dr. Arntzenius: on trol e noodzakelijk Tegen angst na een hartinfarct Klinische opleiding adspirant- artsen in 7 geding Poppenkast voor een asfaltlaag Dierenbescherming reageert op 'asyF Ds. Toornvliet spreekt via Radio Caroline ZATERDAG 9 JUNI 1973 Wie leeft niet in angst na een hartinfarct? Angst zonder iets aan een ander te laten merken voor 1 een tweede infarct dat misschien komt. Mensen met een hartin farct blijven doorgaans enkele we ken in het ziekenhuis. Weer thuis zijn ze patiënt-af. Ze willen weer gaan werken, maar zijn vaak nog niet in staat om hele dagen ac tief bezig te zijn. Of, als ze het na een tijd wel aan kunnen, is er geen werk meer. De Maatschappij neemt liever geen „hartpatiënt" in dienst. Door deze en andere problemen tunnen mensen zo gefrustreerd raken, dat ze zich onterecht inva- gaan voelen. Een goede be- van die mensen die ziek «zijn geweest, kan daar een stuk verbetering in brengen. R<le ine Roumen Iedereen die voor korte of lange tijd op non-actief heeft gestaan door ziekte, heeft recht op nazorg. Er is in Nederland niemand die na een hartinfarct helemaal aan zijn lot wordt overgelaten. De huis arts en de specialist proberen de patiënt zo goed mogelijk te bege leiden. De dokter behoort al met voorlichting te beginnen als de patiënt nog maar net in het zie kenhuis ligt. Al bestaat die nazorg wel, tot nog toe was er geen centraal punt, waar mensen die een hart infarct hebben gehad als 't ware opnieuw worden klaar gemaakt voor het gewone alledaagse leven. Leiden heeft op dit gebied de primeur. Zoals gemeld wordt vol gende week vrijdag in het Academisch Ziekenhuis een poli kliniek geopend voor mensen die een hartinfarct hebben gehad. Voor deze mensen is een begelei dingsprogramma samengesteld. Een team van werkers (arts, psycholoog, maatschappelijk werkster, diëtiste e.a.) zal de pa tiënt medische en sociaal-psycho logische adviezen verstrekken. Een poliklinische begeleiding die nieuw is voor Nederland en die het Zweedse Gotenburg al vier Jaar kent. Het is de bedoeling dat mensen een keer in de zes weken voor kor te of langere tijd terugkomen na de polikliniek. Op het programma staat ook hartrevalidatie: de pa tiënt bezoekt dan gedurende en kele weken enkele keren het Rot terdamse Zeehospitium in Kat wijk a. Zee. Voor het slikken van medicijnen, voor eet-en rookge woonten en beweging (bijvoor beeld wandelen en fietsen) krijgt men ook richtlijnen mee naar huis. Iedere patiënt zal de begelei ding krijgen die hij vraagt. Op basis van informatie over rook gewoonten, lichamelijke activitei ten, sociale omstandigheden, door gemaakte ziekten, klachten en fa miliekwalen wordt 'n stuk nazorg samengesteld. Loopt iemand risi co door bijvoorbeeld mee te doen aan de bewegingsoefeningen, dan is het beter dat hij niet naar het Zeehospitium gaat voor reva lidatie. Maar in principe gaat iedere patiënt daar naar toe. LEZERS SCHRIJVEN Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. )EN In een gesprek met prof. dr. A. C. Arntzenius, 1 cardiologie in Leiden, blijkt dat regelmatige controle mensen die een hartinfarct hebben gehad noodzakelijk il men afwijkingen vroegtijdig kunnen opsporen. In 'ijaktijk is al gebleken dat het gros van de mensen reva- na een periode van ziek-zijn gunstig ondervindt. men dit soort nazorg door intensieve begeleiding voor de toe- uitbreiden, dan zal de dokter in en buiten het ziekenhuis moeten gaan samenwerken met onder andere de maatschap- werkster, de wijkverpleegster, diëtiste en de psycholoog. Men- zeer geschikt zijn voor dit werk en die op dat punt bijscholing hebben. roken, te vet eten en te weinig be weging vaak een oorzaak. Om de hart- en vaatziekten te be strijden is het nodig mensen die ver hoogd risico lopen te begeleiden. Dat gebeurt nu bij consultatiebu reaus in Rotterdam, Tilburg en Doe- tinchem. Gebleken is dat eenderde van de mensen tussen de dertig en veertig Jaar die daar komen, advies gn begeleiding nodig