EIDSCH DAGBLAD 'Ondernemers worden de hoek gedrukt' in Straf ex-voorzitter VVDM is opgeschort vandaag Terrein wn Navo in -\ordliorn ezet ermist meisje 'as verdronken Cambodja krijgt VS-geld voor „spook-soldaten leer bewolking LEIDSCH mi. DAGBLAD Italiaanse premier treedt af POLITIE BEWAART TOPJE VAN VINGER OP STERK WATER Werkloosheid Leidse bouw het grootst in provincie Lijk op zee gevonden Verbetering opleiding onder officieren VPRO-radio moest Wiegel-hetze staken van der velde Citroen DINSDAG 12 JUNI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34039 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NORDHORN Demonstranten •bben vandaag het Navo-oefenter- ln bij het Westduitse Nordhorn be en verscheidene Britse militai- voertuigen in brand gestoken uit otest tegen het overmatige la- 1 van de basis. Volgens ooggetui- kwamen enkele honderden de- nstranten met de politie in bot- g nadat zij de verkeerstoren voor bommenwerpers hadden bezet en verkeersleiders de toegang tot het louw beletten. De politie dreigde weid te zullen gebruiken als de anten de bezetting niet ledig zouden opgeven, ierder dit jaar hielden de ouders scheidene weken lang meer dan kinderen weg van scholen in de rt van het oefenterrein omdat ir het lawaai lesgeven welhaast nogelijk was geworden. Volgens ooggetuigen stonden de demon- ranten in kleine groepen over het oefenterrein verspreid en belet zij de bommenwerpers van de vo zo hun raketten en bommen af vuren of neer te laten. De demon anten hebben al herhaaldelijk la- weten de activiteit op de basis te Jven verstoren tot het lawaai istlsch is verminderd. i Warmond Travestiet twee weken in vrouwen gevangenis BEIROET Een travestiet, die zich „Victoria" noemde, is twee zoeken opgesloten ge weest in een Beiroetse vrou wengevangenis voordat de autoriteiten ontdekten dat Victoria een dameskapper zoas, Abd'Allah heette en zeer mannelijk was bovendien. Victoria was tijdens de ar restatie gehuld in vrouwen kleren en in het bezit van een identiteitskaart gesteld op naam van een vrouw. "Zij" werd in de gevangenis gestopt samen met 40 vrou wen, maar na enige tijd ging het de cipiers opvallen, dat er 's nachts ongewone dingen gebeurdezi. Zo waren de vrou- zoen er ineens erg op gebrand in de buurt van Victoria de nacht door te brengen en zoel dusdanig dat dit herhaalde lijke malen aanleiding gaf tot hevig gekrakeel en zelfs vechtpartijen. Of Victoria dames in moei lijkheden heeft gébracht en hoeveel, moet nog even wor- len afgewacht. Het aflossen van de wacht in Ma drid geeft het tegendeel van voedsel aan de hoop dat Spanje binnen afzienbare tijd tot Euro pa zou kunnen toetreden. Met het optreden van Franco's schaduw Carrero Blanco als mi nister-president valt te vrezen dat de toch al broze democra tische bloempjes voor heel lang geen water zullen krijgen. De technocraten zijn terugge drongen en Carrero zelf heeft al weer dreigende taal geuit aan het adres van de jongeren en de intelligentie dat zij zich "nationaal" hebben te gedra gen. Dat zijn dar woorden van dezelfde man, die zich destijds een groot aanhanger van Hitier toonde en in één van zijn boe ken de genocide op de Joden toejuichte. De invloed van Opus Dei, de le kenorganisatie die weliswaar niet democratisch is. maar in elk geval meer de politieke wer kelijkheid van de jaren zeven tig begreep dan de Falange, is belangrijk verminderd. Met na me het vertrek van de minister van Buitenlandse Zakep, Bravo, is een belangrijke stap terug. Het politieke prestige dat hij de laatste jaren verwierf, begon ook voorzichtig op zijn land te schijnen. Een begin van een opening naar de Europese Ge meenschap gloorde. Hy oefende kritiek uit op de selec. De laatst levensjaren van de oude tieve inevsterlngsregeling, op het by Caudillo zullen een nog koudere EINDHOVEN (ANP) Vice- voorzitter C. W. F. Steeds van het samenwerkingsbestuur van de Nederlandse aannemers- en patroonsbond en het algemeen verbond ondernemers bouwnij verheid meent dat de onderne mers hoe langer hoe meer in de