)en Os beslist ampioens- ompetitie in aatste minuut ^eirreira tilt Volendam naar zege SPORT /ANDAAG oodenburg vecht op Noord voor laatste kans en bezorgt RBC titel og de grote mfator Oudkarspel rste winst van De Graafschap (2-1) in promotie-competitie DOLLE BOEL [N UTRECHT ndag 4 juni 1973 Op de kampioensreceptie van AJax, heeft voorzitter Jaap van Praag gepleit voor afschaffing van de ver makelijkheidsbelasting voor het be taalde voetbal. Jaap van Praag deed dit in zijn antwoord aan minister president Den Uyl, de eerste man uit een rood kabinet met een wit randje. Van Praag: „Het Nederlandse voet bal bestaat niet alleen uit AJax en Feyenoord. Ik zou dit kabinet in over weging willen geven iets te doen voor het gehele betaalde voetbal en van hogerhand de afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting te bevor deren" Jackie Stewart heeft zijn doel bereikt. In zijn 91ste race behaalde hij zijn 25ste Grand Prix-trlomf en evenaarde daarmee het record van zijn dodelijk verongelukte landgenoot Jim Clark. In de Grote Prijs van Mo naco, slaagde Stewart er echter niet in de regerend wereldkampioen Emer son Fittipaldi afdoende van zich af te schudden. De Braziliaan werd ach ter Stewart tweede, voor zijn team genoot Ronnie Petterson (Zweden). Stewart zegevierde, voor 60.000 toe schouwers, voor de derde maal in zijn carrière in Monaco. Hij leidde van de zevende tot de 78ste ronde PAGINA 10 Jaap van Praag Jackie Stewart Nog geen anderhalve maand na een „daverende" sluiting van het schaatsseizoen (35.000 kijkers op de Haagse Uithofbaan), lijkt de liga van profschaatsers zich weer net zo hard in de nesten te hebben gewerkt als tijdens de matige seizoenstart. Het zijn voornamelijk organisatorische moeilijkheden, die een voorspoedig verloop van de zaken dwarsbomen. Terwijl Huiskes niet te vermurwen blijkt en de Amerikaan Neely zich gedurende enige weken door de VS en Japan bewoog, teneinde daar con tracten af te sluiten, klaagden de Nederlandse rijders: „We horen niks, we weten niks". PAGINA 13 Anton Huiskes SIDEN Merkwaardiger kon het bijna niet. Terwijl Roo- )urg zich tegen Eilermark als nooit tevoren wilde leeg eken om toch maar dat heel erg kleine kansje voor zichzelf ehouden, spande de ploeg zich in feite in voor een ander, it nadat de Leidse kampioen jyp de streep nog langs de ment was gegaan, bleek de sensationeel tot stand gekomen opeens niet zo belangrijk meer. Althansniet voor denburg zelf. Des te meer evenwel telde die zege voor dat daardoor (en dankzij de eigen remise bij Elinkwijk) neld de nationale zondag-titel kon omarmen. Spannender de Tombe pant eigenlijk, dat Juist Roo- <g als katalysator moest funge- kampioenscompetitie van iagamateurs. De Smits-forma- ners, werd vaak als laf en af- :nd betiteld en werd voor de van het bal van de sterkste lliefhebbers algemeen gety- "enkel een stand-bepaler". latste karakterisering is dan el waargemaakt. Sterker nog, nburg heeft de titel-race be let doelpunt dat Sam den Os linuut voor het einde van de culaire partij tegen Eilermark seerde, kon dan ook worden luwd als de belangrijkste ama- il van het verlengde seizoen. ►KARSPEL Wil Hartog uit vas gisteren de grote ator bij de nationale motor- es te Oudkarspel. Zowel dn de •klasse als bij de halve liters streerde de Noordhollander ermacht door onmiddellijk na de koppositie te nemen en die iden tot de finish. Henk van won de race in de 50cc ter- 'ie van de Broeke een verras overwinning behaalde in de klasse. Jos Schurgers had ijks concurrentie inde 125 cc- terwijl de circa 10.000 bezoe- lartin Kooy en Rob Vader de