hebben. De overheid zal voor eind volgend Jaar moeten beslissen of de rest van de bureaus in Nederland, de vroege re consultatiebureaus voor t.b.c. ook omgeschoold moeten worden voor de bestrijding van hartziekten. Nederland, dat in de wereld dik meetelt als het gaat om projecten op het gebied van de hart- en vaat ziekten, wil meer aan preventie doen door ook de Jeugd bij onderzoeken te betrekken. Een dezer dagen wordt in Naaldwijk een onderzoek onder ongeveer drieduizend kinderen uit het Westland afgesloten. De resul taten daarvan zullen waarschijnlijk in september bekend worden ge maakt. De opkomst van schoolkinderen was groots: 96 procent van de kin deren die waren opgeroepen. "Als we weten dat aan het hartin farct een ziekteproces vooraf gaat, moeten we kinderen ook onderzoe ken", zegt prof. Arntzenius. "Op die manier kun Je de ziekte zelf probe- Ja, iemand schreef het reeds: we zijn weer een autoweg rijker. Zo'n ding waarlangs een nieuw soort de- generatietoestand raast: de kroon der schepping in blik. Als de bewoners van de flats langs deze nieuwbakken Flesmanlaan (op foto) dachten dat ze in een rustoord waren neergestreken, hadden ze het goed mis. Onze gemeente, hoewel arm bruist immers van energie; het ene doorstromingsplan na het andere wordt gelanceerd. Allemaal lapmid deltjes natuurlijk maar dat is het gevolg van een papieren kijk op de problemen en niet van een prak tische. Daarom moeten nu ook de bewoners van de Muiderkring angstvallig him kinderen, die toch al zoveel moge lijkheden tot ontplooiing moeten ont beren, binnenhouden net zoals de miljoenen elders in dit land. Het lijkt erop alsof voor bovengenoemde de- generatietoestand alles moet wijken onder de leuze: leve de ballade der Nu maar wachten op het eerste slachtoffer als de één of andere idioot die niet alleen te bedonderd is om zich op eigen kracht voort te bewegen maar ook om op zijn rem te trap pen, nog net even dat oranje stop licht probeert te halen. Had dat nu niet anders gekund, die autoweg? Over een Jaar staat daar immers toch ook weer een ron kende, stinkende file. Ook als heel Nederland met een grote asfalt laag zou worden bedekt, blijft die toestand bestaan. Als Je al die ach ter vooruitgang aanhollende ge meentebesturen hun gang laat gaan, dan komt die asfaltlaag er ook! Maar Arntzenius verwacht dat de elke week zo'i leJeuwe patiënten zal krijgen. ^validatie, adviezen en voorlichting wordt het onderzoek naar bloeddruk esterolgehalte telkens aandacht voor de maat- zokyke problemen van de pa- gint meestal op de derde and met een hartinfarct in ap^enhuis ligt. In het Acade- liekenliuis komt de maat- apéijk werkster aan bed van pt. worden meer dan hon- Insen in het ziekenhuis opge- vö )mdat zij iets aan hun hart n. De hart- en vaatziekten rich ontwikkeld tot een epi- aarlijks sterven ongeveer ederlanders aan een hartin- jiim de helft van hen over- Sfseling. bas, 1 ten w*f in hartinfarct gaat een ziek- 111 van vele jaren vooraf, zon- iemand zich daardoor echt te voelen. Voor het plotse- ■ase «rschijn komen van hartaf - zijn de risicofactoren zoals Prof. Arntzenius bij de hartbewakingsapparatuur in het Aca~ demisch Ziekenhuis. (Foto Jan Holvast) ren te voorkomen. Het risico en ver- grote adviezen voor de hele bevol- loop in kleine bevolkingsonderzoe- king te komen. Als Je dan met voe- kingen opspeuren geeft Je mate- dingsadviezen komt, moeten die ook riaal in handen om naderhand met goed zijn". Naar aanleiding van een ingezon den schrijven in dit dagblad van maandag J.l. en een eensluidende circulaire van de stichting Nieuw Leids Dierenasyl, wenst het bestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Leiden, op te merken: le. De frauduleuze handelingen, ge noemd in bovengenoemd schrijven en circulaire, zijn verricht door de destijds voorzitter wnd. penning meester is in de ledenvergadering van 13 maart 1973 geschorst wegens gerezen argwaan en gebleken be- stuursonbekwaamheid. Deze schor sing heeft op aandrang van een aan tal leden van het huidige bestuur van de afdeling plaatsgehad. Ook is door het huidige bestuur van de af deling een strafklacht ingediend, het geen inmiddels heeft geleid tot een veroordeling van de geschorste voor zittertot 8 weken gevangenisstraf. 