)e Algemene 10 jaar oud en och nog jong opnieuw nederlaag Van Dooyeweerd PRESTATIES LEVEREN IN GEZELLIGE KORFBAL-SFEER Vildebras stelt de strafcommissie van de N.D.R. in gelijk Tom Okker stuit in Rome op Orantes IJSDAG 12 JUNI 1973 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ^0 [DEN Als jonge fotograaf Frans het gesprek een goed uur lang heeft gevolgd, het hem toch ook wel wat. „Ik denk dat ik ook maar aan korfbal ga doen", meldt hij tseling. De Algemene-voorzitter Huub Oudshoorn reageert onmiddellijk: „Dan heb :eker nog geen verkering?" is een reactie die de sfeer in de gemengde korfbalsport goed typeert. Binnen de clubs rdt de omgang gekenmerkt door warme vriendschap, die best kan leiden tot een le- vereniging voor het leven. tt verschijnsel korfbalhuwelijken is algemeen bekend", weet Frank van Vliet. En hij zijn vrouw moeten dat toch kunnen weten. Van Vliet immers, stond aan de wieg het korfbal in Leiden. Van Vliet ook hielp veertig jaar geleden mee aan de geboor- in De Algemene. De Leidse korfbalclub is „een stuk van mijn leven", zegt hij zelf. prik natuurlijk dat dan bij gesprek ter gelegenheid van de igste club-ver jaardag herinne- massaal komen boven drij- Paul de Tombe "Vroeger", grinnikt Van Vliet u), "werd korfbal maar al te gebruikt als camouflage. Dan gezegd: we gaan trainen, ter- je avond voor geheel andere nden was bestemd." mee de lijn die leidde tot de werd doorgetrokken ook De Algemene was eigen- méestemd voor andere doelein- nojom leden te winnen voor dS van Handels- en Kantoorbe- leujen. Dat was een destijds (over Bljj rardt nu gesproken) een weinig pijn e vereniging, die dat soort ac- vee en broodnodig had voor de zo ikelijke ledenaanwas. Van "Een kantoorbediende was al "t" die tijd, maar een kantoorbe- die ook nog lid was van die t NVV aangesloten bond, dat 3l|eiemaal niks. "Rooie" kantoor - ien werden eenvoudig niet be- Dus wat deed die bond om iejjkan leden te komen? Juist, die 1 ijsportverenigingen op. Zo is ;emene ontstaan, met de bepa- it alleen vrienden en huisge- als leden mochten worden ge- gB eerd. Maar een paar jaar later a£jj ;n we al met twee twaalftallen Bond had er nog geen enkel Toen werden we voor de keus p'l itü LEIDEN Op vrijdag 15 Juni, vier dagen voor de oprichtingsda tum, zal het bestuur van de Alge mene recepieëren. Dat gebeurt dan in de bovenzaal aan de Vijf Mei laan, hoek Boshuizerlaan van 20.00 tot 21.30 uur. Tevens is er dan een tentoonstelling „40 jaar De Algeme ne". Zaterdag 16 Juni kunnen de le den feest gaan vieren, 's Avonds wordt in het St. Antonius Clubhuis gefeest onder het motto: „Tussen zil ver en goud". gesteld: of zelfstandig worden, of stoppen. We hebben het gewaagd, zijn zelfstandig geworden en je ziet het resultaat." Dat resultaat mag er zijn ook. Ondanks de kleine achter uitgang in leden-aantal, telt De Al gemene nog altijd zo'n 130 korfbal- liefhebbers. Niet gek als wordt bedacht dat het gemiddeld aantal leden van een korf bal-vereniging niet boven de 150 uit stijgt. „De prestaties van het eerste team, zijn het visite-kaartje van Je vereniging," bedenkt mevrouw Van Vliet- En wat dat betreft zit De Algemene goed. „Veertig jaar, maar toch nog Jong," is dan ook een slo gan die exact aangeeft hoe de club zich voelt. Cadeau „Veertig jaar, maar toch nog jong". Slechts tweemaal degradeerde het lste team, pas nog