ijd van de zijspannen zagen Die treffer ook, scheurde eindelijk weer eens emoties los bij het Leidse publiek dat zich met 2500 man spor tief hadkunnen opwinden over het spectaculaire verloop van de tweede helft van RoodenburgEilermark. Waar aanvankelijk slechts ergernis had geheerst over de talloze onnauw keurigheden die m de eerste helft aan het spel van Roodenburg hadden gekleefd, daar sloeg de verbazing toe toen de jonge elf plotseling zoveel risico's nam dat er plotseling een heel ander team leek te voetballen. De wedstrijd werd er als kijkspel aanmerkelijk spanneder door, omdat ook Eilermark (dat zich in principe eveneens bedient van het door Roo denburg zo vaak gehanteerde sy steem) herhaaldelijk bijna zorgeloos in een massaal offensief dook. Het is geen mooi voetbal wat dan wordt ge demonstreerd, maar er schiet zoveel meer kijkplezier aan over. Ook Rinus Smits besefte dat na derhand. De Roodenburg-trainer,-die weieens héél andere woorden heeft gebezigd: "Dat wil het publiek nou zien. Toeschouwers kijken er niet naar of er nou wel mooi gecombi neerd wordt; ze zien liever knallen op de paal en vreemde situaties in het doelgebied". Nog aardiger is dan als zo'n vlotte tweekamp pas aan de finish wordt beslist en Roodenburg had het geluk dat die beslissing in Leids voordeel uitviel. Hoewel, het was natuurlijk niet louter fortuin dat de winst ten slotte toch in Leiden bleef. Besloten in het voetbal met risico's immers, ligt .het maken van fouten, maar ook dat daarvan gemakkelijker geprofi teerd kan worden. Terwijl Rooden burg een paar maal er ggelukkig was weggekomen, omdat de paal naast doelman Boom steeds op de juiste plek stond en omdat invaller-back Cees Montagne eenmaal corrigerend optrad, was er geen Eiiermark-ver- dediger die het gat kon dichten dat viel na een fout van vleugelverdedi ger Leeftink. Attente Sam den Os kreeg daardoor toegang tot een uniek Fraaie actie van Sam den Os, die de bal op de foto boven vallend inkopt (doel man Warringa zal redden) en die soms knap gevaarlijk werd. Terwijl Den Os vaak toch niet te klagen had over belangstelling van Eilermark-verdedigers, zo als uit de foto links mag blijken. (Foto's Jan Holvast) vrije positie: de spits scoorde zestig seconden voor tijd koelbloedig, ter wijl in de Roodenburg-defensie on enigheid uitbrak ti spits Dijkstra en d Pennnenburg en Boom. Pennenburg: "Toen dat doelpunt viel, kreeg die jongen een klap van de molen. Hij kwam opeens hard achter me aan rennen en gaf me een schop. Een zwak moment zei hij later. Ik kan het me voorstellen, als je zo de boot "Laten we maar zeggen, dat daar een levendige discussie aan de gang was", stelde Eilermark-trainer Toon Valks, die het incident zelf niet had gezien, eufemistisch. "Begrijpelijk misschien, want de bal is op alle mo gelijke manieren uit d'ie goal gehou den en dan is het gewoon sneu als je dan toch nog verliest." Verwend Eilermark had moeite de onver wachte nederlaag te verwerken en voor wie het duel in de regen had gezien, was dat ook niet zo moeilijk te vatten. De brigade van beroeps militair Valks had lange tijd de beste kansen gehad, maar de voetballers uit Glanerbrug hadden de mooiste mogelijkheden laten liggen. De ploeg die moest winnen om RBC niet uit het oog te verliezen, had lange tijd en zeker in de eerste helft directer voetbal gespeeld dan de opponent. In de periode dat Roodenburg liep te wennen aan de hobbels van het eigen terreinn (Smits: "We zijn verwend bij Elinkwijk en RBC"), sloeg Eiler mark er verstandig het barre mid denveld over, zocht de plekken waar op dan nog wel te