2e. Wat het legaat van mejuffrouw van Leeuwen (bruto f 50.000,-) be treft, merkt het bestuur van ge noemde afdeling op, dat dit legaat vermaakt is aan de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Leiden, en in het geheel niet aan de stichting Nieuw Leids Die renasyl. Ook naar de opvatting van het bestuur van het Nieuw Leids Dierenasyl, dat haar dit legaat toe komt, wordt een onderzoek inge steld. 3e. Het bestuur kan het niet eens zijn met de opvatting, dat de stich- tings-acte van het Nieuw Leids Die renasyl "enigszins" gewijzigd is. De strekking van de wijziging is n.l., dat de leden van 't bestuur van de stich ting voortaan niet tevens lid behoe ven te zijn van de plaatselijke vereni ging tot bescherming van dieren, dat de voorzitter voortaan niet meer een bestuurslid van de plaatselijke vereniging is duidelijk in strijd met de bedoeling van de oprichter van de Stichting, wijlen mr. dr. W. Hugen- holtz. De lezer oordele zelf: wat vindt hij er van dat het bestuur van de stichting voortaan zelf zorgt voor zijn uitbreiding, vervanging en op volging!! Het bestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming var Dieren, afd. Leiden, wenst tenslotte op te merken, dat hangende het on derzoek naar bovengenoemde zaken zij verder niet in discussie kan tre den. Opening van zaken zal door het bestuur van de afdeling t.z-t. In r ledenvergadering worden gegeven. Bestuur afdeling Leiden Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren daar denken die mensen die die kin derachtige Sinterklazenoptocht met dat walsje bij de opening van die grauwe weg niet aan. Dat stadium hebben zij namelijk nog niet bereikt want hun gedachten zijn weer bij de volgende beton-kolos of asfaltstrook. Zij blijven, dwars tegen alle des kundige adviezen en waarschuwin gen in, doorgaan met de projectie van wegen waarmee zij hun eigen stompzinnige gedachten slechts pro jecteren. Zij hebben slechts één ge dachte: Nederland wordt één grote metropool met flats van vijftig-hoog, tienbaanswegen en dan drie, nee, vijf boven elkaar, geweldige klaverbla den en enorme luchthavens in welk, hopelijk utopisch, tijdperk, fabri kanten van spanning verminderen de pillen, drankjes, poeders, cachets en tabletten, schatten verdienen. En de kinderen. Wel, die houden we dan zoet met vreterij, radio's cassette recorders en krijsende kleuren-TV- programma's. De kinderen die daar feestelijk voor bedanken, worden dan wel als de onbegrepen generatie be stempeld. Klaar zrijn we Ja, dat heb je met een beleid dat door dorre geesten op papier wordt gevoerd. Dat krijg Je als belangrijke posities worden ingenomen door per sonen wier milieubewustzijn evenveel is ontwikkeld als de wiskundeknob bel van een baby. Him politiek, kin derachtig maar rampzalig, is gericht op een Nederland dat uit één grote flatzee bestaat, met brakende schoor stenen en een stinkende, ronkende wirwar van wegen. In het midden van die flatzee ligt dan een groot stuk, bosrijk landgoed. Daar wonen nu de veroorzakers van dit alles, om. geven door het statussymbool van de toekomst: een stukje groen bij Je huis. Kijk maar naar de „heren" van het grote stankconcern Rotterdam. Allemaal „handige Jongens". Beste mensen, het behoeft geen be toog dat we hier voor op moeten pas sen. Het is de taak van de nu op groeiende generatie om de verwrongen denkbeelden van tegenwoordig de nek om te draaien. Het is hard nodig. Het feit dat men hoe langer hoe kritischer tegenover de middeleeuw se ideeën komt te staan, mag een lichtpunt in de duisternis heten. Maar nog steeds omgeven de ver kondigers van die ideeën zich door een papieren netwerk van wetjes, die hen vrijheid van