werd de titel van de eerste klasse veroverd als passend cadeau voor de veertigste verjaardag. „Het mooiste cadeau dat ze me had den kunnen geven," prijst oprichter Van Vliet (Die twaalf Jaar irn het eerste team heeft gespeeld, net als zijn vrouw, 25 jaar lang secretaris penningmeester was en tot zijn zestigste arbitreerde) de inzet van het eerste twaalftal. Grapje van voorzitter Oudshoorn, die na een pe riode van vier jaar opstapt op dertig jarige leeftijd: „Dat wisten we ook wel, daarom hebben we daar speciaal naar toe gewerkt". Maar even se rieus, ondanks de hardere sportlijn, waaraan die prestaties te danken zijn, is de gezelligheid toch geble ven. Eigenlijk meer nog dan in an dere jaren. Dat komt omdat de con tact-commissie bewust heeft gewerkt aan de viering van het veertig-jarig bestaan. Het bestuur had wel een fi nanciële garantie gegeven voor de geplande festiviteiten, maar die com missie heeft zoveel gedaan dat die zaken geheel kunnen worden gefi- nancieerd uit de opbrengst van al die activiteiten. En dat terwijl we nog geen eigen clubhuis hebben; dat is nog in aanbouw". Toch hjkt het bedje van De Alge mene al gespreid. „We kregen veel hulp uit het bedrijfsleven," zegt Oudshoorn over de club die met Van Wijk als sponsor door het korf bal-leven wandelt. „We hadden het nodig ook". Terugblik van hét echtpaar Van Vliet: „Vroeger hadden we het ge makkelijker, toen was sport het eni ge vermaak. Leiden was toen dan ook een periode lang dè korfbalstad van Nederland. Toen in '33-34 de opmars begon, vielen de eerste kampioen schappen van Nederland bij clubs uit Leiden. Een mooie tijd". Maar ook een moeilijke tijd, waarin De Algemene op Zuydwijck in Wasse naar speelde (eerst het paard uit het kleedhok halen, plus alles wat hij verloor), in de Leidse Hout, in de Haagwegbuurt en helemaal in het begin aan de Zijl (Handen en gezicht wassen in de sloot. Toilet nodig? Dat deed je maar achter het hok) en tegenwoordig op het MBLO-terrein aan de Zoeterwoudse Singel. Semi-prof Het woord is weer aan Oudshoorn "Tegenwoordig schrik je je rot als je ziet wat sommige trainers als salaris vragen. Wij hebben met Eric Filemon toevallig een goede, maar anderen zijn soms niet betaalbaar meer. Ik ben dan ook een voorstan der van semi-professioneel korfbal. Als je niet met die algemene ten dens in de sportmeegaat. verzwak je in de korfballerij. Reiskosten en an dere onkosten, wegen in veel geval len al minder zwaar voor de topspe- lers (de vereniging past bij), maar het zou nog anders moeten. Het komt ervan ook. Korfbal zal als een van de laatste sporten meegaan, maar in de toekomst toch weer puur amateurisme worden". Van Vliet: "Dat is te hopen. Ik kan de tendens met dat semiprofes- sionalisme niet tegen houden, maar ik denk dat de liefde voor de ver eniging dan verloren gaat. Dat zou ik niet kunnen aanzien, omdat ik die sport zelf mede omhoog heb ge bracht". Oudshoorn: "Toch komt het ervan als je op een gegeven moment niet achter wil gaan lopen. Nu al hebben we dringend leden-a nodig om de vereniging gezond te houden en om die plaats in de over gangsklasse veilig te stellen. En je ziet al de trek naar basketbal, om dat wordt geroken dat daaraan iets te verdienen valt. Ik verwacht in de loop van de volgende tien jaar dan ook semi-professionalisme, maar binnen twintig jaar is dat helemaal over. Dan