Abortus tot cht weken erantwoord Abortus model van Till is onjuist >R. MR. VAN TILL Oudere alleenstaande vrouw heeft hulp nodig NVSH-DIRECTEUR SMIT Ir GESTREEPT NAAR HET STRAND 5BDAG 9 JUNI 1973 EXTRA Het abortusvraagstuk zal weer actueel worden als het ini tiatief-wetsontwerp over abortus van Lamberts-Roethof en een nog te verwachten initiatief- werp van de christen-democrat in de Tweede Kamer worden behandeld. Het lijkt er op dat de abortus daarmee weer op de lange baan wordt geschoven. Want het regeringsontwerp over abortus van Stuyt-Van Agt wor pas ingetrokken als de christen democraten hun verhaal op pa pier hebben gezet. Een situatie die er toe leidde, dat Anneke Goudsmit (D'66), onlangs ervoor bedankte om staatssecretaris van Justitie te worden. Intussen begint de discussie, over abortus weer op gang te ko men. De meest recente aanlei ding is een betoog van dr. mr. Van Till over abortusvrijheid. id van abortus is verant- tot acht weken, omdat de dan nog niets kan gewaar- n, Is de ongeboren menselijke ouder dan acht weken, dan hij recht op bescherming, tussen de achtste en negende van de zwangerschap zijn de icel-structuren van het em- jas zover ontwikkeld, dat psy- functioren van de mens mo- wordt. •ht weken is er een „iemand", er voor die tijd van acht alleen nog maar een „iets" zijnde hersencellen nog niet pormd, dat er sprake is van menselijk leven, anders dan en lichamelijke zin", opmerkelijke theorie ontwik- [r, mr. H. A. H. van TilT- is de Bourouill in een zeer betoog in het Nederlands n Blad. Haar persoonlijke ging stoelt op feitelijke gege- ïit de literatuur, onderzoek, met neurologen en studie - iaal uit het Mekka der em eu: het Centrale Institute in ka. bortusprobleem in Nederland weer ver weg, nu de discus- irover tijdelijk was gesloten, itwoord op de vraag „wan- legint voor het recht de be- ling van het menselijk le- zou een impuls kunnen geven mogelijke oplossing van het iw Van Till stelde vorig Jaar verwachte vraag in haar bro- „Vrije abortus nu reeds mo- ipperde zij de mening dat dat i, waarop psychisch functio- mogelijk wordt, tussen de zes en de vier maanden ligt. Dat noemde zij de week X. s is nu op medische en so- gronden geoorloofd tot onge in weken, op medische gron- 3 langer. Volgens de Haagse is het nu de taak van de {psychologen om uit te zoeken vrijheid van abortus Dg een, twee, drie of meer we de achtste week verant- s. Zij waagt zich wat dat zelf niet op glad ijs, omdat diepgaand onderzoek van idigen een antwoord kan ge- IZIJDIG kunnen concluderen dat •tuw van Till met haar opvat- Ie nu bestaande abortusvrij- van tien weken beperkt tot weken. Zij zelf vindt die tien periode .te eenzijdig gefun- die houdt alleen rekening le belangen van de vrouw en net die va nde vrucht. Zoals gebeurt loopt de praktijk voor wet die komt. In de ijskast twee wetsvoorstellendat stuyt-Van Agt en dat van erts-Roethof. tèzwaar van de Juriste tegen etsvoorstellen is dat ze „geba- op eenzijdige en ver an te waarde-oordelen". Zij is dat, als Je op die basis een pg maakt dat Je een onge- vrucht mag doden, op die- basis straks ook de reeds ge- medemensen mogen worden 3 als zij ongewenst zijn. Zij is &ng dat een zo gefundeerde Hs-vryheid wordt gehanteerd het regelen van de bevolkings- toatiek. temt Roemenië als voorbéeld. Werd de abortus-wet op een en moment gebruikt voor het ln van de bevolkinsaantallan. er te weinig kinderen werden eo> werd er een stokje gesto- v°or de abortusvrijheid. Het- gebeurde onlangs in Bulga- SCHRAPPEN Mevrouw