oor 1 juli jachtverbod' op de snoek Adviezen voor lie kampeerder 1 vis I sport Van rugzaktentjetot \super-de-luxe caravan EXTRA lagere levensduur moeilijk drogen van de tent na een nat week-end onderweg voor een korte stop bij slecht weer meestal te omslachtig opzetten meer tijd nodig voor het be woonbaar maken veelal ontbreken van kleerkast en kastruimte kwetsbaarder vcor diefstal T oercaravans De volgende stap op de ladder naar meer comfort is de toercaravan, verkrijgbaar in vele soorten en uit voeringen van licht en eenvoudig tot compleet ingericht met alle denkbare comfort als verwarming, koelkast, toiletruimte, circulatietoi let. electrische watervoorziening en noem maar op. De keuze van een toercaravan is van een aantal factoren afhanke lijk, zoals: O beschikbare trekauto, die het maximaal toelaatbare gewicht be paalt. gezinssamenstelling en gebruiks- doel, die bepalend zijn voor afme tingen, indeling en uitvoering. Voor gebruik uitsluitend in de zomer maanden zal men b.v. minder gauw behoefte hebben aan dubbele ra men en volledige isolatie dan wan neer men ook in voor- en najaar en winter wil kunnen kamperen. Verder zal een echtpaar zonder kinderen eerder kiezen voor een langbeduitvoering met kopkeuken en toilet, terwijl gezinnen met kin deren graag de beschikking zullen hebben over een tweede zitgroep, die liefst nog voor nachtgebruik van de rest van de woonruimte gesepa reerd moet kunnen worden. Het beschikbare budget bepaalt tenslotte welke luxe men zich zal kunnen veroorloven. Het is natuur lijk moeilijk om in de huid van een ander te kruipen, maar onze per soonlijke ervaring is dat functionele luxe zijn geld ten volle waard is. Als functionele luxe noemen wij: volledige isolatie dubbele ramen verwarming, waarbij voor cara vandoeleinden alleen de gesloten circulatiesystemen in aanmerking komen, waarbij de verbrandings lucht van buiten wordt aangezogen en de verbrandingsgassen door een schoorsteen worden afgevoerd. Thermisch Thermische beveiliging sluit de gas- toevoer af wanneer de vlam dooft. koelkast, liefst geschikt voor drie energiebronnen, t.w. gas. accuspan nen en 220 V. De energie die aan de accu onttrokken wordt is zo hoog dat het alleen tijdens het rij den mogelijk is hiervan gebruik te maken. Voordeel is dan echter dat de gasflessen tijdens de rit gesloten kunnen blijven, hetgeen uit een oogpunt van veiligheid is aan te bevelen. onafhankelijke verlichting op gas, accu en 220 V. waterverzorging met eletktrische pomp of Bowa-druktank. toilet met spoeling en herme tisch afgesloten afvaltank, waardoor men gevrijwaard is van onaangena me luchtjes. In de moderne caravan is volledige isolatie al in de meeste caravans gemeengoed geworden evenals een roestvrijstalen aanrecht en ther misch beveiligd gascomfoor. Polyester Voor de buitenwand wordt meestal gebruik gemaakt van gemoffelde aluminiumbeplating of van polyes ter. Dit laatste heeft als voordeel een veel geringere gevoeligheid voor krassen of deuken en minder risico van inwateren. Men betaalt deze voordelen met een wat hogere prijs, die o.i. echter wel opweegt tegen de langere levensduur en geringer on derhoud. In de meeste landen geldt een snel heidsbeperking van 80 km/u en in de meeste gevallen heeft men bij een juiste keuze van trekauto en ca ravan dan nog de beschikking over een ruime reserve. Voor de meeste combinaties ligt de topsnelheid op de vlakke weg tussen de 100 en 120 km/u. Wegügging Een juiste belading is voor een goe de wegligging een eerste voorwaar de. De meeste stabiele caravan kan door een onjui-ste belading tot een levensgevaarlijk projectiel worden gemaakt. Als algemene richtlijn geldt: de auto beladen tot maximum gewicht, de caravan zo licht mogelijk hou den. Het zwaartepunt van de cara van dient in