Feyenoords problematiek: i alles langzaam werken" AKTIE Johan Cruijff toch naar Barcelona HAPPIE >erlands bekendste schoonvader Cor Coster: Bedankt Rini Wagtmans maakt een le indruk tuj.... .Voor miljoen dollar Roodenburg-Veritas Van Hanegem: Alleen via Coster' tDACr 9 JUNI 1973 Guus Brox, die pas op ié kan gaan als de transfer achter de rug is, oordeelt listig over de ,,zaak-Coster". mager van Feyenoord: „Tot en heeft Feyenoord er nog „ihoefte aan gevoeld om met toch als onderhandelingspart- ening dat het beter is om tegen hem te zeggen. Maar overigens niet zeggen Al weet ik op dit moment et waar het op uitdraait". i vrij vertaald moet beteke- t de mogelijkheid niet uitge- Hjkt dat Feyenoord binnen gedachten verandert en Coter toch als onderhandelingspart ner zal accepteren. Guus Brox, die persoonlijk totaal niets tegen „de man Coster" heeft, maar in deze kwestie één lijn met zijn bestuur moet trekken, vindt in derdaad de binding Coster-Cruyff- AJax een moeilijkheid voor Feyen oord. De manager: „Wij correspon deren dan ook niet met Coster over Van Hanegem en Schneider. En on der de brieven die wij van Van Ha negem en Schneider ontvangen staan ook de namen van de spelers en niet die van Coster. Al begrijp ik natuurlijk ook donders goed, dat Coster im die brieven de hand heeft". Als Coster nu bij de Kuip aanklopt met een speler vóór Feyenoord, wordt er dan wel met hem gespro ken? Brox, een tikje aarzelend: „Dat is een andere zaak, een andere situa tie. Dan praat Je over een eventuele toekomstige werknemer. Dan komt het beleid dat we tegenover onze huidige contractspelers voeren niet in het geding". Brox over het feit waarom Johan Cruijff indertijd niet naar Feyen oord kwam: „Het zat hem in Ajax. Het eiste erg veel. Het zag Cruijff als ze hem toch kwijt moesten raken ook liever naar het bui tenland vertrekken dan naar ons. Brox over de eisen die de spelers tegenwoordig durven stellen: „Ik gun elke voetballer het beste, maar het lijkt op het ogenblik net een achtervolgingsrace: Jan wil meer dan Piet, haalt hem in, maar dan wil Kees weer meer dan Jan. Daar door dreigen we in een stroomver snelling te geraken. We moeten dan ook oppassen dat de situatie ons niet uit de handen glipt". „Overigens vind ik in zijn alge meenheid niet dat de prof-voetbal- Ier financieel tekort komt. Bij Feyenoord niet en elders niet. Het hangt alleen altijd af van de moge lijkheden die er zijn. Moet een club noodgedwongen de kraan dichtdraaien of niet? En uiteraard spelen de resultaten een grote rol. Het is toch volkomen logisch dat de spelers van Ajax dit seizoen meer verdienen dan de Feyenoorders. En als wij in de UEFA Cup bijvoor beeld verder waren gekomen, had den de Jongens bij ons ook meer gevangen dan ze nu doen". Tot slot, met rimpels in het voor hoofd: „Ik ben overigens bang dat als wij in het Nederlands voetbal blijven doorgaan zoals nu, de zaak afknapt". 'ERDAM Dit is niet wat het had willen zijn: een interview met de schoonvader ihan Cruijff. De veelvuldig in de publiciteit tredende Cor Coster bedankte namelijk elijk maar toch wel pertinent voor de eer. Om een reden, die nogal verrassend ge- mag worden: Coster zou publiciteit rond zijn persoon niet zo noodzakelijk ach- o thans niet willen aanwakkeren, re toedracht blijkt later, wanneer Coster vertelt, ooit, nu drie jaar geleden, een [blad als enig Neerlands medium een interview te hebben toegestaan. De reacties 'aren