Van Till: „Na de achtste week zou het opzettelijk doden van de vrucht strafbaar moeten blijven als moord. De vrucht is dan immers een medemens met eigen rechten". Volgens die redenering kunnen vol gens haar alle artikelen in het Wetboek van Strafrecht die abortus verbieden, geschrapt worden, behal ve artikel 296. Het aborteren van een „ongeboren menselijk leven" zou dan onder de gewone doodslag en mishandelingenregeling komen te vallen. Artikel 296, waarin staat dat hij, die bij een vrouw zonder haar toe stemming vruchtafdrijving veroor zaakt, wordt gestraft met gevange nis, moet gehandhaafd blijven. „Dat artikel beschermt niet zozeer de vrucht als vooral de vrouw, die aan haar vrucht waarde hecht", zegt mevrouw Van Till". Met een nieuwe abortuswet schep je nieuwe mogelijkheden, maar ook nieuwe gaatjes" zo redeneert ze. Terwijl een nauwkeurig omschreven begin en einde van het menselijk leven geen nieuwe problemen opwerpt voor de rechtspraak. Als het Model Van Till voor het recht wordt aanvaard, moet de rechtsbescherming beginnen als de vrucht acht weken oud is en eindi gen door de volledige en blijvende uitval van alle hersenfunctie. Mevrouw Van Till promoveerde in 1970 op het proefschrift „Medisch- juridische aspecten van het einde van het menselijk leven". In de Commissie Orgaantransplantatie van het Rode Kruis nam zij deel aan het overleg over criteria op dat punt. Als we aan het einde van het leven het criterium hersenfunctie toepas sen, kunnen we dat ook doen aan het begin van het leven. Uit haar brochure: „We erkennen leven van menselijke herkomst als een per soon, zolang en omdat die mens psychische functies heeft. Of, even tueel onmerkbaar voor anderen, kan hebben". NODIG De mens is meer dan alleen maar een biologisch organisme, zegt me vrouw Van Till. „Daarom mag abortus vrij zijn tot acht weken. Daarna kan het psychisch functio neren pas beginnen en daar gaat het om. Wij moeten langzamerhand nodig wettelijk vastleggen, wannesr precies voor het recht het menselijk leven begint en eindigt. Dat wil zeggen van wenneer tot wanneer het recht het menselijk organisme moet beschermen. Bij het maken van die afspraak moeten we beden- enk dat wij nog niet alles weten of kunnen zien of meten. Liefde bestéat, maar je kunt hem niet me ten. Ook andere psychische activiteit kan bestaan, zonder zichtbaar of meetbaar te zijn. Wij kunnen alleen zeker zijn van de periode waarin geenpsychische activiteit kan zijn: als de daarvoor vereiste hersencel len ontbreken. Dat is tot acht we ken na de bevruchting en vanaf de hersendood". Als abortus van een vrucht ouder dan acht weiken strafbaar is, dan is experimenteren op een vrucht van meer dan acht weken mishandeling. Tenzij het een experimentele thera peutische behandeling is ten bate van de vrucht. Aborteervrijheid gedurende acht weken na de bevruchting mag vol gens mr. Van Till zonder bemoeie nis van commissies, die bekijken of er wel een medische of sociale grond aanwezig is. De vrouw kiest zelf voor abortus. Abortus verantwoord tot de achtste week: een aardig agendapunt als de abortusvoorstellen in de Tweede Kamer worden besproken. Het „Abortus-model Van Till" stuit op kritiek bij de NVSH. Met alle waardering voor de poging van me vrouw Van Till om opnieuw een discussie uit te lokken rond de abortusproblematiek, vindt NVSH- directeur dr. G. J. Smit haar uit spraken „voorbarig" en „onvoorzich tig". De opvatting van de Haagse juriste roept bij de vereniging twee ernstige bezwaren op. De kritiek die dr. Smit