hoek worden gedrukt. Op het symposium T>ouwontwikke- lingen' van de jongeren van beide organisaties dinsdag in Eindhoven doelde hy op de aangekondigde re geringsmaatregelen voor de bouw. Moeten ze beschouwd worden als een nieuwe uitdaging waar we een pas send antwoord op moeten weten te vinden of moeten we ze als proble men zien, die voor de ondernemer op een gegeven moment tot de vraag lei den of het nog wel zin heeft om on dernemer te blyven, vroeg hy zich VARMOND Meer dan een et- al nadat het was vermist, is op middag van tweede pinksterdag vierjarig dochtertje Linda van Komen uit de Burgemees- Schölvinckstraat gevonden. Het in de Leede verdronken. Velen hebben naar het Jongste van vier kinderen van de familie Ko. gezocht. Meer dan 150 War- )nders hebben zondag tot midder- cht gespeurd. Maandag in alle oegte werd het zoeken voortgezet. rijkspolitie (te water), de indweer en duikers van de Leidse atidweer werden ingeschakeld. riep de familie de hulp in van paragnost, die met behulp van foto van het meisje een plaats PvdA-voorzitter André van der Louw (links) met schuin rechts achter hem PvdA-hoofdbe- stuurslid Jan Nagel en PPR-ka- merlid Eric Jurgens (rechts) brachten vanmorgen VVDM- voorzitter Kees Beemsterboer tot aan de poort van het Depot van Discipline in Nieuwersluis. Van der Louw zei dat de opschorting van de straf waarschijnlijk een gunstige beslissing over het gra tieverzoek inhoudt. Hij zei voorts NIEUWERSLUIS (ANP) Ex- ren van de groetweigerdag en het te hopen dat de groetplicht Kees Beemster- houden van een sit-down-staking VVDM-voorzitter boer. die zich vanochtend in het een kazerne in Wezep waren ver- militair strafkamp Nieuwersluis oordeeld tot gevangenisstraffen va- moest melden om daar wegens het riërend van drie weken tot twee organiseren van de groetweigerdag maanden werd in april nog tij- in augustus vorig Jaar een maand dens de laatste dagen van het kabi- gevangenisstraf uit te zitten heeft net-Biesheuvel afgewezen. Dit na spoedig zal worden afgeschaft of versoepeld. amper tien minuten bannen de poor ten van het strafkamp vertoefd. Na dat hij omstreeks hailf elf in uniform de poort was binnengestapt, kwam hij even later weer breed lachend naar buiten nadat hij van een kapi tein had gehoord dat het ministerie Steeds meer van Justitie de tenuitvoerlegging van PHNOM PENH twees in de rivier bij de Straat soldaten verdwynen op het ogenblik de straf had opgeschort. Dit in ver- Leede. Maandagmiddag vond één van de officieren vrolyk door met het ontvangen van soldy voor mis- den ingediend, schien wel 40.000 man. Dit geld wordt indirect door de VS verstrekt. uit het Cambodjaanse leger, maar band met het feit dat Beemsterboer volgens hoge Westerse diplomaten en 15 andere VVDM-ers voor de maal een gratieverzoek had- Het Cambodjaanse Inmiddels heeft de WDM via het ministerie van Justitie vernomen, opperbevel dat ook de tenuitvoerlegging heeft aangekondigd flink orde op straffen van de andere veroordeelde zaken te zullen stellen. Het afgelopen VVDM-ers is opgeschort. Het eerste gratieverzoek van de nog 340.000 man. Na reorganisatie VVDM-ers die wegens het organise- nog maar 220 000, maar Westerse di- Jaar telde het Cambodjaanse leger [rij veel bewolking met morgen erdag in het noordwesten en noor van het land plaatselijk regen plomaten beweren, dat de huidige motregen. Matige tot krachtige sterkte ongeveer 180.000 is, hetgeen dwestelijke wind. Minimumtem- dus betekent dat nog aan 44.000 „spook"-soldaten soldy wordt uitbe taald. mturen omstreeks 11, maxima rgen van 16 graden bij de Wad tot 23 in het zuidoosten. Na de onthullingen heeft het Ame- (Opgemaakt om 11.15 uur) rikaanse Congres druk uitgeoefend op functionarissen der Amerikaanse 0 uur; onder: 21.01 uur. ambassade in Phnom Penh om het la& op: 19.15 uur; onder: 2.23 uur. probleem der „spook"-soldaten eens Klater te Katwijk te 1.35 en goed aan te pakken, omdat tenslotte r1 uur, laagwater te 9.29 en 22.07 hun soldy indirect door de Ameri kaanse regering wordt betaald. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Jk word abonnee per 27 juni 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) 6turen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214. Lelden. ROME De Italiaanse premier, Giulio Andreotti, heeft vandaag aan gekondigd dat hij en zijn regering gaan aftreden. Deze mededeling komt twee dagen nadat Andreoüti's Christen-Demokraten een nationale conventie beëindigden waar werd besloten pogingen in het werk te stel len de huidige centrale regering te vervangen door een nieuwe coalitie samen met de Marxistische socialis ten. een negatief advies van de toenma lige ministers van Defensie en Jus titie, resp. de heren De Koster en Van Agt. Het advies van de laatste, diie in het kabinet-Dein Uyl opnieuw de post van justitie beheert, zal ook bij de beslissing over het tweede gratieverzoek van betekenis zijn. DEN HAAG (ANP) In het hoofdbureau van politie in Den Haag wordt op sterk water een vinger top je bewaard van een geweigerde klant van een taxi chauffeur. De taxichauffeur kreeg maan dagavond het verzoek om twee bezoekers van een café in de Haagse binnenstad op te pikken. Toen de taxichauffeur bij het café aankwam en zag wie de klanten waren smeet hy zyn reeds geopende deur met een klap dicht en reed weg. Later vond hy in zyn auto het vinger topje. De hand van een van de geweigerde klanten moet tussen de deur gekomen zyn. Er is by de politie nog niet naar het topje bepaalde hogere inkomens hypotheek rente niet meer fiscaal aftrekbaar te stellen en de maatregeelen tegen grondspeculatie KATWIJK Een Neptune verken ningsvliegtuig en twee helikopters van vliegveld Valkenburg en red dingsboten van de Katwijkse Red- dings Brigade en de politie hebben vanmorgen voor de kust van Katwijk vergeefs gezocht naar een zwemster. Een bewoner van de Boulevard zag vanmorgen om zes uur een ongeveer veertigjarige vrouw zich op het strand uitkleden en de zee inlopen. Hij volgde haar korte tijd, maar zij was spoedig uit zijn gezichtsveld ver dwenen. De Katwijker waarschuwde daarna de Marine en de politie, die direkt in een straal van zestien kilo meter is gaan zoeken. Om half tien had men nog geen spoor gevonden en was het al vrijwel zeker dat de Katwijkse vrouw verdronken was. Tegen het einde van de reddingsac ties ontdekte de Neptune van de Ma rine het lichaam. Via een rooksig naal werden de helikopters gewaar schuwd die het lyk 2% myi uit de kust lokaliseerden. Direkt daarna is de politieboot onder commando van Piet van Duivenbode uitgevaren. De politieboot kreeg daarbij assistentie van de Scheveningse kotter Mercu- rius, onder commando van de Kat- wykse schipper Van Duyn. Deze kot ter was wat eerder by het lichaam, dan de politieboot. wind doen waaien over Basken land, de ontevreden arbeiders van Bilbao, delen van een lang zamerhand ontwakend episco paat, de universiteiten en de verboden oppositie. Voor de miljoenen, die deze zomer weer smachtend de uren wachten op de verlate chartervliegtuigen moeten zien door te komen, -ij de verzekering gegeven dat de zon aan de Costa Brava schijnt als altijd. 24 PAGINA'S LEIDEN In de provincie Zuid- Holland telt het gewest Leiden in absolute zin het grootste aantal werk lozen in de bouwnijverheid. Door een stijging van drie werklozen in de maand mei is het gewest op 665 ge komen. Het streeft daarmee het ge west Den Haag, dat in april de eerste plaats innam, voorbij. Mr. M. G. van Ryswyk, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden, acht de situatie in de bouwnijverheid nog steeds zorgelijk. Hij zei erop te hebben gerekend dat de daling die zich in maart van dit jaar inzette, zich zou voortzette. De geringe stijging in het aantal werklozen in deze sector verklaarde hij door het feit dat er in Leiden en omgeving niet of nauwelijks wordt gebouwd. In de sectoren metaal en horeaca was de ontwikkeling van de werk loosheid vorige maand inherent aan het provinciale beeld. De metaal liep algemene vorming. LUNTEREN (ANP) Het oplei dingspeil van de onderofficieren die in