Toepolew stort neer op dorp John Dean beschuldigt Nixon Weinreb was gevaarlijke bedrieger en fantast99 „Papadopoelos onderdrukt de Griekse democratie" Veertien doden, dertig gewonden bij luchtvaartshow Engels blad maakte foto,s van Lambton MAANDAG 4 JUNI 1973 PARIJS Dood en verderf zijn zondag vanuit de lucht ge zaaid in Goussainville, een stadje van 13.000 inwoners in de buurt van de luchthaven van Parijs, Le Bourget, waarop de brandende wrakstukken van het Russische supersonische vlieg tuig Toepolew-144 neerkwamen. Van tenminste tien woningen werden de daken afgerukt en licht- en telefoonmasten knapten af. Tegen het vallen van de avond waren minstens negen doden geborgen en waren vijftien a twintig mensen in ziekenhuizen opgenomen. Nog eens zes mensen werden elders, ten noorden van Parijs gedood. Esn jongen die voor zijn ouderlijke woning aan het spelen was, werd door een rondvliegend brokstuk ont hoofd. Anderen kwamen om onder het vallend puin van hun huis. Het voorstuk van de Toepolew viel op een blok huizen en het achter stuk op 'n terrein buiten Goussaint- ville. Een stuk vleugel kwam terecht op het stadhuisplein. Oliesporen trokken door de straten van het stadje. De brandende wrakstukken staken een aantal huizen aan, maar de brandweer bluste het vuur. Een van de reusachtige motoren van de Toe polew vernielde de bewaarschool van Goussaintville leeg vanwege de zondag als een luciferdoosje. Tus sen het puin lagen meubelstukken, matrassen, kinderschortjes. Een bos tulpen was op de motor terechtge komen. De politie en het gemeentebestuur hebben een middelbare school tot reddingscentrum ingericht. In het perceel hadden discussies met vier grimmig kijkende Russische functio narissen plaats. De niet-gewonde dorpelingen van Goussaintville hiel pen de politie bij het ruimen van het puin. Een luidsprekerwagen van de politie reed door de straten en vroeg om bloeddonors. In Moskou is het verlies van de Toepolew 144 gezien als slag het technisch vernuft Toepolew 144, Russisch paradepaardje MOSKOU De Toepolew—144 die gisteren tijdens de luchtvaarttentoon stelling in Parijs is neergestort, is het paradepaardje van de Sow- jet-Unie in de internationale wed loop op het gebied van de superso nische luchtvaart. De Toe-144 is al Jaren de trots van de Russische luchtvaart geweest en is ontworpen door de bekende Vlieg tuigbouwer Andrei Toepolow die in december van het afgelopen Jaar overleed. Het bouwteam van de Toepolew, staat nu onder leiding van zijn zoon Alexel. Het supersonische vliegtuig maakte in december 1968 zijn eerste proef vlucht. Pas in 1974 zal het voor het nationale luchtverkeer in gebruik hebben wodrdvoerders meegedeeld, 't Vlieg tuig kan 140 passagiers vervoeren en snelheden tot 2500 kilometer per uur Moskou bereiken. Verder kan het 6500 kilo meter vliegen zonder tussenlandin gen te maken. Het vliegtuig dat naar de luchtvaart- de Sowjet-Unie. dat in het recente w<>rden genomen verleden al een flinke deuk door eet 1 reeks ruimtetegenslagen had gekre gen. Luchtvaartdeskundagen achtten het bijna zeker dat het veel vuldig veranderde supersonische passagiersvliegtuig niet op het tijdstip eind 1974 of begin ten-toonstelling in Parijs is gebracht t eerde- Acht doden bij aanvaring in haven New York NEW YORK Een Amerikaans 1975 in dienst genomen kan wor- is i den. In Londen verklaarde minister van Luchtvaart Heseltkie dat hij .ge schokt en van afschuw vervuld" was. Maar desgevraagd verklaarde hij niet te verwachten dat