naar voren brengt wordt sterk ondersteunt dooi diens oud-collega, de neuro-bioloog dr. H. J. Romijn, verbonden aan het Nederlands centraal instituut voor hersenonderzoek in Amster dam. Het eerste bezwaar tegen het betoog van mevrouw Van Till is dat ze pas van mede-menselijk leven praat als de ongeboren vrucht psy chische activiteit heeft. Daarmee ruilt ze het gangbare biologische mensmodel de totale mens met al z'n aspecten in voor een psy- cho-somatisch mensmodel. „Terwijl de geest maar één aspect van die volledige mens is", zo redeneren de beide biologen. „De mens Is veel meer dan alleen maar botjes en wat activiteit van de hersenen". Door Madeleine Roumen Behalve het verwijt dat ze een veel te beperkte omschrijving van jhet mens-zijn wil invoeren en daarmee het abortusvraagstuk wil oplossen, vinden Smit en Romijn dat me vrouw Van Till, de waardering van de mens devalueert. Het tweede bezwaar is het criterium dat ze .gebruikt voor het begin en het einde van het leven: psychisch functioneren en de hersendood. Dr. Romijn: „Er is wel degelijk eeh verschil tussen sterven en een onge boren vrucht in ontwikkeling. Bij het dood gaan treedt na de hart stilstand hersenverval op. Dan is het afgelopen en is geen teruggang meer mogelijk. Als je een vrucht 1 aborteert, kap je eeh ontwikkeling af. De hersenontwikkeling is een continu overlappend geheel van fa sen en processen, enkele weken na de bevruchting zullen er al cellen zijn die voorbestemd zijn om zich te ontwikkelen tot hersencellen. Na de achtste week van de zwanger schap kun je dan de eerste elektri sche signalen van de ene naar de andere cel meten. Dan zijn er ver bindingen tussen de cellen". We weten: eigenlijk nog maar een tipje van de sluier van het mense lijk leven, zeggen Smit en Romijn. Als het aan de Amster damse kinderkleding-ont werpster Barbara Farber ligt, gaan de peuters deze zomer allemaal in vrolijke strepen naar het strand. In haar col lectie leuke mini-jurkjes, grappige badbroekjes, shirts en pantalons in alle kleur schakeringen. De kleding van Barbara Farber is echter niet goedkoop, maar als je een beetje handig met naald en draad bent, hoeven uw kin deren niet voor Barbara's modieuze kleuters onder te doen ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08a-!l2 IEIDEN Ruim tweeeneen half jaar ge leden verscheen in opdracht van de toenmalige minister van Soca- le Zaken een rapport over de le vensomstandigheden van de onge huwde vrouw tussen de 40 en de 65 jaar. Het was 'n trieste beve-s tiging op wetenschappelijke ba sis van iets dat iedereen ook zon der rapport wel wist. Reden waar om er spoorslags een interdepar tementale werkgroep werd ge vormd om de minister te advise ren over een aantal maatregelen die hij zou moeten nemen om de ze groep vrouwen een wat redelij ker bestaan te geven. De werk groep kwam kórtgeleden met het rapport klaar en drong er bij de bewindsman op aan om: ook bedrijven met minder dan 750 werknemers tot de aanstel ling van een bedrijfsarts te ver plichten. te zoeken naar een mogelijk heid van aangepaste werktijden bij bedrijven zodat de oudere on gehuwde vrouwen meer gelegen- ?en. Meer maatschappelijke voor lichting te geven aan vrouwen die hun ouders verzorgen. W Toezicht uit te oefenen op de betaling van een gelijk loon aan mannen en vrouwen. De huishoudelijke taak van oudere alleenstaande vrouwen te verlichten door voorzieningen te treffen voor het- nuttigen van goedkope maaltijden bij bedrijven of gemeenschapscentra. Het scheppen van financiële