streekgericht veld in Sassenheimse ronde )iet van Katwijk: toch een smetteloze trui Merckx won de Giro d'Italia zoals hij wilde Klassemen ten Nederlanders rijden traditiegetrouw sterk in de Milkrace igcl nam waar or Roodenburg 12 JUNI 1973 PAGINA 21 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SASSENHEIM Mede dank zij de steun van het Leidsch Dagblad is het mogelijk, dat zaterdag 16 juni de vijftiende Ronde van Sassenheim, georganiseerd door de wielervereniging Sassenheim en Omstreken van start gaat. Het Leidsch Dag blad stelt voor deze wedstrijd een Britse dubbeldekker als jury bus beschikbaar en heeft ook binnen die bus nog een aantal taken voor zijn rekening genomen. Wielervereniging-voorzit ter Van Ruiten: "Het initiatief voor deze samenwerking is van ons uitgegaan. De bestaande jurybussen kosten geld. Voor een organisatie die zo marginaal werkt als de onze, waren die kosten gewoon te groot. Via Haagse clubs hoorden wij van het bestaan van deze bus. Het Leidsch Dagblad bleek na een eer ste gesprek direct bereid bij te springen in de organisatie". Financieel is de vijftiende Ronde van Sassenheim voor alle vier de rennersgroepen is er het prijzenschema 1 beschikbaar, het hoogste dat de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie zo goed als rond. "Ook wat de premies betreft zitten we hier niet slecht", zegt de heer Van Ruiten. "Bij bedrijven en firma's hebben we leuke dingen los gekregen". [één onzer verslaggevers SSENHEIM Drie jaar lang heeft de wielervereniging Sassenheim en Omstreken organisatorisch wat op de achtergrond gehouden. De Ronde van Sassenheim, tot Actief een jaarlijks terugkerende gebeurtenis met als twee laatste winnaars Rudi Liebregts S) en Bosschenaar Bart Solaro ('69) raakte na veertien edities (soms zelfs twee keer seizoen) wat in het vergeetboek. ,We hadden', zegt Leo van Ruiten, voorzitter van liit jaar vijftien jaar bestaande Sassenheimse wielervereniging, ,het eigenlijk ook te met andere zaken om ook nog eens wedstrijden te organiseren'. vergroten, maar schijnbaar is men alleen geïnteresseerd tijdens dit soort hoogtijdagen". wielerronde van Sassenheim echter weer terug. Zaterdag 16 zal vanaf elf uur 's-morgens 'oude' parkoers rond het Ko- iiuis met wielrenners zijn ge- aspiranten (start 11 uur, 25 ki er), liefhebbers (11.45 uur, 35 nieuwelingen (13 uur, 60 km) lateurs (15 uur, 100 km) zullen strijd om de prijzenschema's itvechten. 'We zijn weer tot de isatie van de Ronde van Sas- im overgegaan omdat de ande- ;en zijn afgerond. Het oefen- Je in de speeltuin is nu alweer ne tijd realiteit en ook het lis, dat de wielervereniging in iwerking met de speeltuin vere- Beatrix heeft gebouwd, staat voldoet goed. Daarbij komt og: zegt Van Ruiten, 'het vijf- lg bestaan van de vereniging, iin Je zo maar niet voorbij la an. We kunnen nu ook onze ei- inners startgelegenheid in ei- igeving bieden.' ien jaar wielervereniging Sas- m en Omstreken. Het betekent jftien jaar Leo van Ruiten, 47 de man achter het schoon- en glazenwassersbedrijf Van dat zijn werkzaamheden gro- in Roelofarendsveen en iheim verricht. Van Ruiten soonlijkt sinds de 16e januari le wielervereniging. 