het Concor- de-programma beïnvloed zou wor den. Een zegsman van de Britse bouwers van de Concorde, Bac, zei dat. eerste prioriteit moest worden gegeven aan de oorzaak van het verongelukken van de Toepolew. Hij gelooft niet dat het vertrouwen in supersonisch vliegen is geschokt. Van Sowjetzijde in Parijs is meege deeld dat pas na de enquête ee ficieel Russisch communiqué wacht mag worden. Ondanks het ongeluk werd 't pro gramma op de luohtvaartshow nor maal afgewerkt. Het desbetreffende communique luidde: "De Toepolev-144 is buiten de luchthaven Le Bourget aan het slot van z'n demonstratievlucht neer gestort. De heer André Turcat (chef- invlieger van de Engels-Franse Con corde) heeft zich tot het publiek ge wond met het uitspreken van 't me deleven van allen met het verlies dat onze Sowjetvrlenden geleden heb ben". Moord in Belfast Twee gemas kerde mannen zijn in de nacht van zaterdag op zondag een huis in Bel de directeur van het testprogram- fast binnengevallen en hebben daar Politie, brandweer en helpers in de Parijse voorstad Goussainville tussen de wrakstukken van de neergestorte Toepolew 144. Ex-koning Konstantijn op persconferentie: ROME Konstantijn van Grie kenland, de afgezette koning der Hel lenen, heeft zaterdag gezworen te zullen strijden met al de kracht van een soldaat "indien" de Griekse re gering de natie niet zelf haar rege ringsvorm laat kiezen. In een verklaring die hij aflegde voor de pers in zijn villa in Rome zei de 33-Jarige ex-koning dat hij in het nf- VTT" geheel geen bemoeienis heeft gehad of; container vaartuig en een Belgische met Vslulcte staatsgreep die "er- tanker zijn zaterdag bij de Verraza- no brug in de haven van New York op elkaar gevaren. Na de aanvaring brak een felle brand uit, die pas te gen het einde van de morgen kon de organisatoren, worden geblust. Acht opvarenden zijn om het leven gekomen, onder wie de kapitein van het Amerikaanse schip. Vier beman ningsleden van de beide schepen worden vermist. Meer dan 20 van de 68 overlevenden zijn gewond. zichzelf al6 de enige wettelijke machthebber te beschouwen. De verklaring Griekse volk. Zijn vrouw, Anne- Marie van Denemarken, stond naast Konstantijn toen deze de verklaring rine-officieren tegen het régime van Griekenlamds sterke man George Papadopoelos hebben beraamd. Konstdjntijn verklaarde dat de de mocratie in Griekenland op kwaad aardige wijze door de regering Pa padopoelos wordt onderdrukt. Hij deed een beroep op de autoriteiten in Athene de Grieken zelf te laten beslissen ever het lot van de monar chie. Volgens vrienden: „Bobby Fischer wil niet meer schaken" Konstantijn zei "in de zes Jaar dat Uk buiten mijn land ben geweest heb in Konstantijn had ik mij zelf een volstrekt stilzwijgen boodsohap aan het opgelegd. Ik heb aanvallen, beledi gingen en provocaties genegeerd. Al les wat mü te doen was overgeble ven was de handhaving van het ge zag van de kroon als nationaal sym bool. "Een welbewuste campagne is mo menteel in Griekenland gaande met het doel het te doen voorkomen als of het grote probleem waar Grieken land mee wordt geconfronteerd de regeringsvorm is". AMSTERDAM Het vernieti gende oordeel over de handelingen van drs. Friedrich Weinreb in de bezettingsjaren wordt geveld in een begeleidende beschouwing, van 58 pagina's. Over drs. Wein reb, in 1911 in de Poolse stad Lemberg geboren en later, met zijn ouders, naar Nederland ge- emigreerd, wordt in de by het in terimrapport gevoegde beschou wing gezegd: 'Ons onderzoek