tijdens de weken die op de publikatie volgden in de vorm van dreigbrieven eldtelefonades allerminst prettig. "Niettemin blijkt Coster publiciteit had beter Je mond kunnen houden. Schneider: ook weer niet in die mate te schu wen dat hij de kaken stijf opéén klemt. Tijdens het bijna een kwar tier durende telefoongesprek waarin hij zijn weigering toelicht, zegt hij zoveel rake dingen, die een ant woord geven op de vraag: wie is die door ólubs ais zo lastig ervaren Cor Coster, dat alleen het weergeven daarvan al kan volstaan. Coster blijkt een realist, die van zichzelf beweert dat hij als gevolg Jij praat, maar Je bent bang om iets te zeggen. Een gevoel dat ik goddank niet ken. Reden waarom ik, denk ik, als onprettig overkom. Waarom ik ook wel geen aardig type zal zijn. Ik denk en ik praat te rechtlijnig, ik ben niet tactisch, draai er niet om heen. Gewoon, omdat ik cliche's haat, het vertik om me in een confectiepak Je te la ten stoppen wat mijn uitlatingen betreft". van een „Wham, recht voor zijn cor Coster door Ajax wél en door raap-manier van communiceren" als Feyenoord niet als adviseur/onder- onprettig overkomt op gesprekspart ner en lezer. Hij is daarnaast een ontegenzeggelijk vriendelijk man, die zich voor zijn onwelwillendheid excuseert, bij voortdurende herha ling de woorden „sorry m'n jongen" in de mond neemt maar niettegen staande zijn niet bereid zijn tot een gesprek onder vier ogen, verzekert te allen tijde klaar te staan voor het geven van informatie. Coster, zo mag uiteindelijk de slot conclusie heten, toont zich tijdens dit telefoongesprek allerminst wat wel is gesuggereerd: de boeman achter Johan Cruijff, de kwaaie ge nius die Neerlands topvoetbailers begeleidt in hun koortsachtige Jacht handelaar erkend, legt de kritiek van de olubs trouwens zonder met de ogen te knipperen naast zich neer: „Sinds mensenheugenis is er een verschil in visie tussen werkge vers en werknemers. Waarom in de voetballerij dan niet." Nochtans levert Feyenoords starre houding waar het de erkenning van Coster als belangeloos zaakwaarne mer van Wim van Hanegem en Dick Schneider betreft in zoverre moeilijkheden op, dat het de onder handelingen, aldus Coster, extra lang ophoudt. Hij: „Feyenoord ziet me niet staan, maar dat is hun zaak. Bij het corresponderen doet zich de wat ongebruikelijke proce- Rini Wagtmans, die in februari van de dokters te horen kreeg dat hij vanwege een hartafwijking zijn carrière als sportman moest beëindigen, heeft gisteren in zijn woonplaats St. Willebrord afscheid genomen van de wielrennerij. Op de druk bezochte receptie in Café de Kroon was er goed nieuivs voor de 26-jarige Wagtmans. Raymond Poulidor, Luis Ocana, Cyrille Guimard en Roger de Vlaeminck had den laten weten, dat zij belangeloos zullen deelnemen aan de bene- fietkoers, welke op 28 juni in St. Wülebord voor Wagtmans wordt gehouden. Teve?is is de supportersclub van Wagtmans gestart met een actie, die genoeg geld moet opbrengen om de ex-renner in staat te stellen een ponymanege te beginnen. Voor dit doel hoopt men 500.000 foto's van Wagtmans te verkopen a één gulden per stuk De grond voor de manege is reeds donderdag symbolisch aan Wagt mans overgedragen. Op de foto Rini Wagtmans met v.l.n.r zijn oud ploegleiders Kees Pellenaars en Ton Vissers. op goud, de gewetenloze ook die als dure voor dat Feyenoord de brieven gevolg van het uitbroeden van ex treem hoge salariseisen voor zijn