'Ik loop,' 'inderdaad al die vijftien Ja ren mee. Mijn eerste kennismaking met het wielrennen was al in 1946, de eerste profronde van Alphen aan de Rijn met o.a. een Gerrit Schulte. Hij won die wedstrijd ook. Ik vond het wielrennen toen ook wel leuk, maar bleef in die tijd het voetballen trouw. Eerst bij DO SR, later bij GWS in Sassenheim. Ik ben blijven voetballen tot '58 toen de wielerver eniging werd opgericht.' VoorSassenheim en Omstreken was Van Ruiten voor zijn huidige schoonmaak en glazenwassersbedrijf o.a. werkzaam als schipper en bij Sikkens ook een jaar donateur ge weest van de ren- en tourvereniging De Bollenstreek, een vereniging die aan* de wieg van de Sassenheimse club heeft gestaan. Van Ruiten: 'Ik had evenwel geen enkele bemoeie nis met de Bollenstreek. Ik ben in to taal slechts naar één wedstrijd ge weest: de Zilveren Molen.' In de vijftien Jaar wielervereni ging Sassenheim en Omstreken heeft van Ruiten er van alles aan gedaan om de vereniging beter dan tot nog toe van de grond te krijgen. "Het is", moet hij nu ook beginnen "nog steeds niet helemaal gelukt. We doen er wel veel aan, maar vooral het aantal actieve leden wil maar niet fors vooruit gaan. Op het ogenblik zijn het er zo'n zeven, acht, die geregeld op open wedstrijden uitkomen. Met die Jongens loop ik ook zo'n veertig koersen per Jaar af. Ik ben daardoor ook veel mensen gaan kennen. Men sen, die ook weten wie ik ben". Interesse Terug echter naar de Ronde van Sassenheim. De vijftiende uit een rij, omdat de wielervereniging vóór 1969 er wel eens meerdere per jaar organiseerde: tijdens de oranjefees ten in september en "normaal" in ju ni. Een wielerronde, die één van de grote zaken naar buiten uit moet worden van de Jubilerende vereni ging. Met de op 5 augustus te orga niseren jeugdronde. Van Ruiten: "Je kunt zoiets natuurlijk nooit hele maal vaststellen, maar we hopen door deze ronde ook meer interesse voor de vereniging te kweken. We heffen bijvoorbeeld ook geen entree gelden voor de toegang tot het par koers (Willibrorduslaan, Charbon- laan, Prins Hendriklaan, Emmalaaai, Julianalaan) en we verwachten er wel wat van. Naast deze twee spor tieve hoogtepunten zijn er voor de komende maanden ook nog de Sas senheimse avondvierdaagse als wed strijd en tourtocht gepland in het kader van de activiteiten van de Stichting Jeugdrecreatie Sassen heim. Van Ruiten: "Het afgelopen seizoen vooral zijn de tourtochten tijdens de Oranjefeesten en tijdens de Jeugdrecreatie bijzonder goed geslaagd. Dat hopen we opnieuw te bereiken. We hebben het de afgelo pen maanden ook geprobeerd om de belangstelling voor het toerrijden te De wielervereniging Sassenheim is overigens actief genoeg om "Sassen heim" meer "wielerminded" te ma ken. Van Ruiten: "Als je het lijstje ziet kun je toch moeilijk zeggen, dat wij niet van alles proberen om de vereniging verder uit te bouwen. Wij organiseren naast de wedstrijden en de tourtochten toch ook evenemen ten voor de Stichting Jeugdrecrea tie Sassenheim, houden home-trai ner wedstrijden en hebben op het speeltuinterrein een behoorlijke ruimte om te trainen (op het baan tje van zo'n 250 meter) en te re creëren. Het slaat op de een of an dere manier echter nog niet aan". De vijftiende (jubileum) wieler ronde van Sassenheim moet aan deze ontwikkeling mede wat veran deren. Van Ruiten: "Ik ben ervan overtuigd dat een aantal personen vinden, dat zij meer van het wiel rennen in Sassenheim willen weten. We hebben trouwens ook wel een aantrekkelijk rennersveld voor de zestiende juni. Met zo'n 50 renners wellicht minder groot dan in voor gaande rondes wel, maar