heeft aangetoond, dat Weinreb een ui terst gevaarlijke bedrieger, en fantast is &n dat zijn optreden tij dens de bezetting van den beginne af een bedrieglijk karakter had". "Slechts door voor hem onvoor ziene omstandigheden heeft zijn eerste "Weinreb-lijst" tussen ok tober 1942 en januari 1943 in het kamp Westerbork enkele hon derden Joden voor deportatie kun nen bewaren. Dit onvoorziene suc ces vormde en vormt de basis, voor de legendevorming die Wein reb met zoveel succes rond zijn optreden heeft bedreven". De beide samenstellers van het rapport schrijven verder in hun beschouwing: "Ons onderzoek, heeft duidelijk aangetoond, dat Weinreb sinds zijn eerste arres tatie door de Duitsers in septem ber 1942 hij zat toen drie da gen gevangen is opgetreden als Vertrauensmann (V-mann) van het Judenreferat van de Sicher- heits Polizei. Tientallen Nederlanders Joden en niet-Joden zijn van zyn ver raad het slachtoffer gewor den. Om nog niet geheel duidelij ke redenen is Weinreb in januari 1943 in Scheveningen en Wester bork in gevangenschap gebleven. In deze periode heeft hij van eind Juni tot begin september als cel spion gewerkt. Van de 53 afzonderlijke gevallen van verraad en celspionage, die ons voor het overgrote deel uit het strafdossier ter kennis zijn ge komen, zijn er meer dan 30, waar in Weinrebs schuld naar onze mening duidelijk is aange toond". Verband In de beschouwing wordt verder gesteld "dat er een duidelijk ver band bestaat tussen Weinrebs activiteiten tijdens de bezetting, en zijn optreden als "vrouwen arts", dat in 1957 en 1968 tot twee veroordelingen door de gewone rechter leidde. Reeds in 1942 heeft Weinreb. zich beroepend op een voorgewen de medische bevoegdheid, deelne mers aan zijn lijst speciaai vrouwen en meisjes "gekeurd". Gestoord "Kennelijk", concluderen de jamenstellers, "heeft Weinreb 'n gestoorde persoonlijkheidsstruc tuur zoals de psychiater, die hem In 1966 onderzocht, getuigde". Trilogie Ook met Weinrebs boek "Colla boratie en Verzet" drie dikke delen rekenen de onderzoekers van Oorlogsdocumentatie on barmhartig af. "Het boek is", schrijven zij, "een aaneenschakeling van leu gens en fantastische verhalen, waarin hij de in 1945 begonnen le gendevorming rond zijn optreden tijdens de bezetting voortzet. Bo vendien heeft hij in dit boek een groot aantal Nederlanders ernstig belasterd. Van een aantal van deze beschuldigingen hebben wij de onjuistheid kunnen aantonen. Weinreb heeft zijn fantasieën, echter met groot talent weten te plaatsen tegen een achtergrond, die een voor velen herkenbare c.q. aanvoelbare bezettingssituatie oproept. Dit leidde er toe, dat het gehele boek door velen als een waarheidsgetrouw tijdsbeeld werd geaccepteerd", aldus de beschou wing. De samenvatting besluit: "Na het voorgaande is wel duidelijk dat, naar onze mening, Weinreb in 1947-'48 terecht werd veroor deeld. Ware de zaak toen volledig opgehelderd, dan zou vermoede lijk een veel zwaardere veroor deling gevolgd zyn". 