raken de bedrijven uitge keken op de sport, dan zal om re clame-technische redenen worden uitgekeken naar andere objecten. Korfbal zal dan weer puur amateu ristisch worden". Zoals korfbal nu puur naturistisch lijkt. Grapt Oudshoorn: "Vroeger speelden de dames in lange rokjes, maar enkels waren toen Ln bij de heren. Tegenwoordig douchen ze bij wijze van spreken gemengd". Laat fotograaf Frans het maar niet horen n h( to* kan i. 3Cr' ASSENAAR Zelden zullen een trainer en een jockey i a ngelukkig zijn geweest met de afgetekende overwinning ie i »en volbloed behaalde. De feiten. Woensdagmiddag 30 mei p rerloor huizenhoog favoriet Wildebras op een even merk- Z rdige als veelbesproken manier zijn ren van Lynx en Sir «1. Trainer Hans Wolffers haastte zich bij het rencomité p, verklaring af te leggen, even later gevolgd door de En- m jockey Kevin Davis. Eerstgenoemde kwam er zonder vm rscheuren af, de Engelsman werd voor een periode van weken te voet gesteld met de mogelijkheid tegen deze H iraak beroep aan te tekenen. regpr Hans Wolffers was van me- Duindigt de indruk gegeven over zijn jockey nooit in het 2150 m. heel wat mans te zijn. Ze deden dat in gezelschap van de voortreffelijke sturende Chris Van deuren, die Royal Hunter onder zijn commando had. Op het laatste rechte eind kwam de te verwachten ontknoping. Wildebras, die tot dan toe alles vanuit de achterhoede had gecon troleerd werd ni een hogere ver snelling geplaatst, vloog de koplo pers .voorbij en won indrukwekkend met vele lengten. Edwal Karnitschnik: „Heeft dit paard onlangs verloren? Onbegrij- traraCn Betrokken. „Een uitspraak pelijk. Voor mij vloog de hengst. Het was een heerlijke rit en ge makkelijke overwinning. Maar mis schien heeft hij destijds sterkere tegenstanders getroffen". empo dat werd opgelegd had berusten. Kevin Davis ver- Ie zijn plicht te hebben ge loor volgens de orders die op dezelfde wijze rijden als III andere overwinningen, zijn te sturen. jrsd Juindigt-volkje had voor het een andere mening: er w ^ijendekker nooit voor mijn rekening zou nemen", aldus chef renwezen Aptai Kohier. „Hij heelt de Vöpolkomen verkeerd gereden. Ie straf". Een straf die de dagen veel reacties heeft ePen. Sommige van Davis ■a spraken zelfs over een boy- het Pinksterprogramma, 'aas om over te denken", zegt °hler. „Als het ooit zover was hadden we Engelse Joc- wontracteerd". opstandelingen" na de ren Grote Prijs der Amateurs tot el gedachten kwam was te aan de combinatie Wilde- dwal Karnitschnik, die de "et EK tellende ren met ge- Ook het laatste is echter niet het geval geweest. Lynx en Sir Wessel laten zich in geen enkel opzicht vergelijken met cracks als Not Af raid S en Royal Hunter- De handi cap-commissie van de NDR moet zich intussen bezig houden met de vraag met hoeveel kilogrammen deze overwinning van Wildebras moet worden gehonoreerd. Troostprijs voor de trainer is de tien mille die aan zijn echtgenote, eigenares van Wildebras, zal worden overgemaakt. Ronduit telerustellend was het ver- id djyas het in eerste instantie loop van de semi-klassieke Trial Stakes, een ouverture tot de Derby. Geen enkele jockey had orders ont vangen enig initiatief te onderne men, waardoor favoriete Queen of ■the: ez« combinatie die de meeste jftog kreeg. Heel lang hebben 1 Pd S en de amateur-vete- 3flTn Dekkers een goed bezocht Roses S