kwalita tief niet veel zwakker. We hebben geen pogingen ondernomen om ren ners met een grote naam naar Sas senheim te halen. We hebben ge woon afgewacht wat er aan inschrij vingen binnen kwam. By de ama teurs dus nu al zo'n stuk of vijftig. We hebben, hoewel in Sassenheim op de zestiende de enige koers in Noord- en Zuid-Holland wordt ge houden, vrij veel concurrentie uit de rest van het land. Er worden die zaterdag zo'n twaalf wedstrijden, voor amateurs in Nederland gehou den. Daarbij komt ook, dat de ama teurcategorie kwantitatief ook min der uitgebreid is dan de afgelopen seizoenen omdat een aantal ama teurs niet meer voldoende tijd voor de training beschikbaar heeft, en over is gestapt naar de liefhebbers groep". Streekgericht Van de actieve leden van de wie lervereniging Sassenheim en Om streken komen er zaterdag overigens maar vijf tijdens de "eigen Sassen heimse omloop in actie. Bij de ama teurs is dat als enige Gijs Helmus, bij de liefhebbers zijn dat Theo van Ruiten en Piet van Duin en bij de nieuwelingen Sibe van de Laan en Anton Schoo, beiden uit De Kaag. Zij maken deel uit van een voorna melijk ook zeer streekgericht ren nersveld, waarin bij de amateurs, als meest belangrijke namen voor komen Ted Blom (Haarlem), Ma- nus Brinkman (de veteraan uit Rot terdam», Ko Hogendoorn (Zwanen burg, deelnemer aan de wedstrijd Warschau-Berlijn-Praag Albert Huizebosch (Nijeveent, Peter Nieu- wenhuis baanrenner uit Amsterdam Marcel Pennings (Nieuw Vennep), Nico Rinkel (Aalsmeer), Hans Steekers (sterk crosser uit Noord- wijkerhout), Ton van der Valk (Voorschoten) en Jan Zomer (Half weg). Van Ruiten: "Het aantal aan meldingen is nog niet zo groot als in vroegere jaren. Maar nog steeds komen er aanmeldingen binnen. Me de als gevolg van het feit, dat pas vorige week in Wielersport (het of ficiële orgaan van de KNWU) be kend werd gemaakt, dat de klassie ke Ronde van Friesland niet op 16 Juni doorging". De wielervereniging Sassenheim en Leo van Ruiten (Foto Jan Holvast) Omstreken heeft hoewel het alle mogelijke medewerking van de of ficiële instanties heeft ondervonden om tot een sluitende organisatie te komen één van haar grootste wensen met betrekking tot deze vijf tiende Ronde van Sassenheim niet verwezenlijkt gezien. Het parkoers, loopt niet over Sassenheims belang rijkste straat, de Hoofdstraat. Van Ruiten: "We hadden dit inderdaad aangevraagd. Maar we hebben er geen vergunning voor gekregen. Uit verkeers-technisch oogpunt was het onmogelijk de Hoofdstraat op een zaterdag gedurende zo'n zes uren af te sluiten voor het verkeer. Temeer, daar je op het kruispunt Noord met de bestaande stoplichten zit. Jammer, maar niets aan te doen". CKPOOL Bijna werd Piet van Katwijk's gele trui op de laatste dag van de Milk- nog besmeurd. Waren er evenals vorig jaar, toen Hennie Kuiper op de Boulevard in ipool de „winner-trui" om de schouders kreeg, incidenten. Daarom vloekte de ros- Brabander hartgrondig voordat hij de huldiging en het maken van de reclamefoto's folie glazen melk onderging. van Coolegem s, in de rustig verlopen laat- appe, zou de Nederlander de "eter Watson tijdens de be ing van de Gayrigg met ge- laking van zijn handen heb- ïrhinderd zijn eerste plaats ln ïgklassement te verdedigen. de wedstrijd kreeg Van Jk hiervoor één strafminuut, Engelse ploegleider Frank üEGERSBERG Een Jeug- todenburgteam heeft als ver- van het