'Voor de staatsveiligheid" hebben Konstamtyn voegde hieraan toe ken Bobby Fischer vragen zich af of recht heeft meester dat indien de regering Papadopoelos het Griekse volk een vrije keuze wei gert, hem niets anders overblijft dan hij nog ooit zal spelen, schrijft de zdn en ^n vrijheden te genieten' Wladimir Benderow. Hij gezagvoerder van De Toepolew had den de vlucht van de Concorde mee mogen maken, maar Turcats de demonstratie van de Toepo- komen lew mee te mogen maken, was af gewezen. Turcat zei dat de supersone vluch ten moeten doorgaan ondanks 't on geluk. Hij zei te geloven dat het on geluk is te wijten aan verlies van de macht over het toestel door de pi loot. protestants echtpaar doogescho- ten. Een vrouw die ook in huis was liep kogelwonden op in armen en be- Juist thuisge- avondje uit. Uitwisseling In het Midden-Oos ten zijn zondag drie Israëlische pilo ten uitgewisseld tegen 57 Libanese en Syrische gevangenen. Op grond van een akkoord dat door bemiddeling van het Internationale Rode Kruis gesloten liet Syrië drie Israë Geen eenheid Noord-Jem en ziet „wegens onoverbrugbare politieke te genstellingen," af van een politieke unie met Zuid-Jemen, zo is zondag uit de hoofdstad Sanaa vernomen. De Noordjemenitische regering zal zich terugtrekken uit de gemeen schappelijke commissies, die de poli tieke, economische, militaire en grondwettelijke eenwording moesten kosten voorbereiden. Kolonel vermoord Luitenant-ko- De ontwerper van het toestel, Alexei gevangen zaten. Ze waren neerge- Toepolew, begaf zich na het ongeluk schoten bij luchtaanvallen op Sy- meteen ter plaatse en bleef er drie rische stellingen, uur. Hij weigerde bij zijn terugkeer op Le Bourget iets te zeggen. De Russische viceminister van Ver keer. Pjotr Dementiev, die de plaats van het ongeluk ook bezocht, zei dat hij geen verklaring voor het onge luk had. Het toestel was technisch volmaakt en de bemanning van drie plus drie ingenieurs volledig be- New York Times vandaag. Deze vrienden verwonderen zich over een leven van godsdienstig klui zenaarschap van Fischer in een flat te Pasadena (Californië), waar de hoofdzetel van de Church of God is gevestigd. Hij ziet nog maar heel weinig vrienden en weigert inter views. En van zijn beloften om zijn kampioenschap vroegtijdig en her haaldelijk te verdedigen, is niets overgebleven. Hij heeft een aanbod van 1 miljoen dollar plus 400.000 dollar alsmede on- zijn tegenstander voor wedstrijd in Las Vegas afgewe- of althans niet aanvaard. Fi scher heeft geweigerd te reageren op dit aanbod van de Hilton-organisatie, 'ITc geloof dat dat een verdraaiing van de waarheid is. Het werkelijke vraagstuk bestaat niet uit het feit of Griekenland een democratie met of zonder koning moet hebben, maar of LONDEN Het veel gelezen Brit- Het blad zegt graag alle hulp te wi n Ja- ^,an """S zondagsblad "News of the World" len geven aan de commissie naar w het Griekse volk het heeft erkend dat een van zijn foto- gevolgen van het schandaal waart? eigen lot te graven, verborgen in een kast in behalve lord Lambton ook lord Je g het appartement van de prostituee licoe betrokken is, voor de staatsve e heeft genomen ligheid. lord Lambton in compromitte- Zaterdagmiddag bracht lor1 rende situaties". Het blad noemt Lambton, die inmiddels niet allee11 echter de beschuldiging van het als staatssecretaris maar ook concurrerende blad "Daily Express" lagerhuislid is afgetreden, hulde aa dat de 'News of the World' de staats- de hoffelijkheid van de Britse Jou secretaris van Defensie in een val nalisten. Hij zei geen enkele klac! /er hen te hebben. Het sensatieblad "Sunday peopl geen cent voor de foto's heeft betaald onthulde gisteren dat het van aan Colin Levy, de man van Norma, lin Levy foto's en geluidsbanden of een van diens vrienden, en dat het treffende Lambton heeft gekocl niet de bedoeling was de foto's te ver- Zonder betaling zou verificatie va" kopen. Het doel van de foto's was be- mededelingen in een zaak van urge wijzen in handen