteerd zijn en door de militai re politie worden gemarteld". Ook zei hij dat de gevechtscapaciteit van de Griekse marine op het ogenblik ni hil is en dat die NAVO zich hier over ernstig zorgen zou moeten ma ken. In een reactie hierop zei Luns dat voor zover hem bekend geen Griekse officieren, die als politieke gevange pen worden vastgehouden, worden gemarteld. Over de gevechtscapaciteit van het Griekse leger zed Luns dat hij zich ervan bewust is dat de Griekse strijdkrachten met moeilijk heden te kampen hebben, maar dat deze sleohits van voorbijgaande aard zijn. Chemie en Unitas in finale P.P.P. toernooi vloeien. Extra faciliteiten zag hij ook voor kinderen van buitenland se werknemers en voor de taak verlichting van hoofden van scho len. De minister gaf het comité voorts de basolute garantie, dat de ver lengde leerplicht voor werkende jongeren met ingang van augustus zo goed mogelijk wordt doorge voeld. Naar eerst nu bekend is gewor den zal de tweede kamer begin vol gende week worden ingelicht over 't besluit dat morgen door het kabinet- Den Uyl wordt genomen met be trekking tot de regeling van het col legegeld. Dit heeft kamervoorzitter Vondeling meegedeeld. Franse nier naar Leiden LEIDEN In een kleine Pi- per Navajo van Transavia is op de Tweede Pinksterdag een nier van een Fransman overgevlogen naar Schiphol en vervolgens in ijltempo overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lel den, waar chirurgen gereed ston den voor transplantatie op een Nederlandse patiënt. Voor dit soort hulp zorgt de organisatie Eurotransplant, waarin vijf landen samenwer ken bij het uitvoeren van nier transplantaties. Deze organisatie ontving tegen acht uur 's avonds uit Parijs het bericht, dat een nier voor transplantatie beschik baar was gekomen. Via een computer in het Leidse centrum werd 20 minuten later een nier patiënt gevonden, die voor be doelde transplantatie in aan merking kwam. Het probleem op dat moment was alleen nog het vervoer, dat zeer snel dient te geschieden, omdat de nier an ders zijn werking verliest. De operatie werd in de vroegt ochtend van dinsdag in Leiden uitgevoerd en slaagde volledig zo deelden de artsen mee. De NCRV brengt vanavond de eerste aflevering van het uit drie delen bestaande documentaire spel "Uit het leven van een spion". In het eerste deel vanavond via Nederland II om 20.25 uur, kan kennis gemaakt worden met de hoofdfiguur Grunwalt. Hij meldt zich bij een Russische post in Oost-Berlijn en zegt een overtuigde communist te zijn. Men besluit hem als spion in te zetten. Hij vindt zijn weg in de Bondsrepubliek via Neurenberg, waar hij pro forma met Kat ja trouwt, en Keulen. Eenmaal in Bonn begint het grote avontuur. Hij komt in contact met een kelner die recep ties van hoge Nato-officieren verzorgt en best bereid blijkt de gesprekken van de heren af te luisteren. Op de foto Nikolai Nikolajiwitsch Grunwalt (Götz George) en zijn vrouw Katherina (Vera Tschechowa). LONDEN Engeland bereidt zich al enige tijd intensief voor om de energie-crisis, die Europa en Amerika rond 1985 bedreigt, mogelijk voor zichzelf af te wentelen. Het voornaamste wapen hiervoor is de heractivering van haar nationale kolen-industrie. Voor dit niet geringe en misschien wel vermetele project zijn regering vakbonden en de raad voor de Koden jard gulden uit aan olie-import. Sindsdien is de vraag gestegen. Als dezelfde hoeveelheid in 1985 het verbruik tegen alle voorspellin gen van de economen in. Tussen 1958 en 1960 moesten er 120.000 mijnwer kers worden ontslagen. In 1961 ver dwenen er nog geregeld tachtig mijn werkers per week. Spook De grootste vijanden werden de in ternationale benzinemaatschappij en Shell, Esso en BP, die zich wapen den met de onheilspellende slagzin: eensgezind, hoewel hun motieven zou moeten worden geïmporteerd, r* oaneii&peiienae siagzin. Nederlandse) een rerie- versohillend zijn. Voor de regering en zullen de kosten ermoedelijk verdub- Alles wat kolen kunnen, kan olie de Raad van de Kolen is het een zaak beid zijn, heeft Derek Ezra, de voor van mogeiijik financieel rendement, én werkgelegenheid; voor de vakbon den geldt meer het laatste element. Kwijtschelding De eerste belangrijke stap is de wet op de steenkool-industrie, die be gin dit jaar in werking is getreden. Voornaamste punt: de kwijtschel ding van de bijna vijf miljard gulden (in 1946 kocht de Engelse staat alle mijnen op voor-iets meer dan drie nen betalen zal het nodig zijn dat beter". En het meest angstaanjagen de spook was het goedkope gas dat door buizen uit de Noordzee werd aangevoerd. En 't zijn juist dezer schaarser zullen worden, of misschien geheel zullen opdrogne. de Engelse export In totaal met tien procent zou moeten stijgen. Mankracht Het opnieuw trachten de eigen bo demschatten te benutten lijkt in deze redenering van vitaal belang. Cen- rampmijn. Er waren weliswaar teke ningen aanwezig, maar ze waren niet nauwkeurig genoeg. Na de laatste staking in 1972 zijn de 263.000 Engelse mijnwerkers (in 1913 was hun aantal één miljoen) er financieel aanzienlijk op vooruit ge gaan. Een delver bijvoorbeeld ver dient 224 gulden per week, wat gezien de levensstandaard (de Engelse huis vrouw is