door de nacompetitie derde eerste elftal het toer- *n Hlllegersberg gewonnen. In lale speelden de Leidenaars *ar gelijk tegen CW (1—1), op het onderdeel strafschop pen bleken de Noordbewoners vaardiger: 4—3. Roodenburg te de eindstrijd door gelijke ogen Hillegersberg (22), '0—0) en het Zwitserse FC (1—1) en een 1—0 overwin- •P Excelsior. Grote uitblinker elftal van Roodenburg was belman Sjaak Nievaart. I0T0RSPORT De Zwitser- ombinatie Lorenz en Samuel heeft in de zijspanraces in ommel gewonnen. In het eind toet staat de Nederlandse *le Den Biggelaar op de derde l Dirckx is vierde. Westell direct na aankomst protes teerde, omdat de reglementen twin tig minuten straf voorschrijven. Waardoor Piet van Katwijk zijn overwinning in de Ronde van Enge land wel zou kunnen vergeten. „Wat voor belang heb ik erbij of Watson wel of niet bergkoning wordt", vroeg de kleine Piet zich met een verhit gezicht af. „Ik l)eb m'n handen niet van het stuur gehad. Laat staan, dat ik hem aan z'n trui heb getrokken of heb weggeduwd." Ook racedirecteur Phil Ligett kwam voor zijn landge noot op. „Piet heeft hem echt in de kant geduwd", sprak hij gebelgd. „Ik heb hem niet aangeraakt", ver duidelijkte de Brabander. „Watson reed aan de leiding. Tijdens de be klimming werd hij door de Zweden en Nederlanders gepasseerd, die hem naar het tweede plan reden. Hij kon toen nergens meer heen, waardoor hij het aan de rechter kant van de weg probeerde, waar ik reed. Toen ik hem aan zag komen, sloot ik alleen het „poortje". Dat mag toch?" „De Nederlanders, trouwens alle amateurs van het continent, rijden veel professioneler, dan de Engelsen. Er was niets aan de hand1", riep Leicesters organisator van de wereldkampioenschappen Benny Forster tegen de Britse ploegleider voor het Juryverhoor. Daar ver klaarde óók de ietwat vertegen Pe ter Watson, dat de Jury nogal voor barig was geweest en dat Piet van Katwijk inderdaad niets had ge daan. De Engelsen, die in hun eigen etap pewedstrijd toch al zo weinig succes kenden, zorgden evenwel voor een charmante oplossing. Hoewel de Zweed Gronlund in de laatste be klimming meer punten verzamelde, riep de Jury de voor de bergprijs gelijk geëindigde renners Watson en De Nederlandse ploegleider Jan Kuiper: „Ik kon me niet voorstel len, dat Piet iets zou hebben ge daan. Hij neemt toch geen enkel ri sico?" Waarna hij zich over Jo de Boer ontfermde die in alle conster natie in Blackpool de sprint won voor Piet van Katwijk en daardoor voor de zevende Hollandse etappeo verwinning zorgde. Want in de laatste rit bleef met uitzondering van twee Zwitsers alles bij elkaar. Hoewel er van geen combine sprake was, kregen de Ne derlanders, die volop attaqueerden, hulp van de Zweden, die hun eerste plaats in het ploegenklassement door een hoog tempo verdedigden. Voor de Hollandse formatie was evenwel belangrijk dat Fedor den Hertog de „Hot Spot Sprint" onder weg zou winnen. De bonificatie van vijf seconden, bracht hem dan op de derde plaats in het eindklasse ment, omdat de Tsjech Bretislav Soucek vier seconden voorpsrong op hem had. Fedor slaagde in zijn opzet. Het impliceerde, dat de Nederlanders door de betere eindklassering zo'n 350 meer in de toch al rijk gevul de prijzenpot konden stoppen. „Het was geen echte sprint", bekende de populaire Oranje-man, die zich ook in deze wedstrijd weer in alles on derscheidde. „Ik heb gewoon een paar