handelen geeft in dingen waar levensbelang mee ge moeid is. De kinderen zullen hen dankbaar zijn. B. APELDOORN, Jacob Catslaan 93, Leiden. De klinische opleiding ssistenten (praktische oplei- toekomstige artsen in het 05is) dreigt in Leiden ernstig voi «drang te komen nu de stu- iagt reenkomstig de nieuwe, zes- gavi leiding al in het vijfde in in het zesde Jaar met z'n ie vorming begint. Hierdoor de (overgangs) situatie dat sed^oude-stijl" nog driftig met teche opleiding bezig zijn als e co's al in horden voor de tan om tot diezelfde opled- orden toegelaten, rayon van het academisch 5 v, Is (ook in dit opzicht kent z'n rayons) zijn te weinig om de gevolgen van die ex- co-assistenten op een re- manier te verwerken. Er vreesd voor onaanvaardbaar [Chttljden en kwaliteitsver- lge plaatsruimte zal in niet- aire ziekenhuizen moeten eeocht, omdat het acade- L eken huis tot de laatste «nut. Tot nog toe is de fa- geneeskunde erin geslaagd plaatsen te verwerven in •rwei^n waarmee het acade- ikenhuis een zg. affiliatie- treffen (een regeling gifllt dat het ziekenhuis waar- "■facademisch ziekenhuis "ge- is, plaats inruimt voor üge of gedeeltelijke, klini- küng van de co-assistent). speurtocht naar nieuwe, affiliatieplaatsen lijkt ver- 5 61 le resu taten te gaan ople- echt, waar zich ongeveer situatie voordoet als in *0"* om de decaan van de fa- Mui geneeskunde in de pen om situatie in de klinische 1EN Ir. Bestemam: eigenlijk geen ruimte meer. Door Wiin Wirtz Prof. Zwaveling: theoreti sche achtergrond. (Foto's Jan Holvast) ADVERTENTIE KLOKKEN staart en Stoeltjes, e* en Sallanders. Echte Franse en Comtoise klokken, enz. kclalist met vak-service d. Water unerstr. 181 - Lelden opleiding onder de aandacht te bren gen. Hij schreef o.a. dat zijn zorg zich met name had toegespitst op de opleiding van zesdejaars studenten. Centrum, informatieblad van het Leids universitair medisch centrum, signaleerde kort daarop een uit spraak van de sectie geneeskunde van de Academische Raad die erop neer kwam dat de praktische oplei ding van de toekomstige arts achter uit gaat. Prof. dr. A. Zwaveling, voorzitter van de affiliatiecommissie van de fa culteit der geneeskunde, hoogleraar heelkunde en chirurg in het AZL, vindt dat moeilijk meetbaar. Hij be vestigt dat als er geen plaatsen zijn de duur van de opleiding moeten wor den teruggedraaid. „Dat gebeurt ook. Maar het behoeft geen kwaliteitver- lies te betekenen. Want het hangt er maar van af hoe Je de zaak benut. Het is alleen zo dat er een factor aanpassing inzit die voor mensen die dat vak later nodig zullen hebben, niet van voordeel is". Die factor aanpassing is voor prof. Zwaveling en ir. A. Beste man, di recteur onderwijszaken van het uni versitair medisch centrum, weliswaar onverteerbaar, maar niet van direct belang. Prof. Zwaveling: „In wezen is de situatie na het doctoraal nu nog precies hetzelfde als vroeger, al leen is er nu vóór het doctoraal een Jaar bijgekomen. En de grote moei lijkheid is dus dat er twee groepen door elkaar gaan lopen. Want dit Jaar krijgen we de nieuwe co-assis tenten, de zg. Junior-co's die volgend Jaar senior-co worden, en de oude groepen lopen dan nog door". Ir. Besteman: „De wachttijden na het doctoraal examen (of: na vijf Jaar „theorie" ww) zijn momenteel zo'n maand of vijf en dat zal waar schijnlijk oplopen tot zo'n acht, ne gen tien maanden, omdat aan het eind van het Jaar de grote groep los komt. Dat oplopen is weliswaar een jaarlijks verschijnsel, maar niet tot zo'n hoog niveau". Het Academisch Ziekenhuis in Lei den is geaffilieerd met de ziekenhui zen Leijenburg, Westeinde, Bronovo, Rode Kruis (alle in Den Haag) en waarschijnlijk binnenkort met het St. Elisabeth (Leiden) en twee ziekenhuizen in Gouda. Er zijn nu 125 plaatsen beschikbaar. De be hoefte wordt 275. Besteman: „Met de affiliaties die nu op stapel staan kunnen we dat welhaast bereiken. Het probleem is alleen dat we het volgend Jaar veel meer dan die kleine driehonderd plaatsen nodig zullen hebben om die grote aantallen die we nu nog in huis hebben ook arts te laten worden". „Voor echt goede affiliaties is ei genlijk geen ruimte meer. Maar als we ons bij deze situatie zouden neer leggen, dan zouden we Jaren lang, enorme wachttijden blijven houden. En het enige wat Je daarom kunt doen is toch nog nagaan waar er in de ziekenhuizen, voor mijn part in heel Nederland, plaatsen zijn voor co-as- sistenten, zonder het onderwijs wer kelijk te kort te doen." Prof. Zwaveling: "Als we vandaag zouden uitgaan van numerus fixus .