te krijgen voor de algemeen belang onmogelijk zijn Juistheid van berichten die het blad weest", zo meende het blad. Sun< al eerder had gekregen over de losse People" ontkende echter de hotel) Konstantijn heeft niets gezegd over Norma Levy'„1°^ zijn plannen, niets over een eventue le samenwerking met de rond 3000 anti-Junta Grieken die in het bui tenland zijn. Zeseneenhalf Jaar, aldus Konstan- ttjn. heb ik gezwegen, "met het doel heêfttoten lopelTvolkomen'absOTd' Het zondagsblad schrijft dat het de deur naar de terugkeer wettig bewind open te houden". Hij noemde het huidige bewind "dicta tuur". Konstantijn, die zijn verklaring voorlas in het Engels, leek kalm en onbewogen. Hij prees de actie van de marine tegen de regering als een poging "de die voorstelde dat zijn tegenstander niet in de Rus Boris Spassky zou kunnen tirannie te verdrijven" heeft levenswandel van lord Lambton. Vol- keningen Norma Levy, ha veel woorden het gens de "News of the World" was het man en hun vriend Goodsell tijde resultaat van het onderzoek direct hun verblijf in Marokko te hebl ter kennis van de politie gebracht, betaald. De mensen van Scotlai Yard wisten waar zij zaten, WATERGATE-SCHANDAAL MOEST IN DE DOOFPOT' kwa i hij. Franse luchtvaartdeskundigen spe culeerden dat de piloot geprobeerd kan hebben snelheid te krijgen om uit een haperende positie te ko men. Dit zou te grote druk op vleu gels en romp tot gevolg gehad kun nen hebben waardoor het toestel desintegreerde. Premier Messmer van Frankrijk, sprak volgens de Franse radio en tv van een internationale ramp. (van onze correspondent) WASHINGTON Aanwijzingen dat president Nixon inderdaad betrokken was bij de pogingen om het Water- gate-schandaal in de doofpot te stop pen, hebben zich dit weekeinde op- stapeld. Ze zijn voor Paul McCloskey, het lid van het Huis van Afgevaardigden dat zich tegen Nixon kandidaat stel de in de presidentsverkiezingen, aanleiding om aanstaande woensdag in het huis een motie in te dienen waarin voor het eerst officieel wordt voorgesteld een onderzoek in te stel len naar de rol die de president in het schandaal heeft gespeeld. Een dergelijk onderzoek kan de eerste stap zijn tot het afzetten van de pre- conferenties, aldus Dean, had de grapje had gemaakt, toen hij president gevraagd hoeveel geld er vroeg hoeveel het zou gaan kosten nodig was om te garanderen dat de gearresteerde inbrekers zouden blij ven zwijgen. Dean zei dat de inbrekers het zwijgen op te leggen. Juristen van het ministerie van drag een miljoen dollar (bijna Justitie zien in dit telefoongesprek drie miljoen gulden) mee gemoeid zou zijn. President Nixon zou, aldus Dean, daarop gezegd hebben dat het geen probleem was dat bedrag bij een te brengen. Merkwaardig Records in de ruimte De com mandant van het Amerikaanse ruim testation Skylab-1, Charles Conrad, heeft zon/dag 't wereldrecord vlieg uren geborken. om zeventien minu ten over zes midden-Europese tijd verbeterde hij het record van astro naut James Lovell uit 1970 van 715 sident. uur en vijf minuten in de ruimte. De voormalige witte huis-advocaat geen medewerking Op 26 maart voerde president Nix on vanuit zijn villa in Florida een merkwaardig telefoongesprek met Dean, die toen op het punt stond in termorgen dat memoranda van de diskrediet te raken bij de staf van het witte huis omdat hij blijkbaar Conrad zijn medeastronauten John Dean heeft verder in gesprek- lenen aan het complot i op genoemd ken met de advocaten van het Kei-win en Weitz 1 