toenemende mate worden gecon fronteerd met steeds kritischer dienstplichtigen met een steeds be tere algemene ontwikkeling, moet worden verhoogd. Het is van het grootste belang dat in het leerstof pakket voor aspirant-onderofficieren de elementaire leergangen psycholo gie, pedagogie en sociologie worden opgenomen. Dat kan by dragen tot een belangryke verbetering van hun met 23 terug, de horeca met 21. De totale werkloosheid bedroeg 4 procent Leiden maakt daarmee deel uit van de drie regio's (met Rotterdam, 3% procent, en Den Haag 2,99 procent) die het gemiddelde percentage werk loosheid in de provincie omhoog stu wen. Gemiddeld ligt het percentage op 1 tot 2% procent. In Alphen en Lisse liggen de percentages respec tievelijk op 1,2 en 1,3. Het provinciale beeld is ten opzich te van april iets gunstiger geworden. Een prognose van de hoofdinspec teur voor de Zuidhollandse arbeids voorziening leert dat de daling in de werkloosheid zich tot augustus nog zal voortzetten. Daarna zal zich een Dat betoogde de heer G. E. Baas, voorzitter van de nationale christen onderofficieren vereniging (NCOOV) vanmiddag op de algemene vergade ring van zyn vereniging in Lunteren. „De dienstplichtingen oefenen vaak niet ten onrechte kritiek uit op de van bovenaf vastgestelde structu ren, verhoudingen en regelingen, als mede op het optreden van en de be handeling door het kader waarmee zy in aanraking komen. Juist die kaderleden en de onderofficieren in het byzonder zyn de dichtst by de dienstplichtigen staande exponenten van die structuren en hiërarchische verhoudingen. Zy moeten om hun functie zo goed mogelyk toegerust te kunnen vervullen over de nodige al- Bondskanselier Willy Brandt is maar net aan de dood ontsnapt. Op de laatste dag van zijn bezoek aan Israël stortte hy met zyn helikopter byna in een diep ravUn, toen het toestel te dicht by de af grond landde en een plotselinge rukwind opstak. Het toestel werd op het laatste moment door een hoop stenen tegengehouden. Het Duitse bezoek is verder zonder ernstige incidenten verlopen. Het belangrykste resultaat is volgens waarnemers het feit, dat mevrouw Meir een tegenbezoek aan de Bondsrepubliek zal brengen. PAGINA 4 Pinksterverkeer zat nog heel laat in de knoop PAGINA 5 Groningse demonstratie voor vry hasj-roken PAGINA 7 Ook tijdens de pinksterdagen heeft er op vele fronten weer felle sportstrljd gewoed. De laatste restjes van het voetbalseizoen worden ook opgeruimd. De Graaf schap won byvoorbeeld van Vo- lendam en heeft nu een riant uit zicht op een vurig begeerd plekje in het voetbalwalhalla, dat ere divisie heet PAGINA'S 13—23 Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDE> HILVERSUM De heer J. Klompsma, hoofd van de afdeling radio bij de VPRO, heeft presenta tor en eindredacteur Nico Haas broek van VPRO-maandag gisteren tijdens de uitzending verzocht zijn kritiek te stoppen. Deze kritiek, gold de WD-leider Hans Wiegel. Uitgezonden werd de tweede afle vering van de Wiegel Cyclus, een se rie van drie radioprogramma's van stijging voordoen, die eind december gemene ontwikkeling beschikken", zal resulteren in naar schatting aldus de heer Baas. de VPRO. Gisteren zijn vragen ge- 21.000 werkloze mannen, wat bijna steld aan vier personen. Gesproken 3 procent minder is dan eind decem- over de manier waarop Hans her vorig jaar. Wiegel zou kunnen worden "opge ruimd". Dit ging de heer Klomps ma, die naar het programma luis terde, te ver. Commentaren van de econoom prof. Pen en de polemoloog Hylke Tromp op deze vraag konden zodoende niet meer worden uitgezonden. Eind mei lag het aantal werkloze mannen op 19.059, bijna 9 procent minder dan eind april maar nog al tijd 9 procent boven het niveau van mei vorig Jaar. De werkloosheid on der vrouwen daalde in mei met 7 pro cent tot rond 4.000 tgen 2.900 vorig Jaar, WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 tel. 1441 LEIDEN Zoeterwoudseweg 23 tel. 33741 LEIDERDORP v. d. Valk Boumanweg 180 tel. 34290

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1