beladen toestand iets voor de as en zo laag mogelijk te liggen.Daarom zware uitrusting als voortent e.d. bijvoorkeur in de kof ferruimte van de auto, of zo dicht mogelijk bij de as van de caravan, op de vloer. Kogeldruk is afhanke lijk van het type auto en de vering, maar in de praktijk bevalt een stevige kogeldruk van omstreeks 50 kg het beste. De vering van de auto kan in vele gevallen worden verbeterd door toe passing van Koni-Loadadjusters, waarbij een progressieve veer om de schokbrekers de veerkarakteristiek steiler maakt naarmate deze zwaar der belast wordt. Nuttig is ook een stabilisator b.v. de STAB- stabilisa tor, die door frictieschijven de eventuele slingering dempt en door middel van bladveren de oplegdruk beter over de vier wielen verdeelt. Bij een goede combinatie moet men of: >p van het nieuwe hengelseizoen is er weer af. We hebben onze eerste visdagen al achter de rug en als ik zo links en rechts wat reacties heb gepeild, dan moeten de eer- ïorzichtige conclusies luiden, dat het nieuwe visseizoen wat voorzichtig van start aan. sl wat het aantal vissers betreft, want zelden heb ik zoveel hengelaars langs de water- aangetroffen als op Hemelvaartsdag. Wel wat de visvangst betreft, want de vrij- lgemene opinie was dat er geen al te opzienbarende vangsten waren gedaan, al er hier en daar toch al wel een aardig visje verschalkt. lescheiden vangsten zijn in deze junimaand wel baar. Het voorjaar is aan koude kant geweest en het gevolg is geweest, dat de Jaar vrij laat paait. In de on- y (oldersloten kun je duidelijk ff' dat de vissenbruiloft nu pas gang komt. Dat bewijst ook jst van een vrij groot aantal, dat nog vol kuit zat. En als -bezig is om voor nakomelin- n-I zor&en zwemt hij meestal hard naar een stukje brood, heel geniepig een haakje is 'en. Mijn officiële vispremière ik in gezelschap van twee en een neef aan 't Noord- in !^a1, Een uitstekend viswater ^1 voorn, blei, brasem en pa- iaar de vangst was aan de kant. 'aart \~^eg naar het viswater we Bnder meer langs de Ring- t en ook later op de dag zag - er nog vrij veel vissers zijn ar weinig van de Visserijwet t Verschillende malen zag ik, •net spinners, lepels en levend 11 Cd gevist. Met het gebruik van IJ teriaal riskeerden de henge- "bo flinke bekeuring want voor toag er nog niet worden "ge- De wet gaat zelfs nog iets Ieder snoekje dat gevangen al gebeurt dat met een brood- moet onmiddellijk worden ge- lar dat hoef ik u natuurlijk vertellen, want u zet uw ge- qu 1 altijd terug. Hoewel ÜjF het toch over snoeken heb- ik kreeg dezer dagen een in- Qte brief van de heer B. J. Stieltjesstraat 57 in Leiden. Bfschrijver vroeg zich af of to 't vissen in de singels en an- 35. ter binnen de Leidse gemeen- fen naast de kleine visakte nog een speciale gemeentelijke vergun ning nodig heeft. Toen de heer Diemei zijn kleine vis akte op het gemeentehuis kocht ont spon zich het volgende gesprek. Van Diemei: "Mijnheer kan ik hier ook een vergunning kopen om in de bin nenstad en de singels te vissen met mijn kleine visakte op zak? Ik wil proberen een snoekje te verschalken en de wet schrijft voor dat ik naast mijn kleine visakte ook nog een ver gunning moet hebben van diegene, van wie het viswater is. Ambtenaar achter het loket: "Nee mijnheer, dat kan niet. Het hoeft ook niet want u bent in het bezit van een kleine visakte. En daarmee mag u gerust in de Leidse singels op een snoekje vissen. Dat kan geen kwaad" Hoe zit nu precies de vork in de steel? Moet Je voor de Leidse singels nu wel of geen vergunning hebben van de gemeente om te mogen snoe ken. Ik belde daarover met de ge meente en kreeg van de heer Kette- nis het volgende verhaal te horen "Als we precies volgens de letter de wet zouden handelen zou iede- gemeente Leiden zou dan