tijdstip al 208 uur en 17 minuten in nisterie van Justitie, Skylab in de ruimte. Conrad had al Watergate-commissie eerder 262 uur en 13 minuten aan boord van een Gemini en 244 uur en 36 minuten aan boord van Apollo- 12 op zijn naam geschreven. de binnen- en buitenlandse inlichtingen diensten (FBI al onmiddellijk na de inbraak, geen van deze diensten van mening was gate-schandaal onder het tapijt te dat de affeire iets te maken had met vegen. Ogenschijnlijk belde president de „nationale veiligheid". President de senaat Nixon Dean toen op om hetn gerust Nixon voerde in zijn laatste verkla- te stellen en te zeggen dat hij nog ring van 30 april Witte Huis-advocaat was, zorgdheid i gronden van de inbraak af te rem men. Inmiddels is ook bekend geworden dat de inbreker-spion James McCord bij de rechter in het Watergate-pro- ces een nieuw proces zal aanvragen. McCord zei gisteren op de televisie bij een nationaal programma dat hij er persoonlijk van overtuigd was dat president Nixon niet alleen opdracht had gegeven tot de inbraak in het hoofdkantoor van de democraten, maar van af dat ogenblik betrokken was bij het complot om de gearres teerde inbrekers om te kopen. Mc Cord zei dat hij daarvoor geen con crete bewijzen kon aanvoeren, maar dat dit een logische conclusie was, gebaseerd onder andere op het grote CIA) aantoneiTdat aantal Witte Huis-medewerkers die betrokken waren bij het doofpot complot. Het belang van deze langzame op eenstapeling van details (en er zul len er steeds meer komen naarmate dat zijn be- het senaatsonderzoek voortschreidt), de „nationale veilig- is dat het congres, of dat nu de moed poging van Nixon om achteraf een uitspraak in te trekken, die uit- terst belastend zou kunnen zijn. Dean heeft ook onthuld dat de presi dent hem vaak direct opbelde om bepaalde aspecten van de doofpot actie te bespreken, maar details daarover zijn nog niet bekend. Veiligheid De New York Times berichtte gis- onthuld dat hij sinds het begin dit Jaar ruim dertig gesprekken heeft steeds gevoerd met de president over de Wa- maar tergate-affaire. Bij een van deze xon (aldus Dean) dat hij uiteraard zoek door de FBI naar de achter- gen kan worden zich van zijn plicht in dat zelfde gesprek zei Ni- heid" hem noodzaakte om het onder- daartoe heeft of niet, ertoe gedwon- te kwijten om een onderzoek in te stellen naar de rol die Nixon in de ze affaire heeft gespeeld, en het ziet er naar uit dat het congres zich daar steeds minder aan kan onttrekken. hadden het hun meegedeeld, weten dankzij onze verslaggevers c waar ze zich momenteel ophoud Volgens de "Sunday Telegraph" 1 vinden Norma en Colin Levy zich Zuid-Amerika. Handboek voor vliegtuigkapers LONDEN De Vereniging van Bi se Verkeersvliegers wil een verbod op luchthavens van het fcx "Mijn Volk zal Leven", van d lestijnse vliegtuigkaapster Khaled. De vereniging noemt boek "een handboek voor vliegti kapers". In het boek, dat vandaag Londen verschijnt, beschrijft Khaled hoe zij in 1969 een Boeing boven de Middellandse Zee kaa door de bemanning met een nis en een handgranaat te be De eis tot verbod is ingediendt de Nationale Commissie voor heid in de Luchtvaart. Een woordvoerder van de ging zei: "Vliegtuigkaping is 'n g probleem. In dit boek wordt de zaak geromantiseerd". Comment^" van de uitgever: "Iemand die de' doeling heeft een vliegtuig te kat heeft aan dit boek absoluut niks. 1 beste bewijs leverde Leila Khal Zij faalde zelf.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4