protegee's het nationale voetbalge- aan Van Hanegem en Schneider richt, die ze op hun beurt weer aan mij doorsturen. Allemaal nodeloos beuren in een versneld tempo over verspillen van tijd. Ik heb daar de kling wil Jagen. maling aan. Ik richt de correspon- Tegen de achtergrond van het ver- dentie, uiteraard met medeweten schijnsel Coster dient men zich van Schneider trouwens te realiseren dat het ge- rechtstreeks aan Feyenoord. voel van onbehagen dat veel club- Een wantrouwend bestuurders bij het horen van de naam van Neerlands bekendste schoonpapa van het moment be sluipt, niet zo ongegrond is als Cos- Van Hanegem dat zich op het standpunt stelt dat Coster de club in zijn ijver er zo veel mogelijk voor de spelers uit te slepen, op hoge kosten jaagt. Dat ter zelf wel wil doen geloven. Te zich zelfs verontrust afvraagt of veel betaalde clubs leiden een kwij- Costers bereidwilligheid ten aanzien nend bestaan en/of gaan gebukt onder enorme schuldenlasten. Ongezond Wanneer een bestuurslid van Ajax in Belgrado onomwonden vériclaart dat de Amsterdamse sberrencollectie Nederlands elftal en de pas bij het bereiken van de Europa heb ik Cor Coster leren Cup-finale summier in de winst zit, dan dient men te bedenken dat zulks een ongezonde situatie is. Dan zou men zich bijvoorbeeld kunnen afvragen voor welk bedrag Ajax in de rode oijfers komt te staan wan- Feyenoord geen moeilijk- neer die finale om welke reden dan Ik antwoordde: Nog niet, 0ok bij een volgende Europa Cup editie geen haalbare kaart blijkt. En - vooropgesteld dat Ajax de eerstvolgende jaren superieur aan Wim van Hanegem moet Feyenoord blijft - wat de conse- Schneider vóór 15 juni quentles zijn wanneer een finale- definitief laten weten plaats een aantal Jaren een utopie blijft. Wat trouwens al evenzeer te maken heeft met gebrek aan verantwoor delijkheid bij de spelers, met het kunnen ze nooit verbie- geringe besef dat de vaak astrono- Feyenoord-captain Dick aan het woord: „Tijdens men die er destijds waren Bij maakte toen een hele druk op mij. Voor die net het Nederlands elftal hem in die periode eens lefoon. Hij vroeg me toen: komen ongetwijfeld wel, In contract loopt af. Hij p: Dan help ik je wel' it doen. De aanvoerder: Cor Coster in elk geval n. Feyenoord kan wel zeg- praten niet met hem", ie door hem te laiten advi- •uwens, ik begrijp Feyen- helemaal. Als Coster in de kijkje in de huishouding nemen, zou ik het wer- fich vinden als het bestuur in zei: „Wilt u wegwezen", kr doet dat niet; wil dat bemoeit zich enkel 1 privé-belangen. En ik 1 niet dat Feyenoord het k vindt dat hij zich wa persoonlijke kwestie", ^ider gaat binnenkort ook 'tie. Maar niet naar het I- ..Ik zit ergens op een in Gelderland".grinnikt hij, t genoeg bij om de onder en niet uit het oog te ver- "s In de voorronde van oernooi om de beker van ID> dat wordt gehouden in heeft Nederland op de 1 een gelijkspel bereikt te- tojk. Fleury won van Ro- '—5) en Vaarties verloor *y (2-6 4-6). misch hoge gages op de balans voor het overgrote deel verantwoord wor den middels de recette. Ajax, zoals het in Belgrado Juventus tegemoet trad, was een pijnlijk voorbeeld van dat tekort aan verantwoordelijkheid. De wijze waarop men met de Cup rondzeulde, de onbewogen gezichten waarop men de in weerwil van alles aanwezige supporters op Schiphol begroette, had hetzelfde effect op de massa als die van een kind dat de net gekregen nieuwe pop in een hoek