mogelijkheden om voor de pen sioengerechtigde leeftijd geheel of gedeeltelijk met werken op te houden. Bijvoorbeeld door een arbeidsongeschiktheids uitkering, of het recht op invaliditeitspen sioen. Het opheffen van discrimina tie van de vrouw bij bedrijfs- en ondernemingspensioenf ondsen Minister Boersma van Sociale Za ten heeft naar aanleiding van 't verschijnen van het rapport di- /erse commissies aan het werk gezet om de financiële consequen ties van de suggesties van de werkgroep te onderzoeken. De Nederlandse Vereniging, voor Vrouwenbelangen, Vrouwen arbeid en Gelijk Staatsbur gerschap die in het verleden de moeilijke positie van de oudere ongehuwde vrouw herhaaldelijk aan de orde heeft gesteld hoopt, dat er haast met dit financiële on derzoek wordt gemaakt. De vereniging vindt het onbe grijpelijk dat de Sociaal Economi sche Raad die drie Jaar geleden, met een studie over de eventuele verhoging van de premiedruk als gevolg van de verbetering van de sociale voorzieningen voor alleen staande oudere vrouwen, daar nog steeds net mee klaar Is. "Vrouwenbelangen" hoopt dat de Tweede Kamer de SER tot spoed zal aanzetten. On^dat de moeilijke positie van de oudere ongehuwde vrouwen geen nader uitstel toelaat. Het is onjuist om aan de hersenac- tiviteit, het bewustzijn, de totale mens op te hangen. Het hele li chaam: dat is de mens. En niet een stukje activiteit van de hersenen. Wat is dan een goed alternatief, als het onmogelijk is om tijdens de ontwikkeling de vrucht aan te wij zen wanneer precies een volledige mens is gevormd? Als een vrouw ongewenst zwanger is, voelt ze zich bedreigd door dat nog ongeboren leven. Die bedreiging is onontkoombaar. Als ze er zelf van overtuigd is dat ze haar zwan gerschap wil afbreken, is abortus de enige uitweg. „De vrouw is de enige die kan beoordelen of ze dat kind wel of niet wil hebben", aldus Smit en Ro mijn. „Niemand weet en kan beoor delen welke gevolgen het voortdu ren van de zwangerschap voor haar kan hebben. De vrouw is de enige die de gevolgen van een voortdurende zwangerschap moet dragen. En abortus tast het alge meen maatschappelijk belang nipt aan. Als ze abortus wil, komt ze zelf weloverwogen tot die beslissing en draagt zelf de consequenties" Het is dan niet Juist als derden, commissies e.d. zich bemoeien met wat de vrouw wel en niet mag. De dokter heeft wel de aanvullende taak om te controleren dat de vrouw zich bij haar beslissing niet laat beïnvloeden door anderen. Abortus is geen medisch probleem maar een zuiver persoonlijke aange legenheid. Het abortusvoorstel Stuyt-Van Agt is daarmee in strijd, omdat het de moraal van een groep als wet voor een heel volk stelt. Smit en Romijn vegen het ci'ite- rium dat abortusvrijheid verant woord is tot het tijdstip van psy chisch functioneren van tafel, maar in de praktijk bestaat wel een tijd stip tot waar abortus mogelijk is. Smit: „Als een vrucht ouder is dan tien weken, kun Je niet meer abor teren door middel van de zuig-cur- retage. Voor een late abortus, wat niet veel voorkomt, moet Je andere technieken toepassen. Het wordt dan afwegen. Want op 'n gegeven mo ment tast je met een Ingreep ook de belangen van de moeder aan". Met de terugkeer van de rock and roll is ook de knie broek weer in het mode beeld verschenen. Die knie broek wordt dan gecomple teerd door een gestreept truitje of T-shirt met boothals en een paar kleine laarsjes. Ook de kor te sokjes of opgerolde knie kousen maken hun rentree.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 23