vergun ningen moeten uitgeven, met stem pel van de Kamer voor de Binnen visserij. Visrecht Dat gebeurt echter niet, want over het visrecht binnen de Leid se grenzen worden nog steeds onder handelingen gevoerd met de Henge- laarsbond voor Leiden en Omstre ken. In die overgangsperiode doet de politie een oogje toe. Vissen op snoek in de singels wordt niet aan gemoedigd, maar de politie schrijft ook geen bekeuringen uit". Geen speciale snoekvergunningen, van de gemeente Leiden dus. Wat er wel wordt uitgegeven zijn gemeen telijke peurvergunningen. Een derge lijke vergunning geldt voor het over grote deel van het Leidse viswater en kost zeven gulden per jaar. Er is ech ter een beperking aan deze peurver gunningen verbonden: per seizoen, worden er maximaal 55 van deze vergunningen uitgegeven. Snoeken Tenslotte vertelde de heer Kettenis mij nog dat door de gemeente nog vergunningen worden uitgegeven voor het snoeken in de Haarlemmertrek vaart en wel het gedeelte van 't Leid se tolhek tot aan Santpoort. Dit vis water wordt bevist door de beroeps visser Zandvliet en de verplichting bestaat om jaarlijks 200 van derge lijke vergunningen uit te geven. De belangstelling voor deze vergunnin gen, dief 1,50 per seizoen kosten is echter maar gering. Jaarlijks schaf fen niet meer dan 25 hengelaars zich 'n dergelijke vergunning aan. En nu we het toch over „vergunnin gen" hebben lijkt het me nuttig u iets te vertellen over de vismogelijkheden re hengelaar die op snoek wil vissen in zuid-west-Nederland. Er bestaat in de Leidse singels behalve een daarover nog al eens verwarring. Zo niet zonder meer vissen op de Briel- se Maas. Daarvoor is het lidmaat schap van de Federatie Brielse Maas vereist, die op het ogenblik 29.000 le den telt. Federatie Deze Brielse Maas-federatie wis selt op haar beurt viswater uit met andere federaties in de omgeving, zoals de Maas in Brabant met 25.000 leden en de federatie Oost-Brabant, met 8000 leden. Daarnaast bestaat er nog een Delta-federatie, die onder meer het Grevelingenbekken en het Veerse Meer heeft gepacht. Die fe deratie heeft 27.000 leden. Dat de Delta-federatie veel gro te visenthousiasten onder haar leden heeft is gebleken uit een Zeeuwse sport visserij-nota die dezer dagen is uitgebracht door de Provinciale Zeeuwse Raad voor de recreatie. Uit de cijfers in de nota blijkt dat van de 1.970.000 "getelde visdagen" de fe deratieleden er 1.350.000 voor hun re kening namen. Diezelfde federatie, heeft een vrij uitvoerige wensenlijst waar het om de sportvisserij in Zee land gaat. Zo wil men onder meer dat het aantal specifieke visbootha- ventjes wordt uitgebreid. Tot dusver zijn er in Zeeland maar drie namelijk in Scharendijke, in Wolphaartsdijk en tussen Wolphaartsdijk en Arne- muiden. De gezamenlijke capaciteit is ongeveer 3000 ligplaatsen. Triest Tot slot nog een triest bericht: Vol gens officiële cijfers heeft de water vervuiling in de Verenigde Staten in 1970 de dood van 23 miljoen vissen tot gevolg gehad, t Aantal dode vis sen steeg met 35 procent vergeleken met 1969 en was 40 procent hoger, dan in een enig Jaar sinds 1960, toen men begon met het aanleggen van vissterfstatistieken. Sinds 1961 zijn bij in totaal 4548 „on gelukken" in totaal 161 miljoen vis sen omgekomen. In 1970 waren er 31 calamiteiten waarbij het aantal dode vissen meer dan 100.000 bedroeg, en Behalve de snoek zijn er nog vele andere vissen waaraan u veel sport kunt beleven. Bijvoorbeeld de karper, waarvan u hier een exemplaar van 24 pond en een lengte van 80 centime ter ziet afgebeeld. daaronder waren er vijf, die boven het miljoen uitkwamen. De grootste vervuiler was de industrie, op de voet gevolgd door de grote steden. Als er waarheid schuilt in de bewering dat Amerika altijd een paar Jaar voor ligt