anderhalf keer goedkoper lijk inkomen is. Toch spelen er ande re factoren mee, die maar weinig mijnwerkers tegen hun zoons doen zeggen: "joh, jouw toekomst ligt in de mijn". Hoe modern de materia len ook zullen worden, of hoe rede lijk de salarissen, de mijnwerker LEIDEN De kabinetsformatie en de regeringsverklaring, alsmede de christen-democratische partij in wording, zijn onderwerpen van ge sprek op een dinsdagavond in de Leiderdorpse Scheppingskerk te hou den vergadering van de kring Leiden van de KVP. Vicepremier Van Agt zal de kabi netsformatie en de regeringsverkla ring toelichten. De christendemocra tische samenwerking wordt belicht door partij penningmeester Brokx. Tenslotte is er discussie, waaraan ook deelnemen de tweede kameleden mevrouw Gardeniers, Van Schaik, Kleisterlee en Weijters. miljard gulden) die de Raad voor lijkste. De Engelse mijnwerker, de Kolen de staat schuldig was. Te- heeft op vele punten het vertrouwen Door Ton Schuurmans mijnwerker bedreigen. Het is ner gens in Europa of daarbuiten veilig, om in een mijn te werken, maar de traal staat het verkrijgen van de situatie inEngeland kan als extra-on- mankracht. Misschien wel het moei- veilig worden aangemerkt. Vele dui- Dan zijn er de gevaren die de wee*:» dat hiJ 'n ongezon dberoep uit oefent. En dat hij 's winters bijvoor beeld nooit daglicht zal zien, behal ve in de weekends. Voor 1985 wil Engeland zijn mijnen weer op peil hebben om de energie- in de mijnindustrie verloren, hoewel achttiende eeuw, zijn nooit in kaart de mijnbouw een stuk van het Britse gebracht. In het graafschap York- leven is geworden; de zwarte slak- kenbergen en mijningangen, die in vens stelde de regering-Heath vele Zuid-Wales of Durham uit het land- honderden miljoenen guldens be- schap verrijzen, hebben hun eigen stortingen bij nieuw-gegraven mij- dorpen en gemeenschappen doen ont- nen groter is. staan. De geschiedenis van de kolenwin- ning is niet rooskleurig. Uitbuiting, kinderarbeid, werkloosheid en voor- ongetwijfeld zal komen. "We gaan misschien van een al te pessimis tisch standpunt uit", zegt J. Whee- shire bijvoorbeeld wordt hun aantal Ier, hoofd van de afdeling economie schikbaar voor betere uitrusting, so ciale omstandigheden en het optrek ken van de pensioenen van de mijn werkers. De redenering van de regering om de gestadig teruglopende mijnpro- al stakingen. Na de nationalisatie in tie (1913: 287 miljoen ton, 1972: 133 miljoen ton) weer op gang te bren gen was even eenvoudig als loepzui ver: in 1971 gaf Engeland zeven mil- 1946 ging het aanvankelijk veel be ter. Het verbruik van kolen steeg van 186 miljoen ton in 1946 tot 218 miljoen ton in 1956. Daarna daalde Er is op dit ogenblik een uitge breid onderzoek gaande naar de oorzaken van de mijnramp bij Loft- house in Yorkshire, waarbij in maart van dit jaar acht mijnwer- kei-s om het leven kwamen, doordat een mijnschacht instortte. De instor ting werd veroorzaakt door water in een voormalige mijn vlak naast de en research van de Nationale Unie van Mijnwerkers, "maar het zou be ter zijn als de andere EG-landen dat ook zouden doen". LEIDEN Het Rode Kruis hospi taalschip "J. Henry Dunant" zal dit jaar onder auspiciën van de afde ling Leiden en omstreken van het Rode Kruis van 18 tot en met 23 Juni de jaarlijkse vaartocht voor chro nisch zieken houden. Uit de Leidse regio hebben zich dit jaar 74 deelne mers gemeld. De tocht begint in Gouda. De eer ste dag vaart men naar Moerdijk, de tweede dag gaat men van daaruit naar Zierikzee. Terneuzen is de vol gende halteplaats. Via Kortgene zal men op 22 Juni Gouda bereiken. De dag daarna zal men tussen 8 en half tien ontschepen. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantleformülier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons In te zenden. ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wtf niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES ls: Naam: Straat: No. Woonplaats: Kwartaal Wij hebben een Maand LEIDEN Vanavond om half ze ven spelen De Chemie en Unitas de finale om de wisselbeker van het P.P.P. voetbaltoernooi. Unitas be reikte de finale na een zeer boeiende en goede wedstrijd, waarin de ploeg met 3-2 zegevierde over L.I.S.C. Radio Plein 16 stak niet in al te beste vorm, en verloor derhalve e- ven verdiend als overtuigend van De Chemie (6-1). De huidige kampioen Radio Plein 16 zal vanavond, even eens om half zeven, om de derde en vierde plaats spelen tegen L.I.S.C. De wedstrijden worden gespeeld op de velden aan het Piet Paaltjens- pad, achter het Centraal Station. Omdat men ervoor betaalt Daarom kuntu beter adverteren in de krant De krant is koning. Postabonnement Ons VAKANTIEADRES ls: van doorhalen wat niet van toepassing ls. straat no plaatsnaam: S.v.p. tn blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland. België en Luxemburg gratis. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. KosteD t 1.— pei aag De praktijk heeft ons geleerd, dat de bezorging van kranten in de Zuid- Europese en Noord-Afrikaanse landen nog als eens te wensen overlaat Wij kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten, welke niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11