combineren was en werd bij tijd en wijle knap ge vaarlijk. Meestal geleid door aanvoer der Gerard Schefer en de knap spe lende linkerspits Alberts (Smits: "Een grote voetballer, alleen als hij gaten trok, dan dook luj er zelf in en kwam dan maat 45 van Van Kooperen tegen") gleed Eilermark soepel naar de beste mogelijkheden. Middenvel der Huiskes liep evenwel onder de door doelman Boom gemiste bal door na een voorzet van andere midden velder Van Veen en Alberts vergat dat een bal alleen snelheid krijgt als je je voet er op de juiste manier te genaan zet. Het waren de beste kan sen van de eerste helft, waarin Sam Os vallende kopbal en Hen- ook al eens in riante opgedoken voor het Warringa. Die ex-doelman Lter de rust zelve en hij bleef dat ook toen de eerste helft allang vergeten was. En die was snel vergeten, zeker toen bleek dat Roo- pauze een metamor- Rinus Smits had de weg naar de verandering gewezen: "Of de ballen door de lucht, of de ballen naar de zijkant en daar di rect spelen", had de oefenmeester zijn jonge ploeg gedicteerd. Vanaf het moment dat die opdracht daorwer- kelijk werd uitgevoerd, ontspon zich een attractieve confrontatie, waarin Roodenburg een véél gelijkwaardiger tegenstander was dan in de eerste rondgang van 45 minuten. Deson danks sprintte Eilermark wederom naar de betere mogelijkheden, die op nieuw werden genegeerd. Zo kopte spits Dijkstra op de paal. De attrac tie duurde echter onverminderd voort, de opwinding groeide naar een cli max in de laatste vijf minuten. Daar in mikte eerst Eilermark-verdediger Voogd diagonaal op de paal, zou ziln collega Leeftink in eigen doel hebben gekopt als hij de bal maar had ge raakt en moest Montagne (verdien stelijk vervanger van Aad de Groot, die een liesbreuk of een bekkenbles sure heeft) reddend werk verrichtten op de Rood bur g-doellij n. Het waren acties die Eilermark-trainer Valks verzuchten: "Als we ook maar één doelpunt maken, dan winnen we deze partij, want ik dacht wel dat wij iets meer inhoud hadden. Maar als je ze niet maakt doe je er niets aan." Er was helemaal niets meer aan te doen, nadat Leeftink in de fout was gesprongen. Met een sliding verhin derde die verdedgier wèl een door braak van Reinier Verkuylen (op een pass van Tisseur)maar hij schoof de bal precies in de voeten van Den Os. Roodenburgs beste man benutte het buitenkansje erg dankbaar: 1—0. "Jammer", zei Valks, "erg jammer. Nu heeft die partij tegen RBC geen enkel belang meer. We wilden alles en we kregen niets Roodenburg: Boom. Montagne, Pennenburg, Van Kooperen, Klink hamer, Verkuylen, Tisseur, De Klerk, Hannaart. Den Os. De Roode. LLE Volendam lijkt nu ed warm gedraaid in de pro- :ompetitie voor periode-kam- van de eerste divisie. In de m één plaats in de eredivisie, de Volendammers na de zege Zwolle (1—2). Het zo ver- gestarte Wageningen, werd Graafschap geconfronteerd eerste nederlaag: 21. ;r Perreira, die pas in de helft werd ingezet, heeft in met twee gave treffers de bing van Volendam veilig gesteld. Daar zag het na een rust stand van 10 voor PEC bepaald niet naar uit. De Portugese aanvalsspits kreeg in de tweede helft echter zo veel vrijheid van de vaak weifelende Zwolse verdedigers, dat de score neg wel hoger had kunnen uitvallen. PEC verzuimde na de snelle openingstref fer (tweede minuut) van Stoffels door te drukken. In de levendige wedstrijd voor 12.000 toeschouwers kreeg de ploeg van George Kessler wel een paar kansen, maar die wer den niet benut. In de tweede helft was het vooral Ferreira die de aan dacht trok. Dat hij tenslotte match winnaar kon worden, was mede aan