kilometer keihard gereden". Dat Jo de Boer In Blackpool nog in de bloemen werd gezet, dankte hij vooral aan Ton van der Spiegel, die voor Piet' van Katwijk de spurt aantrok. De Fries was echter slim mer en kwam gelanceerd van het wiel van de gele truidrager. „Ik vind dit niet zo aardig", bedacht Van der Spiegel, die in Egeland veel heeft gëleerd. Piet van Katwijk toch met een „ontsmet tricot" naar het banket stapte: „Ach, het is niet „Er was niets afgesproken, maar ik zo erg. Toen ik Jo zag, heb ik hem had het best leuk gevonden als Piet maar laten gaan. Was het een bui de laatste etappe had gewonnen", tenlander geweest dan had ik hem Van Katwijk, die na alle discussies nooit doorgelaten." BLACKPOOL De uitslag van de laatste etappe van de Milkrace. Pen rithBlackpool (135 km), luidt: 1. De Boer (Ned) 3.22.35; 2. Van Kat wijk (Ned) z.t.; 3. Marek (Tsjech) z.t.; 14. Den Hertog (Ned) z.t.; 25. Van der Spiegel (Ned) z.t.; 28. Van den Hoek (Ned) z.t. Eindklassement: 1. Van Katwijk (Ned) 42.31.59; 2. Jo hansson (Zwe) 42.33.44; 3. Den Her tog (Ned) 42.38.02; 4. Soucek (TsJ) 42.38.03; 5. Edwards (GB a) 42.39.25; 6. Gronlund (Zwe) 42.42.14 7. Doyle (Ier) 42.44.39; 8. Nilsson (Zwe) 42.45.29 9. Van den Hoek (Ned) 42.46.40; 10. Hava (TsJ) 42.47.04; 24. Van der Spiegel (Ned) 43.23.54; 34. De Boer (Ned) 44.01.15. Eindploegenklassement 1. Zweden 130.06.21; 2. Nederland 130.10.01; 3. Tsjecho Slowakye 130.15.00; 4. Groot Brittannië a 131.10.27; 5. Ierland 132.09.16. TRIeST (Reuter) Eddy Merckx heeft voor de vierde keer de Ronde van Italië gewonnen. De laatste etappe, een rit over 197 kilometer van Auronzo di Cadore naar Triëst, leverde zaterdag een zege op voor de Italiaanse renner Marino Basso. De Belgische idool won de Giro zo als hij wilde. Na de proloog in Ver- viers reed hfj al in de rose leiders trui, die hij in de etappen die volg den niet meer heeft afgestaan. Een prestatie die alleen de befaamde Italiaan Alfredo Binda eerder le verde. toen hy in 1927 van de eerste tot de laatste etappe het algemeen klassement aanvoerde. Overigens heeft Merckx na afloop van de Ronde van Italië opnieuw in een interview verklaard niet te zul len deelnemen aan de komende Ronde van Frankrijk, die zaterdag 30 juni in Scheveningen van start gaat. De slotrit van Auronzo di Cadore naar Triëst was weinig meer dan een formaliteit. In een gesloten formatie kwamen de renners in Triëst aan. Een massasprint volgde, die eindelyk wereldkampioen Marino Basso de zege bracht. Viermaal ging de Ita liaan in de Giro van dit Jaar als tweede over de streep. Gerben Karstens werd in de laatste rit ze vende. In het klassement van de Trophee Super Prestige is de Belg volkomen ongenaakbaar. Hy vergaarde 335 punten. De Spanjaard Ocana, die tweede staat. 130. De kop van het algemeen klasse ment is: 1. en winnaar van de 56e Giro d'Ita lia; Eddy Merckx (Bel) 106 uur 54 minuten 21 seconden; 2. Gimondl (It) op 7 min. 42 sec.; 3. Battaglin (It) op 10.20; 4. Pesarrodona (Spant op 15.51; 5. Lazcano (Spa) op 19.11; 6. Panizza (It) op 19.45; 7. Motta (It) op 22.19; 8. Ritter (Dent op 24.24; 9. Fuente (Spa) op 26.06; 10. Galdos (Spa) op 26.35; 23. Karstens (Ned) op 70.17. ATLETIEK No op den Oordt (Kimbria) Is in Eersel Nederlands kampioen op de 25 km hardlopen ge worden. De Limburger liep de af stand in 1 uur 19 min en 17 sec.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21