gemakkelijk en zonder veel inspanning na een onbedreigde overwinning kon galloperen. Duidelijk werd alleen dat slechts één trainer. Joep Dekkers, met be trekking tot de Derby zijn troef heeft willen prijsgeven. De rest hul digt. het principe dat zij die er in geloven zich niet zullen haasten. Bijkomstige bijzonderheid genoteerd uit de mond van een trainer die anoniem wenst te blijven: „Ik peins er niet over in dit soort rennen het uiterste van mijn paard te vragen. Dan krijg ik bij een goede prestatie er zoveel kilo's bij, dat ik mijn vol bloed na de Derby wel jaar op stal kan zetten" Bij de pikeurs was Jan van Dooye- op en dwong het achtervolgende duo tot krachtvragende explosies in het werk dat buitenom moest wor- weerd in de Grote Pinkster-prijs den gedaan Van der Lubbe: ..Voor opnieuw verliezer. Weliswaar was mij was de overwinning van Jaspis zijn Ironie de grote favoriet, maar du Bois geen verrassing. De hengst de ex-derby-winnares kwam bij de start zo moeilyk op gang dat toen al vast stond dat het gat, dat Rees van der Lubbe met Jaspis du Bois geslagen had, moeilijk te overbrug gen zou zijn. Van Dooyeweerd heeft daartoe wel is in buitengewone vorm. Die is nog lang niet aan het eind van zijn kunnen". Rees v. d. Lubbe heeft met deze uitspraak het gelijk aan zijn kant. De km tijd van 1.22.3 was er niet een De twaalf volbloeds bij het ingaan van de eerste bocht tijdens de grote prijs der amateurs. Winnaar werd Wildebras met de Oosten rijkse jockey E. Karnit schnik. ROME Tom Okker (29) is er niet in geslaagd zijn succes van 19«8 te herhalen. Na een grandioze overwinning zaterdag op Stan Smith (7-5.6-3) moest hij zondag in de hal ve finales buigen voor tite'verdediger Manuel Orantes uit Spanje. Het duel Okker-Orantes is een wa re uitputtingsslag geworden. Na de laatste en winnende slag van Oran tes was er drieëneenhalf uur ver streken. De setstanden waren 3-6, 7-6. 6-3, 4-6 en 7-6. Orantes dankte de overwinning aan zijn doorzettingsvermogen. Na 3-6 in de eerste set forceerde hij een tie break in de tweede. De Spaniaard scoorde zeven punten tegen Okker vijf en was op gelijke hoogte geko men. in de derde set raakte Okker bevangen door vermoeidheid. In de vijfde en negende game verloor hij zijn eigen service op love: 3-6. Maar nu was het de beurt aan Okker om terug te komen. Al in de eerste game van de vierde set doorbrak hij Oran tes' opslag en herhaalde dit in de tiende: 6-4. Vervolgens kreeg Okker in de vijf de en beslissende set driemaal de kan (in de negende en elfde set) om de partij in zijn voordeel te beslissen. Orantes klampte zich echter vast aan zijn service en ontsnapte telkenmale. Bij 6-6 moest er toen weer een tie break komen en weer had de Span jaard een vastere hand en ster kere zenuwen: 7-5. De andere halve-finalepartij. tus sen de Roemeen Ilie Nastase en de Italiaan Paolo Bertolucci, moest zon dagmiddag in de vierde set worden afgebroken wegens duisternis. De stand was toen 3-6 6-4 3-6 4-0. Zoals wel meer gebeurt op tennis banen, waar Olie Nastase (zijn bijnaam luidt „Nasty") speelt, waren er zondagmiddag op het Foro Ita- lico weer moeilijkheden. Ditmaal was echter niet de Roemeen de aanlei ding, maar het publiek. De toeschou wers trachtten bij voortduring met gefluit en gejoel Nastase uit zijn spel te halen en maakten het zó boni. dat zelfs Bertolucci er genoeg