smijt. Gages Niettemin blijven de spelers hogere gages vragen, wordt het feit dat ie der Nederlands ingezetene de plicht heeft belasting te betalen achteloos weggewimpeld en kan Je topvoetbal- Iers te pas en te onpas horen zeg gen dat ze, omdat hun talent wat het trappen tegen de bal toevallig wat verder gaat dan dat van de ge middelde man, in tien Jaar binnen moeten zijn. Brengt ons terug tot Cor Coster, die zegt vaak interviews te lezen die helemaal niets om het lijf heb ben: „Dan denk je bij Je zelf, Jij van Schneider en Van Hanegem niet louter als boze opzet heeft, on rust te zaaien in de boezem van het vergeleken met Ajax veel kapitaal krachtiger Feyenoord. Ook die gedachte blijkt trouwens niet in staat bij Cor Coster frustra ties op te roepen. „Ik weet het", zegt hij berustend. „Die mensen be schouwen me daar als een stuk Ajax, wat zeg ik, als Ajax zelf. Daarin kan ik zelfs een eindje mee gaan. De rivaliteit tussen Amster dam en Rotterdam is niet van gis teren, het is geroeid. In dat kader past, wanneer Je erg ver wil gaan, misschien wel dat wantrouwen te gen alles wat uit de andere stad komt. Ik heb geen enkele verant woording wat Feyenoords handel en wandel betreft. Maar als ik die wel zou hebben, zou ik nu minstens transpireren." Onmogelijk En verder: „een kruideniersmentali teit maakt slagvaardig handelen bij vooihaat onmogelijk. Overal grijpen ze naast. Müller, Mulder, Lippens, maar straks ook Brokamp en de gebroeders Van de Kerkhof gaan 5X1 hun neuzen voorbij. Gewoon omdat ze in alles te langzaam werken." En dat is dan Feyenoords proble matiek. Waarbij opgemerkt zij dat zodra de naam van de rijke club op Rotterdam Zuid wordt genoemd, de salariseisen met een reuzezwaai om hoog gaan. Maar ook de transferbe dragen. MVV-voorzitter meester Max Tripéls mag in dat verband niet onvermeld blijven. De Maastrichtenaar, die de vurigste pleidooien hield voor het in het na jaar te hanteren alternatieve trans fersysteem mag dan zijn blonde spits graag behouden, hij mag ook wijzen op het feit dat Brokamp nog bij MW onder contract staat en dat daarvoor een redelijke afkoop som op tafel mag worden gevraagd, MWs prijs bedraagt liefst 1,3 mil joen gulden. Over inflatie gesproken in de voetbalwereld. Het is niet ten onrechte dat de Feyenoordleiding uitroept dat be taald voetbal binnen een aantal Ja ren zelfs de Rotterdamse club in moeilijkheden brengt. Wanneer alle ontevreden Feyenoorders tevreden zouden moeten worden, wanneer Brokamp die, naast het hoge trans ferbedrag, vier ton aan handgeld en twee ton aan Jaasralaris eist. naar de Kuip zou komen is de stadion - club meer dan vier miljoen aan ex tra's armer. Van Hanegem wil een half miljoen aan tekengeld, Schnei der een bedrag dat daar niet veel voor onderdoet. Terug naar Cor Coster die weet: „Altijd doen ze ingewikkelder dan het kan bij Feyenoord. Ik zal Je daarvan een voorbeeld geven Johan Cruijff wilde graag spelen voor Feyenoord, wat zeg ik: op een gege ven moment lag het contract al in de brandkast. Cruijff zou het teke nen wanneer men er in Amsterdam niet hi zou slagen zijn salariseisen te kunnen voldoen. Toen die ter mijn was verstreken vroeg Feyen oord echter een paar dagen respijt. Om in de cursieve, wat de transfer van Johan naar Rotterdam betreft, helemaal niet terzake doende letter tjes nog een paar extra clausules op te nemen. In die korte tijd kwam in Amster dam toch de garantie af dat Cruijff