(beperking van het aantal eerste jaars studenten ww). en alleen die studenten die van de aanmelding overblijven zouden moeten opleiden, dan zouden we met de huidige af filiaties redelijk rondkomen. Maar daar komt nu die oude groep boven op. En daarvoor moeten verder plaat sen worden gezocht". Volgens prof. Zwaveling is men daarbij helemaal afhankelijk van wat andere ziekenhuizen over heb ben. Krijgt men nul op request: "Dan komen de wachttijden er steeds bovenop en dan zul Je lange wachttijden hebben als normaal al les al afgelopen had kunnen zijn". Zwaveling noemt dat normale geval 1976, maar voorziet nu 1980 voordat de klinische opleiding uit de zorgen valt. "Mits", zegt hij, "de numerus fixus wordt gehandhaafd". Junior-co-assistenten zijn in de eerste fase van him klinische oplei ding in principe aangewezen op het Academisch Ziekenhuis. Hun oplei ding voltrekt zich in groepen. Daar voor is mankracht nodig een spe cialist, enkele arts-assistenten en een onderwijs-coördinator. Een Acade misch Ziekenhuis kan daarover be schikken. Die voorwaarde hangt nauw samen met de keuze van affi liaties. Want de senior-co's, die door hun voorsprong minder arbeidsin tensief en dus acceptabeler zijn voor de specialist, zullen daardoor veel eer op een affiliatieziekenhuis zijn aangewezen. Om de moeilijkheden nog enigs zins te ondervangen moeten alle mo gelijke middelen worden aangewend. Ook in de bezetting, die volgens prof. Zwaveling afhankelijk is van de mankracht in het ziekenhuis. In een ziekenhuis in de periferie, waar de specialist het veelal zonder assis tenten moet stellen en waar boven dien geen onderwijscoördinator aan wezig is, zal een bezetting van één co-assistent op vijf patiënten een te zware belasting geven: "Een man kracht van één op vijf is voor de pa tiënt echt wel het maximum. Want het is niet zo dat de één kan begin nen bij het hoofd als de ander bij de voeten begint". "Als Je zegt: één op vijf, dan moet er een soort compensatie worden ge- LEIDEN De omstreden predikant ds. G. Toornvliet komt weer in de ether. Eerste Pinksterdag is hij te beluisteren op Radio Caroline en ver der elke zondag van elf tot twaalf uur. Ds. Toornvliet zal gebruik ma ken van de 389 meterband op de middengolf, één van de twee golf lengtes van Radio Caroline. Deze golflengte (in de buurt van Hilver sum I) heeft een bereik tot ver buiten Nederland. vonden in een veel groter contact tussen opleider en co-assistent over de theoretische achtergrond. Dan ziet die co-assistent wel wat minder patiënten, maar de patiënten die hij ziet, ziet hij intensiever. Dan heb je een opvang voor het feit dat Je eigenlijk te weinig patiënten hebt per co-assistent". Prof. Zwaveling vindt de vraag of er eigenlijk wel zoveel artsen nodig zijn irrelevant. Hij vindt dat je het zo niet mag stellen. Zijn affiliatie- commissie zit in het midden, krijgt een aanbod van studenten en moet ervoor zorgen dat die studenten wor den geplaatst. "Lukt dat niet, dan moeten sommige eisen omlaag", vindt hij. ADVERTENTIE V 'WET 'PINKSTEREN Terug naar de natuur Terug naar de kinderjaren Terug naar de blijheid Terug naar de stoomcarrousel Terug naar de speeltuin Terug naar de sprookjes Terug naar de betovering Terug naar de wandelpaden Terug naar het pure plezier Terug naar de Efteling i UaJUnd 20 kn. NJ*. lOt-r,

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3