van kreeg en uit woede zijn raket ka pot smeet op de baan. In de derde set moest de wedstrijd worden gestaakt, nadat iemand uit 't publiek een fles naar Nastase had gegooid. De Roemeen werd niet ge raakt. De partij werd pas voortgezet, nadat een sterke politiemacht zich rond de baan had opgesteld. Drie toe schouwers werden gearresteerd. La ter. toen de spelers voortijdig naar de kleedkamers waren gegaan we gens slecht zicht, werd Nastase be dreigd door 'n man, die riep dat de Roeme enzynzoon( 'n ballenjongen, had geslagen. Omstanders slaagden erin de man in bedwang te houden. Bij de voortzetting van de partij, maandagmorgen, won Nastase met 6- 2. 3-6, 6-3. 3-6 en 6-0. waarna de Roemeen, die een week eerder ook al kampioen van Frankrijk werd, in de middaguren bijzonder korte met ten maakte met Manuel Orantes: 6-1. 6-1, 6-1. Evonne Goolagong, de Australische ex-Wimbledonkampioene, veroverde de internationale tennistitel van Ita lië bij de dames. Met 7-6 en 6-0 won zij van de jeugdige Amerikaan se Chris Evert (18). De Engels-Russische combinatie Virginia Wade- Olga Morozova wou in de finale damesdubbelspel met 3-6, 6-2, 7-5 van de Tsjechische dames Martina Navratilova en Renato To- manova. En tenslotte was er toch nog 'n titel voor Tom Okker. Samen met John Newcombe (Austr.) zegevier de onze landgenoot in de eindstrijd dubbelspel heren over de Australiërs Ross Case - Geoff Masters: 6-3, 6-2, 6-4. Kampong tweede in strijd om Europa-Cup FRANKFORT In het eerste of ficiële Europa Cuptoernooi hockey voor landskampioenen is het Utrechtse Kampong op de tweede plaats geëindigd. In de finale verlo ren de Nederlanders met 2-1 van Frankfort 1880. De beide Duitse doel punten werden gescoord door Wolf gang Baumgarten. De Kampong treffer kwam van Paul Litjen. Kam pong was tot de finale doorgedron gen door een 3-2 overwinning op Egara Tarrasa Spanje" en een 2-0 zege op Leopold Club (België» ter. Toto w. 2.80. pl. 1.70. 1.90. 2.9, kop. 7.80, trio 137.60. Steenvoorde-prijs: l. Jeannine D (S. van Leeuwen) (1.21.4). 2 Kapitein Scotch. 3. Iris Volo. Toto w. 20.50 pl. 1.90. 1.20. 1.20, kop. 7.70. Grote Prils der amateurs: 1. Wilde bras (E. Karnitschnik). 2. Royal Hun- ter, 3. Not Afraid S, Toto w. 2.50. pl. 1.40, 1.70. 2.40. kop. 3.80. trio 169.50. Grote Pinkster-prijs: 1. Jaspis du Bois (R. v. d. Lubbe) (1.22.3). 2. Ire land. 3 Ironie. Toto w. 5.60. pl. 1.30. 1.90. 1.20. kop. 10.60. Vrederust-prijs: l. Grand Geste (J. Hoekenbos) (1.20.3). 2. Istanbul. 3. Giovanni. Toto w. 7.20. pl. 2.30 4.10, 4.10. kop. 5.80, trio 950,-. Zlchtenburg-prUs: 1. Lido Buitenzorg en Ireland, ving de inlooppogingen moeten aantreden, van wakker liggen. Bohemen-prijs: l. Lord Tulpenberg (W. Stort) (1. 22.7). 2. Kinglet O. 3. Klaus Olivier. Toto w. 1.80, pl. 1.30. 2.-. 1.70, kop. 3.50. trio 71.40. Trial Stakes-prljs1 Queen of Roses S (R. Wetemans), 2. Intensity. 3. Hel- hof Salut. Toto w. 1.20 (stal), pl. 1.10. 1.10, 1.30, kop. 2.70. Leyenburg-prijs: 1. Kolja T (H. Pas man) (1.23.6), 2. Ivan Braun, 3. Jupi- Schwarzkftchel), 2. Tuscan Pride. 3. Bebe-Boo. Toto w. 2.70. pl. 1.60. 2.90. 6.90. kop 4.20. trio 667.20. Beresteln-prlls: 1. Kstara Woelwater (W P v. d. Pijl) (1.23.0). 2, Komtesse D. 3. Jodnev B. Toto w. 3.60. pl. 2.-. 4.40. kop. 38.10. Total isator-omzet 1.540.411,-.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19