op ons land, staat ons henge laars nog het een en ander te wach ten. 1 RPAG 9 JUNI 1973 ook zonder stabilisator goed kunnen rijden, maar in onverwachte ver keerssituaties betekent de stabilisa-, tor wel extra veiligheid. Wie nog nooit met een caravan ge reden heeft zal er misschien tegen op zien. Hij zal echter constateren dat dit in de praktijk best meevalt. Als algemene richtlijn voor het rij den kan gesteld worden dat men abrupte stuurbewegingen zoveel mo gelijk moet vermijden. Verder steeds in een zodanige versnelling rijden dat de motor toeren blijft maken. Liever urenlang in de derde versnelling met nog enige accelera tiereserve dan met plankgas, zonder reserve in de vierde versnelling Ook bij het remmen niet te abrupt reageren. Het beste remt men door met de trekwagen licht te remmen tot de oplooprem aanspreekt en daarna pas verder door te trappen. Solo-auto Bij goed afgestelde remmen is met een caravancombinatie een remver- traging te bereiken die men met de solo-auto niet haalt. Na de lofzang op de toercaravan nog in het kort iets over de staca ravan. Veel toercaravans worden het gehele jaar stationair gebruikt en komen zelfs in de vakantie niet van de vaste standplaats. In dat geval beschikt men in een stacara van voor relatief minder geld over, meer ruimte en comfort. Men mist daarentegen d lijk-' heid van mobiliteit, terv oven- dien bij eventuele verkoop de waar de van de stacaravan grotendeels wordt bepaald door de mogelijkheid om een standplaats te krijgen. Ook hier bepalen gezinssamenstelling, fi nanciën en persoonlijke smaak de suiteindelijke keuze. Welke vorm van kamperen U ook mag kiezen, wij wensen U een „Goed Kamp en Zonnig Spoor". 11= jj iperen is een begrip dat )0, verschillende groepen van ei| een totaal andere betekenis en desondanks hetzelfde bete- 1 ,w. ontspannen, naar buiten i, weg uit de alledaagse sleur, aide één zijn ziel en zijn zalig en »rkoopt voor vier weken zalig en [oen en luieren aan een zon- t« rand zo dweept de ander, end en sjouwend in de ber- ac iet zijn minuscule tentje in ugzak. Maar hoe men het - pen ook beleeft, voor iedereen lat de uitrusting bepalend is v et slagen van de vakantie- ai uiksdoel p zal dus de uitrusting afge- moeten worden op het ge- t>el. De zwerver, die ver van te zijn tent op zijn rug mee eii ba wil sjouwen zal veelvuldig naar de brievenwegen grijpen om de Lichtst mogelijke en meest doelmatige uitrusting uit te zoeken. Ook de tentkampeerder met een ge zin zal echter al spoedig tot de ont dekking komen dat zijn vervoermid del, of dat nu een fiets, een motor of een auto is, beperkingen oplegt aan gewicht en volume van de uit rusting. De gemiddelde auto b.v. heeft een maximaal toelaatbare nuttige bela ding van 350 tot 400 kg. Bij een be zetting met vier personen betekent dit dat men in doorsnee niet meer dan 50 tot 100 kg bagage mee kan nemen. Vouwwagen De volgende stap is dus de vouw wagen. De tent zit nu vast aan de bagagewagen en veel zijn matrassen en keuken inrichting in de prijs be grepen. Ten opzichte van de tent dus met voordeel van gemakkelijker vervoer en vaak gemakkelijker op bouwen en inrichten. Bovendien minder weer-afhankelijk doordat de leefruimte boven de grond gebouwd is. Ten opzichte van de caravan verder het voordeel dat door geringe lucht- weerstand en lager gewicht de vouwwagen reeds door betrekkelijk lichte trekauto's getrokken kunnen worden.. Verder wordt het vrije uit zicht naar achteren vaak- als een voordeel ervaren. Aangezien echter alleen de zon voor niets opgaat heeft men ten opzichte van de caravan met vaste wanden het nadeel van minder comfort en minder gebruiksmogelijkheden door geringere isolatie. Verder kunnen als nadelen genoemd worden:

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17