Zwolse verdedigingsfouten te wijten. Eerst vergaten drie op de doellijn staande' Zwollenaren in te grijpen bij een niet eens te harde kopstoot van de Portugees (56e minuut)waar na Ferreira twaalf minuten later op nieuw een treffer vond. nadat PEC- verdediger Schutten de bal in de voeten van Volendammer Jonk had gespeeld. PEC bleef bij het tweede doelpunt ten onrechte staan voor buitenspel. Dat de Zwolse aanval faalde vond mede zijn oorzaak in het niet meespelen van topscorer Hes kamp, die nog steeds last heeft van een blessure. Verdiend De eerste overwinning van De Graafschap in de na-competitie had veel voeten in de aarde, maar was volkomen verdiend. De Doetinchem- mers hielden er voor 12.000 belang stellenden een aanzienlijk betere spel opvatting op na dan streekgenoot Wageningen, dat het in krachtvoet bal zocht. Na een ënerveuze start had De Graafschap na een kwartier de zenuwen in bedwang en na een kapi tale misser van verdediger Ooms kon uitblinker Deykers De Graafschap naar 1—0 schieten. Wageningen, ge handicapt door het ontbreken van de geschorste Van Osenbruggen, moest toen meer gaan wagen en wierp daar bij een forse dosis lichaamsgewicht in de strijd. Gevaarlijk werd de ploeg overigens zelden, omdat Hazelhekke bekwaam werd uitgeschakeld. Pas nadat Deykers (door Jan Drost ten val gebracht) de 6tand uit een straf schop naar 20 had getild, kon Wa geningen wat terugdoen in de rom melige slotfase. Vijf minuten voor het einde scoorde Wellerdiek 21, maar de verdiende voorsprong van De Graafschap, kwam niet meer in gevaar. Na drie wedstrijden is de stand: Volendam 3 2 0 1 4 44 Wageningen 3 1113 54 De Gr .schap 3 1113 44 PEC Zw. 3 0 2 1 2 4—5 UTRECHT Het werd dan toch nog een dolle boel in Utrecht. De spelers van RBC waren na het gelijke spel bij Elinkwijk (00) al op weg naar de kleedkamer, toen het nieuws doorkwam dat Eilermark met 10 was verslagen. Daardoor was RBC landskampioen. De RBC-ers kwamen terug op het veld, gingen met snel aan gedragen bloemen op de schou ders en vierden luidruchtig feest. Dat was dan het vrolijke slot ran een minder vrolijke wed strijd. Elinkwijk en RBC boden een matige partij voetbal aan de 4000 belangstellenden. RBC durf- slechts zelden uit de verdediging te komen en hoewel Elinkwijk wel degelijk op winst speelde, lukte het de Utrechters maar niet om doelpunten te maken. Spits Harry van der Ham was wel éénmaal dicht bij een tref fer, maar de bal ketste af op de paal. Na de rust kwam RBC wat meer los en de Elinkwijk-defen- sie kreeg het toen bepaald moei lijk. Zo moest centraal-verdedi- ger Sparendam reddend werk verrichten, toen zijn doelman Heil al was gepasseerd door RBC-vleugelspits Lijmbach. Na dat RBC bij een omhaal van middenvelder Vogelzang nog door het oog van de naald was gekropen, haalde de Roosen- daalse ploeg het einde zonder schade. Aan de toen heersende onzekerheid werd een einde ge maakt. door het bericht van de nederlaag van Eilermark. RBC. dat al plannen maakt om terug te keren naar de rijen van de profs, gaat nu met zaterdag- kampioen Noordwijk uitmaken wie zich de amateurkampioen van alle afdelingen mag noe men. Bij het duel CEC—Veritas (01) stond niets meer op het spel. In het meer spannende dan fraaie duel werd Matthieu Hansen, één van de zes broers die in Veritas spelen, matchwin naar voor de Limburgerse kam pioen. Hansen scoorde voor 2000 toeschouwers al in de elfde mi nuut. STAND: RBC Eilermark Roodenb. Veritas Elinkwijk CEC 4 3 1 0 7 *-0 4 12 14 3—2 4 12 14 4—5 4 12 14 46 4 0 3 13 5—7 4 0 2 2 2 0—2

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9