zeven Jaar dat salaris zou krijgen wat hij wilde hebben. Johan Cruijff had nu in Feyenoord kunnen spelen wanneer ze zelf maar hadden ge wild." Waarvan acte. Maar dat de spelers zich in het belang van het Neder landse voetbal in hun salariseisen zullen moeten matigen is iets an ders. Tenzij er wordt geredeneerd: na ons de zondvloed. AMSTERDAM De mogelijkheid bestaat dat Johan Cruijff voor een bedrag tussen de 900.000 en een mil joen dollar (1 dollar is 2,80 gulden) van Ajax wordt getransfereerd naar FC Barcelona. Gisteravond heeft Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, in Amsterdam over deze transfer gesproken met Augustin Montal, voorzitter van FC Barcelo na. Mocht Cruyff niet onmiddellijk naar FC Barcelona kunnen over gaan, dan zou de Spaanse club zich het recht hebben verworven op een optie voor het moment dat de Am sterdamse stervoetballer vrij is van contractuele verplichtingen. De he ren Montal en Caraben, secretaris van FC Barcelona, zullen waar schijnlijk vandaag nog een gesprek hebben met Cruijff. FC Barcelona wordt getraind door Rlnus Mlchefs, ex-oefenmeester van Ajax. Bezoekt 2e PINKSTERDAG aanvang 2.30 uur de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland Sportpark Noord. Miljoenendans Een duizelingwekkende miljoenen dans waarbij nogmaals zij opge merkt dat het verantwoordelijk heidsgevoel vaak ophoudt wanneer de contracten eenmaal getekend zijn. Is het onrechtvaardig wanneer het legioen zich afvraagt hoeveel meer dan een handvol goede wed strijden de beroemde nummer tien sinds Feyenoords roemruchte Euro pa Cup-jaar speelde? nPariJs „Cor Coster behartigt mijn zakelijke belangen. En alleen met hem en met niemand anders zal Feyenoord komende week over een nieuw contract voor mij kun nen praten, nu ik vandaag naar Spanje op vakantie ben gegaan. Ac cepteren ze Coster niet, dan houdt alles op". Wim van Hanegem zegt het reso luut. Zó resoluut dat ongetwijfeld geen mens er in zal slagen omdat uit zijn hoofd te praten. En daar na: „Als Feyenoord wat betreft Coster problemen wil maken, zijn dat de problemen van Feyenoord. Niet van mij. Dan is het hun schuld als er iets fout loopt. Maar ik zei eigenlijk het hele probleem niet eens. Het is toch de moeite niet waard om van de persoon Cos- ter een knelpunt te maken?" Wim van Hanegem is uitermate te vreden over de wijze waarop Cor Coster zijn zakelijke belangen be hartigt. Hij: „Uit reclame-objecten heeft hij voor mij al verscheidene leuke voordeeltjes kunnen halen". Dat Feyenoord in de „beroemdste schoonvader van Nederland" een echte Ajacied ziet er daarom mee hem niet rond de tafel wil gaan zitten, kan Van Hanegem moeilijk begrijpen. De nummer tien: „Dat is een bela chelijk argument. Coster helpt ge woon een aantal spelers, omdat hij vindt dat ze zichzelf in het voetbal en alles wat zich er omheen af speelt tekort doen. Daarom geeft hij hen advies. En niet uit Ajax- oogpunt en ook niet uit eigen be lang, want hij doet alles volstrekt gratis. Van mij heeft hij nog nooit één cent gevangen. Ik heb alleen, bij wijze van bedankje, eens een fles whisky gestuurd". 0AMMEE. PAT MANOS MAhlENSCUUH Z'M TOD GEHAD HEEFT,7 HU ZOO MET DAT HOOFÏ? 'N EEOZÊ RÊCLPiHB HEgBEM MAKEKl \JOOfS OtJZS TlP-ToP- TOOPETJES.. nq-A IK Had al eêm I PISACHTIGE SLAG- ■2IM iH KM HOOFD: TIP-TOP TCHJPBT OBETT OOPS coaesup M/er ALLEPhJ PAAP. MAAP cöfc" Vteuoets'

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11